Rode jeugd wil naar het westen. reisdeviezen EN REIS VERZEKERINGEN NUTSSPAARBANK TWEEDE BLAD SJOUKJE WERD PROF. Gesprek met minister Margot. Oostduitsers zoeken contact met Nederland. Gewonden in verkeer. Honkbal. S.E.C.-U.V.V. 1H (Utrecht) 8-8, Geslaagd. Hees won laatste wedstrijd. Spreekuur Burgemeester. a w sa BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Weinig succes voor tennisteams. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Weer een gouden plak minder op de Olympische Spelen. „Wij willen contact hebben met de jeugd over de hele wereld, ongeacht hun gods dienst, huidskleur of politieke gezind heid. Het liefste zouden wij groepen jon geren hier ontvangen, om hen ons land te laten zien en hen met onze jongeren te laten discussiëren. En we zouden ook alles in het werk willen stellen om onze jongeren een tegenbezoek te kun nen laten brengen," vertelde mij Werner Rümpel, chef van de afdeling internatio nale verbindingen van de Freie Deut sche Jugend, de enige organisatie voor de jeugd boven de 14 jaar in oost-Duits- land. Uiteraard is dit een communistische jeugd-organisatie, maar toch is er on- kans op een toewijzing groot is. De grootste moeilijkheid is waarschijn lijk, dat de Oostduitse regering de F.D.J.- ers niet in staat zal stellen in west-Ber- lijn hun T.T.D. af te halen, meende men in Den Haag. Dit laatste kon wel eens meevallen, omdat de Oostduitsers onge twijfeld een strenge selectie zullen toe passen, bij het samenstellen van de groep, die eventueel een bezoek aan ons land zou komen brengen. Daarom moe ten de opmerkingen van minister Margot Honecker en F.D.J.-leider Werner Rüm pel toch zeker serieus worden genomen. Werner Rümpel antwoordde op mijn op merking, dat men in het westen bepaald Mevrouw minister Margot Honecker (34) betere verstandhouding. geveer 95 (I) van de jeugd bij aan gesloten, omdat dat wel nodig is om een redelijke betrekking te kunnen krijgen. Isolatie kan worden doorbroken. Het is opvallend, dat men, waar men ook praat met Oostduitsers, telkens weer op dat internationale contact komt. Men hunkert naar contacten, vooral in west- Europa en probeert deze op alle moge lijke manieren te verkrijgen. Niet voor niets zijn er zo ontzettend veel Oost duitse correspondentie-schakers en -dam mers, of mensen die gewoon een corres pondentie-vriend of -vriendin hebben of zoeken. De bevolking moet oppassen met wat er wordt gezegd. Dit gevoegd bij de lange werktijden en de geringe ontspannings mogelijkheden buiten de communistische organisaties, maakt het leven vrij kleur loos. Daardoor is men altijd weer blij met een brief uit het westen (meestal west-Duitsland). Omdat de Oostduitse leiders toch duide lijk streven naar een soort isolatie van hun volk met de bevolking van westerse landen - in het bijzonder van West duitsers, - verraste deze uitspraak van Werner Rümpel mij. Toch was hij echt niet de enige. Wat zegt de minister. Enkele uren na het gesprek met hem ontving de minister voor volksonderwijs, mevrouw Margot Honecker, mij voor een interview. In het persoonlijke gesprek, dat zich ontspon na de inleidende formele vra gen en antwoorden, zei de minister zeer positief, dat juist een persoonlijk con tact tussen mensen uit landen met een verschillend politiek-economisch systeem een betere verstandhouding tussen deze landen met zich mee kan brengen. Ik kijk haar eens aan, 34 jaar is zij pas, toch staat ze aan het hoofd van een belangrijk departement en zij spreekt gedecideerd alsof ze weet wat ze hier in de melk heeft te brokkelen. Ik heb een waslijst met vragen opgesteld, maar ze lacht en