F FUGERS FIETS Purol MIDDELMAN VIERDE BLAD MET RAAD EN DAAD. Heeft Elek Schwartz een 4-2-4 complex? WASSERIJ GELRIA EDE Officiële mededelingen. Uit de hogeschool der wetenschap. Krabbels van Knelis. houdtd— Arrestant sprong door raam van politiebureau. Jubileum. Er ontbreekt alleen nog een BLAZER aan. Prijs reeds van ƒ49.75 tot 79,-. Geslaagd. V.V.Z.-Hertha. Volleybal, in bedrijfscompetitie. Tempo avondvierdaagse. Tournooi van S.P.S.V. De Soester Vogelvrienden. Pseudo-politieman. Twistavond voor Instuivers. S.E.C.-honkbal. Jongetje had geluk. Markt. S.E.C.-nieuvvs. REPAREERT U ZELF heeft alles voor uw Voetbalprogramma. Avondvierdaagse. Riolering Middelwijkstraat. BEHOORLIJKE RESULTATEN MET KRAMPACHTIG VOETBAL. Het Nederlandse voetbalelftal verloor op 29 april met 1-0 van Zweden. Twee we ken later speelde het nationale elftal van de sowjet-unie met 1-1 gelijk tegen de zelfde Zweden. Een vergelijking van deze resultaten zou tot de conclusie kun nen leiden dat Nederland bijna even sterk is als Rusland. En Rusland heeft een der sterkste voetbalteams van Eu ropa. Wij bevinden ons met het Nederlandse elftal in een heel merkwaardige situatie, waaraan langzamerhand iedereen al zo gewend is, dat de merkwaardigheid er van menigeen schijnt te ontgaan. Ons nationale elftal behaalt tegen ogen schijnlijk sterkere tegenstanders vaak redelijke resultaten en behaalt die met voetbal van steeds geringere kwaliteit. In de gouden tijd van Wilkes en Lenstra verloren wij soms van tegenstanders, tegen wie ons tegenwoordige elftal ge lijkspeelt of op het nippertje wint. Gokken op 0-0. Een golf van verbazing ging kortgeleden door de dichte rijen van het Nederlandse voetbalpubliek, toen Elek Schwartz de samenstelling van onze ploeg tegen Al banië bekend maakte. Frans Geurtsen, de produktieve topscorer van D.W.S., was weer net opgenomen in het team. Ja, hij was zelfs niet eens als reserve uit genodigd. Maar ja, Geurtsen maakte ook maar een 130 doelpunten in 4 seizoenen. Nu zou dit alles nog te begrijpen zijn geweest, indien de oranjehemden de laat ste maanden van een verbijsterende pro ductiviteit hadden büjk gegeven. Het te gendeel is echter het geval. Centervoor Nuninga üep al maanden naar zijn vorm te zoeken, rechtsbuiten Bergholz was in geen enkele wedstrijd de rappe vleugel speler, die hij soms bij zijn club is, Mul ler speelde altijd goed maar was nooit een linksbinnen maar veeleer een stu wende kanthalf en Kruivertja Krui- ver. Een speler die altijd goed voor een on verwacht doelpunt is, maar die over zo weinig techniek beschikt, dat we ons soms ten opzichte van het buitenland voor hem schamen. Hoe het ook zij - Geurtsen werd niet opgesteld, andere voorhoedespelers kre gen evenmin een kans. Weer bleek dat bondscoach Schwartz niet gebrand is op veranderingen. En waren die verande ringen zo noodzakelijk Nederland had tegen Oostenrijk en België gelijk gespeeld en van Zweden met minimaal verschil verloren. Kortom, het had drie voetbal landen van reputatie bedwongen of bij na bedwongen. Wat wilt U nog meer, en waarom zou de door Benfica benader de Elek dan van het 4-2-4 systeem af stappen, vooral als je zulke excellente verdedigers hebt als een Kraay en Schrijvers en dus tegen een sterkere te genstander altijd op 0-0 kan gokken Hoe voorkomen we doelpunten Sinds het Nederlands elftal 4-2-4 speelt, laten wij minder doelpunten door, maar scoren ook aanzienlijk minder. Dat laat ste moet men niet alleen wijten aan het systeem. Wilkes en Lenstra waren talen ten, die een wedstrijd konden beslissen. Zulke begaafde voetballers bezitten we momenteel niet. We spelen niet met vier uitstekende voetballers in de voorhoede, maar meestal met drie of vier middel matige spelers, die