Grootse huldiging H.M. de Koningin. HET OOG GERICHT OP DE TELEVISIE. Soest vierde Koninginnedag. Twee doden in het verkeer. Opstellingen. Auto's botsten. Bioscoopprogramma. Ruitersuccessen. Onderscheiding. SOEST geruchten over een mogelijke gewenste wijziging in de leiding van ons volk een einde maakte. Niemand weet precies hoeveel mensen aan het défilé deelnamen en niemand weet precies hoeveel auto's er in de buurt van het paleis geparkeerd stonden, maar het moeten er omstreeks vijfdui zend geweest zijn. Tienduizenden kwamen om hun koningin te zien die schijnbaar onvermoeibaar de hulde in ontvangst nam. De hulde van die stoere Brabantse mannen, maar ook van kleine blinde en slechtziende kinderen en zij wachtte niet tot ze bij haar kwamen, maar liep snel het bordes af om ze te begroeten en hun gelukwensen in ontvangst te nemen. Deze massale opmars van 160 Brabantse gilden was een hoogtepunt van deze hul diging en 't langs trekken nadat tientallen verenigingen en duizenden burgers voor bij gegaan waren, was dit eveneens weer het gedreun der trommen, weer de gehe ven vaandels en weer was het alsof een volk van grimmige mannen en vastbera den vrouwen opmarcheerde om zijn ko ningin te beschermen en te verdedigen. Deze koningin begaf zich na het défilé temidden van dit volk en dit was het derde hoogtepunt van deze onvergetelijke dag, waarop duidelijk getoond is wat het koninklijk huis voor het Nederlandse volk betekent. Studenten uit Leiden brachten als esta fettelopers een oorkonde van de sleutel stad naar het paleis. De eerste loper ver trok om 0.00 uur en de laatste kwam in alle vroegte in Soestdijk aan. Zij kwamen lopend over een grote afstand en 50 chronische patiënten uit een tehuis in Waddinxveen kwamen rijdend om hun jarige koningin hulde te betuigen. Twee patiënten boden de jarige vorstin een tuinstoel aan. Een bijzonder fraaie indruk maakten de leden van het Koninklijk Stedelijk Mu ziekcorps „Concordia" uit Culemborg on der leiding van de voormalige kapelmees ter van het trompetterkorps der Huzaren van Boreel, de heer D. C. Wisman. De 72 kranige leden van dit korps werden voorafgegaan door een fleurige groep Foto Drukkerij Smit. men de harmonie die aanwezig was om te defileren voor de koningin. Vijftig leerlingen van de De Ruyterschool uit Vlissingen waren er eveneens en de drumband „Oranje Garde Vendel" uit Utrecht bestond niet alleen uit kranige drummers en andere muziekmakers, maar ook uit twee kleine meisjes, die meegeko men waren om de koningin een taart aan te bieden. Thalia Tremola heet de muziekvereniging waarvan de leden helemaal uit Axel ge komen waren. Martien Sikkema en Ewald de Bart waren meegekomen en gekleed in Zeeuws costuum, boden zij een bloem stuk aan. Mevr. S. Blaazer Kerckhoffs uit Geleen bood een Limburgse vlaai aan. Zij maakte deel uit van een groep bejaarden. Bijzonder fleurig waren de kinderen uit Joure, die het tambour- en trompetter korps C.S.C. vormden. Een heel andere, maar zeker niet minder belangrijke groep vormden de kinderen van het Juliana- huis uit Zwolle. De achtjarige Anita Stoel en de vierjarige Herman Stuivenberg bo den bloemen aan. In hun rood met grijze uniformen mar cheerden de leden van de fanfare Juliana aan het bordes voorbij. Zij werden ge volgd door 200 Amerikaanse kinderen uit Soest en omgeving die schoolgaan op de American Dependant School. Zij krijgen twee uur per dag les in Nederlands. Twee leerlingen boden H.M. bloemen aan. Bijzondere ontroering bracht het voorbij trekken van een veertigtal meisjes van een instituut voor blinde en slechtziende kinderen te Grave. De blinde Joke Cla- zing en de slechtziende Claartje Hoeker boden geschenken aan. H.M. kwam voor hen het bordes af. Er waren bijna 300 Soesterbergse kin deren in de lange stoet, waaraan geen einde scheen te komen en zij werden gevolgd door de drumband „Bravo" uit Driebergen. Achter hen trokken 70 Ame rikaanse giil-scouts aan het bordes voor bij. Meisjes uit Nevada en Kentucky bo den de koningin bloemen aan. Opnieuw een drumband, gevormd door 22 tambouxs en 5 hoornblazers. Deze kranige BIJ DE FOTO'S: Boven links: het défilé trekt langs H.M. de Koningin. Boven