ennies CUPFINALE IN WENEN. GARAGE STAM D. ENGEL VENEMA DERDE BLAD PINKSTERDRIE. vanbach tot beatles WASSERIJ GELRIA EDE Krabbels van Knelis. Inter is lichtelijk favoriet tegen Real Madrid. Renault dealer Grote keus in alle genres, klassiek en modern, jazz en chansons. vindt u In onze rijkvoorziene GRAMMOFOON PLATEN-AFDELING Luister In onze moderne discobar, kies de plaat naar uw hart grammofoonplaten-afdeling u heeft er uw draal van Weedestraat 18, tel.: 2786 Soest Vereniging van Huisvrouwen. Subsidie voor gehandicapten. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Hulp aan scholen. Jaarvergadering Raiffeisenbank. N.V.E.V. Eemland. Bioscoopprogramma. Dames- en Herenkleding naar maat. Falcon Regenkleding Voetbalprogramma. helpen zéker tegen brandend maagzuur 1 Hinderwet. Niet erkende feestdag toch vrije dag. Woensdag 27 mei a.s. zal gedurende en kele uren in de straten van Barcelona, Madrid, Parijs, Keulen, Amsterdam, Brus sel en alle andere Europese steden het verkeer praktisch stilliggen. Dan zullen in een met 70.000 man gevuld Prater Stadion in Wenen, Internazionale uit Milaan en Real uit Madrid elkaar de Europese beker voor landskampioenen betwisten. Stellig belooft deze finale het hoogtepunt te worden van dit voetbalseizoen. Twee vermaarde sterrenploegen, die zich een reputatie hebben opgebouwd als tech nisch bijna volmaakt spelende teams, zullen de tienduizenden toeschouwers en de vele miljoenen televisiekijkers onge twijfeld vergasten op een partij super voetbal waarbij de kansen zeer moeilijk zijn te voorspellen. Zal Real Madrid voor de zesde keer de begeerde trofee verove ren of zal Internazionale na stadgenoot A.C. Milan de tweede Italiaanse ploeg worden die zich voor een jaar de sterkste van ons continent mag noemen? Na A.C. Milan nu Inter? Internazionale is voor het eerst finalist voor de Europese beker voor landskam pioenen. Tot dusver heeft de eeuwige concurrent A.C. Milan de meeste roem geoogst op het verhitte tournooiveld van de Europacup. Vorig jaar won de club van Maldini en Rivera de finale tegen Benfica met 2-1. Ook in 1958 drong deze Milaanse club tot de finale door. Velen zullen zich dat grootse gevecht in het Brusselse stadion tussen A.C. Milan en Real Madrid nog herinneren dat na een 2-2 eindstand in de verlenging met 3-2 door de Spanjaarden werd gewonnen. Het werd de mooiste finale die ooit voor dit tournooi werd gespeeld een wedstrijd welke die tussen Real en Benfica in 1962 gespeeld beslist nog in de schaduw stelde. De Madrilenen met sterren als Gento, di Stefano en Santa Maria waren toen op het volstrekte hoogtepunt van htm kun nen en de Milanezen bezaten o.a in Maldini, de Zweed Liedholm en de Uru- quees Schiaffino, voetballers van 'n zeld zame klasse. Dit jaar zal Inter trachten revanche te nemen voor de nederlaag, die zijn stad genoot destijds tegen de Madrilenen leed. Ontegenzeggelijk hebben de Italianen een prachtig team. Misschien hebben zij tegen Borussia hun technische begaafdheid nog niet eens ten volle kunnen ontplooien, omdat het harde op open aanvallen ge baseerde Duitse spel de Milanezen van nature niet zo ligt. Tegen Real Madrid zal het elegante verfijnde spel van In ternazionale zich veel beter kunnen ont plooien. Inter telt vele sterren. De Milanezen zijn niet door gelukkige lotingen in de finale terecht gekomen. Men kan zelfs rustig zeggen, dat Inter nazionale bij de lotingen steeds pech heeft gehad. Eerst lootte de ploeg tegen de kampioen van