mWÊÈ IN DE INFLATIESPIRAAL Het Natuurbad gaat op 6 mei open. HET OOG GERICHT OP EEN DEMONSTRATIE. Dichterlijk dagboek. Voetbal op koninginnedag. Kinderspelen en Oranjebal. Water verwarmd. Politie-elftal bijna districtskampioen. Nieuwe voetbalvereniging. Ouderavond Groen van Prinsterersehool. Succesvol schenker. Ned. Chr. Vrouwenbond. Opstelling elftallen. Kor f bal wedstrij den. VRIJDAG 24 APRIL 19G4. 43ste JAARGANG No. 32. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Ook de Euromarktleden willen zich thans op ministerieel niveau gaan beraden over maatregelen tot stuiting van de in flatie. Het valt te betwijfelen of hierte gen - gezien de economische en de poli tieke tendensen van deze tijd - veel valt te ondernemen dat tot een effectief succes kan leiden. We zijn in een spiraal terecht gekomen - en dat betreft de gehele westerse ge- industrialiseerde wereld - waarin de lo nen steeds hoger worden opgeschroefd, de kosten van levensonderhoud voort durend stijgen de prijzen der produkten steeds hoger worden en ook de staats uitgaven voortdurend vermeerderen. Het is een cirkelgang waarin het één weer het ander tot gevolg heeft Het voortdurend optrekken van de lonen - eigenlijk bedoeld tot meer nivellering van ieders deel uit het nationale inko men - leidt er in de eerste plaats toe, dat men wegen zoekt om de arbeidskos ten te drukken. Dank zij de technische ontwikkeling worden die mogelijkheden ook gevonden, zij het ten koste van grote investeringen. Die hoge investe ringskosten nopen langzaam maar zeker tot sterkere concentratie van de produk- tie, grotere eenheden dus, die ook de automatisering van het produktie-appa- raat kunnen voortzetten. Het gevolg is dat er met minder arbeids krachten kan worden volstaan, zodat er uiteindelijk een bepaalde werkloos heid ontstaat, zoals in Amerika b.v. reeds het geval is. Ter bestrijding hiervan ei sen de vakbonden dan weer een verdere inkorting van de arbeidstijd, hetgeen verhoging der arbeidskosten tot gevolg heeft, Wat de industriële produktie be treft tracht men dit dan weer te bestrij den door nog verder gaande automati sering van het produktieproces, waar mede het bovenstaande verhaal wordt gevolgd. De hogere arbeidskosten komen uiteindelijk het sterkst tot uitdrukking in de dienstverlenende en andere ar- beids intensieve bedrijven, waardoor de kosten van levensonderhoud toch niet onbelangrijk stijgen, met ook weer het bovenaangehaalde gevolg. Het is een spiraal waaruit moeilijk te ontsnappen valt. Hoogstens kan een eco nomische teruggang en dus het ontstaan van een zekere werkloosheid hierop een remmende invloed uitoefenen, maar de technische ontwikkeling is niet tegen te houden. Nu zijn de technologen daarover niet somber gestemd. We worden al geruime tijd lekker gemaakt met de voorspelling, dat er in de toekomst niet langer dan 'n dertig a zesendertig uur per week behoeft te worden gewerkt om ieder toch het zijne te kunnen verschaffen. Dat is wellicht mogelijk, maar in de overgangs tijd, die wij thans zijn ingegaan, zal dit tot enorme spanningen en verschuivin gen leiden, die vele mensen grote narig heid zal bezorgen. Tot deze steeds verder gaande inflatie dragen ook bij de steeds hogere sociale lasten, die uiteindelijk door een steeds kleiner aantal werkers moeten worden opgebracht. Er gaan nu reeds stemmen op - en voor sommige beroepen werd dit al ingevoerd - om de pensioengerech tigde leeftijd te verlagen tot 60 jaar. Het is ook alweer de technische ontwikkeling die dit proces in de hand werkt, waar door dit binnen afzienbare tijd wel in gang zal vinden. Dit zal het aantal van hen, die de premies en de belastingen voor de sociale voorzieningen hoofdza kelijk moeten opbrengen, weer danig verminderen. Onnodig te zeggen, dat de vervroegde pensionering ook weer moei- De telefoon is wel wat kostbaar, Maar ook een uitkomst, welbeschouwd, Men belt eenvoudig naar een Moeder Wannéér haar tweede dochter trouwt; Dan heeft men, daar komt het op aan, Zijn hoffelijke plicht gedaan. Als het verkeerd wordt opgenomen Maakt men een vorstelijk misbaar: De liefde zal het overwinnen, Zij houdt van hem en hij van haar. Vraag verder niet waarom en hoe, Al gaat het er wat spaans aan toe. 