NEHROEf 1ACMOURER Firma G. van de Pol VOLVO - Veilig Soest voor dertig jaar. TWEEDE BLAD VAN BUUREN „G0LDRUSH" IN RUSLAND. ONDERGANG VAN EEN ILLUSIE. Loodgieters- werkzaamheden. Jaarverslag van Zonnegloren. VOOR AL W BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. PARKGARAGE A. v. cl. Hoef Korfbal. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Muziekonderwijs. U ETALEUR DECORATEUR Bioscoopprogramma. Contactavond T empo-tourrij ders. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Grote voorraden in Siberië. Jawaharlal Nehroe, premier van India, was reeds geruime tijd ziek en had de leeftijd van 74 jaren bereikt. Dat hij het tijdelijke met het eeuwige heeft ver wisseld, is dus niet zo opzienbarend. Maar zou het zo kunnen zijn, dat deze grote staatsman eigenlijk is gestorven aan een gebroken hart? Heeft hij niet 't gebouw van zijn staatskunde zien in eenstorten en al zijn verwachtingen be schaamd? Toen Gandhi viel, was het vanzelfspre kend dat Nehroe zijn opvolger zou zijn. Hem was de profetenmantel van de grote Leider ten deel gevallen. Hij was Ghan- dhi's naaste medewerker en had als zo danig al grote invloed. Het bijna onvoor stelbaar gezag, dat Gandhi genoot, zette zich in hem voort. Nehroe was met een zilveren lepel in de mond geboren. Zijn vader was rijk en behoorde tot de aanzienlijkste kaste, die der Brahmanen. De zoon koos niet de weg van de minste weerstand. Trouwens, de idealen van een vrij en onafhankelijk India waren hem met de, zij het dan zilveren, paplepel ingegeven. Hij ging studeren in Engeland, hij ging kijken in Rusland, en kwam terug als een be kwaam jurist en een verklaard nationa list. Hij sloot zich aan bij de Congres partij en begon de strijd tegen de over heerser, Engeland. Zijn geniale leider voerde deze strijd niet met geweld, maar geloofde in de overwinning van de geest. Lijdelijk ver zet was het, dat tenslotte Engelands weerstand brak. Vele jaren bracht Nehroe door in de gevangenis en internerings kamp. Toen de oorlog met Japan uit brak, weigerde hij de kant van Engeland te kiezen, tenzij dit de zelfstandigheid van India toezegde. Maar na 1945 besefte men in Londen, dat de dagen van het kolonialisme ge teld waren. De onderkoning, Lord Wavell, benoemde een interim-regering, die de overgang naar de zelfstandigheid moest voorbereiden, en het was van zelfsprekend dat Nehroe daarvan het hoofd was. Zo werd hij ook de eerste minister-president van India, een ambt dat hij tot zijn dood heeft bekleed. De derde weg. Niet het geweld, maar de geest zou overwinnen, had Ghandi geleerd, en hij had aan Nehroe een goed leerling. Deze zag hoe de „blokken" in de wereld, ook na een verschrikkelijke wereldoorlog, tot de tanden gewapend tegenover elkander bleven staan. India kon zich aansluiten bij het westelijke dan wel bij het com munistische blok. Het verkoos geen van beiden. Nehroe voerde een doelbewuste neutraliteitspolitiek. Zijn eerste grote teleurstelling kwam toen het hem niet mogelijk bleek de twee fel tegenover elkaar staande groe pen, Hindoes en Moslims, met elkaar te verzoenen en te leren in één land, in één staat samen te leven. Er kwam schei ding tussen India en Pakistan en die twee leefden voortaan naast, maar ook fel tegenover elkaar. Vooral de kwestie- Kasjmir gooide steeds nieuwe brandstof op het vuur. Het is nog maar zeer kort geleden, dat grote groepen Moslims over de Pakistaanse, en Hindoes over de In diase grens vluchtten voor de geweldda digheden tegen hun leven en bezit! Was dat Nehroe al een doorn in 't vlees, een nog hardere klap zou hij te incas seren krijgen, toen de grote buurman China begon te infiltreren in de grens staten, die India van het Hemelse rijk scheidden, te vuur en te zwaard huishield in Tibet en het geweld liet zegevieren. Nehroe's derde weg liep dood. Harde werkelijkheid. Zijn voornaamste medewerker, Krisja Menon, een man met nogal linkse sym pathieën, die in een onzalig ogenblik tot minister van defensie was benoemd, had ook deze taak vervuld in het kader van de neutraliteits-gedachte. Men zou welhaast een zekere hooghar tigheid, een superioriteitsbesef kunnen bespeuren in