i Een derde verorbert 90°/0. VAN DE VEN'S BOEKHANDEL De ruiten-ringo tas! is wegens vakantie gesloten i WAffutzelaa} Krabbels van Knelis. Tweederde van de mensheid lijdt honger en leeft in armoede. van maandag 1 tot en met zaterdag 6 juni. -ünipi! XfPsmoN i Dag voor diamanten bruiloft overleden. Rit van Tempo. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. „Veteranen" verloren. Einde van het seizoen. - V. Nederland is een klein land. Onze 33.000 km2 oppervlakte zouden op een landkaart van het bijna 100 maal gro tere India nauwelijks opvallen. In het bijna 260 maal grotere Brazilië kan men ons land volkomen verstoppen en moet men zoeken om het terug te vinden. Onze planeet heelt een oppervlakte van 510 miljoen km2. Slechts een klein deel hiervan namelijk 29 of 149 miljoen km2 is vastland de rest is water. Op dit land leven in totaal niet minder dan 2.900.000.000 mensen waarvan het groot ste deel in de tropische en sub-tropische gebieden van Azië en Zuid-Amerika. Nederland is een rijk land een van de economisch belangrijke in de wereld. Het gemiddelde jaarinkomen van een Neder lander bedraagt zoveel als ongeveer 16 Indiërs of 3 Brazilianen in een jaar ont vangen. Denkt u zich eens in dat u van éénderde of éénzestiende van uw inko men rond moet komen! Als christelijke landen die op de bres staan voor de menselijkheid, hebben wij de dure plicht te helpen zoveel als in ons vermogen ligt. Daarnaast komt nog dat wij er bovendien zelf belang bij heb ben al was het alleen maar uit veilig heids-overwegingen. De zich steeds meer toespitsende crisis tussen arme en rijke landen bedreigt onze veiligheid zeker zo erg als de controverse tussen oost en west. Als punt van belang speelt bovendien de toekomstige economische ontwikkeling van onze industrielanden een rol. Want er zal eenmaal een dag komen, dat ook die landen, waarvan de volkeren in bitte re armoede leven, tot groter welstand zijn gekomen waarop wij ze graag als handelspartners zullen willen aantrek ken. Nu hebben we de mogelijkheid om door eerlijke en spontane hulp ons daar vrienden te maken. Maar het hangt er vanaf hoe die hulp SOESTERBERGSESTRAAT 53 - TELEFOON 2419 Eén op de drie. Op onze aarde heeft na duizenden Jaren ongeveer een derde van de mensheid zich 'n goede maatschappelijke en sociale po sitie veroverd. Dit bevoordeelde derde deel van de wereldbevolking produceert en verbruikt niet minder dan 90 van de gezamenlijke wereldproduktie, terwijl de overige 10 voor de rest, dat is twee derde van de wereldbevolking overblijft. En die mensen moeten het daar rnaar mee doen! Op onze planeet lijdt dus ongeveer 70 van de mensen hoger. Volgens schattin gen van de Verenigde Naties komen niet minder dan 25 miljoen mensen per jaar van honger om. Dat betekent, dat elke dag - ook deze dag vandaag - weer 70.000 mensen sterven van honger. En dan spreken we nog niet over die ontel bare miljoenen, waarvan geen schatting is te maken, die door het gebrek aan voedsel lijden aan allerlei verschrikke lijke ziekten maar nog kans zien, dat ongelukkige leven te rekken. Het derde blok. De industrielanden van het westelijke kamp bevatten 21 van de wereldbe volking. de industrielanden van het oos telijk blok 10 doch het leger van de hongerenden telt 69 van de wereld bevolking. En toch zullen zij het zijn, die tenslotte de strijd tussen oost en west definitief