OPZIENBARENDE ARRESTATIE. WEGENBOUW IN HET SLOP. Het oog gericht op zachte heelmeesters. Bridgesucces. Eiermarkt. Boltini bracht groots programma. Dag Generaal. Olympia won weer. Schoolkorfbalwedstrijden. Succes voor P. Helsdingen. Korfbal van „De Meteoren". Ruitersucces. Openbare Bibliotheek. B.D.C.-juniorestournooi. B.D.C-handbal. V.V.Z. versloeg Hertha. Records in zwembad. DINSDAG 2 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 42. 50ESTER(()pURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Een miljoen personenauto's telt Neder land dezer dagen tot zijn bezit. En de autoverkoop gaat nog steeds in versnel de pas voort. De importeurs kunnen het in deze maanden nauwelijks bijbenen en wachttijden van twee ol meer maan den zijn geen uitzondering. In vier jaar tijds is het aantal personen auto's in ons land verdubbeld. Over vijf jaar, in 1969 (misschien zelfs wel eerder) zal ook het huidige aantal weer verdub beld zijn, zullen onze wegen er twee miljoen moeten verwerken plus vermoe delijk wel ongeveer een half miljoen vracht- en bestelauto's. Reeds nu schudden we vaak ons hoofd over de drukte op de weg. De automobi list ervaart dagelijks hoeveel belemme ringen dit gewoel en gekrioel hem reeds oplevert, hoe moeilijk het b.v. vaak is om van een zijweg een voorrangsweg te kunnen oversteken of oprijden. En op een zondag met mooi weer rijdt men op veel wegen in 'n voortdurende, onaf zienbare colonne en moet men z'n ziel in lijdzaamheid bezitten. Bij het ministerie van verkeer en water staat heeft men deze snelle ontwikkeling van het autoverkeer kennelijk niet voor zien. We zien dat niet alleen aan de achterstand in de wegenbouw en weg- verbreding, maar ook aan de wijze waarop kort vóór en nog lang na de laatste wereldoorlog kruispunten van rijkswegen werden uitgevoerd, zie b.v. het knooppunt Oudenrijn bij Utrecht, waar het verkeer reeds herhaaldelijk vast loopt en grote stagnaties ontstaan. En tegen 1969 zal ons wegennet het dubbele aantal auto's moeten verwerken, in 1975 vermoedelijk het drievoudige van thans! Met de huidige omvang van het wegen bouwprogramma komen we met onze verkeerssituatie hopeloos achterop. Reeds nu wordt de ontwikkeling van het ver keer lang niet bijgehouden, zullen de wegen dus steeds overvulder geraken, en de minister verklaarde onlangs zelf, dat er te weinig middelen zijn om het tem po van de wegenbouw op te voeren. Als men echter alleen maar de opbrengst van de wegenbelasting, nog niet eens meegerekend de benzinebelasting, uitslui tend voor de wegenbouw gebruikt, dan zou het tempo zeker al verdubbeld kun nen worden' Een verdubbeling die nodig is om over 5 of 6 jaar toch maar alleen met de toestand van thans te blijven zitten, van verbetering der situaties is dan nog geen sprake. Toch zijn er nog mensen, die zich bij de aankoop van een auto lekker laten maken door de snelheid per uur. Doch er zal spoedig geen weg en geen uur meer zijn waarop men deze snelheid ook maar tien minuten lang zal kunnen rijden. In Nederland niet en evenmin in de rest van Europa. De huidige autodichtheid is namelijk nog lang niet zo hoog als in ons omringende landen. Hier 1 auto op 12 inwoners, m Dutsland, België en Zwit serland 1 op 8, in Frankrijk 1 op 6,5. in Engeland 1 op 7,5. We kunnen niet zeggen, dat men in de ons omringende landen, zeker niet in België en Frankrijk, op snellere wijze het wegennet verbetert, maar in Nederland is de bevolkingsdichtheid het grootst en hier zal de verkeersdrukte des te ster ker merkbaar zijn. Wij Nederlanders la ten het immers niet alleen bij een auto, doch ook het aantal bromfietsen neemt dagelijks toe en het aantal fietsers gaat desondanks nauwelijks achteruit. Afgezien van het wegennet wordt ook het parkeerprobleem een steeds moei lijker puzzel. Binnen vijf jaar zullen dus nog een miljoen auto's meer een stal lingsplaatsje voor de nacht moeten vin den en zullen winkelcentra en andere veel bezochte gelegenheden ook de dub bele parkeercapaciteit