de wijze waarop India zijn defensie verwaarloosde. Laat anderen, die nog in de kracht van het geweld geloven, zich bewapenen. India doet niet mee! Het heeft daarvoor de rekening thuisge stuurd gekregen toen in de dorpen en steden van India verliescijfers bekend werden van de mannen, die onvoldoende getraind en zeer onvoldoende bewapend tegen de doelbewuste Chinezen in het veld werden gebracht. Het is waar, China trok zich uiteindelijk terug, maar aan de neutraliteits-ideeën was een do delijke slag toegebracht. Nehroe moest Menon laten schieten. Al leen zijn groot persoonlijk gezag hield de zaak nog overeind. Groot, persoonlijk gezag dat had hij nog altijd in India. Maar het berust te meer op het geloof in een legende. Verloren gezag. Verscheidene naties, die eveneens voor de keus stonden tussen het westen en het communistische blok, hadden de blik ge wend naar India. Nehroe, de grote, wijze staatsman, de onomstreden leider, had het gezegd: noch Oost noch West, maar doelbewust neutraal. Nu zijn theorie op de klippen van de werkeüjkheid was gestrand, verloor hij ook zijn gezag. Ten laatstte was hij alleen maar 'n zieke man, waarvan ieder zich afvroeg hoe lang hij het nog zou maken. Hij heeft dan ook niemand aangewezen die hem zou moeten opvolgen. Hij had het ook niet gekund. Hoe zeer men hem om zijn persoon, om zijn verleden, om zijn zeer grote verdiensten voor volk en staat hoogachtte, zijn beleid had ge faald. Tragisch is het verscheiden van deze man, op wie zo velen hun hoop hadden gevestigd, die meenden om de wereld problemen te kunnen heenlopen. En toch heeft hij gelijk gehad. Niet het UNIEKE KOELEK TIE V ERLOVIIMCSRIIMCEIM LANCESTP. 26 TELC.055 AMERSFOORT geweld, maar de geest triomfeert. Alleen - de tijd was er nog niet rijp voor. En Nehroe ervoer wat thans zo velen er varen, dat wat nationaal wellicht kan slagen, internationaal gezien moet falen. Niet alleen het volk van India, heel de wereld zou moeten leren, dat het geweld zichzelf verslindt. Wanneer een idealist faalt, is er altijd reden tot rouw. Van Lenneplaan 69 Telel. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Uit het jaarverslag over 1963 van het sanatorium Zonnegloren blijkt dat be sloten werd tot aanleg en aansluiting van riolering, hetgeen een bedrag van 9500,vergt. Voor het aanleggen Jan een parkeerterrein en nieuwe toegangs wegen was 110.000,— nodig. Tevens werd besloten voorzieningen te treffen voor de operatieafdeling, wasserij, lin nenkamer en naaikamer te verplaatsen, ruimte te scheppen voor een nood-poli kliniek, tot de aanschaffing van instru menten, machines en apparatuur over te gaan, zuurstof- en zuigleidingen te laten aanleggen, een centrale omroepinstalla tie aan te schaffen en een transportma chine te vervangen. In het verslagjaar werd de geestelijke verzorging aangevuld door ds C. v. d. Loo voor de gereformeerde patiënten en door pastoor Lommerse vooor de katho lieken. De zondagsschool heeft door langdurige ziekte van de leidster, zuster Geelhoed, even gestagneerd, maar een aantal leer ling-verpleegsters heeft zich voor dit werk ingezet. Er werd cathechisatie ge houden en er waren Bijbelcursussen. Het lager- en voortgezet onderwijs werd op 1 januari 1963 begonnen met 47 leer lingen. In de loop van 1963 werden 38 leerlingen ingeschreven en 47 leerlingen verlieten het sanatorium. Het kleuter onderwijs startte met 13 kleuters, waar van er 10 in de loop van 1963 vertrok ken, terwijl 5 nieuwe kleuters ingeschre ven werden. Elf meisjes slaagden voor het sleuteldi ploma, 1 meisje voor het middenstands diploma en I Jongen voor het ulo-diplo ma met aantekening voor middenstands diploma. Utrecht, 11,1 uit Gelderland, 30,2 uit Noord-Holland, 24,2 uit Zuid-Hol land, 2,8 uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, 0,4 uit Suriname en 0,4 uit Indonesië. In 1963 maakten 42 leerling-verpleegsters haar entree in het sanatorium en 11 vertrokken er in de loop van het jaar. Elf leerlingen slaagden voor het over gangsexamen van het eerste naar het tweede jaar in de maand maart en in augustus opnieuw 9 leerlingen. Zestien leerlingen slaagden voor het