Gevangenen in dienst der wetenschap. MARCHAL HAARMODE i U ZIT GOED ALS U SPAART Firma G. van de Pol M. TIJSSEN TWEEDE BLAD Beloken Pinksteren. VAN BUUREN Zwaargestraften krijgen kans nog iets van hun leven te maken. POLITIE TEL 4444 De Paardekamp. Loodgieters- werkzaamheden. Wijziging verkeerslichten. Rouw- en Trouwkleding Meisj isje gewond. Zilver Tetra. Tuinbouw en Plantkunde. Jaarwedde van wethouders. Erfeniskwestie oorsprong van merkwaardig volks gebruik. Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Verbetering opritten. De stralen van de ochtendzon priemen door de matglazen bovenlichten van de koepel van de staatsgevangenis in Holms- burg in de staat Pennsylvania in de Verenigde Staten. Ze werpen hun gril lige lichtvlekken op de omlopen van de verschillende verdiepingen, waar cipiers gewapend met grote sleutelbossen de celdeuren openen. Ieder van hen heeft zo zijn eigen blok. Als alle deuren open zijn klinken er commando's en de ge vangenen treden naar buiten, alwaar ze zich keurig achter elkaar in lange rijen opstellen. Bij de volgende commando's zet de lange stoet zich in beweging. Ze dalen de ijzeren trappen af en voegen zich samen tot een colonne, die beneden halt maakt voor een grote stalen deur. Een cipier opent de deur en de mannen begeven zich op weg naar het andere deel van de gevangenis waar de werk gelegenheden zijn. Hun dagtaak gaat beginnen. Het is een beeld, zoals men dat in de meeste gevangenissen 's morgens vroeg kan aantreffen. De gevangenen gaan aan het werk, maar in deze en een aantal andere gevangenissen in de Verenigde Staten is het werk wat de gevangenen verrichten wel afwijkend van dat wat in de rest van de wereld door hen wordt gedaan. In dienst van de wetenschap. Deze mannen verrichten bijzonder be langrijk werk, want zij werken geheel vrijwillig in dienst van de wetenschap. Een aantal van hen heeft een speciale opleiding ontvangen als laborant. Zij be geven zich uit hun groep naar hun werk- cellen die geheel als laboratorium zijn ingericht en waar zij de gehele dag hun wetenschappelijke onderzoekingen onder leiding van deskundigen verrichten. Deze leidinggevende deskundigen, doktoren, chemici en dergelijke zijn uiteraard geen gevangenen. Zij vormen het kader en geven leiding aan de werkzaamheden die over het algemeen in het vlak van de research liggen. In werkcellen die speciaal zijn ingericht voor klinisch onderzoek komen andere mensen, die daar hun taak verrichten en zich vrijwillig beschikbaar stelden voor het ondergaan van proeven. gevangenen voor het onderzoek bepaalde voordelen heeft, omdat men hier te doen heeft met een groep mensen, die leven onder volkomen gelijke omstandigheden, zoals: het zelfde voedsel, de zelfde huis vesting, gelijke rusturen en een iden tieke dagindeling. Een medicus controleert de huid van een gevangene, nadat hij diens handen ge durende enige uren in een sop van een nieuw soort wasmiddel heeft gehouden. Voor een groot deel worden op hen nieuwe medicamenten en andere zaken, zoals soorten zeep, zonnebrandolie, huid lotions en dat soort dingen geprobeerd." Bij een van de werkcellen zien we een rijtje gevangenen staan met ontbloot bo venlichaam, de hoogtezonbrillen op het voorhoofd, wachtend op hun beurt om in de cel onder de lampen te worden ge plaatst. Hun lichamen zijn ingesmeerd met een nieuw soort zonnebrandolie en de beschermende werking daarvan wil men op deze vrijwilligers beproeven. Wanneer ze de bestraling hebben onder gaan, worden ze later nauwkeurig on- 1 <225 Enkele vrijwilligers werken als laboranten in een als laboratorium ingerichte werkcel. Vrijwillig pijn lijden. De directeur van de gevangenis van Holmsburg vertelt ons het een en ander over de gang van zaken in zijn instel ling. „Alle deelnemers aan dit weten schappelijk onderzoekingsprogramma zijn vrijwilligers. Er bestaat bij onze mensen een groot enthousiasme voor dit werk, want niet minder dan ruim 1250 van de 1400 