I fjT de versnapering van de eerste rX ft I -3<2ï Honden met fijne neus gaan naar school. J. Hoppenbrouwers van 57.— tot en met 198,—. D. ENGEL Zonnebril en Prismakijker maken uw vakantie rijker VAN ESSEN - SOEST-ZUID SP0RTC0LBERTS PANTALONS 32-50 - 39.75 Officiële mededelingen. 14 juni 1864 RICHARD STRAUSS geboren, Krabbels van Knelis. Hitachi-portabies KWM - Ewas® Aan speurhonden worden hoge eisen gesteld. Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Wordt V.V.Z. kampioen. „DE BRILLENSPECIALIST" Zonnebrillen op sterkte zonder recept. STURKA 59.50 - 82.50 NEW BELT 52.50 - 57.50 De laatste grote romanticus. - v-U-7; :>- i i*» 1 '4 .'4 V Er zijn nog altijd veel mensen die elke afgerichte hond een politiehond noemen. Natuurlijk is dat dwaasheid, want de naam „politiehond" is een bijzondere ere naam en die krijgen honden maar niet zomaar, daarvoor moet een hond eerst een zwaar examen afleggen en daar voor slagen. Bovendien is het wel goed om er eens op te wijzen, dat er twee soorten politiehonden bestaan en wel de speurhonden en de surveiliancehonden die men ook verdedigingshonden noemt. Bij de eerste groep is het speuren, dus het gebruik van de neus, van het grootste belang. Bij een tweede groep staat dit speuren op de tweede plaats en komt het meer op moed aan. In beide gevallen krijgen hond en baas niet eerder een geurtjes van elkaar te onderscheiden en tenslotte zijn neus zo te gebruiken dat hij zelfs een minimum aan geur kan op vangen. Bekende voorbeelden van het werk van de speurhond werden ons door enkele instructeurs gedemonstreerd. Zo volgde een van de in opleiding zijnde honden een spoor van niet'minder dan 3 kilo meter dwars door woest duinterrein. Een spoor dat toen al vier uur oud was en waar overheen nog een fikse regenbui was gegaan, terwijl veel wind ook nog voor de nodige „verwaaiing" zorgde. Wanneer men dan ziet met welk een enthousiasme en feilloze zekerheid zo'n hond het spoor volgt, zijn geleider aan de lange lijn achter zich meesleurend, MBlf* De speurhond krijgt lucht aan een steen die door de gezochte is aangeraakt. certificaat (diploma) dan nadat ze voor een commissie hebben bewezen, dat ze alle kneepjes van het vak tot in de fijnste details beheersen. Zo'n certificaat is trouwens maar twee jaar geldig en elke twee jaar moet de hond weer worden voorgebracht en exa men doen om het certificaat verlengd te krijgen. Honden die een certificaat be zitten, hebben hiermee een bewijs van intelligentie, moed en onverbiddelijke ge hoorzaamheid, want dat zijn zeer belang rijke zaken bij hun bezigheden. Waarom herders? Om eens een indruk te krijgen van de opleiding van deze honden en de eisen die aan hen worden gesteld, hebben we een bezoekje gebracht aan de „Rijks- speurhondenschool" te Den Haag, waar een aantal honden opgeleid worden voor dit bijzonder moeilijk speurhondenwerk. Bij deze dieren gaat het in eerste in stantie om de fijnheid van de reuk. De om tenslotte uit drie personen de juiste man aan te blaffen, die het spoor heeft gelegd, dan staat men versteld over de mogelijkheden die in zo'n hond steken, maar daar blijft het niet bij. De goede speurhond ziet ook kans om wanneer hij lucht van een persoon heeft gekre gen, uit een grote collectie voorwerpen, die door verschillende medewerkers slechts even tussen vinger en duim zijn aangeraakt, juist de voorwerpen te kie zen en te „apporteren", die neergelegd werden door de persoon waarvan hij lucht kreeg. Revieren. Men demonstreerde voor ons ook het zogenaamde „revieren". Op het comman do startte de hond in het duinterrein en zocht dit zig-zag-lopend af, precies zoals 'n boer zijn akker ploegt, geen plekje sloeg het dier over. Bij dit „revieren" zoekt de hond naar iets, waaraan een menselijke lucht zit. Vindt hij dit, dan Feilloos wijst de hond uit drie mannen de persoon aan die het voorwerp heeft aangeraakt en het spoor heeft gemaakt. commandant van de school krijgt van particulieren en instellingen regelma tig tips, waar hij vermoedelijk geschikte honden kan vinden. Over het algemeen