DE ILLIGALE E.E.G. VAN BUUREN M. TUSSEN GARAGE STAM DERDE BLAD WEER TRAMMELANT OVER CUBA. \!L^ OPTIEK SPUKER Opschudding door parlementslid en burgemeester. Auto- en Scooterrijsehool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Rouw- en Trouwldeding STEEK 'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR Tempo. Renault dealer De afgevaardigde van de CDU. In het parlement van het Westdultse bondsland Baden-Würtemberg, Alfred Löffler, bur gemeester van de gemeente Dottingen in zuid-Baden, die tevens wijnbouwer, mais- en fruitkweker is, bekende dezer dagen openlijk dat hij een smokkelaar was. Deze openhartige mededeling van frac tielld Löffler veroorzaakte in de „Land- tag" van Baden-Wurtemberg en ook daarbuiten de nodige opschudding. De zeer geziene burgemeester, wijnbou wer, fruit- en maiskweker daar in het landelijke Dottingen een smokkelaar? Een uitgebreid onderzoek volgde, waar aan werd deelgenomen door de bonds recherche, de douane-opsporingsdienst en door de controledienst van het mi nisterie van landbouw in de betrokken deelstaat. Naar Frankrijk. Inderdaad, wat burgemeester Löffler had gezegd, bleek de waarheid te zijn: hij was een smokkelaar en in herfstnachten met veel wind en regen reed de politi cus, gezeten in een donkergroen geklem de volkswagen, via eenzame landwegen naar Frankrijk. Hij passeerde illegaal de Frans-Duitse grens, zowel op de heen als op de terugreis en hij deed dat al vele jaren, altijd in de nachtelijke men, wanneer het regende en stormde en al tijd in de herfst. In de vroege morgen men keerde de burgemeester weer in z'n gemeente terug. Al zijn tochten slaagden. \2ttKENFOHDSUVEMNa£Rl SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2982 Niemand in Dottingen wist iets af van deze illegale uitstapjes van en naar Frankrijk, uitgevoerd door de burge meester, zelfs de politie niet. Zijn akkers en kassen mochten worden gezien en de door hem verbouwde en gekweekte pro- dukten behoorden tot de beste op dat gebied, zeer in het bijzonder de mais die evenwel van Franse oorsprong bleek te zijn. De landbouwdeskundigen, onderleiding van landbouwconsulent dr. Kising, stel den namelijk vast, dat hier sprake was van een maïssoort genaamd Inra-258. Deze was in Elzas aangekocht en ver volgens in de nachtelijke uren door Löffler per auto clandestien over de grens naar Dottingen in Baden/west- Duitsland vervoerd en daar in zijn ak kers uitgezaaid Eén derde. Aan het licht kwam toen dat ruim één derde van de maïsoogst in de deelstaat Baden-Würtemberg van het ras Inra-258 bleek te zijn en dat het daarvoor beno digde zaaigoed illegaal door de boeren uit Frankrijk was ingevoerd. De Inra-258 is forser en krachtiger dan de Duitse maïssoorten, onkwetsbaar voor schadelijke invloeden van buiten. Ze Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN I - TELEFOON 4685 brengt een voller èn beter produkt voort, terwijl de opbrengsten belangrijk hoger lagen en vooral dit laatste is voor de maïsboeren van groot belang. De Westduitse minister van landbouw en voedselvoorziening in Bonn, Schwarz, oordeelde echter anders dan de mals- kwekers en wilde de betere eigenschap pen van de Inra-258 niet erkennen. De minister vond het eigen produkt blijk baar goed genoeg en stelde een invoer verbod in voor maïs, afkomstig uit Frankrijk, waarvan