□ACMOURER GEPRIKKELDE MENSEN. De nieuwste Pockets Smits Pockethall Italiaanse lijn MIDDELMAN SOESTERBERG VIERDE BLAD De waarheid over alcohol. PONTIAC Loffelijk initiatief. Benoeming. Tien jaar K.A.V. 19.90 Kostuummode en toch variatie Medische dienst. 10 jaar K.V.0. voering door Utile Dulei. Op Pinksterbal. ■H/aO^icCccAxr .1. Tb. Voskuilen Brandje bij Coea Cola. Salaris leidster. Pacht. Instuif R.K. Jong Soest. Openingstijden natuurbad. Kamer van Koophandel. Welvaart staat bestrijding in de weg. Ze mogen er in. Ze mogen er niet in. Ze mogen er wél in. Het heeft heel wat mi nisteriële voeten in de aarde gehad voor dat de buitenlandse deelneemsters aan de anti-N.A.V.O. demonstratie deze week in ons land werden toegelaten. Aanvan kelijk zouden onze landsgrenzen gesloten blijven voor deze vreedzame vrouwen, die met bloemen wilden protesteren te gen een multilaterale kernmacht, zoals de N.A.V.O. die denkt te vormen. „Ge vaarlijk voor de openbare orde", zo oor deelde de Nederlandse regering maan dag jongstleden en zond vooraanstaande dames per vliegtuig retour als ze op Schiphol één naaldhak op onze Neder landse bodem durfden zetten, maar een half etmaal later streek minister Schol ten toch nog de hand over zijn hart en opende de grenzen weer voor de vreed zaam aanvliegende vrouwtjes. Op hetzelfde moment bestudeerde men in Den Haag het rapport van de K.V.P. over de voorlichting inzake de kwestie Irene, waarin vooral de V.A.R.A. en de socialistische pers scherp werden aan gevallen. Vooral de V.A.R.A.-voorlichting, die als tendentieus werd afgeschilderd, zou in katholieke kringen grote ergernis en verontwaardiging hebben teweegge bracht. Politiek opportunisme en ten- denzen van anti-papisme waren in deze kwestie duidelijk aan de dag getreden, aldus het bestuur van de K.V.P. Voorts kregen N.C.R.V., V.A.R.A. en V.P.R.O,, ge- zamelijk een veeg uit de pan omdat deze omroepverenigingen geweigerd hadden een rechtstreekse uitzending van het huwelijk van prinses Irene te verzorgen. Terecht verweet men de V.A.R.A. dat zij de gevaren die ons land van het carlis- me en van Spanje bedreigen, schromelijk had overdreven. Inderdaad gaven sommi ge televisie-programma's ons de indruk, dat de wereldvrede in de toekomst niet vanuit Rusland of rood-China in ge vaar zou worden gebracht, maar veeleer van de Montejura. steeds het eerst in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Algra contra Van het Reve. Beziet de Nederlandse regering bloemrijke buitenlandse vrouwen met argusogen, het eerste-kamerlid de heer Algra stoort zich vooral aan bepaalde mannen. De afgelopen week heeft dit parlements lid in literaire kringen weer de nodige deining gewekt door een recente bundel korte verhalen van Cornelis Gerard van het Reve als onaanvaardbare lectuur te karakteriseren. Evenals destijds Anna Blaman heeft ook deze Nederlandse au teur in zijn boeken het vraagstuk dei homosexualiteit als een centraal thema gesteld. Dat een dergelijke probleemstelling veel weerstand ondervindt is begrijpelijk. Dat men die weerstand altijd uitlegt als een bezorgdheid voor de goede zeden en de openbare orde, roept echter grote twijfels op. Psychiaters en psychologen wijzen er ons sinds jaar en dag op, dat de ster ke weerstand tegen afwijkend sexueel gedrag wijst naar diepere achtergronden, die nodig in het oog zouden moeten worden gevat. Afwijkend sexueel gedrag wordt maar al te vaak verward met sexuele criminaliteit, hetgeen bepaald