gaat het hier om typen herders, die door hun groot te en door hun lange neuzen, en daarbij slijmvliezen met groot oppervlak, heel geschikt zijn voor dit werk. De dieren worden medisch gekeurd en tenslotte nog op hun speurenthousiasme getest. Dat laatste gebeurt heel eenvoudig door het wergwerpen van gemerkte steentjes in het grint. De hond moet dan ijverig zoeken anders komt hij of zij niet in aanmerking. Zowel voor de speurhond als voor de verdedigingshond begint men met het leren van gehoorzaamheid. Deze gehoor- zaamheid is de belangrijkste pijler, waar op de gehele opleiding rust. Alleen dit al is geen eenvoudige taak, zoals vele hondenbezitters waarschijnlijk uit eigen ervaring wel weten. Bij de hele opleiding wordt getracht het dier door vriendschap tot het verrichten van bepaalde presta ties te krijgen. Het contact van mens en hond is daarom van bijzonder belang. Ongelooflijke prestatie. Is de hond eenmaal voldoende gehoor zaam en men zou dat kunnen noemen „opgevoed", dan kan men met de eigen lijke arbeid beginnen. Het dier moet le ren zijn reuk op de juiste wijze te ge bruiken. Hij moet leren iets te zoeken waarvan hij de lucht vooraf heeft opge snoven. Hij leert verschillende mense- blijft hij er bij staan en trekt door luid blaffen de aandacht van zijn geleider. Op die manier kunnen niet alleen ver loren gegane voorwerpen of voorwerpen van misdaad afkomstig worden opge spoord, maar eventueel ook een vermist kind of iets dergelijks. Dat wat betreft de speurhond, die zijn werk hoofdzakelijk met zijn neus doet. Over de surveillancehonden vertellen we een volgend keer. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Het is gewenst dat vele Soester sport liefhebbers zaterdagmiddag, om 4 uur, in Sportpark Ter Eem in Baarn zijn, want dan speelt V.V.Z. '49 een beslis singswedstrijd tegen D.O.B. uit Nigte- vecht om het kampioenschap van de der de klasse C zaterdagmiddagvoetbal en tevens om de promotie naar de tweede klas. Met deze wedstrijd komt een einde aan het buitengewoon spannende compe titieverloop in deze afdeling, waarbij IS HET BETROUWBARE ADRES HIERVOOR 1 tot voor kort ook de vereniging Hees betrokken was. Sportminnend Soest moet dus beslist in Baarn aanwezig zijn om V.V.Z. aan te moedigen. De opstelling is: doel J. van Kooij; ach ter H. van Kooij en H. Pouw; midden H. E. Kok, W. van Grol en Jac. Huigen, voor B v. d. Bosch, J. van Kooij, H. Demmers, D. v. d. Bovenkamp en G. Floor. Bij een overwinning van V.V.Z., welke kampioenschap en promotie betekent, zullen bestuur en spelers graag geluk wensen in ontvangst nemen van 19.30 tot 21 uur in De Gouden Ploeg. hief zich sprookjesachtige, mysterieuze stijl van een lyrisch-dramatische kunst richting tot een gloedvolle finale. Dit laatste deel van de romantiek in de mu ziek valt ongeveer in de periode van 1390 tot het begin van de eerste wereld oorlog, terwijl de uitlopers er van reiken tot in de dertiger jaren. Nieuwe impulsen. Richard Strauss, die in München geboren zoon van de musicus en virtuoos op de hoorn, Franz Strauss en een Münchener patriciërsdochter, uit 't bekende geslacht Pschorr, schreef reeds als leerling van het gymnasium zijn eerste symfonieën. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de directie der N V. Kiste-maker's handelmij, Sta tionsstraat 42. te Kesteren, om vergun ning tot het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een pro- paangasinstallatie voor verwarmingsdoel einden in het perceel Kostverlorenweg 6, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G, nr. 4455. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 23 juni 1964 as., des voormiddags 10 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 5 juni 1964. LAGER-ONDERWIJSWET. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920; maken be kend, dat de raad dezer gemeente in zijn op 27 mei 1964 gehouden vergadering heeft besloten tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920 aan a. het RK. schoolbestuur te Soesterberg voor: 1. het vergroten van de opbergruimte van het gymnastieklokaal aan de St. Carolus- school voor g.l.o.; 2. de aanschaffing van leer- en hulp middelen ten behoeve van de Titus Brandsmaschool voor g.l.o.; b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor verschillende voorzieningen ten behoeve van de Savornin Lohmanschool voor g.l.o. te Soest-Zuid. Soest, 5 juni 1964. O Zondag 14 juni 1964 is het honderd jaar geleden dat de laatste romanticus van de Europese muziekgeschiedenis, Richard Strauss werd geboren. Met de werken van deze componist vierde het tijdperk van de romantiek in de concertzalen en operagebouwen zijn laatste triomfen, ja, met de muziek van Richard Strauss ver- Zijn opleiding ontving hij van Franz von Bülow, waarna hij als dirigent werkte in Meiningen, München en Weimar, om ten slotte in Berlijn terecht te komen, waar hij naast Karl Munk en Leo Blech als „Generalmusikdirektor" werkte. Na zijn huwelijk met de zangeres Pau- lina de Alma woonde Strauss in Wenen, waar hij van 1919 tot 1924 samen met Frank Schalk directeur van een opera was. Met slechts korte onderbrekingen verbleef Strauss in zijn fraaie huis in Garmisch, waar hij in de gelegenheid was zich te wijden aan zijn veelzijdige, krachige composities. Met zijn eerste symfonische gedichten, „Don Juan" (1889) en „Tod und Verkla- rung" (1890) heeft Richard Strauss de muziek nieuwe impulsen gegeven, een nieuwe muziektaal gecreëerd, aan welke suggestie men zich nauwelijks kan ont trekken. Hij gaf richting aan de ontwik keling van de moderne muziek in Euro pa. In zijn latere symfonische werken komt deze krachtige, bijna revolutionai re muziektaal sterker tot uitdrukking. Zijn stijlontwikkeling. Terwijl we in zijn werken op symfonisch gebied duidelijk zijn eigen persoonlijk heid herkennen, bemerken we in zijn eerste opera „Guntram", die ongeveer in de zelfde tijd werd gecomponeerd, nog heel sterk de diepgaande muzikale in vloed van de toonzetting van Wagner. Hierbij mogen we niet vergeten dat in die tijd, wat de opera betreft, de vormen en gedachtenwereld van Wagner alsmede diens muzikale wijze van uitdrukken toonaangevend waren en wel in zo'n mate, dat zelfs een genie als Richard Strauss zich hieraan niet kon onttrek ken. In zijn tweede opera „Feuersnot", wist hij al veel meer een eigen stijl te berei ken. Hier vinden we reeds passages in de vormen als rasechte walsen, en een fijn- gevoelig-sierlijk liefdesduet van het type, dat later zijn werken merkte tot typische Strauss-muziek. In weerwil van deze „ei gen" trekjes vindt men in deze opera toch nog Wagner als basis zowel mu- ziektechnisch als wat de tekst betreft. Pas in zijn eerste grote opera „Salome" lukt het de componist de ban te doorbre ken en horen we hem in zijn eigen souvereine uitdrukkingsvorm. Er zijn maar weinig operapartituren die zo dui delijk het stempel van het geniale dra gen als de partituur van Salome. De tekst van Oscar Wilde, in een vertaling van Hedwig Lachman, harmonieerde perfect met zijn muzikale intenties. Meer Ideeën In Hugo von Hofmannstahl, die de tekst schreef voor de volgende opera met de titel „Elektra", vond Richard Strauss een man rijk aan ideeën, welke bijzonder geschikt waren voor het muzikale genie van de componist. Van hem zijn ook de libretto's van de volgende wereldberoem de opera's, zoals bijvoorbeeld „Der Ro- senkavalier", „Artadne auf Naxos", „Frau ohne Schatten", „Die agyptische Helena" en „Arabella" zijn alle produkten van deze grote componist, die uit een onuit- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak 't moar dik veur mekaor veind datter bedrieve mekaor leere kenne deur teuge mekaor hard te loope, te voe- balle, te zwemme en wat nie meer en dat de minse die bie deuze bedrieve warreke mar- rege ok nog ~g'aon visse. Woensdagaved wak op 't S.E.C.