rechts: Burgemeester S. P. Baron Bentiek spreekt de schooljeugd toe tij dens de aubade. Onder links: De kinderspelen aan de Waldeck Pyrmontlaan. Onder rechts: De toneelvoorstelling voor de jeugd in het Openluchttheater. een massaal slot. Natuurlijk kwam de koningin van het bordes en onder anderen liet zij de voor zitters van de vier Soester en Baarnse oranjeverenigingen aan zich voorstellen. Voor Soest waren dat de heren J. J. J. M. Festen, voorzitter van het Oranje Co mité en de heer W. A. Veldhuizen, voor zitter van de chr. oranjevereniging „Bea trix". Hierna begaf het koninklijk gezin zich in 'n open wagen, gereden door de prins, buiten de hekken. Het was een grootse dag en een grootse manifestatie van trouw aan de koningin en haar gezin. Toen gistermorgen alle Soester klokken begonnen te luiden maakten honderden kinderen zich op om zich met de drum bands van Crescendo, P.V.O. en Olym- pia en de harmonie P.V.O. naar het raadhuis te begeven voor de jaarlijkse zanghulde. Daar was de burgemeester, die zich door de handicap van zijn krukken, welke hij moet gebruiken omdat hij een been brak, niet had laten weerhouden. Daar waren de wethouders K. de Haan en J. v. d. Arend en leden van het oranje-co- mite en de chr. oranjevereniging Beatrix. De kinderen zongen en de burgemeester sprak over de bijzondere feestdag die koninginnedag elk jaar weer is. Een draaiorgel nam het muziek van de drumbands en P.V.O. bij het raadhuis over en in verscheidene delen van de gemeente heeft men dit pierement kun- Woensdagmiddag is de 81-jarige heer M. J. Schade uit Soestduinen door een vrachtauto gegrepen toen hij bij de Soesterbergsestraat per fiets de Birk- straat overstak. De autobestuurder was T. J A D. uit Ewijk. Hij had geen schuld aan het ongeval. Met een schedelbasis- fractuur is het slachtoffer naar Zonne gloren gebracht, waar hij overleed. Gistermiddag werd de 73-jarige heer L. Berg door een autobus van Tensen gegrepen toen hij per fiets de Bukstraat bij de Bartolottilaan overstak. Hij werd ernstig aan hoofd en horst gewond en na behandeling door dokter van Beurden naar Zonnegloren gebracht. Bij aankomst bleek dat hij was overleden. De scooterrijder J. H. M. uit Soest moest direct na het ongeval voor het op straat liggende slachtoffer uitwijken. Hij viel maar werd niet gewond. S.E.C. speelt zondag de uitwedstrijd tegen Z.V.V. in de volgende opstelling: doel Van Limburg: achter De Rooij en Hooijer: midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman, voor v. d. Broek, Aal- berts, De Bruin, Hanasbei en Dettmer. B.D.C. komt tegen 's-Graveland in de volgende opstelling uit: doel Kok; achter E. Hilhorst en C. Hilhorst; midden Wigt- man. Bakker en H. v. d. Lugt: voor M. v. d. Lugt, Westerveld, Roest, v. d. Hen gel en Dorrestein. V.V.Z. speelt thuis tegen Hertha uit Virikeveen, dat een bescheiden plaats op de ranglijst inneemt. Het lijkt op papier een gewonnen wedstrijd maar V.V.Z. zal er goed aan doen Hertha niet te onder schatten, want de eindsprint tussen de drie kopploegen is ingezet en V.V.Z. doet aan deze sprint mee. Er mag nu niet meer gestruikeld worden. De opstelling van V.V.Z. is: doel Van Kooijachter Van Kooij en Pouw; mid den Kok, Van Grol en Huigen: voor Schaap, v. d. Bosch, Demmers, v. d. Bo- venkamp en Floor. De automobilist J. C. R. uit Baarn reed op de Van Weerden Poelmanweg in de richting van Soestduinen. Hij remde plot seling krachtig omdat de knipperlichten van de overweg gingen branden en de spoorbomen daalden. Achter hem reed de heer S. G. B. uit Amsterdam, die eveneens krachtig remde. Zijn auto slipte en hij botste tegen de achterzijde van de auto van de heer R. Deze werd be schadigd, evenals de Amsterdamse auto. Onze burgemeester, mr S. P. baron Ben- tinck, is door H.M. de Koningin be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. „De vuurproef van Ursus" draait van heden tot en met zondag in het City theater. Krachtpatser Ursus laat enorme staaltjes van zijn kunnen zien en met zijn kracht overwint hij alle onrecht. Dat gebeurt echter pas na een machtig schouwspel van ongelooflijke krachtpres taties. „Overval op de woudexpress" draait zon dagmiddag. Sterling