beslissen. Maar dat op zich is voor die mensen van geen enkel be lang. Zij worden slechts beheerst door één wens: een menswaardig bestaan en een betere toekomst (lees: voedsel) voor hun kinderen. De betiteling „ontwikkelingsland" die wij er aan geven is op zich al hoopvol, want het betekent, dat wij inzien dat er drin gend aan de verheffing van zo'n land en volk moet worden gewerkt. Wat moeten we eigenlijk verstaan onder de naam „ontwikkelingsland" of „onder ontwikkeld gebied"? De definitie luidt: „Een land dat armer is dan het, naar de huidige stand van het menselijk weten en kunnen, zou mogen zijn". Niet te tolereren. Zoals we zien leeft tegenwoordig nog zo'n 70 van de wereldbevolking in dergelijke ontwikkelingslanden, terwijl slechts 30 leeft in die staten die een grote industriële ontwikkeling hebben. Tot deze laatste rekenen we hoofdzakelijk de Ver. Staten van N.-Amerika en Ca nada, de verschillende industrieel ontwik kelde landen in Europa, de U.S.S.R., Au stralië, Nieuw-Zeeland, Japan en de Unie van Zuid-Afrika. De tegenstellingen tus sen de ontwikkelingslanden en de geïn dustrialiseerde landen zijn op politiek, economisch en sociaal gebied zo ontzet tend groot, dat ze in de gehele wereld, in alle politieke en wereldbeschouwelijke kringen als niet tolereerbaar worden ge zien. wordt verleend Met het verstrekken van geld komt men er niet. Want wie aal moezen accepteerd kan nooit een partner zijn. Van een partner wordt eigen activi teit verwacht. Daarom moet onze hulp er op gericht zijn de goede sluimerende krachten in de ontwikkelingslanden wak ker te maken, aan te moedigen en te activeren, zodat onze hulp hen beweegt de hand zelf aan de ploeg te slaan om op cbe manier verder zichzelf te helpen. Wij kunnen en mogen geen leiders, maar slechts begeleiders zijn in dit voor hen nieuwe land. De twee miljard mensen in de ontwikke lingslanden op aarde zou men in drie groepen kunnen verdelen. Daar is eerst een groep voor deze landen die onder STEENHOFFSTR.53 TEL Z8<Z SOEST invloed staan van het communistische oosten, een groep die hulp uit dat kamp krijgt en over het algemeen geen hulp van het westen wil of kan accepteren. Dan is er de tweede groep, die wel wes terse hulp aanvaardt en ook westers is georiënteerd en tenslotte een grote groep ontwikkelingslanden die zowel steun van west als van oost accepteren, politiek gezien geen keus wensen te maken en zich ook niet wensen te binden. Zowel de westerse als de oostelijke indu strielanden maken in veel gevallen de fout te trachten hun hulp aan bepaalde belangen te koppelen. Dat is iets dat de volkeren in de ontwikkelingslanden be slist niet ontgaat en op die manier zit er dikwijls aan deze hulp een navrante bijsmaak en wordt ze niet gezien als een echte spontane menselijke hulp, die slechts in staat is een ware vriendschap bij deze volkeren voor ons wakker te roepen. Daarom zou het als het er op aan komt beter zijn, wanneer er geen hulp meer rechtstreeks van land tot land werd verstrekt doch wanneer alle hulp- potentieel van kapitaal, apparatuur en mankracht centraal kwam van een on verdachte instelling, een supra nationaal orgaan, zoals de volkerenorganisatie. Vorige week berichtten wij dat het echt paar D. Bleijerveld-Legemaat op dins dag 2 juni de diamanten bruiloft zou vieren en onder meer een receptie in gebouw De Rank zou houden. Dat feest gaat helaas