VAKANTIE COMFORT wordt modieus verpakt I li Kansen op dubbele werkkring worden groter. 't WAffuitelaa) Officiële mededelingen. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Zomerpostzegels. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Propaganda-avond honkbal. Kaarten om 0. L. Zimmermannbeker. Bescherm jonge dieren. Jaarfeest Zonnegloren. Verkeer in een riehtinf. c Terwijl wij in Nederland nog steeds een overigens in hevigheid afnemende te genstand ontmoeten tegen de vijfdaagse werkweek, kunnen wij onze ogen er niet meer voor sluiten dat in tal van andere landen de werktijden nog korter zijn- Wij ontmoeten werkweken van 42 en 40 uren en naast de verkorte werkwe ken zien wij een groeien van de va kantieduur. Ook op dit terrein hebben wij in Neder land voor bepaalde groepen nog een achterstand, die langzamerhand zal wor den ingehaald. Het is merkwaardig dat al deze verkor tingen van de arbeidsduur worden ver wezenlijkt in een tijd van arbeidsschaar- ste Hiermee wordt een bewijs geleverd van de grote invloed van de vakbewe ging op het maatschappelijk leven. Zo dra er een behoorlijke ruimte komt op de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld in een de pressie, zullen de regeringen de verkor ting van de arbeidsduur kunnen aan grijpen om daarmee de werkloosheid te verminderen en beschikbare arbeidsgele genheid zoveel mogelijk te verdelen Beiderlei druk wijst echter in de rich ting van verkorte arbeidsweken en ver lengde vakanties. Welke invloed mogen wij daarvan verwachten op het sociaal- economische leven van werknemers zo nodig hun arbeid te gen een differentieel laag tarief kunnen aanbieden. In tijden van recessie, zoals die zich nog gedeeltelijk in de Ver. Sta ten openbaren, liggen hier grote proble men voor de vakbonden De zoekers naar regelmatig werk wensen een hoger loon dan de bijverdieners in hun vrije tijd. Zo zien wij enerzijds een cumulatie van inkomsten en anderzijds een blijvende werkloosheid Tenslotte leidt het vele thuis zijn van de man er ook toe dat meer hulsmoe ders een baan er bij zoeken om aan het geestdodende van de huishouding te ont komen of om het comfort in eigen le ven middels hoger Inkomen te vergro ten. Voor het gezin wijst dit in vele ge vallen op het In werking treden van ontbindende krachten Voor de maatschappij betekent dit al les een opeenstapeling van sociale pro blemen, waarin maatschappelijk werk van de overheid een rol spelen maar ook de vakbonden, die deze geesten van ze beslist niet een losbandig bestaan minder arbeid hebben opgeroepen maar gunnen. Nederland staat in deze ontwikkeling nog maar in het begin van zijn pro blematiek. is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Niet alleen de zomer. Onmiskenbaar zal een deel van de ver worven vrije tijd worden aangewend voor recreatie. Hiermee is aangetoond dat de toeristennijverheid nog maar aan het begin van haar ontwikkeling staat. In tal van landen worden maatregelen getrof fen om de recreatiegebieden uit te brei den. Wordt hierbij niet de fout gemaakt dat teveel de nadruk gelegd wordt op de zonvermaken? Met het langer worden van de vakanties zal er meer op worden aangedrongen dat een deel van de va kantie in de wintermaanden wordt op genomen. Het Noorse voorbeeld wijst in die richting. Het is duidelijk dat de werktijdsverkor ting ook de incidentele werkgelegenheid zal gaan beinvloeden en daarnaast ge volgen zal hebben voor werkkringen met een hoge wekelijkse seizoentop. Voor zo ver zich een tijdelijke vraag naar werk krachten voor bepaalde campagnes voor doet, zal deze worden bevredigd door mensen, die reeds een volledige werk kring hebben, maar daarnaast nog de ge legenheid zoeken om hun inkomen aan te vullen. Werkende vrouwen. Het is een merkwaardig verschijnsel wanneer bepaalde groepen uit de bevol king zich