EERSTE G00ISE KLEDING VERHUUR SENATOR JOHN WILLIAMS ONTHULT 3 NIEUWE SCHANDALEN. VAN BUUREN VOLVO - Veilig De invloed van het gezonde verstand. TWEEDE BLAD Firma G. van de Pol .,DE WITTE POMPEN" Auto- en Seooterrij school Eikenlaan 1 - Telefoon 4635 WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR GROOTST gespecialiseerd bedrijf in 't GOOI. Hockeyprogramma. Zevende Paleis Soestdijktoeht. Concert van de Cantor ij. Voetbalprogramma. D.A.F. komt. Handbalprogramma. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Loodgleters- werkzaamlieden. Voor Auto- of Scooterrijles De republikeinse senator John J. Wil liams in de Amerikaanse staat Delaware is een wat stille man en men zegt van hem, dat hij een zonderling is. Mister Williams gaat echter voor niemand uit de weg, weet de zaken bij de Juiste naam te noemen en nam tot op heden geen blad voor de mond. Dezer dagen heeft hij in de senaat van Delaware harde woorden gezegd en het een en an der uit de doeken gedaan. Het was muis stil in de statenzaal toen mister Willi ams begon te spreken over schandalen in de States gepleegd. De senator herinnerde er zijn toehoor ders aan, dat de door hem openbaar ge maakte „Baker-affaire" de Amerikaanse president geen goed had gedaan. De storm die kort geleden ten gevolge van zijn verklaring opstak, was bij lange na nog niet geluwd. Een reeks van jaren was de thans 36-jarige Bobby Baker de rechterhand van Lyndon B. Johnson, welke laatste pas in 1961 de senaat ver liet om vice-president te worden en voor al in de jaren 1956-1960 was de samen werking tussen de huidige president Johnson en Bobby Baker zeer innig. Hierdoor werd het Baker mogelijk ge maakt een enorm kapitaal te verdienen in de functie van commissaris van bank instellingen en van Amerika's grootste automatenfabriek. Dank zij de speurzin van senator Wil liams en zijn zin voor recht, wordt de levensloop van Bobby Baker thans beke ken door een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat en door de F.B.I. Spel en liefde. De recherche zou thans een aantal ge gevens in handen hebben waaruit om. overduidelijk zou zijn gebleken, dat de - gewezen - vertrouweling van de Ame- rikaanse staatspresident Johnson bemoei enis zou hebben, althans gehad zou heb ben met enkele in Washington door de politie ontdekte speelholen, waar men - naast het spel - ook gebruik kon maken van de koopbare liefde, aangeboden door zogenaamde amusementsmeisjes. Aan het licht zou zijn gekomen, dat Baker op een wel zeer verdachte wijze geld zou heb ben ingezameld ten behoeve van John- sons kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. Tenslotte bleek Baker de man te zijn die - op aanvraag - adres sen verstrekte van doktoren die bereid bleken te zijn tot een zogenaamde abor tus provocatus. Peze gang van zaken is voor de demo cratische partij in de States en in het bijzonder voor de huidige president, zeer onaangenaam Johnson heeft onlangs voor radio en televisie verklaard, dat Bobby Baker niet tot zijn vrienden be hoort, doch in de V.S. is er thans nie mand meer, die aan deze verklaring enige waarde hecht. Korte tijd hoorde men niets meer van senator Williams, doch dezer dagen ver wekte hij in de senaat van Delaware een ware aardbeving, door onverwacht en zeer goed gedocumenteerd, een drietal nieuwe schandalen bekend te maken en wel oneerbare praktijken van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken in Washington, waarvan een hoogge plaatst regeringsambtenaar, lid van het bureau voor defensiezaken, de dupe was geworden Vreemd ontslag. Op 23 september 1963, aldus Williams, ontving de hoofdambtenaar Otto F. Otepka met 27 dienstjaren plotseling en ongevraagd ontslag uit zijn ambt op grond van het feit, dat hij in zijn hoe danigheid