Engeland, Everton, waartegen ze gelijk speelde en in Milaan met 1-0 wonnen. De volgende tegenstan der, Monaco, viel evenmin te onderschat ten. Inter zegevierde echter met een to taalscore van 4-1. De derde tegenstan der was het geduchte Partizan uit Bel grado, waarvan twee keer met moeite gewonnen werd. Daarna volgden de beide wedstrijden tegen het sterke Borussia (dat Benfica versloeg) met een eind- score van 4-2. Internazionale brengt vooral een ijzer- sterke verdediging in het veld, die bij zonder moeilijk te passeren zal zijn. De Duitser Symoniak, die officieel links binnen speelt, fungeert in die defensie als een soort slingerback en op hem zijn dit seizoen al heel wat sterke voorhoe des gestrand. Maar de voorhoede van de Milanezen mag er ook zijn. Grootmeester Suarez, destijds overge nomen van Barcelona, is een der meest briljante voorhoedespelers die de wereld momenteel heeft. Een man die op de vierkante meter een tegenspeler drie keer passeren kan, die met prachtige passes kansen voor zijn medespelers weet te scheppen en zelf ook dikwijls een doel punt maakt. Hij heeft een jarenlange ervaring in het cupvoetbal. Destijds speelde hij in het team van Barcelona, dat Real Madrid uitschakelde en hij speelde ook mee in de finale die in 1961 tussen Barcelona en Benfica in Bern werd gespeeld. Dodelijk schot. Middenvoor Mazzola, die ook in het nati onale team van Italië uitkomt, is een bijzonder gevaarlijke centervoor. Hij is snel, zeer balvaardig en is toegerust met een dodelijk schot. En wat te zeggen van rechtsbuiten Jair, een Braziliaan die de snelheid van een Garrincha, de bal vaardigheid van een Gento en de schot vaardigheid van een Bobby Charlton in zich verenigt? Met stijgende bewondering hebben hon derdduizenden Nederlandse voetballief hebbers woensdag 22 april j.1. gekeken naar het spel van Real Madrid tegen een zich fel verwerend A.C. Zürich. De Ma drilenen wonnen met 2-1 maar had het niet veel meer kunnen wezen? De Span jaarden legden een aantal combinaties op de grasmat, die men van een Neder landse semi-profclub in een heel seizoen nog niet ziet. Individuele techniek en homogeen ploegverband kenmerkten het spel van deze sterrenploeg, die kennelijk weer veel van zijn oude glans heeft te ruggekregen. Real heeft enkele jaren met een inzin king te kampen gehad. Dieptepunt: de nederlaag vorig jaar tegen het Brusselse Anderlecht. Het leek dat de ploeg te zeer verouderd was. Maar de oude sterren verkeren thans weer in topvorm, die herinnert aan hun beste jaren. Gento en di Stefano zullen in de wedstrijd te gen Internazionale al hun routine en hun nog altijd grote kundigheid in stelling brengen. Wat doet Puskas? Puskas, eens de meest begenadigde bin- nenspeler die de wereld had en een der sterren van het nooit meer geevenaarde wonderteam van Hongarije, is zijn snel heid kwijt, maar door zijn handig op stellen, zijn grandioze techniek en zijn dodelijk schot is hij nog altijd een ge vaar voor elke defensie. Niet zeker is of Real in Wenen al weer de beschikking zal hebben over de in ternationaal Ruiz, die reeds enkele maan den uitgeschakeld is vanwege een knie blessure. Op de rechter vleugel dartelt tenslotte Mancio rond, een speler die erg aan Jair doet denken. De defensie van Real met de geroutineerde Santa Maria als stopper en Vicente als betrouw baar sluitstuk wordt wel eens het zwak ste deel van de ploeg genoemd. Hoe ten onrechte dat is bleek in Milaan, toen de Madrileense achterhoede zich bril jant verweerde