is alleen als er ~k op staat S.V.V. BESTAAT TIEN JAAR. GARAGE STAM „DM" SCHRIKBEELD EN TOEVERLAAT. yj J. Hoppenbrouwers U kunt niet alles weten. WW»sasa5ïi®F'waag Tijdrede. Luchtvaart toen en nu. OVERHEMDEN WEEKENDERS SPORTSHIRTS Gewonden in het verkeer. Mager voetbalprogramma. Renault dealer Tennis. Korfbal De Meteoren. K.P.S. verloor. Been gebroken. V.V.Z. won in Maartensdijk. Uw oude camera is 7.50 - f 10.- of f 15.- waard. •Vv -:va De Soester Volleybalvereniging bestond woensdag 20 mei tien jaar en dit feit zal zaterdagavond met een feestavond voor de leden in gebouw Eltheto gevierd worden. Op 20 mei 1954 werd in het gemeente huis een vergadering gehouden van le den der Ambtenaren Volleybalvereniging die besloten over te gaan tot oprichting van een algemene volleybalvereniging, die de naam Soester Volleybal Vereniging kreeg. Aanvankelijk werd het bestuur gevormd door mej. A Bosboom en de he ren B W Kolthof en E. Heupers allen werkzaam op de secretarie en oud-leden van A.V.V In sepember werden van Het topjaar van de vereniging is 1959- 1960 geweest. Toen werd het eerste he renteam kampioen van de eerste klasse en het tweede herenteam kampioen van de tweede klasse, waarna promotie volg de. Kort daarna viel echter de grote klap waardoor van de zeven spelers van het eerste team er slechts twee overbleven. Vertrek en studie waren de belangrijkste redenen van deze achteruitgang die de gradatie tot gevolg had. In 1960 is aan de herbouw van dit team begonnen. Lang hebben de dames geen rol van betekenis kunnen spelen, maar het vorig jaar werd een eerste en tweede plaats bezet en dit jaar werd het eerste dames- Het kampioenschapsteam van dit jaar buiten de secretarie mej. Starreveld en de heer A Bosboom in het bestuur op genomen Thans is de heer B. W. Kolt hof al tien jaar voorzitter, mej. L. Ma joor is secretaresse, de heer A. Bosboom penningmeester, als opvolger van zijn zuster, terwijl mevr. P. Huyser en de heer H. Stam eveneens deel van het bestuur uitmaken. In 1955 sloot S.V.V. zich aan bij de Nevobo. Aan het eind van het seizoen 1955-1956 werd het eerste damesteam in gedeeld bij de nieuw gevormde eerste klasse en het herenteam promoveerde van de derde naar de tweede klasse. In 1957 promoveerde dit team naar de eer ste klasse. De dames voerden in de seizoenen 1956- 1957 en 1957-1958 een zware strijd om niet op de onderste plaats van de rang lijst te komen en het bestuur van S.V.V. verzocht de competitieleiding dit team terug te plaatsen naar de tweede klas, hetgeen gebeurde. In 1956 werd het initiatief genomen jeugd aan te trekken en dat lukte, maar vaak is 't niet gemakkelijk jonge spelers beschikbaar te hebben ter vervanging van hen bij wie de jaren gaan tellen. Thans gaat 't echter redelijk goed, maar wat meer jeugd van rond de 17 is nog steeds van harte welkom tussen de 80 leden van S.V.V. team kampioen van Amersfoort. Tienmaal heeft de jubilerende vereniging op Hemelvaartsdag een nationaal tour- nooi gehouden en tienmaal is dat een succes geworden. Dit jaar deden 50 teams mee Het zijn er wel eens minder geweest, vooral in de tijd toen er zo streng ge floten werd dat er voor spelers en pu bliek geen aardigheid meer aan was. Daaraan is gelukkig een einde gekomen door verandering van de regels en nu kunnen speelsters en spelers zich weer tenvolle in de wedstrijd uitleven zonder "voortdurend door de scheidsrechter op de vingers getikt te worden. Het laatste nationale tournooi was voor S.V.V. al bijzonder succesvol, want de dames bezetten in hun klasse de eerste plaats. Het gaat goed met de jubilerende vereni ging. Niet in het minst door het vele werk dat door voorzitter Kolthof en zijn medebestuursleden gedaan wordt maar ook door het werk van trainer J. Both en door de medewerking die steeds van het gemeentebestuur ondervonden is, zo dat morgen opgewekt feest gevierd kan worden. Dat gebeurt niet met een da verend programma