't Wordt een intiem familiefeestje, Carlisten buiten het slechts uit Om met een legioen te komen, Doch eenzaam is de jonge Bruid; Is zij op dat moment zo rijk. Met haar gedachten op Soestdijk? Als moeder er niet bij kan wezen En vader blijft in Nederland, Dan is de glorie ver te zoeken Van deze echtelijke band; In plaats van prille romantiek Is overheersend de tragiek Bij ons kan er geen vreugde wezen, Wij sparen liever onze vlag Tot daags daarna: dan gaan we vieren De échte Koninginnedag! Al voelen we als één gezin 't Verdriet van onze Koningin. JAAP MIJDERWIJK. lijkheden van andere aard zal oproepen, waartegen weer geldvergende maatrege len nodig zullen zijn. Dit alles beschouwende is er voor de in dividuele mens helemaal geen aanleiding tot juichen als de lonen weer omhoog gaan, de arbeidstijd weer wordt verkort en de sociale voorzieningen nog beter worden. We schroeven er ons slechts in versnelde vaart door omhoog in de spiraal der inflatie, die het eigendom waardeloos maakt, behalve voor de staat en de aller grootste lichamen en waar door - maar dat is weer een ander hoofdstuk - de democratie in steeds groter gevaar komt, ook al willen wij ons politieke stelsel daar nog voor door laten gaan. De ontwikkeling lijkt door normale maatregelen nauwelijks te stuiten en de hemel behoede ons voor abnormale. S.E.C. 1 speelt op koninginnedag een wedstrijd tegen een elftal, samengesteld uit de beste spelers van de afdeling Utrecht. De opstellingen van de teams zullen wij nog bekend maken. H.V.C. speelt tegen „De Zwarte Schapen". De opstelling van H.V.C. is nog niet be kend, maar ongetwijfeld zullen de oud- Soester spelers Piet Schrijvers en Rudi Surstedt meespelen en het is waarschijn lijk dat ook de oud-speler van de vere niging Baarn, Van Ginkel, zal meespelen. Het elftal van „De Zwarte Schapen" is een amateur-elftal van oud-semi-profs. Ze spelen thans in de derde klasse pro moveerden een paar maal achtereen, werden vijfmaal kampioen en zullen waarschijnlijk zondag naar de tweede klas promoveren. Dan moet de wedstrijd tegen E.V.C. echter gewonnen worden. De spelers hebben een reis naar Israël gemaakt. Donderdag komen ze in de volgende op stelling uit: doel Colljn (ex A.G.S.); achter: Coolen (ex-Zeeburgia) en Ver meulen: midden Van Stolpe, Wenderholt (ex-Blauw Wit) en Corbran (ex-Blauw Wit); voor Swart (ex-Volewijckers), De Boer (ex-Spartaan), Schuijt (ex-Water graafsmeer), Hogendorp (ex-D.W.S.) en Kroes. De Soester Turnclub organiseert op ko ninginnedag de kinderspelen op de Wal deck Pyrmontlaan en het Oranjebal in Het lag in de bedoeling van het stich tingsbestuur van het Soester natuurbad zwemlustigen in de gelegenheid te stellen op 2 mei te zwemmen in het fraaie bad dat voortaan verwarmd wa ter heeft, maar de aanleg van de ver warmingsinstallatie ondervindt enige vertraging, zodat het bad op 6 mei open gaat. Dan zullen de eerste zwemsters en zwemmers van de misschien wel 200.000 die het bad dit jaar zullen bezoeken, kennis kunnen maken met de grote aan winst die de verwarmingsinstallatie bete kent. Het bezoek aan het bad was vooral na de vernieuwing zeer bevredigend, maar op sommige dagen viel het toch wel te gen en dat kwam meestal omdat het wa ter te koud was. Daarom is door het stichtingsbestuur aan de gemeenteraad stallaties. De pompen van deze installa ties zuigen het vuile water uit de bassins en zorgen ervoor dat door filters gezui verd water in het bassin terugstroomt. Het gezuiverde water wordt verwarmd mdien de buitentemperatuur dit nodig maakt. De verwarming geschiedt door warmte