TUSSEN WAL EN SCHIP. Piet Olyslager bezocht verre oosten. Dichterlijk dagboek. Commodore Vermeulen ter aarde besteld. HET 00C GERICHT OP THE BEATLES. Gratis drinken. Crescendo. Volleybal in bedrijfscompetitie. Bejaardencentrum wordt nog dit jaar gebouwd. Ree verongelukt. K.P.S.-Bronswerk. VRIJDAG 5 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 43. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vTijdag. Abonn. p. kwart, ƒ3.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het valt te verwachten dat de vooral door de middengroepen zozeer gewenste belastingverlaging nog niet met ingang van het komende jaar gerealiseerd zal worden maar dat wel de verhoging van de a.o.w. tot een zeker bestaansminimum (rond 3300,per januari 1965 een kans van slagen heeft. Deze laatste zal dan worden betaald uit een premiever hoging van ongeveer twee procent en een bijdrage uit de algemene middelen, waarvoor men dan op andere posten 150 miljoen moet bezuinigen. Voor de middengroepen van gesalarieer- den betekent dit nu niet bepaald een erg prettige boodschap. Door de progressie in de belastingen genieten zij verhoudings gewijze al het minst van de laatste loonsverhoging van tien tot vijftien pro cent. Bovendien zullen ook zij nu nog eens twee procent meer premie a.o.w. moeten gaan betalen, waarvoor zij al tot de hoogste contribuanten gerekend kunnen worden. Neen. het is voor die groep van acht tot twintigduizend ver dienenden thans niet bepaald een gunstig politiek klimaat. Zij komen zo'n beetje tussen de wal en het schip te zitten, maar niemand die zich daar erg druk over maakt, althans niet in de politieke arena. Hun verlangens naar sterke verzwakking van de progressiefactor in de belastingen hebben namelijk, dank zij de wat te hoge loonsverhogingen van de laatste jaarwis seling, de conjuncturele wind niet mee en zijn bovendien, gezien de sociale en andere verlangens die er zoal aanhangig zijn, thans politiek „niet haalbaar". De middengroepen immers vormen in wezen geen politieke machtsfactor, zo meent men althans in politieke kringen; ze la ten wat gemakkelijker met zich hande len dan aan de ene zijde de arbeiders en aan de andere zijde de werkgevers, er is weinig oppositioneel geluid van hun kant te duchten, zodat hun wensen en behoeften minder aan het daglicht tre den. Men zal hen voorlopig weer zoet houden door de belastingverlaging wel in de Sta- ten-Generaal te behandelen, maar de in voering ervan op te schorten tot het de regering eens goed uitkomt. Gezien de vele geldvergende wensen die er nog in petto zijn, kant dit ongeveer met Sint Juttemis het geval zijn. Dat de middengroepen weinig politieke kracht betekenen kan men in paxtijkrin- gen toch wel eens verkeerd beoordelen. Het is immers een bekend feit, dat het succes van de Boerenpartij bi] de laatst gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer, niet in de eerste plaats te dan ken was aan de aanhang van agrarische zijde, maar dat deze partij juist ook in de steden vele ontevredenen heeft ge trokken en dat deze vooral in de mid dengroepen zijn te vinden. Men heeft het zo onverwacht veroveren van drie zetels door de Boerenpartij graag wat lachwekkend voorgesteld en gebagatelli seerd, direct ook geponeerd dat die par tij bij de volgende verkiezingen wel weer zal verdwijnen. Maar sindsdien is de ontevredenheid in 't land zeker niet ver minderd. En geen der grote politieke partijen ziet kans om die ontevreden heid op te vangen of er iets tegen te doen. Dat is „politiek niet haalbaar", zo luidden dan de commentaren. In 1966 zullen er wederom kamerver kiezingen plaats hebben. Tegen die tijd zal men vermoedelijk trachten de onte vredenen toch nog enigszins op te van