BOSCH Koelkasten KWAK Waarom is de melkprijs zo laag? GARAGE STAM Smit's Pockethall Meningen van lezers. Ook dit seizoen voeren wij de befaamde Alle maten te bezichtigen. ONTSPANNING AAN ééN FRONT. VIERDE BLAD Krabbels van Knelis. A. EPSKAMP Renault dealer POCKETS en TIJDSCHRIFTEN Excursie Beetzlaanschool. De tuberculose. ESectrotechnisch Insfaüatiebureau Soesterbergsestraat 51c Telefoon 02955-2379 Soest Standen voetbalcompetitie. z.v.v. K.W.S. werd kampioen. Alles voor DE GROTE DAG In de afgelopen weken is in landbouw- kringen over geen enkel onderwerp zo uitvoerig gesproken als over de richt prijs voor de melk, die van 1 april j.1. tot 1 april volgend jaar slechts 31 cent per kg zal bedragen en dan alleen nog bij een vetgehalte van 3,7 vet. Zoals bekend had het landbouwschap aange drongen op een prijs van 33 cent, maar dat heeft niet mogen baten. Het gaat er nu niet om, allerlei belang wekkends naar voren te halen. Zo b.v. dat zelfs de C.B.T B. minister Biesheuvel afviel bij deze lage prijs. Evenmin zullen wij ons verdiepen in de ingewik kelde berekeningen die aan de melkprijs ten grondslag liggen. Belangrijker is het na te gaan wat de gevolgen van een te lage of te hoge melkprijs zijn en wat men in de toekomst verwachten mag. Uiteenlopende kostprijzen. Hoewel de richtprijs laag is, zullen er nog vele bedrijven zijn, die er goed aan verdienen. Dat klinkt erg hard voor hen die er aan verliezen, maar het is de waarheid. Bij de kostprijsberekeningen is een zó bonte verscheidenheid, zelfs Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 in één streek dat men wel met gemid delden moet werken. Bezien wij nu die gemiddelden per streek, beter gezegd per grondsoort, dan valt op, dat de kleiweidestreken tot goede opbrengsten komen. Daarop volgen de veenweidege- bieden en het consumptiemelkgebied. De overgangsgebieden komen achteraan. Bijzonder slechte uitkomsten geven de gemengde bedrijven in het oosten en zuiden te zien; alleen de Gelderse Vallei (veel goede zandgronden) komt weer met heel goede geldelijke opbrengsten voor de dag Gezien de verschillen is het bijzonder moeilijk een prijs vast te stellen die alle redelijk goed geleide bedrijven veel winst oplevert. Al is het dan niet gezegd, een prikkel tot verder selectie en tot be- drijfsverbetering heeft men toch wel wil len geven. Daar tegenover stellen velen, dat men dat had moeten doen door richtprijzen per streek vast te stellen. Dit zal echter waarschijnlijk nooit ge schieden. Het standpunt van de minister. Zoals te verwachten viel, heeft minister Biesheuvel gewezen op de voortdurende stijging van de richtprijs. Die was voor 1962-1963 vastgesteld op 27 cent. Hij werd op 1 november 1.1. opgetrokken tot 29 cent. Nu is er dan toch maar wéér 2 cent bij gekomen. Ook is er een toeslag van 8 cent voor de industriemelk uit het landbouw-egalisatiefonds) en een bedrag van bijna 350 miljoen dat uit de schatkist komt. Onder deze omstandigheden spreekt de „politieke haalbaarheid" een woordje mee. Dat wil zeggen: of men in de volksvertegenwoordiging niet teveel te genstand krijgt van hen die de niet- agrarische belangen behartigen. Verder moet men bedenken, dat de geldont waarding nogal snel gaat in deze tijd. Kan men voor een bepaald produkt een lage prijs vaststellen, dan doet men dat graag, ook al is de invloed van het ene produkt op zichzelf gering. Op al deze argumenten kan men ant woorden, dat die prijs van 27 cent voor 1962-1963 eenvoudig rampzalig was en tot massale demonstraties heeft geleid. Nadat de prijs tot 29 cent was opgetrok ken, traden weer allerlei kostenstijgin gen op. Vooral zij, die betaald personeel in dienst hebben ondervinden dat aan den lijve. In