VISieiOIDilED EEK VOLLE IIUflD OP PROEF De Hoge Veluwe. Speelt U nog geen MIDGET-GOLF Anti-inflatieplannen verdienen onze steun. VIERDE BLAD Gemeenschapsbezit van hoge waarde voor het gehele Nederlandse volk. DE WITTE POMPEN WERELDMERKEN: BENDIX MIELE BIG0 A.E.G. GANDY Gastor 598,- SOESTER NATUURBAD Vioolavond. R.K. Bibliotheek. Nu het voorjaar is aangebroken, wordt het weer tijd om er eens op uit te trek ken. In weekends en vakantie zoekt men zich te ontspannen en trekt men de na tuur in. Maar och, ons kleine landje biedt wat dat betreft maar bescheiden mogelijkheden. Het is gering van opper vlakte, heeft een groot aantal inwoners en waai' wij ons ook heen begeven, overal komen we elkaar tegen. Door onze behoefte aan woningen en industrieën wordt de natuur langzaam maar zeker teruggedrongen, haar gebied wordt steeds kleiner en daarmede onze recreatiemo gelijkheid. Met dit gevaar voor ogen zijn er vele natuurliefhebbers die maatrege len hebben genomen en bepaalde mooie en interessante natuurgebieden in be scherming hebben genomen. Wij zijn eens voor u op verkenning ge gaan en bezochten Neerlands grootste na tuurmonument het Nationaal Park „De Hoge Veluwe". Langzaam reden we met de auto door 't park en genoten van de prille lente die zich hier manifesteerde. 7.000 ha. Eigenlijk mogen wij niet van een park spreken, want slechts een klein deel is aangelegd, de rest is pure natuur. Hier ligt de vrije wildbaan, waar zo'n 170 her ten, 200 moeflons, ongeveer 70 reeën en waardig einde van veel werk, geld en illusie kon worden voorkomen. Op 26 april 1935 kwam de stichting tot stand. De Hoge Veluwe bleef ongeschonden be houden, waarbij aan de staat de verza meling van de Kröller-Müller Stichting werd geschonken. De aanvaarding van een dergelijk om vangrijk natuurmonument in gemeen schapsbezit bleek een daad van grote culturele en ideële betekenis. Veel zorgen. Het publiek kan zich beslist geen beeld vormen van alles wat er wel komt kij ken om een dergelijk natuurreservaat in goede toestand te houden. Reeds tijdens onze tocht naar de Hoge Veluwe be merkten we, dat we vele kilometers onaf gebroken langs de afrastering een to tale lengte heeft van niet minder dan 60 km. Wanneer u weet, dat die gehele afrastering na 5 jaar moet worden ver nieuwd, hetgeen dus neer komt op een vernieuwing van niet minder dan 12 kilometer per jaar, kunt u begrijpen, welke kosten er komen kijken. Maar daar blijft het niet bij. Het onderhoud van gebouwen vergt ook grote sommen. Dan komen het personeel, de Jonge aan plant en wat al niet meer. Een groot deel van het Jaar kunnen de dieren in het park zich voeden met dat Een hinde met haar kalf kijken van ver nieuwsgierig naar de bezoekers. een gelijk aantal wilde varkens volko men veilig en vrij leven, met niet minder dan omstreeks 7.000 ha grond ter be schikking. Door dit natuurreservaat lopen prachti ge wegen, die ook door auto's mogen worden bereden en de inzittenden voe ren door de mooiste stukjes natuur die men zich kan denken. Daarnaast zijn er diverse schitterende fiets- en wandelpa den. Het ligt voor de hand, dat de wan delaars natuurlijk in de gelegenheid zijn het diepst in de natuur door te dringen, terwijl de automobilist er eigenlijk al leen aan de buitenkant tegenaan kijkt. Dat neemt niet weg, dat ieder er ten volle kan genieten op zijn eigen wijze, mits hij zich er correct als gast ge draagt. Wij vroegen de heer Van Tuyll, directeur van het park „De Hoge Veluwe", naar zijn ervaringen op dit gebied. Zijn ant woord viel ons mee. Met uitzondering van een enkeling houdt men zich op „De Hoge Veluwe" aan de regels. Dat is wat zij in de vrije natuur vinden, maar wanneer de winter zijn intrede heeft ge daan, dan moet er worden bij gevoederd. Onze gastheer somde het netjes voor ons op: 20 ton eikels, ongeveer 8 ton hooi, 35 ton bieten en aardappelen en dan nog enorme hoeveelheden andere voe dingsmiddelen. Ook aan de gevederde bewoners wordt aandacht besteed en