Purol MARCHAL HAARMODE MAATSCHAPPIJ EN KONINGSCHAP. D. ENGEL Meningen van lezers. WASSERIJ GELRIA EDE Oecumenische toenadering kreeg stevige deuk. VIJFDE BLAD houdtj^—- Firma G. van de Pol JWiMililWilllüfc Openbare Nutsbibliotheek Soestdijk. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrij school Speelplaatsen. Nationale herdenking. Bomen worden vergiftigd. R.K. Openbare Bibliotheek. Koninklijke onderscheidingen. FALCON HELION Loodgieters- werkzaamheden. De verloving en het huwelijk van prin ses Irene en alles wat zich daarom heeft opgespeeld, gaf de laatste maanden aan leiding tot velerlei commentaren. Afgezien van de aanmerkingen die ge maakt konden worden op de wijze waar op de prinses tot het katholieke geloof overging, hoe haar verloving bekend werd, haar huwelijk werd aangekondigd en de houding van de familie De Bour- bon-Parma in deze ten opzichte van ons koninklijk Huis, van onze regering en ons parlement, heeft zich in deze wel bijzonder geopenbaard hoe moeilijk de verhoudingen kunnen komen te liggen tussen bepaalde gebeurtenissen in en om het koninklijk gezin en de staatsrechte lijke verantwoordelijkheid daarbij. Aan de ene kant de erkenning, dat ook in paleis Soestdijk een gezin woont waar in alle gebeurlijkheden van menselijke aard kunnen voorkomen als zich in ie der ander gezin kunnen voordoen, an derzijds de staatsrechtelijke verant woordelijkheid van de regering ten aan zien van openbare daden van de leden van het koninklijk Huis en hun gebon denheid daaraan. Nu wij de laatste maanden met deze uiterst moeilijke en précaire positie van de leden van het koninklijk Huis eens extra werden geconfronteerd, heeft dit van verschillende zijden geleid tot de wel begrijpelijke vraag: of het koningschap nog wel past bij de staatsvorm zoals die zich in de laatste decenia heeft ontwik keld. Hierbij zal vooral gedacht zijn aan de beperkende bepalingen die er be staan wat betreft huwelijkskandidaten voor de koningskinderen en de verant woordelijkheid die ook de regering in deze en voor andere daden van de leden van het koninklijk gezin draagt. Het is thans bewezen, dat dit tot politieke ge volgen zou kunnen leiden die ongewenst en bij andere verhoudingen misschien onnodig zouden zijn. Daar staat echter tegenover, dat juist in Nederland het koningschap, vooral sinds de regering van koninigin Wilhelmina en mede door de wijze waarop koningin Juliana haar hoge taak opvat, een ele ment van wel zeer bijzondere binding is gebleken, zoals in geen republikeinse staatsvorm kan voorkomen. Dat is, on danks de stormen die er een enkele maal om het koninklijk Huis kunnen woeden, toch een rustgevend punt, waarvan de waarde vooral in tijden van nood voor land en volk het sterkst tot uitdrukking komt. In plaats van de vraag of het koning schap nog wel past bij de moderne staatsvorm lijkt ons veel meer in aan merking komen de vraag: kan de koning (koningin) in de moderne constitutionele staat nog wel de functie van staatshoofd vervullen en daarnaast vader (of moe der) zijn? Ook de opvattingen ten aanzien van de opvoeding van koninklijke kinderen heb ben zich gemoderniseerd en aangepast bij de gangbare opvattingen in ieder normaal gezin. Naast de normale ouder lijke plichten heeft de koningin een veel omvattender staatsrechtelijke verant woordelijkheid in acht te nemen dan ieder ander ouderpaar dat heeft. Dit nu is haast niet meer te combineren met een normale, moderne gezinsvoering en wat zich daarom kan afspelen. Geen ouderpaar zou zich voor zijn kin deren graag aan zulke bepalingen gebon den zien en zowel het een als het ander tot een goed einde weten te brengen. Het ouderschap én het uitoefenen van het koningschap betekenen in een moderne en constitutionele monarchale staat een bijkans bovenmenselijke taak, waarvan men nauwelijks kan verwachten, dat deze beide