met dure artiesten, want dat kan Bruin niet trekken, maar toch zal het ongetwijfeld een bijzonder gezellig feest worden. Dinsdagavond as. houdt ds Middelkoop, predikant der Herv. Gemeente te Zwolle, voor de Staatk. Ger. Partij, een tijd rede in de kleine Rembrandtzaal. Aan vang 7.30 uur Op een bijeenkomst van de afdeling Soest-Amersfoort Zeist en omstreken van de koninklijke vereniging Onze Lucht macht, welke in het „Nieuwe Jachthuis" te Soesterberg gehouden werd, is gespro ken over de luchtvaart in de goede oude tijd en over de lucht- en ruimtevaart van nu. De legendarische vlieger luitenant-kolo nel G A Koppen, die thans niet meer in aktieve dienst is, vertelde over zijn eerste vlucht naar Indië in 1927, het jaar waar in Lindberg met zijn primitieve toestel de oceaan bedwong Luitenant Koppen was toen nog lang geen overste b.d maar een jonge man met veel moed en met zijn Fokker C 5, de Postduif, trok hij de belangstelling van de gehele wereld. Hij verrichtte 'n prestatie met die vlucht naar Ned. Oost-Indië waartoe geen an dere vlieger in staat gebleken was Het was dan ook iets heel bijzonders, die vlucht, waarvan de heer Koppen zei dat het een complete probleem-vlucht was. Problemen rond de brandstofvoorziening, maar ook rond gezanten van Europese landen, van wie er menigeen door de prestatie van de jonge vlieger zo over stuur was dat hij teveel dronk en voor moeilijkheden zorgde. Gebrek aan landingsmogelijkheden, voed selproblemen, het was een lange rij van moeilijkheden die luitenant Koppen bijna 40 jaar geleden overwinnen moest. De vlucht kostte 80 000,en een bedel partij was nodig om dit geld bijeen te krijgen, want de meeste mensen zagen maar weinig in dit waagstuk. Het geld kwam er, en er kon gestart worden. Echter niet direct, want het toestel was in de grond gezakt Tot overmaat van ramp ontdekte luitenant Koppen kort na het vertrek dat hij niet zijn eigen koffer met tropenkleding meegenomen had, maar de koffer van zijn vrouw, uiteraard gevuld met dameskleding. In Syrië maakte het toestel een nood landing. Een Fransman kwam informe ren wat er aan de hand was en ook raad geven. Hij adviseerde de piloot te schieten op alles wat bewoog, want in die buurt was het niet pluis. Naar zijn zeggen was 'n vüeger, die eerder in deze streek een noodlanding gemaakt had, een kopje kleiner gemaakt. Men had het hoofd aan de Franse commandant van het garnizoen, dat daar gevestigd was, als geschenk toegestuurd. Met smaak vertelde de heer Koppen het verhaal van de melk die men hem onder tropische hitte meegegeven had. Deze was natuurlijk zuur geworden maar hulp vaardige lieden zorgden voor een vervan gingsmiddel en zetten twee emmers whiskey in het toestel. Men mag aan nemen dat luitenant Koppen heel matig van deze heerlijkheid gedronken heeft, want was dit niet het geval dan zou zij dit verhaal waarschijnlijk nu niet heb ben kunnen vertellen. Ruimte-expert E. J. W. Schuller sprak over de ruimtevaart, die ook problemen kent, maar van heel andere aard. Men heeft becijferd dat de Verenigde Staten in staat geacht moeten worden rond 1970 een bemande Apolloraket naar de maan te schieten. Drie astronauten zullen zich in de raket bevinden en twee van hen zullen op de maan landen, terwijl de derde met de raket rond de maan blijft cirkelen. Dat grapje gaat zo'n slordige 80 miljard gulden kosten. De heer Schuller noemde het ruimte vaartprogramma van Amerika adembe nemend. Hij heeft zich op het voormalige Cape Canaveral, thans Cape Kennedy, kunnen overtuigen van de inspanningen die de Amerikanen zich getroosten om successen te boeken bij de ruimtevaart. Het zwaarste voorwerp dat de ruimte ingeschoten werd woog 120 ton en nog niet zo lang geleden kwam men niet ver der dan 2 ton. Deze grote vooruitgang is te danken aan het gebruik van vloeibare waterstof als brandstof. Het grapje van een zeer bijzondere lan ding op de maan deed het goed; de Amerikaanse en de Russische president werden gelijktijdig de ruimte ingeschoten en beiden hoopten als eerste te zullen arriveren. Ze landden precies gelijk maar van ƒ15 90 tot ƒ22.50 van 12 50 tot 29.75 van 10.90 tot 19.75 EEN APARTE MODIEUZE COLLECTIE Van Weedestr. 