KIJKEN OF LUISTEREN HET OOG GERICHT OP EEN GELUKSVOGEL Klankradio moet zich op nieuwe taken gaan bezinnen Het défilé op Koninginnedag. Programma Koninginnedag. Bejaarden gaan demonstreren. Nota aardgas. Ned. Vrouwen Electr. Ver. Handbal. Teams van M.H.C. degraderen. Korfbalwedstrijden. Caravan gestolen. Zilv er Tetra. Hees won. Natuurbad op 6 mei open. DINSDAG 21 APRIL 1964. 43ste JAARGANG No. 31. SOESTEK OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het zal voor de meeste televisiebezitters wel geen verrassing zijn dat de laatste cijfers van het vrije-tijdsonderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek zo zonneklaar aantonen, hoe weinig be langstelling er 's avonds nog maar is voor onze ouderwetse klankradio. De kijkers leven immers geheel op hun beeldontvanger en schakelen hun radio blijkbaar alleen nog maar in voor de nieuwsberichten of een zeer bijzondere uitzending. Al met al heeft de klankomroep drie kwart van zijn luisteraars verloren in de zendtijden van de t.v. De gehele functie van de radio is in de laatste jaren aan het veranderen. Meer en meer verlangt de luisteraar achtergrondmuziek en ac tueel nieuws, zonder commentaar. Juist in deze tijd nu de televisie dagelijks uit gebreide beschouwingen en documentai res met prachtige indringende beelden biedt, ebt de behoefte aan radiolezingen en klankreportages weg. De kijkspelen en toneelstukken vinden beduidend meer af trek dan de hoorspelen, de shows zijn meer in trek dan de amusementspro gramma's door de luidspreker. Het is wel zaak, dat de omroepen meer rekemng gaan houden met deze totaal gewijzigde omstandigheden en vooral muzikale programma's voorop stellen. Ten behoeve van het uitgebreide verkeer op de weg zullen er ook meer uitzendin gen moeten komen voor de autoradiobe- zitters met om. inlichtingen over mist, wegomleggingen enz. Vooral in de nach telijke uren. Jeugd wil het anders. Eén categorie kijkers en luisteraars is in deze enquête onvoldoende aan bod gekomen. Wij denken aan de jeugd die niet wil kijken naar het programma dat hun ouders uitkozen en bv. met de draagbare radio de straat op gaan of zich in de eigen kamer opsluit. Het CBS. heeft zich gericht tot de te levisiebezitters, niet tot hun kinderen. Die voelen over het algemeen niet zoveel voor de gewone t.v.-rubrieken en voor journaal en commentaar met alle poli tiek e.d. De jeugd ziet graag een fijne show, maar die komen net als de goede films, in de regel pas laat in de avond aan bod. Is het wonder, dat ze weglopen van het geklets-in-beeld en maar een plaatje gaan draaien of de bioscoop be zoeken? Willen radio of televisie de jeugdige af nemers interesseren, dan zullen er in de vooravond echt meer op de jongeren af gestemde muzikale programma's moeten komen, of dient de show vooraf te gaan aan het meer voor oudere oren bestem de zwaarwichtige gesprek. De lege nachten. En waarom zenden onze zenders niet 's nachts uit? Duizenden arbeiders in con tinubedrijven. vrachtwagenchauffeurs, nachtwakers, taxichauffeurs en andere automobilisten, ziekenhuispersoneel enz. enz. zouden daar mee gebaat zijn. De klankradio zou juist met opwekkende klanken in die uren een ontelbaar aan tal mensen een onschatbare dienst bewij zen. Voor onze omroepen vergt het niet veel moeite. De bandjes kunnen tevoren wor den opgenomen en een enkele technicus kan ze in de nachtelijke uren afdraaien. Daar goede muziek eindeloos herhaald kan worden, kan er ook veelvuldig ge bruik worden gemaakt van eerder ge bruikt materiaal. Juist de automobilist die eenzaam door het donker rijdt, is zeer ontvankelijk voor een mooi concert of een interes sante mededeling. Als de nachtuitzen dingen goed worden opgebouwd, kunnen vele nachtelijke werkers er tijdens het luisteren nog heel wat van opsteken. De dankbaarste groep. De grootste groep vaste televisiekijkers vinden we natuurlijk bij de bejaarden Onder hen bevinden zich de meeste dagelijkse klanten die steevast elke avond zoveel mogelijk willen zien. Voor hen is de