maakt er een genoeglijk ge sprek van, alsof ze elk officieel tintje aan dit onderhoud op hoog niveau wil ontnemen Tenslotte komt zij tot de be sliste toezegging: „Onze regering zal een uitwisseling van groepen jongeren tussen onze landen zeker toejuichen." Uit deze uitspraak van de minister kan men op maken dat de Oostduitse rege ring geen uitreisvergunning zal weigeren aan een groep Oostduitse jongeren, die op uitwisselingsbasis een bezoek aan Ne derland wil brengen. Inmiddels heeft 'n woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag mij gezegd, dat de Nederlandse regering een groep van de F.D.J. vrij wel zeker een visum zal verlenen. Een visum-aanvrage wordt echter niet in be handeling genomen wanneer de aanvra ger geen (T.T.D.) reisdocument van het Allied Travel Office in Berlijn heeft. En het is nog de vraag of dit N.A.T.O.-kan- toor een T.T.D. zal willen verstrekken aan een communistische groep, ofschoon dezelfde woordvoerder verklaarde dat de niet erg gesteld zou zijn op de politieke propaganda, die een F.D.J.-groep wel licht zou maken, dat één van de eerste eisen aan de deelnemers zou zijn, dat zij geen propaganda maken. „Politieke pro paganda door buitenlanders is in ieder land verboden, maar dat komt voor ons eigenlijk op de tweede plaats", zei hij „veel belangrijker voor ons is, dat wij daardoor de goodwill, die wij zo graag bij uw volk willen winnen, zouden ver spelen." Een dergelijke reis van een jongeren groep zal in oost-Duitsland ongetwijfeld worden gepubliceerd en daardoor zal het anti-communistische deel van de Oost duitsers (zeer groot) in zijn weerstand tegen het communisme worden gesterkt, vooral wanneer er meer groepen volgen. In ieder geval verkrijgt men een betere indruk omtrent het westen. En dat is bepaald wel nodig bij jonge communis ten, getuige hetgeen Norbert Weigert uit oost-Berlijn (5e klas gymnasium B) vertelde: „Ik ben een paar keer in west- Berlijn geweest", zei hij „en de eerste indruk die je daar krijgt is: wat kun je hier veel kopen, wat is 't hier goedkoop, hoe rijk moeten de mensen hier wel zijn. Maar als je iets verder kijkt, dan zie je het enorme leed, dat achter deze goud- faccade schuil gaat en zo is het in alle kapitalistische landen." Met leed bedoelde Norbert het sociale leed van het grote verschil tussen rijken en armen. Zo'n jongen één week in een doorsnee-arbeidersgezin in Nederland te laten leven moet al genoeg zijn om hem van dergelijke waandenkbeelden te ge nezen. Het Velser voorbeeld. Voor het bouwen van de muur in Berlijn heeft de F.D.J. in Nederland o.m. contact gehad met het Jongeren Politiek Ver bond in Velsen. Een F.D.J.-groep is in 1960 ook nog in Velsen op bezoek ge weest en men bewaart nog steeds bij zonder prettige herinneringen aan de ontmoeting van toen. Men betreurt het dat deze contacten zo zijn verwaterd na het bouwen van de muur. Een groep Leidse studenten, die in begin april een bezoek heeft gebracht aan de universiteit van Freiburg voor een geo logische excursie, heeft ook gemerkt dat men in oost-Duitsland erg gesteld is op contact met het westen. Een tegenbezoek zou ook hier van beide zijden op prijs worden gesteld. De F.D.J. zal het ten zeerste op prijs stellen, wanneer er jeugdorganisaties zijn die contact met een van hun groe pen willen opnemen. „Een briefje aan de Zentralrat der F.D.J., Abt. Internationale Verbindingen, Unter den Linden, Berlin, D.D.R. is genoeg," werd ons gezegd. Het is nu maar de vraag hoe de jeugdleiding in 't westen daar over denkt. 