Hayden vervult de hoofdrol. Hij is de man die vecht voor het behoud van zijn erfdeel, een fortuin aan hout. Er moet heel wat afgevochten worden voor hij krijgt waarop hij recht heeft en een spannend tweegevecht be slist deze lange strijd. Van maandag tot en met woensdag „Spookdivisie Brandenburg", de geschie denis van de geheime stoottroepen van admiraal Canaris. Het is het aangrijpen de verhaal van mannen die ten dode op geschreven zijn en die strijden voor een vaderland dat deze strijd niet verdient. In de donderdagcyclus „Follow that dream" met Elvis Presley als sheriff. Hij zingt niet alleen maar gebruikt ook zijn vuisten. Jan Willem Wilten. Paul Wilten en Har- ry Hartman hebben gisteren met paar den van de stal Wilten deelgenomen aan wedstrijden van de Stichtse Rij- en Jachtvereniging in Lage Vuursche. Er waren vele prominente amazones en rui ters uit het gehele land. Harry Hartman werd met Fischerin der de bij de dressuurwedstrijden en Jan Willem Wilten werd zesde met Master. Het verschil in punten met Hartman was slechts 3. TELEFOON 2566 GIRO 126156 Van heinde en ver zijn landgenoten gis teren naar het paleis gekomen om H.M. de Koningin op haar 55-ste verjaardag te huldigen en het is een grootse huldiging geworden. Het was groots, enorm en volkomen over weldigend wat gisteren te zien was bij het paleis. Bijna tweeduizend mannen waren uit Brabant gekomen en in hun kleurige kledij stonden zij opgesteld op het grote gazon voor het paleis toen de koningin om half elf op het bordes ver scheen. Zij was in gezelschap van de prins en de prinsessen Beatrix. Margriet en Christine, de minister-president mr. Marijnen en de vice-premier mr. Bies heuvel. Toen gebeurde het. Op een enkel teken zetten die tweeduizend mannen zich in beweging de trommen werden geroerd, de vaandels geheven en 't was alsof een volk marcheerde om zijn ko ningin te tonen wat zij voor dit volk betekent. Het was een demonstratie die elke andere demonstratie in welk land ook wegvaagde en dat was volkomen juist. Het was tevens een demonstratie die de hemel opklaarde en die aan alle majorettes in leuke uniformen. Ook dit jaar waren studenten uit Utrecht aanwezig en de senaat van het Utrechtse corps bood H.M. gelukwensen aan. Een deputatie van de Bond van Christe lijke Oranje Verenigingen bood een bloe menmand aan en hierna trok de eerste groep van landgenoten voorbij die geen deputatie vormden, die geen lid waren van een vereniging of korps, maar die toch gekomen waren om te wuiven en te tonen dat deze 30-ste april een belang rijke dag voor hen was. Madame Mancaux de presidente van de Wereld Moeder Beweging bood bloemen aan en de 100 leden van de wandelsport vereniging „Steeds op Stap" uit Den Haag marcheerden bijzonder kranig voorbij. De leden van de groep waren gekleed in oranje-groene uniformen. Vijftig leden van het veteranenlegioen gewest Utrecht marcheerden stram voor bij, gevolgd door 'n grote groep burgers uit alle delen van het land, wuivend naar de jarige vorstin. Het kerkdorp Banholt in Limburg heeft maar 600 inwoners, maar 25 van hen vor- jeugdige muziekmakers kwamen uit Hen gelo en de groep die daarop volgde kwam uit Soest. Het waren kinderen van het tehuis Vosseveld. Mej. Vogel en mej. Lam uit Loosdrecht boden een wandkleed aan dat zij met leden van een meisjesclub vervaardigd hadden. De drumband „Hunze" uit Hunze, grote groepen burgers en ook een groep carna valslieden onder aanvoering van een prins, die niet alleen door een raad van elf vergezeld was, maar ook door een hofkapel. Zij kwamen uit 's-Heerenberg, evenals de schutterij St. Pancratius, bestaande uit 14 soldaten, een commandant, vier meis jes en twee tambours, allen gekleed in costuums uit de achttiende eeuw. Deze schutterij is de eregarde van de prins tij dens het carnavalsfeest. De drumband „Rheden" uit Rheden en de harmonie „Crescendo" uit Baarn vormden de laatste groepen. Tussen de vele groepen door honderden enthousiaste bezoekers en het slot van de stoet werd door een enorme toeloop nen horen. Op het S.E.C.