De zaak Wennerström. rm RENAULT* Röin mumSÊ SOESTERBERG Duidelijk gedrag. Soest voor dertig jaar. TWEEDE BLAD ERHARD STAAT STEVIGER. Voor Moederdaggeschenken in goud, zilver, doublé en pleet. Onderzeebootgeheimen, waarschuwingsradar, alarm systemen, mobilisatieplan en alle nieuwe wapens werden waardeloos. Koninklijke onderscheidingen. U.V.V .-feest. Profs tegen jong talent. Schoolwedstrijden. Een NIEUW begrip op de Nederlandse wegen I Medische dienst. Programma 4 en 5 mei. Korfbalprogramma. Achter gesloten deuren en slechts toegankelijk voor belanghebbenden, getui gen, deskundigen, verbalisanten en niet te vergeten de 57-jarige verdachte, stond de gewezen kolonel der Zweedse luchtstrijdmachten Stlg Erik Constans Wennerström terecht voor een voltallige kamer van de rechtbank in Stock holm om daar rekening en verantwoording at te leggen voor zijn spionage- activiteiten gepleegd in een lange reeks van jaren ten behoeve van de Unie van Socialistische Sowjet Republieken. Het Is het grootste spionage-proces na de tweede wereldoorlog ooit voor het voetlicht gebracht. Bijzonderheden over de naar twee kanten gerichte activi teiten van de heer Wennerström zullen vooralsnog voor een periode van vijf_ tig jaren strikt geheim worden gehouden. Het tegen de ex-kolonel Wenner ström opgemaakte proces-verbaal is een heel boekwerk geworden en beslaat een oppervlakte van 3500 vol getypte foliovellen Wat ten laste wordt gelegd. De openbare aanklager in het proces, dr. Werner Rijnninger, heeft in een zeer ge detailleerde en uitvoerige dagvaarding aan de op heterdaad betrapte Russische ge heime agent en oud-kolonel van de Zweedse luchtmacht een aantal zeer ernstige feiten ten laste gelegd, waarbij zij opgemerkt, dat Wennerström voor recherche, veiligheidsdienst en ook voor de rechter-commissaris, dus tijdens het zogenaamde vooronderzoek, reeds 'n vol ledige bekentenis heeft afgelegd, waarna zijn voorlopige inhechtenisneming door de officier van justitie werd gelast. De uitgebreide dagvaarding vermeldde onder meer het verraad van Wenner ström aan Rusland van bijzonderheden over de nieuwe Zweedse onderzeeboot, voor zover het de motorische aandrijving van dit soort van schepen betrof en dat in Zweedse marinekringen wordt aange duid met de benaming van geheim wa pen A-ll. Bedoelde motor zou in de loop van die tijd in licentie vervaardigd, worden ingebouwd in nieuwe, kleinere dan voorheen vervaardigde, anti-magne tische onderzeeboten. De motor door ra- kettenbrandstof gevoed, zou daardoor een grotere snelheid verkrijgen dan voor heen, ten gevolge waarvan het onschade lijk maken van dit soort van onderzee boten door een tegenstander tot het mi nimum zou zijn beperkt, het een en an der van groot belang dus bij een goed gerichte verdediging van de zo lang gerekte kust van Zweden. Op 28 juni 1963 werden verdere ont wikkeling en produktie van dit geheime wapen op last van de minister van de fensie plotseling afgebroken en stop ge zet. Schade daardoor ongeveer drie mil jard gulden. Radar waardeloos. Het verraad van het waarschuwingssy- stem bekend onder de codenaam „Stril 60" vormt een tweede delict. Onder de benaming Stril 60 moet worden verstaan, een vanuit een centraal punt geleid ra darsysteem voor alarmering, waarschu wing en afweer. Dit door Zweedse tech nici uitgevonden en in praktijk gebracht systeem geldt als het meest moderne en praktische op dit gebied en bestaat uit een ononderbroken keten van radarappa raten langs de grenzen en de uitgestrekte kust, met de opzet, de door deze appara ten verrichte warnemingen niet alleen te registreren, doch ook door te geven aan ondergronds gebouwde meldingsposten, van waaruit automatisch de daarvoor in aanmerking komende staven en onder delen van leger, vloot en luchtmacht, doch ook de bevolking in het betrokken gebied, zouden worden gewaarschuwd