onjuist is. De opvattingen van de heer Algra zijn krachtig bestreden, ook in zijn eigen kring, maar niettemin stemt het triest dat er nog altijd veel vooraanstaande fi guren zijn die menen dat men ernstige vraagstukken kan oplossen door ze dood te zwijgen of eenvoudig uit de weg te gaan. Bruid zei „nee". In de wereldberoemde roman „De idioot" van Dostojewsky vlucht Natasja uit het voorportaal van de kerk, waar enkele minuten later haar huwelijk met vorst Myskin zou worden ingezegend. Vorige week hield in een der zalen van het lieflijke Baarnse gemeentehuis iedereen de adem in, toen een jonge bruid „nee" zei op de vraag van de ambtenaar van de burgelijke stand of zij in het huwe lijk wilde treden met de jongeman, die zijn geluk aan het hare wilde verbinden. De gemeente Wassenaar meende echter kennelijk dat dit menselijke drama de trouwlustigen niet zal remmen, want in deze gemeente kan men tegenwoordig ook op zondag trouwen. Denkt de jeugd aan trouwen, de bejaar den maken zich voornamelijk zorgen over hun schrale inkomen. Bijna 30.000 vergrijsde Nederlanders (onder wie een opa van 97 jaar) waren het afgelopen weekeind naar Utrecht gereisd om daar op vitale wijze op te komen voor hun rechten. Optrekking van de a.o.w. tot 3650,voor gehuwden en 2550,voor ongehuwden was het voornaamste punt van de resolutie, die tijdens deze hij een komst in de Irene-hal werd aangenomen. „Eiland" leed schipbreuk. Porto, telefoon en telegram zullen met ingang van de eerste juli duurder wor den. Een gewone brief gaat 15 cent kos ten een briefkaart 'n dubbeltje. Ieder lo kaal telefoongesprek gaat voor vijf cent op de teller inplaats van voor vier. Ook een telefoonaansluiting zal duurder wor den. De verhogingen zijn een gevolg van de verliessituatie, waarin het bedrijf van de P.T.T. zich bevindt. Vooral bij de postdienst was de verhouding tussen kosten en opbrengsten bijzonder slecht. Ondertussen is het wel zeker dat deze fikse verhogingen een aantal bedrijven in grote financiële moeilijkheden zullen brengen. Een loonsverhoging van 10 UNIEKE KOLLEKTIE VCRLOVIMGSRIMCCIM LANGESTR.Z6 TEL; 14055 AMERSFOORT is voor hen minder bezwaarlijk dan een portoverhoging met dertig tot veertig procent. Vele verzendhuizen en uitge vers van periodieken zullen nu wel ge dwongen worden hun abonnementsprij zen te herzien. De heer Verolme zal zich overigens over de verhoging van de posttarieven niet zoveel zorgen maken Als grootste aan deelhouder van het kunstmatige televi sie-eiland wordt hij uiteraard het meest getroffen door de spoedwet tegen kunst matige installaties in zee, welke de Nederlandse regering deze week heeft afgekondigd. Volgens de regering kunnen kunstmatige eilanden een steunpunt zijn voor allerlei schadeüjke activiteiten voor internatonale en nationale belangen. Wij onder al die schadelijke activiteiten precies wordt verstaan wordt echter niet nader gepreciseerd. Over de wérkelijke bedoeling van de wetgever bestaat weinig twijfel. Men wilde de commerciële uitzendingen ver hinderen, die Verolme c.s. voornemens waren door de R EM. te laten plaats vinden. Nu op elke uitzending een boete van 10.000,wordt gezet, zullen de initia tiefnemers wel van hun voornemen af zien. In Hilversum en Bussum wrijft men zich in de handen. De vorig jaar geslaagde leerlingen van de Chr. ULO aan de Prins Bernhardlaan hebben reeds geruime tijd geleden het plan opgevat een toneelstuk op te voe ren voor oud-leerlingen, leraren en leer