van thans moeten hebben. Voortgaande volgens de huidige lijnen van geleidelijkheid zullen de verkeers- en parkeerproblemen dus van jaar tot j aar toenemen. Onze overheid, speciaal de regering, ver trouwt wel wat al te veel op de oplossing van de verkeersproblemen door de weg gebruikers zelf. Voor hen groeit de nood zaak om steeds voorzichtiger maar ook langzamer te rijden, doch teveel indivi dualisten kunnen zich daar maar moei lijk aan storen en, voortgaande op de huidige wijze, zullen de gevaren dus sterk toenemen. Het wordt steeds urgen ter het tempo van de wegenbouw te verhogen, de volksvertegenwoordiging moge zich dat wel bewust zijn. Zes paren van de bridgevereniging „Ont spanning na Inspanning' hebben in Apeldoorn meegespeeld in een drive en voor de derde maal heeft O.N.I. de wis selbeker gewonnen die als eerste prijs uitgeloofd was. De beker is nu het eigen dom van de Soester bridgeclub. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 140.000 stuks in prijzen van 8,tot 9,75. Middenprijs 8,35. Prijs per kg. 1,35. Dit is de woning van mevr. A. M. P. C. Labberton-Bruyelle, waarvan wij vorige week berichten dat twee onbekenden voor een bedrag van 35.000,aan juwelen roofden, terwijl zij ook nog baar geld en kostbare munten meenamen. Zij konden dit doen nadat zij het dienstmeisje, mej. T. Soesbergen hadden overmeesterd en vastgebonden. Op spectaculaire wijze heeft de Soester politie met de Utrechtse politie samenge werkt om deze zaak snel tot een oplos sing te brengen. Dat was het tweede op zien barende succes in korte tijd, want in Amersfoort werd twee weken geleden een psychopaat met zeer ontwikkelde roofneigingen gearresteerd. Hierin had den Amersfoortse en Soester politieman nen de hand, maar het initiatief ging uit van het Soester korps. Intensief speurwerk dat vele nachtelijke uren vergde, brachten hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, adjudant G. Pasman en rechercheur A. v. d. Berg dicht bij de oplossing van de misdaad. Aan de hand van vingerafdrukken kon men de daders in Utrecht verwachten. In samenwerking met de Utrechtse po litie werd in de domstad de woning van de 25-jarige G. W. G. de V. onderzocht- In zijn bed werd een groot deel van de buit aangetroffen. Het gulle applaus dat vele duizenden circusliefhebbers tijdens drie voorstellin gen in de enorme tent van Toni Boltini veelvuldig hebben doen klinken gold in de eerste plaats de vele voortreffelijke prestaties van tientallen artiesten, maar zeer zeker ook het dappere echtpaar Bol tini, dat de strijd tegen de velerlei vor men van ontspanning en amusement, die hun circus concurrentie aandoen, goed volhouden. Met verbazing heeft men gekeken naar het optreden van de 62-jarige Marfa la Corsse met haar acht tijgers, het werk in de lucht van mademoiselle Ketty en met vertedering keek men naar de jonge Antoinette Boltini, die met haar paard en pony bijzonder leuk omging Haar zusje Josette toonde zich zeer kun dig met haar voeten en Miss Ilonka was niet alleen thuis als ballerina op de rug van een paard maar ook als hogeschool rijdster. De kleine Spaanse mannen van de Eduardinigroep buitelden meermalen in de piste rond en het leek erop alsof ze niet alleen het publiek, maar ook zich zelf vermaakten. Aumer Bombay, de lenige jongen uit het nabije oosten, had de volledige sym pathie van het publiek door zijn per soon en zijn prestaties op akrobatisch gebied en de chimpansees van Philade Christiani konden rekenen op de lach lust van de duizenden die bijzonder veel schik hadden in deze apen en later in de gedresseerde hondjes van Paul ton. Valeska Wilke bracht het klassieke dres- suurnummer met haar paarden en The Dlamonds zorgden voor rillingen langs vele ruggen door hun gewaagde caprio len in de nok van de tent. Dat deed ook Leon de Rousseu toen hij zich onvervaard omlaag stortte en me nigeen keek maar even opzij bij dit ha chelijke moment. De Spaanse clowns, Hermanos-Madrid, deden het bijzonder goed, de Twins-Bar- ley