niet door, want gistermor gen is de heer Bleijerveld plotseling overleden, een dag voor de viering van het 60-jarig huwelijksfeest. De tweede rit van de Tempo-zomercom petitie bracht veel renners aan de start en publiek op de been. Er gingen 31 amateurs en nieuwelingen van start en zeven aspiranten. De jeugd moest 20 ronden, 23 km afleggen. De an dere renners reden een uur en tien ron den. De aspiranten bleven bijeen, behalve Kees Bokma en Peter Kooij, maar nadat ze door hun grotere broers waren inge lopen wisten Jan Willem de Lange en Nol v. d. Esschert hun drie concurrenten Dir. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Erik Harald, zoon van H J van Walgreen en J. van Rietschoten, Pe- likaanweg 13. Everarda Theodora. dochter van A A. Kuijer en C. Th. M van Burgsteden, Korte Hartweg 27. Anneke, dochter van M. Renes en D Kobus, Vermeerlaan 13 Jeroen Cor- nehs Maria, zoon van C. A. Mulder en W. G. Lenssinck, Kortenaerlaan 17, Hil versum. Sander, zoon van H. van Baaren en A M. A. Ijzer, Torenlaan 32, Baarn. Reinier Nicolaas Maria, zoon van L. J. Verkalk en E. J. M. Tien- hooven, Soesterbergsestraat 72. Jo- hannes, zoon van J Laseur en G W Jansen, Koninginnelaan 173. Johanna Wilhelmlna, dochter van F. C Roest en R. J Kuijer, Lange Brinkweg 33. Els, dochter van J. van Kooij en A. de Ron den, Stationsweg 37, Weesp. Boude- wijn Michael, zoon van G L. Zaad- noorddijk en J. Zandvoort, Soester Hoogt 2. Hendrikus Hyronimus, zoon van W H van Burgsteden en P. A. Groo- tevheen, P. van den Breemerweg 17. Saskia, dochter van T. M. de Vries en A. Kooij, Dalweg 113. Wllhelmina Jo- zefina Elisabeth, dochter van J. A. B. van Klooster en E. ten Hoven, Molenstr. 119 Petronella Sophia, dochter van L. H. Vos en G. J. Kuijer, Eemnes, woonark „Wa tervreugd", Eemweg. ONDERTROUWD Aalbert Cozijnsen, Anthone Fokkerweg 224, Hilversum en Cornelia Alberta Kleijn, Korteweg 11. Lambertus Cornelis Ruttenberg, Eigen domweg 32 en Gerda Cornelia Ca- tharina Opmeer, Braamweg 54. Ma rkus Petro Becker, Gerolaan 36, Zeist en Elly Blomberg, Oranjelaan 37 Ben jamin Burgman, Oosterstraat 113, Baarn en Petronella Hendrlka de Ruig, Soes terbergsestraat 27. Jan Joost Rebel. Oranjeweeshuisstraat 31, Huizen en Reijertje van Brummelen, Kerkstraat 13. GEHUWD Johannes Cornelis Beuk, Am sterdamsestraatweg 589, Utrecht en Ger- ritje Adriana Marchal. Sophialaan 21 Johannes Albertus Hamdorff, Nleuweweg 6 en Hendrlka Cornelia van Asselt, Ko ninginnelaan 132. Wilhelmus Johannes Huijskes, Langstraat 9, Hooglanderveen, Hoogland en Richarda Alijda Maria van de Beek, Oude Grachtje 19. Joannes Gerardus Arnoldus van Egeraat, Stadhou derslaan 156 en Tiny Maria Reckewell. Mercatorstraat 169 m. Amsterdam Jo hannes Gerardus Maria van der Veer, Morsestraat 4, Hilversum en Henrica Ge- rarda van Fulpen, Duinweg 12. Hu- bert Johan te Hasseloo, Van Goyenlaan 6 en Johanna Helena van der Eijnden, Prins Bernhardlaan 40. Jacques Mul der, Dennenstraat 8, Utrecht en Alijda Petronella Tammer, Andriessestraat 1. OVERLEDEN Anna Helena Niehans, 83 jaar, weduwe van D Crommelin, God- friet van Seystlaan 27, Zeist Maria Elisabeth Mittemeijer, 76 jaar, echtge noot van J. C. van Boven. Vosseveld- laan 36. Anna Sibilla Nienhuis Ruys, 91 jaar, weduwe van W. A. Versteegh, Nleuweweg 104. 