fTTTTTTT DE NEDERLANDSE PARELINDUSTRIE BABY-PIANO'S. PIANOHANDEL W. VAN TOL THE BEATLES. TWEEDE BLAD WAflutzelaa* van bach tot beatles Krabbels van Knelis. HEEFT EEN WERELDNAAM. Van visschubben tot kunstparels. OVERHEMDEN van 15.90 tot f 22.50 WEEKENDERS van 12.50 tot 29.15 SPORTSHIRTS van 10.90 tot 19.75 rloppenbrouwers soestduk Oranjebal. Uitvoering van Animato. Strop voor 's-Graveland. Natuurwandeling. vindt u in onze rijkvoorziene GRAMMOFOON PLATEN-AFDELING Grote keus in alle genres, klassiek én modern, jazz en chansons. Luister in onze moderne discobar, kies de plaat naar uw hart. grammofoonplaten-afdeling u heeft er uw draal van Weedestraat 18, tel.:2786 Soest Luchtvaartclub Amersfoort-Soest. Kunstenaars of kunstenmakers. oa 5 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. „Visschubben en visafval leveren ons de grondstoffen voor onze kunstparelin- dustrie. Door de technische ontwikke ling van de laatste jaren zijn wij in staat een produkt te leveren, dat bijna niet van een echte parel te onderschei den valt", vertelt onze gastheer, de di recteur van een Nederlandse parelin dustrie. Verwondert kijken wij naar de vitrines in de ontvangstkamer, waar in hun kos telijke glans, schitterende parelcolliers, oorknoppen en andere sieraden op flu weel liggen uitgestald. Het is een rijke aanblik en men waant zich in een ju welierszaak. de parel hoofdzakelijk te wijten aan 't feit, dat er zo veel tijd mee gemoeid is. De kunstparel daarentegen kan het, wat schoonheid betreft, opnemen tegen de andere twee soorten en is stukken goed koper. De verhouding ligt ongeveer als 100:50:4, hetgeen wel een beeld geeft. Reeds in de 18e eeuw heeft men zich met de fabricage van kunstparels bezig gehouden. Met behulp van een pipet blies men in holle glasbolletjes viszil- verkristallen in gelatine, die zich aan de binnenzijde van het bolletje vastzetten. In Thüringen en Frankrijk past men de ze werkwijze nog wel toe. Er ontstaat dan een holle parel, die met vloeibare was EEN APARTE MODIEUZE COLLECTIE. ITT 1 Van Weei Weedestr. 80 - Tel. 2670 .f bleven de deelnemers Franke uit Hilver sum en Abbring uit Soest over. In de eerste ronde was Merkesteijn uitgevallen. Door een mankement in de startkabel mislukte in de derde ronde de start van de heer Abbring zodat Franke winnaar werd en Abbring tweede Een dergelijk feit heeft zich in Neder land nog niet eerder voorgedaan. Het bewijst nog eens hoe sterk er in de top van deze klasse in Nederland gevlogen wordt. Een schitterend parelcollier en oorknoppen, oogst uit de zee. Thans heeft deze Nederlandse industrie zo'n hoge vlucht genomen dat er ook tonnen gelds aan schubben worden ge ëxporteerd naar vele landen van de we reld waar kunstparelindustrieën zijn of waar men de grondstof voor andere doeleinden gebruikt. Dagelijks worden zo'n 10.000 kg visschubben en andere glinsterende oppervlaktedelen verwerkt. Door een speciale bewerking, die de vis ondergaat, blijven de schubben als af val achter en van l miljoen kg vis ver krijgt men 10.000 kg grondstof. In een chemisch laboratorium wordt het juiste gehalte van het zilverpigment be paald. Dit is een chemische stof (guani- ne), verwant aan urenzuur. Hiervan ma ken de vissen gebruik als bescherming tegen roofvissen, die op hen azen. Van kraal tot parel. De schubben worden vermengd met be paalde vloeistoffen, die fabrieksgeheim zijn en geloogd in ketels, waarvan ze van de ene in de andere worden overge heveld, waarna als eindresultaat een substantie ontstaat, die door een sepe- rator wordt afgescheiden Uiteindelijk ontstaat hieruit dan het viszilver, of zo als men het noemt, de „essence d'oriënt". Nu is de grondstof klaar om parels te maken. STEENHOFFSTR 53 TEL 2B« SOEST