buis werkelijk een venster op de wereld. Zij zien nu een totaal nieuwe en voor velen zelfs nog ongeken de wereld. Zij zien kunstschatten en maken in hun stoel buitenlandse reizen, waar ze vroeger niet van durfden dro men. Juist omdat deze groep weinig geld heeft om zich uitstapjes, concerten en theaterbezoek te kunnen permitteren, daarbij vaak niet. meer in staat tot ver moeiende reizen, museumbezichtiging en dgl., voorziet de televisie hier in een enorme sociale behoefte. De vraag dringt zich naar voren, of er voor alleenwonende gepensioneerden en andere belangstellenden, die mogelijk zelf geen toestel kunnen bekostigen, in in wijkhuizen of verenigingsgebouwen geen ontvangers kunnen worden neer gezet die coöporatief worden betaald. Ligt hier geen prachtig terrein braak voor kruisverenigingen of sociale diens ten? Kan er niet worden gekomen tot bejaardenclubs? JE." Mej. Hanako Tsugaru, de verloofde van Prins Yoshi, de jongste zoon van de keizer en keizerin van Japan, kreeg op plechtige wijze het traditionele Japanse verlovingscadeau aangeboden, bestaande uit o.a. een zee-brasem, drie rollen zijde van de prins, die hier wordt vertegenwoordigd door de keizerlijke secretaris. Lang heeft men in onzekerheid verkeerd over het jaarlijkse défilé bij het paleis ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, maar thans staat wel vast dat dit ook donderdag over een week zal plaats vinden, ondanks de vele minder prettige gebeurtenissen rond het koninklijk gezin. De voorbereidingen voor het houden van het défilé zijn in volle gang. Door het Soester Oranjecomité is. in sa menwerking met diverse verenigingen het volgende programma voor koninginne dag samengesteld: I.45 uur Luiden der klokken Mars naar het raadhuis door school kinderen begeleid door de harmonie P.V.O. en de drumbands van P.V.O., Olympia en Crescendo. 8.15 uur: Aubade door schoolkinderen bij het raadhuis met medewerking van P.V.O. Na de aubade zal een draaiorgel bij het gemeentehuis en later op diverse plaatsen in de gemeente spelen. 10.30 uur: Défilé voor HM. de Koningin. 12 uur S E C.-terrein S E C I-Utrechts KN V B -elftal. Muziek door de ko ninklijke harmonie Oosterbeek. 2.30 uur: H.V.C. 1-De Zwarte Schaper. 2 uur: Waldeck Pyrmontlaan: kinderspe len, georganiseerd door de Soester Turnclub. 2.30 uur: Openluchttheater, kindervoor stelling „De vingermannetjes". 7.30 uur: Gebouw St. Joseph, bijeenkomst Chr. Oranjever. Beatrix. Opvoering van „Valstrik voor een man alleen", door de christelijke toneelvereniging Mobiel te Alphen aan de Rijn. 7.30 uur: Raadhuis, concert van P.V.O en Animato. 8 uur: Eemland, Oranjebal, georganiseerd door de Soester Turnclub 9.30 uur: Noorderweg, vuurwerk Vroeger hoorden oud en arm zo'n beetje bij elkaar, maar dat is gelukkig voorbij. Dat betekent echter niet dat de vele be jaarden in ons land het allemaal even goed hebben, want velen moeten rondko men van de A.O.W. en dat is in deze tijd van stijgende prijzen geen gemakkelijke opgave. Dat is de mening van vele bejaarden en ook van de heer C J. van Veelen, Leeu- wenkweg 25, die voorzitter is van de afdeling Soest der Algemene Bond van Bejaarden, die 180 leden heeft. De heer Van Veelen is niet erg enthou siast over de activiteit van de leden der afdeling en van de afdeling zelf, die het niet verder brengt dan een enkele ver gadering en een bustocht. Graag zou hij wat meer actie zien en hij is blij dat die er komen kan omdat er op 9 mei een demonstratief congres van bejaarden in de Utrechtse jaarbeurshal len zal zijn. Naar zijn mening moeten vele Soester bejaarden met duizenden bejaarden uit het gehele land daar aanwezig zijn om actie te voeren Deze actie moet leiden tot een A.O.W.-uitkering per echtpaar van minimum 3650,per jaar. Als alle bejaarden die aangesloten zijn bij de Algemene Bond van Bejaarden, het Christelijk Verbond voor Ouderen, de Bond voor Staatspensionering en de Unie van de R.K Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden in Utrecht aanwezig zouden zijn om hun stem te laten horen, dan zou dat een machtig stemgeluid wor den, want 300.000 bejaarden zijn bij deze organisaties aangesloten. De S.E.R. heeft advies uitgebracht over de A.O.W.