te weinig voetbalta lent hebben om tegen een sterke defensie een vuist te kunnen maken. Er schijnt daarom weinig anders op te zitten dan een sterke zelfs versterkte de fensie te formeren, die zoveel mogelijk tegendoelpunten voorkomt. Daar zijn we aardig in geslaagd. Zo goed, dat de bondscoach zelfs een goede voorhoede speler niet zal opstellen, wanneer die niet in het systeem zou passen. Schijnen de resultaten een continuering van de huidige werkwijze te wettigen, het steeds geringere toesehouwers-aantal bij interlandwedstrijden doet dat beslist niet. Het publiek is allerminst gelukkig met de tegenwoordige speelwijze van de oranjeploeg. Het juicht zelfs niet, als er tegen België, dat notabene dit seizoen zelfs Spanje klopte, gelijk spelen. Het publiek wil zo geen mooi, dan toch attractief, constructief voetbal zien. In de laatste jaren hebben we ons nationa le elftal slechts eenmaal hartelijk zien toejuichen. Dat was vorig jaar, toen de oranjehemden wereldkampioen Brazilië klopten. In die wedstrijd speelde Neder land op de aanval, men wilde toen pri mair doelpunten maken. En alleen de pantersprongen van de Braziliaanse won- derkeeper Gilmar konden die dag de aan valsdrift van de Nederlanders nog enigs zins beteugelen. Systeem niet essentieeL Sinds het Londense Arsenal in de der tiger jaren het stopperspü-systeem in voerde, houdt elke trainer zich bezig met de vraag welk systeem hij zijn ploeg moet laten spelen. Meestal refereerde men zich aan een systeem, waarmee een bepaalde ploeg veel succes behaalde. In het begin der vijftiger jaren raakte het systeem der teruggetrokken midvoor in de mode, toen het Hongaarse wonder- team met Hideghuti als teruggetrokken centervoor en Puskas en Kocsis als aan- valsspitsen elke tegenstander, tot het machtige Engeland toe, onder de voet liep. Het Braziliaanse elftal dat in 1958 in Stockholm wereldkampioen werd, speelde met een verdedigende en een aanvallende kanthalf met linksbinnen Didi in teruggeschoven positie. Kortom deze speelwijze kwam veel overeen met het 4-2-4-systeem, dat thans overal in de mode is. Sterke Europese teams als A. C. Milaan en Real Madrid spelen dit systeem thans ook, maar het spel van deze ploegen heeft ons juist getoond, dat het systeem nooit essentieel is, of in elk geval met grote bewegelijkheid moet worden toegepast. Wanneer Di Stefano in de defensie teruggetrokken is, neemt onmiddellijk een kanthalf of soms zelfs een achter- speler zijn plaats in de voorhoede over en dat juist missen we zo bij het Neder lands elfal. Men speelt volgens een 4-2-4 boekje. Het element van verrassing, van fantasie ontbreekt. Men wordt niet de uitvoerder, maar de slaaf van het sy steem. Dat ontneemt het spel van onze nationale ploeg elke glans. Al weet men dan met fervent verdedigen nog een aar dig resulaat te behalen. Men bewijst ons voetbal er over het algemeen geen dienst mee. Zeker niet het publiek, dat stevige prijzen moet betalen om onze voetbalartiesten aan 't werk te zien en dat dan een krampachtig aan het 4-2-4 systeem hangend elftal ziet ploeteren. Het is geen wonder dat steeds meer voet balliefhebbers de gang naar het stadion niet meer maken en tegen elkaar zeg gen „We wachten maar tot er weer iets goeds op de televisie komt". 't Gebeurde in Nijmegen. Hij verklaarde tijdens zijn verhoor dat hij wegging. Dook hals over kop uit een gesloten venster op de eerste verdieping en bleef zeven meter lager gewond liggen Binnen het raam van uw verlangens kunt U beter bij Van Dam's Schoenen, Torenstraat 5, terecht. U behoeft niet hals over kop te beslissen. Kies maar gerust een veilige koopweg. En dat is een gezond Idee. (Adv.) De Koningin Emma Huishoudschool, Tal- malaan 42 te Soest, bestaat 31 augustus a.s. 10 jaar. Ter gelegenheid van dit 2e lustrum staan voor die dag verschillende festiviteiten op het programma. In de morgenuren zal het bestuur in de school recipiëren en zal er een feeste lijke bijeenkomst zijn van oud-bestuurs- en personeelsleden. 