HET OOG GERICHT OP NIEUWS. Hopen op een wonder in Geneve. Meningen van lezers. Stichting „Ziekenhuisverpleging'"'. Fred Spijker overleden. Burgemeester hervat werkzaamheden. Brandweer in aktie. Jaarvergadering Dierenbescherming. Gewonden in verkeer. Hinderwet. S.E.C. verloor met 1-3. Verkoop en ruiling van grond. Lening van f 400.000,-. Hees speelde niet. Moonstars Sociëteit. Gymnastiekmateriaal voor ulo. Handbal. DINSDAG 14 APRIL 1964. 43ste JAARGANG No. 29. SOESTER OURAN Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De gigantische handelsconferentie van de Ver. Naties in Genêve is zo langza merhand klaar met de grote redevoerin gen waarin de plannen worden uiteenge zet. Daarna begint het eigenlijke werk pas, namelijk bepraten of van die plan nen ook iets uitgevoerd kan worden. Het zinnigste plan is bepleit door de Britse minister Heath, die een reeks maatregelen voorstelde om de industriële produkten van de onderontwikkelde lan den wat gemakkelijker - wat minder be last - toegang te geven op de markten der welvarende naties. Hij kon dit niet zonder meer poneren als een belofte: wat Engeland betreft zou er zeker eerst overleg moeten komen met de landen van het gemenebest die er hun bevoorrechte positie in Groot-Brittanië door zouden verhezen, wat ze misschien zouden aan vaarden als daar voordelen - bijvoor beeld in de V.S. en in de Euromarkt - tegenover zouden staan. Met andere woorden: veel hangt af van wat de an deren doen. En wat willen die? Frankrijk heeft weliswaar de redevoerin genreeks ingezet met veelbelovende plan nen. maar veel indruk maakte dat niet omdat daar vrij wat in voorkwam wat van te voren tot mislukken gedoemd was omdat andere „rijke" naties niet zouden instemmen. Maar daarna heeft Frankrijk zich opvallend kalm gehouden, waarschijnlijk omdat het in eigen land niet erg gewaardeerd wordt al te royale beloften aan de arme naties te doen op een moment dat men binnenslands tot forse bezuinigingen moet over gaan. Noord tegen zuid. Opvallend op de conferentie was ook de geringe bijval die de Cubaan Guevara oogstte met zijn scheldpartijen op de V.S. Kennelijk beseften de anderen dat men met zuke tirades geen stap verder komt. Ook de sowjet-unie heeft weinig van zich laten horen, waarschijnlijk omdat in handelsopzicht Rusland net als de wes telijke landen behoort tot de rijken. Het vreemde is dat de tegenstelling oost-west haast is verbleekt door de veel grotere tegenstelling tussen de rijke, grondstoffenkopende, industriële naties op het noordelijk halfrond en de arme, grondstoffen exporterende, weinig ge ïndustrialiseerde landen op het zuidelijk halfrond. Eén ding wordt wel duidelijk: wat de ontwikkelingslanden voor de geest stond - een soort garantieprijzensysteem voor hun voornaamste agrarische exportpro- dukten - komt er niet. Geen van de in dustriestaten voelt er voor. Op niet on logische gronden: hoe duurder men deze produkten maakt en hoe kleiner de kans dat ze eens een keer goedkoop zullen zijn ook, hoe meer reden de chemische industrie heeft te zoeken naar goedkope vervangingsprodukten. En daarmee zijn de ontwikkelingslanden - vraagt het de katoenverbouwer en de rubberplanter - weinig gediend. Maar wat dan wel zal gebeuren is on bekend. De voornaamste hoop van de ontwikkelingslanden is, dat wel algemeen erkend wordt dat er iets behoort te gebeuren. Maar aangezien de meningsver schillen over wat, lijkt het een beetje hopen op een wonder. Dezer dagen heeft het bestuur van de Stichting „Ziekenhuisverpleging" beslo ten de rechten der verzekerden van het aanvullingsfonds van het algemeen zie kenfonds „Amersfoort en Omstreken" be langrijk te wijzigen. Doordat