Onze gastheer bemerkt onze verwonde ring en lacht. „Wanneer u de collectie ziet, zoudt u niet denken, dat de pro- dukten van Neerlands visserij hiervoor de basis hebben gelegd, is het niet?", vraagt hij. Wij kunnen slechts met het hoofd schudden. Belangrijke export. Enthousiast vertelt de directeur verder over zijn kunstzinnig bedrijf. Enkel zee- en riviervis met zilverpigment komt voor de kunstpmrelindustrie in aanmerking. De stoot hiertoe werd gegeven door proefnemingen over de tijdsduur van enige tientallen jaren, ook in het bui tenland, waarbij men gebruik maakte van haringschubben. Hiervoor gebruikt men tegenwoordig massieve glazen kralen. Deze worden, aaneengeregen, in een bad met viszilver gedompeld, welke stof zich aan de gla zen bolletjes hecht. Treedt de parelglans op dan worden ze eruit genomen Ze zien er dan zo „echt" uit, dat ze nau welijks van echte parels zijn te onder scheiden. Deze parels zijn aanmerkelijk goedko per dan de Japanse „cultuurparels". De cultuurparels worden namelijk ge maakt door een korreltje zand of een glazen bolletje in het vlees van de pa reloester te brengen, waardoor het dier geprikkeld wordt tot parelvorming. Er zijn echter ongeveer 8 jaren mee ge moeid voordat in zo'n oester een bol letje van 4 milimeter middellijn is ont staan. De waarde. De grote waarde van de echte parel is het feit, dat in de natuur zo'n vuiltje maar zelden in het binnenste van de oes ter verzeild raakt en men dus zeer wei nig oesters met apres vindt. Bij de Ja panse cultuurparels wordt de parelvor ming geforceerd en is de hoge prijs van wordt volgespoten, nadat de gelatine- laag aan de binnenkant is aangebracht. Ze zijn nogal broos. De massieve parel is aanmerkelijk sterker. De kwaliteit van die eerste kunstparels was slecht. Doch in de loop der laatste jaren is de kwaliteit zo verhoogd, dat men zeer tevreden mag zijn. De kwali teit hangt af van het viszilver, de glas kraal en de lagen viszilverlak die er omheen worden gelegd. Hierbij speelt natuurlijk de jarenlange ervaring een belangrijke rol. De Nederlandse kunstparelindustrie heeft een zeer goede naam in de we reld en haar produkt kan wedijveren met dat van de andere producenten. Miljoenen parels worden vervaardigd, in zeer korte tijd verwerkt en verhandeld en de Nederlandse vrouw kan zich tooien met paarlencoliiers, waarvan haar vroe gere zusters niet durfden dromen. En dit alles dank zij de visschubben De Instuif R.K. Jong Soest heeft zondag avond het traditionele Oranjebal in de zaal van gebouw St. Joseph gehouden. De dansmuziek werd verzorgd door het Bardolinokwartet uit Amsterdam. De heer C. v. d. Berg is afgetreden als voorzitter van de Instuif en de heer J. v. d. Berg is zijn opvolger. Penningmees ter K. Schlosser bedankte eveneens en thans is de heer L Bunck penningmees ter. Ook de heer F. Lieshout is tot het bestuur toegetreden. Animato, de Soester akkordeonvereniging heeft zaterdagavond in het St. Joseph- gebouw een uitvoering gegeven, waarvoor veel belangstelling was Voorzitter H G. Scholtmeijer sprak het openingswoord en hij verwelkomde in het bijzonder de zusters van Nieuw-Mari- enburg en Soest-Zuid en de afgevaar digden van de verenigingen P.VOSoest en Avanti, Amersfoort. De vereniging heeft thans 38 leden. Het A-orkest en het B-orkest worden geleid door de heer B. Pot en de jeugd door mevr. Pot. Voor de pauze speelde het B-orkest be kende melodieën als „America". „Susiaki" en „Greensleaves" en de tweede helft werd door het A-orkest ingezet met de Animatomars van de heer Pot. Hierna werden van Schootemeijer en Von Blon marsen gespeeld 'n ouverture van Wölki, een wals van Anderson, Offenbach-me- lodiën en een tango van Köpping. Er is uitstekend gemusiceerd en het pu bliek toonde zich bijzonder ingenomen met dit concert, dat besloten werd met een bal. NIEUWE EN BESPEELDE PRIJZEN VANAF 900,—. NIEUWEWEG 103 TELEFOON 2968 B.D.C. zou zondag een thuiswedstrijd tegen 's-Graveland spelen. Er was heel wat regen gevallen maar de K.N.V.B.