8U DE AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR De 55-jarige Soester bromfietser J. K. kwam op de Soesterbergsestraat ten val doordat hij een lekke band kreeg. Hij kreeg een hersenschudding, is naar Zon negloren gebracht voor behandeling en daarna na zijn woning, vervoerd. Ook de bromfietser H. B. was slechts kort in Zonnegloren. Hij was bij het oversteken van de Van Weerden Poel- manweg gegrepen door een auto, die be stuurd werd door mevr. M. A. van A.-J. Hij kreeg een vleeswond aan het rechter been en is behandeld in Zonnegloren. Bij café De Viersprong op de Birkstraat botste de automobilist W. H. S. uit Enschede tegen de bromfietser H. B., toen deze vanuit de Eikenlaan de Birk straat opreed. De bromfietser viel en bleef bewusteloos liggen. Per ziekenauto is hij naar Zonnegloren gebracht, waar hij opgenomen is. Na de uitstekende wedstrijd tegen Quick stelde het spel van S.E.C. zondagmiddag tegen U.V.V. vooral in het eerste gedeel te van de strijd, enigszins teleur. Vele fouten in de verdediging en een krachteloze aanval gaven de U.V.V.-ers de gelegenheid een royale voorsprong op te bouwen (8-1) en het zag er werkelijk even naar uit dat de Soestenaren dit keer hun eerste nederlaag zouden moeten incasseren. Het pleit evenwel voor de groen-witten dat zij zich hierbij niet zonder meer wensten neer te leggen en nadat coach Tinlin in de 5e innings enkele wijzigin gen in zijn ploeg had aangebracht, kwam plotseling de oude aggresiviteit weer te rug. Dat deze 8-1 achterstand tenslotte in een 8-8 geüjk spel werd omgezet was dan ook alleszins verdiend. S.E.C. startte zonder enig zelfvertrouwen. Fouten van Lüschen, van Driel en Tinlin hielpen de Utrechters reeds in de le innings aan een 1-0 voorsprong. Ook daarna toonden de U.V.V.-ers geen en kel ontzag voor het harde, doch weinig gevarieerde, worpen van Van Driel en mede door het trage reageren van de verrevelders Prior en Long, kostte het U.V.V. weinig moeite met de regelmatig heid van de klok haar voorsprong te vergroten. Slechts 1 maal kon S.E.C. in deze periode tegenscoren toen Lüschen, via een vrije loop, het 2e honk verover de, waarna een 2-honkslag van Colson deze speler over de thuisplaat bracht. Het keerpunt kwam in de 5e innings na dat Van Driel reeds in de voorgaande in nings door Blok werd vervangen. Prior bereikte via een fraaie stootslag het le honk waarna Hofman, Colson en Blok met goede honkslagen de score een hoopvoller aanzien gaven (4-8). De bordjes bleken thans volkomen ver-' hangen en toen in de 6e innings Tinlin, Long en Prior de achterstand inliepen tot 8-7, was weer van alles mogelijk. In de laatste innings greep S.E.C. de kans halve winst: Blok veroverde het 3e honk waarna een fraaie stootslag van Billie Tinlin de eindstand op 8-8 be paalde. Spikman vestigde de aandacht op zich met enkele goede vangballen in het verre veld. Het scoreverloop: S.E.C. 0 U.V.V. 1 Werpresultaten: S.E.C. Van Driel: 3x3 slag, 2x4 wijd, 6 honkslagen tegen. Blok: 5x3 slag, 1 x 4 wijd, 0 honkslagen tegen. U.V.V. Heinen: 9x3 slag, 2x4 wijd, 5 honkslagen tegen. Overige uitslagen: Quick-Scimitars 8-3. Donar-Holland 6-6. H.B.C. II-H.C.A.W. II 0-21. 010331 8. 313000 8. Onze plaatsgenoten A. A. Quik en J. H. W. de Wit slaagden aan het R.K. Lyce um te Hilversum voor het eindexamen Gymnasium B. Enige maanden geleden moest Hees in Maartensdijk tegen S.V.M.-Boys spelen. De officiële scheidsrechter was niet ko men opdagen, maar de voorzitter /an S.V.M.-Boys bood aan deze wedstrijd te leiden. Hij is namelijk K.N.V.B.-scheids- rechter. Hees weigerde dit met het oog op de kampioenskansen, maar zaterdag j.1. is deze wedstrijd toch onder leiding van de voorzitter van S.V.M.