zorgden met hun raket voor sen satie en tenslotte hebben vele Soester mannen kunnen zien dat ze wel een beetje aan de stijve kant zijn verge leken bij de super-leninge athleten van de Marakech-groep uit Marokko. Het waren drie prachtige voorstellingen en het is te hopen dat Toni Boltini er ieder jaar een gewoonte van gaat ma ken zijn tenten aan de Koninginnelaan op te slaan en voorstellingen geeft, zo dat dit een prettige traditie kan worden. De drie Soester politiemannen stelden zich verdekt op in de woning, Utrechtse agenten gingen naar buiten en enige uren werd gewacht. Het was niet tevergeefs, want twee man nen arriveerden bij de woning. Zij gingen echter niet naar binnen maar stapten in een geparkeerde auto en wilden weg rijden. Foto Drukkerij Smit. De politie achtte nu het tijdstip voor ingrijpen rijp en de wagen werd als het ware besprongen. G. W. G. de V. en zijn compagnon in de misdaad, de 24-jarige Joh. A. H. wer den gearresteerd. Zij bekenden en konden moeilijk iets anders doen, want de wijze waarop zij te werk waren gegaan was nogal dom. Veel vingerafdrukken, bene vens afdrukken van banden en schoen zolen. In het huis var i' werd ook een deel van de buit gevon„en. De V. wist niet dat hij niet de gehele buit in huis had. Zijn compagnon had niet alleen mevr. Labberton bestolen, maar ook zijn deel genoot in de misdaad. De beide mannen hebben bekend dat zij zich aan enige inbraken en pogingen tot inbraak in Utrecht schuldig gemaakt hebben. „Dag Generaal" is de titel van het bij zonder aardige toneelstuk dat mej. Stel- la den Boer, assistente van de informa- trice van het V.V.V.-verkeersbureau, schreef voor de toneelgroep Soest-Baarn van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. Dit stuk werd opgevoerd door de dames Truus van Doorn, die tevens de regie had, Corry Schouten, Lotte Herwig, Ton- ny Collard, Dicky Tomassen, „geleend" van de ver. „Oosterhei" te Baarn, Bet- sy Beusink, Stella den Boer en Betty Tabernal, terwijl Greet Kloek de stille werkster achter de schermen was. De opvoering vond plaats in gebouw Credo en alle Soester bejaarden waren door de UV.V.-Soest uitgenodigd aanwe zig te zijn. Ze waren er natuurlijk niet allemaal, maar wel waren er velen en zij hebben geen spijt gehad, want stuk en opvoering waren uitstekend. De generaal is een wat stoere en stuur se dame, die in het verzet gewerkt heeft en door de bezetting enige naaste fa milieleden verloor. Zij komt in contact met een meisje, dat als pleegdochter van een echtpaar met 'n ernstig innerlijk conflict te kampen heeft. Bij een auto-ongeluk van de familie wordt de eigen dochter gedood en de pleegdochter kan dit niet verwerken. Ze Is er van overtuigd dat ze de liefde van haar pleegmoeder hierdoor verspeeld heeft. Haar innerlijke moeilijkheden doen haar besluiten haar pianostudie af te breken, een baantje te zoeken en haar pleegmoeder niet meer onder ogen te komen. Dan ontmoet ze de generaal, die haar later dappere soldaat noemt als zij be sluit de moed op te brengen om naar haar pleeghuis terug te gaan. Haar „Dag generaal" wordt beantwoord met een „Dag dappere soldaat". De toneelgroep van de Vereniging van Huisvrouwen Is er bijzonder bij gebaat dat mej. Den Boer stukken voor de groep schrijven wil en kan, want zij weet pre cies welke capaciteiten haar medespeel sters hebben en welke rollen het best liggen. Mevr. Van Ginkel, presidente van de U.V.V., die een welkomstwoord gespro ken had, sprak ook een dankwoord. De schrijfster kreeg bloemen en voor de groep was er een doos versnaperingen. De juniores van de wandelsportafdeling der chr. gymnastiekvereniging Olympia hebben zaterdag voor de negende maal aan de Trouwmars te Amsterdam deel genomen en voor de negende maal won nen ze de eerste prijs. Er liepen 28 mesjes en jongens 12 km onder leiding van de heer W. A. Suman en 14 van hen liepen voor de eerste maal hij Olympia. De groep behaalde met 509 punten de eerste prijs. Onder leiding van de heer L. van