SPANJE. OEDEN ZONNEBRILLEN XJ^3> TWEEDE BLAD oppen brouwers cc Aanspraken der carlisten. S.E.C. verloor met 0-1. Gewonden in verkeer. Bejaarde heer terecht. B.D.C. won. Wielrennen. Brand. Honkbal. H.B.C.-S.E.C. 3-6, 3 sa BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Soester schaakclub. Moonstars sociëteit. V.V.Z. won weer. Voor velen ls het wellicht Iets geheel nieuws geweest te vernemen, dat de Spaanse koningsgezinden nog In twee partijen verdeeld zijn. Eén daarvan is de groep der z.g. carlisten, waartoe de aanstaande echtgenoot van H.K.H. Prin ses Irene behoort, en waarvan hij mis schien te eniger tijd zelfs als leider zou kunnen moeten optreden. En zo belangrijk acht de verloofde van onze Prinses deze positie, dat hij deze kennelijk niet wil en kan opgeven. De z.g. carlistenbeweging ontstond in een zeer bewogen tijd. Spanje werd in het begin der negentiende eeuw gere geerd door een zwakke vorst, Karei IV, wiens vrouw, Maria Louisa, het maar al te goed kon vinden met een avonturier, Godoy genaamd. Karei verhief deze man tot de hoogste positie in de staat, waardoor hij de Koning op practlsch elk gebied ging vervangen. Onder deze om standigheden groeide kroonprins Ferdi- nand op, die Godoy zowel haatte als vreesde, die zelf een hoogstaand mens was. maar wiens (ook politieke) daden te veel beheerst werden door zijn onge lukkige jeugdherinneringen. Ferdinand, later afgezet door Napoleon (die zijn broer Joseph koning over Span je maakte), en na Napoleons val weer teruggehaald, werd drie malen weduw naar, vóór zijn vierde vrouw, Maria Christina, hem kinderen schonk. Maria Christlna was een krachtiger persoon lijkheid dan de Koning, zij beheerste hem geheel. Het eerste kind dat geboren werd, was een dochter en die kon (doordat in Spanje een z.g. salische wet bestond) geen koningin worden. De broer van de Koning, Don Carlos, zou hem dus moe ten opvolgen Maria Christlna wist de Koning echter te bewegen op eigen ge zag, dus zonder Cortes (volksvertegen woordiging! daarin te kennen, deze wet op te heffen. Toen Carlos bemerkte, dat hem aldus de kroon ontging, kwam hij daartegen in verzet Om de grondwet. In werkelijkheid ging het niet alleen om individuele kroon-aanspraken. De Franse revolutie had ook in Spanje nagetrild. Daar heerste nog oppermachtig de kroon, de adel en de geestelijkheid. Napoleon had de inquisitie afgeschaft, maar die was door Ferdinand hersteld. Er was 'n streven naar rechten voor de burger, neergelegd in de grondwet. Zij die hier naar streefden werden Liberalen ge noemd. Tegenover zich vonden zij de Clericalen, hoewel ook hier, zoals in zo vele Spaanse burgeroorlogen, de schei dingslijn soms dwars door de kerk liep. Aan de partij der Clericialen verbond Ma ria Cristina, die na de dood van haar man regentes voor de kroonprinses, Isa- bella, optrad, haar lot. Don Carlos kreeg, merkwaardig genoeg, zijn voornaamste steun van de Catalaan se Basken; echter niet vanwege zijn reaktionaire opvattingen. De Basken met hun sterk zelfstandigheidsstreven zagen hier hun kans, hun rechten tegenover Madrid te herwinnen. Don Carlos specu leerde echter op hun mysticisme door zich te verklaren tot kampioen voor kerk en geloof. Zo benoemde hij de Heilige Maagd tot opperbevelhebber van zijn troepen. Met de wreedheid die alle burgeroorlog gen kenmerkt, werd de z.g. carlisten- oorlog gevoerd, die zes jaren duurde (1834-1840). Waren aanvankelijk de aan hangers van de regentes verdeeld, later kwam er onenigheid onder de carlisten en daarvan wist de zeer bekwame staats man-militair Espartero te profiteren door