-terrein konden voetballief hebbers aan hun trek komen. Daar speel de het eerste elftal van S.E.C. tegen een elftal van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. Alte van de vereniging Naarden doelpuntte tweemaal, Ploeg van de ver eniging Bunnik bracht de stand op 3-0 en door Alte werd het 4-0. Na de rust scoorde Hanasbei van S.E.C., die profi teerde van een fout welke de P.V.C.-er Jansen maakte. H.V.C. speelde tegen „De Zwarte Schapen", het team van voormalige semi-profs, dat vorige week promoveerde naar de tweede klas. De Amersfoortse ploeg heeft alles moeten geven om te kunnen winnen. Mareus maakte het eerste doelpunt, door Hogendorp werd het 1-1, opnieuw scoorde Marcus en Van Girikel bracht de stand op 3-1. Keeper Schrijvers beging een overtreding die een strafschop kostte en Vermeulen benutte deze (3-2). In de B.D.C.-cantine reikte voorzitter M. Wilhelm de beker aan H.V.C. uit welke door S.E.C. beschikbaar gesteld was. Op de terreinen aan de Schrikslaan was een hockeytournooi voor gemengde elf tallen, dat georganiseerd werd door de Mixed Hockey Club Soest. Een team uit Dordrecht won. Gisteravond was er een feest van de hockeyclub in het restau rant van het Soester natuurbad. Meer dan honderd touristen kwamen naar Soest als deelnemers aan de sterrit van de vereniging Tempo. Zij meldden zich in restaurant Zonneheuvel, waar ze een medaille ontvingen. Bijna 1000 kinderen hebben genoten van de kinderspelen welke de Soester Turn- club op het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan organiseerde en een ander deel van de jeugd vulde het openlucht theater, waar de toneelgroep „Het Mas ker" uit Den Haag het spel „De vinger mannetjes" van Henk Voges opvoerde. Op uitnodiging van de christelijke oran jevereniging „Beatrix" voerde de chris telijke toneelvereniging „Mobiel" uit Al phen aan de Rijn het blijspel „Valstrik voor een man alleen" op. Ook hiervoor was grote belangstelling. De opvoering vond plaats in het St. Josephgebouw. P.V.O. en de akkordeonvereniging „Ani- mato" concerteerden op het marktterrein, in de zaal van Eemland was een groot Oranjebal, georganiseerd door de Soes ter Turnclub, en een groots vuurwerk besloot de feestelijkheden op deze bij zondere koninginnedag. Dit vuurwerk was een geschenk van de Soester en Baarnse oranjevereniging aan de inwo ners van Soest en Baarn. Gisteren hebben we weer eens heel goed kunnen merken dat de televisie een posi tieve zijde heeft die ons allemaal ten goede komt. Zeker honderdduizend Ne derlanders gingen naar het paleis om de koningin te huldigen en de rest van ons volk kon dit op de t.v. zien. Amerikaanse psychologen houden zich thans intensief bezig met de negatieve zijde van de televisie, na een afgrijselijk gebeuren in New York dat de indruk wekt verzonnen te zijn. Een jonge vrouw kwam in de nacht thuis. Ze parkeerde haar auto in de straat waar zij woonde en moest nog enige tientallen meters afleggen om bij haar huis te komen. Een man kwam op haar af en stak haar neer. Ze gilde, schreeuwde om hulp en al spoedig gin gen achter vele ramen de lichten aan. De gewonde vrouw strompelde naar haar woning en de aanvaller vluchtte in zijn auto, blijkbaar geschrokken door al die belangstelling. Hij reed een blokje om, kwam terug, stapte uit en stak het slachtoffer opnieuw. Dat deed hij nog een keer terwijl tientallen mensen ston den toe te kijken en niemand een hand uitstak of er zelfs maar aan dacht de politie te bellen. De jonge vrouw stierf, nadat de moor denaar een half uur bezig geweest was met steken en blokjes om rijden. Nie mand deed iets en Amerikaanse psycho logen zijn van mening dat al die men sen zo door het kijken naar de televisie beïnvloed zijn dat ze meenden een lu guber televisiestuk te zien. Nu moet u niet beweren dat dit wat al te gortig is, want in Utrecht hebben tientallen mensen rustig staan kijken toen een oude man verdronk. Het kwam niet in hun hoofd op, een hand uit te steken. Waarschijnlijk dachten zij ook dat ze iets lugubers en spannends op de t.v. zagen. KANTMAN UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A 43ste JAARGANG No. 31. Aboan. p. kwart. J 2.40 - per post 2.55 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. VRIJDAG 1 MEI 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1