-Boys gespeeld om dat de aangewezen scheidsrechter ook nu niet kwam opdagen. Hees had er nu geen bezwaar tegen om dat de kampioenskansen tot het verleden behoren. Het werd een 4-0 overwinning voor de Soester club met twee doelpun ten voor de rust en twee erna. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn spreekuur wordt gehouden op woensdag, 3 juni a.s., om 8.30 uur. C/0 GedlpL AB.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Het eerste team van de tennisclub Soest verloor met 2-6 van 't eerste team van de vereniging Donald Duck en als zon dag a.s. van Antemo verloren wordt dan zal de plaats van het Soester team in de tweede klas tot de verleden tijd behoren. Soest 2 verloor met 2-6 van U.L.T.C. 5 en Soest 3 verloor met 0-8 van PIT 1. Het jeugdteam A won met 5-0 van 't Spieghel C. Het Soester team wordt za terdag a.s. kampioen. Daarna moeten kampioenswedstrijden gespeeld worden en bij goede resultaten volgen promotie wedstrijden. De uitslagen waren: Soest 1: G. Geijtenbeek-E. Rachel 1-6 4-6. P. Waals-W. Tijen 0-6 1-6. Mej. Y. Hofman-mej. T. Kloet 2-6 4-6. Mevr. C. Felix-mej. E. v. d. Valk 8-6 6-1. G. Geij- tenbeek en P Waals-H. Zanders en E. Rachel 1-6 4-6. Mevr. Felix en mej. Hofman-mej. Kloet en mej. v. d. Valk 6-4 6-2. Mevr. Felix en G Geijtenbeek- mej. Kloet en H. Zanders 1-6 4-6. Mej. Hofman en P. Waals-mej. v. d. Valk en W. Tijen 2-6 1-6. Soest 2: I. Sleeboom-A. van Roosmalen 5-7 6-4 6-1. H. Schepers-J. Schoute 3-6 1-6. Mej. A. van Veenendaal-mevr. M. van Breukelen 9-7 6-2. Mevr. A. Jansen- mej. L. v. d. Berg 6-3 6-1. I. Sleeboom en J. Labrière-A. van Roosmalen en J. Schoute 6-2 6-2. Mej. A. v. Veenendaal en mevr. A. Jansen - mevr. M. v. Breuke len en mej L. v. d. Berg 6-4 6-2. Mevr. A. Jansen en H. Schepens-mej. v. d. Berg en v. Roosmalen 4-6 7-5 6-4. Mevr. A. v. Veenendaal en J. Labrière-mevr. M. v. Breukelen en J. Schoute 3-6 9-7 5-7. Soest 3: J. Wiggers-R. van Coeverden 6-2 6-3. O. Dekker-D. Alexander 6-2 2-6 6-4. Mej. C. van Doorn-mej. A. Siemers 6-2 6-2. Mej. A. Groen-mej. M. de Bruin 6-4 6-2. J. Wiggers en O. Dekker-R. van Coe- De conversatie is kennelijk zo interessant, dat de man, die hier op de zebra staat, er niet mee kan ophouden. Hij laat het rijdende verkeer maar raden naar wat hij gaat doen het gesprek abrupt afbreken en zijn tocht naar de overzijde van de straat voltooien, langzaam terugdrentelien of zonder meer blijven staan. Zijn onduidelijke houding sticht verwarring en brengt daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 2 JUN 1964. verden en D. Alexander 6-3 6-2. Mej. C. van Doorn en mej. A. Groen-mej. A. Siemers en mej. M. de Bruin 8-6 6-3. Mej. C. van Doorn en J. Wiggers-mej. A. Siemers en J. Olthof 6-2 6-1. Mej. A. Groen en O. Dekker-mej. M. de Bruin en R. van Coeverden 0-6 6-1 6-1. Soest A: E. Schuuring-F. van Wijk 6-4 6-2. M. van Beurden-W. van Rossum 6-1 6-0. E. Schuuring en R. Kuiphof-T. van Wijk en R. Krijn 6-0 6-1. M. van Beur den en T. Mirck-W. van Rossum en M. v. d. Bergh 6-2 6-1. T. Mirck en R. Kuip- hof-M. v. d. Berg en R. Krijn 7-5 6-2. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. In 1936 veroverde Sonja Henie de Olym pische titel kunstrijden op de schaats. Enkele maanden daarna werd zij prof. In 1960 ging het Olympische goud naar Caroll Heiss. Ook deze werd kort daarna beroepsrijdster. Dit jaar veroverde Sjouk- je Dijkstra niet alleen de wereld-, maar ook de Olympische titel. En ook zij heeft nu de amateurstatus afgelegd. Op 25 september zal zij voor het eerst als beroepsartieste optreden in „Holiday in Ice" show, die in het Amsterdamse R.A.I.