MIDDELMAN SOESTERBERG HET IDEALE GORDIJN GEVONDEN Tien jaar „Eurovisie". Steen des aanstoots gaat verdwijnen. Voor de z vond Nederland een der grote afnemers. Geslaagd. 3 ui - (m^de Met een Cardin-kolbert voorsprong op de mode De bejaarden gingen uit. Kampioenschap schoolkorfbal. K.V.0. tournooi. E.H.B.0. -nieuws. Zaterdag was het tien jaar geleden dat het eerste officiële Eurovisie-programma de lucht in ging. Vanaf die datum heeft de Eurovisie gewerkt en een belangrijke ■bijdrage geleverd aan het tot volle waar de komen van het medium „televisie". Want wat is televisie in diepste wezen? „Ver zien" is de letterlijke vertaling er van, het zien en bijwonen van gebeurte nissen die op grote afstand plaatsvinden op hetzelfde moment dat wij ze zien. Dat is televisie op zijn best en de ware uiting van dit medium. Hieraan heeft Eurovisie een werkelijk belangrijke bijdrage geleverd. Door be scheiden reikwijdte van de televisiezen ders en de organisatievorm heeft elk land zijn eigen televisie net en zou den de kijkers in een land nooit rechtstreeks getuige kunnen zijn van belangrijke gebeurtenissen in een ander land en hiermede zou het medium bin nen enge grenzen gebonden zijn. Het is de verdienste van Eurovisie deze grenzen te hebben verbroken en de mo gelijkheid te hebben geschapen tot een aanmerkelijk verder doordringen van rechtstreekse uitzendingen. We behoeven hierbij maar te denken aan het recht streeks bijwonen van grote en belangrij ke gebeurtenissen. De B.B.C. was grondlegger. De B.B.C. was de eerste televisie-orga nisatie die rechtstreeks vanuit een ander land televisiebeelden ontving. Op 27 au gustus 1950 had de B.B.C. met Engelse apparatuur een programma van Calais naar Dover overgebracht. Van 8 tot 14 juli 1952 vond een Brits- Franse week plaats, waarin achttien pro gramma's van Frankrijk naar Engeland werden uitgezonden. Hiermee was de kiem voor de Eurovisie gelegd. Het hoogtepunt in het vóór-Eurovisie tijdperk werd bereikt met de televisiere portage van de kroningsplechtigheden van koningin Elisabeth II in Londen op 2 juni 1953. Naast de Britse kijkers za gen ook mensen aan 100.000 toestellen in Frankrijk, west-Duitsland en Nederland deze gebeurtenissen. Het was de Britse journalist G. Cam- pey, thans perschef van de B.B.C., die de term „Eurovisie" introduceerde De wereldkampioenschappen voetbal te Zwitserland vormden de aanleiding tot een inter-Europese televisieweek van 6 tot 13 juni 1954 en hiermede was de „European Television Community", ge woonlijk „Eurovisie" genaamd werkelijk heid geworden. Op 6 juni 1954, begon de eerste officiële Eurovisie-uitzending; het bloemencorso uit Montreux kwam in Groot-Brittanië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België, Denemarken en Zwitserland op ongeveer 4 miljoen t.v.-schermen. Nog die zelfde dag volgde een uitzending uit Rome. Thans zijn in totaal 18 landen met 21 organisaties bij de Eurovisie aangesloten. Per 1 januari j.1. bedroeg het aantal t.v.- toestellen in de aangesloten landen niet minder dan 37.171.497. Enige hoogtepunten. In juni 1954 kwam de eerste officiële Eurovisie-uitzending tot stand. Een vol gend hoogtepunt treffen we anderhalf jaar later in januari 1956 toen de Olym pische winterspelen in Cortina d'Ampezo werden uitgezonden. In juni 1957 het eerste Europese scha kelprogramma. In juni 1958 ontvingen alle aangesloten landen de wereldkam pioenschappen voetbal te Zweden. In ok tober 1958 volgde de eerste proef met da gelijkse nieuwsuitwisseling. Eveneens een hoogtepunt vormde de uitzending van de kroning