het recht op ziekenhuisverpleging van de zieken fondsverzekerden was verbeterd, kwamen in het aanvullingsfonds gelden ter be schikking om enige van de reeds lang gekoesterde wensen te vervullen. Eén daarvan was een bijdrage in de kosten van langdurige verpleging. De Stichting besloot in drie gevallen, waar het zie kenfonds reeds een deel van de kosten vergoedt, gedurende de eerste 70 dagen de rest van de verpleegkosten te betalen. De bijdrage in de kosten van gezinsver zorging werd bepaald op 50 van het aandeel van de verzekerde, terwijl het maximum werd verdubbeld tot 120, per jaar. Het aandeel van de verzekerden in de kosten van bejaardenhulp van een kruis vereniging wordt geheel vergoed tot ten hoogste 120,per jaar. De bijdrage in de kosten van kinderuit zending was reeds met ingang van 1 januari j.1. verhoogd tot 3,per dag. Voorwaarde is nu, dat uitzendverenigin- gen van de ouders geen hogere bijdrage dan 0,50 per dag mogen vragen. Verder vergoedt het aanvullingsfonds in het ver volg een bijdrage in de kosten van kraamhulp van een erkend kraamcen- trum. Deze is bepaald op 80 (tot ten hoogste 50,van de kosten na af trek van f 55, Het aandeel van de ziekenfondsverze kerde in de kosten van een volledig of een half kunstgebit wordt voor 50 ver goed. Vrijwillig verzekerden boven de 65 jaar ontvangen een reductie op de premie van f 3.70 per maand, indien hun inko men lager is dan 7.250,per jaar. Van deze gelegenheid heeft het bestuur van het aanvullingsfonds gebruik ge maakt in enkele gevallen de rechten te beperken, omdat de bestaande regeling in de praktijk niet voldeed. Zo werd de bijdrage in de kosten van gebitsregula tie beperkt tot f 50,per jaar. Boven dien besloot men de vergoeding van reis kosten wegens familiebezoek te beper ken tot die gevallen waarin deze voor de verzekerden een grote last betekenen. In die gevallen kan dan meer worden vergoed dan onder de oude regeling. Deze wijzigingen, die als een belangrijke verbetering zijn te beschouwen, werden van kracht op 1 april j.1. Zij gelden voor lopig tot 1 januari 1965. De heer F. Spijker, voor velen Fred Spijker, is zaterdagmorgen plotseling in zijn woning overleden. De heer Spijker ging enige jaren gelden met vervroegd pensioen om gezondheidsredenen. Hij was werkzaam bij de administratie van de politie. De overledene genoot een uitstekende reputatie als gangmaker op feestavon den en onder meer was hij de prins car naval van de voetbalvereniging S.E.C., waarvan hij bestuurslid was. Het stoffelijk overschot zal morgenmid dag op de begraafplaats aan de Veldweg ter aarde besteld worden. Ondanks een been dat in gips verpakt is en twee krukken die verplaatsen mo gelijk moeten maken, heeft de burge meester gisteren zijn werkzaamheden op het gemeentehuis hervat. Hij brak twee weken geleden in Zwitserland een been bij het beoefenen van de skisport. Het been zal nog wel enige tijd in het gips moeten blijven. Driemaal kort na elkaar moest de brand weer in actie komen. In de woning Da Costalaan 17 sloeg de vlam in de pan en de keuken brandde uit. De brandweer rukte met drie wagens uit maar behoef de niet te blusen omdat de bewoners dit reeds gedaan hadden. Brandweer lieden ontruimden de keuken, sloopten het plafond en namen de schade op. Deze bedroeg ongeveer 1250, Op de Meidoornweg ging een kippenhok door onbekende oorzaak in brand. Ook hier behoefde de brandweer niet op te treden omdat de politie bluste. De brand ontstond terwijl de bewoners afwezig waren. Het met riet bedekte nachthok ging verloren. Achter een woning aan de Hildebrand- laan ontstond brand toen de bewoner van dit huis in zijn tuin bezig was met het afbranden van gras