Mop»?, Bent U geboren tussen 22 mei en 21 juni VAN BUUREN ffmm MIDDELMAN VIERDE BLAD TROOST VOOR BONN. Krabbels van Knelis. De tweelingen volgen het paroolvrijheid, blijheid. Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Natuurwandeling. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. S.E.C. speelde gelijk. Dirk Broekman won brommer. Brandweer in actie. Riolering in Soest-Zuid. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Allicht wénst hij lichtgewicht Bioscoopprogramma. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Duivenvlucht. bruining PiGmaderm f2.95 Lezers die tussen 22 mei en 21 juni wer den geboren, Hebben volgens de astrolo gie de zon in Gemini en zijn dus geboren onder het teken van de dierenriem, dat wij in het Nederlands „tweelingen" noe men. We zullen deze keer de karakters van deze groep eens onder de loupe ne men en zien tot wat voor type mensen zij behoren. Zij die in deze periode werden geboren, verkeren in gezelschap van een groot aantal bekende personen. Hieronder ge ven we een gTeep uit de grote collectie. Wij noemen bijvoorbeeld: de staatslie den, president Soekarno van Indonesië en president Tito van Joego-Slavië. Dan nog een aantal lilmgrootheden, zoals: Pier Angeli, John Barrymore, Eva Bartok, Raymond Burr (bij ons bekend als Perry Mason), voorts Tony Curtis, Dean Mar tin en de eertijds zo beroemde Erroll Flynn. Voorts de komieken Bob Hope en Stan Laurel. De zanger Pat Boone en de zangeres Rosemary Clooney. Bekende schrijvers als Jan Engelman, Adrianus Roland Holst, Anne de Vries, Harriët Beecher-Stowe (de negerhut van Oom Tom), H. van Wermeskerken en vele anderen. Graag veel relaties. De tweelingen zijn mensen met een sterk sociale instelling, dat wil zeggen, zij zouden niet buiten de maatschappij kun nen leven, omdat ze andere mensen be slist nodig hebben. Niet in die zin om ze voor hen te laten werken of van hen te profiteren, maar puur voor het zuiver menselijk contact, want zonder dat kan de Gemini-mens niet leven. Waar het mogelijk is, zoekt deze mens naar rela ties en kennismaking. Het merkwaardige is echter, dat deze personen er nooit een diep contact van maken, alles blijft prettig, maar opper vlakkig en dikwijls van voorbijgaande aard. Het schenkt hun pure voldoening veel mensen te kennen en veel contac ten te onderhouden op zich. Dat past ook weer in een ander facet van hun karakter, namelijk een zekere oppervlak kigheid. De „tweeling" is luchtig en trekt zich van moeilijkheden niet zo bijzon der veel aan. Het gevolg daarvan is, dat zij prompt die omgevingen gaan ontwijken waar men te serieus wordt, of waar men met moeilijkheden tobt. Dit vloeit overigens niet voort uit een gebrek aan medele ven of een andere minder sympathieke karaktertrek, maar zuiver uit een na tuurlijke weerstand om geconfronteerd te worden met nare dingen, of ernstige levensproblemen. Vrijheid, blijheid. Zij houden van drukte, leven, plezier, vrolijkheid en genoegen en zij ontsnap pen altijd stilletje op die plaatsen waar deze verlangens in het gedrang komen. Daar komt nog bij, dat ze graag vrij willen zijn. Er zijn typen onder de Gemini-mensen, ^waarbij dit al heel duidelijk aan de dag treedt en waarop men in wezen niet kan rekenen, om de doodeenvoudige reden, dat ze zich niet wensen te binden. Dat niet kunnen re kenen op hem, moeten wij niet te zwaar opvatten, want wie onder het besproken teken is geboren heeft wel degelijk ver antwoordelijkheidsgevoel