Democratisering in het onderwijs. Diehterlijk dagboek. EXPOSITIE HUISHOUDSCHOOL. HET OOG GERICHT OP TACT. V.V.V.-nieuws. SHOW VAN KOELKASTEN. S.E.C.-honkbal. Jaarvergadering M.H.C. Soest. Opstelling van S.E.C. Korfbal. Ontheffingen. VRIJDAG 15 MEI 1964. 43stc JAARGANG No. 38. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 ÜITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Tweede Kamer heeft een wijziging van de Lager-Onderwijswet aanvaard, waardoor de ouders van leerlingen van het openbaar onderwijs meer betrokken worden bij de gang van zaken. Tot nu toe waren de voorstanders van het openbaar onderwijs voor de stich ting van een openbare lagere school (het ulo., v.g.l.o. en m.o. vallen er ook nu buiten) afhankelijk van de welwil lendheid van het gemeentebestuur. Wel heeft dit de wettelijke verplichting om bij gebleken voldoende belangstelling voor openbaar onderwijs, de stichting van een openbare lagere school tot stand te brengen, doch er bleven verschillende mogelijkheden om het tot stand komen van zo'n school te vertragen of zelfs te beletten. Wanneer college en raad in grote meerderheid uit voorstanders van het bijzonder onderwijs bestaan, dan waren deze mogelijkheden niet uitgeslo ten. Ten aanzien van het bijzonder onderwijs is het zo. dat de hiervoor bestaande vereniging of kerkelijke instantie op pad kan gaan om toezeggingen van een vol doend aantal ouders te verkrijgen dat zij hun kind (eren) naar de op te rich ten bijzondere school zullen sturen. Zijn deze toezeggingen verzameld, dan is het gemeentebestuur verplicht om medewerking te verlenen voor het tot stand komen van de school. Het open baar onderwijs is ten deze echter groj tendeels aangewezen op het initiatief van het gemeentebestuur De nu aangenomen wetswijziging maakt het echter mogelijk, dat ook voor het openbaar lager onderwijs de ouders zelf om de stichting van een lagere school kunnen verzoeken en, wanneer aan de gestelde voorwaarden is voldaan, het ge meentebestuur dan de medewerking moet verlenen. In bepaalde gevallen kun nen die voorwaarden zelfs worden ver zacht. om een minderheid toch in de gelegenheid te stellen hun kinderen openbaar onderwijs te laten volgen. In gemeenten met meer dan één open bare lagere school kan nu ook een schoolraad worden ingesteld. Daarin zul len dan zijn vertegenwoordigd school hoofden, onderwijzend personeel, ge meentebestuur en ook de ouders. De schoolraad dient dan gehoord te worden bij het opmaken van een voordracht voor hoofden van scholen, bij het op maken van het leerplan en bij het vast stellen van het bedrag dat per leerling zal worden besteed. Daarnaast blijven voor iedere school afzonderlijk de ouder commissies en ouderraden bestaan. Zo krijgen de ouders, voorstanders van openbaar onderwijs, nu dus meer invloed ten aanzien van de stichting van deze scholen en de gang van zaken daarbij. Een democratisering die in deze kringen zeker gewaardeerd zal worden. Hoe groot nu de invloed van de ouders in de schoolraad zal zijn, hangt natuur lijk in belangrijke mate af van de men sen die zich voor deze functie beschik baar stellen. Zij kunnen er tevens toe meewerken, dat er een sterker contact groeit tussen de ouders en onderwij zend personeel, dat naar beide zijden vruchtdragend zou kunnen werken. Er wordt weieens over geklaagd, dat dit contact lang niet voldoende wordt nagestreefd, in het bijzonder niet van de zijde van de ouders. De school is toch het noodzakelijk aanvullend ele- De zomer is dan toch gekomen. Vergissen wij ons niet te zeer, Dan wordt het op de zeventiende En maandag prachtig Pinksterweer. Maar als het onvoorzien tóch regent De lezers ergeren zich groen. Dan zullen, met beboterd hoofdje, Wij nooit meer een voorspelling doen. Verolme denkt men af te Rem-men. Misschien is toch zijn valk een uil? De strijd gaat nu pas goed beginnen Van evolutie contra zuil. Bij televisiespelen zullen Voortaan slechts plasticbloemen staan. De echte zijn te duur geworden, Geen stuiver mag verloren gaan. Boert nu, juist in ons bollenlandje, De televisie al zó slecht? Maar bij de Nato-conferentie Zijn in Den Haag de bloemen écht. Blij lachen daar veertien ministers, Van wil naar vrede het symbool; De vijftiende moet somber staren. Zo decreteerde pa De Gaulle. Het dames-wereld-vredesleger, Een duizendtal vrouwschappen