de versnapering van de eerste FaT°lSuja9t EEN WERELD VAN RUST EN STILTE. VERRASSEND LAAG IN PRIJS: IRENE TROUWT, ZWOLSMAN BOUWT. DERDE BLAD In de monnikenrepubliek op de berg Athos staat de tijd stil. r~-r"*ï SsBMjj- - ,3.^ ■■ze. h-, Wethouder Van Zadelhoff reikte verkeersdiploma's uit. Complete 8 mm filmuitrusting voor 280,-. QUARZ filmcamera met vele toebehoren, w.o. combitas 125,-. PENTAX P 80 Projector 155,-. Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. S.E.C.-honkbal. St. Jorisdag. blijf jong... blijf fit... fiets! FUGERS VOOR UW FIETS Hotsend en botsend, zuchtend en steu nend in de eerste versnelling zwoegt de bus voort op weg naar het kleine haven tje Trepiti. Wij reizen over het schiereiland Chalki- dike in het uiterste noorden van oostelijk Griekenland over de landtong Athos, genoemd naar de heilige berg die aan het eind er van als een vuist in zee ligt met een hoogte van omstreeks 2.000 me ter. Een reisje naar deze heilige berg is niet zo eenvoudig als men zou denken. Het is namelijk de burcht van het Helleense orthodoxisme, een theocratische repu bliek onder Griekse souvereiniteit. Voor het betreden van deze monnikenrepu bliek op de Athos hebben wij een speciale pas nodig van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken of een aanbeve lingsbrief van een der aartsbisschoppen van Athene of Saloniki. Gewapend met een dergelijk document kunnen wij de tocht naar Athos ondernemen. in het leven van deze theocratische repu bliek. De Griek-orthodoxe monniken gaan ge heel in het zwart gekleed, dragen lang haar en een lange baard en hebben het hoofd bedekt met een hoge zwarte muts met platte bovenkant. Stuk voor stuk zijn het patriarchale figuren en niet zo jong meer. In de kloosters treffen we nu en dan een enkele jonge monnik aan, maar het grootste deel is over de middel bare leeftijd. Het gaat om de stilte. Niet alleen dat er jongeren ontbreken, ook het aantal monniken op de berg is aanmerkelijk minder dan vroeger. Een oude monnik gaf ons desgevraagd de vol gende verklaring: „De mens van heden is ziek, ernstig ziek, hij wil de stilte niet, hij kan ze niet verdragen!" Om deze stilte is het de monniken be gonnen. Want de stilte is de weg die de monnik tot God leidt. Vele, vele malen *.yr-<*py- -I «a I ««V»*®65 I v". - J De berg Athos op de punt van een der uitlopers van het schiereiland Chalkidike. Verboden voor vrouwen. Wij wanen ons op het schiereiland Cha- kidike in een andere wereld. Hier heeft de tijd stilgestaan, alles is primitief en de natuur is van een ruige ongerepte schoonheid. De wegen zijn vol kuilen en gaten en zo smal, dat bij vele haarspeld bochten onze bus enige malen voor- en achteruit moet rijden om ze te nemen. Het haventje Trepiti is onaanzienlijk, maar voor ons belangrijk, want hier ligt de motorboot die ons in een lange tocht van omstreeks twee uur naar Daphni, de haven van de monnikenrepubliek zal brengen. Nauwkeurig zal er op worden gelet wie er van boord gaan, want niet alleen zijn er speciale papieren nodig om de republiek te betreden, maar vrou wen mogen er beslist niet in. Het gebied van de heilige berg wordt be stuurd door de heilige gemeenschap, die bestaat uit vertegenwoordigers van de 20 kloosters. Deze lieden hebben voor een jaar zitting en komen driemaal per week bijeen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar worden de nieuwe leden van de gemeenschap gekozen. Er is een uit voerend comité van vier, gekozen uit de twintig, dat de lopende dagelijkse zaken behandelt. per dag stijgt daar in alle stilte 't gebed op: „Heer Jezus Christus, Gods, ontferm u mijner!" Het voornaamste middel om tot mystieke