80 Soestdijk - Tel. 2670 behoefden niet te twisten, want Zwols- man stond op hen te wachten voor een hartelijke ontvangst. Er werden enige films gedraaid over de ruimtevaart en daarmee had de afdeling eveneens succes op deze prettige en leer zame bijeenkomst, die belegd was ter ge legenheid van het tienjarig bestaan. De Zaandamse scholier W. A„ 17 jaar oud, reed per brommer op de Van Wee- destraat. Achter hem reed zijn zeventien jarige plaatsgenoot A.K, die het zestien jarige meisje F. H. uit Westzaan op de duo had. Plotseling viel een opgerolde slaapzak van W. A. van zijn brommer en A. K. reed er over heen. Hij sloeg over de kop en kreeg schaafwonden, terwijl het meisje haar kleding beschadigde. De heer K. T. reed per auto over de F. C Kuyperstraat, draaide om de ver- keerszuil en reed de Korte Brinkweg op. Hij werd ingehaald door de bromfietser W. A. W. die bang werd voor twee auto's die van de andere kant naderden. Hij reed tegen de linkerzijde van de auto van de heer T. en viel. Hij werd gewond en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren gebracht. Nagenoeg alle Soester voetbalteams zijn uitgespeeld en voor zaterdag staat alleen de wedstrijd Hertha-Hees op het pro gramma Deze wordt in Vinkeveen ge speeld. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphtne van f 4995,af Renault R4 van f3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Donald Duck is niet alleen de naam van een populaire eend maar ook van een tennisclub die met 3-5 van Soest 1 ver loor. De uitslagen waren; W TJen-G. Geijten- beek 6-3 6-1 H. Zanders-A Sprangers 4-6 2-6. Mej. T. Kloet-mej. Y Hofman 6-0 1-6 4-6. Mevr. D. van Lingen-mevr. C. Felix 3-6 6-3 3-6. Zanders en Rachel- Sprangers en Waals 6-4 5-7 3-6. Mej. Kloet en mevr. Van Lingen-mevr. Felix en mej. Hofman 6-3 3-6 2-6. Mej. Kloet en Rachel-mej. Hofman en Sprangers 6-3 7-5. Mevr. Van Lingen en Tjen-mevr. Felix en Geijtenbeek 6-4 7-5 De korfbalvereniging De Meteoren had voor het formeren van zes twaalftallen op tweede pinksterdag slechts 56 speel sters en spelers ter beschikking, zodat het een zware dag werd voor de leden van onze jonge korfbalvereniging, die deelnamen aan de pinksterseries van de Goois-Utrechtse Korfbalbond, welke in Zeist gehouden werden Het eerste team verloor viermaal, het tweede won met 2-0 en verloor de twee volgende wedstrij den en de juniores verloren driemaal. Het aspiranten A-team won een wed strijd, speelde gelijk en verloor en be haalde daarmee de tweede prijs. Het B- team verloor tweemaal en speelde een maal met 0-0 gelijk, terwijl het C-team een wedstrijd verloor en tweemaal met 0-0 gelijk speelde. Er werden 9 punten uit 19 wedstrijden behaald. K.P.S. heeft het tegen Centurion in Amersfoort niet zo best gedaan en met 0-2 verloren. Het was een verdiende overwinning van de militairen, want in het veld was K.P.S. soms wel aktiever en wat beter dan Centurion, maar voor het doel brachten de mannen van het paleis er over het algemeen niet zo heel veel van terecht. De aanvallen van Centurion waren dan ook veel gevaar lijker. Ten minuten voor de rust moest Van Essen capituleren toen hem het uit zicht belemmerd werd bij een schot van de linksbuiten van Centurion. In de tweede helft speelden de militai ren veel beter dan de spelers van K.P.S. die nauwelijks een team vormden, zodat van ploegverband weinig sprake was. Een hoge voorzet van de Centurion- linksbuiten en een doeltreffende kopbal betekenden dan ook een verdiende be loning voor het overwicht van de mili tairen, die ondanks de veilige voorsprong zich tegen het einde van de wedstrijd aan te fors spel bezondigden. De honkballer Fred Nieuwenhuis die za terdagmiddag in het tweede team van S.E.C. tegen F A.K. 2 uit Biithoven speel de. brak zijn rechter enkel toen hij van het derde honk naar het thuishonk liep. Hij werd ingesloten en trachtte met een sliding zijn doel te bereiken. Na behan deling door dokter Rupert is hij per auto naar zijn woning in Baarn gebracht. S.E.C. won deze wedstrijd met 27-4. De met enige spanning tegemoet ge ziene wedstnjd tegen S.V.M.