steeds vlekkeloos verricht kunnen worden. Het gaat dus veeleer om de vraag: kan men dit, onder de huidige bepalingen, nog van een mens verlangen, kan een mens dit nog opbrengen? En als wij dit, ieder voor ons zelf, vermoedelijk zullen ontkennen, dan is er dus alle aanlei ding om te concluderen, dat niet het koningschap als zodanig is verouderd, maar wel de bepalingen waaraan dit thans nog is gebonden en dat déze dus moeten worden aangepast aan de mo derne opvattingen die de menselijke rechten immers voorop willen stellen, waaraan we dan maar wat staatsrechte lijke verantwoordelijkheid en daaruit voortvloeiende politieke gevolgen moeten opofferen. Dat zou in ieder geval een menselijker standpunt zijn ten aanzien van ons ko ningshuis, dat zelf ook steeds zo mense lijk wil handelen ten opzichte van ons allen. Nieuwe aanwinsten. Ne. romans. De Beauvair, De manda rijnen. Croiset, Het dagboek van een aapnootmiezer. Funke-Bordewijk, Sil houet in schemer. Greene, De verliezer wint. Horbach, Liefde in Babyion. Lopez, Tederheid in het geding. Que- neau. Ik ben alleen maar wat ouder ge worden. Zazie in de metro. Schnei- ders, Langs het schrikdraad. Ustinov, Als alles in scherven valt. Engelse romans. Han Suyin, Destina- tion Chungking. Queen, The Dutch shoe mystery. Rawlings, The yearlng. Sabatini, Scaramouche. Saroyan. The human comedy. Scott, Waverley- or „Tis sixty years since". Seton, The turqoise. Steen, The sun is my undo- ing. Steinbeck, Of mice and men. Stevenson, Dr Jekyll and Mr Hyde. Treasure island. Wells, The secret places of the heart. Wilson, Aclrift in Soho. Wodehouse, Leave it to Psmith. Woolf, Mrs Dalloway. Boeken over allerlei onderwerpen. Bour- ne, A doctoris creed; the memoirs of a gynaecologist. Flacelière, Zo leefden de Atheners ten tijde van Péricles. Gimpel, De bouw van een kathedraal. Hough, The dark sun; a study of D. H. H.M. Koningin Juliana die gisteren haar 55ste verjaardag vierde. Foto Max Koot. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Langs deze weg wil ik ons gemeentebe stuur hartelijk dank zeggen voor de speelplaatsen die aangelegd zijn tussen de flats op de Eng Het intensieve gebruik van de speel plaatsen door de kinderen getuigt van een behoefte waarin nu gelukkig is voor zien. In enkele weken is een enorme hoe veelheid werk verzet door de bouw- ploeg van Gemeentewerken. Mijn hulde aan al deze mensen. EEN VADER. Hobbemalaan 62. ris en de Blancefloer, Hooft, Geeraerdt van Velsen. Van den Vondel. Adam in ballingschap. Frans. Duhamel, Les ju- meaux de Vallangoujard. Duits. Kast- ner, Till Eulenspiegel. Engels. Dickens, Oliver Twist. Downman, An exciting sa- terday. Orwell, Animal farm. Priest- ley, An inspector calls. Didley, The ghost train. De Nationale herdenking van allen - burger zowel als militair, - die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter we reld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, zal dit jaar worden gehou den op maandag 4 mei. De herdenking in deze gemeente zal als volgt plaatsvinden: u Lawrence. Koejemans, Van „Ja" tot „Amen". Mostard, Wenen: smeltkroes van Europa. Pieker, En toen genas ik. Schrijver, Het rijk alleen. Sha- kespeare. De Toneelspelen. Strachey, Queen Victoria. Tropisch Afrika. Parool/ Life serie. Waller, Kidnap: de geschie denis van de Lindbergh zaak. Wong Lun Hing, Prostitutie. De heer A. G. Deelman te Soest is enige tijd geleden bij de Kroon in beroep ge gaan tegen het besluit van het college van B. en W. aan de N.V. Kat-emaillefa- brieken te Soestduinen een vergunning tot uitbreiding van het bedrijf te verle nen. In het beroepschrift stond onder meer dat reeds in 1960 was geconstateerd dat uitlaatgassen van de fabriek bomen en planten in Soestduinen vergiftigen Op de fusilladeplaats te Soesterberg des middags te 15.00 uur. Hiervoor wordt te 14.30 uur