en zal iemand in ernstige omstandigheden niet in de steek laten, aangezien dit ook indruist tegen zijn sociale instelling, maar het gaat om de kleinigheden. Een niet zo belangrijke afspraak wordt rustig vergeten, omdat hij er op dat moment geen zin in heeft en zich niet verplicht gevoelt. Zijn innerlijk parool luidt: vrijheid, blijheid! En deze inner lijke ongebondenheid leeft hij, waar mo gelijk en tegenover alle situaties, zoveel mogelijk uit. Men kan deze mensen bijzonder moeilijk vasthouden, want er gens zijn ze ook bijzonder onrustig. Reizen en trekken. Ze willen zich voortdurend verplaatsen en reizen en trekken dus heel graag. Ze zoeken bij voorkeur dan de plaatsen op waar drukte en beweging is, maar niet de stille oorden, waar men echt tot zich zelf kan komen. Ze willen dikwijls veel praten over alles wat ze gehoord en ge zien hebben. In verband met deze bijzondere trekken zijn de „tweelingen" over het algemeen geboren journalisten, vertegenwoordigers, onderwijzers, makelaars en wat dies meer zij en waar het aankomt op relaties, contacten, praten en schrijven. Door hun vele relaties en contacten, en het vele praten hebben ze veelal een uitgebreide algemene kennis, doch zijn in vrijwel niets gespecialiseerd en echte diepgaande wijsheid ontbreekt de mees ten van hen in het geheel. Als leerling op school vertoont deze mens een grote belangstelling voor alles en nog wat en maakt een intelligente indruk. In de maatschappij zijn ze het best geschikt als tussenpersoon. Het dualistische type van de tweeling blijkt uit onder andere het feit, dat ze zich dikwijls moeilijk bij een zaak kun nen bepalen. Ze werken gerust aan ver schillende opdrachten tegelijk. Maar de nadeelkant van dit dualisme is ook, dat ze vaak op twee gedachten hinken en moeilijk een duidelijk omlijnd standpunt kunnen bepalen. Door hun vrolijkheid, opgewektheid en luchtigheid, vormen zij in onze maat schappij het onbezorgde element, want extreem gezegd, maakt de tweeling zich geen zorgen over de dag van morgen. Kinderen van dit type moet men zoveel mogelijk vrij laten en veel beweging en ontspanning geven. Laat ze gerust wat ongeregeld leven en bindt ze niet aan secure werkjes. Men moet echter voor deze kinderen wel trachten in alles een goed voorbeeld te zijn, omdat zij nog sterker dan andere kinderen de neiging hebben de ouders te imiteren en na te volgen. In zo'n geval zal de opvoeding prettig en zonder veel moeilijkheden ver lopen. De gelukssteen voor Gemini is: veryl of aquamarijn. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Op uitnodiging van de Natuurbescher- mingswacht Eemland hebben liefhebbers van de natuur op zaterdag voor pinkste ren een wandeling gemaakt langs de Eem onder leiding van de heer W. A. van Elmpt, die kort na het vertrek vanaf de oude toren aandacht vroeg voor oud Soest, aan de voet van deze toren. Ook de boerderij 't Klooster werd hierbij be trokken. Men wandelde naar de Kleine Melm en onderweg kon reeds geconstateerd wor den dat de lente laat begonnen is ons met zacht weer te verwennen, want de paardebloemen stonden nog in volle bloei, terwijl ze reeds uitgebloeid moes ten zijn. Ook de pinksterbloemen zijn Steenhoffstraat 64 Teleloon 2551 Vrouwen en kinderen. De vrouw onder dit teken geboren is echt opgewekt en levendig en ze zorgt op een beschaafde wijze voor een onbe zorgde tcvon in haar omgeving. Ze heeft veel relaties die zij steeds genoeglijk on derhoudt. Het