de E.E.G. Op het ogenblik stelt elk land zijn eigen richtprijs vast. Bijzonder viel de Franse richtprijs op. Die is n.1. slechts 28,7 cent. Men vergeet er echter gewoon lijk bij te zeggen, dat de lasten van de Franse boer een stuk lager zijn dan onze, zodat een vergelijking met onze prijs moeilijk te maken is. In Italië, waar weinig goede weidegronden en naar ver houding ook weinig melkvee is, is de prijs weer veel hoger dan bij ons, n.1. ruimt 35 ct. Het is zeer de vraag of men binnen korte tijd tot een Europese melk prijsregeling zal komen. Het ziet er niet naar uit. Bij de Fransen zit de bestrijding van de geldontwaarding hoog. Verder wil men daar de voortbrenging van melk niet al te sterk aanmoedigen, wél die van vlees. Eigenlijk geldt dat ook voor ons land en voor België Het laatste land heeft een prijs van 33,1 cent. Bij ons zijn in korte tijd de vleesprijzen met 70 ge stegen en dat kan men omrekenen tot 7 cent per kg melk. Op die wijze komt men toch tot een goede melkprijs, maar zij die niet mesten of vetweiden be merken dan uiteraard niet. De uitvoer van zuivel. Bij de melkprijs geeft men vaak af op het verschijnsel, dat de verbruiker 47 tot 52 cent betaalt voor een liter melk, die van 3,7 tot 3,1 vet is terugge bracht. Inderdaad komt dat er op neer, dat de verbruiker het dubbele betaalt van wat de veehouder ontvangt. Daar kan men tegen strijden, zeker Maar dan moet men goed bedenken, dat er dan iets anders tegenover staat, n.1. het moderne afzetgebied. Gaan we een kijkje nemen in België, naar zelfventende veehouders, hoevebo- ter enz. nog van belang zijn, dan ziet Stampen van onderdelen in de fabriek van v, Swaay-Koekech- niek. Een van de grote firma's van Amersfoort. Zó om bij te werken! Da's iets voot U! Kom kijken en praten over .werken bij van Swaay", dagelijks tijdens de werkuren, of op zaterdag 25 april a.s. (10.30-12.00 uur) in onze fabriek Nijverheids weg 98, Amersfoort. men die geweldige winstmarge niet. Maai er staat zóveel arbeid en moeite tegen over, dat het Belgische stelsel hier geen navolging vindt. Tenslotte is er nog de samenhang tussen melkprijs en kaasuit- voer. Nog altijd maken wij goedkopere kaas dan de Belgen en de Duitsers, om dat onze melkprijs zo laag is. Zouden wij de melkprijs gelijk trekken, dan zou er iets heel eigenaardigs gebeu ren. Stel dat men onze prijs op 33 cent vast stelde. Dan kon men nog met winst kaas afzetten in Duitsland. Maar van wege de drempelprijs zou óók Denemar ken gaan aanbieden, want bij die prijs valt de bescherming jegens derde lan den (dat zijn niet-leden van de E.E.G.) weg, met alle gevolgen van dien. Is het wonder, dat de regering een prijs kiest, die velen te laag lijkt maar die de uit voer van zuivel betrekkelijk verzekert? Men moet wél beseffen, dat een hoge melkprijs, met grote uitvoermoeilijkhe- den voor zuivel, een geweldig aantal moeilijkheden zou geven Het gaat hier om hoeveelheden van belang: 55 miljoen kg kaas in Duitsland, 20 miljoen kg in België. Ook hier geldt, dat men, of men wil of niet, in de E.E.G. zit met alle gevolgen daarvan. Dit blok wint steeds meer aan invloed en macht. Men kan dat bewon deren of er tegen zijn, maar het beïn vloedt de prijs die wij voor onze pro- dukten ontvangen. Men zou echter kun nen zeggen, dat juist van wege deze invloed een iets ruimere prijsstelling ge wenst was. Het ziet er naar uit, dat wij in de Euromarkt een belangrijke taak krijgen bij de voortbrenging van melk en zuivel. Dan moet men wél de uit- voerkansen in de gaten houden, maar tevens voorkomen dat tengevolge van een te schriel prijsbeleid de produktie terugloopt. Want dit laatste is al in volle gang. Voor AMERIKAANSE, ENGELSE, FRANSE en