ZWARTE LONEN BLIJVEN. BOOMFEESTDAG. Dichterlijk dagboek. HET OOG GERICHT OP HOOFDOFFICIEREN. V.V.V.-nieuws. 12 mei wordt „Dag van de verpleging". Snoepli ustig en dorstig. Prijzen U.V.V. 4-jarig bestaan Bejaardenso- eiëteit in „Eltheto". S.E.C.-honkbal. Legaat voor Dierenbescherming. Bejaarde man zoek. Kerkconcert. Instuif R.K. Jong Soest. Korfbalwedstrijden. Opstellingen. VRIJDAG 17 APRIL 1964. 43sle JAARGANG NO. 30. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Met het sluiten van een nieuwe c.a.o. voor de bouwvakken, die officieel per 1 april j.1. in werking trad, is een goed bedoelde poging gedaan om het z.g. zwarte loon uit de wereld te helpen en ook de bouwvakarbeiders te binden aan een officiële loonregeling. Om dit te be reiken moesten de lonen in deze bran che veel sterker worden opgetrokken dan de verhoging van gemiddeld 10 tot 12 die voor andere vakken gold. Het kwam voor de meesten neer op ver hogingen van 16 tot 25 proeent van het officiële loon volgens de c.a.o., welke loonbepaling al lang een wassen neus was. De bouwondernemers en de onder handelaren van de vakbonden hoopten nu maar, dat de loonchaos in de bouw wereld hiermede tot een einde zou ko men. Vergeet het maar; de praktijk is ook in dit geval weer sterker dan de theorie. De nieuwe c.a.o. bracht namelijk voor sommige categorieën bouwvakarbeiders een verlaging mee ten opzichte van het tot nu toe verdiende zwarte loon. Het is heel begrijpelijk dat, waar iedereen loonsverhoging kreeg, die arbeiders een achteruitgang in hun loon niet namen. Maar ook de bazen vonden dit geen juiste uitwerking van de nieuwe loonbe- palingen en die zijn in de meeste ge vallen wel bereid er voor te zorgen, dat hun mensen in ieder geval niet achteruit gaan in loon. Daartoe staan hun diverse mogelijkhe den open. Ze mogen extra betalen voor reiskosten, die de arbeider moet maken om naar zijn werk te komen, zoals ver goeding voor het gebruik van fiets, wat meer voor het gebruik van een brommer, nog meer voor het gebruik van een auto; bovendien betaling van de tijd die voor het reizen nodig is; verder kledinggeld, vergoeding voor eigen gereedschap enz. Zo zijn er diverse posten, ook ten aan zien van het tariefwerk, die in onder ling overleg wat hoog berekend kunnen worden, waardoor de arbeider dan toch aan zijn trek komt en meeprofiteert van de algemeen toegepaste loonsverhoging. Dat is ook nodig, want het spel van vraag en aanbod doet zich uiteraard vooral in de bouwwereld gelden en de schaarste aan vakarbeiders is met de nieuwe c.a.o. niet opgeheven. Bij de nieuwbouw van de Nederlandse Bank te Amsterdam hebben de arbei ders, die door de nieuwe bepalingen in hun inkomsten achteruit gingen, het werk reeds gestaakt. In Amsterdam gol den nu eenmaal de hoogste zwarte lonen en de achteruitgang in loon van de be trokken arbeiders bedroeg hier niet en kele dubbeltjes doch wel twintig tot der tig gulden. Betaling volgens de nieuwe c.a.o. betekende dus voor het aannemers bedrijf een niet onbelangrijk voordeel van duizenden guldens per week. De aan- neemsom was toch immers berekend op de tot dan betaalde zwarte lonen, die door het vasthouden aan de c.a.o. nu verminderen. Het is wel begrijpelijk, dat hieruit een conflict moest groeien. We kunnen be grijpen, dat enerzijds de ondernemers de overeenkomst met de vakbonden willen aangrijpen om nu eindelijk eens van de zwarte lonen af te komen, die inderdaad algemeen economisch gezien ondermij nend werken; anderzijds is het even begrijpelijk, dat de in Amsterdam werk zame arbeider geen loonachteruitgang accepteren, temeer daar dit minder be taalde loon alleen de aannemersmaat schappij ten goede komt, De vertegenwoordigers van de werkge vers in het bouwbedrijf doen nu wel heel flink ten aanzien van het willen hand haven van