-Boys heeft voor V.V.Z. wel de verwachte overwinning gebracht, maar het werd een betrekke lijk vlakke wedstrijd die reeds voor de rust beslist werd. Voor mooi voetbal was weinig gelegenheid, want het veld gaf aan de bal veel effect. Vanaf het beginsignaal bleek al direct dat V.V.Z. sterker was. Na zeven minuten mochten de gasten een vrije trap even buiten het strafschopgebied nemen. Van Kooij schoot onhoudbaar in. Steeds werd het voor S.V.M.-Boys moei lijker het doel schoon te houden en na een half uur ontstond uit een ingooibal het tweede doelpunt. Van Kooij gooide de bal voor het doel en Floor kon het leer met de borst het laatste zetje ge ven. Vijf minuten later kopte Floor tus sen twee aehterspelers door over het hoofd van de keeper heen en daarmee scoorde hij het mooiste doelpunt van de wedstrijd (0-3). Na de rust kwamen de partijen wat meer in evenwicht. Doelpunten werden er niet meer gemaakt omdat de voorhoede van V.V.Z. de geboden kansen niet benutte, terwijl de achterhoede van V.V.Z. aan S.V.M.-Boys niet de gelegenheid tot sco ren bood. Het weekblad „DM" (Deutsche Mark) heeft wereldnieuws gemaakt door het proces, dat door de Volkswagenfabrieken tegen het blad is aangespannen, zij het tot nu toe zonder succes DM is tegelijk het meest populaire en het meest verguisde blad in Duitsland. Zonder aanziens des persoons zoekt het uit of fabrikant en winkelier hun klan ten waar bieden voor hun geld. dat slager X voor 59 pfennig worst ver koopt, waar vrijwel geen lever in zit, die niet naar lever smaakt, die vooral veel ingewanden, zeen en water bevat en waarvan de kwaliteit „miserabel" is Intussen blijkt dat minstens tweederde van de onderzochte monsters niet aan de eisen beantwoordt, die de klant aan „leverworst" mag stellen, en dat de prij zen soms honderd procent van elkaar verschillen. Eenzelfde lest ondergaan de automa tische polshorloges. Merk, leverancier, een afbeelding van het horloge, alles vindt men in „DM". En dan kan de klant tot zijn verbazing lezen, dat een horloge van een dikke vijftig DM beter is dan een dat ruim vier maal zo duur kost Wie dus wil opscheppen met een polshorloge van dik 200 mark kan zijn gang gaan, als hij maar weet, dat hij te duur uit is Scherpe kritiek. Oefent „DM" op die manier scherpe kri tiek op allerlei produkten uit, scherp is ook de kritiek op de test-methoden van DM. Men meent dat die niet wetenschap pelijk verantwoord zijn, niet met de no dige zorg worden genomen, dat de klant niet op verantwoorde wijze wordt voor gelicht. „DM" van zijn kant vraagthoe wordt de klant voorgelicht door de leverancier in de koeien-met-gouden-hoorns belo vende advertenties, circulaires en pros pectussen Is dat soms verantwoord Heeft de klant hiertegen enig verweer? De redactie van „DM" weet zeer goed, dat het in Duitsland practisch net zo is als in alle andere landen.! De meeste klanten ontbreekt het aan kennis van zaken. Vooral in een tijd van welvaart zijn ze geneigd het duurste voor het beste te houden. Nog altijd herhaalt zich de geschiedenis van de kruidenier, die één zak rijst ledigde in drie verschillen de bakken en de rijst verschillend prijs de. De goedkope ging niet, maar de dure vloog weg. „DM" noemt man en paard. Het blad neemt geen blad voor de mond. En het houdt staande, dat verscheidene fabri kanten van zijn kritiek hebben geprofi teerd en hun produkten van diverse te kortkomingen hebben ontdaan. Bescherming van het publiek. „DM" heeft één van zijn mannetjes