m fcwA Michelangelo Buonarotti. TIEN JAAR U.V.V. TWEEDE BLAD BroncfiÊfetten GARAGE STAM U BENT ZO VRIJ ALS EEN SPAARVOGELTJE IN DE LUCHT WASSERIJ GELRIA EDE U kunt niet alles weten. Is Johnson bezorgd over 'n dreigend schandaal? Voor een zomers feestje Vierhonderd jaar geleden stierf Handbalprogramma. Renanlt dealer Bij Caprese, een klein dorp in de land streek Toscana, vindt de Tiber, de rivier waaraan Rome ligt, haar oorsprong. Daar in Caprese zag op 1 maart 1475 Michel Angelo als tweede zoon van Lu- dovico Buonarotti en Francesca het le venslicht. Zijn vader zou in de verste verte niet vermoeden dat hij een zoon had gekregen die zijn naam over geheel Italië en geheel de wereld bekendheid zou geven. Toen Michel Angelo blijk gaf dat hij schilder wilde worden, werd hij door zijn vader en zijn broers uitgelachen en be schimpt. Zijn zoons, dus ook Michel, zouden door handel veel geld en daardoor veel macht gaan bezitten. Was dat ook niet zo met De Medici's, de Strozzi's en de Pitti's gegaan? Waren zij niet door handel rijk, vermogend en machtig ge worden? Maar echt kunstenaarsschap verloochent zich niet! En de kleine jongen zette door. Het wantrouwen geboren. Toen Michel Angelo dertien jaar gewor den was werd hij geplaatst bij de leer meester Momenico Ghirlandajo te Santa Maria Novella. Reeds in zijn prille jeugd had hij blijk gegeven over een uitzonderlijk talent te beschikken. Nu onderscheidde hij zich ook hierdoor zijn bijzondere kwaliteiten, die bij zijn medeleerlingen en later ook bij zijn meester afgunst verwekten, zo erg zelfs, dat zij hem gingen tegenwer ken en zijn meester hem bedroog. Hij verbeterde en corrigeerde immers zijn leraar en dit was te erg voor Ghir landajo, die bijzonder jaloers en bekrom pen was. Michel Angelo, die in zijn prille en latere jeugd niets als hardheid, be spotting, afgunst en jaloezie ondervond, werd hierdoor zeer wantrouwig tegen over zijn medemens en die wantrouwig heid zou hij zijn verdere leven blijven behouden, niet helemaal ten onrechte. De knaap was juist 15 jaar geworden toen Bertoldo, de beeldhouwer van Lo- renzo Magnifico de Medici, de kunstzin nige vorst van Florence, die te oud was zelfs nog een beitel te hanteren, op zoek toog naar nieuw, fris jong talent. Hij in formeerde ook bij Ghirlandajo. En deze was allang blij, dat hij de prikkelbare Michel Angelo, die hem in alle opzich ten de baas bleek, op zo'n goedkope wijze kon lozen. De basis gelegd. Lorenzo de Medici, zeer zeker niet onge voelig voor goede kunst, werd Michel An gelo's beschermer. Hoe meer werkstukken hij van hem zag, des te meer ging hij van deze knaap houden. Angelo Buona rotti kreeg een maandgeld van 5 gouden dukaten en als eerbewijs ontving hij de paarse mantel van de vorst. Hier op Pallazzo Medici leerde Michel Angelo bijzonder veel. Hij sprak er regel matig over met de wereldse monnik, mysticus en musicus. Ook ontmoette hij hier vaak pico della Mirandela, de filo soof en astroloog. Verder Poliziano, huis poëet in de volkstaal en in het latijn, producent van preken, maskerades en serenades. Hij kwam in contact met Grieken, noordelingen en Spanjaarden. Zijn geest werd rijk vervuld en verza digd van velerlei heerlijkheden van kunst, geestelijk voedsel en geleerdheid. Het was voor de jonge kunstenaar een zware slag toen Lorenzo stierf. Michel had slechts twee jaar lang kunnen ge nieten van wijsgeren, geleerden, schrij vers en dichters. Diep teleurgesteld ver trok de kunstenaar eerst naar zijn va derlijke woning, vervolgens vluchtte hij naar Venetië, vond hier echter geen em plooi en trok verder naar Bologna. Door zijn trots kwam hij in nieuwe verwikke lingen, daar hij weigerde zijn duimnagel met was te laten verzegelen, zoals dit bij alle vreemdelingen die Bologna