-uitkeringen en de Nederland se bejaarden zijn niet gerust over dit advies, zodat zij op deze wijze uiting willen geven aan hun verlangens. „Het moet wel op deze manier, want wij kun nen niet meer staken", aldus de heer Van Veelen. Voor dit congres zijn onder anderen minister Veldkamp en leden van de eerste en tweede kamer uitgenodigd. De directeur van het gasbedrijf heeft de volgende nota samengesteld in verband met een schrijven van de K.V.P.-fractie over het aardgas, welke bestemd was voor het college van B. en W. In aansluiting op Uw verzoek om advies inzake de brief van de Gemeenteraads fractie van de K.V.P. afd. Soest betref fende omschakeling op aardgas deel ik U het volgende mede: Het is vanzelfsprekend dat bij een om schakeling van stadsgas op aardgasdis tributie in Uw gemeente, waarbij steeds groepen van pl.m. 1000 gasverbruikers in één dag moeten overschakelen van het verbruik van stadsgas op aardgas, aan leiding tot klachten kan geven, omdat zoals uit de brief blijkt de gasverbrui kers het gevoel hebben, dat hun iets wordt opgedrongen waarom zij niet ge vraagd hebben en wat eventueel ook nog kosten met zich mee kan brengen. Natuurlijk wordt deze negatieve instel ling mede gekweekt door verhalen en publikaties over de ombouw van gasver- bruiktoestellen in een naburige gemeente, waarbij vele waarheden doch ook vele fabels de ronde doen. (Deze gemeente is Hilversum, Red.i. Zo zijn de klachten uit een naburige gemeente genoemd in bedoelde brief over het beschadigen, het zoekraken van on derdelen, het afkeuren van nog bruik bare apparaten en het niet juist ombou wen van gasverbruiksapparaten gegrond. De oorzaak hiervan is de overeenkomst, welke het betrokken bedrijf met de in stallateur uit' deze gemeente en met een particuliere ombouwfirma heeft aange gaan betreffende deze ombouwcampagne en het feit dat tijdens deze ombouwpe- riode een groot gedeelte van het vak kundig personeel van deze ombouwfirma ontslag genomen heeft en zelf een om bouwfirma is begonnen. De ombouwfirma, welke reeds in be doelde gemeente aan het ombouwen was, heeft zijn personeel moeten aan vullen met minder vakkundige krach ten. Indien de ombouw juist geschiedt dan is de hoeveelheid verbruikte M3 gas na ombouw precies de helft van het gasver bruik bij stadsgas, terwijl de toestellen precies de zelfde hoeveelheid warmte geven en de vlamtemperaturen ook niet hoger zijn dan bij gebruik van stadsgas. Hieruit volgt dat bij het koken op aard gas 't keukengerei niet behoeft te worden aangepast, iedereen kan dus de zelfde pannen blijven gebruiken, die nu ge bruikt worden. Wat betreft de ombouw in Uw gemeente deel ik U mede, dat deze niet door een ombouwploeg van het G.C.N. ter hand zal worden genomen doch hoogst waarschijnlijk door een om bouwploeg samengesteld door de Samen werkende Regionale Organen van Gas bedrijven, die tevens coördinerend zul len gaan werken terzake van de volgorde van ombouw en met de toestelfabrikan ten. Binnen afzienbare tijd zal Uw College van de S.R.O.G. via het G.C.N. voorstel len ter goedkeuring ontvangen met be trekking tot de ombouwactie in Uw ge meente. Deze voorstellen zijn geruime tijd geleden door de directeuren van de bedrijven, vallende onder het G.C.N.