geeft :hto( voor uw oude harpet RE( GAI VVO. )0R 98! FaTa£'oJa9' PEKING WROET IN EUROPA. DE WITTE POMPEN" SANDALEN SANDALETTES GARAGE STAM V.V.V.-nieuws. Soest voor dertig jaar. DERDE BLAD Ideologische strijd Peking-Moskou nog verscherpt. Chinees spionage-centrum in Amsterdam. Voor Auto- of Scooterrijles Uitreiking diploma's. Uw oude camera is f 7.50 - f 10.- of f 15.- waard. Gelukkige automobilist. Renanlt dealer Nuts Bibliotheek Soest-Zuid. XisSègL Moskou is bevreesd voor Peking. In zeer scherpe bewoordingen veroordeelde de Russische partij-ideoloog Michael Suslow het optreden van rood-China o.m. door de veelzeggende woorden: „Wij (Rus land) willen niet verheimelijken, dat we met een steeds toenemende zorg hebben waargenomen, op welk een gevaarlijke weg (de Chinese toenadering tot het westen) Mao Tsje Toeng en de zijnen het land hebben gebracht. Wij hopen van harte, dat zij niet zullen besluiten er toe over te gaan om met de reactio naire imperialisten in het westen in zee te gaan." Het Kremlin is zeer bevreesd voor een sterk en of versterkt rood-China, dat tot een aanval in de rug van de sowj et-unie zou kunnen besluiten en de diplomatieke stappen van generaal Charles de Gaulle, president van Frankrijk, in Peking on- W gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 dernomen, versterkten die vrees in niet geringe mate. China zoekt reeds lang contact met het westen, met Europa wel te verstaan. Klaarblijkelijk om de eerste stap te doen, die zou kunnen leiden tot een zekere isoleringspolitiek gericht tegen de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, het geen ook de opzet of de strategie van Stalin is geweest. De voornaamste te genstander van Mao Tsje Toeng blijft 'wel Nikita Chroesjtsjow, de Russische leider. De „papieren tijger". Franse diplomaten die in Peking spra ken met Mao, vernamen daar van de partijsecretaris dat hij in 1957 voor het laatst Moskou had bezocht en de Russi sche bodem niet meer zou betreden. Mao Tsje Toeng sprak bij dit onderhoud over de „val van de papieren tijger", waar mede hij Nikita Chroesjtsjow bedoelde, „een val die wij allen zullen beleven," al dus Mao. Na de erkenning van de Chinese volks republiek door generaal De Gaulle, is er een bepaalde, politieke activiteit van de zijde van het Chinese communisme ont staan, met name die van de geheime dienst. Wat opviel was wel een zekere verandering in de strategie. Reeds lang maakte Ruslands geheime dienst gebruik van de diensten der vrouw en ook de ijverige achter het „ijzeren gordijn" ge legen landen maakten hierop geen uit zondering. Alleen rood-China deed zulks nog niet. Toen in oost-Berlijn speciale scholen voor communistische agenten werden op gericht en later de aan die scholen af gestudeerde vrouwelijke krachten in de westelijke landen werden tewerk gesteld, kon worden vastgesteld, dat zich daar onder nogal wat Chinese meisjes bevon den. De Chinese troef. Men wist in Peking wel dat de door Rus land gebezigde vrouwen er nu niet be paald toe hebben meegewerkt, de kwali teit van de Russische geheime dienst en het daarmede beoogde doel op een hoger niveau te brengen. Vrouwelijke agen ten van Russische nationaliteit vallen in het westen reeds op door haar robuuste verschijning en door haar wijze van doen en laten, om dan nog niet te spreken over de taal. Gebleken is daarom dat men in die landen een beter en doel treffender gebruik kan maken van bij voorbeeld Duitse, Poolse en Hongaarse vrouwen. In de landen van het