er werden niet minder dan 500 nestkastjes van het nieuwste type in het park uitgezet. Daarnaast vergen de wegen in dit na tuurmonument ook veel zorg. Zij hebben in het drukke seizoen heel wat te lijden en moeten regelmatig worden bijgehou den. De kneepjes kennen. Er zijn mensen die denken dat ze naar een dierenpark gaan en die komen be drogen uit, want het kan heel goed voorkomen, dat ze in het park De Hoge Veluwe geen dier te zien krijgen. Wie naar dit natuurreservaat gaat, moet Wilde zwijnen betrapt tijdens hun maaltijd. natuurlijk verheugend om te horen, want wanneer het pubhek zich niet netjes zou gedragen en het natuurschoon zou beschadigen en verontreinigen. Het is namelijk ondoenlijk om een terrein van zo'n 7.000 ha te reinigen. De Hoge Ve luwe is bezit van het gehele Nederlandse volk en juist in een tijd als deze, waarin er steeds meer natuur verdwijnt in ons land, moeten we bijzonder zuinig zijn op de delen die ons nog resten. Privé bezit. Aanvankelijk was dit uitgebreide land goed privé bezit van de familie Kröller Muller. Zij heeft geld noch moeite ge spaard om haar landgoed te verrijken met de mooiste stukjes natuur die er op de Veluwe waren te vinden. Dat hier sprake was van een zuiver-idealistische instelling bleek wel heel duidelijk, toen de familie tenslotte het gehele land goed inclusief de schitterende kunst collectie in handen van de staat der Nederlanden wilde overdragen, om op die manier haar schepping in dienst te stel len van het Nederlandse volk. Wanneer we nagaan, dat de kunstcollec tie alleen al voor niet minder dan vijf miljoen was verzekerd en dat de vraag prijs aan de staat slechts 800.000,— be droeg, dan mogen we toch wel geloven dat de familie Kröller-Mtiller het goed heeft bedoeld. Het was de enige moge lijkheid bovendien om dit levenswerk te bewaren, want anders zou het land goed naar de eisen van een maximaal economisch rendement zijn verkaveld en bebouwd. Gelukkig zijn er in de crisistijd van de dertiger jaren middelen en wegen ge vonden, waardoor dit droevig en on- komen om van de natuur te genieten. En deze gelegenheid krijgt ieder volop. Het feit, dat er ook zoveel wild in het park woont, is een prettige bijkomstig heid. De dieren zelf krijgt u alleen te zien wanneer u de kneepjes kent. Wie met de auto door het park rijdt, heeft weinig kans. De fiets biedt betere perspectieven, doch te voet is het ideaal, vooral voor degene die veel geduld heeft en in staat is om onbeweeglijk en ver dekt opgesteld de dieren te observeren die zich toevallig vertonen. Wie de gewoonten van de dieren beter kent, behoeft niet op een gelukkige toe vallige omstandigheid te wachten. Die weet, dat de dieren uit de schemering van het bos te voorschijn komen in de vroege morgen om bij het vallen van de avond. Doordat het park het gehele jaar geopend is, vanaf 's morgens 8 tot zons ondergang, heeft de ware natuurliefheb ber kansen, maar hij moet ze weten te grijpen. Voor duizenden landgenoten, zelfs voor Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 MMattöra VAN WEEDESTRAAT 18 TELEFOON 02955-2786 velen die beslist niet in de naaste omge ving van het park wonen, betekent dit natuurmonument met al zijn bijzonder leuke plekjes en interessante aantrekke lijkheden een dorado. En voor hen die er nog geen kennis mee maakten, is het alleszins de moeite waard om er een bezoek aan te brengen. melen. Ktinkel en Künkel, Opvoeding tot persoonlijkheid. Kuijk en Van Veen, Kennedy. Labots, Alles over au to-onderhoud. Legendre, Exotische volière-vogels in kleur. Lenz, 't Gaat Spaans toe. Lilly, Mens en dolfijn. Lindeijer, Gezin en fiscus. Lubbers, Het notariaat. Begin er dan vanaf heden mee. Een mooie gelegenheid hiervoor is bij het Exploitant J. GROOT - Plasweg 23 - Soest - Telefoon 3098. De 14-jarige soliste Emmy Verhey te Baarn geeft zaterdagavond een viool avond in de aula van het Baarns Lyceum te Baarn. Nieuwe boeken. Ontwikkelingsboeken. Ainaud, De Ro maanse