's Middags wordt aan de leerlingen in een zaal een grote feestmiddag aangebo den, terwijl 's avonds in de school een gezellige reünie georganiseerd wordt voor oud-leerlingen, eventueel met echtgenoot of verloofde. Aangezien het helaas niet mogelijk is alle adressen van oud-leerlingen te achterha len, verwijzen wij belanghebbenden naar dt advertentie in dit blad. En een echte blazer, zomerkleding-hoogtepunt voor mannen met een goede mode-smaak, hoort bij uw kledingtotaal. Met die blinkende kno pen een mode-uitblinker, die glans geeft aan uw verschijning in VRIJE TIJD. In blauw of heel apart In zwart en camel. In melton en barathea- kwaliteiten nóg (want de verkoop gaat vlot) voor radig. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 - Soest - TeL 2424 won. 2. Alphen aan de Rijn. 3. Sportver eniging Depot Koninklijke Marechaussee. 6. Kampen. 7. Soest. Afdeling B 1. Eindhoven. 2. Woerden. 3. Zeist. 4. Hilversum. 5 Alkmaar. Onze plaatsgenote mej J. van de Poll slaagde te Rotterdam voor het diploma bibliothecaresse. Morgen speelt V.V.Z. aan de Ferd. Huycklaan de laatste wedstrijd van deze competitie. Om 4 uur wordt aangetreden tegen Hertha uit Vinkeveen. Dit treffen is al drie keer vastgesteld maar door niet opkomen van Hertha en weersomstandig heden steeds niet doorgegaan. De uit wedstrijd werd met flinke cijfers ge wonnen. D.O.B. uit Nigtevecht is uitgespeeld en Woensdagavond is er door heren vol leybal gespeeld in het kader van de be- drij fssportweek. De organisatoren hadden een hele kluif aan het afwerken van het programma, want de teams van de firma Van Heng- stum en de Soester politie waren niet komen opdagen zodat er heel wat ge wijzigd moest worden. Om voetballiefhebbers terwille te zijn was er dank zij radio De Jongh op het veld achter het raadhuis gelegenheid naar de wedstrijd Inter-Real Madrid op de televisie te kijken en dat werd dan ook gedaan als er niet gespeeld werd. De dames komen op 2 juni aan de beui t met volleybal en op 9 Juni worden de slotpartijen gespeeld door dames en heren. De uitslagen van woensdagavond waren Gemeenteambtenaren-Interlas 7-15 P.T.T.-Foxboro 2 0-15. Foxboro I-Ge meentewerken 13-15. Interlas-Foxboro 4 15-3 Pribor-Gemeenteambtenaren 9-15 Foxboro 1-Foxboro 3 15-4. Interlas-Dal- co 2 15-5. Dalco 1-Foxboro 2 12-15. Pri- bor-Dalco 2 15-9. Foxboro 1-Ceramiek v. Breugel 9-15. Foxboro 5-Daleo 1 4-15 Foxboro 2-Foxboro 5 15-3. Daleo 2-Fox- boro 4 15-10. Lindner-Dalco 1 8-15. Dal- co 2-Gemeenteambtenaren 8-15. Cera- miek-Howson 15-5. Lindner-PTT 8-15 Gemeentewerken-Ceramiek 8-15. Foxboro 5-P.T.T. 4-15. Howson-Foxboro 3 15-8 Foxboro 5-Lindner 11-15. Gemeentewer- ken-Howson 7-15. Gemeenteambtenaren- Foxboro 4 15-4. Op 29 en 30 juni en 2 en 3 juli wordt de avondvierdaagse voor wielrenners in Soestdijk gehouden Het is nog niet bekend of dit op het parc0UTS Koninginnelaan. Hartweg, Nieuwstraat kan gebeuren om dat in de Nieuwstraat gewerkt wordt en het wegdek opengebroken is. Het Tech nisch Bureau voor Gietijzerproducten, Polynorm, Caballero, Procar, Ceramiek van Breukel, Gebr Reehorst, Hotel Soest dijk, Het Handelshuis, Dalco en firma De Graaf nemen elk een ploeg voor hun rekening en men is nog in onderhande ling met enige andere bedrijven. Voor de elfde maal organiseerde de Soester Poütie Sportvereniging een natio naal volleybaltournooi voor politieteams, dat woensdag op het terrein van de korfbalvereniging „Oranje" te Soester- berg is gehouden. De organisatoren