klimroosdi- ploma en 20 voor het diploma A.V.V. 1. Voor het diploma A.V.V. 2 slaagden twee leerlingen. Het verslag geeft aan dat we met de be strijding van de t.b.c. op de goede weg zijn. Van een volksziekte is de t.b.c. in Nederland een infectieziekte geworden. De potentiële infectiebronnen zijn in de eerste plaats te zoeken bij oudere perso nen. Zij stammen uit de tijd dat zij als jonge mensen een grote kans hadden be smet te worden maar deze hebben door staan. Op latere leeftijd kan de ziekte tevoorschijn komen als een besmettelijke vorm van tuberculose en dat gebeurt maar al te vaak. Een bijzonder gevaar vormt de toename van het internationale verkeer, daar er buiten Nederland nog veel tuberculose heerst en de bestrijding in de meeste landen op een lager peil staat dan in Nederland. De wereldsitua tie ten aanzien van tuberculose is dan ook nog verontrustend, zodat het parool van de wereldgezondheidsdag niet ten onrechte luidt: Geen wapenstilstand met de tuberculose. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Een meisje behaalde de diploma's Ne derlandse Handelscorrespondentie, privé- secretaresse en stenografie Engels. Bij de volwassenen was de animo voor studie geringer. De propaganda-afdeling werkte op volle toeren. Ten bate van 't sanatorium werd met succes geijverd voor kaarsenverkoop, straatcollecten, kerkcollecten, prikkaar- tenacties enz. enz. Van de patiënten die in Zonnegloren verpleegd worden is 54,9 hervormd, 7,4 gereformeerd, 9,9 behoort tot diverse protestantse richtingen, 1,2 is katholiek en 26,6 is niet bij een kerk genootschap aangesloten. Uit de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel kom 1,6 van de patiënten, 19,3 uit de provincie Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Het eerste team van de korfbalvereniging „De Meteoren" speelt zondag wedstrij den in Utrecht. Er wordt gespeeld tegen Oranje Wit 2, Welgelegen 1 en S.K.V. 3. Het eerste team van de juniores komt tegen teams van Oranje Wit, Welgelegen en Vogel uit. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Het besluit van de gemeenteraad een krediet ter beschikking te stellen voor het muziekonderwijs betekent dat er het komende cursusjaar 26000,voor dit onderwijs uitgegeven moet worden. Het wordt gegeven door de Amersfoortse mu ziekschool en er wordt gestart met alge meen vormend muziekonderwijs. Later wordt dit eventueel uitgebreid met lessen op piano, blokfluit, en gitaar en les in korpsscholmg. Het bestuur van de Amers foortse muziekschool heeft zich op het standpunt gesteld dat de dependance vorming in Soest geen kosten met zich mag meebrengen voor de stichting. Het laat zich aanzien dat bij de aanvang van het cursusjaar op 1 oktober de vol gende muzieklessen gegeven kunnen wor den: algemeen vormend muziekonderwijs aan 160 leerlingen, blokfluitlessen in groepsverband aan 36 leerlingen en pri- vélessen op instrument aan 75 leerlingen. Voorts is te verwachen dat voor korps scholing op 10 uren onderwijs moet wor den gerekend. De lessen in algemeen vor mend onderwijs worden thans gegeven in het Ludgardisgebouw, een lokaal van de openbare school voor g.l.o. te Soest- Zuid en een lokaal van de Titus Brandsmaschool. Voor het geven van de instrumentale lessen zal het beneden deel van de woning naast de school in de Kerkebuurt geschikt gemaakt worden. Hiervoor is 7500,— nodig. Allround free lance heeft nog enige dagen disponibel. Tel. 03490-16827 (na 19.00 uur). „Het bloed kruipt" heet de film die van heden tot en met zondag in het City theater draait. Charlton Heston vervult de hoofdrol. Hij is als eigenaar van een enorme plantage de ongekroonde koning van het eiland Kuai. Hij komt in con flict met zijn zuster die met een half bloed wil trouwen. Dat brengt hem in moeilijkheden die zo ingrijpend zijn dat zij zijn hele leven beinvloeden en pas na heel veel wederwaardigheden weet hij de zaak in het reine te brengen. Zondagmiddag George Formby in „De kampioen op sokken", waarin George speelt, zingt, vecht en de motorheid uit hangt. Van maandag tot en met woensdag „De Psychopaat". Er is in dit verhaal sprake van een café dat gedreven wordt door