op weg begeven naar meer wel vaart, dat de uibreiding van de behoef ten zich in de aanvangsperiode sneller voltrekt dan die van de grotere bevre digingskansen. Hierdoor wordt bij velen een prikkel geschapen om het inkomen te vergroten. Uit die prikkel komt voor een groot deel de arbeid van de gehuw de vrouwen voort. De aanbieder van in cidentele werkgelegenheid maakt graag gebruik van werkkrachten met een vol- bezette dagtaak, omdat men deze krach ten zonder bezwaar weer de dienst kan opzeggen en ook omdat dit meestal vlij tige mensen zijn. Bij tijdelijke werkloze krachten of zoekers naar ongeregeld werk is er meer gevaar voor arbeid van geringe kwaliteit en onzekere duur. Het verschijnsel van de kortere werktijd tast in het bijzonder de seizoenarbeid aan, zowel wanneer deze zich manifes teert in de vorm van een werkkring voor bepaalde tijden van het jaar als voor de arbeid met sterke dag- of weektoppen. Voor het eerste geval nemen wij bepaal de landarbeid als voorbeeld. Toppen verschuiven. Het is bekend dat zich in de landbouw gedurende enkele maanden van het jaar bepaade toppen voordoen, wanneer er moet worden gezaaid, gemaaid of geoogst. Deze arbeid is, met uitzondering van een kern van hoogwaardige vakarbeid, voor een groot deel door minder geschoolde mensen te verrichten. Ziehier dan de kansen voor allerlei vak mensen uit allerlei beroepen die ook wel eens een tijd buiten willen werken Mo gelijk verrichten deze nevenkrachten hun werk wel goedkoper dan de groep, die deze arbeid als hoofdbezigheid vervult. De volgende werkzaamheden met een seizoencyclus zijn die, waarbij op be paalde dagen van de week toppen ont staan, terwijl er de rest van de rij da gen van maandag tot en met zaterdag of zondag stapvoets wordt gepresteerd. Veel van deze seizoentoppen liggen juist op dagen wanneer anderen werknemers vrijaf hebben. Wij denken aan toppen in de detailhandel op de zaterdag, aan gro te bedrijvigheid in de sector van het personenvervoer in de weekends, terwijl in die tijd ook de horeca- en vakantie- bedrijven de meeste werkkrachten be hoeven. In deze sector worden vele ar beidskrachten aangetrokken uit de werk nemers met vaste werkkringen. De erva ringscijfers uit andere landen duiden er al op dat velen langs deze weg er een tweede beroep bij leren en die tweede functie met veel ambitie uitoefenen. Ontbindende krachten. Onnodig op te merken dat deze groepen Vanaf dinsdag, 21 april, zijn de nieuwe Zomerpostzegels verkrijgbaar. Dit is in meer dan één opzicht een bijzondere ge beurtenis. want het is de vijfentwintigste serie: een zilveren jubileum! De Zomer postzegels, waarvan de opbrengst altijd ten goede komt aan organisaties voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultuurbevordering, tonen dit Jaar - in verband met het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Vereeniging tot Be scherming van Dieren - afbeeldingen van dieren: een blindengeleidehond, her ten. poezen en een wisent met kalfje. De Zomerpostzegels zijn één van de twee series liefdadigheidszegels die de PTT ieder jaar uitgeeft (de andere zijn de Kinderzegels, die in het najaar verschij nen). Als brengers van „meer levens- Puntlassen van een koelleiding op een binnenmante! van een diepvrieskist. Op de foto personeel van v. Swaay-Koeltechniek. Binnenkort gaat deze fabriek belangrijk uitbreiden, daardoor is er plaats voor nieuwe werkkrachten (18 tot 55 jaar). Kom kijken en praten over „werken bij van Swaay", dagelijks tijdens de werkuren, en op zaterdag 25 april a.s. 10.30- 12.00 uur) in onze fabriek Nijverheidsweg 98, Amersfoort. Dlr. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer). GEBOREN Jan Arle Lodewijk, zoon van J Th Eernst en D Werkhoven, Plesmanstraat 359. Marjolijn Her- mance Johanna Odilla, dochter van G G M. Vermeulen en M. A. A N. Hoog- lugt, Insulindelaan 15 Johanna Wil- helmina, dochter van P Swager en A. M. de Jong, Van Goyeniaan 72 Jo hanna. dochter van J. de Bruin en E. M. van der Rijst, Prof Lorentzlaan 82. René Christoffel, zoon van C Brink en A P Serné, Torenlaan 94, Baarn Johannes Hendrikus, zoon van J J Slui ter en A M. Hendriks, Dorpsplein 14 Mirjam Patrlcia, dochter van G Bohnen en I A Schuin, Amersfoort, Hunzestr. 7 Mathllda Johanna, dochter van W. L Stroosnijder en J C Blonk, Plesman straat 311 Guldo Eraste Maria, zoon van W. M. de Grefte en A C M. van Bergenhenegouwen, Chr Huygenslaan 46 Edwin Jozef, zoon van F P A Am- merlaan en U F. M. van Helsdingen, Anna Paulownalaan 34. Hendrik Jan. zoon van H. van de Klomp en E. M. Droge, Plesmanstraat 70. Johanna Paulina Maria, dochter van A. T G. Beemer en G. M M. Rigter, Heuvelweg 44 Anton Jacob, zoon van A. Noord- kamp en J. C de Bruin, Heideweg 5 Pieter Johannes, zoon van R H. van Egdom en J. G K. W. Tammer, Waldeck Pyrmontlaan 13. Dominique, dochter van G v d Vusse en G Kruizinga, Eemstraat 2, Baarn. Hendrik, zoon van H. Heins en W. L. van der Hoeven, Soesterbergsestraat 21. Bernardus Jo hannes, zoon van B J. Jasperse en G P. M. Smeeing, Nieuweweg 15. Ka- rel, zoon van M. J Westeneng en A. H. van Blokland, Kampweg 20. ONDERTROUWD Johannes Gerardus Jak, Koninginnelaan 29 en Irene Vero- mca van den Berg, Ossendamweg 54. Adrianus Leonardus Antonius Rijs, Soes- terweg 29. Amersfoort en Nellie van Stijn, Noorderweg 33. Johannes Cor- nelis Beuk, Amsterdamsestraatweg 589, Utrecht en Gerritje Adriana Marchal, Sophialaan 21. Leonardus van den Berg, Dorpsplein 5 en Maria Cornelia Wilhelmina Theresia van der Heiden, Dorpsplein 5 GEHUWD Gijsbert Hartog, Wetering straat 30. Baarn en Augusta Gemma Olthof, Koekoekweg 9 Robert Edward Dansro. Burgemeester Grothestraat 52 en Marliesje Elisabeth Huberta Johanna van Dijen, Burgemeester Grothestraat 52. Elbert Johannes Hoolwerf, Tulpstraat 18, Baarn en Annetje Dorland, Vermeerlaan 12 Jan van Veenendaal, Klein En- gendaalweg 13 en Marijke Wilhelmina Elisabeth Westerveld, Klaarwaterweg 37 OVERLEDEN Jannetje van Renselaar, 72 jaar, weduwe van G. Top, Amers- foortsestraat 83B. Frits Begemann, 86 jaar, weduwnaar van P G. Hoekstra, Bartolottilaan 5. Maatje Cornelia Polderman, 74 jaar, weduwe van W. Tick, Sophialaan 29. Elisabeth de Bos, Ei gendomweg 98. Frederik Spijker, 47 j., echtgenoot van A. M. J. H. van Veen, Schoutenkampweg 15. Helena van Rooy, 89 jaar, weduwe van H. Brasser, Wolvenstraat 5, Utrecht. Harm Hein- huis, 93 jaar weduwnaar van W. Wind, Bosstraat 2. Fennechiena Hendrika Kok, 39 jaar, echtgenote van J. Muis, Dorresteinweg 85. Adriana Margrietha Bontenbal, 82 jaar, weduwe van P Ver steeg, Bosstraat 64. vreugde" hebben de Zomerpostzegels ge durende de achterliggende Jaren een goe de naam verworven bij het Nederlandse volk. De Jaarlijkse terugkeer van deze postale inzamelingsactie heeft de zegels langzamerhand een vast plaatsje bezorgd op het lijstje van uitgaven voor charita tieve doeleinden. Vrijdag hield de honkbal-afdeling van de vereniging S.E.C een instructieve propaganda-avond, welke door pl.m. 80 mrensen werd bijgewoond. Voor deze avond had SE C de beschikking gekre gen over enkele unieke Amerikaanse honkbalfilms, welke niet alleen alle fa cetten behandelden van de techniek van het honkbal doch tevens werden er en kele zeer fraaie en leerzame fragmenten getoond van de „world-series 1962" Honkbal, enkele jaren geleden in Soest nog een volkomen onbekende sport, is hard op weg zich een belangrijke plaats in het Soester sportleven te veroveren. De honkbal-commissie van SEC laat dan ook geen kans onbenut om deze zomer-sport hier te propageren en ook dit keer had men zich verzekerd van een zeer ter zake kundige toelichting Mr. Archie Allen, de Amerikaanse coach