huwelijk is voor haar geen band, maar meer een kwestie van sym pathie en vriendschap, waarbij zij graag zelf en haar echtgenoot vrijheid en vreugde laat. dit jaar aan de late kant geweest. Engelwortel, bereklauw en in de sloten waren het de holpijpjes die door hun veelheid de aandacht trokken. Dat werd ook gedaan door de vele spreeuwen die m het dorp onder dakpannen wonen en die dagelijks voor voedseltransporten vanuit de polder zorgen. Bij de ijsbaan werd de spotvogel waargenomen die dit maal laat uit Afrika teruggekeerd is en ook het grasmusje werd aangetroffen. In het bijzonder werd gewezen op het lancetbladig kruiskruid dat zeldzaam is in Nederland maar niet in het Eemge- bied. „Het huis met de 1000 vogelnesten" noemde de heer Van Elmpt de woning bij de spoorlijn, waar vele vogels huizen. Er werd gewandeld in de richting van Amersfoort en de kieviten langs de Eem toonden zich bezorgd voor hun jongen die in het gras rondscharrelden. Talrijk waren de grutto's, waarvan de meeste nog geen jongen hebben, terwijl men scholeksters, kokmeeuwen en zelfs blau we reigers waarnam. Deze zijn van het reservaat Randenbroek in Amersfoort en ze fourageren langs de Eem. Vele soor ten planten werden bewonderd. Zo vond men een paardebloem met bandstengel, voorzien van drie bloemen en dat is een zeldzaam voorkomende vergroeiing. Lang is gezocht naar kemphaantjes, maar die werden niet aangetroffen. Aan het einde van de wandeling dankte voorzitter P. M. Wijsmuller, die met en kele andere bestuursleden van „Eemland" meewandelde, de heer Van Elmpt. Iedere deelnemer kreeg een brochure met bij zonderheden over de levende natuur in lente en zomer en ongetwijfeld zullen de meeste deelnemers aan deze tocht ook present zijn bij de najaarswande ling, die over een half jaar door de bos sen gehouden wordt. In de laatste wedstrijd van het seizoen 1963-1964 speelde S.E.C. een uitwedstrijd tegen Z.V.V. in Zaandam, die kampioen van de afdeling werd. Er werden voor de wedstrijd dan ook bloemen door S.E.C. aangeboden. Z.V.V. promoveerde het vo rig jaar van de vierde naar de derde klas en is dus slechts 1 jaar derdeklas ser geweest. S.E.C. heeft in deze wedstrijd steeds ach ter gestaan, maar heeft telkens weer de fut opgebacht op te halen en dat was een hele prestatie bij het warme weer van tweede pinksterdag. De Bruin was niet opgesteld en Hanas- bei bezette de middenvoorplaats. Hij maakte deel uit van de linie die beslist niet het zwakste deel van de ploeg was, want dat was ook ditmaal de defensie, waarvan de spelers na 17 minuten en bloc bleven staan, zodat middenvoor Senden heel rustig het eerste doelpunt kon scoren. Nu werd S.E.C. wat gevaarlijker en linksbinnen v. d. Broek kreeg een sco ringskans toen hij geheel alleen voor keeper Lagerweij kwam. Hij schoot en de bal werd corner gewerkt. In de 34-ste minuut raakte Ruttenberg even van slag waardoor hij de bal miste en J. de Wit kon onhoudbaar het tweede doelpunt scoren. S.E.C. kwam echter te rug en v. d. Broek gaf 'n pass aan Dor- restein die het eerste tegenpunt scoorde. Even voor de rust werd het echter 3-1 toen de rechtsbuiten van Z.V.V. een pass aan linksbinnen De Wit gaf. Deze scoor de. S.E.C. werd opnieuw gevaarlijk maar bracht het niet verder dan een kopbal van Aalberts uit een voorzet van Dett- mer. De bal ging net over de lat. In de tweede helft scoorde Dorrestein uit een pass van Dettmer (3-2), maar weer werld er geaarzeld in de S.E.C.