moesten drastische wij zigingen in het programma aanbrengen omdat de teams van de politie Renkum en de politie Baarn niet verschenen wa ren, terwijl ook R.S.D.A. de aanmelding ingetrokken had. De heer P. J. Bergman, voorzitter van S.P.S.V., sprak het welkomstwoord en woensdagmiddag werden door hoofdin specteur H. G. Scholtmeijer de prijzen uitgereikt. De uitslagen waren Afdeling A: R.O.H.P.A., het opleidings instituut dat ook het vorig jaar de beker heeft twee punten meer dan V.V.Z. Het moet mogelijk zijn gelijk te komen met D.O.B. maar dan moet Hertha morgen verslagen worden. Een beslissingswedstrijd tussen D.O.B. en V.V.Z. zal dan moeten uitmaken welk elfal het volgend seizoen een klasse hoger zal spelen. V.V.Z. maakt hierop zeker een goede kans. De opstelling is doel Van Kooij, achter Van Kooij en Pouw, midden Kok, Van Grol en Huiden, voor Schaap, v d. Bosch, Demmers, v. d. Boverikamp en Floor. Woensdagavond komen de leden van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" bijeen in restaurant „Zonneheuvel". De heer J. Engelbrecht zal een causerie houden over de voeding der vogels. Tij dens deze bijeenkomst zal getracht wor den de tentoonstellingsvoliêres van de vereniging aan de leden te verkopen. Op de Torenstraat werd de 20-jarige glazenwasser R. E. K. aangehouden. Hij reed daar op zijn brommer. Vermoed werd dat hij de fantast was die op de Stadhouderslaan voor politieman ge speeld had, compleet met helm en kop pel en mensen aanhield. Hij deelde waarschuwingen en vermaningen uit, maar waagde zich niet aan bekeuringen. Zelf kreeg hij wel een procesverbaal. Voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest is er zondag in het St. Josephge- bouw een twistavond. „The Mystics" zullen spelen. Zij treden op 6 juni in Blokker op, waar onder anderen „The Beatles" zich zullen laten horen. Op zaterdag 13 juni wordt in het Soester natuurbad het jaarlijkse tuinfeest ge houden. Het Starduskwartet zal optre den. De honkballers van S.E.C. komen zondag middag in het veld tegen U.V.V. 3 uit Utrecht. Al koesteren de Utrechters zeker geen kampioensillusies, toch mag dit team zeker niet onderschat worden. Zaterdag j.1. kwamen zij nog tot een verrassend gelijk spel tegen de reserves van H.C.A.W. (2-2), zodat coach Tinlin en zijn mannen zondag weer op sterke tegenstand zullen stuiten. De wedstrijd begint om 3 uur. De stand in deze afdeling luidt: S.E.C. 4-7. Donar 3-5. H.C.A.W. 2 3-5. Scimi- tars 2-4. Holland 3-4. U.V.V. 3 3-3. Quick 3-2. H.M.S. 2 3-2, F.A.K 3-0 H.B C. 2 4-0. Het driejarige jongetje p. J. C. had woensdagmiddag veel geluk toen hij bij het oversteken van de Beukenlaan door een personenauto gegrepen doch niet gewond werd. De auto werd be stuurd door mevr. H. C D.-K. Dokter Kuipers wilde eerste hulp verlenen, maar het kleine kereltje had die gelukkig niet nodig. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat gedurende de maan den juni tot en met augustus 1964 de markt in deze gemeente zal worden ge houden op iedere donderdag van 9.00 tot 16.00 uur. Op het terrein van S.E.C. wordt zater dagavond, om half zeven, de beslissings wedstrijd tussen Quick 2 en B.V.C. 2 ge speeld, Beide teams spelen in de reser vederde klasse van de K.N.V.B. Quick 2 heeft zondag met 3-0 gewonnen van B F.C. 2 en heeft daarmee een ge lijk aantal punten als B.V.C. 2 uit Bilt hoven behaald. Beide ploegen hebben er 29. De wedstrijd tussen de honkbalteams S.E.C. 1 en U.V.V. 3 wordt zaterdagmid dag, om 3 uur. gespeeld, en om 2 uur is er een pupillentournooi georganiseerd door S E C. Zaterdagavond om 7 uur begint de vriendschappelijke wedstrijd LVV. 1- Laren 1, die in Laren gespeeld wordt. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester van de gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, op verzoek van het college van ge deputeerde staten van de provincie Utrecht van 13 mei 1964, afdeling 2B, KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 MEI 1964. Zaterdagmiddag speelt Hees een uitwed strijd tegen S.V.M.-Boys en V.V.Z. speelt thuis tegen Hertha. Hees 3 speelt tegen V.V.Z. 3. De wedstrij den beginnen om 4 uur. Op 16, 17, 18 en 19 juni wordt de avond vierdaagse in Baarn voor wandelaars ge houden. Men kan hierover inlichtingen krijgen bij de heer L. Radstok te Soestdijk, Schrikslaan 51. Telefonisch worden ook inlichtingen ver strekt. Het nummer is 02954-5149. Voor de avondvierdaagse te Amersfoort kan men op het adres Griegstraat 7, tel. 03490-20354 terecht. Inlichtingen over de avondvierdaagse te Soesterberg kan men krijgen op het adres Lt. Koppenlaan 22, tel. 03463-705. In ons blad van dinsdag j.1. schreven wij dat er nog steeds geen riolering aan de even zijde van de Middel wijk straat gelegd was omdat de heer Lub- bers weigerde grond te verkopen die de gemeente nodig had voor het leggen van deze riolering. Hij heeft ons ver zocht letterlijk op te nemen wat in het raadsstuk staat dat hierop betrekking heeft. In het raadsstuk staat„Aan deze zijde van de Middelwijkstraat kon tot op heden geen riolering worden aangelegd aangezien de grond van de heer Lubbers nog net de gemeente in eigendom toe behoorde". nr. 916/865, ter gemeentesecretarie, le afdeling, ter inzage ligt een lijst, ver meldende de keuringsresultaten van de stieren, waarvan de eigenaars in deze gemeente wonen en welke keuring heeft plaats gevonden op donderdag 5 maart j-1- DUIVEN. Weet u een middel om te strooien of te smeren, waarmee ik duiven van mijn raamkozijnen kan verjagen? vraagt B. W. Antwoord Een dergelijk eenvoudig mid deltje is ons niet bekend. Teneinde duiven te verjagen kunt u het beste gebruik maken van wat vuurwerk aange zien het strooien van vergif, afgezien van het onmenselijke, ook bij de wet verboden is. Het lijkt ons het beste dat u, wanneer vuurwerk geen resultaat heeft en overleg met uw buren geen verbetering brengt, zich eens in verbining stelt met B. en W. en verzoekt of zij iets kunnen doen om aan deze overlast een einde te maken. Verder dient u er zelf voor te zorgen dat deze dieren geen voer in uw omgeving vinden. De leeftijd en de hersenen. Tot nu toe werd dikwijls aangenomen, dat de hersenkracht van mensen van middelbare leeftijd langzaam vermindert en dat ze na het passeren van de vijf tig heel snel afneemt. Recente onderzoe- As je 't ming vraogt dan mok zeige datter nog veuls te veul min- se binne die heeste hebbe en dr veuls te weinig naor omkieke. Die stuure d'r hongde de straot op en jie en ikke kenne ongse nek breeke as die springers de straot overvliege. Hoope katte binne bar lastig veur hoope minse, maor noeng beginne de duuve ok al. Boere op de Eng, die zeeje teuge d'luu wief marrege gaok zaoje en die gonge zaoje. Toeng kwaome de duuve en die zeeje weg zaod en pikte alles met. Dan maar weer zaoje zeeje die boere, die d'r heul nie an dochte vergif te strooje, omdattie geen hekel an die duuve heb be, maor alleenug wille dattie eigenoare van de duuve ze vast houwe zolaang zullie schaoj kenne anrichte. Jao, kejje net denke. Die duuvehou- wes geleuve 't wel. Die zeige laote die duuve maor vliege. De tweede maol zaoje haolde ok niks uut, dus wier 't 'n darde keer edaon en dat zal ok wel niks uuthaole, waant de meeste duuvehouders binne net als eigenaore van hongde. Gao d'r maor op uut, zeige die en 't ken heul nie scheele ofter hoope minse schaoj hebbe. De pelisie het noeng ezeid dattie duuve heul gauw thuus motte blieve, waant de geweere staon al zo'n bietje klaor om te gaon