binnen kwamen gebruikelijk was. De kunstenaar werd vastgezet maar later toch weer vrij gekocht door een edelman, die hem meenam naar zijn paleis. Een eigen stijl. Hij begon weer te werken en al gauw werd hij een bekendheid in de stad. Men verdrong zich om zijn werken, men prees hem en achtte zijn kunst bijzonder hoog. Maar ook nu weer moest hij de jaloezie en wrok van zijn medekunste naars tegen hem, die hem als een in dringer beschouwden, ontvluchten. Ten tweede male ervoer de jonge kunstenaar de nijd van zijn kameraden. Zijn naam begon al enige bekendheid te krijgen. Hij kreeg hoe langer hoe meer opdrachten, die hij zoals zijn tijd genoten die geheel op de klassieken ge oriënteerd waren, maai' met een geheel eigen stijl uitvoerde. Hij was pas 21 jaar toen hij naar Rome werd ontboden. Hier maakte hij de ene beeldengroep na de andere, hakte en beitelde dat het een lieve lust was, maar hij werkte voor anderen en op die vele mooie beelden werd de naam Michel Angelo niet ge noemd. Anderen gingen strijken met de eer. Op 26-jarige leeftijd reisde hij weer te rug naar Florence, waar de Medici's wa ren verdreven. Michel Angelo werd wel eens vergeleken met de geniale Leonardo da Vinei, die ongeveer tegelijkertijd in Rome werkte. Dat is echter volkomen ten onrechte. Zij mogen in hun werk vele overeen komsten hebben, maar eigenlijk waren het twee grote tegenstellingen. Michel Angelo trok zich steeds terug, leefde sober terwijl Leonardo da Vinei zich omringde met pracht en praal. De erkenning. Eindelijk kreeg de nu volleerde kuns tenaar een serieuze oproep uit Rome. San Gallo, de pauselijke architect, had de nieuwe paus Julius II op het uitzon derlijke talent van Michel Angelo, nu dertig jaar, attent gemaakt. Men wilde voor Julius II een mausoleum van twee verdiepingen bouwen. Veertig levensgrote beelden zouden het graf moeten flanke ren, beelden die Michel Angelo zou moe ten maken. Hij was zeer vereerd met deze opdracht en toog dadelijk naar Carrara om voor duizend scudi's marmer uit te zoeken. Maandenlang bleef hij aan de arbeid. Er ging steeds meer marmer naar Rome. De Sint Pieter bleek echter te klein voor de machtige scheppingen van Michel Angelo's hand. Er werden plannen voor verbouw en zelfs nieuwbouw gemaakt! Maar ook nu weer stak de afgunst van zijn medekunstenaars de kop op. De bouwmeester van de paus, Bramante, wist met zijn helper Rafael van Urbrao tenslotte de paus te overreden met de bouw van 't graf te stoppen, omdat dit eigenlijk niet hoorde tijdens het leven, het zou wel eens slechte gevolgen kun nen hebben. Michel Angelo werd diep teleurgesteld en zeker zoveel beledigd. Hij ging weer weg uit Rome ondanks smeekbeden van pauselijke zijde en aanlokkelijke voor stellen. De kunstenaar dacht er niet aan nog voor de paus te werken. Dit zelfbe wuste genie, met de trots van een mensenhater, die op zijn vrijheid van edelman en van zijn rang stond, trot seerde de heilige vader, toch één van de zeer grote machthebbers van die tijd. Pas in november 1506 het de grote kuns tenaar zich overhalen, de paus in Bo logna te ontmoeten. Beide partijen ver zoenden zich en er kwam een nieuwe opdracht: het vervaardigen van een groot bronzen beeld dat in 1508 werd voltooid, maar later door oorlogsgeweld verloren is gegaan. Zijn levenswerk. Het kunstwerk waar Michel Angelo zijn grote bekendheid aan te danken heeft, is op de allereerste plaats de schildering in de Sixtijnse kapel. Hier werkte Mi chel Angelo vier en half jaar aan, wel iswaar met zeer weinig arbeidsvreugde. Hij voelde zich meer beeldhouwer dan schilder en bovendien zat hem nog steeds het onvoltooide mausoleum dwars. Hierin had hij zich kunnen uitleven en volle dig geven. Niemand mocht de Sixtijnse kapel be treden. Slechts een