-veld. Jonges zuk loope die jonges en die dee- res. D'r liep ok 'n zwarte jonge, die heul rneraokels best uut de vuutte ken. As ikke dat op ming leeftied teuge die jonge mot opneeme dan wint hie op zien knieje en ikke kom int ziekehuus terecbt. En daor wou ikke 't net us over hebbe. Ikke mot niet op ming leeftied perbeere het spoor bie te houwe, waant dan slao ikke t»uge de vlakte, messchien wel dood. Zo motte jonge minse of minse die nog nie zo oud binne as ikke, niet meeloope as 't gaot om groote stukke zoas woens- dagaaved. Dat was zo'n bietje drie kilemeter en ikke schat datter jonges bieliepe die zo'n end van zien levesdaoge nog nie hard eloope hebbe. D'r gongen d'r dan ok 'n paor teuge de vlakte. Ken nie uutblieve, zee 'n man die doch dattle 't wist. Veuls te veer. Das flauwekul, waant veur ming en Gart is hongderd meeter al te veer as wullie hard motte loope teuge jonge minse en veur Kneliao vieftug meeter as zie mot lope teuge deeretjes van zestien zeuve- tien. Die manne die meeliepe en teuge de vlakte gonge, die hadde eiges motte zeige: das niks veur ming, waant zo'n end ken ikke dat me volhouwe Maor jao, zullie wiste 't netuurlek beeter en zullie zouwe wel us effe wat laote zien. Jao, neerkwakke, en das nie zo best. As ikke wat te zeige zou hebbe, maor ikke heb narreges wat te zeige, dan zou ikke zeige, drie kilemeter is 'n heul end. maok d'r vollegend jaor de helft van en laotie deeretjes mit 'n bal gooje, zo var as zullie kenne, das veul beeter as zo'n aokelig end van meer as vieftienhong- derd meeter hard loope Veur deeretjes liekt ming dat niks. Die binne nie zo stark. Zie etalage. Soesterbergsestraat 51C Soest Telefoon 2379 puttelijke rijkdom van muzikale inspi ratie putte en kans zag zijn publiek steeds weer met nieuwe vormen te boei en. Tot op hoge leeftijd bleef Richard Strauss de opera trouw. Stefan Zweig, Joseph Gregor en Clemens Krauss schre ven voor hem de teksten van „Die schei- same Frau", „Friedenstag" en „Daphne". De laatste opera van de reeds vergrijsde componist, „Die liebe der Danae", was een terugkeer naar de antieke mythe, die hem zijn hele leven lang bijzonder had geboeid. Deze opera zou in 1944 in ver band met de Salsburger Festspiele voor het eerst worden opgevoerd maar -de oorlogsomstandigheden waren er oorzaak van dat de première werd afgelast. Slechts een kleine groep mensen was-in staat de generale repetitie bij te wonen. De eerste opvoering van dit laatste grote theaterstuk van Richard Strauss vond pas na zijn dood plaats. De première ging in 1952 in Salzburg. Niet aan te komen. De instrumentale meesterwerken van deze grote musicus worden momenteel over de gehele wereld uitgevoerd. Een man als de grote componist Debussy schreef eens „Ik kan u verzekeren dat in de muziek van Richard Strauss de zon schijnt Het is onmogelijk om aan de veroverende macht van deze man te ontkomen." Het scherzo voor orkest „Till Eulenspie- gels lustige Streche", behoort tot het beste wat de toonkunst in de loop der tijden aan geniale verfijnde humor heeft voortgebracht. Een muzikale en tevens filosofische prestatie tegelijk is wel „Also sprach Zarathusra", dat we danken aan de Nietsche-cultus van rond de eeuw wisseling. „Don Quichotte", „Ein Heldenleben", „Sinfonia domestica", de „Alpensymfo nie" worden nog in alle concertzalen van de gehele wereld uitgevoerd en laten de werken van Richard Srauss in onster felijke klankvolheid steeds weer opbloei en. De geheel eigen stijl van de grote mees ter, die harmonie en dissonant tot een groots geheel wist samen te voegen, werd toonaangevend voor de muziek van de twintigste eeuw. Toen Richard Strauss in 1949, op vijf- entachtigjarige leeftijd voorgoed de ogen sloot, liet hij de wereld een muzikale erfenis na, die nog in enkele generaties van musici en muziekliefhebbers zal voortleven. r, - - Luchtige slippers| In bruin vinyl i 32-38. Van 2.95 Van 3.75 voor Handige reistas, wasbaar materiaa voorritsvak. Keuz< ren. Van 15.90 voc 19-Delige Dop sl mm. Kompleet bussleutel. Solid Van 4.50 voor Wasbox-badkru huishoudattribute tweekleuren-uitvo licht in gewicht Van 11.90 voor Kleerhangers ken en voorzien haak. Door de g houd van uw kle 4.80 voor Merkbaddoek, voor het strand. R Van 4.90 voor 2-Persoons nylo vulling. In diver: sins. Van 49.- vo

Soester Courant | 1964 | | pagina 6