sterk, Werd eerst door Both niet toegelaten Voor vreedzaam demonstratiewerk, In 't nauw gedreven moest hij zwichten, Terecht dat deze arme man; Wég wezen voor de vredesvrouwen, Want anders komt er oorlog van! JAAP MIJDERWIJK. ment bij de opvoeding van de kinderen, zodat een veel nauwere samenwerking dan eenmaal per Jaar op een ouderavond In de school zeker gewenst is. Anderzijds krijgt men ook wel eens de indruk, dat een leerkracht dit contact niet bepaald bevordert en louter met de schooluren aan zijn plichten meent te kunnen voldoen. Wanneer men zich niet alleen leerma- chlne doch als onderwijzer ook opvoe der wil beschouwen, dan zal ook van deze zijde een nauw contact met de ouderlijke opvoeders als onontbeerlijk moeten worden beschouwd en dus ook moeten worden gezocht uit eigen Initia tief. Het kennen van de milieu-achtergron den van een kind, kan er veel toe bij dragen het tot de best mogelijke school prestaties te brengen. Daar moet de onderwijzer een eer ln stellen en er dan ook de tijd voor over hebben. Dat ls bepaald niet teveel ge vraagd van iemand die zich opwerpt als leermeester van het kind. Het ls inhaerent aan de taak die men zich gekozen heeft. Veie ouders van leerlingen en andere belangstellenden hebben woensdag en donderdag 'n tentoonstelling bezocht die was ingericht in lokalen en gangen van de Koningin Emma Huishoudschool. Heel veel werkstukken van leerlingen waren te bewonderen en in de keuken was het een paradijs voor fijnproevers. De school bestaat binnenkort tien Jaar. In 1954 is begonnen met 24 leerlingen en thans zijn er 172. Er zijn 16 leerkrachten. In de loop der jaren is de school een streekschool geworden. Woensdagmiddag werd de expositie ge opend door de directrice, mej. A. M. E. Jirris. Zij verwelkomde in het bijzonder de dames Polet, Goede, Rijk en Wiegel, leden van het bestuur der school en wees erop dat met de expositie bekendheid gegeven wordt aan het nijverheidsonder wijs in het algemeen en het werk van de Koningin Emma Huishoudschool in het bijzonder. Met veel ijver en toewij ding is gewerkt aan de voorbereidingen van de tentoonstelling, maar ook van de kledingshow, die na het openingswoord van de directrice volgde. Trotse leer lingen toonden wat ze zelf vervaardig den en kleuters lieten parmantig zien wat voor hun vervaardigd was. Zij die de tentoonstelling bezochten za gen bij het binnenkomen direct de aan trekkelijke expositie die aan Koningin Emma gewijd was. Met het stichten van de naaldvakschool legde zij aan het einde van de vorige eeuw de basis voor het werk dat thans in de huishoudschool ge daan wordt. Werkstukken op velerlei gebied bevonden zich in een gang die bestemd was voor hetgeen leerlingen van de primaire af deling I en II vervaardigden. Werkstuk ken over de Olympische Spelen de be vrijding, de boekenweek en vele andere onderwerpen, maar ook prestaties op het gebied van muziek en handenarbeid, terwijl gymnastiekattributen erop we zen dat ook aandacht geschonken wordt aan de lichamelijke opvoeding. Ook voor cursisten was een plaatsje in geruimd. Het zijn de niet-schoolgaande die met hun werkstukken toonden dat ze heel wat opgestoken hebben in de school. Dat deden ook zij die in het kader van het leerlingstelsel de school bezoeken. Leerlingen van de v. d. Huchtschool wa ren bij deze tentoonstelling evenmin ver geten. Zij verrichten in de huishoud school huishoudelijk werk. De keuken was een heerlijk oord met vele lekkere hapjes maar de afdelingen die ingericht waren voor kleuterhulpen en assistenten in de huishouding mochten er even goed zijn. Houtbewerking, op- knapwerk, muziek, kinderzang, spel, het inpakken van geschenken enz. enz. De primaire opleiding duurt twee jaar en is bedoeld als een huishoudelijke vooropleiding. Algemeen vormend onder wijs, naaien, breien, stafversieren, ver stellen, koken wassen, strijken, huishou delijk werk, gymnastiek en Engels, het is een hele lijst. Er kan een getuigschrift behaald worden en na deze twee jaar kunnen de meisjes de vervolgopleiding voor assistente in de huishouding, kleu terhulp, leerling-verkoopster, een naaiop- leiding of een drie'ürige vooropleiding voor lerares volgen. Voor 't laatste moe ten de meisjes echter uitblinken op theo retisch gebied. Voor meisjes die van kinderen houden bestaat de tweejarige opleiding