-«aar Kees Wortel, Soester pikeur. HET OOG GERICHT OP BESCHAVING. De macht van de organisatie. Eervol ontslag. Ned. Vrouwen Electr. Ver. Overlast van duiven. A. W. Beekeringh overleden. Meisje gewond. Riolering Middelwijkstraat. Zomeravondcompetitie. DINSDAG 26 MEI 1964. 43ste JAARGANG No. 40. SOESTER «TÖURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 TELEFOON 2566 GIRO 126156 „Neen, nog geen belastingverlaging dit jaar. De regering vindt het nog „pas send". Die belastingverlaging heeft de V.V.D. een der regeringspartijen, wel in haar vaandel staan, die belastingver laging is bij het akkoord van Wassenaar zelfs als nummer twee op de prioritei tenlijst geplaatst, van diverse zijden is in verschillende publicaties de nood zaak van belastingverlaging, speciaal voor de middengroepen, in het licht ge steld, maar een belastingverlaging komt vermoedelijk dit jaar nog niet eens aan de orde, laat staan, dat ze wordt inge voerd. De regering acht het, na de wat hoog uitgevallen loonsverhogingen, niet ver antwoord. Maar wel heeft minister Veld kamp de eis kunnen laten horen, dat de a.o.w. per 1 januari 1965 tot een be staansminimum moet worden opgetrok ken, grotendeels te betalen uit de alge mene middelen. Maar dat is een punt wat de vakbonden in hun program heb ben geschreven, en wat de vakbonden voorstaan, daar wordt ernstig rekening mee gehouden. De macht van deze organisaties is over heersend in het politieke leven van ons land. En een belastingverlaging is (nog) niet een van de sociale punten van hun verlanglijstje. Maar gezien in het licht van de nog te verwachten loonsverho gingen kan dit niet zo heel lang meer op dit lijstje ontbreken, want steeds meer arbeiders gaan langzamerhand ook tot de middengroep behoren, op welke groep de hoge belasting naar verhouding het zwaarste drukt. Hoewel nog lang niet de helft van alle werknemers in ons land lid zijn van een vakorganisatie, oefenen de vakbonden door hun politieke binding aan de groot ste partijen in de Staten-Generaal, toch een zo sterke druk uit, dat Tweede Ka mer en regering, gezamenlijk zoekend naar de weg van de minste weerstand, geneigd zijn de vakbondseisen een hogere prioriteit te verlenen dan de behoeften die in andere groepen worden gevoeld. Die andere groepen immers beschikken niet over de macht van de organisatie. De middengroepen, voor wie een verla ging van de progressiviteit in de belas tingtarieven een steeds noodzakelijker iets is geworden, zijn in de vakbonden juist het slechts vertegenwoordigd en organiseren zich ook niet of nauwelijks op andere wijze om hun wensen kracht bij te zetten Zij beschikken dus niet over politieke macht, zijn naar levens beschouwing verdeeld over de verschil lende partijen, door welke verbrokkeling zij overal een minderheid blijven vor men, aan wier noden en eisen gemak kelijker voorbij is te gaan dan aan die van de goed georganiseerde vakbonden. Het is niet zo, dat wij de vakbonden deze politieke macht misgunnen, inte gendeel, want het heeft bewerkstelligd dat er in het economisch bestel meer rekening moest worden gehouden met de verlangens van de gewone werkers. Sociaal èn politiek gezien hebben de vakbonden baanbrekend en goed werk gedaan, waar miljoenen werkers de vruchten van hebben geplukt. Maar hun macht en de bij hen gehuldigde inzich ten beheersen op zodanige wijze het poli tieke leven in ons land, dat de noden van andere groepen er ten achter bij geraken, zo lang de vakbonden deze no den nog niet erkennen en er zich voor in willen zetten. Wanneer er aangedrongen wordt om huurverhogingen van andere lasten nu eens niet te compenseren door loonsver hogingen doch door belastingverlaging, dan schijnt dat niet te passen in het belastingpatroon. Dat is natuurlijk een dooddoener, maar zo'n belastingverla ging zou te weinig bemerkt worden in de lagere salarisklassen, waar men niet of nauwelijks weet hoeveel loonbelasting men eigenlijk betaalt. Daarom is dat politiek gezien niet aantrekkelijk, mis schien zelfs ook niet „haalbaar". En men zweert tegenwoordig bij wat „politiek haalbaar" is Zoals ook blijkt ten aan zien van de televisie. Vooral na de oorlog worden we steeds meer geregeerd door belangengroepen, bij wie uiteraard 't algemeen belang on der geschikt is aan het groepsbelang, ook