van het Nederlands negental en de bekende Nederlandse speler/coach Charles Urba- nus zijn voor deze gelegenheid naar Soest gekomen, niet alleen met de bedoe ling het vertoonde film-materiaal toe te lichten doch tevens om met enkele Soester autorirteiten een gesprek te heb ben over de aanleg van een (toekomstig) honkbalveld. Met voldoening kon wederom worden vastgesteld dat vooral de Jeugd in Soest meer en meer belangstelling voor honk bal gaat krijgen. Voor hen was deze avond dan ook uitermate leerzaam en met voldoening mag de SEC. honkbal commissie op een alleszins geslaagde avond terugzien. Het honkbal in Soest deed weer een duidelijke stap in de goede richting. Sporthuis Kareisen had van deze gele genheid gebruik gemaakt om in de pau ze een grote verscheidenheid aan honk bal-materiaal te demonstreren. Ook voor deze show bestond uiteraard zeer grote belangstelling. In hotel Bos en Duin is de zevende en laatste ronde om de O L. Zimmermann beker gespeeld. Dit klaver]astournooi voor leden van SEC is dit jaar voor de derde maal gehouden In 1962 won de heer D H Tuenter de beker, het vorig jaar werd de heer J. Timmer winnaar en nu werd de beker door de heer B de Rooij met 48636 punten gewonnen De tweede plaats was voor mevr. Van Klooster met 48009 punten en de derde voor de heer L. van Breukelen met 47695 punten. De laatste ronde werd door de bekerwinnaar ge wonnen. De heer J Elderman reikte de prijzen uit en hij dankte de heer W. de Bruin, organisator van het tournooi, die een geschenk aangeboden kreeg. Het bestuur van de Dierenbescherming verzoekt de eigenaars van honden deze dieren aangelijnd te houden als ze zich in bos, heide of duinen bevinden om te voorkomen dat pasgeboren wild door de honden aangevallen wordt. Katten hebben de gewoonte in de vroe ge morgenuren nesten van vogels aan te vallen, zodat de Dierenbescherming ver zoekt de katten 's nachts zoveel moge lijk binnen te houden. Op 8 juli zal Zonnegloren het Jaarfeest houden Dan zullen, zoals gewoonlijk ongever 3000 bezoekers gasten van het sanatorium zijn en ongetwijfeld zullen ze ook dit jaar een heel groot bedrag als geschenk voor de jarige meebrengen STEENH0FF5TR 53 TEL Z8<2 SOEST Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten om a het gedeelte van de Hartmanlaan, ge legen tussen de Blrkstraat en de grens tussen de percelen plaatselijk bekend Hartmanlaan nummers 48 en 50, ge sloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, zulks in één richting en wel ln die naar de Birk- straat, b het gedeelte van de Aagje Dekenlaan, gelegen tussen de Staringlaan en de zuidgrens van het perceel plaatselijk bekend Aagje Dekenlaan nummer 1, de Hartmanlaan gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrij tuigen, zulks ln één richting en wel in die naar de Staringlaan, zulks on der Intrekking van hun besluit dd 24 maart 1964, afd I, nr. 2849 Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan HM de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provin cie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de betreffende hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat, de Konin- lijke Nederl. Toeristenbond A.N W.B de Koninklijke Automobielclub. de Konink lijke Motorrijdersvereniging en aan ge deputeerde staten dezer provincie Soest, 17 april 1964. - .MÊ 4 Klein en licht, dat moet de koffer zijn die ons straks op onze vakantiereizen vergezelt. Vooral wanneer er een vliegtocht op het verlanglijstje staat (met de daarbij behorende beperking van de vracht tot twintig kilo) speelt dat lichte ge wicht een voorname rol. Maar ook bij reizen per trein of touringcar is het toch wel prettig als er niet al te veel met de bagage hoeft te worden „gesleept." Gelukkig kunnen de fabrikanten van koffers de laatste jaren beschikken over een hele reeks van