midden oosten en in Afrika opereren veelal vrou welijke geheime agenten van Russische nationaliteit en in Egypte, Irak en Sy rië weer jongedames van Poolse en Tsjechische en van Hongaarse nationali teit. De Chinese geheime dienst trok hieruit zijn conclusies. Aan het licht is gekomen, dat Peking thans gebruik maakt van Chinese meis jes, ingedeeld in bijvoorbeeld dans-, zang-, en sportclubs, die door bemidde ling van zogenaamde „culturele comités" in hun land, naar Europa worden gezon den, alles in het belang natuurlijk van een „culturele en of sportieve uitwisse ling van gegevens en van krachten" De Chinese heeft op haar buitenlandse sexe- genoten dit voor, dat ze haar nationali teit nimmer verloochent, doch met veel gratie, charme en hoffelijkheid naar buiten optreedt. Een knappe verschijning doch voor het overige ondoorgrondelijk, zwijgzaam, zich aan niets en niemand bindend, echt Chinees. Politieke en militaire spionage werd tot op heden alhans door deze knappe Chinese geheime agenten niet beoefend en hier ligt juist het belangrijke, 't alles overheersende punt in deze inzet van vrouwelijk schoon in het westen. Waar het om gaat. Het gaat er bij Peking nu nog om, dat de zusterpartijen in het buitenland, de rode vakorganisaties, de jeugdbonden en de intellectuelen aan de universiteiten met de propaganda uit het verre China vertrouwd worden gemaakt. Het ideo logisch geschil tussen Peking en Moskou wordt in die propaganda niet vergeten, zelfs breed uitgemeten. Sympathie voor rood-China moet worden gewekt en Rus land met de rug tegen de muur gedrukt. Dit nu blijkt vooralsnog de opzet te zijn. Daarnaast moet je vervolmaking van de leer van wijlen Jozef Stalin een vreed zaam contact met het oude Europa - „proletariërs aller landen verenigt u" - the States isoleren. Dit nu beoogt China op zijn wijze te verwezenlijken. Dit is er in feite de oorzaak van, dat er in de boezem van de machthebbers in Mos kou een zekere angst en onzekerheid is ontstaan ten opzichte van de ware bedoelingen, die men in Peking eigen lijk voorstaat. Het is van algemene bekendheid, dat de president van de vijfde Franse re publiek wel geen vijand, doch in ieder geval geen uitzonderlijke bewonderaar is van Amerika. Toen nu de generaal mid dels zijn diplomatieke dienst contact opnam met Peking, had dit natuurlijk zekere gevolgen. Frankrijk is thans het middelpunt geworden van de invasie van Chinese jongedames in Europa. Aan de universiteit de Sorbonne te Parijs stu deert een opvallend groot aantal vrou welijke Chinese studenten. Volgens niet direct controleerbare gege vens zou in Amsterdam de zetel zijn gevestigd ten behoeve van de militaire en politieke spionage van rood-China in het oude Avondland. Vanuit Genève wordt de Chinese ideologische oorlog tegen de sowj et-unie gevoerd, terwijl propagan- daschriften, brochures en pamfletten zonder tal vanuit Zurich over de gehele wereld werden en worden verzonden. Van Zwitserland naar Parijs, Brussel, Amsterdam en Bonn is voor de geheime agenten een peuleschilletje. Rood-China zegt het thans met rode sex, made in Peking. Cursussen voor houtbewerking, metaal bewerking, schilderen en lassen zijn voorheen in Baarn gehouden, maar van af 1 januari 1964 in enige vertrekken van het voormalige bejaardencentrum St. Joseph aan de Steenhoffstraat. Daar zijn woensdagavond door de bur gemeester diploma's uitgereikt aan de geslaagden. De heren Festen, Collard en v. d. Mersch, leden van het stichtingsbe stuur, dat de belangen van het nijver- EO Koop nu uw lievelingskarpet met 25.