madame Beynat en haar stiefdochter, omdat Beynat in de gevangenis zit. In een aanval van razernij heeft hij de man gedood die zijn dochter aanrandde. Een jonge Amerikaanse schilder huurt 'n kamer bij moeder en stiefdochter. Hij legt het aan met de moeder, die wel van zijn attenties gediend is, maar er eerst voor wil zorgen dat haar man uit de gevangenis ontsnapt. Dat komt in orde, maar Beynat kan slechts ontvluchten door het vermoorden van een verpleger uit de gevangenis. Hij beraamt zelfs een derde moord en wil het doen voorkomen alsof hijzelf gedood is. Daarvoor moet een explosie zorgen die het lichaam van het derde slachtoffer onherkenbaar zal maken. Na veel spanning blijkt echter dat niet Beynat de moordenaar is, maar de verpleger van wie men aannam dat hij vermoord was. In werkelijkheid was Beynat omgebracht. Er moet echter heel wat gebeuren voor men tot deze conclu sie komt en het gebeurde is allemaal even spannend. In de donderdagcyclus de negeropera „Porgy and Bess" met muziek van George Gershwin. Sammy Davis vervult hierin een hoofdrol. In restaurant Zonneheuvel hebben de leden van Tempo een contactavond ge houden onder voorzitterschap van de heer A. J. Lamens. Er is in hoofdzaak gesproken over de verrichtingen die de EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 In de schaduw van de muur. Het zou een titel van een spionage roman kunnen zijn, maar de werkelijkheid is prozaïscher. Dit gezin zit uit de wind in het zonnetje aan de westerse zijde van de be ruchte muur. Het is wel niet de Rivièra, maar de zon is overal. tourrijders te wachten staan. Op 20 en 21 juni zal de jaarlijkse IJsselmeertocht ge houden worden en op 4 en 5 juli wordt deelgenomen aan de monstertocht van 600 km, Brussel-Parijs-Brussel. Driemaal achtereen hebben leden van Tempo een enorme wisselbeker gewonnen en deze daarmee definitief in bezit gekregen. Ditmaal wil men het eens wat kalmer aandoen, want een grote krachtsinspan ning, met als gevolg het winnen van de beker betekent dat er gedurende twee jaren grote krachtsinspanningen moeten volgen om de beker definitief in bezit te krijgen. De wieleravondvierdaagse wordt op 29 en 30 juni en op 1 en 2 juli gehouden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de eerste juli als rustdag te houden en op 2 en 3 juli te rijden, maar op de derde juli is er een belangrijke wedstrijd in Delft. Er zullen 12 ploegen van 5 renners in de avondvierdaagse uitkomen. Onder meer verschijnt de Caballeroploeg, die in Olympia's tour uitkwam, aan de start. Een zware emaille emmer kon men dertig jaar geleden voor 98 cent kopen en een kop en schotel voor 13 cent. Voor een koffiepot had je aan drie kwartjes plus drie cent genoeg en als je met 40 cent een theepot ging kopen dan kreeg je nog twee cent terug. Voor die twee cent kon je bijna een melkkan kopen, want die koste maar 6 cent. Lichte be schadiging was hiervan de oorzaak. In de raad was ruzie. Een raadslid noemde het standpunt van een der an dere vroede vaderen stom. Het ging weer eens over de werkverschaffing, het zor genkind van de gemeenteraad in de ja ren dertig. Een deel van de raadsleden wilde plantsoenen laten aanleggen en een ander voelde meer voor verbetering van de wegen. Dat stomme standpunt had betrekking op de aanleg van plant soenen. „Het komt de laatste tijd meermalen voor dat bij het ontwaken konijnen verdwenen zijn. Men zij op zijn hoede en kijke goed uit". Of het ontwaken be trekking heeft op de konijnen of op de eigenaars is niet erg duidelijk. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 JULI 1964. De burgemeester voelde ervoor het politiekorps uit te breiden. Niet alle raadsleden waren het hiermee eens, want ze wensten dat Soest een gemoedelijke gemeente bleef. Zo in trant van veld wachters uit de boeken van Dik Trom. Daarbij hadden ze er bezwaar tegen dat deze affaire geld ging kosten en dat vond men dertig jaar geleden heel erg. Over kleine posten van 100,werd soms heel lang gepraat. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrlsk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelllng. EIKENLAAN 1 TELEFOON 4685 De goudkoorts heeft beslag gelegd op Siberië, het onbegaanbare land, dat zo groot is als een werelddeel, aan de oost zijde van de Oeral. De run op het edele metaal verloopt echter heel wat anders dan de rumoerige stormloop, die het westen van de Verenigide Staten aan het eind van de vorige eeuw te verwerken kreeg. In Rusland mag niet iedereen zo maar goud gaan zoeken en zijn vondst te eigen bate verkopen. De bodemschatten zijn in Rusland staatsbezit, dus wordt ook de goldrusch door Moskou georganiseerd. Zij wordt uitgevoerd door geologen en getrainde expeditiegangers, die uit de onbegaanbare gebieden van Siberië aan zienlijke hoeveelheden goud weten te winnen. Het gaat trouwens niet alleen om goud. In sommige streken achter de Oeral is ook platina (kostbaarder nog dan goud) aangetroffen. De run op het goud is door Moskou ge ïnspireerd omdat het Kremlin haar geld nodig heeft. De graanaankopen in de Verenigde Staten door Rusland komen het Kremlin ongeveer op 1 miljard dollar (ruimt 3.6 miljard gulden) te staan. Het graan kan niet met roebels, maar moet met goud betaalt worden. De roebel heeft buiten het IJzeren Gordijn nu eenmaal geen waarde. Rusland heeft wel voldoende goud om voor 1 miljard dollar graan te kopen, maar na deze betaling zou de voorraad toch bedenkelijk zijn geslonken. Dus rust het Kremlin expedities uit om de staats kas aan te vullen uit de verborgen voor raden van Siberië. De schattingen over de Russische goud voorraden - dus goud wat al gedolven is - lopen sterk uiteen. Onlangs kwam de CIA, het Amerikaans Centrale Inlichtin gen Bureau, met een rapport waarin de Russische goudreserves op niet meer dan twee miljard dollar werden geschat. Een bedrag, dat nog lager is dan de Neder landse reserves. De jaarlijkse produktie in Rusland zou ongeveer een waarde hebben van 175 miljoen dollar. Buiten de CIA is men het echter niet helemaal met de conclusies van dit rapport eens. Rusland is steeds bijzonder geheimzinnig geweest met zijn goudreserves. Na de oorlog is er nooit meer iets over gepubliceerd. Bekend is, dat in 1933 de goudvondsten een waarde hadden van 87 en een half miljoen dollar. De productie was toen nog nauwelijks begonnen. Tot aan de oorlog liep de produktie geleidelijk op. In 1941 had zij de waarde van 175 miljoen dollar bereikt. Na een stilstand tijdens de oorlog is zij daarna weer geleidelijk opgelopen. Het Amerikaanse Mijnbureau schatte twee jaar geleden de jaarpro ductie op ruim vierhonderd miljoen dol lar. Uitgaande van deze productiecijfers zou men de huidige Russische goudvoor raad op zeven miljard dollar kunnen be rekenen. In de afgelopen jaren heeft de Sovjet Unie echter voor twee miljard aan het westen verkocht, zodat de goud voorraad ongeveer vijf miljard zou moe ten bedragen, een schatting die door veel deskundigen in het westen wordt gedeeld. De exploitatiegebieden in Siberië zijn in feite nog weinig benut. In de Siberische bodem moeten nog vrij aanzienlijke goudvoorraden voorkomen. Dat deze nog niet zijn ontgonnen heeft zijn oorzaak. De huidige wereldmarktprijs voor goud is 35 dollar voor een ounce zuiver goud. De productiekosten voor Rusland liggen echter boven dit bedrag door de ontoe- gangkelijkheid van de Siberische goud velden en de moeilijke ontginning. Het Russische goud wordt vooral ge wonnen in het oosten van Siberië, waar het klimaat voor de mens bijna niet te verdragen is. Enkele vindplaatsen bevinden zich bij de grens met China, een gebied met slechts weinige en dan nog zeer primi tieve verbindingen met West-Rusland. De onbegaanbaarheid van Siberië is ook de oorzaak waardoor Rusland nooit die goldrush heeft gekend, die Amerika en Zuid-Afrika te verwerken kregen. De laatste tijd is de exploitatie wel met meer kracht voortgezet om de door de graanaankopen slinkende voorraden weer aan te vullen, maar het goud moet uit Siberië gehaald worden voor een prijs die nog boven het bedrag ligt, dat Rus land op de wereldmarkt zou moeten be talen. Rusland kan echter op de wereldmarkt geen goud kopen omdat daarvoor dollars nodig zijn en die heeft men in het Kremlin niet.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5