als lid van de commissie van defensiezaken documenten van het de partement aan de senaatscommissie voor defensiezaken ter beschikking had ge steld. In de ontslagbrief, gericht aan de heer Otepka, deelde het ministerie mede, welke methoden er door het bewuste de partement waren gebezigd om achter de feiten te komen die tot het ontslag had den geleid. Senator Williams sprak over gestapo-methoden, waarvoor hij aan sprakelijk stelde de heer James Reilly, chef van het bureau voor vraagstukken de Amerikaanse defensie betreffende. Volgens de senator Williams was in de werkkamer van de hoofdambtenaar Otep ka door de chef van de technische dienst van het ministerie van buitenlandse za ken, Elmer Hill, een afluisterapparaat aangebracht achter een schilderij en werden ook alle door Otepka gevoerde telefoongesprekken afgeluisterd. Senator Williams had van deze gang van zaken staatssecretaris Dean Rusk op de hoogte gesteld, hetgeen tot gevolg had dat de heren Elmer Hill en James Reilly in januari van dit jaar van hun functies werden ontheven en Otepka in ere werd hersteld. 18.000.000. De tweede zaak, het tweede schandaal, dat senator Williams met zijn droge stem op de hem eigen sarcastische wijze openbaarde, was die van de speculant Anthony De Angelis, bijgenaamd „Tino Plantenvet". Williams was op deze man opmerkzaam gemaakt door een bankinstelling, die door het corrupte optreden van Tino in ernstige financiële moeilijkheden raakte. Het betrof hier het bankiershuis Ira Haupt and Co. in Brooklyn, dat plotse ling moest vaststellen in betalingsmoei lijkheden te zijn geraakt. Er bleek maar liefst een bedrag van achttien müjoen dollar mee gemoeid. Anthony De Angelis („Tino Plantenvet") sedert 1955 president-directeur van de „Allied Crude Vegetable Oil and Refing Company" (samenwerkende raffinade rijen voor ongezuiverde plantaardige vet ten en oüe), had niets met de produktie van plantenvet en slaolie te doen. De man had echter kans gezien in een pe riode van om en nabij de anderhalf jaar, op termijnbetaling, ongeveer 60.000 kg. plantaardige vetten van minderwaar dige kwaliteit voor een bedrag van 5.000 dollar in te kopen. De vooraf vastgestel de termijnbetalingen bracht „Tino Plan tenvet" tot zeer gewaagde speculaties, daar hij deze vetten op afbetaling ge kocht en onderhands weer liet verpan den en belenen. Op papier bezat onze Tino een enorme voorraad vet, bijeen gebracht door het op termijnen kopen en in kleine gedeelten afbetalen. Deze De Angelis kreeg, in de loop van het vorig jaar, de wind nog meer in de zei len, doordat de sowj et-unie zich voor zijn plantenvet ging interesseren, ten ge volge waarvan de prijzen van dit infe rieure produkt met sprongen omhoog gingen. Toen echter in november 1963 bleek, dat van een normale handelsover eenkomst tussen Amerika en Rusland geen sprake kon zijn, zakte dit alles als een kaartenhuis in elkaar. Smeerolie. De zwendelpraktijken van „Tino Plan tenvet" kwamen kort daarop aan het daglicht, toen de laatste van het ban kiershuis Ira Haupt and Co. in Brooklyn, de kredietgever dus, een vordering van achttien miljoen dollar kreeg aangebo den en betaling uitbleef. Tino had geen geld en de bank kwam in ernstige fi nanciële moeilijkheden welke op het laatste moment werden afgewend, daar andere banken te hulp schoten, waardoor erger kon worden voorkomen. Een onderzoek volgde en al spoedig bleek, dat er in de reusachtige opslagplaatsen voor plantaardige vetten Anthony De Angelis in Bayonne-New-Yersey, geen druppel sla-olie en geen ons plantenvet te vinden was, doch wel een minder waardig soort van smeerolie, zogenaamde phantam-olie. Het laatstgenoemde pro dukt bleek door „Tino Plantenvet" tot sla-olie en slasaus te zijn „veredeld" en aan de afnemers te