gen, dan dus waarschijnlijk enige belas tingverlagingen invoeren, in de hoop dat het stemvee dan toch wel weer, tevre den en volgzaam, zijn stem aan de oude partijen zal geven. Intussen zijn de lo nen dan al wederom verhoogd, de pre mies der sociale voorzieningen gestegen en zal de dan intredende belastingverla ging er alleen toe meewerken, dat de middengroepen niet nóg meer in de ver drukking komen. Wanneer dan althans ons economisch leven niet een flinke klap heeft gekregen en er werkloosheid gaat opdoemen, waarvan de midden groepen dan zeker niet het minst te lijden zullen krijgen. De bejaarden, wier bestaansminimum in feite nu ook, zij het via sociale zaken, verzekerd is, zullen dan inmiddels wel reeds een flink verhoogde uitkering a.o.w. genieten, echter zonder dat de uitslui tend hierop aangewezenen er veel meer mee kunnen doen. Maar dat telt men in de politiek van vandaag niet zo erg. Het sentiment telt dubbel. Piet Olyslager, directeur van het Soester Autotechnisch Bureau, dat allang niet meer uitsluitend Soesters en Nederlands is, maar als „The Olyslager Organisa- tion" internationaal, heeft een vakantie reis naar het verre en nabije oosten ge maakt die tevens een zakenreis was en hij is perplex teruggekomen. De warmste mei sinds achttien jaar, Zo wist De Bilt te melden; De zonnebaders moesten het Dan ook al vroeg ontgelden; Voor de drogist met crème en vet Is het seizoen goed ingezet. De nieuwste stunt van smokkelaars, Hoe kun je het verzinnen, Zijn ponny's want die lopen zelfs Desnachts west-Duitsland binnen; Doch de commies staat in de zon: Wie geeft dat stomme dier een bon? Maar Zandvoort krijgt een and're naam Door strijd van nozemhorden, Met Pleiners en met Dijkers zal Het straks wel Knocke worden; Tenzij de Duitsers er voortaan Verschijnen met hun laarzen aan! De a.o.w. en a.w.w. Verhogen weer in waarde, Dat is nu eindelijk goed nieuws Voor onze groep bejaarden. Zo heeft de tocht naar Utrecht stad Gelukkig nog succes gehad. Een zwijn at duizend gulden op, Zijn baas kon 't niet verzwijgen; De margarine zal opnieuw Een cent per pakje stijgen; Eén zwijn blijkt Jurgens van den Bergh Dus honderdduizendmaal te erg! JAAP MIJDERWIJK. Zijn bedrijf heeft relaties in 42 landen, dus hij is er wel aan gewend met een ruimer blik de dingen te zien dan velen van ons, maar toch heeft hij volkomen beduusd gestaan over hetgeen hij in Japan zag. U en ik zouden dat misschien ook ge daan hebben, maar ons waarnemen zou waarschijnlijk aan de oppervlakte geble ven zijn. Van Piet Olyslager, met zijn grote technische kennis, mag men echter aan nemen dat zijn waarneming tot de kern reikt en wat hij daar zag deed hem versteld staan. Daar nam hij waar dat Europa op tech nisch gebied als een schildpad vooruit gaat en Japan als een haas. Daar heeft hij gezien dat de bewoners van dit grote land veel werklustiger zijn dan de door snee-Europeaan, dat zij veel opgewekter hun werk doen en dat zij met te lij den hebben onder de nadelen van de welvaartsstaat. Het gaat de Japanners in doorsnee redelijk goed, maar niet zo goed als het ons gaat en het lijkt wel alsof die welvaart als een rem werkt. Van deze rem heeft de Japanner geen last De heer Olyslager had het plan met zijn vrouw eens een grote vakantiereis te maken en Japan vormde hiervan de hoofdschotel. Hij zou er enkele relaties bezoeken en eens rondneuzen. Dat rond neuzen werd echter een intensieve studie van auto's die hij nog nooit gezien had, terwijl mensen die Piet Olyslager kennen de mening zijn toegedaan dat er in de hele wereld geen enkele auto is die hij niet kent. Hij bezocht enorme fabrieken met tien tot honderdduizend werknemers en zag met verbazing wat in Japan gepresteerd wordt Ook was