DUITSE STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT. De leerlingen van de hoogste klassen van de openbare lagere school aan de Beetz- laan hebben en excursie gemaakt naar het Rijksmuseum en het Rembrandtshuis te Amsterdam. Tijdens de tekenlessen was al veel ge sproken over de grote meesters uit de zeventiende eeuw en aan de hand van dia's en reprodukties hadden de kinde ren een indruk van hun werk gekregen. Nu was het ogenblik gekomen dat de echte doeken konden worden bekeken en bewonderd. De afmetingen van de doeken maakten grote indruk op de kinderen, die deskun dig voorgelicht werden door de heer E. Moffie. Geruime tijd werd doorgebracht bij de Nachtwacht van Rembrandt. Aan de hand van een in de zelfde zaal hangende copy liet de heer Moffie zien dat van het orginele doek een flink stuk ont breekt waaruit wel blijkt hoe onacht zaam onze voorouders met dit gigan tische doek zijn omgesprongen. Van het Rijksmuseum ging het naar het Rembrandthuis in de Jodenbreestraat, waar Rembrandt 20 jaar heeft gewoond en gewerkt. Hier werd bijzondere aan dacht besteed aan de etsen van Rem brandt. Aangemoedigd door het succes van deze excursie, zijn er voor het volgende leer jaar verschillende excursies in voorbe reiding. In het maandblad van het sanatorium Zonnegloren staan belangrijke gegevens over de t.b.c., welke ontleend zijn aan het blad „Protestantse gezondheidszorg", Van de volwassenen die de wereld be volken heeft 0,5 tot 1 besmettelijke tuberculose. De t.b.c. is waarschijnlijk in Europa het ergst geweest gedurende de achttiende eeuw. In het midden van die eeuw was 1 op 5% sterfgevallen te wijten aan t.b.c. Vijftig jaar later was dit al gedaald tot 1 op elke 3,8. Van de 10 tot 15 miljoen lijders aan be smettelijke t.b.c. die er in de wereld zijn sterven of genezen er per jaar 1 tot 2 miljoen en er komen 2 tot 3 miljoen ge vallen bij. India heeft 5 miljoen lijders aan t.b.c. Voor hen zouden een miljoen ziekenhuisbedden nodig zijn, maar er zijn slechts 26.500. In de Verenigde Sta ten worden jaarlijks 50.000 nieuwe ge vallen van t.b.c. geconstateerd. In Nederland lijdt 1 op elke 1000 inwo ners aan t.b.c. en in Denemarken even eens. In sommige landen van Azië, Afri ka en Zuid-Amerika zijn het er 30 op el ke 1000 inwoners. In alle Afrikaanse landen zijn malaria, ondervoeding en t.b.c. de voornaamste oorzaken van ziekte en dood. Geschat wordt dat er in Kenya 110.000 t.b.c.-pa tiënten zijn op een bevolking van zes miljoen en in Congo 100.000 op een be volking van dertien miljoen. In Rusland stiei f gedurende de laatste eeuw 1 op elke 7 mensen aan t.b.c. Thans is een aanzienlijke daling merk baar en het cijfer is ongeveer gehal- derkwartier en Poedel met 7-0 te winnen. Lang heeft Oranjeboom 1 kans op het kampioenschap gehad maar K.W.S. 1 is dit team voorbijgestreefd. Het kampioensteam bestaat uit de spe lers H. Voskuilen, J. Riemens en P. van Asch. De reservespeler is A. van Opstal. Hij zal de plaats van H. Voskuilen inne men in de strijd om het gewestelijk kam pioenschap omdat Voskuilen hieraan als cadre-speler niet mag deelnemen. De stand in afdeling B.C. 1 van het district Eemland der Koninklijke Neder landse Biljartbond is thans: K.W.S. 1 19 97.32 Oranjeboom 1 20 95-39 Princesse 1 19 81-43 Vergulde Wagen 2 19 81-45 O.d.L. 1 19 75-52 De Poedel 1 19 59-62 Vergulde Wagen 1 18 56-60 Leusderkwartier 1 19 56-63 De Poedel 2 18 51-64 Astoria 1 17 36-69 Vergulde Wagen 3 19 34-79 Geachte redactie. Gaarne opname in uw veel gelezen blad onder „Meningen van lezers". Bij voor baat dank. De vage. teleurstellende mededeling in uw blad van 17 april, onder V.V.V.