lingen van de school. Al enkele maanden wordt, onder regie van mevouw E .van Amerom, ijverig ge werkt om het stuk Vadertje Langbeen op de planken te brengen. Men beoogt met deze opvoering de band tussen school en oud-leerlingen weer wat te ver stevigen en ook die tussen de oud-leer lingen onderling. De opvoering in De Rank op 30 mei is in de eerste plaats voor de oud-leerlin gen bedoeld, en vandaar dan ook dat voor hen de kaartverkoop reeds Is ge start. Men zie hiervoor de advertentie elders in dit nummer. De resterende kaarten komen beschikbaar voor de leer lingen van de school. Het is ons gebleken dat men nu reeds speelt met de gedachte, elk jaar een der gelijke avond te organiseren, waarbij allen die met de Chr. ULO verbonden zijn of waren, elkaar kunnen vinden. Sinds 1 februari 1964 is mevr. M. S. Mo- log-Jacobs als tijdelijk onderwijzeres ver bonden aan de openbare school voor lager onderwijs te Soesterberg. Het col lege van B. en W. heeft de raad voorge steld haar in vaste dienst aan te stellen. Reeds enige malen heeft de toneelver eniging Kerkebuurt het kolderstuk „In de vergulde os" opgevoerd en woensdag avond vond opnieuw een opvoering plaats in het St. Josephgebouw voor de leden van de afdeling Soest der K.A.V., die tien jaar bestaat. De dames hebben genoten van de dwaze belevenissen in het hotel, dat enige malen van eigenaar Snoezig Swift-schoentje. Modieus en heerlijk aan de voet. In wit." SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 verandert. De regie was in handen van de heer F. Roelofsen, die ditmaal ook een rol vervulde omdat een speler ver hinderd was. Deze feestavond werd geopend door mevr. Egberts-Westerbeek met een welkomst woord dat in het bijzonder de geestelijk adviseur, kapelaan Vernooij, het bestuur van de K.A.B. en afgevaardigden van de afdeling Soest en Soestdijk van het Ka tholiek vrouwengilde betrof. De viering van het tienjarig bestaan be gon woensdagmorgen met het opdragen van een mis in de Petus en Pau- luskerk door kapelaan Vernooij, waarna het ontbijt in het St. Josephgebouw ge bruikt werd. Tijdens 'n korte huishoude lijke vergadering werden mevr. Verhoef- Van Oooyen en mevr. v. d. Dijssel-Arpink tot bestuurslid gekozen, zij volgen mevr. Spijker en me). Van Vulpen op. Deze dames kregen bloemen, evenals mevr. Egberts, terwijl mevr. Stalenhoef gehul digd werd omdat ze 10 jaar lid is. 'DE iil.i li tul' Kledingsmaken lopen uit een. Mannen, die wel overwogen een nieuw kos tuum kiezen, worden bij ons geconfronteerd met een veelheid, die prettig aandoet. Met tweeknoops- sluiting. Met 3 knoops- slulting. Het aparte of het meer klassieke. Kleur en dessinkeuze in over vloed. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 - Soest - Tel. 2424 b.l.o„ een huishoudschool en een tech nische school. Er zijn 4 katholieke kleu terscholen, 8 katholieke lagere scholen, 1 katholieke v.g.l.o. en een katholieke ulo. In 1963 werden 284 nieuwe woningen aan de woningvoorraad toegevoegd. Het bou wen van een woningwetwoning kost in Soest ongeveer 58,per m3, een mid denstandswoning f 70,en een villa 85,—. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt op de beide pinksterdagen de artsendienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jel- lema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. De korfbalvereniging K.V.O. hoopt op 26 mei a.s. 10 jaar te worden. In verband met de viering van dit tweede lustrum wordt op zaterdag 23 mei a.s., van 16 tot 17.30 uur, receptie gehouden in het clubgebouw aan de Amersfoortsestraat. Evenals overal elders worden ook hier de toneelverenigingen schaarser. Van de verschillende amateurstoneelverenigingen die hier enige Jaren geleden nog be- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 MEI 1964. stonden, is er slechts één overgebleven. Dat is de r.k. toneelvereniging „Utile Dulci", die zich tot het uiterste inspant om in leven te blijven. Zij hoopt daarbij op de medewerking van allen die een toneelopvoering op prijs weten te stellen. Voor hen gaat woensdagavond, in „Huis ten Halve", het geestige stuk „Jij weet, jij weet wat ik niet weet". Na het geslaagde Paasbal in de Cockpit te Huis ter Heide is door de Soester- bergse r.k. jeugd besloten om ook op tweede Pinksterdag aldaar weer een ge zellige avond te houden. Alle roomska- tholieke Jongeren vanaf zestien Jaar zijn welkom. De muziek zal weer worden ver zorgd door het „AU Ree Combo" o.l.v. Gerard Spaan van Soesterberg. Van Weedestraat 8 - Telef. 2458 De monteur Ch. v. D. was in de garage van de Coca Colafabriek bezig met het schoonmaken van een auto. Hij maakte gebruik van een benzineverstuiver en raakte daarmee de startmotor aan. Er ontstond sluiting, vonken sloegen over en de benzine ontvlamde. Er kon vrij snel met 2 schuimblussers geblust wor den, zodat zelfs de auto geen schade op liep. De brandweer behoefde niet uit te rukken. Voor de nieuwe leidster van de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting is een gemeentelijk krediet van I 8300,nodig, teneinde haar te kunnen salariëren. Het rijk zal 60 van dit be drag - 4980,- als subsidie geven. Aan de heer P. G. Kok, landbouwer, al hier, wordt door de gemeente 554 m2 grond op de Soester Eng verpacht voor 55,40 gedurende de periode van 1 mei 1964 tot 1 januari 1965. Voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest is er op tweede pinksterdag in het St. Josephgebouw een pinksterbal. De AD-RI-JO's zuUen de dansmuziek ver zorgen. Tot en met 31 juli zullen de huidige openingstijden van het natuurbad gelden en dan worden ze gewijzigd. Het bad gaat op zaterdag, zon- en feestdagen om 19 uur dicht en de overige dagen om 20 uur. Drie kwartier voor de slui tingstijd wordt men niet meer in het bad toegelaten en verwacht wordt dat de bezoekers zich 20 minuten voor slui tingstijd naar het garderobegebouw be geven zodat het bad ook inderdaad op tijd gesloten kan worden. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amers foort en omgeving worden bijzonderhe den over Soest gemeld. Op een oppervlakte van 4614 ha woonden op 31 december van het vorig jaar 30.446 mensen, 14.725 mannen en 15.721 vrouwen. In 1963 zette de groei van de industrie zich voort en er werd indus- triegrond verkocht aan N.V. Bottelmaat schappij Het Gooi te Bussum, Sinclair and Valentine Co (Holland) N.V. te Soest J. W. Karwoczik te Soest en N.V. Fana- metaal te Rotterdam. Thans is er nog 2% ha industriegrond in het bezit van de gemeente. Verder zijn nog enige perceeltjes in particuliere han den De grondprijs van het gedeelte dat in handen van de gemeente is bedraagt 20,— per m2. Soest heeft 8 openbare scholen, n.1. 3 kleuterscholen, 4 lagere scholen en 1 uloschool. Er zijn 14 prot. chr. scholen, n.1. 5 voor kleuters, 5 lagere scholen, 1 v.g.l.o., 1 ulo en 2 b.l.o.