van Paus Johannes XXIII in november 1958. In januari 1959 de internationale ski kampioenschappen te Kitsbuhel. Voorts mei 1959 tweede proef met dagelijkse nieuwsuitwisseling; juni 1959 eerste lus trum Eurovisie met schakelprogramma tussen tien landen; september 1959 presi- Eisenhower bezoekt Europa; maart 1960 premier Chroesjtsjow bezoekt Frankrijk; mei 1960 het huwelijk van koning Boude wijn van België; februari 1961 zonsver duistering uitgezonden van enkele pun ten in Europa; juli 1961 start van de dagelijkse nieuwsuitwisseling; juli 1962 eerste uitzending tussen Amerika en Eu ropa via Telstar; oktober 1962 opening Concilie te Rome; juni 1963 overlijden van Paus Johannes XXIII; kroning van Paus Paulus VI. bezoek van president Kennedy aan Europa; november 1963 overlijden president Kennedy; januari 1964 Paus Paulus VI bezoekt het Hei lige Land; april 1964 eerste rechtstreekse verbinding tussen Japan en Europa via Telstar II. Nu in 1964 wordt de uitzending van het tweede Lustrum van de Eurovisie een belangrijk feit. Voorspoedige groei. De voorspoedige groei van Eurovisie wordt duidelijk gedemonstreerd wanneer we zien, dat in het tweede halfjaar van 1954, toen de organisatie pas was gé- start slechts 55 programma's met een tijdsduur van 73 uur werd aangeboden. In het volgende jaar 1955 waren dat 91 programma's met een duur van 115 uur, terwijl in het laatste jaar 1963 niet min der dan 602 programma's met een duur van 762 uur werden aangeboden. Uiteraard is het aantal programma's wat per land wordt aangeboden niet zo groot en kleiner dan het aantal programma's dat een land afneemt Nederland staat als leverancier van pro gramma's niet zo hoog genoteerd, want wij bieden minder aan dan bijvoorbeeld Engeland, Frankrijk, België, Duitsland, Italië, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, maar wij behoren wel tot de behoorlijke afnemers, samen met België en Duits land. Op deze wijze speelt Nederland ook een belangrijke rol in het gehele Eurovisie-systeem. Het ziet er naar uit, dat Eurovisie zich in de komende jaren nog verder zal ont wikkelen, waarbij de communicatie en samenwerking met andere delen van de wereld op dit gebied zal worden uitge breid en geïntensiveerd. Voor het Uniepraktijkdiploma Machine- schrijven slaagden de dames I, Leur, I. Limburg, A. Middelveld, C. Offringa, D. M. Tulp, H. de Vos en de heer R. L. Hoekstra. Hetzelfde diploma Stenografie werd be haald door de dames A. C. M. Dorenbos, C. E. Dorland, N. Kool, M. J. Kroon, G. E. Terink en M. L. W. v. d. Zwaan. Zij genoten hun opkleiding aan Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn. Heerlijk is het, zo'n zomer avondpartijtje. Zo'n feest- je. dat bij goed warm zo merweer gezellig in de tuin kan worden gehou den, iets dat de Engelsen zo sfeervol aanduiden met een „garden-party". Bij zo'n gelegenheid kun je echt eens iets aparts aantrekken, omdat de ge hele sfeer op zo'n zomer avond in een tuin verlicht door lampionnen al iets sprookjesachtigs uitstraalt. Voor zo'n gelegenheid - die helaas in ons land weinig voorkomt - zoekt een jon ge vrouw graag eens in haar garderobe naar iets aparts, maar in de meeste gevallen komt ze tot de te leurstellende ontdekking, dat ze niet kan vinden wat ze zoekt; die aparte japon. Toch is het bezit van een dergelijk kledingstuk de moeite waard, want die keren dat men het draagt, waarbij je je dan helemaal lekker en in stijl voelt, vergoeden zeker het finan ciële deel. We tonen hierbij zo'n mo del dat echt leuk is. Het bestaat uit een strakke ja pon met nauwe rok, waar