- nieuws, kwam waarschijnlijk van het be stuur V.V.V. Een soort angstkreet van iemand die zal verdrinken en veel belooft als men toch maar helpt. Geacht bestuur, men timmert bij U niet aan de weg - vraagt alleen vertrouwen - terwijl uw medeburgers (zeker de win keliers) daden vragen. Deze burgers hebben hier recht op. Zij doen al zo veel - zie de advertenties in de verschillende periodieken van de verenigingen - waar heus de concerns niet aan mee doen. Uw medeburgers, zouden met een snoepje van de week al tevreden zijn wat sti mulerend zal werken. verd. Twee jaar geleden had Rusland 300.000 ziekenhuis- en sanatoriumbed den voor t.b.c.-patiënten, 17.000 longart sen en 19 onderzoekingsinstituten. Elk jaar worden van 120 miljoen mensen longfoto's gemaakt. T.b.c. houdt zich niet aan ethnografische grenzen of sociale systemen. De t.b.c. komt veelvuldig voor onder de Eskimo's in het poolgebied, maar ook onder de bewoners van tropische landen. Soms is er slecht 1 t.b.c. geval op duizend in woners, soms drie of meer op elke hon derd. Ongeveer de helft van de bewo ners der aarde heeft kwaadaardige bacil len in het lichaam. Dank zij een natuur lijke weerstand ontsnapt 99 aan de ziekte. Deze slapende bacillen kunnen echter plotseling actief worden als het evenwicht in het lichaam verstoord is. Derde klasse. R.K.B.V.V. 18 18 18 24 's-Graveland 17 17 Neerlandia 18 22 P.V.C. 18 15 I.V.V. 19 21 Hoogland 19 14 Roda 19 21 Actif 17 12 S.E.C. 19 20 B.D.C. 18 11 K.V.V. 19 19 F.A.K. 17 8 V.V.A. 19 18 Zaterdagmiddag. Assendelft 19 18 Hees 16 28 E.T.O. 18 16 V.V.Z. 16 27 Rood Wit 18 15 D.O.B. 15 25 Alw. Forward 19 15 Nijenrodes 19 19 De Zebra's 19-13 Karboys 17 16 Afdeling Utrecht. S.V.M.-Boys 12 15 K.D.S. 19 30 Lage Vuursche 17 15 Amersfoortse Boys F.A.K. 16 11 19 25 Avance 16 9 Bilthoven 17 24 Hertha 12 6 Kampong 17 22 Radiostad 18 5 Het eerste team van de biljartvereniging K.W.S. (Kleine Witte Soest) heeft het kampioenschap behaald door van Leus- Mogelijk dat dan de winkels op zondag ook verlicht zullen zijn in het hoog seizoen. Mag ik fantaseren? Pa rijdt met zijn gezin door Soest en zegt wijsgerig „Soest heeft een z.g.n. lint bebouwing." Het enige is, de hoofd weg met het voordeel dat je door kunt jakkeren. Ongelukken hierdoor zijn be duidend hoger als in andere plaatsen. Er moeten hier werkelijk mooie plekjes zijn. maar die moet je weten. Ga je van de hoofdweg, dan ben je nergens meer. Aanwijzingen of pijlen naar een verge zicht heb ik hier nog niet gezien, de straatnamen zijn soms niet te vinden Het oudste kind (16) vraagt: „Is hier geen V.V.V.?" Commentaar is aan u. Mogelijk dat uw medeburgers begrijpen waarom u niet aan de weg timmert. E. VAN RENSWOUW. Het besluit van premier Croesjtsjow en president Johnson om de productie van splijtbaar materiaal voor kernwapens in te krimpen, is niet zo zeer door zijn inhoud van belang dan wel door de toon die eruit spreekt. Het is nu eenmaal zo dat de V.S. en de Sowjet-unie al lang en breed genoeg materiaal hebben ver zameld en in raketkoppen opgesla gen gereedgezet voor verzending. Het is dus zuiver een besluit om geld te be sparen, dat ze genomen hebben. De V.S. hadden dat trouwens al eens een keer eerder gedaan en ook Groot- Brittannië. Een oorlog wordt niet on mogelijker door deze productiebeperking, maar dat Moskou en Washington op dit punt 'n gezamenlijk besluit konden ne men, tekent 'n verheugende sfeer dat de grote 2 machten elkaar niet naar het VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 APRIL 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige ken veur- stellen dat domenees nie zo medern kenne weeze as minse die geen domenee binne, maor da wil toch nie zeige dat domenees d'r eige motte gedraoge as minse die 'n paor hongderd jaor