H. J. EGTBERTS MARCHAL HAARMODE gezondheid' DERDE BLAD D. ENGEL M. TUSSEN Hoe behouden wij onze werkgelegenheid De nieuwste Pockets Smit's Pockethall Peking voor de keus in Laos. j vy 1 Handbal in Bedrijfs- sportcompetitie. Alle moeilijkheden worden door ons opgelost. Wendt U vertrouwensvol tot ons instituut. Gratis advies. Bioscoopprogramma. Tuinbouw en Plantkunde. Inbreker gepakt. Geldleningen. Ned. Vrouwen Electr. Ver. Grond voor wijkgebouw. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool K.P.S. won. Rouw- en Trouwkleding VOORBEREIDING VOOR DE TERUG SLAG. Terwijl vooraanstaande figuren uit de vakbeweging zich al voorzichtig optimis tisch uitlaten over het opvangen van de loongolf, heeft minister Andriessen laten doorschemeren dat de gevolgen van de loonvloed pas aan het einde van het jaar kunnen worden waargenomen. Lei dende ambtelijke en industriële kringen zijn over 't algemeen van mening dat het jaar 1965 zorgelijk zal zijn en dat wij dan met een ruimer aanbod op de ar beidsmarkt rekening moeten houden. De directeur-generaal van het Centraal Planbureau heeft intussen gezegd dat wij tot 1975 met een groei van 1,1 miljoen personen op de arbeidsmarkt kunnen re kenen. De structuurveranderingen in de landbouw zullen nog eens 200.000 paar handen vrij maken. Naar zijn mening zal het gehele arbeidsaanbod kunnen worden opgenomen wanneer de produktie in de komende tien jaar wordt verdub beld. Daarbij is de leider van ons planbureau er van uitgegaan dat het absorbtiever- mogen van industrie en overheid relatief vl steeds het eerst in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. gelijk zal blijven. Bedoelde functionaris heeft de conjuncturele ontwikkeling ech ter niet in zijn zak en dat heeft hij dui delijk gemaakt. Hij voorziet voorts een gebrek aan ongeschoold personeel voor ons land omdat verreweg het grootste deel van onze kinderen thans enige vorm van voortgezet onderwijs geniet. Het ni veau van ons arbeidspotentieel zal wor den opgetrokken, zodat er minder onge schoolden beschikbaar komen. Verschuivingen. In het verleden is er meermalen voor speld dat er een steeds grotere behoefte zal komen aan kwaliteits-krachten, zodat wij ons kunnen verheugen in de ge schetste ontwikkeling. Toch roept de on rust over een onvoldoend aanbod van ongeschoolden ons op om waakzaam te zijn met betrekking tot de arbeidsmarkt en haar structuele opbouw. Er vindt niet alleen en verschuiving plaats van ongeschoolde naar geschoolde arbeid maar evenzeer van geschoolde ar beid naar een toestand van overbodig zijn. De jongste tijd met zijn geweldige op waartse druk op de lonen heeft de werk gevers, voor zover zij nog slapende wa ren op dit punt, een volkomen open oog gegeven voor het gevaar dat er ligt in de steeds stijgende kosten van de ar beid. Zij grijpen dus elke kans om te mechaniseren of te automatiseren. Vooral de automatisering begint enorm aan in vloed en kansen te winnen omdat zij een aantal geschoolde krachten vervangt en daarmee een geweldige druk op de kos ten legt. Leerschool voor Europa. In de V S. verwacht men dat de automa- NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND ren, tooien zich bij werkloosheidsvraag stukken met een geheel ander costuum. Dan menen zij plotseling dat de daling van de werkgelegenheid een duurzame ontwikkeling zal blijken te zijn, die moet worden bestreden door arbeidstijdver korting. In regerings- en ondernemerskringen wordt deze suggestie verworpen omdat men meent dat de werkgelegenheid dan nog meer zal worden teruggedrongen. De produktiekosten van Amerikaanse produkten zullen immers zo hoog worden dat de export geweldig zal inkrimpen. Rekenrevolutie. Het probleem is dermate ingewikkeld, dat speciale studiecommissies in het le ven worden geroepen om de gevolgen van automatisering voor bepaalde be drijfstakken te bestuderen. De computers staan daarbij in het middelpunt van de belangstelling. Deze wonderen van de moderne techniek