- voordeel! Als u nu kiest uit onze schitterende kollektie haarvelours, bouclé, Wilton- en Smyrna-kar- petten (van 150.- en hoger) krijgt u dat forse bedrag terug voor uw oude karpet (afmeting minimaal 170 x 240 cm). Dit voordeel geldt ook voor Perzische tapijten. Deze aanbieding geldt van 6 t/m 20 Juni Ommen, E. Sieben, B. Bon, C. v. d. Kamp. Metaalbewerking B: C. Drost, R. de Haan, A. v. d. Laan, B. van Velzen, W. de Bruin, J. Verkooijen. Houtbewerking B: G. v. d. Brink, J. de Bruin, R. Doorduijn, H. v. d. Heide, J. Nagel, G. van Ee. Voor hen die de lascursussen met suc ces volgden waren getuigschriften aan wezig en de heer Collard reikte namens 't Nut prijzen uit aan leerlingen die uit stekende prestaties leverden maar ook aan leerlingen die opgevallen waren door trouw en ijver. J. Pijnakker, J. v. d. Broek, J. A. Nieuw- kerk, A. Ruizendaal, H. van Leeuwen, C. v. d. Kamp, D. Bon, W. Steenbakkers, J de Breul, W. Pot, O. 't Lam, J. Nagel en J. Verkooijen ontvingen deze prijzen. MORGEN LAATSTE DAG BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 45 SOESTDIJK foto' en film- TELEFOON 3917 heidsonderwijs in Soest en Baarn behar tigt, waren hierbij aanwezig. De burgemeester, die voorzitter van dit bestuur is, wees erop dat de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen de stoot gegeven heeft tot het houden van deze cursussen. Thans staan ze onder leiding van de Stichting „Eemland", die de la gere technische school in Soest beheert. Van deze overgang hebben de cursisten weinig gemerkt. De burgemeester prees de trouw en de ijver waarmee de geslaagden gewerkt hadden. De heer J. Koudijs, drecteur van de la gere technische school, noemde het ver werven van kennis het veroveren van zekerheid. Gelukkig zijn er ook in deze tijd, waarin het gemakkelijk is werk te krijgen, vele jongeren die het presteren trouw een avondcursus te bezoeken om dat zij inzien dat er ook andere tijden kunnen komen, waarin zij kennis als zekerheid meer nodig hebben dan nu. Helaas zijn er anderen die dit niet inzien en de belangstelling voor de cursussen neemt dan ook af. De volgende diploma's werden uitgereikt: Schilder A: J. Jaarsveld, W. Pot. Metaal bewerking A: B. van Altena, N. van Beek, F. Broerze, J. v. d. Breul, G. Bröl- man, G. Groenestein, M. van Houten, J. van Leienhorst, G. van Slechtenhorst, W. Steenbakkers, F. Verweij, D. v. d. Broek, A. Verhoeven, J. de Bruin. Houtbewer king A: A. v. d. Broek, J. van Diermen, Z. v. d. Geest, H. van Leeuwen, P. van r SCHOENHAND EL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 ONZE COLLECTIE en is opnieuw uitgebreid. U slaagt absoluut. Wij verstrekken Contant zegels. De Soester garagehouder A. v. d. L. reed woensdagmiddag met een snelheid van ongeveer 100 km. in de richting Soester- berg op de Soesterbergsestraat. Bij de Van Lijndenlaan moest hij plotseling scherp naar links uitwijken omdat de Soestenaar W. v. A. uit deze laan kwam rijden en zijn auto niet tijdig genoeg afremde, zodat hij te ver de Soesterbergsestraat opreed. De auto van de heer v. d. L. sloeg enige malen over de kop en kwam tegen de linker mast van de ahob-beveiliging terecht. Moei zaam klom de ongedeerde heer v. d. L. uit de wrakstukken van zijn auto en zelf belde hij bij café Soestduinen de politie op. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Nieuwe aanwinsten. Romans. Baldwin, Verkondig het op de bergen. Benedetti, Maria Isabel. Boschke, De schepping is nog niet ten einde. Canning, De drakenbloed- boom. Denti de Pirajno, Ippolita. Dored, Ik had Tiberius lief. Eather- ley en Anders, Verboden toegang voor het geweten. Van Eeden, Paul's ontwa ken. Ekert-Rotholz, Het gouden web. Japrisot, Couchette 224. Kafka, Een hongerkunstenaar. Koolhaas, Een geur van heiligheid. Maclean, Pool- basis Zebra. Massip, Leven van leu gen. Masters, Het koraalstrand. Murdoch, De klok. Pinto, Spionage contra spionage. Prestley, Saturnus in de waterman. Sluysman, Habis; af scheid van Nieuw Guinea. Visser, De hel met negen deuren. Wertheim, De laatste Levano. Wilson, Bohémens in Soho. Romans in vreemde talen. Sagan, Un certain sourire. Andersch, Die Rote. Grass, Katz uns Maus. Jeugdboeken. Dragt, De brief van de ko ning. - Verhalen van de tweelingbroers. Van der Geest, De reis rond Kaap Hoorn. Holthausen, Meisje kun je ko ken? Lannoy-Kubin, Hoi, poortenaar. Leippe, Rome wolvenstad. Lepmann en Schmitthenner, Een postzak vol ver halen. Nowee, De spookranch. Pe- terson, Stina en Lars in de bergen. Roggeveen, Omnibus. Rutgers van der Loeff-Basenau, Gideons reizen. Schmidt, Abeltje. Travers, Maria Pop- pins. - De halsketting van Maria Pop- pins. Veenkamp, Pierlepans en zijn vrienden. De Vries, Reis door de nacht. Wahlstedt, Kom terug, Jack. - De verdwenen postzegel. Wallace, Ben Hur. Met ingang van 31 mei is er veel ver anderd in het rollend verkeer. Bij de bushalte staan soms onthutste mensen te wachten op de dierbare bus, die maar steeds niet aan de horizon verschijnt. Op de deur van ons V.V.V.-kantoor staan de vertrektijden van de voornaam ste verbindingen vanaf het Raadhuis, genoteerd. Maar U kunt beter even bin nenstappen om voor 0,50 het „bus boekje" aan te schaffen. Een heel jaar heeft U er gemak van en wij hebben een flinke voorraad voor U opgedaan om U er ten alle tijde mee van dienst te kunnen zijn. Een uitgebreid verbindingsnet van Am sterdam tot Arnhem toe vindt U opge tekend in deze Streekvervoer-dienstre- geling Ook het spoorboekje kunt U bij ons krijgen voor de prijs van ƒ1,evenals vorig jaar het gehele jaar geldig. Voor de kinderen komt er op 1 juli een grote verrassing. We verklappen nog niet wat. Goed opletten dus. In onze expositie-vitrine dit maal werk van Jim Frater. Misschien herkent U het mooie plekje aan de Eem, dat deze kun stenaar voor U maakte. Over zijn werk zullen wij U een volgende keer het een en ander vertellen. Komt U alvast eens kennis maken 2HKENFONDSL VEMHC/ER SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL2SB2 Er werd een tehuis aangeboden in een vriendelijk klein milieu voor 50,per maand. Kom daar nu eens om. „Druivenborsthoning is best voor het hoesten", beweerde een drogist per ad- vertenie. Hij had ook betere kwaliteiten en die waren blijkbaar tegen 't hoesten. In de Steenhoffstraat kon je wasbijts in 29 kleuren kopen. Een dertigste kleur zal wel niet bestaan hebben, anders had den ze die beslist ook gehad. „Pera wilde witte Indische loop eenden kwijt en de Autokluis gaf graag advies bij de aankoop van een auto. Dat bleek tenminste uit twee advertenties. Paardevlees van jonge paarden werd beleefd aanbevolen en zelfrijzend bak- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 JUNI 1964. meel kostte maar 20 cent. Een zelfbinder kostte evenmin veel, maar dertig jaar geleden bond dit soort das zichzelf niet en nu is dat ook niet het geval, dus de naam is nogal misleidend. Een dagmeisje werd voor dag en nacht gevraagd wat natuurlijk