tegen de stormlopen van Altafini en zijn geslepen makkers. Het is bijna niet te voorspellen hoe de wedstrijd in Wenen zal aflopen. Wel mag men een duel op het hoogste niveau verwachten. Inter zowel als Real zijn ploegen, die elkaar fel zullen bekampen maar elkaar ongetwijfeld ook laten voetballen. Behalve spanning en tempo, zal men dan ook zeker kunnen genieten van magnifieke staaltjes van individuele techniek en schitterende combinaties en wellicht zal deze finale herinneren aan dat onvergetelijke duel in Brussel tussen Real en A.C. Milan. Renault R 8 van 1 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Routine tegen jeugd. Brengt Real de meeste routine in het veld, Inter is een jongere, ambitieuzere ploeg. De sterke Milanese defensie zal de Spaanse sterren vermoedelijk niet veel ruimte geven en wellicht zal de snelheid van een Mazzola de 33-jarige Santa Ma ria voor grote problemen plaatsen. Voorts zal di Stefano weinig bewegingsvrijheid in de buurt van het doel van Inter ge nieten, want waarschijnlijk zal Symo niak met zijn bewaking worden belast. Stellig start Inter in Wenen met de bes te papieren. Maar dat startte A.C. Milan enkele maanden geleden in de kwart finales tegen Real Madrid óók en het werd tóch tot veler verrassing gewipt. Voor de Nederlandse voetballiefhebbers doet de uitslag er wellicht minder toe. Zij willen zien, wat zij zondags op de Nederlandse velden bijna nooit zien: briljant voetbal. En in dat opzicht zul len Inter en Real hen wel niet teleur stellen. Uitvoerig werd gesproken over financie-i ring op korte termijn. Leningen op korte termijn zijn te verkiezen boven het la ten wachten van leveranciers op hun geld. Dit is een verkeerde financiering die de rentabiliteit kan aantasten. De heer Bonte gaf de raad bij investe ring eerst de financiering te verzorgen en hiermee niet te wachten tot de inves tering al een feit is. Er werd gesproken over kredieten op werktuigen, inventaris en vee, het borg stellingsfonds dat niet het geld maar wel de zekerheidsstelling verschaft en het blanco krediet dat niet voor investerin gen gebruikt mag worden. Nadat de heer Bonte vragen beantwoord had deelde de voorzitter mee dat de bank de percelen Koninginnelaan 26 en 28 aangekocht heeft. Daar zal een bij kantoor gevestigd worden. Op vrijdag 22 mei wordt voor de leden van de afdeling Baarn-Soest en omge ving en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een causerie gehouden over het onderwerp „Lachen en huilen m het hoofdbureau". Op 2 juni treedt de eigen toneelgroep van de afdeling met het stuk „Dag Generaal" van Stella den een woonbestemming heeft. Aan de raad is voorgesteld ontheffing van de verbodsbepaling te verlenen aan de heer F. van Klooster, Merelweg 4, voor zijn reparatiewerkplaats voor motor voertuigen bij de Nachtegaalweg. De heer Van Klooster moet er echter voor zorgen dat hij geen overlast voor de omgeving zal veroorzaken. Het bedrijfsgebouw mag niet worden uitgebreid en het gezamen lijk vermogen van de te gebruiken moto ren mag niet meer dan 2 pi. bedragen. Tevens is voorgesteld aan de chemische industrie Procar ontheffing te verlenen voor het oprichten van een inrichting waar chemische produkcen worden ver vaardigd aan de Grote Melmweg num mer 2. Aan deze ontheffing zullen voor waarden verbonden worden ter waarbor ging van de uitwendige rust en veilig heid van dit bedrijf. In de begroting van 1964 is ten behoe ve van de stichting CAWA en ZVOA, waar respectieveüjk lichamelijk- en gees telijk gehandicapten werken, een subsi diebedrag van 19.760,uitgetrokken. Voor 8 geplaatsten op de ZVOA was dit NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Het rJr. schoolbestuur te Soesterherg heeft de gemeente medewerking verzocht voor uitbreiding van de opbergruimte van het gymnastieklokaal in de St. Carolus- school. In de huidige bergruimte moeten de toestellen opgestapeld worden. De ruimte is thans 3 bij 5 meter en zij dient 4 bij 7 of 7% meter te zijn. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht de gevraagde medewerking te verlenen. Voor de Titus Brandsmaschool zijn leer- en hulpmiddelen gevraagd omdat het aantal leerlingen uitgebreid is. Het colle ge van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 800,voor dit doel te verlenen. De Coöperatieve Raiffeisenbank heeft in De Gouden Ploeg de jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de Boer op. Op 10 juni is er een koffie ochtend in De Roskam aan de weg Baarn-Hilversum en op 11 juni een voor lichtingsmiddag. Dan spreekt mejuffrouw Smeenk, luitenant van de Milva over het onderwerp „Taak en achtergrond van de militaire vrouwenkorpsen. Op 23 juni spreekt „Sheherazade", Libelle-journa- liste, over haar belevenissen, op 8 juli is er een koffie-ochtend in de Pekingtuin te Baarn en op 12 augustus een koffie ochtend in Soest. Op donderdag 21 mei is er voor de leden van de afdeling Eemland der Vrouwen- Elektriciteitsvereniging een voorlichtings middag in gebouw Credo. Dan zal de heer J. Borkink, vertegenwoordiger van de Londense firma Yardley spreken over toiletartikelen en schoonheidsmiddelen en deze demonstreren. Op woensdag 27 mei wordt een excursie gehouden naar de firma Ploeg in Bergeyk. Dan zullen tevens de Oisterwijkse vennen bezocht worden. Op woensdag 17 juni is er in het Anna Paulownahuis een kookdemon stratie en op donderdag 25 juni houdt de heer W. Stuyvenberg een lezing over Indonesië. De film „Sodom en Gomorra" zal tot en met woensdag in de avondvoorstellingen draaien. Zondagmiddag draait „Shotgun", een spannend verhaal van Indianen die strijden tegen blanken en van wraak gevoelens die een blanke bezielen omdat men zijn vriend gedood heeft. De film eindigt met een duel, waarvan de uitslag de weg baant naar een huwelijk tussen Clay (Sterling Hayden) en Abby (Yvonne de Carlo). Op 2e pinksterdag, dinsdag en woens dag in de middagvoorstellingen „Mr. 8 maal 17,50 per week en voor 30 ge- plaatsen op de CAWA 30 maar 8,per week. Gebleken is dat voor de ZVOA 1040,- minder nodig zal zijn, maar voor de CAWA meer. Een verhoging van de subsidie met 7280,is dan ook nood zakelijk. Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Steeds de nieuwste modellen. Telef. 2803 - F. C. Kuijperstr. 28 S.E.C. 1 speelt op tweede pinksterdag een uitwedstrijd tegen Z.V.V. 1 in Zaan dam. B.D.C. 1 speelt thuis de belang rijke wedstrijd tegen FA.K. 1 uit Bilt- hoven. V.V.Z. speelt zaterdag een uit wedstrijd tegen S.V.M.-Boys. S.E.C. B speelt tegen O.D.I. A, B.D.C. b uit tegen Woudenberg a, B.D.C. c thuis tegen Ha- mersveld a en B.D.C. g thuis tegen H.V.C. i. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 MEI 1964. As Je "t ming vraogt dan mok zeige, Jon- ges zuk lache om die manne in Gruninge. Die gekke zogezeid, die halleve gaore, die heul nie gek binne maor gewoone boeve. Steele, wurrege, vernie- le en doodslaon en dan komp d'r 'n dokter en die zeit, die man ken 't ok nie hellepe, waant die is in de war. Jao amme klompe. Ikke bin al veertug jaor in de war, maor ikke lao 't nie merreke. Maor denkterom ak us 'n keer wat uuthaol wat nie deur de beugel ken dan gao ikke ok mit ming arreme en beene slaon en dan komter ok wel 'n dokter die zeit, die arreme Knelis ken 't nie hellepe, waant hie is in de war. Goed die halleve gaore jonges hadde de pest in en zeeje teuge mekaor laote wullie de boel maor weer us verrinne- weere, dan kejje lache. En dat wier edaon. Jonges zo'n bende maokte die manne. Zullie pakte ok twee bewaokers die ne- tuurlek heul gin bewaokers magge heete, omdat die manne ze zien vliege en toeng gong de heule zaak d'ran. Reeken maor dattie teuge mekaor ezeid hebbe alles kepot slaon, wullie binne toch harstikke gek zeige die manne en neturlijk kriege wullie hoope spulle trug. Bengs, daor gaot 't tillevisieapperaot in spaone. Die kiekkast hebbe wullie be- taold, jie en ikke van ongze belasting- sente, maor da ken die manne heul nie scheele, die wurregers en die dieve en die vernielers, waant zullie binne toch gek zeige de minse die 't weete kenne. De pelisie kwam en de zaak wier uut- mekaor eramd. Jonges zo'n bende. Veur duuzende guldes verrinneweerd, maor strakkies kriege die manne netuurlek finge spullegies trug en as zullie dan weer us de pest in hebbe dan gaot dat d'r ok weer an. As je 't ming vraogt dan binne die man ne nie gek, maor al die luu die d'r om heen loope. Die dokers en dat perseneeL Die halleve gaore, die heus nie gek binne, die hoore in selle mit 'n bed en niks meer. Laote zullie dan d'r eige bed maor verinneweere, dan kenne zullie op de grongd slaope, das lekker fris en daor knappe halleve gaore van op. As die manne daor in Gruninge gek binne, dan binne wullie allegaor gek. Die brnne nie gek maor dat binne heul ge woone boeve. m heer J. J. Koelman, die in zijn openings woord onder meer wees op het gunstige feit dat de bank in 1963 108.000.000, omgezet heeft. Het aantal spaargelden nam met 1,8 miljoen toe, de kredieten stegen en de vermogenspositie van de bank werd versterkt. De rekening en verantwoording over 1963, het 58-ste boekjaar, was aan alle leden toegezonden en de gunstige cijfers gaven weinig aanleiding tot commentaar. De heer J. J. Koelman werd met 38 van de 39 stemmen tot bestuurslid herkozen en de heer P. H. Stalenhoef met 24 stem men tot lid van de raad van toezicht. De heer D. Bonte, kredietadviseur van de Centrale Raiffeisenbank sprak over het onderwerp „moderne financiering". Hij behandelde de financieringsmogelijkhe den waarover de agrariër kan beschik ken. Uitbreiden en moderniseren van het bedrijf kan men meestal niet uit de winst bekostigen. Er zijn nog altijd mensen die huiverig staan tegenover kredieten maar er is geen enkel bezwaar tegen lenen, mits men het doet voor iets wat rendabel is. Vlubber". de vliegende schoolmeester", met Fred MacMurry als de verstrooide professor, die kans ziet alles en iedereen te laten vliegen en zelfs met een oude auto door het luchtruim kruist. „Een fijn stel dochters" draait in de don derdagcyclus. De twee meisjes Susan en Sharon ontmoeten elkaar in een zomer kamp. Ze komen tot de ontdekking dat ze zusjes zijn en van elkaar gescheiden raakten toen pa en ma uiteen gingen. Uiterlijk lijken ze heel veel op elkaar, maar verder verschillen ze heel veel. Ze ruilen van tehuis zonder dat hun ouders het weten en zorgen voor de hereniging van de gescheidenen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld niet te voldoen aan het ver zoek van