kunststoffen, koffertextiel, lichtme taal en fibre glass; allemaal materialen die het mogelijk maken om koffers te vervaardigen waarvan het gewicht feitelijk een onderge schikte rol speelt. Door die materialen is een koffer echter tevens een mode-artikel gewor den. Want niet alleen is het gebruikelijke bruin en zwart wel heel nadrukkelijk door alle denkbare kleuren en ruitdessins verdrongen, maar ook de vorm en de uitvoering konden beter worden aangepast bij de eisen die een moderne vakantieganger aan zijn bagage stelt. VAKKEN EN RITSEN Wie nu een koffer koopt, zal daardoor de nodige belangstelling moeten hebben voor het inwendige er van let eens op de kwaliteit van de voering, de aanwezigheid van extra vakken (enorm praktisch om er eens iets afzonderlijks in te bewaren) of een parapluhouder, de pak- banden om de inhoud op zijn plaats te houden Een haperende ritssluiting mag over het geheel genomen wel als een verouderd iets worden gezien, en aan die vooruitgang van de techniek is het ook te danken dat juist dergelijke slui tingen zo'n voorname rol zijn gaan spelen bij de zogenaamde harmonicakoffers die er de naam zegt het alhelemaal op berekend zijn om als het ware mee te groeien met de hoeveelheid bagage die de reis moet mee maken. Een beperkte hoeveelheid, uiteraard. Zélfs een harmonica heeft immers zijn grenzen. Wie deze grenzen overschrijden wil, zal een andere keus moeten maken COMPLETE SETS Nu is dat maken van een andere keus ook al weer niet zo ingewikkeld als het schijnt, en het is vooral de mode van de complete sets van alle reisartikelen in dezelfde kleur of dessin, die hieraan tegemoet komt. Ook hier zijn het weer de kunststoffen en de sterke textielweef- sels die er toe hebben bijgedragen, dit ideaal van iedere vrouw die van verre rej^en droomt, tot een voor velen bereikbare werkelijkheid te maken. Voor dames zowel als voor heren vormen de costuumkoffers (groot genoeg om er zo nodig ook een avondjapon of meer dan één cos- tuum kreukvrij in op te bergen) een uitstekende grondslag om van daaruit de verdere set op te bou wen. Voor wie dat liever wil en dat zijn vooral de mensen die per auto reizen zijn er ook de z.g. car sacs, de met een ritssluiting af gesloten koffertassen waarin niet alleen voldoende ruimte is voor verscheidene japonnen of costuums maar waarin ook de overige attri buten voor de reis kunnen worden meegenomen. Maar met zo'n handkoffer, één voor mevrouw en één voor mijn heer, of een stel car sacs is zo'n set nog aan zijn begin Als volgende aanschaf denkt iedere vrouw daar bij al onmiddellijk aan een beauty case of een train case, waarin zij de toiletspulletjes en het nachtgoed voor onderweg meteen bij de hand heeft. GOED TOEGERUST Praktisch zijn ook de schoenenzak- ken, nog steeds in hetzelfde dessin als de koffer waarmee wij begon nen zijn en ook de oude ver trouwde hoedendoos is tegenwoor dig weer een veel gevraagd artikel geworden. Om een hoed in mee te nemen, aangevuld met allerlei klei ne dingen die een vrouw op reis nodig kan hebben, uiteraard. Of schoon ook het feit dat zo'n hoe dendoos (rond of vierkant) bij het winkelen in het buitenland een ideale stadstas kan zijn, zo'n bezit dubbel waardevol maakt. Voor wie helemaal goed toegerust de vakantie tegemoet wil snellen, zijn er tenslotte nog de royaal uit gevoerde weekendtassen, die ook tijdens de vakantieweken zo ge weldig handig kunnen blijken te zijn. Om er al die zaken in op te bergen die op het laatste moment nog mee moeten, bijvoorbeeld. Voor de kleine cadeautjes die we hier en daar op de heen- of op de terugreis nog vlug even willen meenemen. En daarnaast feitelijk voor alles dat we onderweg onder handbereik willen houden, zonder daarvoor een hele zorgvuldig ge pakte koffer overhoop te moeten halen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6