-scholen. Bijzon dere neutrale scholen zijn er 6, voor kleuteronderwijs, lager onderwijs, ulo. Zoals U weet hebben de minister van justitie en van verkeer en waterstaat zich uitgesproken voor hogere maximum straffen voor verkeersongevallen waarbij de veroorzaker onder invloed van alco hol verkeerde. Dit is natuurlijk juist, maar het valt wel op, dat bij ons de maximumstraffen al zo hoog zijn: vier maal zo hoog als dat voor het veroorza ken van dood door schuld in het alge meen en driemaal zoveel als voor het met schuld teweeg brengen van branden ontploffingen, overstromingen enzovoorts met dodelijke gevolgen. Men kan drie jaar gevangenisstraf krij gen. Ook de procedure is bij ons eenvou dig. Als u geen alcohol drinkt komt deze stof ook niet in uw bloed voor. Om gekeerd: wanneer er wèl alcohol in uw bloed voorkomt, dan bewijst dat dat u een geestrijk drankje gedronken hebt en bent u schuldig als u een voertuig op de openbare weg bestuurt. Een Enropese warboel. Natuurlijk rijden er dagelijks mensen op de weg met alcohol in hun bloed. Het zou dwaasheid zijn, dit te ontken nen. Men gaat ergens buiten eten. Voor af wordt een borrel gedronken, daarna eet men. Na het eten drinkt men geen alchohol meer. Men bespeurt dan vrijwel geen invloed meer van de alcohol. Niet temin is hij nog aantoonbaar. Gevaar lijk? Als men een ongeluk veroorzaakt zeer zeker. U bezoekt een receptie waar alcoholica worden aangeboden. Beleefdheidshalve neemt u een slokje. Daarna drinkt u frisdranken en eet wat. U bemerkt al gauw niets meer van de alcohol. Toch blijft hij nog enige tijd aantoonbaar. Al weer: gevaarlijk als er wat gebeurt! Het merkwaardige is echter dat in de ons omringende landen daar heel anders over wordt gedacht. Men gaat er daar van uit. dat het drinken van een klein beetje alcohol geen kwaad kan. Vandaar dat men nauwkeurige grenzen heeft ge steld voor het alcoholgehalte, dat het bloed van de automobilist mag bevatten. Op zichzelf al een kwalijke zaak: er be hoort volstrekt géén alcohol in het bloed voor te komen om de eenvoudige reden, dat het lichaam geen alcohol maakt en in de bloedbaan brengt. Als men nu grenzen gaat stellen, dreigt het gevaar van bijzondere gevallen. Bij de een wordt de alcohol n.1. vlugger uit de bloedbaan verwijderd dan bij de ander. Het gevolg is, dat de een vrijuit gaat en de ander gestraft wordt bij eenzelfde alcoholge bruik. Wat is strafbaar. Het merkwaardige is, dat die bepalingen zowel aan deze als aan gene zijde van het ijzeren gordijn voorkomen. Nog merk waardiger is, dat de percentages (of promillages) zo ontzaglijk verschillen. Men drukt het strafbare alcoholgehalte uit in grammen per liter bloed. De strafbare grens ligt dan als volgt: Oost-Duitsland 0,3 g. Tsjecho-Slowakije 0,3 g. Zweden en Noorwegen 0,5 g. Joe goslavië 0,5 g. Oostenrijk 0,8 g. België spant wel de kroon: 1,5 g! Hieruit vloeit voort, dat men in België al een aardig borreltje op moet hebben alvorens strafbaar te zijn. Jammer ge noeg kan men nooit nauwkeurig aange ven hoeveel men wel kan drinken al vorens de strafgrens te bereiken. Dat hangt af van de persoon en zijn toe stand. Drinken op een lege maag geeft een snelle stijging van het alcoholper centage van het bloed. Bij een gevulde maag gaat alles wat geleidelijker en ook langzamer, zodat nooit een top wordt bereikt. Maar niettemin kan men stel len, dat voor het bereiken van het Bel gische percentage in normale gevallen anderhalve liter wijn van 10 of zes glazen bier van 33 cl of één goed glas pure whiskey geldt. En dan kan men dus nog Juist beneden de strafbare grens bhjven! De