en ten gevolge waarvan dan gelijktijdig de staat van oorlog zou intreden. Het alarmsysteem „Stril 60" werd door het verraad van Wennnerström in al zijn onderdelen aan Rusland bekend en verloor daardoor een groot deel van haar belangrijkheid, doordat de speciale golf lengten en codesystemen en alle plaat sen waar de radar- en de onderaardse meldingsposten waren gevestigd door Wennerström werden doorgegeven. De steunpunten. Ten derde het doorgegeven van in kaart gebrachte gegevens van de punten waar radarposten en ondergrondse comman doposten, nood-vliegvelden, raketbases en zo meer in Zweden gevestigd zijn en van de geheime steunpunten der Zweedse marine, waar onderzeeboten, mijnenve gers en torpedobootj agers voor de kust verdediging in gereedheid worden gehou den, alsmede een in kaart gebrachte op gave waar - in oorlogstijd - door de ma rine in open zee mijnenvelden dienden te worden gelegd. Dan het verraad aan Rusland van de door Zweden in oorlogstijd te nemen maatregelen, tot betrekking tot het mo bilisabel maken der strijdkrachten en de legering van troepen in de daarvoor in aanmerking komende en bedreigde ge bieden, dus het complete mobilisatie plan. Ten vijfde het aan Rusland verschaffen van wapentechnische bijzonderheden over de nieuwe Zweedse pantser-gevechtswa gen, bekend door de codenaam „Panzer S", een voertuig, dat zowel te land als te water kan worden gebezigd en - met dezelfde snelheid - vooruit en achteruit kan rijden en varen. Ten zesde 't aan Rusland doorgeven van nadere bijzonderheden over de in de straaljagers van de typen „Draken" en „Viggen" aangebrachte elektronische ap paraten van Amerikaans fabrikaat. Ten zevende het in tekening brengen en daarna aan Rusland doorgeven van bij zonderheden over de door Amerika aan Zweden geleverde raketten van het type „Falcon, Seacat, Hawk en Bloodhound." Reeds vijftien lange jaren. Tijdens het ingestelde onderzoek kwam aan het licht, dat kolonel Wennerström van 1941 tot aan de val van Nazi-Duits- land in 1945 lid was van de nationaal- socialistische beweging in Zweden. In 1948 of daaromtrent werd deze militair attaché in Moskou door hoge functiona rissen van de Russische geheime dienst benaderd en door dezen overgehaald om voor de sowj et-unie te gaan werken, te gen een jaarlijkse vergoeding van 36 dui zend gulden. Het vermoeden bestaat, dat door de Russen ten opzichte van Wenner ström chantage is gebruikt. Het normale salaris van laatstgenoemde bedroeg plm. 2500,per maand. De ex-kolonel is drager van verschillen de ordetekenen, daarnaast oud-adjudant van koning Gustaaf Adolf van Zweden. Hij is gehuwd en vader van twee meer derjarige dochters. De zaak tegen Wennerström kwam in het vorig jaar - juni 1963 - aan het licht, toen de Britse geheime dienst (M.I.-15), een onderzoek instelde tegen de kolonel Beer van het Israëlische leger. Kolonel Beer vertoefde meer in west-Duitsland, Zwitserland en Zweden dan goed voor hem was. Een ingesteld onderzoek wees toen uit, dat Beer voor Rusland spiona gediensten uitvoerde. Tijdens zijn be zoeken aan Zweden bezocht Beer regel matig Wennerström. De Britten waar schuwden daarop de Zweedse veiligheids dienst en de chef daarvan, hoofdcom missaris P. G Vinge, nam persoonlijk het onderzoek in handen. Kort daarop volgde de arrestatie van Wennerström. Thans staat de gewezen kolonel, een gevoelsarme figuur, met een ijskoude blik in het paleis van justitie in Stock holm terecht, om aldaar rekening en verantwoording af te leggen voor het door hem gepleegde verraad, met alleen tegen Zweden, doch tegen het ganse vrije westen begaan. Ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van Koningin Juliana trok 'n enorme cn enthousiaste menigte langs het bordes van het paleis. Na afloop maakte de koninklijke familie een autorit door de paleistuin en over de openbare weg langs de menigte. Bij de Koninklijke Luchtmacht te Soesterberg werd o.m. onderscheiden ma joor A. G. Lieuwen. wonende Hildebrand- laan 12, alhier. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, waarvan de versierselen hem, in aanwe zigheid van de overste Vonk en het per soneel van 't Jesserunkamp, werden uit gereikt door de commandant, kolonel J. C. J. Vermeulen. Mej. S. L. Manusama, adm. ambt. B 2e klas op de vliegbasis Soesterberg, wo nende Hartmanlaan 56, alhier, kreeg de medaille in het zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In het verslag over het feest dat de le den van de U.V.V. en de bejaarden van de U.V.V.-sociëteiten in gebouw Credo gehouden hebben, schreven wij dat een uitgebreid lied door de heer Van Es ver vaardigd was en dat hij zich een uit stekend voorzanger toonde. Dat moest echter zijn de heer Renes. De zeventienjarige H. Lub, lid van S.E.C., is zaterdagmorgen om kwart voor twaalf te beluisteren voor de radio in de K.R.O.- uitzending „Profs tegen jong talent". Hij vertegenwoordigt het jong talent en koos als tegenstander de Soester semi-prof- voetballer Nico van Zochel, keeper van D.O.S. Op 29 mei vinden de schoolkorfbalwed- strijden plaats. Van de lagere scholen kunnen leerlingen van de zesde klassen hieraan deelnemen en van de uloscholen leerlingen van de eerste en tweede klas sen terwijl ook teams van v.g.l.o.- en nijverheidsscholen zullen deelnemen. De algemene vaardigheidsdag wordt op 18 juni gehouden en als het op die dag slecht weer is op 19 juni. Op 13 mei zal er begonnen worden met het schoolzwemmen. De beroemde R8 van Renault, nu met de flitsende, onstuimige 1100 cc Siërra motor. Een opvallend geruis loze en soepele krachtbron, die de wagen een topsnelheid van meer dan 135 km per uur geeft. R8 Major v.c.5.5.995,-afA m sterdam R8 v.a. „5.595,-afAmslerdcm De Reaault R8 Major heeft nog meer EXTRA'S Naast de krachtiger motor heeft de R 8 Major nog een aantal extra's zoals: volledig gesynchroniseerde 4 ver snellingsbak extra comfort met o.a. extra asbak jes, armleuningen, vloerbedekking en nog veel meer. Kom een proefrit maken cn beleef zelf het genoegen dat het rijden inde R8 Major U geeft RENAULT-DEALER Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk - Telefoon Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. 4 mei: 19 uur Interkerkelijke Herden kingsdienst in de Garnizoens-ontspan- ningszaal. Medewerking van Soesterbergs Chr. Gemengd Koor en Soesterbergs Ge mengd Koor. Sprekers ds P. van Breugel en pastoor dr P. J. de Bruijn. 19.45 uur Stille tocht naar de plaats van de herdenking, het gazon bij de mare chausseekazerne aan de Veldm. Montgo- meryweg, alwaar een tijdelijk monument is opgesteld. 5 mei: Kindermatinee op het Dorpsplein, verzorgd door de Bosslé hoogdraadtroupe. Na afloop touwtrekken tussen 2 teams van leerlingen van de 6de klassen der lagere scholen. 19 uur avondvoorstelling op het Dorps plein van de Bosslé troupe. Senioren: Meteoren 2-K.V.O. 2 te Soest. Junioren: K.V.O. 1-S.K.F. 2 om 16 uur. Adspiranten: K.V.O. a-S.K.F. a om 16 u. K.V.O. b-S.K.V. b om 15 uur. K.V.O. c-Tovers e om 15 uur. Een militair nam de bocht bij Nieu- werhoek zo groot dat hij ongeveer bij het Ludgardisgebouw terecht kwam. Daar schepte hij een fietsend meisje. Het kind mankeerde niets maar' haar fiets was zwaar beschadigd. De militair bracht het rijwiel zelf naar de fietsenmaker en be taalde vooruit. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 MEI 1964. Stapje vooruit, stapje achteruit. Aarzelen bij het oversteken heeft al vele verkeersslachtoffers geëist. Blijf staan of loop door, wanneer dat verant woord is, maar laat in elk geval het rijdend verkeer niet in het ongewisse omtrent uw bedoelingen. De positie van de bondskanselier Ludwig Erhard is aanzienlijk versterkt door de uitslag van de verkiezingen in de Duitse deelstaat Baden-Würtemberg. Zoals altijd zijn er vele manieren om de resultaten van de stembus te interpre teren, maar hoe men het ook doet de C.D.U. is met acht zetels van 51 naar 59 vooruitgegaan sinds de vorige ver kiezingen. Een aantal daarvan had ze al verkregen door het overlopen van de nu onder de tafel geveegde Gans-Duitse Partij. De coalitiepartner in Bonn, de F.P.D., heeft het er minder best afgebracht en dat in de streek waar de liberale aanhang doorgaans het standvastigst was de partij verloor vier van haar achttien zetels. De socialistische S.P.D. steeg van 44 naar 47. Voor Erhard steken hier twee bemoedi gende conclusies in de F.P.D. heeft kennelijk haar aanhang niet kunnen ver groten door het de kanselier een paar keer lastig te maken en de aanwas van de socialisten bleef beneden die van de C.D.U. Nu mag men op grond van deze stem busuitslag geen conclusies proberen te trekken voor de grote slag tussen Erhard en Brandt bij de bondsdagverkiezingen daarbij spelen nog wel meer overwegin gen mee dan voor dit min of meer lo kale lichaam. Maar bewezen is wel dat Erhard wel degelijk een stemmentrekker van allure is gebleven. Dat geeft hem in ieder geval een goede ruggesteun tegen de pogingen die Adenauer doet om vanuit het partijvoorzitterschap nog een sterke invloed op de regering uit te oefenen, in sommige gevallen niet zon der resultaat. Het zal er misschien ook toe leiden dat de Beierse C.S.U. geleid door ex-minister Strauss, weinig kans meer krijgt binnen de C.D.U./C.S.U. nog de stokebrand uit te hangen. Tenslotte blijkt Erhard niet alleen een goede kanshebber om dit na jaar te winnen: hij is ook de enige die de christendemocraten in het veld kun nen brengen. Voor Maleisië. Tenkoe Abdoel Rachmans Alliantie-partij heeft een grote overwinning geboekt bij de verkiezingen in Malakka. Dat bete kent opnieuw een duidelijke uitspraak in dit deel van de nieuwe staat ten gunste van de federatie Maleisië. De Alliantiepartij poogde de gunst van de kiezers te winnen door zich af te schilderen als de stichter van Maleisië en bovendien als de beste verdediger van die nieuweling tegen de dreiging van Soekarno. In zekere zin hebben deze Maleisiërs dus tegen Indonesië gestemd, wat nog sterker spreekt doordat het zogenaamde Socia listische Front (waarop Soekarno wel licht heeft gehoopt als een soort vijfde kolonne) van zijn acht zetels er zes Met de uiterste zorg voor U uitgezocht. verloor. Zoals de meeste oppositiepartijen trouwens verliezen leden. Dit is daar om een hoopgevend teken omdat dit doorgaans partijen waren die speciale vertegenwoordigers waren van telkens een der vele bevolkingsgroepen in Ma lakka en trouwens in heel Maleisië. Sterke aanhang. De bedoeling is juist dat die groepen zich niet politiek als groepen gaan uiten met gevaren voor allerlei tegenstellingen tussen Chinezen, Maleisiërs, Dajaks of tussen moslims en boeddhisten, dus op gronden van wat men ras en religie zou kunnen noemen. De Alliantie-partij heeft ook sterke aanhang op de Borneose delen van Maleisië. Slechts in het overwegend Chinese Singapore kwam zij er onder een andere naam slecht af, zoals omge keerd de voornaamste oppositiepartij, de Volksactiepartij van Singapores premier Lee Kuan Yew, het in Malakka maar tot een magere zetel bracht. Als men aan neemt dat Soekarno geen kans maakt om Maleisië te verpletteren als de bevolking zelf geestdrift houdt voor die schepping van een grotere nationaliteit, dan is dit een van de zorgwekkendste punten van de toekomst: de mogelijkheid dat het tot een meer dan parlementaire tegen stelling komt tussen de Chinese P.A.P. en de Maleise A.P., tussen de economisch sterksten en de politiek machtiirsten. Gezien de persoonlijkheden van Rachman en Lee is dat gevaar overigens voors hands niet zo groot.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5