wisselaars, die zijn aangeslo ten op gasketels. Het water in het lesbad zal het snelst in temperatuur kunnen stijgen. Dat is nodig om het water snel op tempera tuur te brengen als schoolklassen of groepen komen lessen en men dit niet lang van te voren weet. De temperatuur van het water in de overige bassins zal aanmerkelijk minder snel stijgen wan neer de verwarmingsinstallatie werkt. Het water in het lesbassin kan in een uur bijna 3% graad stijgen, het water gevraagd een krediet ter beschikking te stellen voor een installatie die het water verwarmt. Op 14 januari van dit jaar verleende de raad een krediet van 32.000,en nu reeds is de installatie nagenoeg klaar. Het water in de open bassins zal eerst met stadsgas en later met aardgas ver warmd worden. Met de levering van aardgas zal waarschijnlijk aan het begin van het volgend jaar begonnen worden. Dan moeten de verwarmingsketels om gebouwd worden. Uit de bijzonder fraaie folder die het stichtingsbestuur van het natuurbad uit gegeven heeft blijkt onder meer dat het bad zeven bassins heeft; een instructie- bad, een apart gelegen kleuterbassin, het zogenaamde L-bad met drie verschillen de diepten van minimum 30 tot maxi mum 140 cm, het wedstrijdbad en het springbassin, dat 4% meter diep is. Het bad beschikt over een springtoren van 5 meter, een badmeesterstoren met centraal toezicht en omroepsysteem. Het wateroppervlak is 4000 m2 en de bas sins zijn omgeven door borders met meer dan 4000 rozenstruiken, volleybal- velden, tafeltennistafels, speeltoestellen een midgetgolfbaan en 24000 m2 zon neweide. Het water in alle bassins zal voortaan steeds een behaaglijke temperatuur heb ben, zodat het zwemmen in voor- en naseizoen evenveel genoegen zal bieden als het zwemmen in het midden van de zomer, als de zon ervoor zorgt dat het water een goede temperatuur heeft. De bassins zijn aangesloten op filterin- in de andere bassins ongeveer 1 graad in vier uur. Om deze verwarming niet al te duur te maken wil men het water tot 19 of 20 graden verwarmen als het deze tempera tuur niet haalt en men verwacht dat dit 6000,per jaar zal kosten. Reeds in de afgelopen weken is gebleken dat de belangstelling voor het bad de komende maanden enorm zal zijn. Vo rig jaar zijn in voorverkoop bijna 4000 abonnementen verkocht en nu zijn het er al bijna 5000. Het aantal bezoekers was het vorig jaar 193.114 en verwacht mag worden dat dit jaar de 200.000 gemakkelijk gehaald zal worden, als we tenminste een nor male zomer krijgen en geen zachte win ter in de maanden mei tot en met augus tus. Terecht staat in de folder dat het Soes ter natuurbad een van de fraaiste ba den van West-Europa is. Het is tevens zeer doelmatig voor het houden van wedstrijden. In 1962 zijn er dan ook de nationale zwem- en springkampioen- schappen gehouden en het vorig jaar in ternationale wedstrijden met deelname uit elf landen zelfs Japan. Het bad is bijzonder aantrekkelijk gele gen, temidden van 800 ha bossen, heide en stuifduinen. Dat weten niet alleen Soester ingezetenen maar ook velen daar buiten. Ze zullen dan ook in de komen de maanden met duizenden komen naar het Soester bad waarop we echt wel trots kunnen zijn omdat het een uniek bad is met vele recreatiemogelijkheden. de zaal van Eemland. Alle kinderen kun nen deelnemen aan deze spelen en 't bal is toegankelijk voor iedereen. The Jerry Jox, een band die juist terug is van een tournee door Arabië, zal onder leiding van Frank Wale spelen. Hij noemt zich maitre de plaisir. Het bal begint niet om acht uur, zoals aangekondigd is, maar om 9 uur. In Zeist heeft het voetbalelftal van de Zeister en Soester politie een belangrijke stap gezet op de weg naar het districts kampioenschap door met 3-1 te winnen van de Schiedamse politie. Volgende week wordt in Schiedam gespeeld en het kam pioenschap zal een feit zijn als de com binatie wint of gelijk speelt. Bij een nederlaag is