eenheid te geraken, zo ho ren we hier, is dit gebed te zeggen met gebruikmaking van een bijzondere adem- techniek en het aannemen van een spe ciale houding, waarbij de blik naar be neden is gericht en het gebed enige dui zenden malen per dag wordt gezegd. Deze mystieke eenwording is het ideaal waarnaar alle monniken streven, onge acht van welke nationaliteit zij zijn. Want hier op de berg Athos vinden we monniken uit alle Grieks-orthodoxe lan den. De kloosters bieden niet alleen aan de buitenzijde een machtige aanblik, doch ook van binnen beschikken zij over een fraai interieur. Hallen en muren met de schoonste fresco's, een bouwstijl en in richting van grootse allure, typisch af komstig van het oosters christendom. Maar het aantal bewoners is slechts een flauwe schaduw van vroeger. In het klooster der Russen Panteleimoon, waar vroeger zo'n drieduizend monniken ver bleven, treffen we nu nog slechts veertig mannen, die stuk voor stuk de zestig zijn gepasseerd. heid. Het leven hier ademt een rust, die wij niet kennen en die na enige tijd ook van ons bezit nam. Het is een uiterst weldadige belevenis, een belevenis die wij eigenlijk alle mensen zouden toewen sen. In een wereld van jachten en vol lawaai blijkt er toch nog een klein stuk je van rust en vrede te zijn, de monni kenrepubliek op de berg Athos. Locoburgemeester wethouder W. G. van Zadelhoff heeft gisteren in het City theater verkeersdiploma's uitgereikt aan Soester schoolkinderen. In drie groepen zijn 4943 meisjes en jongens naar de bioscoop gekomen om de diploma's in een goede St. Jorisdag toe. Na het uitreiken van de St. Joristulpen wees Dr De Vos erop dat deze tulp een symbool is. Het brengt de bloeddruppels in herinnering waaruit na de strijd tus sen St. Joris en de draak bloemen ont stonden. Hij sprak de wens uit dat de aanwezigen zich bij hun dagelijkse be zigheden even hard zouden inspannen als St. Joris dat deed bij de strijd die hij met de draak leverde en hij ver wachtte dat ieder op deze St. Jorisdag een extra goede daad zou verrichten. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de plechtigheid be sloten. Gisteravond is er een schimmenspel op gevoerd bij de Sparrenlaan en tijdens het kampvuur zijn de St. Jorisbloemen verbrand. Vraagt vrijblijvend demonstratie en inlichtingen bij BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 45 TELEFOON 3917 Gezicht op de kust van Athos. Gast van de monniken. Op het eiland aangekomen vervoegen we ons bij dit uitvoerend comité, waar we na het tonen van onze papieren eerst een aantal drachmen mogen neertellen voor we onze verblijfsvergunning krijgen. Dat is een buitengewoon belangrijk pa pier, want niet alleen vergunt het ons op de heilige berg te verblijven, maar aan dat papier zit nog meer vast, want we zijn tevens gasten van de monniken en we mogen nu slapen in elk klooster en er de maaltijd gebruiken. De eerste indruk van deze wereld van stilte en inkeer, uniek in het westen, is verbijsterend. Tegen, in en op de rotsen gebouwd, liggen in een verzengende zon met hun zware muren en torenachtige uitbouwsels de kloosters als middeleeuw se ridderburchten. Aan de voet van de rotsen klotst de zee. Het is een machtig schouwspel. Maar het wordt nog interes santer, wanneer we ons gaan verdiepen De twintig kloosters op de berg liggen op grote afstand van elkaar. De om streeks drie uur gaans tussen twee kloos ters legt men al klauterend en springend af, want de bergwegen mogen nauwelijks die naam dragen. Zij lijken meer op gei- tepaadjes vol puin en rotsblokken En zelfs het woord geitepaadje is hier ta boe, want ook vrouwelijke dieren vinden we niet. Het