de vlammen sloegen oever naar struikgewas en dit brandde spoedig zo fel dat er gevaar ontstond voor een schuur en een volière. De brandweer was snel ter plaatse en kon de schade beperken tot het verloren gaan van 500 m2 ruigte. Het vuur werd bestreden met twee stralen van de ne velspuit. Vermoed wordt dat er nog munitie uit de tweede wereldoorlog verborgen ligt op het terrein waar de brand woedde. O Gisteravond heeft de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren de jaarvergadering in het Oranje Hotel gehouden onder voor zitterschap van de heer P. M. Wijsmul ler. In zijn openingswoord verwelkomde hij in het bijzonder de afgevaardigden van de zusterafdeling Baarn. De heer Wijsmuler noemde het jaar 1963 niet ongunstig ondanks stijging van lo nen en prijzen. Door de verhoogde contributies werden gelukkig slechts weinig leden verloren en het aantal leden plus donateurs heeft thans de 1000 bijna bereikt. Hij bracht het overlijden van de beide leden dr Hardenberg en dr Pos in herinnering en sprak met dankbaarheid over het legaat van dr Pos ten bate van de afdeling. Secretaris C. J. 't Hart gaf een uitvoerig verslag over 1963. Hij prees het werk van de leden van het Soester politie korps, die in de barre winter 1962-1963 door een voederactie vele dieren het le ven redden. Het 30-jarig bestaan van de afdeling kon wegens gebrek aan financiën niet gevierd worden. De jaarlijkse collecte was weer een succes, al is het een han dicap bij het collecteren dat auto's die in de Steenhoffstraat en de Van Weede- straat voor de spoorbomen wachten daarvoor minder tijd nodig hebben nu de beveiliging geautomatiseerd is. Mevr. W. H. van Woerkom-'s Gravendijk, de penningmeesteresse noemde bedragen die de afdeling op een middelgroot be drijf doen lijken. Aan contributies en donaties werd f 4000,ontvangen en aan pensiongelden 7400,Aan gif ten 1560,terwijl de jaarlijkse collecte 1400,opbracht. Aan subsidie werd 400,ontvangen, door akties 700, voor de wintervoeding 450,terwijl de opbrengst van de zwerf- en afstanddie- ren 750,bedroeg. Het aan pensiongel den ontvangen bedrag was 1000,meer dan in 1962. De uitgaven warens eveneens beduidend en de minst aantrekkelijke uitgave was een bedrag van 750,een navordering van de omzetbelasting. De heer Wijsmuller bracht verslag uit van het asiel, waarvoor heel wat geld nodig is. De heer Heus leverde met zijn assistenten voortreffelijk werk ten be hoeve van de vele honden en katten die in het afgelopen jaar in het asiel ver bleven. In totaal werden aan 342 dieren 18.827 overnachtingen verleend. Ge middeld waren er 18 zwerf- en afstand honden. Aan 200 pensionhonden werden 1778 overnachtingen verleend en aan 96 pensionkatten 1291 overnachtingen. De heer Wijsmuller bracht ook verslag uit over „De Paardekamp", het tehuis voor bejaarde paarden die daar een rus tige oude dag genieten. Voor de eerste maal in het tweejarig bestaan van „De Paardekamp" is daar zaterdag een pen siongast gestorven Corry uit Markelo was op 14 april de eerste gast en thans zijn er niet alleen acht bejaarde paarden ondergebracht maar ook twee pension- paarden die langdurige verzorging genie ten. Binnenkort zal een Shetlandpony als nummer elf in „De Paardekamp" arrive ren. De heer Wijsmuller bracht dank aan de heer De Heus, die zijn zorgen ook uit strekt over de paarden op leeftijd en mej Erna Arends, die de dieren ver zorgt. Er komen vele bezoekers naar het paardentehuis. Zij worden daar rondge leid door een meisje dat iedere zondag aanwezig is. Inspecteur Van Renswouw sprak over zijn werk. Hij bracht dank aan bestuurs leden, leden en donateurs voor hun me dewerking. Er zijn niet veel kettinghonden