oude verfwrijver was hem behulpzaam. Ook de paus weiger de hij lange tijd de toegang. Toen de kunstenaar 63 jaar was, kwam er voor het eerst een vrouw in zijn le ven, die meer dan een dienares voor hem betekende. Hij gaf haar de hoogste titel die hij ooit had gegeven: hij noemde Vittoria Colonna, van wie wij maar zeer weinig weten, zijn vriend. Michel Angelo was 73 toen de paus hem vroeg de koepel voor de Sint Pieter te bouwen. De schilder-beeldhouwer-dich- ter-fylosoof weigerde, en zei dat hij geen bouwer, geen architect was. De paus beval het hem tenslotte en Buonarotti moest nu wel een ontwerp maken. Tij- Voel u vrij: spaar! Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypo theken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT maandagmiddag in café De Viersprong bijeen. De U.V.V. bewoog zich op velerlei terrein en doet dit nu nog. Aan vele collectes werd deelgenomen of collectes werden door de afdeling georganiseerd, terwijl de verkoop van kinderzegels en kinder- kaarten ieder jaar verzorgd wordt door een comité uit de U.V.V.waarvan de leden door U.V.V.-sters en andere dames geholpen worden. Ieder jaar brengt deze verkoop een gioot bedrag op voor het noodlijdende kind. Enige malen traden „De Plankeniers", het bekende amateur-toneelgezelschap uit Bussum, voor dc afdeling op en de netto-opbrengst kwam niet de kas van dens zijn leven werden zijn visioenen en tekeningen van deze koepel, de hoogste ter wereld, niet uitgevoerd, maar 26 jaar later kwam dit grootse plan toch tot stand. Uit waardering voor zijn werk verwierf Michel Angelo op 80-jarige leeftijd het burgerrecht van Rome. Hij werd voor zijn verdere leven als bouwmeester be noemd. De 14de februari 1564 werd Michel An gelo plotseling ernstig ziek. Op 16 fe bruari maakte hij bekend dat zijn lijk naar Florence moest en op de 18de stierf dit grote genie. Als een vorst werd hij te Florence begraven. Op maandag 27 april zal de U.V.V.-Soest het tienjarig bestaan vieren in gebouw Credo aan de Julianalaan. Op 27 april 1954 werd ten huize van mevr. J. M. van Ginkel-Morhmann een bijeenkomst belegd, waarop gesproken werd door mej. M. Gerritsen, provinciaal voorzitster van de U.V.V. over het werk van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Zij wees op de doelstellingen zoals die in het reglement staan. In de eerste plaats wil de U.V.V. bij de Nederlandse vrouw het bewustzijn van haar verantwoorde lijkheid voor het welzijn van de gemeen schap versterken en hieruit volgt dat een lid van de U.V.V. dit welzijn daad werkelijk wil bevorderen met als leidend beginsel naastenliefde en hulpvaardigheid De U.V.V. kent alleen Nederlandse vrou wen, zonder te letten op godsdienst, politieke richting, rang of stand. Op 27 april 1954 werd de afdeling Soest van de U.V.V. opgericht. Het eerste be stuur werd gevormd door mevr. A. Pe- ters-Zanen, presidente: mevr. J. M. van Ginkel-Morhmann, vice-presidente; mevr. A. M. Lommen-v. d. Graaf, secretaresse; mej. M. E. v. d. Hurk, penningmeeste- resse: mevr. S. A. Meuxs-De Graaf, al gemeen adjunct, terwijl mevr. M. C. Kruik-de Man voor de propaganda zorg de. Reeds in mei 1954 werd de eerste ont- spanningsmiddag voor de Soester bejaar den gegeven en gedurende tien jaar heeft de afdeling jaarlijks een vijftal van deze middagen gegeven. Kort daarna werd mevr. Van Ginkel presidente en zij is dit nu nog. Hoofd van de bejaardenzorg werd mevr. Peeters maar sinds lang mag mevr. Kruik zich terecht „moeder der bejaarden" noemen. Zij leidt al heel lang de bejaardensocië teit die thans in het Anna Paulowna- huis is, terwijl mevr. Smit de bejaarden- sociëteit in Soest-Zuid leidt. De bejaar den van deze sociëteit komen iedere de U.V.V. ten goed, maar het geld werd besteed voor liefdadige