verzameld bij het hoofdgebouw van de vliegbasis te Soesterberg. Het Soesterbergs Gemengd Koor verleent hierbij haar medewerking. Een ieder, die deze herdenking wil bij wonen kan zich daartoe vervoegen bij de hoofdingang van de vliegbasis, alwaar verwezen zal worden naar de verzamel plaats. Des avonds wordt in de gemeente vanaf twee plaatsen een Stille Tocht gehouden naar het Monument in Braamhage. De vertrekplaatsen zijn: 1. Kerkplein bij de Petrus en Paulus Kerk aan de Steenhoffstraat. Vertrek om ongeveer 19.35 uur. Dit vertrekpunt is op velerlei verzoek vastgesteld voor de deelnemers uit Soest-Zuid en omgeving. (Route: Steenhoffstraat, Van Weede- straat, Burgemeester Grothestraat naar De heer Da Costa werd benoemd tot rid- gen de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en de heer De Lange kreeg deze onderschei ding in het zilver. Hij is meer dan vertig jaar lid van de christelijke oranjevereniging in Soest en heeft zich vele tientallen jaren voor de Gerefor meerde Kerk in Soestdijk verdienstelijk gemaakt als bestuurslid van de mannen- vereniging en lid van de evangelisatie commissie. Mej. G. Valkenier herdacht vorig jaar het feit dat ze 50 jaar officier van het Leger des Heils was. De burgemeester wees erop dat zij zich gedurende twee wereldoorlogen, tussen deze oorlogen en na de twede wereldoorlog ingezet had om de nood van de naaste te lenigen. Zij was gedurende 17 jaar directrice van een zeeliedentehuis en heeft onderduikers hulp geboden. Met grote trouw maar ook met grote opgewektheid heeft zij steeds haar werk verricht. De heer Veldhuizen was 43 jaar bij een bank werkzaam. Daarnaast vond hij tijd voor zijn werk op kerkelijk terrein en hij is voorzitter van de chr. oranjevereniging. Van rust wil hij niet weten en nog maar betrekkelijk kort geleden heeft hij een bejaarden centrum „op de rug genomen", aldus de burgemeester. De heer Veldhuizen is dan ook steeds druk bezig voor de bejaarden cn van hem is bekend dat hij hulp en advies in vele zaken geeft. De heer Da Costa was 36 jaar werkzaam bij de Hollandse Stoombootmaatschappij. Hij verliet deze maatschappij met pensi oen in 1963 als hoofdwerktuigkundige. Gedurende zijn eervolle loopbaan heeft hij zijn technische kennis niet alleen in dienst van zijn maatschappij gesteld maar ook van de jeugd die hij wegwijs maakte. Ook heeft hij de jeugd ontspan ning gebracht. Om zijn technische kwali teiten werd hij tot ridder in. de Orde van Oranje Nassau benoemd. De psychologen en sociologen, die in het begin van dit jaar in een openbaar schrijven hun bezorgdheid hadden geuit over de reacties van tienduizenden Ne derlanders op het V.A.R.A.-t.v.-program- ma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" hebben de laatste maanden ge zwegen. Maar vermoedelijk hebben zij wel veel gedacht. De emoties rondom het huwelijk van prinses Irene zullen nu wel afkoelen, maar niettemin zullen zij hun sporen nalaten in de naaste toekomst. In elk geval geven de gebeurtenissen rondom deze affaire de sociaal-psycho loog stof tot zeer interessante conclusies en speculaties. Allereerst heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat het gedrag van de prinses en haar gemaal in officiële krin gen zó rigoureus werd veroordeeld, dat vele Nederlanders, die het eerst geheel eens waren met deze kritiek, gaandeweg steeds meer sympathie gingen opvatten voor de prinses. Diverse acties om ca- deau's voor haar te kopen, handtekenin- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 met fluor. Gevreesd wordt dat deze ver giftiging zich over een groter gebied zal uitbreiden. Deze fluor komt vrij uit tun nelovens van het bedrijf. Deskundigen hebben aan de hand van bladmonsters deze vergiftiging heel duidelijk kunnen aantonen. Naar de mening van de heer Deelman, en anderen die zijn beroep schrift ondersteunden, hebben