worden stap voor stap zoveel vereenvoudigd dat er voor ver vaardiging en bediening steeds minder hoog gekwalificeerde arbeid nodig zal zijn. Naarmate dit geschiedt zullen de toepassingsmogelijkheden toenemen en- zal er een ware revolutie aanbreken in de sector van de „witte boorden", vermoe delijk met zeer ongunstige uitkomsten. Het is thans geen tijd om in een alarm toestand te leven. De werkgelegenheid in Nederland vertoont een gunstig beeld. Anderzijds vormt zij een zo essentieel onderdeel van de economie in een land met een zich zo snel uitbreidende bevol king, dat te bestemder plaatse zeker voorbereidingen moeten worden getrof fen om de eventuele terugslag op te vangen. Research op het terrein van de werkgelegenheid is een levensvoorwaarde voor een volk dat ook in het tijdperk van de automaat zijn welvaartspositie wil behouden vult de hoofdrol. Een geestelijk gestoor de beeldhouwer wurgt zijn slachtoffers, rooft lijken uit lijkenhuisjes en overgiet deze met was om ze te gebruiken voor zijn museum van wassen beelden tot de politie aan dit nare gedoe een einde maakt. Dan is er echter al heel wat ge griezeld. In de donderdagcyclus „Indiscreet" met Gary Grant en Ingrid Bergman, twee namen die garanderen dat er sprake is van een goede film, die bovendien bij zonder geestig is. Na veel vijven en zes sen trouwen Gary en Ingrid met elkaar. N V. en kwam de nieuwe, moderne fa briek in gebruik. De bekende Ploegstoffen voor japonnen, lampekappen, meubelbe kleding en gordijnen worden met veel zorg vervaardigd. De garens komen van de spinnerijen naar de fabriek en onder gaan daar een behandeling van verven, wassen, ontvetten, spoelen en drogen Door zuigmachines worden de ongerech tigheden verwijderd, terwijl door grote nappen zuurstof wordt aangevoerd. In het laboratorium worden de verfstoffen op licht en kleurechtheid getoetst. Voor dat de stoffen de fabriek verlaten, wor den zij terdege gecontroleerd en motvrij gemaakt. Node werd door de dames afscheid ge nomen van zoveel mooie en aantrekke lijke stoffen. De terugreis ging langs het vliegveld van de Sabena te Eindhoven, waarna de reis even werd onderbroken in Vught. De dames namen met een dankwoord afscheid van het bestuur, dat besloten heeft mevrouw M. M. Geytenbeek-Harm- sen uit Baarn te benoemen tot vice- voorzitster en mevrouw M. Klooker te Soest tot waarn. secretaresse. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 nur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Dinsdagavond zijn de handbalwedstrij den van de bedrijfssportcompetitie be gonnen en de herenteams hebben elkaar op het SEC.-veld bestreden. Op 2 juni zullen de dames spelen. De resultaten in de drie herenpoules waren als volgt: Poule 1: Dalco 1, 6 punten. Foxboro 1 (4). Lindner 1 (2). Pribor 1 (0). Poule 2: Randstad l (6). Houdijk 1 (4). Foxboro 2 (2). Dalco 2 (0) Poule 3: Ceramiek (6) Randstad-De Muijnk [4i. Foxboro 4 2JFoxboro 3 (0). SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 WETENSCHAPPELIJK HAAR INSTITUUT LAANSTRAAT 20 BAARN TELEFOON 3173 tisering in de komende zes jaar 24 mil joen betrekkingen overbodig zal maken. Sinds 1957 is het aantal functies in de industrie in de VS. met ruim mil joen verminderd terwijl de produktie ge middeld met 3 per jaar is toegeno men. De problematiek inzake de werkloosheid, die in de VS nog in ernstige mate heerst, kan voor ons land waardevol zijn voor de toekomst. De automatisering kan een weldaad zijn voor de welvaartsont plooiing in het algemeen, maar zij kan eveneens voor korte of langere tijd een geweldige werkloosheid scheppen. Wij kunnen ons zoet houden met de hoop dat de bestaande arbeidsschaarste een waarborg betekent voor voortdurende vraag naar arbeidskrachten maar deze hoop kan ïjdel blijken. Op dat moment moeten wij over een instrumentarium beschikken om de klappen op te van gen. In de V.S. worden verschillende mo gelijkheden overwogen en beproefd. Omscholen? Optimisten menen dat het overmatig