als is men zichzelf daar nauwelijks van bewust. De politieke partijen zijn bang voor stemmenverlies als zij eens niet voldoende rekening zouden houden met de eisen der vakbonden. Die (over dreven) angst doet hen naar de weg van de minste weerstand streven. De moedigen en onafhankelijk denken den hebben de politiek meest reeds ver laten, de macht overlatende aan de or ganisaties en het "getal hunner leden. Daarom dan ook nog geen belastingver laging, zelfs niet ter compensatie. Het past niet in het patroon. Kees Wortel is van beroep geen chauf feur, boekhouder of vertegenwoordiger maar pikeur en dat is een heel bij zonder beroep. Er zijn misschien 150 beroepspikeurs in Nederland, maar in Soest is er maar 1, dat is de 21-jarige Kees Wortel, die week-in week-ult de snelle man op de banen in het westen en midden van ons land is en heel vaak de snelste. Kees was nog een Keesje van 14 jaar toen hij staljongen werd bij Geersen in Oud-Valkeveen. De naam Geersen is een begrip in de wereld van de paardesport en in het bijzonder in de wereld van de drafsport. Daarna moest de paarde- liefhebber mest kruien, paarden poet sen en al het werk verrichten dat in een stal gedaan moest worden. Daar droom de hij waarschijnlijk al van successen die hij later op de renbaan zou halen. Voorlopig vielen er echter nog geen hij dat uit bescheidenheid niet. Het zal dan ook nog wel even duren voor Domp teur K van de familie Wortel voor Kees successen kan behalen. Een best paardje maar een zorgenkind, dat al meermalen dusdanig tegen de draad inging dat de hele familie er aan te pas moest komen om hem een beetje in het gareel te houden. Een paard dat straks echt wel wat zal kunnen, maar volgens pikeur Wortel is het op een jaar na niet te zeggen wanneer hij geschikt is voor de course. Daaraan gaat heel wat oefening vooraf. Als dat echter achter de rug is hoopt de eigenaar-trainer-pikeur van dit paard echter zo'n 20 tot 30 keer per jaar met hem uit te komen en als het even kan wil hij ook wel 20 tot 30 keer per jaar eerste worden, maar dat is geen peule- schil, want na iedere overwinning wordt de handicap ten opzichte van de andere Mevr. H. H. B. Blankesteijn-Esch heeft verzocht haar ontslag te verlenen als hoofdleidster aan de openbare kleuter school te Soest-Zuid. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. successen te behalen als leerling-pikeur, maar toen hij werkzaam was bij de stal van Piet Heijnen mocht hij voor het eerst in een course. Heel veel zenuwen, een funeste galop van het paard en leerling-pikeur Wortel was uitgeschakeld. Daarom werd echter niet getreurd, want na de eerste course in Hilversum kwam een tweede in Den Haag. De jonge ma tador werd daar op het nippertje ge klopt. Terug naar de stal van Geersen en als zeventienjarige won Kees Wortel met Ulrica voor de eerste maal een eerste prijs, 600,Dat bedrag was niet voor hemzelf maar voor de eigenaar van het paard, die een derde aan de trainer moest afdragen. Kees mocht het met 5 van het totaal-bedrag, 30,doen. X Mieke Hollandia en WUma Dear brach ten hem succes op Duindigt en Silo in Hilversum. Hij werd tweemaal eerste met Ax Worthy B en tweemaal met Anna Scotch en ook Zippy Erebus voer de hem als eerste over de streep. Met Anna Scotch won hij vervolgens de tiende eerste prijs in courses voor leer lingen en daarmee was hij pikeur. Dat was op 10 december van het vorig jaar. Deze promotie bracht tevens met zich mee dat hij voortaan 10 van de prijs zou krijgen als hij eerste werd. In middels was de prijs voor de eerste plaats opgelopen tot een gemiddelde van f 1000,en reeds enige keren heeft pi keur Wortel in 2 minuten 100,ge wonnen. Een dankbare eigenaar deed daar meestal een fiks bedrag bij, maar er was ook een eigenaar die wel dolge lukkig was toen Kees zijn paard naar de eerste plaats voerde, maar met zijn dankbaarheid tegenover de kundige pi keur bracht hij het niet verder dan een rijksdaalder. Kees was zo beduusd dat hij vergat deze aalmoes te weigeren, maar gelukkig won hij kort daarop met hetzelfde paard een eerste prijs en toen was hij op de vors telijke gift bedacht en kon gulweg tegen de gever zeggen dat hij er maar drop lollies voor moest kopen, dan hadden zijn kinderen ook een leuke dag. Zeven eerste prijzen heeft