de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, maar het zal ook hun zeker niet onbekend zijn, dat er in vele gevallen ook nog zwarte lonen worden betaald. Er zou b.v. geen stucadoor aan het werk blijven als hij alleen maar kon rekenen op het loon dat hem vol gens de c.a.o. mag worden uitbetaald. We hebben ons ten aanzien van de bouw nijverheid nu eenmaal in de nesten ge werkt door de angst voor huurverho gingen, het blijven distribueren van woonruimte, het zich om politieke re denen niet durven aanpassen aan de wet van vraag en aanbod, waarop ons economisch stelsel overigens toch is ge grondvest. De krappe arbeidsmarkt doet juist in het bouwvak ook de nieuwe officiële loonbe- palingen tot een illusie worden, hoe ferm men daar in het openbaar nog over doet. Het spel van vraag en aanbod vergt een inzet waaraan men zich, uit angst voor, misschien te bagatelliseren, politieke ge volgen, niet kan onttrekken. In navolging van tal van andere landen zal de 12de mei, de geboortedag van Florence Nightingale, voortaan als Dag van de Verpleging" worden gevierd. Het initiatief daartoe is genomen door de Publiciteitscommissie, uitgaande van de Federatie van Nederlandse Verenigin gen, die de belangen van de Verpleging en de Verplegenden behartigen. De bedoeling is de verplegenden zich op die dag te doen bezinnen op hun per soonlijke relatie tot hun werk degenen die pas in de verpleging zijn de idealen voor ogen te stellen die velen van hen bezielden bij de keuze van dit beroep jonge mensen - die nog geen keuze de den - attent te maken op de waarden die het beroep van verplegende vertegen woordigt, zowel in geestelijke als in ma teriële zin. Het is dus geenszins de opzet hiervan een dag te maken, waarop de verplegen den met een bloemetje of andere vrien delijke attenties moeten worden verrast. Allerwege heeft dit voornemen reeds een waarderend onthaal gevonden en het zal daardoor mogelijk zijn op de 12de mei in brede kring de aandacht op de verpleging en de verplegenden te vestigen. De Directeur-Generaal van de Volksge zondheid, Prof. Dr. P. Muntendam be hoorde tot de eersten die instemming betuigden met het plan van de Fede ratie. Twee Utrechtse jongemannen, R. L. de K., 22 jaar en A. W. v. W„ 20 jaar, kwa men met een omweg in de cel van het Soester politiebureau terecht. In de nacht van dinsdag op woensdag verschaften zij zich clandestien toegang tot de con sumptietent op het Soester Hoogt door de ruit van een deur te breken. Ze na men snoep en limonade weg en gingen op pad naar Hilversum, waar ze opnieuw een inbraak pleegden. Daar zijn ze ge arresteerd, ingesloten en verhoord, ter wijl ze daarna naar Soest gebracht zijn. Er zijn nog steeds mensen met U.V.V.- loten waarop prijzen gevallen zijn tijdens de bazar welke vorige maand in gebouw Credo gehouden is. Zij kunnen deze prij zen tussen 18 en 19 uur afhalen bij mevr. Kruik, Van Straelenlaan 40. Het was een loterij zonder nieten, dus wie een lot heeft kan rekenen op een prijs. Woensdag vierde de bejaardensociëteit van het Zilveren Kruiswerk der Her vormde Wijkgemeente Soest-Zuid het vierjarig bestaan De vele trouwe leden, die deze sociëteit telt, vulden de grote zaal van het ge meentecentrum Eltheto, waar ook elke woensdagmiddag de bejaardenbijeen komsten zijn. Ds Roest bracht de gelukwensen over van de Wijkgemeente en bood een enve loppe met inhoud aan Een andere enve loppe werd aangeboden door de heer Van Barneveld, die met zijn oud-papier- aktie 225,had bijeengebracht. Dit In heel Nederland hebben 19000 school kinderen, die in 80 gemeenten wonen, bomen geplant en boomfeestdag gevierd. In Soest waren dat honderden, die op de Van der Huchtschool, de De Savornin Lohmanschool, de Beetzlaanschool, de Insingerschool en de Groen van Prins- tererschool gaan. Zij plantten bomen op de Dalweg, de