de boeren in Baden- Würtemberg zich echter niets aantrok ken. Gebleken is, dat bij een Franse hande laar in zaai- en pootgoed in de Elzas in de jaren 1962 en 1963 diens gehele voor raad zaai-maïs van het ras Inra-258 door Duitse maïsboeren werd opgekocht. Voornamelijk in de herfst bereikt het aantal illegale grensoverschrijdingen aan de Frans-Duitse grens een hoogtepunt. Volgens de betrokkenen zagen de Duit se grenswachters lijdelijk toe en onder namen niets tegen deze vorm van clan destiene invoer, terwijl Franse douaniers de Duitse maissmokkelaars „niet eens wilden zien". Vermeld zij nog, dat de eerlijke ontboe zeming van Alfred Löffler intussen heeft geleid tot zijn ontslag van fractie-lid in de landdag van Baden-Würtemberg, terwijl hij ook uit het ambt van burge meester van Dottingen werd ontheven. Vuurwapens cn verdovende middelen. In de grote steden en havenplaatsen van bijna alle Europese landen worden van tijd tot tijd vuurwapens van Engels en van Amerikaans fabrikaat te koop aangeboden. Veelal heeft zulks plaats door militairen van Amerikaanse en En gelse legeronderdelen die in west-Duits- land zijn gelegerd, in het buitenland hun verlof doorbrachten en in geldnood verkeerden en/of een mogelijkheid zagen om extra geld te verdienen. Dit heeft ook plaats met Engelse en Amerikaanse sigaretten, sterke drank, zoals rum, whis ky, wodka en cognac, om de verdovende middelen, opium, heroïne en marihuana- sigaretten niet te vergeten. Ook veel zeelieden hebben de gewoonte soortgelijke goederen clandestien in te voeren. Aan de illegale handel in verdo vende middelen werd onlangs een gevoe lige klap toegebracht, toen door de poli tie van München in die stad een bende opium-smokkelaars werd opgerold en een ongekende grote hoeveelheid verdovende middelen werd in beslag genomen. Tal van grensgangers riskeren zelfs hun leven voor een luttel bedrag aan invoer rechten. Nog kort geleden is de 36-jarige fabrieksarbeider Friedrich Hasselveld uit Walheim bij Aken bij het grenskantoor Lichtenbusch van zijn bromfiets gescho ten toen hij geen gehoor gaf aan een stopteken van de douane Driehonderd meter verder vond men langs de weg het ontzielde lichaam met daarbij 20 eieren, 2 ons Nederlandse thee en 1% pond Belgische koffie in een acte- tas. Het slachtoffer had zich aan de be taling van 5,50 willen onttrekken. De grens des doods. Het grensgebied van Aken, in de nabij heid van Nederland en België, was voor namelijk in het nabije verleden be rucht en kreeg toen al spoedig de naam van „de grens des doods". In de jaren 1948-1955 speelden zich daar vooral in de nachtelijke uren wilde tonelen af en de smokkelhandel in het grensgebied van Aken bloeide als nimmer te voren De grensbewakers konden toen de situa tie niet aan, temeer daar het bewakings gebied zich over vele honderden kilo meters uitstrekte en menig gevecht tus sen de smokkelaars en grenswachters ge leverd werd op leven en dood. De grenswacht uitgerust met vol automatische wapenen, politiehonden en auto's, voorzien van radiozend- en ont- vangapparatuur, kreeg in die dagen te maken met smokkelaars, die waren uit gerust met pistolen en jachtgeweren, met houwelen en lange stokken ter lengte van circa 1,25 meter, waarvan aan het einde overdwars scherpe, ijzeren en/of stalen punten waren bevestigd, waarmede zij poogden zich de felle politiehonden van de grenswachters van het üjf te houden. Deze honden zijn nog steeds in het vrije veld de voornaamste belagers der smok kelaars. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Geen nacht ging voorbij of er vielen schoten en deze toestand verergerde zich nog, toen de smokkelaars zich gingen or ganiseren in benden van vijftig tot hon derd man, zich beter gingen bewapenen en gebruik maakten en gingen maken van gepantsterde auto's. 4.000 per maand! Uit die tijd volgen hier nog enkele, tot nu toe onbekende gegevens. In de periode van 23 oktober tot 19 november 1949 ar resteerde de Westduitse grenswacht bij ontdekking op heterdaad 4328 smokke laars en de daarbij gebruikte vervoermid delen, te weten zestien auto's waaronder zes vrachtwagens, motorrijwielen en fiet sen. In de jaren 1949 en 1950 werden door de Duitse grensbewaking alleen in het ge bied om Aken per dag gemiddeld 100 smokkelaars aangehouden, die voorna melijk koffie vanuit Nederland en België illegaal west-Duitsland poogden in te voeren. In die jaren werd, volgens ruwe ambtelijke schatting, 10 percent van de totaal illegaal in Duitsland ingevoerde waren achterhaald. Toen in de loop van 1953 Duitslands economische positie zich aanzienlijk ver beterde, ten gevolge waarvan de prijzen voor voedings- en genotmiddelen niet on aanzienlijk werden verlaagd, kwam er een kentering in de activiteiten aan het smokkelfront. Het smokkelen van bij voorbeeld levensmiddelen werd, gelet op Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht het daaraan verbonden gevaar, een niet-[ lonende bezigheid, zoals de voortijdige dood van de grensganger Hasselfeld over duidelijk aantoonde. De illegale handel in Amerikaanse en Engelse sigaretten van en naar west-Duitsland, sterke drank, optische instrumenten, precisie-werktui- gen en soortgelijke apparatuur, bleef echter bestaan en de vraag naar deze en soortgelijke „hete waar", overtreft veie malen het aanbod, met alle geva ren daaraan verbonden natuurlijk. 6e en laatste rit Interclubvoorjaarscompetitie. Gewoontegetrouw startten eerst de 9 A- adspiranten voor 18 ronden (21 km) en de 4 veteranen voor hun 10 ronden (11% km). Bij de A-adspiranten gaven 2 rennertjes op en de rest moest in de spurt de punten verdelen, dat werd 1 C Albert (Ad.), 21 km in 36 min 2. M, Bakker (Ped.). 3. G v. d. Pluim iPedj. 4. H. Kisner (Amf. i. 5. J. Visser T.6. P Veerhuis (Ad.) 7. J v. d Ham (Amf.). De veteranen waren tot de 4e ronde bijeen, toen kreeg Stouten een lekke band en ofschoon De Jong direkt af stapte om hem z'n fiets te geven, kon Stouten z'n achterstand niet meer te niet doen. Uitslag hier 1. J. Schans (Ped). 11% km in 19% min. 2. H Brons (Amf.). 3. H Stouten (Ped.). Om kwart voor tien gingen de ruim 40 nieuwelingen van start, zij moesten 40 ronden (46 km) afleggen. Er werd zeer hard gereden en al spoedig noteerden wij achterblijvers. Na een tiental ronden sprongen drie renners weg, onder meer Van Ekeren en Brouwer. Toen zij een voorsprong van ongeveer 100 m. hadden, sloeg een groepje van vijf renners de handen ineen en kre gen na een hard gevecht aansluiting, hierbij waren o.a. De Zoete, Soeteman, Koenen en Vonk, de rest was toen ge slagen. Van deze acht moest een ren ner terugvallen en werd door het grote V peloton opgeslokt. Ook hier moest een felle eindspurt de eindstand geven. 