hij verbaasd over de allervrien delijkste houding van deze mensen, die wij meer kennen door hun onmenselijke houding in de oorlog. Hij was dan ook met een vooroordeel gegaan, maar moest dit afleggen. Van de tijd die als vakantie en wat rus tig bezoek bedoeld was werden tien dagen afgenomen voor intensieve studie om zoveel mogelijk onder de knie te krij gen. Er was geen tijd meer om aan de heer lijke vliegreis te denken die achter de rug lag en aan de machtige vlucht over de pool, want in Japan heerst de sfeer die de technicus in hart en nieren doet verlangen naar kennis van alles wat daar bereikt wordt. Kleurentelevisie alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, televisie-uitzendin gen op zeven kanalen, terwijl wij sukke len met een armetierig tweede net enz. Het is te begrijpen dat de technische knobbel van de autotekenaar en auto journalist Piet Olyslager, directeur van een uniek autotechnisch bureau, in wer king kwam en dat hij het tijdens zo'n vakantie nog drukker had dan wanneer hij volop aan het werk is. Met enthousiasme vertelt de heer Oly slager over alles wat hij zag. In het barre Anchorage op Alaska, waarvan de verwoestingen door de aardbeving geluk kig geringer zijn dan de berichten ons doen geloven, over zijn reis door het land van de reizende zon en de film die hij maakte, over het heerlijke vlie gen dat je ook wel eens grijze haren van de schrik en rechtopstaande haren van de angst bezorgt, over Hongkong, dat een sprookje lijkt als je het vanuit de verte ziet en „een vieze vuile troep" is als je het doorkruist. Over de armoe in deze stad en over de enorme wolken krabbers, die zo schril afsteken tegen deze armoede. Saigon is niet prettig en het gevaar dat men er een besmettelijke ziekte oploopt is groot. Thailand is een heerlijk land, maar India stemt verdrietig. De heer en mevrouw Olyslager waren in New Delhi toen Pandit Nehroe stierf. Kort na zijn heengaan brak er een enorme orkaan los en voor de bewoners was dit de stem van Nehroe. Duizenden kilometers reizen door India, bezoek aan Amban, waar per jaar zo'n slordige 30.000 mensen door tijgers verslonden worden, het sprookje van de Taj Mahal, maar ook de nachtmerrie van de armoede. Tot besluit Israël, waarvan de bewoners door hun grote energie nog meer de achting van het bezoekende echtpaar Olyslager verwierven dan de Japanners dat deden op hun geperfectioneerd tech nisch gebied. Piet Olyslagers heeft altijd met auto's „gerommeld". In werkelijkheid of op papier, wanneer hij auto's tekende. Het begon als hobby er..;net is een veel om vattend beroep geworden, waaruit een bureau ontstond waaraan velen behoefte hebben. Automobielindustrieën, olie- en benzine maatschappijen, maar ook kinderen die gek zijn op automobielen en tevens op de fraaie afbeeldingen, die vanaf „The Olyslager Organisation" hun weg vinden over de gehele wereld. Binnen afzienbare tijd zal men op de televisie kennis kunnen maken met een deel van het werk dat de heer Olysla ger doet, als hij een rubriek gaat ver zorgen, die voor de automobilisten niet alleen interessant, maar ook gezellig is. Zelfs de Coca Colafabriek heeft schik in de Soester bedrijfssportcompetitie en maandagavond zal er dan ook een volle auto met frisse Coca Cola tijdens de finale van de voetbalwedstrijden op het S.E.C.