1 op de 3 bewoners van onze aarde slokt 90 op van alle aanwezige voedsel voorraden, de overige 2 van de 3 moeten de overblijvende 10 delen. van zich af te schudden en in de eind spurt samen uit te maken wie winnaar werd. De uitslag was: 1. Jan Willen de Lange, 23 km in 3514 min. 2. Nol v. d. Esschert, op banddikte. 3. John v. d. Heiden, op ronde. 4. Henk van Brummelen. 5. Theo Calis. De amateurs en nieuwelingen hebben weer zeer snel gereden en de Duitse deelnemers hebben hierin hun aandeel geleverd. Toch hebben Piet Soeteman en O. Faber (Adelaar) als nieuwelingen ge toond niet bang te zijn voor de ama teurs. Ook zij trokken er herhaaldelijk tussen uit. Daarom was het zo jammer dat juist zij beiden vlak voor het einde vielen. In de vijfde ronde waren Soeteman, Wimmer en Faber reeds op avontuur uit getrokken. Hun voorsprong werd in de 12e ronde echter teniet gedaan. Na wat kleine schermutselingen nam Poltrock in de 28-ste ronde de benen. Soeteman en Wimmers gingen achter hem aan, maar zij slaagden niet hem in te halen. In de 35-ste ronde probeerde Thijs Hen driks bij Poltrock te komen, maar ook hij faalde, al kwam hij een heel eind. Zijn volgende poging in de 44-ste ronde zette ook al geen zoden aan de dijk. Gert de Weerd, Kruis, Wim Schaeffer en Gerrit Ruttenberg ondernamen pogingen omweg te komen, maar het attente peloton liet niemand meer ontsnappen. De enige A-aspirant G. v. d. Pluim (Pe daalridders) reed prima. Hij draaide netjes met het peloton mee. Hetzelfde kan gezegd worden van Jan Schipper, Harry Visser, Jac v. d. Berg en van Eke- ren, die het vorig jaar nog als aspirant reden. Zij wisten in de eindspurt zelfs een keurige plaats te veroveren, maar eerst was de Duitser over de eindstreep geflitst. De uitslag was: 1. Poltrock, 56 km in 1 uur, 18 min. 2. Gert de Weerd. 3. Wie- mers. 4. Thijs Hendriks, Adelaar. 5. Kees Proosdij. 6. Wimmer. 7. W. Kruis, Pedaal ridders. 8. Enders. 9. J. Schipper, Pedaal- ridders. 10. Harry Visser. 11. Wim Wie- gers. 12. Theo Zeedijk. Het eerste elftal van de vereniging B.D.C speelde zaterdagavond een wedstrijd te gen het elftal dat in 1960 het kampioen schap behaalde. Dit team bestond uit de spelers Roest, E. Hilhorst, Appelhof, Si- mons, Bakker, H v. d. Lugt, Gros, Van Megen, Kaats, Westerveld en De Ruigt. Uitblinkers waren E. Hilhorst en B. Bakker. De achterhoede speelde goed, maar toch moest keeper Roest tweemaal capituleren. Marcel v. d. Lugt scoorde tien minuten na de hervatting van de strijd en Bert Wigtman na een half uur. In het eerste team van B.D.C. waren C Hilhorst, M. v. d. Lugt en Dorrestein de uitblinkers. Scheidsrechter was trainer G. Huurdeman. As je 't ming vraog dan mok zeige dak bar veul schik ehad heb int sirkus, maor minse zo heet in die tent, maor ikke mos d'r netuurlek naortoe mit Kneliao en 't is ongs meraokels best bevalle. Jonge, jonge die Bol- tini ken d'r wat van. Wullie kenne d'r dan ook groos op weeze dattie 'n Soesder is en da zien sirkus 's winters in Soes- derbarg staot as d'r niks op te treeje valt. Kneliao had zo'n schik in die heule kleine mannetjes, maor zielig was 't ok, zee ze. Da ken wel weeze, zee ikke, maor as je 't ming vraogt dan hebbe die mannetjes van nog geen meter schik veur tien da zullie op deuze menier d'r eige kos kenne verdiene. Waor of nie. Jonges, jonges zukke leenige manne waore d'rbie. Wat binne wullie dan 'n stieve harreke. En deeretjes om met veul schik naor te kieke, maor da mos ikke netuurlek