onzin is en op de Laanstraat werd een broedma chine opgeruimd met een jonge geit en een konijnenhok. Een mevrouw zocht geen nette dienstbode maar een zeer fatsoenlijke, die nog netter was. Netter tenminste dan die juffrouw aan wie geen geld of goederen afgegeven mochten wor den omdat er geen vergoeding voor ge geven werd. In schoon proza deed een meneer mededeling van zijn afkeer ten opzichte van huizen en zijn liefde voor de natuur. Hij vond dat het mooie klassieke Soest verdwijnen zou als er gebouwd werd. Als die arme meneer P. nog leeft en wel eens op de Eng gaat kijken dan zal hij het wel heel slecht hebben. Twaalf kranten stuurden dertig jaar geleden een dozijn verslaggevers naar Soest -om sensatie op te doen tijdens de gemeenteraadsvergaderingen, waarin men elkaar meermalen voor rotte vis uit schold. Er waren moeilijkheden met de begroting, die volgens een raadslid niet juist aan gedeputeerde staten doorgege ven was. Zelfs het Algemeen Handels blad en de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant schreven uitvoerig over deze affaire. Het raadslid bleef tijdens een rumoerige vergadering bij zijn bewering dat er on juist gehandeld was, maar hij wilde niet spreken van valsheid in geschrifte. De voorzitter weer erop dat hetgeen de be schuldiger bedoelde futiliteiten waren en hij werd ervan beschuldigd deze ge hele affaire op touw gezet te hebben om een rel ten voordele van zijn parij te ontketenen. Na veel getwist werd de zaak gesust en de twaalf kranten konden minder sensatie brengen dan de op een rel beluste verslaggevers verwacht had den. WHT j - t - X KENNEDY*-RONDE. Kunt u mij ge gevens verstrekken over de zg. Kennedy- ronde? Antwoord: De zg. Kennedy-ronde heeft vele aspecten, het principe is echter eenvoudig. President Kennedy maakte zich destijds nogal bezorgd over de trage ontwikkeling der Amerikaanse eco nomie, terwijl in de E.E.G.-landen de welvaart snel toenam. Kennedy wilde een uitgebreidere handel met west-Europa, hij was voorstander van een Atlantische Gemeenschap waarvan ook Engeland, Canada en natuurlijk de V.S. deel zouden uitmaken. De president wist toen de volksvertegenwoordiging in Washington te overreden verlaging van invoerrechten te ruilen met andere. Hierdoor zou west- Europa vastere voet op de Amerkaanse markt krijgen, maar omgekeerd zouden de V.S. meer handelsmogelijkheden in west-Europa vinden. Het uitgangspunt van Kennedy was een halvering van de douanerechten over de hele linie, maar dat bleek al gauw te gek. Sommige Ame- b«t z. Tg? i rikaanse tarieven zijn zó hoog, dat zelfs de helft nog een rem op de import zou betekenen. De Fransen hebben dan ook direct scherp geprotesteerd tegen deze formule. Na heel wat gedebatteer wordt thans de halvering van het douanetarief niet meer beschouwd als een doel om naar te streven, maar op zijn hoogst als een voorbeeld om de gedachten te bepa len. Nu binnen de E.E.G.-commissie de Fransen voortdurend alle onderhande- lingsmogelijkheden bij voorbaat torpede ren, zal hoogstens een minimale verla ging der invoerrechten bereikt kunnen worden, hetgeen niet veel zoden aan de dijk zal zetten. ZWEEDS BROOD Kunt u mij zeggen hoeveel maal wij in de hongerwinter van de Zweden brood hebben gekregen en hoeveel dit was per keer? Antwoord: In begin 1945 hebben de be woners van het toen nog door de Duit sers bezette gebied van de Zweden twee maal een half en éénmaal een heel wit brood ontvangen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9