-terrein aanwezig zijn om spelers en pubhek gratis van een koele dronk te voorzien. Een groep meisjes van de r.k. gymna stiekvereniging Crescendo heeft deelge nomen aan de jeugdcompetitie van de Nederlandse Katholieke Gymnastiekbond, district Utrecht. De meisjes bezetten de derde plaats met 25 punten. Laetitia uit Soesterberg was tweede met 26 punten en R A P. uit Driebergen eerste met 30 pun ten. Een groep jongens van Crescendo bezette de tweede plaats met 27 pun ten. Eerste was Sportief uit Utrecht, der de R.A.P. uit Driebergen, vierde de ver eniging Jong Leven uit Utrecht en vijfde Laetitia uit Soesterberg. De punten aan tallen waren respectievelijk 29, 25, 20 en 19. Door het bestuur van Crescendo is aan het college van B. en W. verzocht toe stemming te verlenen voor het houden van demonstratiemarsen van de drum band op 23 juni, (Soest-Zuid), 26 juni (Soest) en 30 juni (Soestdijk). Het secretariaat van Crescendo is thans gevestigd op het adres Lange Brinkweg 13. Tijdens de laatste bestuursvergade ring zijn de fucties als volgt verdeeld: voorzitter, M. J. M. Smit; vice-voorzit- ter, F. H de Rond; secretaris, K. v. d Dijssel; tweede secretaris, C. v. d. Bree- mer, penningmeesteresse, mevr. E. de Wit: tweede penningmeesteresse mevr. J. plekkepoel; leden: mevr. A. de Rond- Smit, G. Schoonhoven, A. Valk. Techni sche commissie F. de Rond en G. Schoonhoven. Toestelcommissie G. Schoonhoven en A Valk. Uniformcom missie: dames E. de Wit, M. Plekkepoel en A. de Rond-Smit. Propagandacom- missie: M. J. M. Smit en F. de Rond. De lessen in de nieuwe gymnastiekzaal doen het bijzonder goed. Dat geldt boven verwachting ook voor de jongensles. Er kunnen nog enige leden aangenomen worden. De dames van de Foxboro zijn met 5 punten uit 5 wedstrijden eerste gewor den in het volleybaltournooi van de be drijfscompetitie. De tweede prijs was voor Pribor met 4 uit 5, de derde voor Dalco met 2 uit 5, de vierde voor Fox boro 2 met 2 uit 5, de vijfde voor Dalco 1 met 2 uit 5 en de zesde voor Ceramiek met 0 uit 5. Gisteravond behoefde nog maar 1 wedstrijd door de dames ge- Vorige week verongelukte commodore, J. C. J. Vermeulen, commandant van het depót materieel luchtmacht te Soester berg in gezelschap van overste J. Vonk, toen ze met een straalvliegtuig neer stortten. Het stoffelijk overschot van de 52-jarige commodore is woensdagmorgen op de r.k. begraafplaats ter aarde besteld. De bevelhebber van de luchtstrij dkrach- van de luchtmacht. Het geheel stond onder commando van commodore W Bakker. De auto met het stoffelijk overschot werd geflankeerd door de commodores H. F. C. Holten, D. Berlijn, W. Kramer en J. E. Harders. Achter de militairen, die de vele bloemen droegen, bevonden zich vertegenwoordigers van het konink lijk huis en het ministerie van defen- Belangrijker dan de strijd in Vietnam, de moeilijkheden rond Cuba en het ge harrewar op Cyprus is het feit dat The Beatles in ons land zijn. Ze zullen optreden in Blokker, als ze daar tenminste aankomen en niet voor hun optreden verscheurd zijn door en thousiaste jongeren. Beatle Ringo Starr is ziek en dat bericht was voor miljoenen Jongeren aanleiding om in snikken uit te barsten. De arme jongen is ergens in een zieken huis weggestopt om te voorkomen dat hij nog veel zieker wordt door al het melsjesgejengel rond zijn belangrijk ziek persoontje. Een 14-jarig meisje zei: „Ik moest hui len toen ik het hoorde". Dat lieve kind heeft natuurlijk geen traantje gelaten toen president Kennedy vermoord werd, maar nu schreit ze bittere tranen om dat Beatle Ringo Starr met zijn keel overhoop ligt. Een deel van de jeugd is stapeldol, maar dat geeft allemaal niets. Laat meisjes en jongens maar helemaal van de kaart zijn in aanwezigheid van The Beatles als ze dat leuk vinden. Het is echter wel te hopen dat ze nog een beetje gezond verstand overhouden en The Beatles inderdaad horen, want het zou helemaal niet zo gek zijn als ze zo tekeer gingen en zich zo aanstelden dat er geen Beatleklank in de open baarheid komt en het zou me zelfs niet verwonderen als de vervanger van Ringo Starr gemolesteerd wordt omdat hij Ringo Starr niet is. Je kunt tegenwoordig van alles verwach ten. KANTMAN. speeld te worden. Het was Dalco 2-Pri- bor, die door Pribor met 15-7 gewonnen werd. Voor de finale heren plaatsten zich gis teravond Interlas, S.P.S.V. en Ceramiek, terwijl de ploeg van het gemeentehuis, Foxboro 2 en Forxboro 1 in een halve competitie moeten uitmaken wie de vierde finaleplaats zal bezetten. De uitslagen van de wedstrijden welke gisteren gespeeld werden luiden: S.P.S.V.