een beslissingswedstrijd no dig. Om het kampioenschap van Neder land zal in Apeldoorn door de vier kam pioenen van de districten gespeeld wor den. De combinatie toonde zich al direct ster ker, ondanks tegenwind, maar er werd niet zo best geplaatst. Baams schoot kei hard in, linksback Zwaan van Schiedam kopte de bal weg en die kwam zo hard aan dat hij even het bewustzijn kwijt was. Gelukkig kon hij doorspelen. Het eerste doelpunt werd gescoord toen rechtsbuiten Van Duijvenbode linksbuiten Onvlee een goede pass gaf. Dat was in de twintigste minuut. Vijf minuten later was het 1-1 toen middenvoor Groen van Schiedam een misverstand tussen spil Putman en keeper Koster uitbuitte. Ten Hove maakte een doelpunt uit een pass van Baams, maar de scheidsrechter zag niet dat de bal de doellijn gepasseerd was en het bleef voorlopig 1-1. Na tien minuten benutte Onvlee een pass van Schuurman (2-1). Schiedam kwam nu met een sterk offensief voor de dag, maar de gasten kwamen niet tot scoren. De combinatie wel, want Baams benutte een strafschop die hij mocht nemen om dat spil Polet hands gemaakt had en het was 3-1. Op maandagavond 27 april om kwart voor zeven speelt het gloednieuwe voet balelftal van het postkantoor Soest de eerste vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van Mercurius. De opstelling van het P.T.T.-elftal is doel Oversteegen; achter De Boer en Ver woerd; midden Koelewijn, v. d. Veer, v. d. Broek; voor Burgman, Daatselaar, Roos, Doppenberg en Tolboom. Gisteravond was er in gebouw Credo een ouderavond van de Groen van Prinste rersehool met een programma dat voor de pauze uitstekend verzorgd werd door de jongste leerlingen. De avond werd geopend door het hoofd van de school, de heer B. Dijkema, die het Schriftge deelte las waarin staat „Laat de kinde ren tot mij komen". Hij wees erop dat dit als het ware een bevel is de kinderen tot Jezus te brengen en niet een aan wijzing de kinderen de vrije keus te la ten. „Liselotte's avontuur" werd onder leiding van mej. Schep uitstekend gebracht. De costuums, vervaardigd door leerkrachten in samenwerking met de ouders waren bijzonder aardig en de decors van de heer R. Schuitema verrassend mooi. Het leek allemaal een beetje naar af te lopen, want Liselotte was haar pop in het bos kwijt geraakt, maar gelukkig werd die door kabouters gevonden en alles kwam goed. „Doornroosje" werd gezongen door een groepje onder leiding van de heer Eb- bers en onder leiding van mej. Veldhui zen speelden de kinderen „De rode muil tjes". Het waren heel bijzondere muil tjes van een fee. Ze kon er de mensen mee helpen. Een kabouter moest de muil tjes bewaken, maar hij liet zich door een heks omkopen en weg muiltjes. Door de slimme list van de wijze koning kwamen ze echter weer terug. In de pauze werden de jeugdige ac teurs en actrices gauw naar huis ge bracht en in bed gestopt, waarna de heer G. P. Uittenbogaard uit Zeist dia's van onderwijs en zending in Suriname toon de en over dit land, dat hij bezocht, een causerie hield. Ongetwijfeld hebben de ouders zichzelf en hun kinderen gelukge wenst met het feit dat in ons land alles op onderwijsgebied zo voortreffelijk is vergeleken bij de primitieve toestanden in Suriname. De heer J. v. Nielen, ober-barkeeper van De Gouden Ploeg heeft zich in Utrecht een succesvol schenker getoond en hij won bij de wedstrijd van de „Gilden van het Gouden Glaasje" de eerste prijs. Mevr. C. Butzelaar werd tweede. Zij had 96 punten minder dan nummer 1. Mevr. Butzelaar en de heer Van Nielen komen op 8 mei in het Hilton Hotel in de finale om het landskampioenschap uit. De le prijs bestaat uit 17 gouden tientjes, 250.en een gouden glaasje. Vele negers in Amerika hadden zich voorgenomen de opening van de we reldtentoonstelling in de war te sturen en misschien hadden ze wel gelijk en was het juist dat ze zo drastisch wilden optreden om de blanken erop te wijzen dat