landschap is paradijselijk en dat ver goedt veel. Niet alle monniken verblijven in de machtige kloosters. Velen wonen alleen of in kleine groepjes van twee of drie in buitengewoon eenvoudige huis jes of hutten, waar zij een ascetenleven leiden. De alleenwonende heremieten le ven van wat de natuur hen biedt aan wilde vruchten en dergelijke. Enkele van hen verbouwen zelf iets, maar hun le ven is wel buitengewoon sober. Waar wij in de kloosters verblijven, ge ven de monniken blijk van een verba zingwekkende gastvrijheid en vriendelijk- ontvangst te nemen en te genieten van een film van Laurel en Hardy. Dat ging natuurlijk met veel gelach. Na een welkomstwoord van de waarne mend korpschef, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer deelde de heer Van Za delhoff mee dat 519 kinderen examen deden. Van hen slaagden er 493 en 26 werden er afgewezen. Honderdtweeën twintig slaagden met lof, hetgeen bete kent dat ze geen of 1 fout maakten. De St. Josephschool won de beker die be schikbaar gesteld is door de Vereniging voor Veilig Verkeer. De wethouder drukte de kinderen op het hart zich voortaan in het verkeer te ge dragen zoals ze dit deden tijdens het afleggen van de proef en te bedenken dat dit diploma niet wil zeggen dat ze nu verkeersdeskundigen zijn. Hij wees erop dat het niet alleen om verkeersre gels gaat maar ook om verkeersfatsoen. Wie op een fietspad rijdt en een be jaarde ziet oversteken moet geen voor rang nemen maar voorrang geven en desnoods met oversteken helpen. De wethouder sprak de wens uit dat de kinderen zich spoedig allemaal in het water net zo thuis zullen voelen als op de weg. Zwemles is evenzeer nodig als verkeersles. Tenslotte dankte de wethouder allen die betrokken geweest zijn bij het afnemen van de examens en de politie in het bij zonder voor het geven van verkeersles- sen. O Op dinsdag 28 april organiseert de Stich ting voor Huishoudelijke - en Gezins voorlichting in het Anna Paulownahuis weer 'n kookdemonstratie, die om kwart over acht begint. De gerechten die op deze avond klaargemaakt worden, croqu- etten, bitterballen en Windsorsoep, kun nen door iedereen gekeurd worden. Men doet er verstandig aan papier en potlood mee nemen om het recept op te schrijven dan kan men het thuis eens proberen. Verder kan op deze avond voor het eerst of opnieuw kennis gemaakt worden met de nieuwste vouwbladen die door middel van de radio en vrouwenru brieken in diverse dagbladen onder de aandacht gebracht zijn. Neemt u deze avond tevens te baat om kennis te ma ken met het werk van de huishoudelijke voorlichting. Voor de cursussen bloem schikken, verzorgen van kamerplanten en tuinieren zijn nog enkele plaatsen vrij. De honkballers van S.E C. worden enige malen getraind door Archie Allen, de bondscoach die het nationale team traint en zijn assistent Charles Urbanus, speler- coach. Dit is afgesproken tijdens de honkbal-filmavond welke vorige week in de cantine van de Foxboro gehouden is. Inmiddels heeft de eerste training plaats gevonden. Het honkbal is in Soest duidelijk in op mars. De resultaten en de groei van S.E.C. tonen dit duidelijk aan en het aanbod van Allen en Urbanus bewijst dat S.E.C. meetelt in de honkbalwereld. Ongetwijfeld zal deze training een stimu lans voor de mannen van coach Tinlin zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en tijdens de competitie welke op 2 mei begint zal zeker blijken dat deze extra training resultaten heeft gehad. Gistermorgen om zeven uur waren ro- wans, verkenners, padvinders en welpen van de groepen St. Don Bosco, Hopman Masselman en de Paltz Scouts op het volleybalveld achter het gemeentehuis