pikeur Wortel binnen een half jaar gewonnen en de meeste daarvan in Hilversum. Dat is het resultaat van aanleg, durf, maar ook van harde training. Dat gebeurt elke morgen in het bos of op de baan. In het bos met een zware kar en op de baan met de gebruikelijke sulkey. De middag wordt dan besteed aan het verzorgen van paarden. Liefhebberij voor het paard en de paar desport hebben Kees Wortel ertoe ge bracht dit uitzonderlijke beroep te kie zen. Mogelijk heeft hij er wel eens even aan gedacht jockey te worden, maar dan moet je al een heel licht kereltje zijn. Vijfenvijftig kilo is de limiet en van de doorsnee jockey kan dan ook gezegd worden dat hij 's zomers niet eten mag en 's winters niet te eten heeft. Kees Wortel is meer dan pikeur bij stal Du Commerce te Hilversum, waaraan hij thans verbonden is, want hij kan zich thans eigenaar-trainer noemen, al doet Foto Drukkerij Smit. paarden groter en die kan zelfs voor de energieke Dompteur K wel eens te groot zijn. Bijzonder gevaarlijk kan Kees zijn be roep niet vinden. Pas eenmaal ging er een sulkey totaal verloren omdat een paard met kolder het op verniehng ge munt had. Een volgende keer bleef het paard steeds doorrennen op de baan en om te voorko men dat dit vele uren zou doorgaan moest het dier door middel van een houten wand tot staan gebracht worden. Niet gevaarlijk beweert pikeur Wortel, maar u en ik geven de voorkeur aan dammen of schaken, dat is rustiger. En vanachter het dam- of schaakbord wensen wij dan Kees Wortel toe dat hij veel succes zal hebben in zijn pikeurs loopbaan en dat hij inderdaad niets van gevaren zal ondervinden. Mevrouw Van Veeren, voorzitster van de N.V.E.V., afd. „Eemland", opende don derdag de bijeenkomst in „Credo" met de mededeling dat de vice-voorzitster, mevr. van Ooij-v. d. Horst wegens gezondheids redenen haar functie had neergelegd nadat zij 20 jaar in het bestuur zitting heeft gehad. Ook mevr. Franse-Pondman, de secretaresse moest om dezelfde re den na 13 jaar aftreden. Hierna verwelkomde de voorzitster de vertegenwoordigster van de firma „Yard- ley" uit Londen, mevr. C. Nordon, die een causerie heeft gehouden over schoon heidsmiddelen. Deze firma exporteert haar artikelen naar bijna alle landen. De artikelen zijn gegarandeerd zuiver en in matige prij- Het is de Soester politie bekend dat er landbouwers zijn, die hun akkers op de Eng reeds driemaal ingezaaid hebben omdat duiven van Soester postdulvenhouders 2 maal het zaad wegpikten. Deze duivenhouders wordt er op gewezen, dat zij verplicht zijn hun duiven vast te houden tot zij geen schaden meer kunnen aanrichten op akkers. Wanneer er geen einde komt aan de overlast van de duiven zal de politie strenge maatregelen nemen. zen verkrijgbaar in goede parfumerie zaken. Men denke niet dat alleen de jonge, uitgaande vrouw schoonheidsmiddelen nodig heeft. Ook de werkende en de niet meer zo jonge vrouw moet aan haar uiterlijk zorg besteden. Door goede mid delen en een beschaafde make-up heeft de vrouw meer zelfvertrouwen. Voor de Engelse en Hollandse vrouw met meestal droge huid is een goede crème aan te bevelen. De huid verandert tussen de 30 en 35 jaar, dus is het zaak reeds dan zorg aan het uiterlijk te besteden. Ook de vette huid heeft crème nodig, uiter aard van een andere samenstelling. Elke huid heeft een goede behandeling nodig: goed schoonmaken met lait en een anti septische lotion en goede nachtcrème ge bruiken. Ook de handen mogen niet vergeten worden; de niet vette hand crème mag bij geen enkele vrouw ont breken. Na de pauze volgde een demonstratie van verschillende artikelen, ook lipsticks en poeders. Mevr. van Veeren dankte mevr. Nordon namens de aanwezige da mes voor de aardige middag onder aan bieding van een attentie. Afgelopen nacht is in het ziekenhuis te Leiden in de leeftijd van 65 jaar overle den onze plaatsgenoot de heer W. A. Beekeringh. De heer Beekeringh was een algemeen bekend en geacht man, naar wie o.a. de Beckeringhstraat werd genoemd. De zeventienjarige mej. N. v. d. B. stap te bij een halte op de Soesterbergsestraat uit een bus en zij stak de weg over zonder op het verkeer te letten. Ze werd gegrepen door een personenauto, be stuurd door de heer H. M. G. uit Huis ter Heide, viel en kreeg een bloeduitstor ting in de heup. De