ar beidsaanbod kan worden bestreden door het scheppen van koopkracht, bijvoor beeld door belastingverlaging, 't op gro te schaal laten uitvoeren van openbare werken en omscholingsprogramma's. De eerste twee middelen kunnen de inflatie zo op hol doen slaan dat de nationale schade groter kan zijn dan de voorde len. De omscholingsprogramma's vinden daarom groter aanhang, omdat deze ook in meer pessimistische kringen als een deugdzaam middel worden gezien. Vakbondsleiders, die in inflatieproble- metj bijna altijd tot de optimisten beho- Burt Lancaster en Virginia Mayo ver vullen in de film „De Vlam en de pijl", die van heden tot en met zondag in het City-theater draait, de hoofdrol. Burt is als Dardo de grote tegenstander van Ulricht, die enige eeuwen geleden in opdracht van de Duitse keizer naar Noord-Italiê trok om daar een opstand te onderdrukken. Hij rooft het zoontje van Dardo en deze neemt op zijn beurt Anne von Hesse, een jonge vrouw die tot het gevolg van Ulricht behoort ge vangen en sluit haar in zijn kamp op met een keten om de hals. Ulricht wil uit wraak enige burgers laten opknopen, maar voor het zover komt arriveert Dar do en bevrijdt hen. Zijn zoontje krijgt hij terug en Anne geeft hij de vrijheid, maar voor het zover is moet hij heel wat schurken opruimen. Onder hen be vindt zich Ulricht. Zondagmiddag „De pelsjagers van de Slangenrivier", waarin Sioux al direct op het oorlogspad gaan om het opdringen van blanken naar het westen tegen te houden. De pelsjager Kelly wordt door de Indianen gevangen genomen. Hij zal vrijgelaten worden als hij het leven van een gewonde Indiaanse kan redden, maar als dit niet lukt zal hij ter dood gebracht worden. Hij slaagt erin haar te genezen en het meisje wordt er de oorzaak van dat heel wat verliefde mannen slaags raken. Ze geeft echter de voorkeur aan de man die haar leven redde en trekt met hem mee. Van maandag tot en met woensdag kan men griezelen bij de film „De Man met de Wassen Beelden". Vincent Price ver- Voor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal de heer W. A. van Elmpt zaterdagmorgen 30 mei excursie leider zijn. Er wordt een wandeling door de Soester duinen gemaakt. Er wordt om 9 uur ver trokken vanaf het station Soestduinen, waar men omstreeks half twaalf terug keert. Toen de heer S., Birkstraat 163, dinsdag zijn woning binnenging vluchtte daaruit een onbekende man. De heer S, zette di rect de achtervolging in en wist de man te grijpen. Spoedig was hij in handen van de politie, die te weten kwam dat de inbreker B. H. was. Hij is maandag weggelopen uit een inrichting voor psychopaten in Woensel, waarin hij verbleef omdat hij onder toezicht van de regermg gesteld is. Door het tuimelraam van een serre was hij binnengekomen. Hij had dit door middel van een keukentrapje gedaan. Bij thuiskomst van de bewoner van het huis was hij bezig de laden van een buffet te onderzoeken. Op de tafel had hij een boodschappentas klaargezet, waarin hij levensmiddelen gedaan had. De fiets van mevr. S. had hij gereed gezet om daarop te kunnen vertrekken. Bij fouillering van de inbreker werd 65,aan geld gevonden. Verder droeg hij een steekbeitel, isolatieband en enige eieren bij zich. De gemeente heeft een aanbod van twee leningen geaccepteerd. De Stichting Algemeen Pensioenfonds voor de Apothekersassistenten heeft 250.000,aangeboden en de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten 500.000,—. De rente is 5 lering van de Soesterbergsestraat, Galen- lering an de Soesterbergsestraat, Galen- kamp Pelsweg en Driehoeksweg en voor de verbetering van de laatste twee we gen 298.000,voor riolering m de Middelwijkstraat f 38.000,—), voor rio lering en verbetering van de Molenstraat (ƒ112.000,voor de verbetering van enige zandwegen 80.000,voor plaat sing van een noodschool op de Eng 50.000,en voor grondaankopen 165.000,—). De excursie van de N.V.E.V., afd. Eem- land, ging woensdag naar weverij .ploeg" te Bergeijck. De tocht ging