gevangenen, dat is ongeveer negen tiende van het totaal, doet er aan mee. Zij onderwerpen zich aan verschillende proeven. Vooraf bij de werving is hen verteld, dat zij er rekening mee moeten houden dat pijn en andere onaange naamheden wel eens het gevolg van hun medewerking kunnen zijn, maar dat heeft hen er toch niet van kunnen weer houden om mee te doen. Overigens is het werk dat hier gedaan wordt, niet uniek. Ook in andere gevan genissen van de Verenigde Staten wor den dergelijke wetenschappelijke onder zoekingsprogramma's uitgevoerd en dat doet men reeds zo'n tien jaar. En op deze wijze beschikt men voor deze on derzoekingen in totaal over vele duizen den vrijwilligers De gevangenissen stel len de tijd van de gevangenen en de ruimte voor het onderzoek ter beschik king, terwijl de universiteiten, ziekenhui zen of onderzoekingsinstituten zorgen voor het financiële deel en de benodigde apparatuur. In de meeste gevangenissen worden de gevangenen voor hun mede werking betaald en ontvangen ze een bepaalde vergoeding. Vergelijking mogelijk, In de loop der jaren heeft deze vorm van research al veel resultaten opgeleverd. Daar komt nog bij, dat het werken met derzocht om te zien wat de uitwerking op hun huid is geweest. Enthousiast. De directeur glimlacht even en vertelt ons: „De mannen zijn ontzettend en thousiast voor dit werk en ze doen hun uiterste best om alles naar wens te doen, omdat ze hopen daarna weer voor nieuwe onderzoekingen te worden inge schakeld. Daar komt nog bij, dat het geld dat ze hiermee verdienen voor hen van grote be tekenis is. Ze kunnen er in de gevange niskantine iets extra's voor kopen, ze kunnen geld opsturen naar hun familie, zodat ze die ook tijdens hun gevangen schap nog steunen en anderen sparen het hier bij de administratie op, om la ter, wanneer ze worden ontslagen en de vrijheid in gaan, een centje achter de hand te hebben, waarvan ze voorlopig kunnen leven, of waarmee ze iets kun nen gaan ondernemen. Over het algemeen zitten hier zwaar ge straften, die dus vele jaren voor de boeg hebben. Het feit, dat ze op deze manier wat afleiding hebben èn wat geld kun nen verdienen, trekt hen bijzonder. De belangrijkheid van dit werk voor be paalde misdadigers komt wel het best tot uitdrukking in de woorden die een tot levenslang veroordeelde moordenaar ons toevoegde: „Ik heb in mijn hele leven nog nooit iets goed gedaan. Iets als dit geeft je het gevoel iets nuttigs te ver richten, waardoor je vrede in je hart krijgt en het gevoel, dat je gelukkig toch niet voor niets hebt geleefdI" Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Ruim twee jaar geleden werd „De Paar dekamp", het tehuis voor bejaarde paar den aan de Klein Engendaalweg geopend en thans zijn er 9 paarden. Drie maanden geleden is Jackie uit Amsterdam naar Soest gekomen om een goede oude dag te hebben Het dier heeft hiervan niet lang kunnen genieten, want het is op 11 april gestorven. Corrie uit Markelo, de eerste gast, die in april 1962 kwam, is thans 36 Jaar oud. Witte Jopie uit Rijswijk is 25, Ouwe Jan uit Den Haag is pas 22, Cora even eens uit de residentie, is even oud, Jaap uit Aerdenhout is 26, Janus uit Baam- brugge 26 en de pony Frits uit Den Haag is 15. Sinds een half jaar is het rijpaard Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Bibie in pension en ook de pony Poppie is pensiongast. De heer De Heus, beheerder van het asiel, verzorgt de paarden, daarin bijge staan door mej. Erna Arends, die iedere dag uit Bussum komt om de dieren te verzorgen. De heer De Heus zal echter spoedig vertrekken in verband met zijn leeftijd. Op zon- en feestdagen, dus ook de beide pinksterdagen, is een jongedame in de Paardekamp aanwezig terwille van be zoekers. Zij is er van 10 tot 12.30 uur en van 2 tot 4.30 uur. Begin juni komt een Shetlandpony van 33 jaar in het „tehuis". Men is al bezig met het maken van een box. Een grotere box is in aanbouw ten behoeve van twee ezels, die