„DE ZAANSE SCHANS", een bewoond museum. -i? PRESBURG SCHALKWIJK Hij is jonger dan zijn teller aangeeft GARAGE STAM SANDALEN SANDALETTES Soest voor dertig jaar. Chauffeur gevraagd N.V. Naamplaten-industrie „REPLATO" Steno-typiste, NU een kwaliteits KOELKAST met een inhoud van ca. 126 liter voor f292, Enorme sortering A. PATER wis-, natuur- en werktuigkunde. GEMAKSSCHOENEN RENATA -schoentjes J^W-FORTEST 4 x getest - 4 x goedgekeurd fortest koelkasten BERICHT. Da Stichting Amarsfo@rtse Kredietbank zitting in Soest, Steenhoffstr. 6 omdat Mobil hem beschermt Mensen die Mobil gebruiken weten, dat hun km -stand niet alles zegt. Dank zij de combinatie van Mobiloil Special en Mobil Special benzine telt elke kilometer minder mee. Mobiloil Mobil A Een oud Zaans stadje met houten huizen verrijst om de eeuwen te trotseren. broken, nadat uiteraard eerst vele toto's en tekeningen zijn gemaakt. Zo worden voorlopig in speciale onderkomens opge borgen. Dat zijn dan de gegadigden voor herbouw aan de Zaanse Schans. Dit opslaan is noodzakelijk, omdat de sloop in veel gevallen sneller gaat, dan men in staat is aan de Zaanse Schans te her bouwen. De volvoering van het plan zal ongeveer duren tot omstreeks 1974, maar dan staat er langs de Zaan bij de Julianabrug 'n prachtig houten plaatsje, een openlucht museum van Zaanse houtbouw, dat bo- Wanneer U in noordelijke richting door Zaandam rijdt in de richting Alkmaar en bij Zaandijk rechtsaf de weg neemt naar Purmerend komt u via de Juliana brug over dé-Zaan. Links ziet U dan, beneden langs de oever, een pittoresk schouwspel van oude Zaanse houtbouw huizen en enige molens, een plaatsje als uit de zeventiende eeüw, aantrekkelijk en charmant, ademend een eigen sfeer, zo geheel anders dan die van onze mo derne tijd. dat U geneigd bent hier even stil te staan en een en ander eens van meer nabij te bekijken- De opbouw van enkele houten Zaanse huisjes aan de „Zaanse Schans". Wij hebben dat gedaan en trokken ver gezeld van de heer F. Mars, Heemkunde, ambtenaar van de gemeente Zaandam, naar beneden, de polder in, om dit unie ke hoekje te verkennen. Wat wij hier te zien kregen, sloeg ons met stomme ver bazing en diepe bewondering, want op dit plekje Nederlandse grond wordt iets heel bijzonders tot stand gebracht. Stedelijk stadsschoonreservaat. Zaandam is een moderne stad, een stad die met haar tijd meegaat. Het gevolg daarvan is dat er onherroepelijk moet worden gemoderniseerd. Dat is trou wens iets, dat voor de gehele Zaanstreek geldt. Er komt steeds meer industrie die ruimte vraagt, er moeten nieuwe woon wijken worden gecreëerd en oude hoek jes moeten worden opgeruimd om ver vangen te worden door moderne nieuw bouw. Allemaal dingen die een stad, die met haar tijd wil meegaan, en haar bloei wenst te behouden, noodgedwongen moet doen. Ook hier dreigen grote gevaren, evenals dat elders bij dergelijke uitbreiding en nieuwbouw het geval is. Veel ouds moet verdwijnen en dat vergt offers. We moe ten wel bedenken, dat wat eenmaal door slopershamer is verdwenen, voor geen geld van de wereld weer in oor spronkelijke vorm is te herstellen Dat is iets, wat men in de Zaanstreek bijzonder goed heeft ingezien. Bij de modernisering zullen vele oude hulzen en dergelijke moeten verdwijnen en die oude huizen hebben waarde, culturele waarde, want zij zijn in veel gevallen unieke vertegenwoordigers van de typi sche Zaanse houtbouw, daterend uit de zeventiende eeuw. Deze houtbouw zal langzaam maar zeker totaal verdwijnen en dan kent men een en ander nog slechts van horen vertellen of van foto's en tekeningen Dan zullen er velen zijn die later verzuchten „Och, wat is dat toch jammer, dat daar niets meer van bewaard is gebleven vendien nog bewoond is, waar wordt ge werkt en geleefd. Een plaatsje bestaande uit ongeveer 40 woonhuizen, een aantal molens van diverse typen met verschil- SCHOENHANDEL LDXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 (werkelijk niet te geloven) en U slaagt absoluut. Wij verstrekken Contant-zegels. lende taken en voorts een hotel-restau rant, helemaal in oude stijl. Het mooiste plekje. De plaats waar dit allemaal wordt op- Enige molens opgesteld in de „Zaanse Schans Links nog een deel van de specerijenmolen „De Huisman". Voorts de paltrok houtzaagmolen „De Ge kroonde Poelenburg" en de verfmolen „De Kat". Het stenen fabriekje rechts zal worden gesloopt en behoort niet thuis in het geheel. Milj oenenplan. Om