doeleinden. Het belangrijkste werk van de U.V.V. is naast vele aktiviteiten op velerlei gebied het brengen van ontspanning aan Soes ter bejaarden. Dat kost heel veel geld en de kas van de U.V.V. is over het alge meen al net zo slecht gevuld als de kas van menige andere vereniging. Een paar maal werden stroopwafels verkocht ten bate van deze kas en daardoor indirect ten bate van de bejaarden, maar er werd ook materiaal voor gekocht, waarvan handwerken en kinderkleding vervaar digd werden. Twee jaar hebben vele dames heel wat uren besteed aan het maken van deze handwerken en kleding en mevr. Sta- verman was de kundige en bezielende leidster. Dat het werk niet tevergeefs was bleek vorige maand tijdens een bazar waarop het drukker was dan bij menige uitverkoop. Nagenoeg alles werd ver kocht, een loterij werd zo'n succes dat duizend loten en duizend prijzen spoedig verdwenen waren, zodat een nieuwe lo terij van kleiner omvang op touw gezet moest worden. Meer dan 4000 gulden le verde deze dag op en de kas van de U.V.V. was eindelijk weer eens goed ge vuld. Dat komt niet de leden ten goede, maar de Soester bejaarden. De afdeling viert maandag over een week het tienjarig bestaan en er is een gegronde reden tot feestvieren, want er zijn weinig verenigingen in Soest, waar van de leden zo aktief zijn en die met zoveel succes door hard werken een steun zijn voor bejaarde medebewoners van Soest. Zij stellen deze steun bijzon der op prijs. De handbalwedstrijd van het B.D.C.-da- mesteam tegen Amersfoort, welke zon dagmiddag op het terrein van B.D.C. ge speeld zou worden, gaat niet door om dat Nanda Daselaar die middag in het afdelingselftal moet spelen. B.D.C. wilde haar wel voor deze wed strijd afstaan als de wedstrijd B.D.C.- Amersfoort uitgesteld werd en dit is toe gestaan. Het programma voor B.D.C luidt Dmes-juniores: S.D.O.-B.D.C., 3.15 uur. Dames-aspiranten Oranje-B.D.C., 2.15 u. Heren-seniores B.D.C.-Laren 2, 1 uur. Heren-aspiranten Fidelitas-B.D.C., Tinnen theepotten mag u niet op een elektrisch of waxine theelichtje plaatsen. Er bestaat namelijk kans op smelten. Hier is de theemuts op zijn plaats. Als op dit moment een president van de Verenigde Staten gekozen moest worden, maakte niet één republiekein een schijn van kans tegen Lyndon Johnson, zo groot is nu het respect voor de manier waarop deze het stuur resoluut overnam na de moord op John Kennedy. Maar de verkiezingen zijn pas volgend jaar no vember en dan is dit respect wel weer wat vergeten, hopen de republikeinen. En ze hebben nog een reden tot hoop. Toen Lyndon Johnson nog meerderheids- leider in de senaat was, werkte Bobby Baker ais zijn secretaris. In 1954 had hij even tienduizend dollar op de bank, in 1963 was dat ruim twee en een half mil joen. Dat is wat meer dan hij van zijn niet overdreven salaris bij elkaar ge spaard kan hebben en om de hele affaire - waarover Baker zijn mond niet open doet - hangt dan ook een sterk luchtje van fraude en omkoperij. En daar gaat het onderzoek over: of Bobby zich zwaar heeft laten betalen om iets voor elkaar te krijgen in het wetgevende centrum. Daar is het niet ongebruikelijk dat dank voor een dienst betoond wordt in een cadeautje - en daar maakt men zich bij voorkeur niet te druk om - maar het is een andere zaak als een door de staat VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 APRIL 1964. betaalde ambtenaar handel gaat drij ven in invloed; dat is regelrechte cor ruptie. Waar gaat het om? Wat nu partijpolitieke munitie dreigt te worden in deze onfrisse zaak - waar over verslagen verschijnen die bovendien een soort Profumo-aspect suggereren - is dat Johnson eens een grammofoonin stallatie ter waarde van ruim tweedui zend gulden van Baker ten geschenke kreeg en dat een verzekeringsagent die een zeer vette polis met de familie Johnson afsloot, zich eveneens geroepen Hoestdrank in tcbletvorm. 