schilderkunst. Berenson, Gro te schilders van de Renaissance in Ita lië. Van Beusekom, De muze op school. Boer, Zelf ontwikkelen, af- druken en vergroten Van Boogaard, Goedkoper varen. Booy. Het is stil op Het Loo Borrebach, Alles over dia's. Bos, Medisch gezinsboekje. Bremer, Inleiding tot de kunstgeschie denis. De Bruine, Modern skiën. Brusse, Paris vous parle. Canby, Ge schiedenis der luchtvaart. Cartier, 50 x Amerika. Cögniat, De schilder kunst van de 17e eeuw. Comandini, Dokter in Alaska. Couvée en Pikke- maat, 1813-15, ons koninkrijk geboren. Copp en Peck, Verraad in de Verenigde Naties. Das, Kleine auto's en auto scooters. Demartini en Stêpanek, Ge vederde vrienden in woord en beeld. Derry en Williams, Triomftocht van de techniek (2 dln.). Devambez, De Griekse schilderkunst De dood van een president. Dored, Wereld zonder grenzen. Dorgelo, Handboek voor de moderne modelspoorweg. Douma, Hoenders. Dröscher, Wat dieren doen en waarom. Duif, Praat me niet van de dienst. Duitz, Proost Van Ege- raat. Gids voor de Franse Rivièra. Joegoslavië Een Siciliaanse lente. Elias, Dan liever de lucht in. Fischer, Weerzien van Moskou. Forbes, De Oudhollandse keuken. Francis, Ontdek uw eigen charme. Gabrielson, Ga- brielle. Hameeteman, Modelspoorweg- bouw. (dl. 3). Van Helsdingen, Ziek, en toch bezig. Herwig, Ik kan tui nieren. Honderd nationale jaren. Hooftman, Alles over de Fokker Friend- ship. Höweler, X-Y-Z der muziek. Hünninghaus, Door miljoenen begeerd Jaffé, De schilderkunst van de 20e eeuw. Janze, Aquariumtechniek, inrichting en verzorging. König, Postzegels verza- De sinds vele jaren in de meeste landen optredende kruipende inflatie schijnt langzamerhand te ontaarden in een open inflatie. Onder deze kruipende inflatie wordt het economisch proces verstaan, waarbij over een lange periode de prij zen langzamerhand stijgen. De meeste deskundigen aanvaarden daarbij een geld waarde-daling van twee tot ten hoogste drie procent per jaar. Wordt dit proces versneld, zodat de waardedaling groter wordt dan drie procent, dan blijkt het dat de besparingen van het volk dras tisch verminderen. De drang naar con sumptie wordt dan zo groot dat het vertrouwen in de waarde van geld geheel verloren gaat. Wanneer wij nu midden in een tijd van welvaart en vrede al zo ernstig met dit vraagstuk worstelen, dan is er niet veel inzicht voor nodig om te verwachten dat in oorlogstijd een monetair appa raat, zonder meer stuurloos wordt. Uit het voorgaande wordt duidelijk dat een stuurloosheid van het geldwezen verbonden is aan die open inflatie. Deze open inflatie bedreigt bijna alle West-europese landen, ook Nederland. Van 1952 tot 1962 daalde onze gulden met ongeveer 2,5 per jaar in waarde, de laatste twee jaren wordt echter de waardevermindering op meer dan 3,5 geschat. Zelfs in Zwitserland. Hetzelfde beeld zien wij in Engeland, Frankrijk, Italië, west-Duitsland en zelfs in het monetair befaamde Zwitserland. Het ernstige gevaar van de geld-chaos heeft pas in de jongste tijd de staten van west-Europa naar elkaar gedreven om te trachten samen de vloed te keren. Een enkel land kan tegen inflatie-bestrijding weinig beginnen, omdat deze uit de buurlanden wordt geïmporteerd, In de achter ons liggende jaren is dui delijk gebleken dat de regeringen niet in staat zijn de besparingen van de burgers effectief te beïnvloeden zonder daarbij het element van vrijwilligheid te ontnemen. Deze opvoering van bespa ringen vormt een tegenwicht tegen in- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 APRIL 1964. Amerika's meest exclusieve ruimteclub staat bekend onder de naam „Man will never Fly Society", telt onder haar leden de kosmonaut luit.kol John Glenn, die kort geleden aankondigde de ruimtevaart te verlaten en het hogerop te zoeken in de politiek. Hier ligt John Glenn in het model van de eerste vliegmachine van de beroemde gebr. Wright. flatle, al is het geen geneesmiddel. Daarnaast kunnen maatregelen worden genomen op geldpolitiek