dat te voorkomen is de Stichting Zaanse Schans opgericht, een instelling die zal trachten een collectie van deze typische Zaanse houtbouw in zijn geheel te bewaren voor de komende eeuwen. Architect Jb. Schipper jr. te Zaandam ontwierp hiervoor het plan. Het is waarlijk een gigantisch project, een miljoenenplan, waarvoor gelukkig de gehele Zaanstreek warm is gelopen en waarin het rijk voor 30 en de pro vincie voor 15 bijdragen, terwijl de rest door gemeenten en particulieren wordt bijeengebracht. De stichting houdt nauwlettend het oog op de uitbreidings- en moderniserings plannen en noteert dadelijk welke hou ten cultuurmonumenten er onder slopers hamer zullen vallen. De huizen die daar voor in aanmerking komen, worden of in hun geheel naar hun nieuwe standplaats verrold, of, als dat niet mogelijk is steen voor steen en plank voor plank afge- gebouwd, is ook zeer goed gekozen en wel langs de Zaan op de dijk in typi sche Zaanse dijkbebouwing, met er te genover op de andere Zaanoever de Gor- tershoek, waar de prachtige koopmans huizen uit vroeger jaren zich nog vrij wel onaangetast aaneenscharen. Zo ont staat een cultuur-historisch monument van ongekende waarde. Het eerste huis dat we bezoeken, een huis in aanbouw, is een woning afkom stig uit de Noorderkerkstraat te Zaan dam. Een schitterend stukje houtbouw van twee verdiepingen. Aan dit project wordt gewerkt onder leiding van archi tect C de Jong uit De Rijp. door een ploeg bouwvakkers, die stuk voor stuk uitgekozen vaklui zijn. Een dergelijk werk als de herbouw van deze houten huizen is uiteraard een kolfje naar de hand van iedere vakman timmerman, die de ware liefde voor zijn vak koestert. Hier kan hij zich uitleven op een manier, zoals in de moderne bouw ten enenmale onmogelijk is Gro te delen van deze oude houten huizen moeten uiteraard door nieuw worden vervangen, omdat het oude door de tand des tijds zodanig ls aangetast, dat men een en ander niet meer kan ge bruiken, zeker wanneer men In het oog houdt, dat deze herbouw als het even mogelijk ls de eeuwen zal moeten weer staan. Wat nu herbouwd wordt, zal goed gebouwd moeten worden. Hele gevelstuk ken, enkele dakbalken, sommige stijlen van de zijwanden moeten door nieuw worden vervangen. De timmerlieden kun nen genieten van het maken van prach tige eiken lambrizeringen en wat al niet meer. Het blijkt dan ook, dat deze mannen hier met hart en ziel aan mee werken. Maar in deze tijd van arbeiders- schaarste, zeker in de bouw, valt het niet mee om voldoende vakbekwame bouw vakkers hiervoor te verzamelen. Goed beschut. Wij zagen de mannen aan het werk bij de herbouw, die om nachtvorst en regen bulten te houden wordt uitgevoerd bin nen een speciale houten ombouw, met plastic vensters. Zo was het niet alleen bij het huis uit de Noorderkerkstraat, maar ook bij de andere oude houtbouw huizen die momenteel aan de Zaanse Schans worden gerealiseerd. Overal be drijvigheid en enthousiasme. In samenwerking met de vereniging „De Zaanse Molen" werden hier al enige mo lens herbouwd. We bezichtigden onder meer de specerijenmolen „De Huisman", een bovenkruier, die in blakende wel stand daar zijn werk verricht. In deze molen ls een fabriek voor Zaanse mos terd gevestigd. De inrichting is volkomen in tact gelaten, zodat men ook nog kan malen op de oude wijze, doch dit wordt slechts voor de aardigheid gedaan, omdat een moderne fabriek natuurlijk op die manier niet zou kunnen concurreren In een apart deel van de molen is de eigen lijke mosterdfabriek, uitgerust met de modernste machines op dit gebied, een en ander echter ondergebracht in een schitterende culturele omgeving, waarop de molenaar, eigenaar van de fabriek, werkelijk trots is. Voorts betraden we „De Gekroonde Poe lenburg", een paltrok houtzaagmolen, die binnenkort ook zijn werk zal hervatten Dan nog de verfmolen „De Kat" een bo venkruier, de oliemolen „De Ooievaar", en de korenmolen „De Dood" een boven kruier. Wie wonen hier Voor de bewoning van deze huizen en molens stelt de Vereniging hoge eisen Er zijn uiteraard genoeg gegadigden die in deze pittoreske omgeving hun in trek willen nemen, maar men wil er zeker van zijn, dat de bewoners de mo numenten op de juiste wijze zullen verzorgen en daarom selecteert men nauwkeurig. Primair is van belang, dat de bewoners een zeker cultuur-historisch gevoel hebben en begrijpen welk een waardevolle behuizing zij betrekken en de woning dienovereenkomstig