- consul keurde het terrein goed. De spe lers arriveerden en de scheidsrechter had er evenmin bezwaar tegen dat "gespeeld zou worden, maar de directeur van de sportstichting, de heer Peet, wel en hij keurde het veld af. Onverrichter zake gingen de spelers van 's-Graveland en B.D.C. naar huis. De gebruikelijke voorj aars-natuurwande ling van de natuurbeschermingswacht Eemland wordt ditmaal op zaterdag 16 mei gehouden. Als het mocht regenen wordt zondag 17 mei gewandeld De wandeling begint om twee uur bij de Oude Kerk in de Torenstraat en zal on geveer 2% uur duren. Er wordt onder leiding van de heer W. A. van Elmpt langs de Eem gewandeld. Enige leden van de Luchtvaartclub Amersfoort-Soest hebben deelgenomen aan wedstrijden op de HUversumse heide, welke georganiseerd werden door de luchtvaartclubs van Hilversum en Delft. In de klasse A-l-zweef behaalde de heer R. Vriens de tweede prijs en de heer Abbring de vierde. In de klasse A-2-zweef deed zich 'n voor de Nederlandse model vliegtuigsport uniek gebeuren voor Na afloop van de vijf ronden bleek een zestal vliegers het maximum aantal pun ten te hebben behaald, zodat een z.g. fly-off moest worden gehouden. Hierbij waren twee leden van de lucht vaartclub Amersfoort-Soest, namelijk de heren Merkesteijn uit Baarn en de heer Abbring uit Soest. Na de tweede ronde Toen the Beatles zo'n twee jaar geleden speelden in „The Liverpool Cavern" wa ren zij nog slechts schimmen aan de in gang van het paradijs der lichte muziek. Inmiddels hebben deze schimmen zich gemanifesteerd via schaduwen tot flon kerende sterren, die gedurende enige tijd met hun laaiende gloed de gehele tiener wereld in vuur en vlam hebben gezet. In hun eigen land, Engeland, begint hun populariteit momenteel te tanen, maar dat maakt voor deze jongens weinig uit. Zij hebben in de korte tijd dat hun sterren over de gehele wereld volop heb ben geschitterd, miljoenen vergaard, die zij verstandig hebben belegd en wan neer het met hun roem zou zijn afgelo pen, dan zijn zij nog altijd bijzonder goed gesitueerde jongelui, waarvoor de toekomst nog vele mogelijkheden biedt. Hoe men ook over deze Beatles mag denken, één ding moet men ze nageven, zij zijn eerüjk tegenover hun „fans" en tegenover zichzelf. Zij zijn er openlijk voor uitgekomen dat zij wisten, dat hun roem slechts kort zou duren en daar hebben ze rekening mee gehouden. Hoe kon dit? Met hun bliksemcarrière voor ogen stel len duizenden zich de vraag: „Hoe is het mogeüjk geweest, dat deze jongens zo plotseling de westerse tienerwereld hebben kunnen veroveren? Wat zijn de fundamenten van hun succes? Waar schuilt het geheim?" <yj Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Natuurlijk is zoiets niet zo eenvoudig te beantwoorden omdat het een samenspel js van verschillende factoren. De een zegt: Het zit 'm in hun „beat" (een voor niet ingewijden moeilijk vertaal baar begrip dat iets te maken heeft met ritme en klank). Inderdaad is deze „beat" van the Beatles origineel en kreeg de naam „Liverpoolsound". Een tweede zegt: „Het zit in die rare kapsels van deze jongens." En weer een ander meent; „Ze springen zo raar over het podium, dat ze de jeugd stapelgek maken." Origineel. Deskundigen menen, dat het niet het een en niet het ander maar het gehele com plex van factoren is, dat aanleiding is geweest tot hun snel stijgende popula riteit. De hoofdzaak van alles was, dat zij origineel waren in al die dingen. Het