in Soest, maar helaas zijn er wel veel loslopende honden die een gevaar voor het verkeer vormen. Verwaarlozing en mishandeling van dieren neemt af, maar er komen steeds meer katten onf door vergiftiging. De schuldigen zijn moeilijk te achterha len. De heer Van Renswouw heeft in het afgelopen jaar 105 donateurs geworven en voorzitter Wijsmuller bracht hem hiervoor dank. Hij behandelde 112 klach ten. Mevr. H. E. Wijsmuller-Batterman trad periodiek af als bestuurslid. Zij werd herkozen. De heer L. J. Menge heeft be dankt als bestuurslid wegens vertrek uit Soest en in zijn plaats werd de heer Th. Koopmans op voorstel van het bestuur gekozen. De heren Wijsmuller en 't Hart werden gekozen tot afgevaardigden naar de algemene vergadering van de lande lijke vereniging. Zondagmiddag reed de heer R. v. d. K. in een personenauto op de Laanstraat. Hij moest stoppen voor een geparkeerde trac tor met aanhanger omdat een tegenligger naderde. Zijn auto slipte, kwam op het linker weggedeelte en botste tegen de auto van de heer A. W. van W., die van de andere kant kwam. Deze werd ge wond naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Mej. L. V., die naast hem zat, werd zwaargewond naar het r.k. zieken huis te Hilversum gebracht. De beide auto's waren zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. De heer N. van Es, Sterrenbergweg 8 te Soesterberg, heeft ontheffing gevraagd van de verbodsbepaling in de hinderwet voor zijn inrichting waar oude materia len worden opgeslagen en verwerkt. Om dat voorgesteld zal worden aan het ge deelte van Soesterberg, waar deze in richting ligt, een industriële bestemming te verlenen is het college van B. en W. van memng dat tegen het verlenen van de gevraagde ontheffing geen bezwaar bestaat. B. en W. zijn echter van mening dat de bepaling gemaakt moet worden dat buiten het bestaande gebouw en de eventueel nog te stichten gebouwen geen oude materialen opgeslagen mogen wor den. S.E.C. heeft het niet zo best gedaan in Assendelft, waar zondag een inhaalwed strijd tegen de club van die naam ge speeld werd. Voor de aanvang van de wedstrijd werd een minuut stilte in acht genomen om de nagedachtenis van het overleden be stuurslid F. Spijker te eren, terwijl de spelers rouwbanden droegen. Hanasbei was niet opgesteld, De Bruin stond middenvoor en hij werd geflan keerd door Aalberts en debutant v. d. Broek die goed speelden, terwijl de vleu gel Duijst-Dettmer niet uitblonk, even min als De Bruin. In de eerste helft speelde S.E.C. met een sterke wind in de rug, maar dit werd niet uitgebuit door schieten. De spelers van Assendelft tornden tegen de wind op, maar ze waren uiterst gevaarlijk en Rietdijk, de linksbinnen was de man die de wedstrijd won. Na een half uur kreeg hij op de middenlijn de bal, pas seerde Burgman en Ruttenberg en gaf keeper Van Limburg geen kans. Vijf mi nuten later deed hij nagenoeg hetzelfde, maar nu passeeerde hij drie spelers plus de keeper. Een minuut na dit doelpunt kreeg Duijst de bal van een Assendelft- speler terwijl dit niet de bedoeling was en hij scoorde. Even later kreeg hij op nieuw een kans maar nu stond keeper Aafjes op de juiste plaats en hij hield het schot. In de tweede helft werd door de spelers van Assendelft veel geschoten, maar kee per Van Limburg was op dreef en soms kwam hij tot fraaie safes. S.E.C. speelde niet onverdienstelijk in dit deel van de wedstrijd maar bracht het niet tot doelpunten. Van Limburg had geluk toen middenvoor Buma alleen voor hem stond en hoog over schoot. Aan de andere kant kwam v. d. Broek alleen voor keeper Aafjes, die zijn schot stopte. De Bruin kreeg acht minuten voor het eindsignaal een