nog niet komen, daar dit af hankelijk is van het overlijden van hun eigenaren, die de dieren goed onderge bracht willen hebben. Het land, waarop de Paardekamp geves tigd is, heeft de stichting in pacht ge kregen. De eigenaar is van plan zijn ge hele bezit te verkopen en dat kon wel eens moeilijkheden brengen, maar voor lopig zijn de negen paarden en pony's nog uitstekend ondergebracht op het terrein dat de stichting kon pachten dankzij de vele begunstigers, die weten dat gironummer 631624 ten name van Stichting De Paardekamp altijd geld no dig heeft voor de verzorging van be jaarde paarden die het in Soest best naar hun zin hebben. Op 12 juni 1963 verleende de gemeente raad een krediet voor het verbeteren van de verkeerslichten op het kruispunt Amersfoortsestraat-Rademakerstraat, Kampweg, Veldmaarschalk Montgome- ryweg te Soesterberg. Tijdens deze raads vergadering is besloten om in het plan voor deze verbetering enige wijzigingen aan te brengen. Het gewijzigde plan is besproken in enige commissies. Om tech nische redenen is het niet mogelijk een geheel afdoende oplossing te vinden voor het links afslaande verkeer. Dit zal vrij lang moeten wachten. Een betere oplos sing kan echter niet gevonden worden. Het herziene plan omvat het leveren van diverse verkeerslichten en montagemas- ten, het leveren van een regelautomaat voor alle te plaatsen en reeds geplaatste verkeerslichten, het monteren van de ap paratuur, inclusief kabel en gloeilampen voor de diverse lichtinstallaties. De totale kosten zullen 19.000,bedragen. Daar het hier een rijksweg betreft zal aan rijkswaterstaat 'n bijdrage van 10.000, gevraagd worden. Naast het krediet van 1800,dat al verleend is, moet er een krediet van f 17.200,komen. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Het tienjarige meisje Joh. B. reed op de Molenweg per fiets. Zij stak de Molen straat over zonder op het verkeer te let ten en werd aangereden door een auto, bestuurd door de Soester monteur H. W. die op de Molenstraat in de richting van de Nieuweweg reedt. Het meisje kwam ten val en kreeg schaafwonden aan het gezicht. Dokter Stroband verleende de eerste hulp, waarna het kind door haar vader thuisgebracht is. Op 20 mei houdt de vereniging Zilver Te- tra een vergadering in de Gouden Ploeg. Er worden kleurendia's getoond en er is een bandlezing van de heer H. Beenen uit Schiedam. De titel is „Met de keurmees ter op pad". VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 MEI 1964. Op vrijdag 22 mei maakt de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ex cursie naar de bossen en de meeuwenko lonie van het reservaat „Leersumse veld". Daar zal de heer T. de Man van de hout vesterij Utrecht van Staatsbosbeheer de bezoekers rondleiden. Het ligt in de bedoeling op 30 mei een wandeling door de bossen en de duinen van Soest te maken. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben nieuwe nonnen vastgesteld voor de salarissen van wethouders. Zij advise- ren gemeentebesturen van plaatsen die 30.000 tot 40.000 inwoners hebben de wethouders een jaarsalaris te geven dat varieert van 8100,tot 12.950, De jaarwedde van de Soester wethouders is op 1 januari 1963 vastgesteld op 8400,Gezien de recent toegekende salarisverhogingen aan personeel in een In het jaar 1647 stierf een zekere Nee Telle, een inwoonster van Klein Agelo. Zij was een zuinige vrouw, want bij haar dood viel er een aardige cent te erven. Maar Nee Telle was ook een goede vrouw, want uit haar testament bleek, Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 TELEFOON 4685 dat ze aan het Armengilde 20 daalders had vermaakt. Aan het Armengilde van Klein Agelo, zoals werd aangenomen. Maar het ging hier al net als in vele gevallen bij het verdelen van een nala tenschap. Ook anderen meenden op de 20 daalders recht te hebben, n.1. de in woners van Groot Agelo. En zo ontstond er een kwestie tussen twee dorpjes in de buurt van Ootmarsum in Twenthe. Een