aanwezig voor de opening van de St. Jorisdag met een vlaggenparade. Hierbij waren onder anderen tegenwoordig de districtscommissaris dr G. de Vos, uit Amersfoort, aalmoezenier kapelaan A. J. Spit, chef Mulder van de St. Don Bos- cogroep, hopman Van der Schoor, chef Schalkx en leden van de groepscommis- sie en de plaatselijke commissie. Akela Borreman leidde de horderoep nadat de groepen zich opgesteld hadden en ka pelaan Spit sprak een gebed uit. De vlag gen werden gehesen, chef Schalkx las de padvinderswet en na het zingen van „Hoort zegt het voort" las dr De Vos de St. Jorisboodschap voor. Hij wekte de padvinders en welpen op hulp te bieden waar hulp nodig is, de saamhorigheid te bevorderen en over de grenzen van het eigen land te kijken naar de onder ontwikkelde gebieden. Hij wenste allen „Trouw de negen en twintigste april, want anders komt er niets meer van", zo had de Franse astroloog André Rabs prinses Irene en prins Hugo Charles op het hart gedrukt. Of „deze dramatische verloofden", zoals Rabs het verliefde paar betitelde, daarom de dag voor ko ningin Juliana's verjaardag in het hu welijk treden, is niet bekend, maar in elk geval wekte het onverwachte be richt van deze komende bruiloft de af gelopen zondagavond een late deining in VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 APRIL 1964. heid van het ogenblik sprak men in ons land al openlijk over een breuk in het koninklijke gezin Daarom was het ver helderend uit de mond van de prinses te vernemen, dat zij de afgelopen dagen telefonisch een zeer intensief contact met haar ouders onderhoudt. Voor vele Nederlanders is overigens in verband met de kwestie Irene alleen dit nog van belang „Zal de huwelijksplech tigheid voor de televisie worden uitge zonden Terwijl duizenden landgenoten het ge drag van de prinses en haar verloofde ernstig laken, werd er in Nijmegen een actiecomité gevormd dat de prinses een huwelijkscadeau wil aanbieden. Het te kent wellicht de verdeeldheid van ons volk ten aanzien van deze geruchtma kende zaak. Een verdeeldheid, die scherp contrasteert met de eensgezindheid, waar van officiële kringen in deze kwestie hebben blijk gegeven. Nozems en Breda. In de afgelopen jaren zijn in ons land meer dan 300 boeken op het gebied van opvoeding uitgegeven, waarin allerlei des kundigen de ouders duidelijk trachten te maken hoe men zijn kinderen tot vol waardige burgers kan opvoeden. Men vraag zich af hoeveel honderden boeken daar nog bij moeten komen voor dat de Zandvoortse politie zondagsmid dags hun sabels en gummistokken in de kast kunnen laten staan. De afgelopen zondag vonden in deze badplaats verbitterde gevechten plaats tussen honderden Amsterdamse en Haar lemse nozems contra de politie. Een voorproefje voor de zomer De meeste van deze nozems en misschien zelfs niet één, zullen echter ooit de straf gevangenis te Breda aan de binnenkant bekijken, Tenzij zij de afgelopen zon dagavond nog energie over hadden om de televisie-uitzending te zien, welke de V.A.R.A. aan deze gevangenis voor lang gestraften wijdde. De commentaren van de voortvarende Utrechtse criminoloog prof. Rijksen en zijn secondanten lo gen er niet om. Al jaren wordt er gepraat en geschre ven over een drastische vernieuwing van ons hopeloos verouderde strafstelsel. Het enige resultaat tot dusver is dat de gevangenen wat meer beleg en ta bak krijgen en verder is er niets ver anderd. Het departement van justitie is een van de weinige departementen, waar men tot dusver hardnekkig blind blijkt te zijn voor de nieuwe wetenschappelijke denk beelden omtrent de criminaliteit en de sociaal-psychologische en pedagogische aanpak