burge meester en wethouders van Soest niet gezorgd voor waarborgen tegen fluor- schade. De Kroon meent dat de vergunning te recht aan het bedrijf verleend is, maar dat de voorzieningen welke getroffen zijn om fluorsehade tegen te gaan niet toe reikend gebleken zijn. De kroon heeft de door B. en W. ge stelde voorwaarden met betrekking tot het brandgevaar dat door deze fabriek veroorzaakt wordt, verbeterd. Meisjesboeken. Benary-Isbert, De ark van Noach. Coleman, Vaart onder eigen vlag. Corsaro, Wiek wint - Wiek's wonderkind. Jaspers, Anne- marieke. De Jond, De ander en jezelf. Katz, Van hond tot hond. Kostje- rina, Dagboek van een Russisch meisje. Van Marxveldt, Puck van Holten. Petillon, Secretaresje. Saris, Het ap plaus is voor jou Isabella. - De zilveren bodem. Van Schouwen, Slipgevaar. Stelli, Het hart wil ook zijn deel. Thomae, Dans dan, kleine Corina. Vlietinck, Meisjes zoeken hun weg. De Vries, De jeugd op eigen wieken. De Vries-van der Lichte, Durf je het aan? Weber, Bonnie op reis. Van Wentveldt, Spikkeltje. Van der Zee, Zuster Juuls ereprijs (II). 'Schooluitgaven: Nederlands. Cats, Het Speans heydinnetje. Flo- het monument.) 2 Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan. Vertrek ongeveer 19.30 uur. (Route Julianalaan, Anna Paulownalaan naar het monument in Braamhage. Ingevolge de landelijke aanwijzingen vindt daarna te 20.00 uur precies de herdenking van de gevallenen bij het monument in Braamhage plaats. Hierbij zal het plaatselijk Mannenkoor „Apollo" zijn medewerking verlenen. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaats volkomen stilte in acht worden genomen. Degene, die niet in de Stille Tocht wenst mee te lopen, wordt dringend verzocht om tijdig bij het monument aanwezig te willen zijn. Het is storend en zeker oneerbiedig te noemen wanneer men nog komt aanlopen terwijl de stilte al in acht is genomen. De weg naar de plaats van de herden king zal te voet en in volkomen stilzwij gen worden afgelegd. Vlaggen en vaan dels zullen niet worden medegevoerd: toespraken zullen bij voorkeur niet wor den gehouden. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Ingevolge de Algemene Politie Verorde ning zullen de Horeca-bedrijven in deze gemeente op de Nationale Herdenkingsdag dag vanaf 18.00 uur gesloten zijn. Aan vier Soester ingezetenen, mej. G. Tavenier en de heren E. C. da Costa, W. A. Veldhuizen en E. de Lange zijn woensdagmorgen in de raadzaal door burgemeester mr S. P. baron Bentick on derscheidingen uitgereikt, welke toege kend zijn door H.M. de Koningin ter ge legenheid van haar verjaardag. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 MEI 1964. smetteloos- zuiver Kort en kordaat. Geeft een rijzig silhouet Een superllchte lichtge wicht Want de stof Is Coderon en de voering Is nylonl Met alle prak tische voordelen van dien: makke lijk te wassen, snel droog enz.l Coderon 59.50 gen te verzamelen, toch vlaggen uit te steken op de huwelijksdag onderstrepen dit ten overvloede. Verwarde persberich ten uit het buitenland droegen eveneens bij tot het vestigen van de mythe van een koningin die de gevangene harer mi nisters is, van politieke intriges bedoeld om jong geluk kapot te maken. De onderlinge verhouding tussen diverse religieuze stromingen in ons land zal voorshands van de kwestie Irene de ge volgen ondervinden. Ook al heeft kardi naal Alfrink in een brief aan het mode- ramen van de Nederlandse Hervormde Kerk zijn spijt betuigd over het feit dat hij de herdoop op verzoek van de prin ses geheim heeft gehouden en tenslotte heeft gepleit voor een toenadering van de kerken, het staat toch wel vast dat de oecumene door de recente gebeurtenissen een flinke schok heeft gehad. Men hoeft er geen doekjes om te winden, er is als gevolg van deze zaak sprake geweest van anti-papisme in ons land. Dat bleek direct al