zijn over het algemeen de sterren die anders zijn dan anderen, die zo snel furore maken. De jongeren zoeken nu eenmaal altijd naar leuke nieuwe dingen die bij hen passen en van hun eigen tijd zijn. Als daaraan wordt voldaan is suc ces al voor een groot deel verzekerd. Het is eigenlijk een kwestie van vol doen aan de wensen die in alle mensen leven. Wensen op het gebied van roman tiek, sensatie, iets aparts en dergelijke. We vinden dat terug hij alle generaties, alleen moet het gebodene, dat op zo'n geijkte basis is gebouwd, gepresenteerd worden in een eigentijds jasje. En dat hebben the Beatles gedaan. Publiek dat uit is, wil bijvoorbeeld graag meezingen of desnoods meegillen We hebben de voorbeelden daarvan al zo dikwijls ge zien bij vroegere beroemde sterren op het gebied van de lichte muze. die ook de zaal in staat stelden „mee te doen". The Beatles laten hun auditorium mee- loeien met hun Beatle-yell „Yeah, Yeah, Yeah!" Zelf menen ze, dat hun optreden niet ge slaagd is, wanneer ze zichzelf hebben kunnen horen spelen. U mag daarover denken zoals u wil, maar het voldoet aan een behoefte. Zelfspot Zij schromen niet om op het toneel gek te doen en dat is iets, dat ontwapenend werkt op toeschouwers, we behoeven hierbij maar te denken aan de grote Komieken van vroeger en de clowns in het circus. De zelfspot is daarbij opval lend. Dat is ook weer zo'n ontwapenende factor die meespeelt in het geheel. De kapsels van de jongens spelen ook een belangrijke rol in het complex Die ponnie valt om te beginnen geheel uit de toon van de hedendaagse kapstijl. Het is dus opvallend en origineel terwijl dit pagekapsel bovendien gedachten-as sociaties opwekt met romantische oude tijden, doch tevens daarnaast clownesk aandoet. Het mes snijdt an vele kan ten en de kans emotionele gevoelsnaren bij vele toehoorders te laten trillen is aus zeer groot. En tenslotte is hun muziek veelal op zwepend, zeker in combinatie met hun speciale „beat", terwijl daar tegenover dikwijls de tekst wat romantisch en weemoedig is, hetgeen een contrast schept, dat op bepaalde toeschouwers ook weer een apart effect heeft. Bovendien is deze muziek het typische eigentijdse jasje, waarin zij het gehele optreden pre senteren, om zo te zeggen de aansluiting met de moderne jeugd. Kunst? Veel ouderen zullen zich afvragen: „Zijn deze Beatles nu kunstenaars of kunsten makers?" Dat is misschien heel moei lijk te zeggen omdat alles zo relatief is. Muziektechnisch en artistiek staat hun spel niet op zo'n bijzonder hoog niveau en wat dat betreft zouden we kunnen zeggen dat zij geen kunstenaars in die zin zijn, maar daar staat aan de andere kant tegenover, dat hun gehele optreden wel degelijk een echt uitgebalanceerde show toont, die evenals dat trouwens bij sterren als Vince Taylor en Johnny Hal- liday het geval is, blijk geeft van een bepaald vakmanschap dat door zijn ge weldig succes reikt naar het kunstenaar schap. Het is maar een kwestie uit welke VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 5 MEI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige heul nie ken veurstelle dak niks zou doen ak beveurbeeld bie Zwarte Willum 'n biertje zatte drinke en d'r viel deuze of geene int waoter die nie ken zwemme. Ikke ken eiges zwem me al hek 'n paor breurtjes dood an al dat waoter. Ast om je hart slaot bejje d'r ewes zeg ik altied. Maor goed ikke ken zwemme en al bin ikke heul gin held ikke blief nie kallempies achter ming glaosie bier zitte aster iemand uut 't waoter ehaold mot worre. Das zo'n bietje ming plich en van joe ok ajje zwemme ken. In Amsterdam hebbe die minse die zo gek op d'r huuzeklompe binne en ongs boere neume daorvan van zien leeves- daoge nie eheurd. Daor viel twee