95ct voelde een eveneens aardig centje te be steden aan reclame via een televisiesta tion van de presidentsvrouw in Austin, Texas. Want mevrouw Ladybird Johnson is nog altijd de eigenaresse van een commerciële zender. Tot dusver is uit niets gebleken dat Johnson zijn invloed heeft gebruikt om de lucratieve zaakjes van Baker te be vorderen en als commissie geschenken aanpakte. Maar er zijn twee aspecten aan zijn persoon die hem als het ware voorbestemd maken om gewantrouwd te worden. Hij is één van die beroepspolitici zoals er vele zijn in de V.S. Het beroep is in de strips, in het ca baret en in de film vaak ten tonele ge voerd als een broeinest van corruptie en dat maakt dat verdenking in zo'n geval vaak al beschouwd wordt als het bewijs. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Niet te vertrouwen. En daarbij komt dat Johnson uit Texas komt en het publiek is grof bereid om het kwaadste te denken van alles wat uit die staat der grote hoeden stamt: de staat met de oliemiljonairs die bekend staan als voor geen kleintje vervaard als ergens centen uit te kloppen zijn, de staat waar zich zo bij tijd en wijle een forse zwendelzaak voordoet. En in het algemeen stelt men zich bij de Texaan een lawaaierig iemand voor die niet helemaal te vertrouwen is. De republikeinen herinneren zich maar al te goed hoe een assistent van presi dent Eisenhower, Adams, na een hoop politieke trammelant de laan uitmoest nadat hij een dure jas had aangepakt van een zakenman. Het is zeker dat ze geen geringer schandaal zullen schoppen als blijkt dat de president, al is het nog maar zo'n klein beetje, bij de zaken van Baker betrokken is geweest of er kennis van heeft gedragen. Het respect voor het presidentschap zit de Amerikanen zeer hoog en als maar enig bedenkelijk licht kan vallen op de eerlijkheid van Johnson, dan zal het zijn kansen bij de verkiezingen aanzien lijk doen dalen. De zekerheid dat de republikeinen hiervan, als het maar half kan, gebruik zullen maken is nu een goede reden voor de president en de democratische partij om zich zorgen te maken. Vol spanning wachten we op de zomer en in weerwil a^gBKÊB^ttÊÊSSSÊÊSè^BMBtSSBÊÊÊSSSS van ons klimaat hopen we er allemaal het beste van, want tenslotte zijn er ook wel echte zomers geweest en daar rekenen we dit jaar maar op. De wintertijd heeft wel de naam het uitgaansseizoen te zijn, maar ook in de zomer hebben we wel van die avondjes of middagen, dat we ons uitje hebben. Voor die gelegenheden moeten we natuurlijk onze kleding heb ben en daarom moet iedere vrouw minstens een zo mers uitgaansjaponnetje in de kast hebben. Natuurlijk wordt dat een luchtig kle dingstuk en we kiezen daar voor een lichte, luchtige stof, zoiets als bijvoorbeeld het materiaal waaruit het model op onze illustratie is vervaardigd, veredelde ka toen 1 Het modelletje dat wij u hierbij tonen, is echt ge schikt voor een zomers feestje. We kozen hiervoor veredelde katoen met een dessin van bloemen in rood en geel op een zacht groene achtergrond, waardoor het geheel vrolijk en zonnig wordt. Volgens de nieuwe mode heeft het model een diep rugdécolleté en is van voren hoog met twee smalle band jes van middenvoor gekruist over de rug naar beneden. Het is een nauwsluitende japon en wanneer het wat te fris wordt bedekken we ons décolleté met een apart soort stola, die wat op een cape lijkt en van achteren in een punt uitloopt, waardoor het open ruggedeelte goed wordt bedekt Zo'n japonnetje is een ware aanwinst voor onze garderobekast en zal ons op da zomerse feestjes die we gaan bezoeken, goede diensten bewijzen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9