tot kleu terhulp. Na deze opleiding kunnen zij een opleiding tot verzorgingsassistente volgen. Opleiding voor de verzorgende beroepen maakt van de meisjes, als ze de school verlaten hebben en doorgaan met leren, ziekenverzorgsters, gezinsverzorg- sters, kraamverzorgsters, bejaardenver zorgsters en leerling-verpleegsters. Daar voor kunnen zij in Amersfoort en Hilver sum terecht, evenals aanstaande inrich tingsassistenten en kinderverzorgsters. Voor de meisjes die uitblinken bij het al gemeen vormend onderwijs bestaat de mogelijkheid het klimroosdiploma te be halen. Alles wat door de leerlingen gedaan wordt komt in werkboekjes te staan, zo dat steeds nagekeken kan worden hoe het erbij staat. Deze werkboekjes doen ook dienst als ze stage lopen in een gezin als assistente in de huishouding of kleu ter hulp. Met deze expositie is opnieuw bewezen dat het stichten van de huishoudschool in 1954 een bijzonder verstandige daad geweest is. Niet alleen in Soest maar in verre omtrek worden hiervan de vruch ten geplukt. Morgenmiddag speelt het eerste honkbal team van S.E.C een uitwedstrijd tegen Donar en het tweede team speelt een thuiswedstrijd tegen F.A.K. 2. Deze be gint om 4 uur, evenals de belangrijke voetbalwedstrijd Lage Vuursche-D.O.B., welke op een terrein aan de Bosstraat gespeeld wordt. Zowel Hees als V.V.Z. hebben belang bij de uitslag van deze wedstrijd. De Mixed Hockey Club Soest zou de jaar vergadering houden op woensdag 27 mei, maar heeft donderdag 28 gekozen om dat op woensdag de wedstrijd Real Ma- drid-Inter Milaan, door de televisie uit gezonden wordt. Er is bestuursverkiezing. Voorzitter J. P. Corsmit is aftredend, maar hij stelt zich herkiesbaar. Mevr. J. de Jong en de heer J. de Haan treden af als leden van de commissie van beroep en het bestuur heeft voorgesteld de heren A L. Vriens en C. J. Louman te benoemen. Voor de kascommissie zijn de heren J. J. du Mee en ir. J. Tiedema kandidaat. Plaatsver vangers zijn mej. L. v. d. Sterren en de heer G. J. Geijtenbeek. Voorgesteld is de heren mr L. P. Schmidt en J. Hoppenbrouwers te benoemen tot lid van de elftalcommissie heren en de heren J. J. Houtkamp en M. Lock tot leden van de elftalcommissie dames. Van de jeugdcommissie is de heer J. K. Vogt voorzitter. Het bestuur heeft voor gesteld de heren M. van Dorp en A. Spoorenberg tot leden van deze com missie te benoemen. Mej. R. v. d. Sterren en de heer A Spoorenberg zullen tot lid van de feestcommissie benoemd wor den. Op tweede pinksterdag zou het eerste herenteam van de Mixed Hockey Club een beslissingswedstrijd moeten spelen tegen S.C.H.C. 4, waarbij uitgemaakt zou worden wie van deze elftallen met Alli- ance uit Hillegom zou promoveren. Deze wedstrijd gaat niet door omdat de ge speelde wedstrijd S.C.H.C.-Zandvoort, die door S.C.H.C. verloren werd, door protest van S.C.H.C. een gelijk spel opgeleverd heeft. S.C.H.C. promoveert nu met Alli- ance. S.E.C. speelt maandag de uitwedstrijd tegen V.V.Z. in de volgende opstelling; doel Van Limburg; achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman, voor Dorrestein, v. d. Broek, Hanasbei, Aalberts en Dettmer. Op tweede pinksterdag nemen zes teams van de korfbalvereniging De Meteoren deel aan de pinksterseries van de Goois- Utrechtse Korfbalbond. Elk team moet drie wedstrijden spelen en er wordt ge speeld tegen teams van Welgelegen, Soesterkwartier, Austerlitz, Hilversum, Biko, Vogel, Vinken, K.V.O., Zwaluwen, Altius en Amersfoort. Op 23 mei zal deel genomen worden aan de Amersfoort-se- ries. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht aan de N.V. Arma, Postweg 60 te Soesterberg, ontheffing van de ver bodsbepaling in de Hinderwet te verlenen voor het uitbreiden en wijzigen van de fabrieksruimte aan de Postweg. Het ligt in de bedoeling aan de heer W. G. de Jonge, Veldmaarschalk Montgomeryweg 7 ontheffing van de verbodsbepaling te verlenen voor zijn herstelwerkplaats voor motorrijtuigen. Aan de heer A. v. d. Lee, Kerkstraat 58, wordt ontheffing verleend voor zijn garagebedrijf en aan de heer M. v. d. Broek, Kerkstraat 49 voor zijn benzinestation. Aan de heer G. Spruit, Veenzoom 9, zal ontheffing verleend worden voor een bovengrondse gastank. Zonodig zullen voorwaarden opgelegd worden om de veiligheid te waarborgen en hinder te voorkomen. Als u iets van