-gehouw haar première zal beleven. Niet zonder weemoed neemt de Neder landse sportwereld afscheid van Sjoukje, die vele jaren lang de naam van ons land op sportgebied glans heeft gege ven. Het volgend jaar zal het op de Europese kampioenschappen kunstrijden voor da mes geducht spannen. Ook om de we reldtitel zal fel worden gestreden. Wie zal deze titels dan in de wacht slepen? Dat is een vraag, die men vele jaren lang niet behoefde te stellen. Amateur. Sinds Carol Heiss de amateurstatus voor een profcontract verwisselde, is Sjoukje onbetwistbaar de sterkste kunstrijdster op het internationale amateurtournooi- veld geweest. Van te voren stond reeds vast dat zij zou winnen en niemand anders. Dit ontnam de wedstrijden om de Europese en wereldtitel vaak het ele ment van spanning. Maar in Nederland bekommerde men zich daar uiteraard niet om. Ieder jaar haalde wij onze ongenaakbare kampioene weer met trots naar binnen en eerlijk gezegd hadden we van dit jaarlijkse festijn nog lang niet genoeg. Deze glorieuze periode in de geschiedenis van het Nederlandse sportleven is nu voorgoed afgesloten. Na Joan Haenappel heeft nu ook Sjoukje haar profcontract getekend. Nu is de zuiverheid van de amateursta tus van grote kunstrijdsters altijd een punt van discussie geweest. In 1962 ont ving Sjoukje van haar bewonderaars een automobiel, een zeilboot en een planti- na ring met vijf briljanten en dit gaf toen aanleiding tot de vraag hoever de grenzen van de amateurstatus reiken. Terecht heeft men toen echter gesteld dat Sjoukje niet om deze geschenken had gevraagd en dat dergelijke cadeaus niet in strijd zijn met de amateurbepa- lingen. Kregen in de amateurtijd de voetballers van Heerenveen ook niet eens een spiksplinternieuwe fiets? Lokte een club een speler nooit met een winkel of dgl.? Roem door opoffering. Nu wordt Sjoukje werkelijk prof. Men zal het volgend jaar haar gedurfde sprongen en elegante figuren pijnlijk missen op de internationale tournooiba- nen. Maar wie zal het haar kwalijk ne men dat zij nu, mede voor haar moeder, de grote sommen geld terug gaat verdie nen, die haar vader in de afgelopen ja ren voor haar heeft uitgegeven? Sjoukje weet dat in haar 'n bedrag werd geïnves teerd dat voor menige middelgrote in dustrie een mooi grondkapitaal zou zijn. Zij maakte vele reizen naar allerlei win tersportcentra en oefende onder leiding van zeer beroemde en zeer dure trainers. Als er in de sport over „opof fering" gesproken mag worden, dan is die term toch zeker op zijn plaats in het geval van een meisje dat sinds haar ze vende levensjaar eigenlijk weinig an ders meer heeft gedaan dan schaatsen. Haar sportcarrière verschilt wezenlijk van die van andere grote cracks, omdat haar nooit enige maatschappelijke plich ten werden opgelgd. Dat is ten aanzien van de training een onschatbaar voor deel. Maar wat menigeen niet beseft is dat een dergelijke „vrijstelling" van nor male dagelijkse zorgen ook een enorme druk betekent. Niets is aantrekkelijker, maar niets is ook zo moeilijk dan een uitzonderingspositie. Thans neemt Sjoukje geen uitzonderings positie in deze absolute zin meer in. Zij is werkneemster geworden, zij het dan te midden van een cast vol ex-wereldkam pioenen en andere titelhouders als Alain Giletti (Frankrijk), Mc Persen en Col- lins (Canada) e.a. Twee Nederlandse kunstrijdsters, Joan Haanappel en Sjoukje, zijn nu topster- ren van 's werelds beste ijsshows, de Wie ner Eisrevue en „Holiday on Ice". En we kunnen het slechts betreuren dat er nog geen wereldkampioenschap voor profs 2al worden verreden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5