langs de 2 nieuwe sluizen van het Amsterdam-Rijn kanaal over de grote brug over de Lek, de nieuwe brug bij Gorkum en de brug van de Berkelse Maas, welke brug ge bouwd is door de duikerschool van de Genie. Te 2 uur werden de Ploeg-weverij en be reikt. Deze fabriek werd in Best heel klein opgezet (1922) door een kleine idea listische gemeenschap. In 1928 werd de Dobbystof vervaardigd. In 1937 was het Jaar dat alle werknemers in loondienst traden en een onderwijzeres een nieuw motief ontwierp voor Brabants bont. In de jaren 1940-'45 moesten de grondstof fen ingeleverd worden, doch het perso neel kon door houtbewerken aan het werk, en in Nederland blijven. In 1958 veranderde de Coöperatie in een De uitslagen waren: Dalco 1-Foxboro 1 2-0. Foxboro 3-Fox- boro 4 1-2 Houdijk I-Randstad 1 2-3. Dalco 1- Lindner 1 6-1. Foxboro 3-Rand- stad-De Muijnck 0-3. Foxboro 2-Rand- stad 1 0-3. Dalco 1- Pribor 1 5-0. Fox boro 3-Ceramiek 1-2. Foxboro 2-Hou- dijk 1 0-1 Dalco 2-Foxboro 2 0-4. Lind- ner-Pribor 1 3-1 Randstad-De Muijnk- Ceramiek 1-2. Dalco 2-Houdijk 1 0-4 Foxboro 1-Pribor 1 3-0. Foxboro 4-Ce- ramiek 0-3. Dalco 2-Randstad 1 1-3. Fox boro 1-Lindner 1 3-0. Foxboro 4-Rand- stad-De Muijnk 1-5. Voor 600,per jaar zal de kerkeraad van de middenwijk der Hervormde Kerk 2200 m2 grond van de gemeente huren, welke gelegen is op de hoek van de Talmalaan en de Pieter de Hooghlaan. De grond zal gebruikt worden om er een houten wijkgebouw te stichten, zodra bekend is op welke wijze de bebouwing van de Eng zich verder zal ontwikkelen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 MEI 1964. Wat er gebeurd is, is dit de V.S. heb ben enerzijds (bij monde van minister Rusk) laten weten dat als de rode agres sie zo doorgaat een Amerikaans mili tair ingrijpen niet denkbeeldig is, en anderzijds (bij monde van Stevenson in de veiligheidsraad) opgeroepen een in ternationale macht te vormen om hier de rust te herstellen en te bewaren. Dat is de krijgshaftige taal. Frankrijk - en dat spreekt hier uit kracht van zijn ervaring, want de gebieden waar het over gaat waren vroeger Frans - zegt daar niet zoveel voor te voelen het wil deze zuidoosthoek van Azië neutraliseren met garantie van Peking. Wat gebeurt er Van het gebied waar het om gaat is Noord-Vletnam soliede communistisch, 'n burgeroorlog tussen de communisten en de rest verscheurt Laos, Zuid-Vietnam vecht nu al jaren tegen communistische rebellen en tenslotte is er nog Cambodja, dat graag neutraal wil blijven, maar aan zijn grenzen meegeniet van de strijd in Zuid-Vietnam. Een klacht hierover was de haast vergeten aanleiding voor de veiligheidsraad om bijeen te komen. Cambodja's heerser prins Sihanoek heeft openlijk te kennen gegeven dat hij er niet veel meer in ziet om neutraal te NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 blijven en dan liever maar gelijk zijn heil zoekt in het rode kamp dan er een jaren durende, martelende strijd over te laten ontstaan. De Gaulle is het met president Sihanoek in zoverre eens dat hij het vechten uitzichtloos acht, maar hij gelooft dat er nog een andere oplos sing mogelijk is behalve capituleren voor Peking namelijk een neutralisatie van dit gebied. Daartoe was al eens op een Geneefse conferentie besloten, maar - zeggen de Fransen - als men dit goed wil doen. dan moet dat in overleg met Peking En De Gaulle gelooft dat Mao Tse-toeng daarvoor te vinden is. Tweespalt. Dat zou dan zijn omdat de Chinezen liever rust hebben in dit gebied om zich geheel te kunnen wijden aan de strijd met Moskou, die nu inderdaad ook al tot spanningen aan de grenzen leidt en wel van Buiten-Mongolië. In die Moskou trouwe, zogenaamd onafhankelijke repu bliek, zijn massa's Chinezen uit het land gezet omdat men ze verdacht van een poging een staatsgreep te forceren. De Gaulle is er daarom voor, een nieuwe Geneefse conferentie bijeen te laten ko- K.P.S. heeft in Amersfoort met 3-2 ge wonnen van W.P H -Boys. De mannen van het paleis begonnen al direct met een groot overwicht, maar het duurde heel lang voor gedoelpunt werd. Van der Valk schoot uit een voorzet van rechtsbuiten Van Soest in en het was 1-0 voor K.P.S. Het team van W.P.H.