St. Theresiastraat, het industrieterrein, op de hoek van de Den Blieklaan en het eerste Heeserlaantje en de viering van deze boomfeestdag. De bomen worden niet door de kinderen ge plant omdat de plantsoenendienst het werk niet aankan en best wat hulp ge bruiken kan, maar om de jeugd mee te laten leven met de natuur en te overtui gen van de waarde die het groen in woonwijken heeft. Dan zal er meer eer bied voor dat groen ontstaan. Jongens die hun bijdrage geleverd heb ben in het planten der bomen zullen 't Salaris van de kamerleden Gaat weer opnieuw en fors omhoog. Dat wordt straks twintigduizend gulden En vergt nog geen minuut betoog Geen tien proeent in twee termijnen, Maar vijf en twintig, dat zet aan, De excellentie Toxopeüs Heeft zijn suggestie al gedaan. Het wordt natuurlijk aangenomen, Zo'n voorstel valt niet gauw verkeerd De a.o.w.'ers moeten wachten, Zij hebben al geprofiteerd Met kamerleden staat het anders. Onmisbaar voor de maatschappij De meeste hebben er van armoe Nog een paar vette baantjes bij. Dat Chroesjtsjow weer eens dood gemeld werd Bracht onze wereld in paniek De televisie krijgt na balletten Geen klachten meer van 't kijkpubliek Maar 't grote nieuws komt uit de Kamer, 't maakt geen gemoederen verhit, Geen vakbond zal er protesteren De vakbond is zelf kamerlid. De Nederlander eet twee kippen Per jaar uit snelbraadpan of pot Parijs is reeds een jurk aan 't maken, Want huwen wil een Don Quichott' Doch richt uw ogen op de Kamer Hoe praktisch wordt het spel gespeeld, Want hierna komen de ministers, De buit wordt broederlijk verdeeld JAAP MIJDERWIJK. prachtige bedrag werd met een warm en dankbaar applaus begroet. Deze feestelijke middag werd gevuld met enige films, o.a. „De ballade van de hoge hoed". Vanzelfsprekend waren er extra traktaties en alles bij elkaar was het een gezellige „verjaardag"! Zaterdagmiddag speelt een honkbalteam van S.E.C. een vriendschappelijke uit wedstrijd tegen H.B.C. in Hilversum. De wedstrijd begint om 4 uur. Blok, Boven- kamp, Brongers, McDonnel, Van Driel, v. d. Gaast, Hofman, Houtzager, Long, Luschen, Nieuwenhuis, Spikman, B. Tin- lin, T. Tinlin, Prior en Kellner zullen het S.E.C.-team vormen. S.E.C. 1 start op 2 mei in de competitie en speelt in mei en juni achteenvolgens deze wedstrijden; H.B.C. 2-S.E.C.S.E.C.- F.A.K. Donar-S.E.C., Quick-S.E.C.S.E.C,- U.V.V. 3; The Scimitars-S.E.C.; S.E.C.- Hoiland; H.M.S. 2-S.E.C.; S.E.C.-HCAW 2. S.E.C. 2 speelt in de tweede klasse B met Elinkwijk 2, F.A.K. 2, H.C.A.W. 4, H.M.S. 2, U.V.V. 2. Als het eerste team van S.E.C. klaar is met de negen wedstrijden van de halve competitie, welke gespeeld wordt dan bestaat de mogelijkheid tot het spelen van promotiewedstrijden, maar dan moe ten de groen-witten de eerste, tweede, derde of vierde plaats van de ranglijst bezetten. In ons blad van dinsdag j.1. berichten wij dat de heer P. M. Wijsmuller, voor zitter van de afdeling Soest der Vereni ging tot Bescherming van dieren, aan dacht geschonken had aan het overlij den van de leden dr. Hardenberg en dr. Pos. Wij deelden mee dat de afdeling uit de nalatenschap van dr. Pos een legaat ontvangen had. Dat was niet juist, want het is een legaat uit de nalatenschap van dr. Hardenberg. Woensdagmiddag verliet de 75-jarige heer P. Meulenbroek het verzorgingshuis Statum aan de Eigendomweg voor het maken van een wandeling. Hij is nog steeds niet teruggekeerd. De politie heeft grote bosrijke gedeelten van Soest-Zuid zonder resultaat doorzocht. Een hoofdofficier is echt geen kleine jongen, want hij is majoor, overste of kolonel en zijn salaris mag er zijn. Zijn opleiding heeft zijn ouders en de staat meer gekost dan de doorsnee-opleiding van een boekhouder of vertegenwoordiger en over het algemeen is hij een man die nogal met de status in de knoei zit om dat hij nu