als leerling-verkoper op pad gestuurd met een instelling, die, onder het mom van schrijfmachine-lessen te geven, in werke lijkheid niet anders doet dan schrijf machines op afbetaling verkopen, ook aan mensen die het niet of bijna niet kunnen betalen. Het instituut volgt een handig uitgekiende procedure. De dochter des huizes wordt lekker gemaakt met het vooruitzicht van een goed betaalde baan als typiste, maar dan moet ze (schrif telijke) lessen volgen én de machine ko pen. Vele eenvoudige mensen vliegen er in. „DM" vertelt uitgebreid het weder varen van de „spion" en publiceert „un verfroren" de foto's van de mensen die in deze zaak een hoofdrol spelen, noemt de grote machinefabriek, die zich achter het „instituut" verschuilt. Natuurlijk rijzen er bezwaren tegen deze taktiek, en niet alleen van de aldus te BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 45 SOESTDIJK TELEFOON 3917 De Volkswagenfabrieken hebben het zich kunnen veroorloven enige tientallen jaren hun „Meikever"-model vrijwel on gewijzigd te handhaven, dwars tegen al le kritiek in. Maar het „Wirtschaftswun- der" begon een rol te spelen. Een auto is een status-symbool en sommige ge zworen volkswagenrijders begonnen zich voor hun goedkope karretje te generen. Toen bracht Volkswagen de „1500" op de markt, een wagen in de middenprijs klasse. Volgens de gebruikelijke methode heb ben de test-mannen van „DM" zó maar 'n VW 1500 bij 'n dealer gekocht en zijn er 50.000 kilometer mee gaan rijden. Ze nemen daartoe geen speciaal door de fabriek geleverde auto, ze kopen precies zoals de gewone klant koopt En na de rijproef kwamen ze tot de conclusie, dat de VW 1500 niet aanbevelenswaardig was Dat liet VW niet op zich zitten en eiste een miljoen DM schadevergoeding. Een gevaarlijke procedure. Want door deze hoge els lijkt het er op, ot Volkswagen het blad financieel de nek wil breken, en dat maakt dr. Nordhoff bepaald niet populair bij de honderdduizenden, die „DM" beschouwen als waker voor de belangen van de consument. Lever in de leverworst Een aardig voorbeeld van de manier waarop „DM" te werk gaat Is de lever worst-test. In 50 zaken kopen de „DM"- mensen leverworst, gewoon over de toon bank, zoals iedere klant. De resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd. De naam van de leverancier en zijn adres, zelfs een foto van zijn zaak, het staat er allemaal bij. En zo kan de klant lezen dat slager Y voor 53 pfennig pei" ons zeer goede leverworst verkoopt, maar kijk gezette zakenmensen. Men weet nu bijvoorbeeld dat van vijftig leveranciers van leverworst twee/derde er niet veel van maakt. Maar honderdduizenden winkeliers in Duitsland krijgen te maken met argwanende klanten, die zich af vragen of ook zij soms „genept" worden ook de bonafide leverancier. Maar het grote publiek staat aan de kant van „DM". Iedere week vliegen de num mers, die ook 1 DMark kosten, weg. En iedereen leeft mee met het proces VW- DM. De rechtbank in Hannover heeft, in kort geding, geprobeerd de kool en de geit te sparen Het heeft de VW noch DM gelijk gegeven. Daarmee is de kou natuurlijk niet af. want beiden zijn met deze uitspraak ontevreden. Voorlopig blijft „DM" het schrikbeeld van menige fabrikant, maar de toeverlaat van het winkelend publiek, dat ook in de welvaartsstaat toch graag waar heeft voor zijn geld. Stoffige en bemodderde autoruiten kunt u onderweg op een eenzame weg snel schoon wassen als u behalve spons en zeem ook een (beugel) fles water in de wagen hebt. Houdt ook een klein stukje zeep en één handdoek of badhand- schoentje bij de hand om vuile handen na panne of vieze kindermondjes na het snoepen af te wassen. Gaat u kamperen dan is een afdekzeitje onontbeerlijk Ook een kampeerbijl, een tentlantaarn reparatiespullen voor de tent, een Engelse sleutel, naaigerei, een blikopener en een kroonkurkwipper ho ren er bij.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5