hiervan. Zwolsman en belcanto. Oud-minister en oud-kamerlid en fractie voorzitter prof. J. Oud heeft tijdens de algemene vergadering van de V.V.D. de nieuwe beginselen van de partij, zoals die in een beginselprogramma waren uit eengezet, zo fel gekritiseerd, dat de ver schillende punten van het programma eerst nog eens door een commissie zul len worden bezien. Op de zelfde dag verklaarde oud-minis ter Cals op een contactdag van jonge ren der K.V.P. in Sneek, dat de christe lijke partijen elkaar moeten vinden. Dat moeten de partijen, die een rol spe len in het geschil rondom de Neder- llllillllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllilllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljtllllllllllllllllllllllllltll'llillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllillillllllllllllillllilllltlll'lllllllllllllilülillllllüllllllllülilllulül1111!!! Er staat bij ons een ruime sortering gezonde lichaamsbeweging voor U klaar, VANAF f 155.60 GAZELLE - INVICTA - RALEIGH - B.S.A. lllllllllllllllllllllll!lllllllllllll[ll!llllllllllJlllJ!llllll!f)l!l!llll!lll![llltllll!!lllI]!ll!llllllllllllll!llllll]l!lllllllll!lllllllllllllllll!l!!llltll!lllllltl1llllillll!lllllll!lllllllllllllllll!ll!lllllHIIII!IIHIIIII!IHtll!!llllt!lll!l!lllllll)!lllltlll!t1IIHIIllllt!lllil!llllll de Nederlandse huiskamers. De andere dag gewaagden vele kranten en autoriteiten van een normale inbreuk op de beleefdheid, zoals zij deze plotse linge huwelijksaankondiging karakteri seerden. André Rabs bleek niet zo diep in de sterren gekeken te hebben als hij mis schien zelf geloofde, want zijn voorspel ling dat onze koningin „na veel moei lijkheden met het parlement" toch naar Rome zou gaan, bleek niet op de wer kelijkheid te stoten. De Nederlandse re gering besloot de 29ste april niet tot na tionale feestdag te verklaren en de rijks gebouwen niet te laten vlaggen. Hier mee werd de breuk tussen het kabinet en het aanstaande echtpaar nog duide lijker onderstreept. Men krijgt de indruk dat prinses Irene en haar toekomstige gemaal in de af gelopen weken zorgvuldig datgene heb ben gedaan, wat in Den Haag de meeste ergenis zou kunnen veroorzaken. Ieder vraagt zich af waarom. Tijdens een pers conferentie te Parijs verklaarde prins Hu- go Charles dat hij en zijn verloofde zich in hun privéleven voelen aangetast. Voorts schijnt de berichtgeving over bij voorbeeld de verhouding tussen prinses en haar familie ook niet geheel met de feiten te kloppen. In de geënerveerd- landse opera, óók. Als zij in hun toe naderingspogingen hetzelfde tempo aarf de dag leggen als Nederlandse confes sionele politici, dan zal men binnenkort bijvoorbeeld de opera Othello niet meer kunnen opvoeren. Op de achtergrond van al deze verwik kelingen waart nog een schim rond. wiens invloed nauwelijks te peilen valt de heer Zwolsman. Zelf groot operalief hebber, heeft hij door zijn aankoop van het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een dikke vinger in de belcanto-pap gestoken. In dit gebouw pleegt de Nederlandse opera namelijk regelmatig opvoeringen te geven en het is inmiddels al bekend dat Zwolsman het gebouw zal verbou wen om het beter geschikt te maken voor operavoorstellingen. Dan zou dit gebouw veel geschikter voor operavoor stellingen worden dan de Stadsschouw burg in Amsterdam, en - zo menen in siders - zou het niet onmogelijk zijn dat de Nederlandse Opera haar domicilie naar Den Haag verlegt. Met Zwolsman is alles mogelijk. Het maakt dan ook niet veel meer uit of men de dirigent van de Nederlandse Opera met ontslag stuurt. Zwolsman koopt gewoon een nieuwe.

Soester Courant | 1964 | | pagina 11