iemand gedaan wilt krij gen dan kunt u hem een kistje sigaren geven, zijn vrouw prijzen om haar schoonheid of zeggen dat hij zulke schrandere kinderen heeft om hem gunstig te stemmen. Zo iets wil nog wel eens helpen. U kunt natuurlijk ook naar zijn huis gaan, de ruiten ingooien, zijn hond een trap geven en op hoge toon uw eisen stellen, maar dan bereikt u niets. Spanje wil lid van de E.E.G. worden. Daarvoor is de steun nodig van landen die bij deze gemeenschap aangesloten zijn en indirect dus van de bewoners van deze landen. De Spaanse regering zou haar douane beambten kunnen opdragen extra vrien delijk te zijn tegen bewoners van de E.E.G.-landen die de grens passeren en bijzonder vlot voor de vrachtauto's die goederen vervoeren naar het land van Franco, dat zoveel nodig heeft wat voor ons niets bijzonders is. De regering zou extra welwillend kun nen staan tegenover de buitenlandse bedrijven m haar land en tegenover de buitenlandse bedrijven die iets voelen voor vestiging in Spanje en zo in heel West-Europa een welwillende sfeer te genover het land van St. Nicolaas kun nen scheppen. Dat zou inderdaad allemaal kunnen en dan doen denken aan dat kistje sigaren en die lofuitingen. De Spaanse regering kiest echter een handelwijze die doet denken aan het in gooien van die ruiten. Lekker toeristen plagen aan de grens, vestigingen van buitenlandse bedrijven moeilijkheden bezorgen, de invoer van artikelen tot een onderneming maken die heel veel tijd kost en zo bewerkstelligen dat iedereen een hekel aan Spanje krijgt. En dat allemaal om het lidmaatschap van de E.E.G. af te persen. Wilt u geloven dat het net is alsof wij al eerder kennis maakten met een der gelijke ontactisch optreden in Spaanse sfeer? KANTMAN. De Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenverkeer heeft een folder uitgegeven „Utrechts Polderland". Met een dertigtal snapshots toont deze folder u de schoonhed van de hollandse polder, zoals die in de povincie Utrecht is te vinden. Aan de hand van een oriëntatie-kaartje kunt u de schilderachtige plekjes opzoe ken. Ja schilderachtig is de polder! Een paar knotwilgen aan de slootkant, grazende koeien in het weiland onder een wijde lucht, een onder hoge bomen verscholen liggend boerderijtje, de melk emmers wachtend langs de kronkelige weg, een ophaalbrug, de plots verrijzen de torens van een oud kasteel, het speels vallend zonlicht op een waterplas of een echt Hollands binnenwater. Uw hart gaat open, want dat is Holland, zoals de oude meesters het op het doek brachten en zoals het ons bekend en dierbaar is. Komt u de folder bij ons halen? Uitvoe rige gegevens vindt u op het inlegvel; Als u toch bij ons kantoor bent, slaat u dan even een blik in onze expositie-vi trine, waar Marise de Jong nieuw werk laat zien. Naast haar pittige figuurstudies kunt u haar talent bewonderen in een aquarel van een tuin. Hotel „De La Bordelaise" was woensdag en donderdag een paradijs voor de huis vrouw, want een deel van het bedrijf was ingericht als expositieruimte met een hele grote plaats voor koelkasten van Marijnen en Siemens. Vele dames zijn dan ook geweest om te kijken en zich te ben. Voor de melk die de kinderen zo nodig hebben, maar ook voor het bier tje van pa en natuurlijk in de eerste plaats voor alle levensmiddelen die in het gezin gebruikt worden. Kleine gezinnen hebben een kleine koelkast nodig en grote gezinnen een grote, maar er was laten voorlichten omtrent het nieuwste op koelkastgebied. Men kon echter ook terecht voor wasmachines, mixers, strijk ijzers enz. De expositie was ingericht door Radio de Jongh van de Koninginnelaan, die hiermee blijk gaf niet alleen op radio- en televisiegebied het neusje van de zalm te kunnen bieden maar ook op huis houdelijk gebied. De tijd van de koele kelders is voorbij en iedereen moet nu een koelkast heb- keus genoeg, zodat zelfs de moeders van hele grote gezinnen konden vinden wat ze zochten. Ook voor diepvrieskasten kon men terecht. Marijnen en Siemens leveren vele maten en soorten. Marijnen is al meer dan 30 jaar koelspecialist, dus die weet er heel wat van en de naam Siemens heeft een goede vertrouwde klank. Het was dus een uitstekende gedachte van Radio De Jongh deze expositie te houden en velen hebben ervan geprofiteerd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1