-defensie en rechtsbuiten Koelman bracht de stand op 4-2. Hanasbei zag de bal uit eenj vrije ,schop door keeper Lagerweij corner gewerkt, maar S.E.C. liet zich niet ontimoedigen en ging door. VanBreukelen brafcht de stand uit een pass van Aal- berjts op 4-3. Dit was een prachtig doel punt. Evejn voor het eindsignaal had Van Breifkelen opnieuw de hand in een doel- punft, maar nu scoorde hij niet zelf. Hij plasitste de bal goed naar voren en v. d. Brqiek scoorde de verdiende gelijkmaker in ideze doelpuntrijke wedstrijd. De zestienjarige Dirk Broekman, die gek is.' op fietsen, zal deze gezonde sport nu béslist wel wat minder gaan beoefenen, ■want hij won een brommer bij zijn be- zbek aan de tentoonstelling van fietsen en brommers in het RAI-gebouw te Am sterdam. Daar toonde hij veel belangstelling voor de BOVAG-stand, waar hij een formu lier met technische vragen invulde. Hij deed dit zo goed dat hij een brommer als beloning ontving, al moest daaraan eerst een loting vooraf gaan. Driemaal kort achtereen moest de brand weer uitrukken. Aan de Van Goyenlaan brandde afval dat in een kuil lag. Met twee stralen van de nevelspuit werd het vuur vrij snel geblust, maar het nablus sen duurde vrij lang. Kort daarna werd een heidebrand) e aan de Bosstraat gemeld. Ook hier was men het vuur met twee stralen van de ne velspuit vrij snel meester. Een autobezitter aan de Kastanjelaan zag rook uit het dashbord van zijn auto komen en hij sloeg direct alarm. De brandweer rukte met vier auto's uit, maar er behoefde niet geblust te wor den. De motor van de auto was warm gelopen, maar er ontstond geen brand. De directeur van gemeentewerken heeft een plan gemaakt voor de aanleg van riolering en de verbetering van de Gal- lenkamp Pelsweg en de Drieroeksweg en aanleg van riolering in deze laatste weg. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De verbetering van de Gallenkamp Pels- weg omvat het vernieuwen van het weg dek met betonklinkers. De breedte van het wegdek zal 5 meter bedragen. Tussen de rijksweg en de tegeltrottoirs zijn plaatselijk plantsoen- en parkeerstroken geprojecteerd. De aansluiting van deze weg op de Birkstraat zal voorlopig onge wijzigd blijven in verband met de toe komstige aansluting van de Vondellaan op de Birkstraat. De verbinding van de Gallenkamp Pelsweg met de Soesterberg- sestraat wordt meer loodrecht. De Driehoeksweg zal een rijweg van 3 meter krijgen. Bij de Soesterbergsestraat komt een parkeerhaven voor 9 auto's. Tussen de Gallenkamp Pelsweg en de Ei kenlaan komt op de Soesterbergsestraat een hoofdriool, terwijl ook de aanleg van riolering tussen de Gallenkamp Pelsweg en de Vondellaan opgenomen is. Na deze aanleg zullen de provisorisch aangeleg de rijwiel- en voetpaden van de Soester bergsestraat door definitieve paden ver vangen worden. Het rijwielpad krijgt een breedte van 2.50 meter en het verhoogde voetpad wordt 2.35 meter. Tot slot is in het plan opgenomen de aanleg van een riolering in het gedeelte van de Soesterbergsestraat dat gelegen is tussen de Eikenlaan en de Kerkstraat. De totale kosten van het plan worden op 298.000,begroot en het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet voor de uitvoering van de werk zaamheden ter beschikking te stellen. Zoals uit een advertente in dit nummer van de Soester Courant blijkt organi seert de stichting voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting op dinsdag 26 mei, in het Anna Paulownahuis, weer