eenmaal hoofdofficier is. U zult hem dan ook niet zo gauw als rechtsbuiten van Hees zien opereren of onder de lat zien staan. Een woordvoerder van defensie heeft ontkend dat 400 hoofdofficieren de dienst moeten verlaten omdat ze totaal over bodig zijn. Dat zal wel betekenen dat ze wel ontslagen worden, want als van officiële zijde in ons land nee gezegd wordt dan betekent dat over het alge meen ja. Vierhonder mannen, van wie we denken dat ze belangrijk zijn en die een goed inkomen hebben omdat ze onder meer een goede en dure opleiding ontvingen, vierhonderd mannen met het statuspro- bleem en kinderen voor wie ze de flin kerd moeten spelen zijn dus doodgewone betaalde werklozen. Dat is dan wel een fijne positie voor de man die geen plank voor zijn hoofd heeft en die verder denkt dan het einde van de maand. Buren vinden hem een zeer respectabel man, vrienden benijden hem misschien een beetje, maar hij is helemaal niets, want hij is overbodig. Natuurlijk hebben we een leger nodig al zijn er optimisten die niet geloven dat de baas der Russen, die vandaag ze ventig jaar wordt, overmorgen over de muur zou klauteren als wij morgen het leger zouden opruimen. Natuurlijk zijn er hoofdofficieren nodig, maar dat we er 400 hebben die we net zo goed niet zouden kunnen hebben is toch wel wat gortig. En duur ook. Het ministerie van defensie ontkent, maar dat zegt helemaal niets, want de Rijksvoorlichtingsdienst- ontkent ook al tijd. KANTMAN. op de hoek van de Koningsweg en de Belvédèreweg. Daarna gingen ze naar gebouw Credo om naar films van Laurel en Hardy, de Deltawerken en het Kruger- wildpark te kijken. Natuurlijk waren er ook versnaperingen, want die horen bij een feestdag. De jeugd werd toegesproken door de heer H. J. v. d. Dussen, directeur van ge meentewerken, die in het bijzonder de heer A. J. Grandjean uit Baarn verwel komde. Hij is de voorzitter van het lan delijk comité voor de viering van de boomfeestdagen. De eerste boomfeestdag werd in 1957 alleen in Apeldoorn gevierd. De heer Van der Dussen dankte mej. Hulsebos en de heer Weeda voor het or ganiseren van deze dag, de werknemers van de plantsoenendienst voor hun me dewerking en de kinderen voor het en thousiasme waarmee ze deelnamen aan heus hun eigen boom niet beschadigen of vernielen en de heer Van der Dussen sprak de wens uit dat zij dit ook niet met andere bomen zullen doen. Het is prettig dat je een boom, die je een beet je als je eigen hoorn kunt beschouwen ziet opgroeien en het is prettig deelge nomen te hebben aan verfraaiing van woonwijken en de industriewijk. De heer Van der Dussen verzocht de kinderen ook de speelplaatsen te ont zien en hij deelde mee dat het in de be doeling ligt binnen afzienbare tijd een rolschaatsbaan en volleybalveldjes in de nieuwe woonwijken aan te leggen. Tenslotte reikte hij vaantjes uit aan de scholen waarvan de kinderen deel genomen hadden aan de boomfeestdag en ook de plantsoenendienst kreeg een vaantje. Af en toe moet er eens een ernstig woord gewisseld worden. U zult ver wonderd vragen waarover Weer over de vernielzucht van de jeugd, waarvan we in Soest zoveel narigheid hebben beleefd Nee. we komen met onze persoonlijke moeilijkheden speciaal bij de ouderen, speciaal bij de bevolking, die meehelpt Soest tot een aangename woonplaats te maken, tot een gastvrije gemeente met vele mogelijkheden voor het zakenleven en toerisme. We staan aan het voorsei zoen van 'n hopelijk drukke zomertijd. Binnenkort zullen we onze gasten kunnen begroeten, die in onze omgeving een heerlijke zorgenvrije vakantie willen he ieven. Een prettige vakantie voor anderen be tekent voor ons winst. Winst voor Soest, voor de gewaardeerde schoonheid van Soest, voor het hotel-pension-restaurant- wezen, voor de neringdoenden, voor klei ne of grotere ondernemingen, die