ze gelijke rechten wensen. Van deze" wat nare demonstratie kwam echter niets terecht. Vorige week zaterdag zou er in ons land een veel sympathieker demonstratie ge houden worden. Het werd geen misluk king maar ook geen daverend succes. Het had een grootse demonstratie moe ten zijn waarmee getoond moest worden dat ons volk achter het Huis van Oranje staat en niets te maken wil hebben met opgewonde zuiderlingen die denken dat ze een koningschap met een soort grootse padvindersgroep kunnen verove ren. Van diverse zijden werd tot matiging aangedrongen en zelfs de minister-presi dent drong aan op soberheid. Het is dan ook sober geworden. Veel te sober zelfs en menigeen zal dit betreurd hebben toen we zondagavond de zoveelste don derslag uit de Carlistenhemel te ver werken kregen en bekend gemaakt werd dat Irene en Hugo of Carlos of Hugues of Charles op 29 april in het huwelijk zullen treden. Dat bericht kwam natuur lijk niet uit ons land, maar uit Frank rijk. Op 29 april zal er ongetwijfeld met veel tamtam en vele rode baretten in Rome gedemonstreerd worden. Laten we op 30 april zonder tamtam en uiteraard zonder rode baretten maar met veel oranje heel rustig maar massaal in de paleistuin demonstreren om de koningin te huldi gen die toont een ware vorstin te zijn. KANTMAN. De deelnemers aan de wedstrijd te Utrecht moesten uit vier verschillende flessen vier verschillende dranken schen ken, met en zonder schenkkurk en deze serveren. In elk glas moest 35 gram, dus in totaal 140 gram geschonken worden. Bij de heer Van Nielen klopte dit op 4 gram na en hij was daarmee verreweg de beste schenker. Donderdag hield de afdeling Soestdijk haar maandelijkse bijeenkomst in het Anna Paulownahuis. De spreker van deze avond, welke door vele leden werd bezocht, was ds Meijnen, Geref. predikant te Utrecht met het onderwerp „In- en ontspanning in het leven van de vrouw". Spreker zette zijn onderwerp zeer duide lijk uiteen en gaf in de pauze gelegen heid tot het stellen van vragen, welke na de pauze beantwoord werden. Van deze gelegenheid werd door verschillende leden gebruik gemaakt. Dinsdag a.s. wordt een uitstapje gemaakt naar Apeldoorn. Laten alle leden, die zich voor deze tocht opgaven zorgen dinsdagmorgen tijdig bij de dichtstbij zijnde bushalte aanwezig te zijn. Negen uur wordt vertrokken vanaf garage Ten- sen en de volgende haltes worden aan gedaan Dorresteijnweg, Vinkenweg, Beetzlaan, Nieuwerhoek, Emmalaan en Stadhuis. S.E.C. speelt zondag de wedstrijd tegen V.V.A in de volgende opstelling: doel v. d. Broek; achter De Rooij en Hooïjer: midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman; voor v. d. Broek, Aal- berts. De Bruin, Hanasbei en Verhoeve. De wedstrijd, die aan de Bosstraat ge speeld wordt, begint om half drie. Morgen speelt V.V.Z. de op één na laat ste thuiswedstrijd van deze competitie tegen Avance. Deze club uit Nederhorst den Berg staat in de onderste helft van de ranglijst. De uitwedstrijd werd door Hees met flinke cijfers gewonnen en ook nu is de kans groot dat de punten in Soest gehouden worden. De opstelling is: doel Van Kooij; ach ter Van Kooij en Pouw; midden Kok, Van Grol en Huigen; voor v. d. Bosch, Van Kooij, Demmers, v. d. Bovenkamp en Floor. Hees speelt morgen de uitwedstrijd te gen D.O.B. in de volgende opstelling: doel Muis; achter Jekel en De Jong; midden Budding, Geijtenbeek en Kok; voor Burgstede, H. de Bree, Elfrich, Sak kers en G. de Bree. Het is een bijzonder belangrijke wed strijd want het gaat om de eerste plaats. V.V.Z. zou er bij gebaat zijn als de beide rivalen aan de top gelijk speelden. Voor zondag staan de volgende korf balwedstrijden, te spelen door teams van de vereniging De Meteoren, op het programma: Meteoren 1 (juniores)-Welgelegen 1, 2 u. S.K.V. 3 (Utrecht)-Meteoren 1, 2 uur. Welgelegen 3 (Utrecht)-Meteoren 3, 2 u.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1