schiete. Das heul nie neudig as de duuvehouvers maor us bedenke dat 't heul geen wark is die duuve alles maor kaol te laote vreete. Strakkies begint 't paffe mit schietge- weere en da gaot hoope duure duuve koste. Dan schreeuwe die duuvehouders netuurlek moord en braand maor 't is hullie eige schuld. Of nie soms. -smetteloos- zuiver kingen hebben echter uitgewezen, dat dit niet het geval is. Deze conclusie is gebaseerd op een aan tal onderzoekingen bij niet minder dan 10.000 mensen van verschillende leef tijden, uitgevoerd door prof. dr. Ward C. Halstead, hoogleraar in de experimentele psychologie aan de universiteit van Chi- cago. Bij deze test onderzocht men o.m. het herinneringsvermogen, het bevattings vermogen, de mogelijkheid van abstract denken. De onderzoekingen wezen uit, dat 78 van de beproefde top-functio- narissen van gemiddeld 50 jaar oud over een hersenkracht beschikten die gelijk stond aan die van een groep medische studenten van gemiddeld 25 jaar oud. Bovendien leverden de proefnemingen het bewijs voor het feit, dat er pas bo ven de zestigjarige leeftijd sprake is van een vermindering van de hersenkracht in meer algemene zin. Dat neemt niet weg. dat er onder de proefpersonen ver schillende mensen van 60 en 70 jaar wa ren waarbij nog geen spoor van achter uitgang van de hersenen te vinden was. Een boek van 1500 jaar geleden. De boekenrijkdom van Matenadaran, de beroemde verzamelplaats van oude hand schriften in Armenië is met een nieuwe aanwinst verrijkt. Men kon aan de col lectie een manuscript toevoegen dat niet minder dan 1500 jaar oud is. Het betreft hier een tekst uit de vijfde eeuw. Het boek werd ontdekt tijdens grondwerk zaamheden in het dorp Talisj. Men is er in geslaagd vast te stellen, dat het handschrift in oude tijden in de grond was gestopt om het voor vreemde veroveraars te verbergen. Het was toen echter al enige honderden ja ren oud. Nadat het zo'n tien eeuwen in de gond heeft gelegen is het nu gelukkig gevon den. Maar de perkamenten bladzijden zijn geheel versteend. De geleerden ho pen nu maar, dat het hun zal lukken de versteende pagina's te restaureren en het boek na een zwijgende periode van niet minder dan 1000 jaar tot „spreken te dwingen". Vondsten in een romeinse apotheek. Onze wetenschap over de geneesmiddelen uit de oudheid is slechts theoretisch en is gebaseerd op Griekse en Romeinse ge schriften. Slechts in Egypte hebben op gravingen 't een en ander opgeleverd op dit gebied aangezien de zanderige bodem en het droge klimaat daar plantendelen kunnen conserveren. In west-Europa zijn de omstandigheden niet zo gunstig. In Neusz in Duitsland heeft men echter een bijzonder interes sante vondst gedaan. Uit opgravingen wist men, dat zich daar aan het begin van onze jaartelling een Romeinse ne derzetting heeft bevonden. Kortelings heeft men daar ook het ziekenverblijf en de daarbij behorende apotheek open gelegd. Daar zijn verschillende verkoolde plantenresten gevonden, onder meer dui- zendguldenkruid, dat als middel tot ge nezing van wonden en tegen oogziekten werd gebruikt. Een middeltje, dat ook nog in de middeleeuwen voor de zelfde doeleinden werd aangewend. Zwart Bilsen kruid is een plant die men reeds in de oudheid waardeerde en die men ook in Egyptische graven heeft ge vonden. De Grieken en Romeinen ge bruikten deze plant in de geneeskunde als narcoticum, terwijl er ook genezende zalven uit werden bereid. Bij de opgra vingen vond men onder meer ook stenen om planten op fijn te wrijven, vijzels en zalfspatels. Johanniskruid trof men ook aan als geneesmiddel, bijvoorbeeld tegen bloedziekten. Weegbree werd gebruikt als middel tegen zweren enhet hoesten.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5