doen as Kneliao net niet naor ming keek, zo as dat bie alle manne gaot. En 'n perde, heul meraokel. Dan waster 'n jonge die maokte 'n lialleve dood smak veur ongs plezier en d'r waore kloons die bar gek deeje, maor wat 't allemeraokelste was, da was dat frommes mit die tiegers. Die ken gerus zeige, zeig maor opoe, waant dat mins is 62 jaor. Dat mojje je eige 's veurstelle, opoe die mit de gevaorlekste beeste van de heule wereld in 'n kooj zit en die daor maor loop te kommedeere. Kneliao was d'r klepeet van ongerste- boove. Zouwe die beeste noeng slaog kriege om dat spul te leere, zee ze. Laoje niks wies- maoke mins, netuurlek heul nie. Je mot 's prebeere zo'n wildeman 'n goeje mep te geeve, dan vreet die je achter mekaor op. Denkterom datter van dat mins niks heel blief as die acht beeste zo'n bietje teuge mekaor zeige dat slaon mot maor us uut weeze. In vief menuute waster van opoe heul niks meer te zien. Met flikflooje ken je bie zukke starke wilde beeste wel wat berieke, maor heul nie mit slaon, want zullie kenne mit d'rluu poote wel tien keer zo hard slaon as wullie mi mekaor en ajje zo'n klap krieg bejje daodelijk de hoek om. Dat zou ikke zo zeige, al binne d'r minse die 't nie geleuve en die die wilde beeste zukke arreme stakkers veinde, die als- maor slaog kriege. Van ming in elk geval nie, waant ikke durref d'r nog nie eens naor te wieze. De afdeling Soest van de K.A.V. zal het seizoen 1963-1964 woensdagavond be sluiten met een gezellige avond in het St. Josephgebouw. Tassen zijn een bijzonder belang rijk accessoire van de vrouw, want wij hebben nu eenmaal niet zoals de heren der schepping de nodige zakken in onze kleding, waarin we de dingen kunnen stoppen die we dagelijks bij ons moeten dragen. Onze tas vervangt de zakken in de herenkleding. Wij kennen de tassen in alle denk bare variaties, van groot tot klein en in ontelbare kleuren. Er zijn tassen voor oudere dames, voor het gaan naar gelegenheden, voor winkelen, voor jonge meisjes en wat al niet meer en al die tassen hebben stuk voor stuk een eigen karakter, waardoor ze precies pas sen bij de draagster. Voor de jonge meisjes komt er nu tegelijk met de komst van de Beat les (begin juni) een nieuwe tas in de mode de Ruiten Ringo-tas Het is een bij uitstek geschikte tas voor de jongeren onder ons, want hij is lekker ruim, sportief, leuk uitgevoerd en met een fijne draag riem. Hij is geïnspireerd door de Beatle- drummer Ringo Starr, wiens eigen lijke naam Richard Starkey luidt. Zijn bijnaam dankt hij aan zijn. grote voorliefde voor ringen, die hij met twee, drie tegelijk aan elke hand draagt. Ook de Ringo-tas in jolita-ruiten - ontworpen door de Arnhemse le- derwarenfabriek Gerretzen - is voorzien van een opvallend aantal ringen. Het zijn er drie aan elke kant en ze hebben, behalve als sierring, de functie om het verstel len van draagriem en overslag mo gelijk te maken. Hierdoor kan de totale bergruimte van de tas groter worden, naarmate de inhoud zich uitbreidt. Heel toepasselijk bij deze Beatle-tas is ook de zwarte „kuif" van kunstleer op de overslag, waar op het koperen klepje van het draaislot is bevestigd. Hoewel de tas een zeer actuele modeschlager is, zal hij ontegenzeggelijk de Beat- le-rage overleven omdat hij heel praktisch aan allerlei omstandig heden kan worden aangepast.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6