bewonen Uiteraard heeft men begrepen, dat mo derne mensen nu eenmaal niet naar be vrediging kunnen wonen in huizen die geen enkel comfort bieden en dus wordt in alle woningen modern sanitair aange bracht. Het is bijzonder leuk te zien hoe handig men een en ander weet te ca moufleren, zodat het niet stoort bij de bezichtiging van zo'n huis. „Door de polite alhier zijn weer diver se bewoners bekeurd wegens het bouwen van schuurtjes, garages enz. zonder de vereiste bouwvergunning. Wanneer alles gecontroleerd wordt wat de laatste ja ren gebouwd is, dan zullen er nog zeer vele slachtoffers vallen. Men zij dus ge waarschuwd". Blijkbaar wist men dus 30 jaar geleden ook al wat clandestien bouwen is. Een professor veroorzaakte ook in Soest deining door te verklaren dat de anti-revolutionaire partij haar beginsel verkwanseld had om de gunst van de ka tholieken te winnen. Dat deed hij in een dagblad. De anti-revolutionairen namen dit niet en ook de katholieken waren slecht te spreken over die hoogleraar. In Soesterberg werd een kegelclub opgericht die „De Eerste Soesterbergse Kegelclub" genoemd werd. Blijkbaar ver wachtte men nog een half dozijn van deze verenigingen, zodat direct met num meren begonnen werd. Niet alleen nu, maar ook dertig jaar geleden waren er mannen die het op namen voor het Soester natuurschoon. Zij schreeuwden moord en brand als er gebouwd werd. Een meneer vond dat er wel gebouwd mocht worden, maar dan heel hoog, om zo weinig mogelijk grond te gebruiken. Die meneer wist 'n oplossing om de toename van het aantal mensen tegen te gaan en hij was brutaal genoeg om dat in de krant te zetten. Hij advi seerde namelijk alle werklozen naar Frankrijk te sturen want daar was rumte genoeg en werkkrachten kon men er wel gebruiken. Een andere meneer maakte zich zo kwaad over deze bewering dat hij die liefhebber van Frankrijk aan raadde maar als eerste te vertrekken en zijn baan voor een werkloze ter beschik king te stellen. We moeten aannemen dat het advies niet opgevolgd is. Drie zwervers hadden een alleenwo nende man in De Paltz overvallen, ge bonden en mishandeld, waarna ze met een schamele buit van twintig gulden het hazepad kozen. Gelukkig werden ze gegrepen en ze kregen 5 jaar gevangenis straf. Nu zouden ze waarschijnlijk 5 da gen krijgen omdat men dit soort overval len gewoon vindt. Een voerman reed met zijn paard en wagen op de Grote Melm. Het paard sloeg op hol en de voerman trachtte het dier tegen te houden. Dit mislukte en hij werd meegesleurd. Hoofdwond en beenbreuk waren het gevolg van dit paardeuitstapje. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, maar twee dagen later overleed het slachtoffer. Techn. leraar Plasweg 56 - Telef. 4476 geeft lessen ln Draag de zo ELEGANTE van en het leed is geleden! Ook verkrijgbaar in GROTE MATEN Voor uw kinderen hebben wij de medisch - verantwoorde UTRECHTSESTR.12 - AMERSFOORT voor alle voorkomende werkzaam heden. Maximale beloning. Aanmelden Grote Melmweg 5, Telefoon 4128 Amersfoortsestraat 70a/b - Soesterberg zoekt voor spoedige indiensttreding bij voorkeur met enige kennis der Duitse taal. Met gemaakte vakantieafspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties worden gaarne schriftelijk en na telef. afspraak (03463-385) ingewacht bij bo vengenoemd adres. Te bereiken via de lijnen 17-55 en 56 N B.M., halte „Ons Belang". Wat is Uw oordeel over dit voordeel: een vriesvak over de volle breedte van de kast? U bent verrast? Er zijn meer (praktische) verrassingen: de ruimte, de zuinigheid, de koelsnelheid en noem maar op. Noem de naam maar. Dadelijk en duidelijk: TELEFOON 2906 STEENHOFFSTRAAT 55 houdt met ingang van MAANDAG. 1 JUNI 1964, ,,CTB4v/f (naast gemeentehuisi Voor het aanvragen van kredieten Telefoon (029551-2933 maandagmiddag van 2.00-4.00 uur woensdagmorgen van 9 00-12.00 uur vrijdagavond van 5.00-8.00 uur Voor het betalen van maandagmorgen van 9.00-12.00 uur aflossingen vrijdagavond van 5.00-8.00 uur HOOFDKANTOOR Amersfoort - Van Persijnstraat 27 Telefoon (03490) 16527 en 17400 Telefonische en schriftelijke aanvraag mogelijk. Aanvraagformulier wordt U op verzoek per kerende post toegezonden. Mobiloil Special beschermt tegen: slijtage corrosie vervuiling en koolvorming Mobil Special benzine beschermt tegen: pingelen verbrande kleppen voortijdige ontsteking verkrijgfceer bij Nieuwerhoekplein I - Soestdijk - Telef. 2850

Soester Courant | 1964 | | pagina 6