het „verdeel en heers" toe te passen. Hij wist vrede te sluiten met de carüsten en na een ontzaglijk bloeddorstige gue- rilla-oorlog in Catalonië vluchtte Don Carlos over de Franse grens en werd door de „burger-koning" Louis Philippe geïnterneerd. De Basken. Zowel in 1847 als in 1873 hebben de car listen getracht gewapenderhand nakome lingen van Ferdinand VII van de troon te stoten, steeds met tijdelijk succes, maar tenslotte toch weer falend. Er is een merkwaardige tweedeling waar te nemen in het z.g. carlisme. Het is enerzijds een uiting van het absolutisme, conservatisme, clericalisme in zijn ex treme vormen en als zodanig volkomen uit de tijd. Maar veel meer up to date is het in zijn identificatie met de aspi raties van de Basken. Het is algemeen bekend, dat Catalonië en Castiliè (de kern van het oude Spanje) eikaars anti poden zijn, dat er spanningen zijn tus sen Barcelona en Madrid. De sterkste industrialisatie heeft in Cata lonië plaats gehad; daarmee zijn ook ve len (mede als reactie op een nog teveel in het verleden gewortelde houding der kerk) van de kerk losgeraakt. Commu nisme en anarchisme vonden hier hun meeste aanhangers. Men zou haast kun nen zeggen dat tijdens die opstandige bewegingen de Basken niet al te kies keurig waren omtrent de vaan, waaron der zij streden, zolang het maar ging tégen Madrid. De Catalaanse onafhan kelijkheidsbeweging, waaraan door Franco voor het laatste de kop is ingedrukt, is zeker niet zonder meer te vereenzelvi gen met de ultra-reactionaire inzichten der carlisten, die hen daarin aanvoerden. Altijd pretendent. Hebben de carlisten nog een kans Mocht Franco de monarchie weer her stellen, dan zijn het, zo neemt men aan, de nakomelingen van Alphonsus XIII, de verdreven koning, die de troon zullen be stijgen. Van een neiging bij de Cau- dillo om hem te passeren en de carlisten hun kans te geven, is niet veel te be speuren. Wel zou er, theoretisch gezien, zo'n mo gelijkheid bestaan door een inhaken op het nog immer bestaande Catalaanse vrijheidsverlangen. In een tijd waarin Europa streeft naar eenwording is het klimaat voor dynastieke oorlogen ech ter uitermate ongunstig, en daarenboven ls het de vraag of een zelfstandig Cata- H VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK lonië, gesteld dat het ooit zover zou ko men, voor een monarchie en dan voor de carlisten zou kiezen. De aanspraken van de calistische tak van het huls van Bourbon bestaan momen teel dus slechts in theorie. Tengevolge van de sterk dynistieke zin der Bour bons (en niet in de laatste plaats de Spaanse Bourbons), zullen zij er echter niet gemakkelijk toe te brengen zijn, hun aanspraken formeel op te geven, en het zou veeleer te verwonderen zijn wan neer een zoon uit dit huls zulks zou doen terwille van een huwelijk met een Ne derlandse prinses, dan wanneer het om gekeerde het geval zou zijn. De Spaanse trots is spreekwoordelijk en in de vor sten van dit land verpersoonlijkt. Een afstammeling van Don Carlos, die eens als Carlos VII streed voor zijn rechten, blijft troonpretendent, zo lang hij leeft. Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk De laaste resten van de kampioensillusies van S.E.C zijn zondagmiddag wel in rook opgegaan, want met 0-1 werd de thuiswedstrijd tegen K.V.V. verloren. Dat was de eerste nederlaag van S.E.C. op eigen terrein. De vlaggen hingen half-stok, de spelers van S.E.C. droegen een rouwband en er werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van het overleden be stuurslid F. Spijker. Trainer Boerboom had middenvoor Ha- nasbei de opdracht gegeven als spel verdeler achter zijn vier jonge mede- voorhoedespelers te opereren, maar het is de vraag of dit juist was, want Hanasbei was de enige voorhoedespeler die tot goede schoten in staat was. Deze wer den echter steeds van te grote afstand gelost en hadden geen kans tegen de uitstekende keeper van K.V.V. Keeper Van Limburg was geblesseerd, Menze v d. Broek verving hem en al gauw kreeg hij een stevig ofensfief van KV.V. te verwerken. Hierbij bleek dat de achterhoede en de middenlinie, uitgezonderd Ruttenberg en Van Breu- kelen, niet best op dreef waren. Na vijf minuten kreeg middenvoor Kooij van K.V.V. een prachtige kans toen kee per v. d. Broek de bal liet vallen. Hij stond voor een leeg doel en schoot van korte afstand naast. S.E.C, kwam zelden tot gevaarlijke aan vallen ondat Verhoeve, Aalberts, Duijst en v. d. Broek het moeilijk hadden tegen de defensie van K.V.V. Duijst kwam al leen voor keeper Kerver en schoot te gen de K.V.V. doelman. Van de Broek schoot net over de lat, maar meestal had spil de Graaf met zijn mannen de zaak wel in handen. Een tweede misgreep van keeper v. d. Broek kostte opnieuw bijna een doelpunt. Hij liet de bal tussen zijn benen door glippen, maar weer hielp het geluk. Drie minuten voor de rust moest hij echter capituleren toen er een bal hoog voor zijn doel kwam. Hij sloeg deze weg, rechtsbinnen Van Soest liep snel toe en scoorde. In de tweede helft speelde S.E.C. met de wind mee nagenoeg steeds op de K.V.V.- helft. Er werd veel geschoten, zelf door Hooijer, Van Breukelen en Ruttenberg die naar voren kwamen, maar keper Kerver groeide naar een grootse vorm en liet zich niet passeren. Al met al is er hard gewerkt en niet slecht gespeeld, maar het SE.C.- elftal vormt thans geen homogene ploeg en dan is het moeilijk tot resultaten te komen die punten opleveren. Op de Kerkstraat reed de Soester J. S. per auto in de richting Amersfoort. Naar zijn zeggen verleende een auto die uit de Soesterbergsestraat kwam geen voorrang. De heer S. slipte, sloeg enige malen over de kop, werd uit de auto geslingerd en deze kwam tegen een boom terecht. Hij kreeg een zware hersenschudding en is na behandeling door dokter Stroband naar Zonnegloren gebracht. De Amersfoortse scooterrijder F. H. M. R„ 28 jaar, reed op de Wieksloterweg. Zijn 21-jarige verloofde, mej. W. M. H. zat achterop. De bestuurder van de scooter wilde enige jongens inhalen die voor hem fietsten. Hij gaf signaal, maar plot seling ging de achtjarige J. G. naar links om te keren. Hij werd door de scooter gegrepen en tegen de grond gesmakt. Hij bleef liggen, is door dokter Van Beurden onderzocht en per E.H.B.O.-ziekenauto naar Zonnegloren gebracht. De bestuur der van de scooter kreeg een paar schaafwonden en zijn verloofde een ka potte knie. De autobestuurder L. C. v. N. werd niet gewond toen hij een vreemde schuiver op de Nieuweweg maakte. De politie constateerde dat hij gedronken had, er werd een bloedproef genomen en de on voorzichtige automobilist raakte zijn auto en papieren kwijt. Vrijdag berichtten wij dat de 78-jarige heer P. Meulenbroek het verzorgingshuis Statum verlaten had voor een flinke wandeling en niet terugkeerde. De wan deling werd inderdaad flink, want hij kwam terecht op het terrein van de W A. hoeve te Den Dolder, waar men hem aanhield. Hij is door de directeur van Statum teruggehaald B.D.C. heeft zondag aan de nederlagen- reeks een resoluut einde gemaakt door de uitwedstrijd tegen Actif met 6-1 te win nen. Dat was een mooi succes voor de spelers en voor trainer Huurdeman, die de opstelling gewijzigd had. Reeds in