kans uit een pass van v, d. Broek, maar de bal werd wegge werkt. Vijf minuten later brak midden voor Buma alleen door. Keeper Van Lim burg liep uit en botste tegen Buma, die met een brancard het veld afgedragen werd. Later bleek dat hij slechts licht gewond was. Kort voor het eindsignaal mocht Rietdijk een vrije schop nemen. Hij schoot op doel, Van Limburg viel over de bal heen en het was 3-1. De heer K. Verbaan zal van de gemeente 5 m2 grond kopen, gelegen aan de Nieuwstraat voor 25 cent. Voor de verbe tering van de Nieuwstraat verdient de verkoop van dit stukje grond naar de mening van het college van B. en W. aanbeveling. De gemeente moet de erf- afscheiding verplaatsen, de tuin herstel len en de waterput verplaatsen. De kos ten hiervan bedragen 280, De gemeente zal een ruiling van gronden aangaan met Aannemings- en Bouwbe drijf H. W. van Asch N V. De gemeente krijgt twee percelen aan de Kastanjelaan en de Plasweg, samen 1301 m2 en staat twee percelen, eveneens gelegen aan de Kastanjelaan en de Plasweg, samen 600 m2 af. De ruiling vindt met gesloten beurzen plaats De gemeente zal het ter rein dat het bouwbedrijf krijgt bouwrijp maken en ontvangt hiervoor 64.180, Met N.V. Bouwbedrijf van der Schaar te Hilversum wordt eveneens grond geruild. De gemeente krijgt 5882 m2 grond gele gen bij de Noorderweg en de dokter Rupertlaan en staat drie percelen, even eens aan de Noorderweg en de dokter Rupertlaan, samen 3290 m2 af. De ge meente moet 10.368 toebetalen. De grond die het bouwbedrijf krijgt zal door de gemeente bouwrijp gemaakt worden voor 126.600, Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een lening van 400.000, aangeboden door de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, te aanvaarden. De looptijd is 30 jaar en de rente 5 Het geld zal gebruikt worden voor het leggen van een hoofdriool in de Eiken laan en het aanleggen van een gedeelte van deze laan 300.000,terwijl voor 100.000,enige percelen grond ge kocht zullen worden. Hees moest zaterdagmiddag in Maartens dijk tegen S.V.M.-Boys spelen, maar de scheidsrechter kwam niet opdagen. Er werd een half uur gewacht, maar de arbiter kwam niet. De spelers van Hees maakten aanstalten naar huis te gaan, maar de voorzitter van S.V.M.-Boys, de heer J. Broers, verklaarde dat de regle menten van de K.N.V.B. verplichten dat er gespeeld moet worden als er een of- HET NIEUWE MUZIEKGEBOUW OP EEN VUILNISBELT. Wanneer men van de Beetzlaan naar het nieuwe gebouw van P.V.O. gaat denkt men dat het er keurig in orde is, maar zodra we bij het gebouwtje komen komt men tot andere gedachte. Links en ach ter het gebouw is het een onhoudbare toestand. Alles wordt er naar toegebracht: oude matrassen, oud behang, puin, stenen, huis- en tuinafval, balken, palen, zelfs een dode kat is er niet vreemd. De kinderen, die m die buurt nogal tal rijk zijn, (ook een speeltuin grenst aan het gebouw van P.V.O.)gaan in dat vuil vroeten om te zien of er nog iets van hun gading is en spelen krijgertje en verstoppertje achter de rioolputten De schone klanken van de muziek gaan over de vuilnisbelt heen. De gehele buurt spreekt schande over zoiets. Hoe lang zal die toestand nog blijven bestaan? Een abonné. In de hele wereld sloven mannen met kans op een hartverlamming zich uit om nieuws te vergaren en het moet gezegd worden dat ze heel wat nieuws brengen. Dat uitsloven is echter helemaal niet nodig, want als je domweg maar iets zegt dan kun je voor het mooiste, nieuws zorgen dat maar te bedenken is. Gisteravond hebben vele miljoenen met vreugde of met droefheid vernomen dat de opvolger van massamoordenaar Sta- lin gestorven was, maar al spoedig bleek dat het maar