directeur van Gemeentewerken van Soest heeft een plan gemaakt voor de aanleg van riolering aan de evenzijde van de Middelwijkstraat. Aan deze kant kon nog geen riolering gelegd worden omdat de heer Lubbers weigerde grond te verkopen die de gemeente nodig had voor het leggen van deze riolering. De kosten zullen 38.100,bedragen. Op de eerste avond van de Tempo-zomer avondcompetitie wielrennen verschenen niet minder dan 36 renners aan de start, waaronder 6 aspiranten. Zij reden 16 ronden, 18% km en 't was wederom Jan Willem de Lange die overtuigend winnaar werd. De uitslag was: 1. Jan Willem de Lange, 33 min. 2. John v. d. Heide. 3. Nol v. d. Esschert. 4. Theo Calis. 5. Peter Kooij. 6. Van Brummelen. De 30 amateurs en nieuwelingen, die Toen onze voorouders nog in beestevel- len rondliepen, bier dronken uit de sche dels van verslagen vijanden en hun vrou wen vergokten, heerste er in Peru al een beschaving waarvan kenners en be langstellende leken nu perplex staan. Dat we ons niet behoeven te schamen voor onze „achterlijkheid" is echter het afgelopen weekend weer eens gebleken, want een onschuldig partijtje voetbal liep in Peru uit op een veldslag, die aan een slordige 350 mensen het leven ge kost heeft. Die arme stakkers hebben er helemaal geen baat bij gehad dat ze in een land woonden, waar de mensen 3000 jaar gele den zo beschaafd waren dat er nu vol ontzag over gesproken en geschreven wordt. Zij hebben maar al te duidelijk kennis gemaakt met een staaltje onbe- schaving dat hier gelukkig ondenkbaar is. China was ons land ook enorm ver vooruit toen de Batavieren hier de onge likte beer uithingen maar die arme Chi nezen zijn daarvan evenmin veel wij zer geworden. Ze leven nu in een staat die pas een beetje begon te draaien nadat 20 miljoen landgenoten met goedvinden van Mao Tse Toeng geliquideerd zijn. De leider van het Chinese volk heeft dit liquide ren nooit ontkend. Hij was er trouwens helemaal niet van ondersteboven, want naar zijn mening zijn er Chinezen ge noeg. Veel respect voor de beschaving van Pe ru en nog meer respect voor de bescha ving van China, maar geef mij maar ons ouwe trouwe goede Nederland, een para dijselijk plekje in een wereld die alsmaar gekker wordt. Dat een interland-voetbalwedstrij d 350 doden kost is tenminste nooit eerder ver toond. KANTMAN. weer in één groep startten, zouden 1 uur en nog 10 ronden rijden. Er werd zo hard gereden dat er in totaal 45 ron den werden afgelegd. Dat is 52 km in 1 uur en 17% minuut. Het tempo lag zo hoog, dat er voorlopig geen enkele uitlooppoging lukte. In de 20-ste ronde had een zestal renners een lichte voorsprong kunnen nemen maar de Duitse deelnemers Enders en Wimmers trokken met Ruttenberg, Proosdij, De Zoete en Zeedijk het peloton weer bij. In de 27-ste ronde liep Karei de Graaf (Adelaar) weg. Kees Proosdij zag hierin wel iets en hij sprong er in de 29-ste ronde bij, maar het attente peloton haal- dede uitlopers terug. In de 35-ste ronde ging Karei de Graaf opnieuw weg. Vijf ronden lang wist hij een voorsprong van 10 meter te houden, maar toen was de pret weer uit. Meteen sprongen Kees Proosdij en Raymond de Zoete weg, maar ook zij kregen geen kans. Toen deze 2 renners teruggehaald waren was het Gert de Weerd die twee ronden voor het einde de benen nam. Hij had succes, al was zijn voorsprong bij de eindstreep nog maar 20 meter. Het prima rijden van de nieuwelingen, die vorig jaar nog aspiranten waren, viel op. Slechts vier renners stapten af. Onder hen was Adri Doekemeijer, die in de 33-ste ronde een lekke band kreeg. Zes renners kregen een ronde achter stand. Dit waren toeristen en een vete raan. Aad Post wist echter tot het einde in het peloton te blijven. De massale eindspurt werd door Karei de Graaf gewonnen. De uitslag was: 1. Gert de Weerd 52 km in 1.17.30 uur. 2. Karei de Graaf op 20 meter. 3. Kees Proosdij. 4. Enders. 5. Kruis. 6. Raymond de Zoete. 7. Jan Schipper. 8. Piet Soeteman. 9. Theo Zee dijk. 10. Aad Post. 11. Harry Visser. Amsterdam heeft vlootbezoek uit Frankrijk. Aan de Westerdoksdijk arriveer den in de hoofdstedelijke haven vier jagers en twee onderzeeboten van de Franse marine. Als een speelgoedbootje ligt een der onderzeeërs naast 'n jager.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1