een kookdemonstratie. Het onderwerp is deze keer „Gerechten uit de Zwitserse keuken". Men zal onder meer het klaarmaken van kaasfondu zien die natuurlijk ook ge proefd wordt. Als u nog nooit een kook demonstratie bezocht hebt, dan moet u toch nu eens de gelegenheid aangrijpen. U ziet niet alleen enkele gerechten klaar maken maar hoort ook het een en ander over de moderne voedingsleer en kunt vragen stellen op kookgebied. Zwitserse gerechten worden dus gede monstreerd in het Anna Paulownahuis op dinsdag 26 mei. Hij Is een beetje Mode- Ingewijde. Hij let op het makerskeur voor Iets bij zonders „Stijlgroep Groningen!" Dat is na melijk het allerbeste in lichtgewicht. Het pak, waarmee U overal ogen van kenners dwingt tot bewondering. En die kos tuums moet U komen zien en passen. Binnenkort graag. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 Soest - Tel. 2424 J. Knoops 56. Mevr. G. Brink-Zimmer- man 57. H. den Dekker 58. W. v. d. Mast 65. H. Onwezen 68. E. de Goede 70. Van de vereniging De Vriendschap wa ren 326 duiven in concours. De eerste duif kwam om 10 38.32 uur aan, de snel heid was 1188.47 meter per minuut en de laatste prijswinnende duif arriveerde om 11.04.11. De uitslag was: H. Verkerk 1 7 16. F. Goldstein Brouwer 2 17. A. Mees ters 3 12 23 32 50 60 65. A. Hooijer 4 18 31 61. Comb. Van Klooster-v. d. Berg 5. E. Veerman 6 19 47 54 64. C. Vaessen 8 11 22 42 53. W. van Breukelen 9 10. C. van Daatselaar 13 33 48 57. W. Nieuwen- huis 14 24 30 56 58. Com. Onwezen-De Muijnk 15 25. C. P. Jak 20. J. G. Kamer beek 21 26 37 51 62. C. Bokma 27. A. B. Grift 28. Z.K.H. Prins Bernhard 29 36 38 41 45 46 49. J. Muis 34. C. Kaats 35. D. J. Bos 39. R. Koster 40. Comb. Alte naar-Muis 43. J. Huurdeman 44. C. Ros kam 52. J. C. Wijnands 55. J. van Gro ningen 59. G. Reijerse 63. Jayne Mansfield is van heden tot en met zondag in het City-theater te zien als een gewetenloze dame, die hoofd is van een gangsterbende, die zich niet al leen met moord en roof maar ook met het onvoeren van kinderen bezig houdt. De film heet „Heerseres van de onder wereld". VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 MEI 1964. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De duiven van de vereniging De Zwa luw en De Vriendschap vlogen 313 km. vanaf Tergnier. Ze werden om 6.15 uur met oostenwind gelost. De eerste duif van de Zwaluw arriveerde om 10.33.18 uur, de snelheid was 1216.43 meter per minuut en de laatste prijswin nende duif kwam om 10.55.59 uur aan. De uitslag was: P. Duijst 1 13 51 71. G. Rijksen 2 11 14 17 22 23 24 35 36 39 43 46 50 52 54 62 64 66. C. van Soest 3 4 7 18 20 32 44. A. van Dorrestein 5 8 19 61. P. Voskuilen 6 12 28 55 69. C. v. d. Hoek 9 47. H. Gorissen 10 37 38. V. Reijerse 15 41. J. v. d. Brakel 16 42. J. Stalenhoef 21 25 27 34. H. Woudstra 26 45. Comb. Roest-Wigtman 29 31 48 49 60 67; C. van Klingeren 30. G. M. Duiser 33 59 63. R. v. d. Brink 40. J Ottens 53. Deze heerseres houdt het lang uit in de strijd tegen de wet, maar tenslotte wordt ze toch gearresteerd. Er zijn dan echter al heel wat misdaden begaan en er is heel veel spannends gebeurd. Zondagmid dag kan men lachen om George Form- by in „De kampioen op sokken", waarin men George als motorduivel bezig ziet, maar ook als negerzanger, pechvogel, hartenjager, modderfiguur en kampioen op sokken. Maar met al die gekheid be haalt hij toch maar een overwinning in de Engelse TT. Van maandag tot en met woensdag kan