een fabeltje was. Als men bijgelovig uitgevallen is dan be tekent dit dat meneer Chroesjtsjow heel lang zal leven, maar het is natuurlijk ook mogelijk dat hij inderdaad overleden is, maar dat Moskou er maar wat omheen liegt. Dat zou heus niet de eerste keer zijn. In wereldoorlog 2 cirkuleerde het bericht dat Maurice Chevalier overleden was, maar hij leeft nog steeds, terwijl wiel renner Cor Wals aan het oostfront sneu velde, als men de couranten geloven mocht. Ook hij is echter nog in leven, evenals de schrijver Anne de Vries, van wie een groot dagblad een maand gele den beweerde dat hij gestorven was, terwijl dit niet het geval was. Dit dag blad bracht ook het overlijden van Paus Johannes, terwijl deze nog in leven was, dus het is wel zaak het nieuws met een korreltje zout te nemen. Het bericht van de dood van Chroesjt sjow kwam uit Duitse bron en dat ver klaart veel. Mogelijk is het de wereld ingestuurd door een man die niet zo jong meer is en die twintig jaar geleden ook voor „nieuws" zorgde. Die heeft dan ongetwijfeld voor het legendarische be richt gezorgd dat de Russische legers definitief verslagen waren en dat de Duitse legers bezig waren met het oprui men van de restanten. Dat was nog meer gelogen dan het bericht van gisteren, dat mogelijk alleen maar wat voorbarig ge weest is, terwijl de Russische legers nooit geheel opgeruimd zijn en de Duit se wel. KANTMAN. ficiële scheidsrechter aanwezig is. De heer Broers ls K.N.V.B.-scheidsrech- ter en hij verlangde dat Hees onder zijn leiding zou spelen tegen de club waarvan hij voorzitter is. De spelers van Hees weigerden dit echter omdat zij een neu trale scheidsrechter wensten en er is niet gespeeld. Een verontwaardigde heer Broers heeft hiervan rapport opgemaakt en in de K.N.V.B. zal uitgemaakt wor den of Hees juist handelde. Zaterdagavond traden op in gebouw „De Lichthoek" aan de Parklaan de door „The Moonstars" uitgenodigde gastband- jes: The Twangy Strings" en „The Moonshots". De belangstelling op deze avond was groot en zeer succesvol. Zaterdag a.s. wordt de muziek verzorgt door de eigen huisband „The Moonstars" met als zan gers de Soester Cliff Richard en El Shariff. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft het ge meentebestuur om medewerking gevraagd voor de aanschaffing van een turnbok, een turnpaard, 6 turnmatten, stel mat- tenhaken, een springplank, een tremplin, een E.H.B.O.-trommel, een brug en een bruggenwagen voor de chr. uloschool aan de Prins Bernhardlaan. Reeds is in 1962 medewerking verleend, maar de school heeft meer materiaal nodig. Naar de mening van het college zou het wenselijk zijn dat het materiaal aange kocht werd als het eerste lokaal, de bergruimte en de entree naar het lokaal verbeterd zouden zijn, maar die verbe tering zal nog wel even op zich laten wachten. Er moet zelfs nog een plan gemaakt worden. B. en W. hebben er dan ook geen bezwaar tegen dat toestel len die geheel onbruikbaar zijn direct vervangen worden en tegen de aankoop van materialen waarvoor thans reeds opbergruimte aanwezig is. Het school bestuur heeft zich met deze gang van zaken kunnen verenigen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van 4610,te verlenen. Het herenteam van de handbalvereni ging B.D.C. won met 16-3 van A.A.V. 2. De dames wonnen met 6-1, hoewel zij niet met een elftal maar met een acht tal speelden. Deze overwinning werd be haald op Athleta 2. De jongens-aspi ranten verloren met 0-9 van Achilles en de wedstrijd van de meisjes tegen H.H.C. werd met 1-4 gestaakt omdat het re gende. Deze achterstand werd opgelo pen tegen H.H.C. in Hilversum.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1