zijn verkocht in to taal maar liefst 690 miljoen liter. Een aantal juristen onderzoekt thans, in op dracht van de bedrogen leveranciers, welke rechtsmaatregelen in deze dienen te worden genomen. Voor zover bekend is Anthony De Angelis voortvluchtig, dus nog steeds in vrijheid. Het verdwenen veevoer. Een derde en vooralsnog laatste schan daal, eveneens door mister John J. Wil liams aan het licht gebracht, bleek na onderzoek een internationale achtergrond te hebben. Senator Williams noemde daarom nog geen namen, daar de F.B.I. (de Amerikaanse staatsrecherchei druk Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed ?....Spaértegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht komt met twee gemengde elftallen uit. De opstellingen zijn: A: doel F. Bolhuis; achter C. Alblas en N. van Zadelhoff; midden A. van Hof wegen. G. van Woudenberg en Tj. van Weering: voor P. van Hofwegen, A. Spoo- renberg, St. Hoppenbrouwers, D. Eijsink en E. Hinderdael. B: doel L. Burgers; achter J. Hoppen brouwers en C. Thomas; midden A. Eij sink, L. v. d. Sterren en H. Evenhuis; voor L. de Vink, A. Bolhuis, A. Beijen, J. Brouwer en I. Dalenoort. Na afloop van het tournooi is er een feestelijke bijeenkomst in het restau- Achterom 6 - Hilversum - Telef. 48700 (1 min. van station) doende is om een oplosing te vinden. In 1960 werd er tussen Amerika en Oosten rijk een handelsovereenkomst gesloten, betrekkinghebbende op het leveren van zogenaamd surplus goed door de Ver enigde Staten aan Oostenrijk. Het betrof hier een grote partij zogenaamd voeder- graan, groot 24.000.000 hl, te leveren voor een totaal bedrag van 55 miljoen dol lar, zijnde 10 percent lager dan de offi ciële wereldprijs. Nu is gebleken, dat meer dan de helft van het door Amerika aan Oostenrijk geleverde voedergraan ter waarde van rond 32 miljoen dollar, niet op de plaats van bestemming is aangekomen. Volgens de F.B.I. en de Oostenrijkse staatsrecher- che is het veevoeder na in Bremen en Hamburg volgens plan te zijn gelost, spoorloos verdwenen. Tijdens de loop van het onderzoek werd vastgesteld, dat het Amerikaanse voedergraan naar andere Europese landen werd vervoerd en daar verkocht. Zelfs is een groot gedeelte er van achter het „IJzeren gordijn" ver dwenen tegen de normale wereldprijs. Het is zelfs betaald, het is alleen nog niet uitgemaakt aan wie. In drie zaken greep de justitie, na kennis te hebben genomen van de gedocumen teerde klachten van de senator, in. Mister John Willams kan tevreden zijn; hij gaat op zoek naar nieuwe corruptie schandalen. Zaterdagmiddag krijgt het eerste dames team van de Mixed Hockey Club Soest nog een laatste kans om zich in de tweede klas te handhaven. De wedstrijd wordt om half vier gespeeld op het terrein van Laren. Het team speelt in de volgende opstelling: doel Br. Maas; ach ter I. Dalenoort en J. Hoppenbrouwers; midden A. van Hofwegen, L v. d. Sterren en M. van Dorp; voor L. de Vink, I. Schouten, C. de Beurs, St. Hoppenbrou wers en M. Kuiper. Heren 1 moet zondag, om half een, op het terrein van de vereniging Amersfoort een beslissingswedstrijd spelen in de promotiecompetitie. Op koninginnedag vindt er een tournooi plaats dat door M.H.C. georganiseerd wordt. Aan dit dr Brouwertournooi ne men diverse verenigingen deel. Soest rant van het Soester natuurbad. Een jongensteam van de hockeyclub gaat op koninginnedag naar Rotterdam om deel te nemen aan het tournooi om de Jan van Dunbeker. Op 10 mei wordt deelgenomen aan een mixed tournooi van Randwijck. Op 27 mei houdt de M.H.C. haar jaar vergadering. De afdeling wandelen van de christelijke gymnastiekvereniging Olympia organi seert voor de zevende maal de Paleis Soestdijktoeht, welke op zaterdag 9 mei gehouden wordt. Individuëlen, verenigingen en scholen kunnen hieraan deelnemen. Kinderen tot en met 15 jaar lopen 12 km en oudere deelnemers 18, 25 of 40 km. De deelnemers aan de tocht van 40 km starten tussen half elf en elf uur, aan de tocht van 25 km om twee uur, 18 km kwart over twee en 12 km half drie. Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een medaille met lint. Er zijn tevens groepsprijzen. Een groep die hiervoor in aanmerking wil komen moet ten minste uit 12 personen bestaan. Voor inschrijving bij de heer W. A. Su- man, Veldweg 1, tel. 3269. De Nederlandse Cantorij heeft onder leiding van Maarten Kooij het maande lijkse concert in de Oude Kerk gegeven en ook ditmaal was er sprake van een opmerkelijk concert, want het barok-ko- perensemble van de Cantorij, bestaande uit Jan Marinus en Harry Sevenstern, trompet en Joop Hellemond, Hans Grin, Jan Stoeckart en Wijnand Sevenstern trombone, voerden op bijzonder fraaie wijze de compositie „Passaeaglia, dialoog en fuga" uit dat Maarten Kooij voor dit ensemble schreef. Een bijzonder goede uitvoering kreeg ook het Magnificat van Heinrich Schütz, met Maria v. d. Slikke, sopraan, die begeleid werd door het ko perensemble. Het koor zong twee werken van Samuël Scheidt, die binnenkort voor de radio gezongen zullen worden, terwijl Klaas Bolt enige orgelsoli bracht. Bijzonder was de uitvoering van een weinig bekende Mis van Mozart, uitge voerd door het koor van de Cantorij met orgelbegeleding van Klaas Bolt. Mozart componeerde deze Mis in 1773 te Salzburg, maar voltooide het werk niet. Het werd dan ook nooit uitge voerd. De bekende Mozartkenner Bernhard Paumgartner voltooide het werk echter wel en hij deed dit zoveel mogelijk in Mozart's stijl. Voor het eerst werd de Mis als compositie van Mozart en Paum gartner in 1930 uitgevoerd. Zondag: S.E.C. 1-V.V.A. 1 2.30 uur. S E C. 2-Roda '23 3 12 uur. B.D.C. 4-S.E.C. 4 12 uur. A.P.W.C. 5-B.D.C. 6 12 uur. Zaterdag: V.V.Z.-Avance 4 uur. D.O.B.-Hees 4 uur. Hees 2-V.C.U. 2 4 uur. Terschuurse Boys 2-V.V.Z. 3 4 uur. Cobu Boys 4-Hees 3 4 uur. Spakenburg A-B.D.C. A (terrein B.D.C.) 4.15 uur S.E.C. B-Odi '58 A 4.15 uur. Spakenburg C-B.D.C. C (terrein B.D.C.) 4.15 uur H.V.C. I-S.E.C. D 3 uur. H.V.C. d-S.E.C. c 2 uur. Amsvorde b-B.D.C. c 4.15 uur. B.D.C. ee-V.V.Z.A. a 3 uur. B.D.C. h-H.V.C. g 3 uur. Pupillen: Hamersveld 1-B.D.C. 1 2 uur. Amsvorde 1-S.E.C. 1 2 uur. B.D.C. 2-Hamersveld 2 2 uur. S.E.C. 2-Hoogland 2 2 uur. B.D.C. 3-Quick 3 2 uur. H.V.C. 5-B.D.C. 4 2 uur. De D.A.F. komt naar Soest. Niet om auto's te tonen maar om te honkballen tegen een ploeg van S.E.C. Er wordt mor genmiddag om 4 uur op het terrein van S.E.C. aan de Bosstraat gespeeld, waarna de spelers van beide ploegen in het res taurant van het Soester natuurbad een maaltijd zullen gebruiken. Zondag spelen teams van de handbal vereniging BD.C. de volgende wedstrij den: Dames-seniores: S.S.V.U.-B.D.C. 1- uur. Dames-juniores: Olympia-B.D.C. 12 uur. Dames-aspiranten: Achilles-B D C. 2.15 u Heren-seniores: B.D.C.-U.D. 4 12 uur. Heren-juniores: B.D.C.-Laren 1 uur. Heren-aspiranten: H.H.C. 2-B.D.C. 3.15 u. Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Het valse doodsbericht van Chroesjtsjow en de met geheimzinnigheid omgeven operatie van De Gaulle, hebben beide de wereld een beetje laten schrikken. Het gaat hier om twee bejaarde staats lieden, die ieder vrijwel uitsluitend en alleen beslissen hoe het in hun land toe gaat. En bij beiden is de opvolging vol komen onzeker. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 APRIL 1964. Wat Frankrijk betreft behoeft de wereld niet zulke grote zorgen te hebben op dit gebied. Men. kan voornamelijk nieuws gierig zijn wat er van de Franse gran deur overbüjft als De Gaulle er niet meer is om hier over te ijveren. Maar op de een of andere manier zullen in Pa rijs de zaken wel in grote trekken wor den voortgezet in de vorm die de vijfde republiek daarvoor heeft. Maar in Moskou is dat ietwat anders. Men herinnert zich nu maar al te goed dat Chroesjtsjow indertijd na Stalins dood een zeer verbeten politieke strijd heeft moeten leveren in het presidium en in het centraal comité van de Rus sische communistische partij, waarbij twee keer een nederlaag dreigde: één keer toen Beria probeerde met behulp van zijn geheime politie in Stalins schoenen te stappen, en een keer toen het partijpresidium dreigde de lijn van Molotow e.d. te volgen. Gezond verstand. Chroesjtsjow heeft op zijn zeventigste verjaardag, mede door het valse doods bericht, ervaren dat hij buiten de com munistische wereld vrij hoog staat aan geschreven, iets wat hem waarschijnlijk in de strijd met Peking niet erg veel plezier kan doen. Maar het is nu eenmaal zo dat Chroesjtsjow een typische ver tegenwoordiger lijkt van het gezonde verstand en met een dergelijke tegen stander kan de westelijke wereld zich ui teraard beter op zijn gemak voelen dan met een dictator, die neigingen gaat ver tonen tot grootheidswaanzin. Maar als men de zaak zo stelt, wekt men de schijn of dit de grote tegenstelling tussen Chroesjtsjow en Stalin is. Dat echter is niet zo: Stalin was minstens zo voorzichtig als Chroesjtsjow om het niet tot een oorlog te laten komen, toonde eigenlijk minstens zoveel gezond Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw verstand. Het kardinale punt van ver schil is dat Stalin inderdaad een alleen heerser was en Chroesjtsjow dat niet meer kan zijn. Zijn tocht naar de top van de sowj et-hiërarchie heeft hij ge maakt door geraffineerd te zorgen dat hij de nodige aanhang had, vooral in het centraal comité van de partij, aanhang die hij niet als Stalin gewoon kan be noemen: hij moest de mensen zien te winnen. Daarvoor laadde hij ook een verplichting op zich die Stalin niet had: als ruil voor de steun van de achterban moet Chroesjtsjow ook wat terugdoen, moet een beleid voeren dat rekening houdt met de wensen en verlangens van die partijmensen, die daardoor dus inderdaad een invloed op het uiteindelijk beleid ge kregen hebben, waarvan onder Stalin geen sprake was. Tanend gezag. Dat in vele opzichten de vrijheid in de sowj et-unie groter is, dat de vrees voor verbannmg of een doodvonnis voor een groot deel verdwenen is, behoeft men gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 niet aan de goedheid van Chroesjtsjow toe te schrijven: het is vooral een eis van zijn burgers die hij heeft moeten in willigen. Men ziet deze ontwikkeling niet alleen in de U.S.S.R. zelf, maar in het hele blok. Chroesjtsjow moet de satellieten raad plegen, hij moet hen ergens voor zien te winnen; Stalin commandeerde ze. Het lijdt ook geen twijfel dat de veel onder scheiden jarige eigenlijk niet geheel van harte zei dat hij niet van plan was te breken met de Chinezen; de satellieten - als men die term nog wil gebruiken - voelden er niets voor omdat die geen enkel belang hebben bij een volslagen splitsing, zolang ze zich buiten de ruzie houden, kunnen ze hun energie onver deeld besteden aan het nastreven van eigen belangen. Het zou te ver gaan dit al als een soort democratisering van het sowj et-systeem te betitelen. Maar wel kan men con stateren dat in het algemeen het gezond verstand niet alleen van de premier maar ook van grote groepen in de natie en in het hele communistische blok van oost- Europa een niet meer weg te cijferen mogelijkheid heeft gevonden zich te ui ten. En dat op zichzelf lijkt een garan tie dat bij de opvolging van Chroesjt sjow geen dolle dingen zullen gebeuren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5