Londen behaalden 24 seniores, met 7 debutanten, op de 20 km een eerste prijs met 775 punten. Het lag in de bedoeling de drumband van Olympia voor een glorieuze intocht van de overwinnaars te laten zorgen, maar men kon de band niet volledig krij gen. De drumband van P.V.O. werd uitgeno digd en deze heeft met de ouders van de wandelaarsters en wandelaars voor een passend welkom gezorgd. Er werden vele bossen bloemen aangeboden. De jaarlijkse schoolkorfbalwedstrijden zijn op de terreinen van S.E.C. en B.D.C. gehouden. Ze zijn bijzonder geslaagd en ditmaal is het niet voorgekomen dat deelneemsters of deelnemers door pech bij het spel zo ontmoedigd waren dat ze maar gingen zwemmen voor ze uitgespeeld waren. De leiding van de wedstrijden had de heer R. K. Jager en hij werd geassisteerd door onderwijskrachten. Een deel van de wedstrijden werd bijgewoond door loco burgemeester W. G. van Zadelhoff. De prijzen werden uitgereikt door de hoofden van scholen L. Overhoff en J. Kenemans. De uitslagen waren: Lagere scholen, ge mengde twaalftallen: A: 1. Groen van Prinstererschool. 2. Christelijke school Soesterberg. 3. O.l.s. Beetzlaan, B 1. v. d. Huchtschool. 2. De Savornin Lohmanschool. 3. Titus Brandsmaschool. C: 1. St. Carolusschool. 2. Insingerschool. 3. Groen van Prinstererschool. D: 1. St. Carolusschool. 2. O.l.s. Kerke- buurt. 3. v. d. Huchtschool. E: 1. Chr. school Soesterberg. 2. OJ.s. Beetzlaan 3. Da Costaschool. F: 1. O.l.s Beetzlaan. 2. Da Costaschool. 3. De Savornin Lohmanschool. Meisjes: G: 1. St. Theresiaschool. 2. Bo- nifaciusschool. 3. St. Josephschool H: 1. Titus Brandsmaschool. 2. St. The resiaschool. 3. Chr. school Soesterberg. Jongens: I" 1. St. Josephschool. 2. Boni- faciusschool. J: l. Da Costaschool. 2. Titus Brandsma school. 3. Chr. school Soesterberg. Scholen voor voortgezet lager onderwijs: Jongens eerste klas: K: 1. R.K. ulo B 2. Chr. ulo. 3. R.K. ulo A. Jongens, tweede klas: L: 1. R.K. ulo. 2. Openbare ulo. 3. Chr. ulo. Meisjes, eerste klas: M: 1. Chr. ulo. 2. R.K. ulo A. 3. R.K. ulo B. N: 1. St. Theresiaschool. 2. Oranje Nas- sau-v.g.l.o. 3. Openbare ulo. O: 1. Koningin Emma Huishoudschool 2. R.K. ulo C. 3. Chr. ulo B. P: Meisjes, tweede klas: 1. Chr. ulo. 2. R.K. ulo A 3. R.K ulo B. R: 1. Koningin Emma Huishoudschool C. 2. Openbare ulo. 3. Koningin Emma Huishoudschool B. Onze plaatsgenoot de judoka P Hels dingen heeft succes gehad bij het CIOS- tournooi, maar opnieuw moest hij tevre den zijn met een tweede plaats na een beslissingswedstrijd tegen Winters uit Rotterdam. Deze werd eerste maar de meningen van de scheidsrechters liepen uiteen. Helsdingen won van Reute, Wout- stra en Apma. Hij begint een gevreesd judoka te worden in landelijke tournooi- en en zijn leerlingen beginnen hem al zilveren Helsdingen te noemen omdat hij nagenoeg steeds zilver wint. Zelf hoopt hij door harde training straks goud te kunnen winnen. Het derde team van de korfbalvereniging De Meteoren zou tegen Vogel 4 spelen, maar dit team stuurde bericht van ver hindering en kwam niet. De juniores van Samos kwamen evenmin, maar zij zonden geen bericht van ver hindering en dat was minder prettig voor de juniores van De Meteoren en de scheidsrechter. Meteoren verloor met 0-12 van R.D.Z. in Zeist. Zaterdagmiddag zijn in de Lage Vuur- sche dressuurwedstrijden gehouden, uit gaande van de vereniging van dressuur ruiters. In de afdeling jeugd tot en met 23 jaar behaalden enige plaatsgenoten successen. Ada Geertsema werd op Paris eerste, Jan Willem Wilten op King Mas- ter derde. Joke Duiser op Lotus vijfde en Harry Hartman op Fischerin zesde. De burgemeester zal vrijdagmiddag, om 3 uur, het geheel nieuw ingerichte filiaal van de Stichting Alg. Openbare Biblio theek In Soest-Zuid openen. Deze biblio theek is gevestigd in gebouw Eltheto. Abunn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 GIRO 126156 Twee weken geleden greep een voort varend inwoner van Soest een inbreker, die als psychopaat uit de bus kwam. De man