-Boys werd nu gevaarlijker en slaagde er 5 minuten voor de rust in gelijk te maken. Van der Valk kreeg de bal verkeerd op zijn schoen, het leer kwam bij de middenvoor van de tegen partij terecht en het was 1-1. In de tweede helft was K P S. steeds in de aanval en er deden zich vele kansen voor, maar werden niet benut. Vooral Ten Hove had veel pech met schieten Aan de andere kant ging het beter, want er werd gedoelpunt. Iedereen zei dat het een buitenspel-doelpunt was. al leen de scheidsrechter niet en K P S stond met 1-2 achter Tien minuten later ging rechtsback Ver wijk bij een aanval naar voren. Hij zet te de bal voor en Veldhuizen behoefde slechts met zijn hoofd te knikken om de gelijkmaker te scoren Drie minuten voor het eindsignaal ging Verwijk op nieuw naar voren en hij viel de keeper aan toen deze de bal niet volledig in zijn bezit kon krijgen De doelman van WPH-Boys gaf Verwijk een schop, de scheidsrechter kende terecht een pe nalty toe en Ten Hove scoorde hieruit het winnende doelpunt. Met zijn schot liet hij de keeper in de verkeerde hoek duiken. Is de toestand in Laos met zijn drie re geringen plus strijdende partijen al in gewikkeld de internationale reacties op de crisis hier doen er weinig voor onder Daarbij ziet men weer het vertrouwde schouwspel dat generaal De Gaulle bij de andere westerse mogelijkheden uit de pas loopt, maar merkwaardigerwijs ls dat nu juist eens een verheugend teken voor de afwisseling. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 men om dit neutraliseren eens degelijk te regelen. Washington en Londen daar entegen zeggen dat men alleen de vo rige overeenkomst moet uitvoeren en dat is dat. Chroesjtsjow kon van dit twee- spaltje natuurlijk gebruik maken en hij verklaarde zich prompt solidair met De Gaulle. Dat dit niet meer is dan een handig stoken tussen de westelijke grote drie, blijkt overigens wel uit zijn aanbod aan Laos' neutraiistische leider Soevanna Phoema om hulp te verlenen. En Soe vanna Phoema is bepaald niet pro-Chi nees, uiteraard en bovendien geen voor stander van nieuwe conferenties in Ge- nève. Toch vullen de Franse en de Ameri kaanse - de neutraliserende en de drei gende - politiek elkaar in dit geval goed aan. Immers wanneer de Chinezen er op kunnen rekenen dat ze gemakkelijk Laos, Zuid-Vietnam en tevens Cambodja in hun kamp kunnen inlijven, dan heeft het voor hen geen zin over neutralise ren te gaan praten Voor de keuze. Juist de waarschuwende toon en het dreigen met meer Amerikaanse en/of in ternationale troepen door de V.S. is no dig als De Gaulles idee een kans wil maken. Dat Parijs en Washington niet in de pas lopen komt nu heel goed uit. De Franse president heeft zonder enige twijfel ge lijk dat in dit gebied niets te regelen valt buiten Peking om; ook de Ameri kanen zullen dat grif toegeven. Zij twij felen er echter aan of Peking iets van zo'n regeling wil weten, waarvan De Gaulle overtuigd schijnt. Men moet ho pen dat hij het bij het rechte eind heeft, want de toestand kan zo niet blij ven. De bevolking wordt alle vechten zat en krijgt de neiging van Sihanoek om dan de Chinezen hun zin maar te geven. Als er geen regeling, met Peking zegen, komt over neutraliseren, is er maar één andere manier om de toestand te ver anderen de schijn van burgerstrijd af te lichten van de situatie en er een regelrecht vechtfront van te maken waar Peking niet zo gemakkelijk af komt door zijn satellieten de zaak op te laten knappen. Men kan daarbij enigszins aan Korea denken daar bleek een regeling mogelijk nadat de Chinezen zelf aan het front moesten komen en er minder pret tig ervaringen opdeden. Peking mag als het ware kiezen tussen Parijs' en Was- htngtons oplossing.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13