gelukkig compromis werd echter gevon den. Men kwam overeen om het geld te besteden voor aankoop van broden ten behoeve van de armen zowel van Klein als Groot Agelo. En deze brooduitdeling werd meteen - want daarvoor zijn we in Twenthe - traditie. Meer belangstellenden, minder armen. Midden tussen de korenvelden van Twen the vindt men een merkwaardige „stil le" plek in de altijd heen en weer wie gende halmenzee. Zo maar in het ko ren is daar een kaal stuk grond, drie hoekig van vorm, omzoomd met wat struikgewas. Het is er stil, het hele jaar door. Misschien, dat een eenzame toe rist er een ogenblik vertoeft, zich afvra gend wat toch wel de betekenis mag zijn van deze plaats. Het antwoord zal hij slechts krijgen op die ene dag van het jaar, op de tweede maandag na. Pinksteren, of ook wel „Beloken Pink steren" genoemd. Want dan komen langs de „Boarnse diek" de boeren aangelopen. Dertien in getal. Elke boer heeft een groot rogge-, brood bij zich. Donkerbruin gebakken „mikken" van 30 pond: En nóg meer mensen komen - uit de om liggende gehuchten - naar die merk waardige openluchtsamenkomst. Het zijn de armen. Want sinds 1647 wordt door de boeren op deze dag het brood uitgedeeld aan de behoeftige buurtgenoten. De verga derplaats is dan geheel gevuld met men sen. De oudste van de boeren treedt naar voren „Eerst bidden, jongens". Allen knielen neer. Hoofden worden ont bloot. En alleen de vogels begeleiden met hun gefluit de plechtige woorden van het gebed. Na deze opening wordt begonnen met tellen van de behoeftigen. Eerlijk zal het brood worden verdeeld, dat wil zeggende armen van Groot en Klein Agelo gaan vóór. Zij krijgen een héél brood De mensen uit andere dor pen ontvangen slechts een half exem plaar, toch nog 15 pond. De laatste tijd echter is de neiging sterker om - zonder aanzien des persoons - iedere „deelne mer" een evengroot part te geven. Met groot mes worden de broden in SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 dienst van particuliere bedrijven en aan overheidspersoneel acht de burgemeester het billijk dat de wethouderssalarissen in Soest een verhoging ondergaan. Er is dan ook voorgesteld aan de raadsleden Gedeputeerde Staten van Utrecht te be richten dat zij instemmen met een ver hoging van de wethouderssalarissen tot 9600,per jaar. De kindertoeslagrege ling voor wethouders zal eveneens een wijziging ondergaan. Tevens komt er een nieuwe pensioenregeling voor de wethouders. De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de gemeente een plan gezonden voor de verbetering van de opritten van de vier overwegen in de spoorlijn Amsterdam- Amersfoort. Deze overwegen zijn gelegen in de Maatweg, Grote Melmweg, Eem- weg en Hooiweg. De kosten van verbe tering bedragen f 16.000,De Neder landse Spoorwegen zijn bereid 50 in de kosten bij te dragen. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een kre diet van 8000,— te verlenen. stukken gesneden. Na de uitdeling wordt de bijeenkomst gesloten met een dank gebed. De belangstelling voor dit jaarlijks te rugkerende gebeuren is groeiende. Meer en meer nieuwsgierigen nemen deel aan deze belevenis. Het Is - om het populair te zeggen - voor de bewoners van de belde Agelo's allang geen „onderonsje" meer. Van heinde en ver komen de men sen om de samenkomst bij te wonen. Deze belangstelling voor oude gebruiken is enerzijds verheugend, maar aan de andere kant is er ook een nadelig gevolg, wantde armen blijven weg. Niemand wil nu eenmaal graag „onder veel be kijks" „bedeeld" worden. Het is voorgekomen, dat de boeren hun broden weer mee naar huis moesten nemen. De armen hadden zich niet ge meld. Thans wordt het roggebrood aan het publiek verkocht, de opbrengst is dan ten bate van een goed doel Zo wordt tóch weer inhoud gegeven aan een goede gewoonte op de tweede maan dag na Pinksteren, temidden van het veel belovende koren op het veld van Twenthe.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13