de vierde minuut doelpuntte Dorrestein met een keihard schot en het zag er rooskleurig uit voor B.D.C. dat veel sterker was. Lang hing een doelpunt in de lucht en goede schoten van Dorre stein en v. d. Hengel brachten het dicht bij. In de Actif-defensie greep men nogal eens mis, maar het duurde enige tijd voor middenvoor A. Roest uit een scrim- mage scoorde. Intussen had M v. d. Lugt enige malen getoond dat hij uit stekend op dreef was. Het tweede doelpunt dat Dorrestein scoorde ontstond wederom na het lossen van een enorm hard schot. Na rust kreeg Actif de wind mee en de In het restaurant van het RAI-gebouw in de hoofdstad werd de jaarlijkse prijs „De Gouden Noot" 1964 uitgereikt aan totaal veer tien deelnemers in de wedstrijd voor de verpakkingsprijs. Het ge beurde in het kader van de verpakkingsbeurs „Macropak" 1964. Twee Haarlemse bloemenmeisjes tonen hier de prijs „De Gouden Noot". B.D.C.-ers waren er niet gerust op toen het na zes minuten 1-3 werd. Twee mi nuten later scoorde Marcel v. d. Lugt echter nadat hij vier spelers, inclusief de keeper, omspeeld had. De aanvallen van B.D.C. werden nu veel gevaarlij ker en een kwartier voor het eindsig naal scoorde Roest. De keeper van Actif viel hierbij over de bal. Roest moest uitvallen wegens een blessure opgelopen bij een botsing en Nico Gros verving hem. Hij trachtte door hard werken te doelpunten, maar het lukte hem niet. In de laatste minuut van de wedstrijd scoorde Dick Dorrestein zijn derde doel punt en bracht daarmee de stand op 6-1 voor B.D.C. De 5e rit van de voorjaarscompetitie voor leden van de wielrenverenigingen Tempo, De Adelaar, Pedaalridders en Amersfoort werd onder ideale weersom standigheden verreden en de belangstel ling was weer groot, zowel van renners als van het publiek. Alleen de groep amateurs was iets kleiner. Precies 9 uur gingen de 9 A-adspiranten van start voor 18 ronden (21 km), direkt gevolgd door de veteranen, die 10 ron den (11% km) moesten afleggen. Bij de veteranen wist Stouten een lichte voor sprong te nemen en te winnen. Uitslag: 1. H. Stouten, (Ped.), 11% km in 19% min. 2. H. Brons, (Amt), 3. C. de Jong (Amf.). 4. J. Schans (Ped.). Bij de A-adspiranten zag niemand kans te ontsnappen en moest dus de eindspurt de beslissing brengen. Die werd: 1. L. Verhoeve (Ad.), 21 km in 36 min. 2. P. Veerhuis (Ped.). 3. H. Kisner (Amf.). 4. G. v. d. Pluim (Ped.). 5. J. Visser, (T.). 6. M. Bakker (Ped.). 7. C. Albert (Ad.). 8. J. v. d. Ham (Amf.). Om ruim half tien gingen 40 nieuwelin gen van start. Zij moesten 40 ronden (46 km) rijden. Al snel moesten renners lossen en na een ronde achterstand de strijd staken. Diverse uitlooppogingen werden onderno men, maar ze werden alle teniet gedaan. De animators waren o.a. De Zoete, Proos dij, Vonk en enkele anderen Drie ronden voor het einde probeerde Soeteman het, maar Proosdij trok het peloton weer bij en meteen hierna trok De Zoete erop uit, Proosdij probeerde wel bij hem te komen, maar Raymond wist een kleine voorsprong te behouden en zodoende te winnen. Een felle eindspurt van wel 20 man moest de verdere plaat sen verdelen. Totale uitslag: 1. R. de Zoete (T.l, 46 km 1,06 uur. 2. J. Vonk (Ad 3. P. Soeteman (T.)4. C. Proos dij (T.). 5. W. Kruis (Ped.). 6. J. See- gers (Ad). 7. G. Brouwer (Amf.). 8. A. Verweij (Ped.). 9. P. Vos (Amf.). 10. J. v. d. Coterlet (Amf 11. H. Visser (T.). 