-Dalco 1 15-6. Foxboro 1-How- son 15-9. Lindner-S.P.S.V. 0-15. Foxboro 1-Pribor 14-16. S.P.S.V.-Foxboro 2 15-8. Dalco 1-P.T.T. 15-1. Foxboro-Gemeente- werken 11-15. S.P.S.V.-Foxboro 5 15-1. Foxboro 2-Lindner 15-0. Interlas-Pribor 15-5. Ceramiek-Foxboro 3 15-5. Foxboro 1-Pribor 1 15-6, Foxboro 2-Dalco 1 7-15. Ceramiek-Dalco 2 6-15. Foxboro 1-Foxbo- ro 2 15-4. Pribor-Ceramiek 15-2. Dalco 1- Dalco 9-15. Foxboro 2-Ceramiek 15-9. S P.S.V.-P.T.T 15-3. Dalco 1-Pribor 1-15. Foxboro 2-Dalco 2 15-13. Foxboro 1- Dalco 1 15-10. Pribor-Foxboro 2 16-14. Ceramiek-Foxboro 1 16-15. Ceramiek- Dalco 1 13-15 Dalco 2-Foxboro 1 4-15. r. ten, luitenant-generaal 'h. P. Zielstra en vele andere hoge militaire en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Soest was vertegenwoordigd door burge meester S. P. baron Bentinck, Soesterberg door de chef -van de hulpsecretarie, de heer J. A. Luijf, en het Soester politie korps door de waarnemend korpschef, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer. Om tien uur vertrok de stoet vanaf de woning van de omgekomen comman dant aan de Amersfoortsestraat. Tamboers en klaroenblazers openden de stoet, waarin vele bloemstukken meege dragen werden. De kapel van de Konink lijke Luchtmacht werd gevolgd door een vuurpeloton en tweehonderd man Foto Drukkerij Smit. sie. Diverse legeronderdelen hadden de putaties gezonden Achter de familiele den en de genodigden, die deel uitmaak ten van de stoet, werd deze besloten door tweehonderd man van de luchtmacht. In de r.k. kerk te Soesterberg is een Mis van Requiem opgedragen door aalmoe zenier P. Verbeeten, die geassisteerd werd door aalmoezenier Scholten en kapelaan Sloot. Bij het graf sprak luitenant-generaal Zielstra, de luchtmachtkapel speelde het Wilhelmus, het taptoesignaal en een salvo weerklonken en tot besluit van deze plechtigheid werd gespeeld „Wenn ich einmall soll scheiden". Wethouder K. de Haan heeft he denmorgen meegedeeld dat nog dit jaar begonnen zal worden met de bouw van het bejaardencen trum „Molenschot", dat op de Molenstraat tegenover de Van Goyenlaan komt. Aanvankelijk heeft men gedacht aan een vleugel van 9 verdiepingen en een vleugel van 8, plaats bie dend aan 273 bejaarden, later werd besloten tot een bezetting van 253, maar de provincie voelde meer voor ruim 100. Een enquete heeft uitgewezen dat dit centrum veel te klein zou zijn. Het wordt dan ook gebouwd met 2 vleugels, respectievelijk 7 en 6 verdiepingen hoog en plaats bie dend aan 186 bejaarden. Er wordt in woningwetsfeer gebouwd, het geen de bouwprijs en straks de pensionprijs ten goede komt. Over deze prijzen is nog niets te zeg gen. Voorlopig zullen bij het centrum 40 flatwoningen voor bejaarden gebouwd worden. De bouw zal twee jaar vergen. Gisteren werd bij het Avia-benzinesta- tion aan de Birkstraat een ree met gebroken achterpoten gevonden. Het dier is waarschijnlijk aangereden. Met een dienstpistool werd het genadeschot ge geven. K.P.S. speelt maandagavond 8 juni een thuiswedstrijd op het terrein aan de Biltseweg tegen het team van Bronswerk. K.P.S. heeft thans met Centurion de leiding van de afdeling. Beide teams hebben 6 punten uit 4 wedstrijden. De wedstrijd begint om 7 uur.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1