Belgische wetgever gaat er klaarblij kelijk van uit, dat men toch drinkt, bij allerlei gelegenheden en dat men daar mee rekening moet houden. Een nood lottige gedachtengang overigens. Het ge volg is dan ook dat de Raad van Europa thans bezig is met normen, die voor de gehele E.E.G. zullen moeten gelden. Leerzame tabel. Hoezeer dat nodig is begrijpt men, als men de tabellen raadpleegt van prof. dr. E. Eibel van de universiteit van Bonn, die als de grootste alcoholspecialist ter wereld geldt, ook voor het verkeer. Daaruit valt het onderstaande af te lei den: 0,1 g: geen opmerkelijke verschijn selen; 0,15 g: lichte aantasting van de beheersing der spierbewegingen; 0,6 g: vertraging der spierreflexen; 1 g: men reageert aanmerkelijk trager dan nor maal op geluiden of het zien van hin dernissen; 1,5 g: de helft der mensen is kennelijk dronken; 2 tot 2,2 g: allen zijn kennelijk dronken; 4 g: volslagen coma; 5 tot 7 g: de dood treedt in. Dat is alcohol. Men ziet dus, dat het in België mogelijk is, in kennelijke staat van dronkenschap achter het stuur te zitten, zonder nochtans strafbaar te zijn. Hier moet echter aan toegevoegd worden, dat dit de langste tijd heeft geduurd en voorts, dat de dronkenschap, in geval men een ongeluk veroorzaakt, wel dege lijk aangerekend wordt. Bloedproef noodzakelijk? Zodra men een strafbaar percentage op stelt, wordt de bloedproef noodzakelijk, zegt men. Dan ontbrandt echter de strijd over de vraag, of men verplicht is een ingreep als het nemen van een bloedmonster toe te staan. In de ge noemde landen lost men deze vraag als volgt op. Wie van openbare dronkenschap verdacht wordt, kan aangehouden wor den voor een ondervraging. Omdat dit op zijn minst veel oponthoud zal geven ver zoekt men het slachtoffer lucht te bla zen in een glazen buisje ter grootte van een sigaret; dit pijpje mondt uit in een plastic zak. Het bevat over een leng te van drie centimeter gele kristallen. Deze kristallen worden groen, zodra ze met alcohol in aanraking komen on verschillig of die alcohol vloeibaar of gasvormig is. De lengte van de groen- kleuring geeft een aanwijzing voor de mate waarin men alcohol uitademt. Nu kan iemand zojuist een borrel ge dronken hebben en dan bevat het speek sel uiteraard veel alcohol. Daarom wacht men tien minuten tot een kwartier en laat de proefpersoon dan blazen. Blijkt de verkleuring zich over meer dan tien millimeter uit te strekken, dan is men gerechtigd tot het doen nemen van een bloedmonster. Dan kan het juridisch bewijs van dron kenschap althans van een ongeoorloofd hoog alcoholpercentage in het bloed, geleverd worden. Maar zoals u reeds zag in de tabel, kan men enkele glazen wijn op hebben zonder het strafbare percenta ge te hebben bereikt. En daar zit nu juist de kneep, want de één kan van die paar glazen grote last hebben, terwijl de ander nog niets bespeurt. Wil de overheid het kwaad van „alcohol bij snelverkeer" (waarom niet bij alle verkeer?) goed bestrijden, dan moet zij niet een bepaald percentage strafbaar stellen. Dan moet de wet het kortweg strafbaar stellen al alcohol zonder twijfel vastgesteld kan worden in het bloed. Het ziet er echter naar uit, dat onze maatschappelijke gewoonten en de toe genomen welvaart deze radikale bestrij ding in de weg staan. Dit neemt na tuurlijk niet weg dat elk verstandig mens geen alcohol tot zich neemt als hij bin nen enige uren aan het verkeer moet deelnemen!

Soester Courant | 1964 | | pagina 5