toen de overgang van prinses Irene tot de katholieke kerk be kend werd. Toen meende bijvoorbeeld 'n schoolbestuur de naam van de school, Irene, te moeten veranderen. Een bij - Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw recht t.o. bnsstat. Soest-Z. zonder onsympathiek gebaar, dat met het werkelijke Christendom weinig te maken heeft. De houding van de minis ter-president Marijnen, alsook de brief van kardinaal Alferink toonden duidelijk aan dat voor anti-papisme geen enkele reden was. Gelukkig is 't feit wel door vele vooraanstaande niet-Katholieken ge signaleerd en veroordeeld. Met name de Utrechtse hoogleraar in de geschiedenis professor Geyl heeft in een socialistisch weekblad scherp stel ling genomen tegen anti-papistische ten denties. Helaas voelden sommige katho lieken zich zó aangevallen, dat zij op hun beurt tot acties overgingen, die men als papisme zou kunnen bestem pelen. Al met al is „een oecumenisch perspectief nog nauwelijks zichtbaar", zoals het moderamen van de Nederlandse Hervormde Kerk in haar antwoord aan kardinaal Alfrink schreef. Cupwedstrijd en nudistenkamp aan 't oog onttrokken. Terwijl het vrouwelijke deel van de natie zich verheugde over de t.v.-reportage van de huwelijksplechtigheid van prin ses Irene en prins Hugo Carlos, daalde de stemming van het manlijke deel van ons t.v.-voetbal-minded vaderland ver beneden het nulpunt, toen bekend werd dat de wedstrijd Inter-Borussia niet zou worden uitgezonden. De K.N.V/B. bad voor dezelfde avond Nederland-Zweden gepland en gaf de N.T.S. geen toestem ming om de belangrijke Cupwedstrijd uit te zenden. Alleen in het oosten, noorden en zuiden van het land kon men de wedstrijd voor de Duitse t.v. gadeslaan en vermoedelijk zijn op de avond van de 29ste april meer mensen van het westen naar het noor den getrokken dan omgekeerd. Het lang niet uitverkochte Feijenoord- stadion en de volle café's in Den Bosch en Arnhem wijzen er op dat het interna tionale cupfestijn meer belangstelling trekt daïi de verrichtingen van ons na tionale team. De hoofdinspecteur van de Apeldoornse politie, de heer Spaanderman, liet er overigens een paar dagen geleden geen twijfel over bestaan dat sommige Ne derlanders zich niet alléén voor cupwed strijden interesseren. Nu er op de Veluwe nabij Apeldoorn voor de komende zomer een nudistenkamp wordt ingericht ver wacht de politie een toeneming van het aantal toeristen in deze streken. Overigens zal het kamp tegen nieuwsgie rige ogen beschermd worden door een twee meter hoge muur van staalplaat, waar omheen dan nog eens een fikse af rastering van prikkeldraad wordt aan gelegd. In Apeldoorn heeft men ernstig bezwaar gemaakt tegen deze muur en deze prik keldraadafrastering. Uit oogpunt van na tuurschoon. Strengere straffen Mensen met een masochistische inslag die onbewust verlangen door anderen gekweld te worden kunnen een beroep kiezen waar hun extreme verlangens zeker bevredigd zullen worden. Pompsta- tionbediende. Ontstellend is het aantal aanslagen, dat gedurende de afgelopen weken op bedienden van benzinepomp stations werd gepleegd. Verschillende overvallers zijn inmiddels door de politie ingerekend en het is te hopen dat de rechter uit het oogpunt van generale preventie rigoureus zal optreden tegen deze laffe onverlaten. Dat de rechterlijke macht niet voor strenge straffen terugschrikt, wanneer de algemene veiligheid in het gedrang dreigt te geraken, is de afgelopen week trouwens andermaal gebleken. Verschillende rechtbanken veroordeelden autobestuurders, die onder invloed had den gereden, tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen van 1 tot 4 weken. Het aantal kortgestraften is hierdoor zo opgelopen, dat verschillende huizen van bewaring tijdens de komende vakantie periode overbezet zullen zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13