12. J. Schipper (Ped.). J. v. d. Berg (T.) werd 13e en viel buiten de punten. Tenslotte startten de 30 amateus voor 45 ronden (48 km) en de B-adspiranten (9 man) voor 10 ronden (11% km). Bij de adspiranten nam Stef v d. Berg al gauw afscheid van z'n makkers en won onbedreigd. Van de Esschert, Eijck en v. d. Heide bleven bijeen en deze spurt ten om de 2e, 3e en 4e plaats. De rest lag verspreid. Uitslag: 1. S. v. d. Berg (T.) 11% km in 20 min. 2. N. v. d. Esschert (T.) 3. B Eijck (Amf.). 4. J. v, d. Heide (T.)5. V. Kaspel (Ad.). 6. W. Houtlosser (T.7. P. Kooij (T.). 8. C. Bokma (T.). Ook bij de amateurs werd de zaak direkt uit elkaar getrokken en zagen we enkele goede renners (waarschijnlijk nog niet in conditie) afstappen. Op de helft van de wedstrijd waren er twee groepen; een kopgroep van 8 man: Voorn, Boog, Kis ner, Hendriksen, Wijnands, A. Maas, J. v. d. Burgt en L. Verhoef. Later zou deze groep nog in tweeën vallen, maar vlak voor het einde zat alles weer bijeen, behalve Verhoef. De animators waren eerst Krijn Voorn, daarna Jan Boog, terwijl Krijn Voorn zorg droeg dat de 2 groepjes weer samen smolten. Uitslag: 1. Krijn Voorn (Ad.), 48 km 1,19 uur. 2. J. Boog (Ad.) banddikte. 3. P. Kisner (Amf 4. T. Hendriks (Ad.). 5. N. Wijnands (Amf.). 6. A. Maas (Ad.). 7. J. v. d. Burgt (T.l. 8. L. Verhoef (Amf.). 9. S. Sandbrink (Amf 10. W. Schaef- fer (T.i. 11. G. v. Drie (Amf.). 12. W. Wiegers (T.). 13. G Ruttenberg (T.14. T. Zeedijk (T.l. Zaterdagmiddag was de heer J. R. G. S. op de Parklaan bezig met het verbranden van tuinafval. Het vuur liep hem uit de hand. takken en ruigte raakten in brand en de brandweer moest met drie stra len van de nevelspuit blussen. Ter voorbereiding van het nieuwe seizoen speelden de honkbalteams van S.E.C. en H.B..C (Hilversum) een nuttige oefen wedstrijd welke een min of meer ver rassende 6-3 overwinning voor de Soes- tenaren opleverde. Al dient aan een dergelijk resultaat van een oefenwedstrijd niet te veel waarde te worden gehecht, toch kan thans reeds worden vastgesteld dat S.E.C. met haar huidige team hoge ogen zal gaan gooien in de strijd om de titel van de le klasse van het Rayon 't Gooi/Utrecht. Deze wedstrijd tegen het voledige H.B.C., dat in de competitie een klasse hoger uitkomt, toonde duidelijk een grote ho mogeniteit in de S.E.C.-ploeg en het moet voor coach Tinlin beslist bemoedi gend zijn om te zien dat hij dit jaar de beschikking heeft over diverse sterke werpers, terwijl ook de catchers-plaats thans door meerdere spelers kan worden bezet. De meeste aandacht zal evenwel moeten worden besteed aan de prestaties van de slagploeg, aangezien een totaal van 3 honkslagen in deze wedstrijd be slist onvoldoende was. In de verdediging kregen niet minder dan 3 werpers (Mc. Donnel, Tinlin en Van Driel) en 3 achtervangers (Long, Blok en B. Tinlin) de kans hun kun nen te tonen. Zij deden dit met succes, VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 21 APRIL 1964. As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie graog in de kast kom en daorom doe ikke hoope dinge nie. Ikke gao nie inbreeke al bink gek op sente, diek alsmaor te min heb en ik steek geen mins 'n mes in zien rug. Van Wurrege hou ikke nie en gao zo maor deur. Wullie hebbe zondag allegaor op de tillevisie kenne zien dat 't in de kas nie zo best is. Daor- in zaote zestug manne die mitmekaor zo'n bietje zeshongderd jaor motte op- knappe. Das nie mis en die hoope Jaore hebbe die manne nie van te hard rieje of 'n steen bie de buure deur de ruute gooie. Jonges, zoveul jaore, haost tien per man. D'r sting 'n prefesser te praote over die manne en van wattie zee schrok ik ming eige 'n aop Die zee, al die manne zitte veuls te laang. Dat mos hoogstes vief jaore weeze. Toe maor, toe maor. Knelis 'n halleve straot uutroeje, hoope