1. J. Vonk (Ad.), 46 km in 1.10 uur 2. R. de Zoete (T.L 3. B. Koene (Ad.). 4 P. Soeteman T.5. G Brouwer (Amf.) 6. T. v. Ekeren (Ped 7. P Vos (Amf.). 8. C Faber (Ad 9. J v. d. Berg (T. 10. A. Verweij (Ped.). 11. H Visser (T.) 12. M. v d. Brug (Amf.). Tot slot startten de amateurs. Zij moes ten 45 ronden (52 km) en de B-adspi- ranten 10 ronden (11% km) afleggen. Bij deze iaatste groep viel het peloton weer uiteen. Drie man bleven aan de leiding en deze spurtten om de ere plaatsen. Uitslag 1. A. v d. Esschert (T.), 11% km in 19 min. 2. J. v. d. Heide (T. 3. St. v. d. Berg (T.). 4 V. Caspel (Ad.) 5, Th. Calis (T.) 6. B. v. Eijck (Amf.) 7 W. Houtlosser (T.). 8. P Kooij (T.) 9. A Beitler (Ped.). Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Op de steen ter nagedachtenis aan Dick Whittington op Highgate Hill is een beeld van zijn kat geplaatst, een sprookjesfiguur. De initiatiefnemer is Dennis Bissitt, een acteur en sprookjes schrijver. Kosten van de kat f 1000,-. De kat naast de steen. De rit van de amateurs werd ontsierd door een paar valpartijtjes. De ene was domme pech. de tweede werd veroor zaakt door iemand uit het publiek. Hier waren 4 slachtoffers, waarvan een naar het ziekenhuis werd gebracht. Het verloop van de wedstrijd was zeer levendig De ontsnappingen waren niet van de lucht en uiteindelijk bleven er 12 renners in de strijd. Bij het slot za gen we dat nog enkele renners moes ten afhaken. Een felle eindspurt gaf het volgende resultaat 1. P Kisner (Amf.), 52 km in 1,16 uur. 2. C. Rutgers (Ad 3. T. Hendriks (Ad.) 4. K. Voorn (Ad 5. T. v. d Tol (Ad.). 6 T. Dunnewijk (Ad). 7. J. v. d. Burgt T.8. G de Weerd (T.9. A. Maas (Ad). 10. G Pos (Ad.). 11. W. Schaef- fer T.12. G. Ruttenberg (T.l. Totale uitslagen van de competitie 1964: Amateurs. 1 P Kisner (Amf.i, 55 pun ten. 2. K. Voorn (Ad.) 44. 3. T. Hen driks (Ad.). 39. 4. J. v, d. Burgt (T.) 25. 5. C. Rutgers (Ad). 22. 6. T. Dunne- wijk (Ad.) 14. 7. G. Pos (Ad.) 14. 8. L. Verhoef (Amf.) 14. 9 N Wijnands (Amf.) 12. 10. J Sandbrink (Amf.) 12. 11. J. Boog (Ad.) 11. 12. N. Smit (Ad.) 11. Nieuwelingen. 1. E. de Zoete (T.), 35 pnt. 2. J. Vonk (Ad.) 42. 3. P. Soeteman (T.) 30. 4. C. Proosdij (T.) 29. 5. B. Koene (Ad.) 23. 6. W. v. Hoeijen (Amf.) 22. 7. P. Vos (Amf.) 18. 8. J. Brouwer (Amf.) 17. 9 W Kruis (Ped.) 16. 10. K. de Graaf (Ad.) 15. 11. J. v. d. Berg <T. A-adspiranten. 1. C Albert (Ad.), 44 pnt. 2. M. Bakker (Ped.) 41. 3. H. Kisner (Amf.) 39. 4. G. Verhoeve (Ad.) 34. 5. C. v. d. Pluim (Ped.) 32. 6. J. Visser (T.) 29. 10. W. Hees (T.) 8. B-adspiranten. 1. J. v. d Heide (T.), 50 punten. 2 A. v. d. Esschert (T.) 48. 3. B v. Eijck (Amf.) 47. 4. Stef v. d. Berg (T.) 28. 5. W. Houtlosser (T.) 27. 6. Bokma (T.24. 7. V. Caspel (Ad.) 20. 8. P. Kooij (T.) 20. 9. B Luitinga (T.)< 14. 10. T. Calis (T.) 6. Veteranen. 1 H. Brons (Amf.57 pnt. 2. H. Stouten (Ped.) 55. 3. C. de Jong (Ped.), 38. De voorzitter reikte in Café Soestdijk de prijzen uit. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 MEI 1964. Het zit in meer dan één zin in de lucht dat er over Cuba onaangenaamheden ontstaan. De Cubanen eisen - en objec tief gezien niet zonder recht - dat de V.S. ophouden met hun voortdurende luchtverkenningen boven 't eiland. Maar Washington peinst daar begrijpelijkerwijs geen ogenblik over. Het wil een oogje in het zeil houden voor het geval on der hun neus weer raketbases worden gebouwd. Binnenkort zullen de laatste Russen van Cuba vertrekken en dat betekent dat de mannen van Castro zelf de luchtdoelra ketten gaan bemannen, waarmee al eens eerder een Amerikaanse verkenner werd neergehaald. Dat dit zich wel weer zal herhalen is het ergste niet. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. De vrees voor een nieuwe Cubaanse cri sis komt bij de Amerikanen vooral op omdat ze vrezen dat Castro zich voor het versterken van zijn reputatie ge noopt zal voelen weer eens te laten zien hoe hij het aandurft het machtige Was hington te treiteren, uiteraard alleen als hij zich in de rug gedekt weet door Mos kou. Hij zou Chroesjtsjow daarbij meer steun kunnen afpersen dan die eigenlijk graag zou geven door wat te flirten met de Chinezen. Al te ver kan hij niet gaan bij het profiteren van de concurrentie strijd om aanhang tussen de twee com munistische groten, omdat Cuba altijd nog economisch geheel op de U.S.S.R is aangewezen. Maar daarom kan toch wel een onaangename sfeer ontstaan bij het suikereiland onder de kust van de V.S. Denken over N.A.V.O. Dat de namen van ex-bevelhebbers van de N.A.V.O.. generaal Lauris Norstad en generaal Alfred Gruenther, ook prijken onder een verwijtende analyse door Amerikaanse republieken over de toe stand van het atlantische bondgenoot schap geeft het stuk een extra-belang. Veel van wat erin wordt gezegd echoot wat er aan bezwaren tegen de N.A.V.O. uit Europese monden heeft geklonken. Het is voor vele Europeanen - en in ze kere zin speciaal voor De Gaulle - ver heugend dat aan de andere zijde van de oceaan hun bezwaren kennelijk be grepen worden, al zou het natuurlijk nog prettiger zijn als dat in Washingtonse regeringskringen het geval was. Het ongeluk met de N.A.V.O. komt er voor een groot deel op neer, dat het verbond tot stand kwam toen een zwak Europa onder directe dreiging stond. Het was toen blij dat de machtige V.S. de leiding namen - de grootste kosten droe gen - voor een gezamenlijk verdedigings apparaat. Intussen is de dreiging voor V.S. en Europa nagenoeg identiek ge worden door de lange-afstandsraketten en is de zwakte van Europa ook een stuk minder. Lapmiddel. De ongelijke verdeling van verantwoor delijkheid van toen, gaat nu wat druk ken en in Europa is het zeker niet al leen De Gaulle die wat directere invloed wenste op de strategie van de N.A.V.O. en meer zeggenschap. De pogingen die Kennedy daartoe in het werk stelde, die trouwens zo'n mengsel werd van politieke oogmerken - Duits land geen kernmacht te maken bijvoor beeld - en militair nut, dat ze tevoren als een lapmiddel kon worden be schouwd. Nu het noordatlantisch verdrag over vijf jaar afloopt, is het nodig dat men zich eens grondig beraadt hoe het verder moet. De analyse der republikeinen is een hoopvol teken dat men ook in de V.S. inziet dat de oude verhouding van bevoegdheden drastisch zal worden veran derd. Een verbeterde versie opbouwen van de N.A.V.O. zal uitermate moeilijk zijn en heel wat tijd vergen. Het is te wensen dat er nu al vast mee begonnen wordt en niet op het nippertje als de vijf jaar bijna om zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 7