-Leveringsge- bied, uitgewerkt en hierbij is vooral aandacht geschonken aan een vlotte werkwijze tijdens de ombouw van de gasverbruikerstoestellen, waarbij zo min mogelijk last aan de afnemers wordt ver oorzaakt. Bij deze voorstellen is uitgegaan van de gedachte, dat elk in gebruik zijnd gas- verbruiktoestel zonder kosten voor de verbruiker door het gasbedrijf wordt omgebouwd, waarbij uitzondering ge maakt moet worden voor die toestellen, welke door slijtage thans bij gebruik al een gevaar opleveren en indien er geen ombouw zou plaats vinden thans reeds vervangen zouden moeten worden. Om klachten over lekkages tijdens de omschakeling op aardgas te voorkomen, worden thans reeds huis aan huis de gasinstallaties gekeurd volgens de voor schriften van de G.A.V.O. Hierbij blijkt dat er verschillende in stallaties zijn die hetzij door ouderdom of door gebruik van verboden materiaal niet aan de voorschriften voldoen. Deze installaties zijn of er nu wel of geen overschakeling op aardgas zou vol gen, gevaarlijk en worden afgekeurd. De reactie van enkele gasverbruikers hierbij was: „het bedrijf begint ons nu al op onkosten jagen", hieruit blijkt, dat hoewel deze onkosten niets te maken hebben met de ombouw het publiek zeer snel en vooral als men aan de por- temonnaie komt, klaar staat met veroor delingen Wanneer in de brief gesteld wordt dat bij de distributie van aardgas de afne mers weinig voordeel hebben dan ben ik het daar niet mee eens, want zoals boven reeds genoemd is, het gasverbruik bij goed omgebouwde toestellen de helft van het verbruik van het stadsgas. Indien we de tarieven welke hieronder volgen vergelijken dan blijkt dat voor alle categorieën verbruikers er wel de gelijk een belangrijk voordeel in zit. Aardgastarieven uitgedrukt in M3 prijs stadsgas. Vastrecht Gasprijs per per maand. 4000 eenh. 1,— 0,125 2,25 0,10 7,25 0,05 Huidige tarieven. Vastrecht Gasprijs per per maand. 4000 eenh. 0,50 0,172 0,70 ƒ0,156 3,— 0,124 6,— 0,09 Naar aanleiding van het bovenstaande spreekt het van zelf dat het allereerst een bedrijfsbepaling is om de ombouw zo goed mogelijk te laten verlopen, daar een met goed uitgevoerd ombouwpro- gramma alles behalve een reclame om het gasverbruik te stimuleren is. Verder worden bij dit ombouwprogramma Uw College en de Gemeenteraad zeer nauw betrokken in verband met de bin nenkort te verwachten voorstellen, welke verband houden met de ombouw en waarvoor goedkeuring wordt gevraagd. Tenslotte worden de laatste tijd regel matig gascommissie-vergaderingen ge houden, waarbij ook aan de commissie haar mening wordt gevraagd en waarbij in de besprekingen, welke ik regelmatig heb met de andere directeuren in ver band met de ombouwactie rekening is gehouden met deze mening, hetgeen t.z.t geconstateerd kan worden in de ter goed keuring te ontvangen voorstellen van de S.RO.G Door de leden van de N.V.E.V.. afd. Eemland, wordt op donderdag 23 april as. een bezoek gebracht aan de Aals- meerse bloemenveiling en het Amstel- veense winkelcentrum Des middags volgt een rondleiding door het prachtige Hil- ton Hotel te Amsterdam. De dames kun nen een kijkje nemen achter de scher men van dit beroemde hotel, waar o.a. de prins van Monaco logeerde. Hopenlijk mag, met andere vertrekken, ook de bruidssuite enz. bezichtigd worden. Wegens de grote belangstelling voor dit evenement wordt deze excursie vrijdag 24 april herhaald. Het herenteam van de handbalvereniging B.D.C. heeft met 9-10 verloren van La ren. Het Soester team staat op de derde plaats van de ranglijst. De dames, die zondag niet gespeeld hebben omdat Nan- da Daselaar in het afdelingselftal uit kwam, kunnen de 2e plaats bereiken De meisjes-juniores verloren met 4-5 van S.D O. en de meisjes-aspiranten speelden met 0-0 gelijk tegen Oranje. De jongens aspiranten moesten tegen Fidelitas spe len, maar dit team kwam niet opdagen. B D.C. houdt zaterdag 25 april de jaar lijkse feestavond in het St. Josephgebouw en men kan hiervoor kaarten bij de le den verkrijgen. Het derde damesteam van de Mixed Hockey Club Soest is zondag gedegra deerd, hoewel dit team niet speelde. Het ziet er naar uit dat ook het eerste en tweede team zullen degraderen. Het eerste herenteam zou zonder spelen kampioen geworden zijn als Schaerweij- de 2 van Hilversum verloren had. Het werd echter een 1-0 overwinning, zodat M.H.C. 1 en Schaerweijde 2 een beslis singswedstrijd moeten spelen. Heren 5 verloor zondag met 2-5 van Ka meleon 5 en de veteranen verloren met 1-2 van de veteranen van de vereniging Hurley. Als u nog niet wist hoe het komt dat er zoveel ernstige