men huiveren en griezelen met Edgar Wallace in de film „Scotland Yard neemt de uitdaging aan". Twee spannende ver halen van de beroemde schrijver vorm den het onderwerp van een bijzonder boeiende film. Het spreekt haast wel vanzelf dat er lustig gemoord wordt in deze film en dat 't heel veel moeite kost de moordenaars te ontmaskeren. In de donderdagcyclus „Jungle Cat" van Walt Disney, waarin men kennismaakt met de oerwouden aan de oevers van de Amazone. Men ziet reusachtige wilde dieren die vechten als de oude gladiato ren en een jaguar is in deze film de centrale figuur, die over alle dieren re geert. De delegatie uit Bonn op de conferentie van de N.A.V.O. toonde zich heel ver heugd over de uitspraken van de vier groten der organisatie over de Duitse hereniging. Dat lijkt wat vreemd, want wat Schröder zelf en Rusk, Butler en Couve de MurvUle voor concreets zeiden, was alleen dat ze het recht tot zelfbeschikking zien als de enige basis om het Duitse probleem op te lossen. Nu zo denkt men er al van ouds over en daarover hoefde men wa rempel geen drie en half uur te verga deren. Dat zal dan wel zijn gebeurd om vast te denken over de initiatieven die het kwartet wil bezien om wellicht eens die hereniging een stap dichterbij te bren gen waarover in het communiqué al zeer vaag wordt gesproken. Men zal daar wel vaag over hebben moe ten blijven want wat voor initiatieven kan men nemen? De Duitse hereniging is binnen een week een feit - bijwijze van spreken - als Moskou ermee akkoord gaat. Maar waarom zou het? Het heeft er niet het minste belang bij; integen deel, het zou betekenen dat het com munistisch blok een aanzienlijk industri eel apparaat moet missen en dat het Rode leger een eind terug moet trek ken. Het zijn geen van beide zaken van le ven of dood voor de firma Chroesjtsjow, maar al zou hij nu toe willen geven, dan is het hem onmogelijk. Immers: Peking zou zijn „zwakte" of „capitulisme" of hoe men het maar noemen wil, ver schrikkelijk uitbuiten. As je 't ming vraogt dan mok zeige dajje beeter 'n bietel ken weeze as Knelis, waant as Knelis bejje 'n ouwe kérel en mojje warreke en as bietel hoevie alleenug maor te blèrre, gekke bekke te trekke en haore te hebbe om op te schie- te en dan zorrege alle deeres en alle jochies van 't heule laand en zo'n bietje van de heule wereld dajje in 'n paor maonde miljenair bin. 'k Heb eleeze dattie halleve gaore bietels vollegende maond naor ongs laand kom- me. Dan kejje lache. Reeken d'rop dattie jochies zo'n bietje uut mekaor etrokke worre deur deeres en jochies die ze mit mekaor zien vliege. Die gaon dan allegaor op pad om de bietels te zien en te heure, betaole daor bar veul knaoke veur en maoke dan zo- veul kebaol da zullie niks zien en niks heure en datte pelisie d'r mit de gummi- lat bie mot komme om 't heule zaokie us goed uut mekaor te ramme. En as Knelis gaot om te zinge en gek te doen of zien malle pruuk te laote zien dan kompter netuurlek geen hongd. Netuurlek mojje de deeres en jochies van noeng d'r eige plezier gunne, maor ikke bin d'r nie zo gerus op, as die hal- leve gaore bietels hier komme. Die komme uut Engelaand en wullie heb be kenne leeze dat daor de deeres en de jonges op zondag mit mekaor bar gek worre, bie duuzende naor de zee trekke, mit mekaor op 't strand slaope en dan de vollegende dag de boel kort en klein slaon, net zolaang tot de pelisie de zaok uut mekaor ramt en d'r dooje valle. Die deeres en die jonges