weeke eleeje 'n oud baosje in 'n grach. Noeng mojje nie denke dat- tie Amsterdammers dochte, wullie motte dat baosje redde. Heul nie. Die stonge maor zo'n bietje onnozel te kieke en dat baosje verdronk. Da was netuurlek 'n groot schaande, maor die Amsterdam mers mit al d'r huuze hebbe 'n plank veur d'rluu test, schat ikke zo, waant zondag viel d'r weer 'n man int waoter en weer stinge al die harreke te kieke van die zal wel verdrinke, maor ikke heb d'r niks met te maoke. Gelukkig waster 'n sjeffeur. Die kwam anloope, zee dat al die kiekers groote hufters waore en sprong int waoter om die man te redde. 't Liek d'rop da wulhe nie alleenug te beroerd eworre binne om te loope of te fietse en alles mit auto's motte doen, maor wullie binne ok te broerd om minse die int waoter leige te hellepe. En das nie zo best. Dus lao wullie d'r an denke dawwe nie onnoozel staon te kieke aster iemaand int waoter leit, maor da wullie hellepe. Veul water ister nie in ongs darp, maor in de Eem kejje altied nog verdrinke. En da kejje maor één keer doen. hoek u het wilt bekijken. Een feit is echter, dat the Beatles büjk hebben gegeven in een bepaalde behoefte van de moderne jeugd te voorzien en als zodanig zijn ze zeker te waarderen. Zij zijn een verschijnsel van deze tijd; een combo, dat misschien reeds spoedig weer verdwenen zal zijn, doch onherroepelijk door andere zal worden opgevolgd. An dere die in dit zelfde schema passen. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBORENPaulme Elisabeth, dochter van W. W. Deelen en S. Boers, doctor s'Jacobstraat 28. Ingrid, dochter van J. J. van Surksum en S. M. Harthoorn, Baarn, Wijkamplaan 30 Yvette Pe- tronella Maria, dochter van M. Klerkx en P A. C. Schuurmans, de Beaufortlaan 16. Frederik Jan, zoon van G. J. On- vlee en W. Bruijel, Baarn, Prins Bern- hardlaan 5. Monique Louise, dochter van W. Bast en J. M. van Nieuwkasteel, Baarn, Breitnerstraat 5. Johannes Eli- as, zoon van J. van Weert en E. G. J. Altenrath, Postweg 46. Guido Domini- cus, zoon van F. C. van Dijen en C. Nij- man, Baarn, Krugerlaan 6. Rudy, zoon van H. van den Brink en P Kat, Albert Cuyplaan 43. Gerrit Jan, zoon van F. Voskuil en L van Daal, Baarn. Brink 16. Elisabeth, dochter van H. van Zijl en J. Jimmink, Jan Steenlaan 39. Hendri- ka Wilhelmina, dochter van W. Brink en J. J. Doeland, Baarn, Kemphaanstraat 46. Roelof Johannes, zoon van H. A. Scheepens en A. Ph. H. van Oldenborgh, Christinalaan 11. Diana Marianne Beatrix, dochter van J. H. L. van Ros- sum en B. J. G. Regnery, Troelstrastraat 36. ONDERTROUWD: Berend Dijksterhuis, Mozartlaan 13, Leiden en EUen Lilly Dor- ré, Van Lijndenlaan 19. Marinus Ge- rardus Grootveld, Pompstraat 6, Baarn en Maria Buitenhuis, Schaepmanstraat 82. Theodorus Melchior Maria van Loon, Van Marnixlaan 26, Amersfoort en Jacoba Maria van Oostrum, Soester- bergsestraat 160. Daniël Wilhelmus Johannes Ruiters, Daendelsweg 17, Apel doorn en Henrica Constance Theresia Maria Kappelhof, Van Straelenlaan 21. GEHUWD: Petrus Cornehs Wilhelmus Timmermans, Generaal Winkelmanstraat 87 en Cornelia Johanna Maria van Tol Lt. Koppenlaan 5. Leonardus van den Berg. Dorpsplein 5 en Maria Cornelia Wilhelmina Theresia van der Heiden, Dorpsplein 5. Robert Mattheus Chris- tiaan Meijer, Van Weedestraat 50 en Aaltje Blok, Rademakerstraat 29. Hein Groen, Korte Brinkweg 32 en Johanna Maria van Herwaarden, Korte Brinkweg 32. OVERLEDEN: Astrid van Weelde, 14 jaar Plesmanstraat 46. Cornelia ten Haaf 78 jaar, weduwe van J. M. van der Lin den. Burg. Grothestraat 6. Pieter Meu- lenbroek, 78 jaar weduwnaar van J Heijblom, Eigendomweg 98. Angelica Catharina Johanna Broeke, 4 jaar Heuvelweg 25.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5