auto-ongelukken gebeuren dan zal u dat duidelijk geworden zijn als u in het landelijke dagblad met de ak- tieve „showpaginaredactie" het verhaal gelezen hebt van een zekere mejuffrouw Els Hillenius, die met een gekneusde rib en een ontwrichte schouder in het zie kenhuis te Sittard ligt. „Ik ben een geluksvogel" laat meneer de showpaginaredacteur mej Hillenius zeg gen. Ze bedoelt daarmee natuurlijk dat ze er na een frontale botsing met die rib en die schouder aardig afgekomen is Beter zou het echter geweest zijn als mej. Hillenius gezegd zou hebben Ik ben een groot stuk ongeluk, heb geen flauwe notie van autorijden en ben een gevaar voor iedereen op de weg die ik tegen kom". Dat zou verheugende zelfkennis zijn en het misschien mogelijk maken dat ze ooit nog eens een gewoon weggebruik ster zou worden. Daarvan is echter geen sprake, hetgeen onder meer uit de rest van het relaas blijkt. „We waren op tournee met een badpak- kenshow. Ik was Lady-speaker. Zo'n show is erg vermoeiend. We moesten in het zuiden van het land een show geven en daarom vertrokken we 's morgens vroeg. Ik had meteen aangeboden te rij den, want ik heb enkele maanden geleden mijn rijbewijs gehaald. Zeven uur rijden is op zichzelf echter al een dagtaak. In mijn enthousiasme had ik dat niet be seft. Op de rijksweg tussen Roermond en Maastricht ben ik gaan inhalen zon der na te gaan of dat wel mogelijk was. Het was als het ware een automatische beweging, met het bekende noodlottige gevolg". Toe maar. Els Hillenius, rij maar auto matisch en rij maar zonder na te gaan of het wel kan En rij maar tot je om rolt van vermoeidheid door de badpak ken. „Driemaal is scheepsrecht" beëindigt mej. Hillenius haar verhaal We moeten dus aannemen dat ze al voor de derde maal „automatisch" brokken gemaakt heeft. Begrijpt u nu hoe het komt dat er zo veel ernstige ongelukken gebeuren? KANTMAN. Het eerste team van de korfbalvereniging De Meteoren heeft met 9-2 gewonnen van Soesterkwartier 3. Miep Bosboom scoorde het eerste punt, door Flip Brandsma werd het 2-0 en door Kemler jr 3-0 en 4-0. Bij de rust was de stand 4-1. Leny Wamsteeker scoorde in de tweede helft, het werd 5-2, daarna 6-2 door Riet van Drie, 8-2, door Kemler jr en tenslotte 9-2 door Kemler sr. Het A-team verloor met 1-5 van S.K.F A Willy Huurdeman scoorde een maal voor Soest. Het B-team verloor met 0-12 van S.K.F C. Het tweede team speelde een uitwed strijd tegen Altius 4 en verloor met 2-4. Willy v. d. Bor en Gerrit Mulder scoor den. De juniores verloren met 3-4 van Zwaluwen 2, die met 2-0 de leiding nam Door Marianne Boot werd het 1-2, Zwa luwen bracht de stand op 1-3, het werd 3-3 door Rudi van Rouwendaal en ten slotte 4-3 voor de Zwaluwen. De Utrechter A. G deed bij de Soester politie aangifte van diefstal van zijn ca ravan, waarde 1500,die van een caravanstandplaats in Soest-Zuid weg genomen is. Dat kan al in oktober van het vorig jaar gebeurd zijn. Op vrijdagavond 24 april zal de heer H. H. Murris voor de leden van de aqua riumvereniging Zilver Tetra een causerie in De Gouden Ploeg houden over het onderwerp „Van alles wat over het aqua rium". Hij zal hierbij dia's tonen. De laatste tijd wint Hees haar wedstrij den op het nippertje. Vorige week werd het 1-0 tegen Lage Vuursche en in de thuiswedstrijd welke zaterdag gespeeld is werd het een krappe 2-1 zege op Nij- enrodes. Nijenrodes scoorde het eerste doelpunt Het werd gemaakt door de linksbuiten van de gasten die profiteerde van een minder gelukkig ingrijpen van Geijten- beek. In de 25-ste minuut werd Hop on dersteboven gelopen en Jekel mocht een strafschop nemen. Hij benutte deze en het was 1-1. In de tweede helft scoorde Hop uit een scrimmage en bracht de stand op 2-1. Het natuurbad zou aanvankelijk op 2 mei geopend worden, maar er is enige vertra ging in de aflevering van onderdelen voor de verwarmingsinstallatie, zodat het be sluit genomen is dat het bad op woens dag 6 mei 's morgens om 8 uur open gaat.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1