Beij nes Handelsonderneming te Amsterdam om ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet voor het uitbreiden van het benzinepompsta tion Koninginnelaan 37, omdat dit per ceel in het uitbreidingsplan Soestdijk Het aantal vrije dagen, dat iedere Ne derlander, buiten zijn vakantie om, ge niet, wordt van overheidswege elk jaar zorgvuldig vastgesteld. Tweede Paas- en tweede Pinksterdag, Hemelvaartsdag, Koninginnedag, om maar eens een paar voorbeelden te noe men, zijn voor iedere vaderlander gega randeerd „werkloze" dagen. Toch zijn er van die merkwaardige data, waarop in het overgrote deel van het land normaal wordt gewerkt, terwijl men in bepaalde streken er niet over prakkizeert om aan de dagelijkse arbeid te gaan. Traditie getrouw blijft men thuis van zijn fa briek of kantoor en er is geen enkele werkgever, die er over denkt op zo'n dag zijn ondergeschikte op te roepen. Een voorbeeld van een dergelijke offici- euse - dus niet erkende - maar door de jaren heen tóch vastgestelde dag vrijaf is „Pinksterdrie", de derde Pinksterdag. En denkt u nu niet, dat het instellen van deze derde Pinksterdag Is geschied om de mensen wat te laten uitblazen van hun aktiviteiten van de twee vóór gaande dagen. Neen, want op Pinkster- drie hebben tal van gebeurtenissen plaats, waarbij elk jaar de folklore weer volledig herleeft. Folkloristische gebruiken. De derde Pinksterdag wordt voorname lijk nog in ere gehouden in de Zaan streek en op tal van plaatsen in Zeeland. En waar Pnksterdrie ook wordt gevierd, altijd wordt deze dag beschikbaar ge houden voor hetzelfde evenement. Zo wordt het bekende ringrijden op Walcheren alleen maar op deze extra vrije dag gehouden. Op Zuid-Beveland het gaaischieten en op Schouwen het „stra"-rijden, het rijden op paard door de golven van de zee. In Purmerend is er steevast op die dag veemarkt. Het ringrijden, waarbij de met een fleu rige sjerp versierde boerenjongen in gal- lop op een ongezadeld paard moet rijden, is geen eenvoudige sport. Elk jaar wordt tegen Pinkstertijd weer geducht geoefend om - ongemakkelijk zittend op de bon kige rug van een zwaar Belgisch werk paard - de stok nèt door de zo akelig kleine ring te steken. Temeer daar, in tegenstelling met vroeger, toen een „pol lepel", gevuld met brandewijn, de hoofd prijs was, thans in Middelburg niets minder dan een door de Koningin be schikbaar gestelde wisselbeker gewonnen kan worden. Eveneens om fraaie prijzen te winnen neemt men in Zuid-Beveland deel aan het gaai-schieten. Het gehele jaar door oefent men in het hanteren van de handboog. En op Pinksterdrie wordt dé wedstrijd van het jaar gehouden. Een houten vogel, de gaai of de papegaai wordt boven op een hoge stok geplaatst. Het is een hele kunst om de vogel van de staak te schieten. De prijswinnaar of de schutterskoning wordt behangen met een halsketen met schilden en een vogel, alles zwaar verzilverd. De ket ting is een wisselprijs. Hij echter, die drie jaren achtereen „koning" is, mag het versiersel zijn eigendom noemen. In Zeeland ontbreken optochten en ven- delzwaaiers, hiervoor moeten we ln Bra bant zijn. Het défilé voor H.M. de Ko ningin op 30 april j.1. gaf hiervan wel een zeer kleurrijk en indrukwekkend overzicht. Te meer is op die dag ge bleken, dat in ons land de folklore - ook bij de jonge mensen - wel terdege nog leeft. En om deze zelfde reden Is het, dat Pinksterdrie elk jaar wel weer in ere zal worden gehouden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9