ongelukkige minse en dan zeit zo'n pre fesser niet, die arreme minse, maor die arreme Knelis, laot die jonge binne vief jaor maor weer los. Dat zajje gebeure. Knelis, die 'n halleve straot uutmoordde komp nao vief jaor in Soest terug, stap de Gouwe Ploeg binne en zeit, veur ming 'n ouwe klaore. Die prefesser is netuurlek veul knapper as ikke, waant in die kop van ming zit nie zo veul, maor die prefesser mot eerst denke an arreme deretjes die dood binne deur wurrege en arreme kleine jo chies en dan pas an die onterikke die geen vief jaor maor vieftug jaor motte hebbe. En as zullie d'r niet teuge kenne, dan maor nie, maor die schofte motte nao vief jaor nie kenne zeige, kom laok weer us 'n deeretje wurrege of 'n jo chie dood maoke. Geen vief jaor, geen vieftug jaor, maor leeveslaang veur die ploerte. W Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald cn gebracht. want geen moment slaagde de H.B.C.- slagploeg erin het initiatief te nemen. Reeds in de eerste inning kwamen de Soesternaren aan een duidelijke 5-0 voorsprong door runs gescoord door Tinlin, Blok, v d. Gaast, Houtzager en Mc Donnel. Weliswaar kwam H.B.C. in! de 2e inning terug tot 5-2 doch daarna behielden beide verdedigingen duidelijk de overhand. Blok en Prior kwamen nog tot een honkslag en ook Lüschen be reikte het 2e honk door een fout van het „verre veld" der Hilversummers, doch verder dan l punt, gescoord door Blok, kwamen de Soesternaren niet. In de laatste inning scoorde H.B.C. eveneens nog eenmaal doch alvorens de Hilversummers gevaarlijk konden worden maakte Van Driel met 3x3 slag een einde aan de wedstrijd. Werpresultaten: Mc Donnel 3x3 slag, 1 x 4 wijd, 1 honkslag tegen. B. Tinlin 0x3 slag, 3x4 wijd, 0 honkslagen te gen. Van Driel 3x3 slag, 0x4 wijd, 1 honkslag tegen. Honkslagen S.E.C.: Blok (1), Houtzager (1), Prior (1). De huiscompetitie winter 1963/64 is be ëindigd. De strijd om de wisselbeker, die voor de tweede maal in het bezit is van de heer Van Zijtveld, wordt uitgespeeld door de zeven hoogst geklasseerden, te weten de heren C. Samson met 387 pun ten, J. K. van Zijtveld (381), A. van Dijk (317), W. Huiser (282%), A. G. Hilhorst (278), C. Blokpoel (270), C. van Dijk (259). Om de beker definitief in bezit te krij gen, moet deze 3 maal achtereen of in totaal 5 maal worden gewonnen Zaterdagavond traden in het gebouw „De Lichthoek" „The Moonstars" op. Deze avond werd voor „The Moonstars" met hun nieuwe drummer een succes. De Soester Cliff Richard en El Shariff brachten hun nummers deze avond op een bijzonder goede wijze De nieuwe drummer zorgde voor een goede begeleiding Om tot de kopgroep van haar afdeling te blijven behoren moest V.V.Z. zaterdag de thuiswedstrijd tegen Lage Vuursche winnen en dat is gebeurd. Direct na het beginsignaal begon de thuisclub een offensief met als resultaat dat v. d. Bovenkamp na een kwartier doelpuntte. Ongeveer tien minuten daar na passeerde Demmers de achterhoede der bezoekers en scoorde het tweede doelpunt. Nog voor de rust kopte Floor een voorzet van v. d. Bosch in en hij bracht hierdoor de ruststand op 3-0. Na de rust een meer aanvallend Lage Vuursche, maar de achterhoede van V.V.Z. wist scoren te beletten. Keeper Van Kooij behoefde maar weinig in ac tie te komen, daar de meeste aanvallen strandden op de backs Van Kooij en Pouw, terwijl Van Grol met de door het centrum gespeelde ballen goed raad wist. Na een half uur spelen liet de keeper van Lage Vuursche een ingeschoten bal los, waarna de doorgelopen Demmers op nieuw scoorde 4-0.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5