worre nie gek ge- maok deur manne as Gart en ikke en wullie verdiene ok niks an die flauwekul, maor deur manne as de bietels, schat ik ke zo. Die aope van jonges mit veul meer sente as jie en ikke, die zullie mit blerre as halleve gaore verdiend hebbe, die komme ongze jochies en deeres gek maoke. Je heb groote kaans dattie teuge mekaor zeige, en noeng gaon wullie Amsterdam inneeme. Netuurlek mojje de jeugd van noeng d'r eige plezier gunne, maor da plezier be- staot vaok uut de boel verrinneweere en as die bietels vollegende maond in de buurt komme hou ikke Kneliao uut de buurt. Je ken nooit weete, mit die bietels met die gekke koppe mit haor. en bescherming Het schouwtoneeL Om precies te zijn: op dit moment kan Moskou zich bepaald geen soepelheid veroorloven. Vergelijkt u maar het kolos sale gebrul dat de sowj et-premier in Egypte aanheft en waar hij Nasser in alles gelijk geeft: Israël en de Britten moeten maar eens fors worden aange pakt. Deze flinke woorden zijn typisch be doeld om te laten zien hoezeer het re volutionaire vuur nog in de Russen laait, wat de Chinezen ook beweren. En al ziet het er niet naar uit dat Chroesjt sjow bij de woorden ook daden zal voe gen: het Afrikaans applaus dat hij nu veroverd heeft, wil hij niet in boe-ge roep laten verkeren door elders weer de toegevendheid te betrachten. Waar het op neer komt met het Haagse communiqué is dat de Britten, Amerika nen en Fransen, Schröder een handje willen helpen in zijn binnenlandse poli tiek. Hijzelf denkt zeer realstisch en hij kan dus op zijn vingers uittellen dat er van hereniging vooreerst niets komt. Maar de Wiedereinmachung is een soort heilige koe bij grote - vooral zeer rechtse - groepen in de bondsrepubliek. En bij hen kan men een minister van buitenlandse zaken niet zwarter maken dan door te beweren dat hij niet ge noeg zijn best doet voor het nobele doel. Parijs of Washington? Van deze Duitse politieke curiositeit maakt onder veel anderen de uitgeran geerde minister Frans-Jozef Strauss - leider van de Beierse zusterpartij van de C.D.U. van Erhard - dankbaar gebruik, ietwat achterbaks maar daarom nog wel effectief gesteund door Adenauer. Dat is niet alleen om Schröder te pla gen: beide heren zijn wel degelijk van mening dat zijn politiek in principe ver keerd is. Adenauer gelooft nog altijd dat door hard en onverzoenlijk te zijn tegen de Russen, die nog ooit eens zul len toegeven aan het Duitse verlangen naar hereniging. Zijn toenadering tot Parijs was dan ook wel degelijk een antwoord op de Amerikaanse toenadering tot Moskou, hoe beperkt (zeer beperkt) die ook is. Hij vreest dat de Duitse be langen opgezouten zullen worden als het zo koek en ei raakt tussen de twee grote kernmachten. Erhard en Schröder daarentegen zien niet zoveel in die as met Parijs en hou den het meer op Washington. En voorzo ver de Duitse publieke opinie dit toe laat, betrachten zij ook wat soepelheid om te pogen de betrekkingen met het oosten wat te verbeteren. In de niet onlogische gedachtengang, dat zo wellicht ooit iets bereikt wordt, al is de kans niet gek groot; maar met hardheid d la Adenauer zeker niet. Nu komt Schröder in het Duitse politie ke gewoel terug met de machtige steun in de rug van de uitspraken der groten in de N.A.V.O.: allemaal voor zelfbe schikking en hereniging. Zijn positie is zeker versterkt. Maar de heer Ulbricht hoeft nog niet ongerust te worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 14