achter loope. Da binne nie de domenees in Soest, maor die dome nee die in de kraant kwam. Die zou 'n jonge en 'n deeretje trouwe die uut 't raodhuus kwaome en die gonge mit d'rluu heule femilie naor de kark. Allegaor zo'n bietje int zwart schat ik, maor dat deeretje netuurlek int wit. Zullie waore in de kark en daor zaote ok ouwerlinge van die kark. Manne maor ok 'n frommes. Niks op teuge ne tuurlek, waant Kneliao is net zoveul weerd as ikke of messchien nog meer. Toeng kwam die domenee binne en die schrok zien eige 'n aop datter 'n from mes as ouwerling zat en dat gong heul nie, zee die. Manne kenne ouwerling weeze, maor frommesse nie, zee die. Das tweeduu- zend jaor eleeje al zo ewest en dat mot nog zo weze. Die ouwerling die geen man was die zatter en die bleef d'r zitte ne tuurlek, omdat zie ouwerling was, maor de domenee zee dattie nie wou trouwe as dat frommes nie weggong. Dat from mes ging nie weg en toeng gong de de- menee weg en van arremoei moste al die minse wel gaon en van trouwe in de kark kwam niks terech. Hoope minse hebbe zogezeid principes en daorhek niks op teuge. Eiges hek d'r nie veul omdat ming kerakter nie zo best is, maor dat ken ikke ok nie helle pe. Aster domenees binne mit principes van twee duuzend jaor terug dan zou ikke zeige, doe die dinge noeng maor us an de kaant. De tied dat manne veul meer weerd waore as frommesse leit al zo'n end achter ongs dat wullie nie meer kenne zeige, manne binne zoveul weerd dat zullie ouwerling kenne weeze en frommesse binne veul minder weerd, dus die kenne geen ouwerling weeze. Waor of nie? Kinderkerkboekjes Kinderbijbels Rozenkransjes Vertel- en leesboeken en vele andere geschenken. Kerkplein 3 Soest Tel. 4715 leven staanhet is een bevestiging van de ontspanning. De bijsmaak. Aan westelijke zijde vergeet men daarbij niet dat die ontspanning voor een groot deel dankt aan het feit dat het tus sen Moskou en Peking niet erg botert en Moskou uiteraard geen lust gevoelt op twee fronten tegelijk in spanning te verkeren. Dat Johnson daar wel degelijk aan denkt, blijkt uit het vervolg van zijn verklaringen. Hij zegt daarin dat niet de V.S. hun opvattingen moeten veran deren ten aanzien van China, maar om gekeerd. Dat wil zeggen hij blijft bij de aloude Amerikaanse politiek dat Pe king eigenlijk niet bestaat omdat Mao niet aan de macht had behoren te ko men. Het is juist die houding die senator William Fulbright. de invloedrijke voor zitter van de commissie voor buiten landse zaken, onlangs hekelde. Hij vroeg toen de erkenning van de feiten, en dat is in dit geval dat Mao China is, en laakte de poging om met de illusie te leven dat Tsjang Kai-sjek China is. Niet isoleren Juist omdat Moskou niet meer met Peking spreekt, is er te meer en niet te minder reden voor contact tussen Mao en de rest van de wereld. Juist zoals het tussen Moskou en de westelijke wereld tot enige ontspanning kwam doordat er gepraat werd, is alleen door een politiek die China niet in zijn iso- ment laat te bereiken dat de volkrijkste staat ter wereld zich inpast in de ge meenschap der naties. Door China te isoleren zoals nu ook van de zijde van het „rijke" Moskou wordt gepoogd - kan alleen maar een sfeer van vijandschap opgewekt worden. Op dit ogenblik kan dit wellicht nog weinig kwaad, maar men ziet zich China ijverig inspannen de voorman te worden voor de hele onderontwikkelde, zich te kort gedaan voelende wereld. En daarmee meer vijandschap op te wekken dan onvermijdelijk is, kan op de lange duur niet plezierig zijn. Daarom is het jammer dat Johnson - Fulbright ten spijt - de ontspanning voorlopig maar naar één richting na streeft.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9