werd in een inrichting verpleegd. Hij had geen proefverlof, maar verschaf te zichzelf verlof door weg te lopen. Dat kan heel gemakkelijk bij die inrichtin gen. De 39-jarige J. A. M., die in Avereerst verpleegd werd, is een andere psycho paat. Hij kreeg wel proefverlof. Natuur lijk heeft de psychiater van de Inrichting M. grondig geobserveerd en mogeüjk heeft hij lang met hem gesproken voor hij hem de vrije wereld inzond. Nu is het nare dat die dokter waarschijnlijk alles van Freud en Jung en Adler weet, maar helemaal niets van de man die hij met verlof stuurde. Als ik in zijn schoe nen gestaan had zou ik de directeur ge adviseerd hebben dat mannetje niet met verlof te laten gaan omdat ik niet zou kunnen garanderen dat hij niemand zou aanranden. Hij had zich eerder aan aanranding schuldig gemaakt, dus waar om geen tweede keer en geen derde keer enz. Het elfjarige meisje W. M. Veenendaal is bijna het slachtoffer geworden van het feit dat de psychiater van die inrich ting helemaal niets van de proefverlof- ganger weet, al beweert hij misschien zelf het tegendeel. Zijn wurgende handen hebben baar even in zijn greep gehad, maar gelukkig was haar vader kordaat en hij arresteerde het ondier, al is hij dan geen politieagent. De gearresteerde gaat natuurlijk weer naar een inrichting, waaruit hij ge makkelijk kan weglopen en als hij dit niet doet dan wordt hij wel weer eens met proefverlof gestuurd. Mogelijk krijgt hij dan een meisje te pakken dat niet terstond door haar vader bevrijd wordt. „Wat een land, wat een land, waar dat allemaal maar kan". Dit is geleend van Wim Kan. KANTMAN. Het juniorestournooi dat door B.D.C ge organiseerd werd, is gewonnen door D.O.S.C'. B.D.C. 1 bezette de tweede plaats S.E.C. was derde en C.J.V.V. vierde. De wedstrijd tussen B.D.C. en S.E.C. werd met 2-1 door B.D.C. gewonnen. De leden van het eerste damesteam van de handbalvereniging B.D.C. vonden het blijkbaar te warm om te spelen, want zij verkozen zondag het zwembad boven het handhal terrein. Erg beleefd was dat niet ten opzichte van de teams van de verenigng Rhenen, die in Soest op bezoek waren als gasten van B.D.C. Het eerste herenteam verloor met 6-10 van Rhenen en heren 2 won met 14-2 van Rhenen 2. De juniores speelden een competitiewedstrijd tegen de ongeslagen kampioen Limvio en wonnen met 5-2. De aspiranten speelden met 2-2 gelijk tegen Atilla 2. Zondagmiddag zal op het terrein van B.D.C. de beslissingswedstrijd H.H.C. 2- Celeritas gespeeld worden. Deze begint om 12 uur. Ook In de laatste competitiewedstrijd heeft V.V.Z. beide winstpunten behaald. Onder voor voetbal abnormale weers omstandigheden werd deze wedstrijd op het terrein van V.V.Z. aan de Ferdinand Huijcklaan gespeeld. Rechtsbuiten Schaap wist na 12 minuten de scoore te openen en uit een vrije schop bracht v. d. Bo- venkamp de stand op 2-0. Na 20 minuten was het Demmers die uit een corner in kopte, waarna Schaap de stand op 4-0 bracht. Kort na de rust kon Hertha door een slordigheidje van V.V.Z. de stand op 4-1 brengen. Van de Bosch scoorde hierna voor de thuisclub, Demmers bracht de stand op 6-1 en door Schaap werd het 7-1. Met deze wedstrijd heeft V.V.Z. de com petitie bijzonder mooi afgesloten. Uit 20 wedstrijden werden 35 punten behaald, met als doelcijfers 89-19. D.O.B. eindigde op de tweede plaats met een gelijk aantal punten. Tussen V.V.Z. en D.O.B. moet dan ook een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Datum en ter rein zijn nog niet bekend. Mocht het V.V.Z. gelukken ook deze wedstrijd te winnen dan zullen de groen- witten de volgende competitie in een hogere klasse mogen uitkomen. Rond de pinksteren bezochten op zater dag, zondag en maandag 18000 zwemlus- tigen het natuurbad. Afgelopen zaterdag en zondag waren het er 17000 en het totaal van mei is 83000. Verwacht mag dan ook worden dat het jaarrecord van 1963 gebroken zal worden. Zondag waren er 11000 zwemsters en zwemmers.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1