za kelijke aanbiedingen te doen hebben. Kortom het toerisme in Soest is groei en welvaart voor Soest. Weet u dat V.V.V. daar middenin staat V.V.V. bemiddelt het toerisme, V.V.V. be middelt uw welvaart. En nu zijn er deze week zulke teleur stellende uitlatingen geweest van enkele medeburgers, die niet begrepen welk nut V.V.V. heeft. „Wel betalen om lid te zijn", zeiden ze, „maar we zien er nooit iets voor terug." Pang Dat klonk niet mooi. Nee, inder daad, van ons krijgt U geen gratis pak je margarine of zeeppoeder toegestuurd. U krijgt van ons niets. Tenminste een goed verstaander enz. Door de bevordering van de welvaart van Soest krijgt u meer dan een pakje mar garine of zeeppoeder. Misschien begrijpt u het nu beter Vanuit het V.V.V.-kan- toor wordt de vooruitgang gestimuleerd, de vooruitgang van ons eigen Soest, waarop we trots kunnen zijn, omdat het in Nederland toch een heel bijzondere gemeente is. Dat bent u toch met ons eens Nu dan denkt u aan het ge meenschappelijk belang, aan de samen werking en aan het steunen van het goede doel, V.V.V. beoogt altijd een goed doel, al vindt u, dat u uw „cadeau-pakjes" mist. Maar ze zitten erin, desalniettemin. Ze zijn uw wasmachine, uw ijskast, uw televisietoestel, uw auto, gespaard uit „welvaart Soest". Blijft u nu nog achter? U blijft mee doen, zo is het I Op dinsdag 21 april verzorgt de Neder landse Cantorij onder leiding van Maar ten Kooij een concert in de Oude Kerk. Er wordt medewerking verleend door Maria v. d. Slikke, sopraan. Klaas Bolt, orgel en het barokensemble van de Can torij. Het koor zingt twee werken van Samuel Scheidt, de missa in C van Mo- zart, die speciaal voor koor en orgel ge schreven is, terwijl Maria v. d. Slikke, Klaas Bolt en de koperblazers een Mag nificat van Heinrich Schütz uitvoeren. Het barokkoperensemble voert „Passcag- lia, dialoog en fuga" van Maarten Kooij Uit. Tobi Rix is zondagavond de gast van de Instuif R.K. Jong Soest. Hij treedt op in het St. Josephgebouw en ongetwijfeld zal er veel belangstelling zijn voor deze komische muziekvirtuoos en lawaaischop per. Het gitaarduo Koos Huisman en Henk Knoppers zal spelen en het Rain- bow Kwartet verzorgt de dansmuziek. Zaterdagmiddag wordt door het tweede team van de korfbalvereniging De Me teoren om kwart voor vijf de uitwed strijd tegen Altius 4 gespeeld en zondag spelen de juniores om 12 uur thuis tegen Zwaluwen 2. Het eerste team speelt om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Soester- kwartier 3. S.E.C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen K.V.V. in de volgende opstelling, doel Van Limburg; achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman, voor v. d. Broek, Aal- berts, Hanasbei, Duijst en Verhoeve. B.D.C. speelt zondag een uitwedstrijd tegen Actif in de volgende opstelling, doel Kok; achter E. Hilhorst en C. Hil- horst; midden Th. Wigtman, Bakker en H. v. d. Lugt; voor M. v. d. Lugt, Wes- terveld. Roest, v. d Hengel en Dorrestein. V.V.Z. speelt morgen de belangrijke wedstrijd tegen Lage Vuursche op eigen terrein. De tegenstander van het Soes ter team staat in de bovenste helft van de ranglijst en de gasten zullen zich zeker inspannen om een zo goed moge lijk resultaat te behalen. V.V.Z. zal hier mee rekening moeten houden als ze wil blijven meedraaien in de kopgroep. Aan spanning en belangstelling zal het wel niet ontbreken. De opstelling van V.V.Z. is: doel Van Kooij; achter Van Kooij en Pouw-, mid den Kok, van Grol en Huigen, voor E. v. d. Bosch, van Kooij, Demmers, v. d. Bovenkamp en Floor. Hees speelt de thuiswedstrijd tegen Nijenrodes in de volgende opstelling: doel Muis; achter Jekel en De Jong; mid den De Jong, Geijtenbeek en Kok; voor Budding, Burgstede of Elfrich, Hop, H. de Bree en G. de Bree.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1