gebied. De rente kan worden verhoogd of verlaagd, de kredieten kunnen worden beperkt in omvang of kwaliteit. Al deze gedachten zijn vruchtbaar gebleken om het proces te vertragen maar het kwaad wordt er niet mee uit de wereld geholpen. Waarom. Wat beweegt de autoriteiten om het in- flatiespook te laten ontwaren Het komt er op neer dat er een vraagsurplus in het leven wordt geroepen om een stimu lans uit te oefenen op produktie en werk gelegenheid. Daarmee worden de investeringen aange moedigd, zodat tot een maximale pro ductiviteit wordt geprikkeld. Dit aantrekkelijk beeld van de inflatie sleept echter de volgende nadelen met zich mee. De spaarneiging kan worden aangetast door de koopkracht-verminde ring van het geld. Een groter kwaad Is nog, dat er slordig wordt omgesprongen met de drang naar efficiency. De on dernemers maken schijnwinsten en wor den in slaap gesust door gunstige cijfer- beelden. In deze gang van zaken wordt de hoogte van de prijs ook veel minder serieus genomen. Het prijsmechanisme moet dan wel gaan kraken. Het sluitstuk van het inflatieproces wordt gevormd door de sociale onrecht vaardigheid voor bepaalde groepen. In zijn totaliteit verloopt dit gebeuren zo, dat in de aanvangsjaren de voordelen de nadelen overschaduwen terwijl naar mate de tijd verloopt, de nadelen hun Invloed vergroten en als ongrijpbare verstoorders de autoriteiten tot een nachtmerrie worden, In dit laatste stadium zijn wij nu aan geland en in geheel west-Europa schijnt men nu eensgezind de strijd te willen aanbinden tegen het voortwoekeren van de geldontwaarding. In E.E.G.-verband zijn er vier maat regelen op stapel gezet. De staatsuitgaven zullen zoveel mogelijk worden vermin derd. Internationaal zal worden gestreefd naar beperking van de loonsverhogingen. De kredieten zullen onder controle ko men en tenslotte zal men naar de be lastingverhoging grijpen als de begro tingsmaatregelen niet effectief zullen blijken. De voorgenomen gezamenlijke acties zul len alleen vruchten afwerpen, indien al le landen eraan meewerken, die tot de E.E.G. behoren. Daarbuiten zullen an dere naties zich daarbij moeten aan sluiten. Intussen is Nederland al met de uitvoering van de geschetste plannen be gonnen door de verhoging van de be lasting op benzine en sigaretten. Toch menen wij dat onze ministers van financiën dit meevallertje wel toekomt. Ten eerste omdat de inflatiegevaren in Nederland groter zijn dan elders. Vervolgens past deze maatregel in het voornemen van de regering om de druk voor een deel van de directe naar de indirecte belastingen te verleggen. In de derde plaats kan men niet steeds blijven hameren op het beperken van de staatsuitgaven. Wij hebben op dit punt nog niet de ui terste grens bereikt maar ons kabinet remt ze toch zodanig af, dat de stijging achterblijft bij de vergroting van het nationaal inkomen. Ook moeten wij er voor zorgen dat door de gedragslijn van de beperking der overheidsuitgaven niet bepaald noodzakelijke collectieve voor zieningen in het gedrang komen, zodat het algemeen belang er schade door lijdt. Zo achten wij het toch noodzakelijk dat aan de verdere uitbouw van ons onder wijs alle aandacht wordt besteed. Bij voortduring stijgt onze bezorgdheid over de toestand en de veiligheid van het wegennet. Een verdere beperking in de aanwezigheid van een politieapparaat lijkt toch stellig niet gewenst. De bouw van een infrastructuur in onze pro bleemgebieden kan niet wachten en zo is er meer op te noemen. Zodra wij de collectieve voorzieningen te veel afrem men, zal blijken dat de particuliere ini tiatieven daar schade onder lijden. Wan neer echter de anti-inflatiemaatregelen geen schade toebrengen aan het talloze malen geuite voornemen van de overheid om de directe belasting te verminderen, dan verdienen zij alle steun. Maar in geen geval mag de blofte vermindering van loon- en inkomstenbelasting hier van de dupe worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13