bij de bovenlijn iets diago naal loopt van de rechter- oksel tot boven de linker borst. Een en ander wekt de indruk van een „strap- less japon", maaT dat is niet zo, want aan die zelf de rechterschouder zit een soort shawlvormig schou derstuk, dat voor de hals langs over de linkerschou der verdwijnt om daar ten- slotte midden op de rug aan de japon bevestigd te zijn. De shawl zelf is lan ger en hangt van midden achter nog verder af. Het geheel is werkelijk iets bijzonder aantrekkelijks, waarmee we op een zomer avondfeestje heel goed voor de dag kunnen komen. Is het soms ook iets voor li- Foto Drukkerij Smit. De afbraak van de oude woning aan de Van Weedestraat, tegenover de apotheek is bijna voltooid. Eindelijk komt thans de ruimte vrij voor het wandelpad, dat voorheen in verband met de bestaande uitbouw, over ging in J|^^jmj^aad. Wanneer het puin geruimd zal zijn zullen op de vcfP^HHppfcpid een dubbel winkelpand met daarboven 11 flat woningen en aan de achterzijde nog eens 9 autoboxen gebouwd worden. Binnenkort zal met de bouw begonnen worden en ongetwijfeld zal het resultaat een sieraad zijn voor de Van Weedestraat. V J udir di lm» Bent U de man die een mode-omwenteling in kol- berts het hooggesloten CARDIN-model met ron de hals, in FOMBACK stof met fantasiedraden, gekombineerd met effen das bij fijn gestreept overhemd, durft te dra gen U zult er de mode een paar grote stappen mee vóór zijn. Een heel slanke pantalon en U ziet er exclusief uit TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 - Soest Tel. 2424 Donderdag hebben de bejaarden weer hun jaarlijkse autotocht gemaakt, welke ditmaal naar het Zuiden ging. Nadat in Teteringen de koffie was ge bruikt werd de reis voortgezet naar Baar- le-Nassau, waar de Hollands-Belgische grens over de dorpsweg en door huizen loopt. Hier werd de lunch gebruikt, waarna naar Oisterwijk en de vennen werd gereden, alwaar de thee werd gebruikt. De terugreis ging over Den Bosch en tot slot van deze genotvolle en zonovergoten dag volgde een heerlijk dineetje in 't Kalfje aan de Utrechtseweg Aan tafel bracht de 85-jarige heer Noo- der, namens alle deelnemers aan de tocht, dank aan de heer Baars, die deze tocht steeds organiseert. Te 9 uur waren alie deelnemers weer thuis. In 't door de korfbalvereniging „Oranje" gehouden tournooi werd de wisselbeker wederom behaald door de Titus Brands- maschool. De uitslagen waren: Carolusschool-T. Brandsmaschool 0-0. Chr. school-Openb sch. 1-0. T. Brandsmaschool-Openb. sch 1-0. Carolusschool-Chr. school 0-0. Openb. school-Carolusschool 0-1. Chr. school- T. Brandsma school 0-1 Eindstand: 1. Titus Bandsmaschool 5 punten. 2. Carolusschool 4 punten. 3. Chr school 3 punten. 4. Openbare school 0 punten. De wisselbeker is nu 2 maal gewonnen door de Christelijke school, 2 maal door de Carolusschool en 2 maal door de Titus Brandsmaschool. In het door K.V.O. gehouden tournooi werden bij de junioren de prijzen be haald door: 1 Mia. 2. Soesterkwartier. 3. Amersfoort en bij de adspiranten door Meteoren A en K.V.O. A Bij de pupillen werden, na het nemen van strafworpen, de K.V.O.-pupillen win naars. De heer A. Gaasbeek, voorzitter van K.V.O. reikte de prijzen uit. K.V.O. 1 heeft in Maarn met 10-7 van S.V.M.M. verloren. Door de wedstrijd te gen R.D.Z. II te winnen kan K.V.O. nog kampioen worden. Donderdagavond werd door de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. het exa men afgenomen ter verkrijging van het E.HB.O.-diploma. Voor dit diploma slaagden de dames A. Landmeter-Noordzij, b. Booy, J. H. C. Rijswijk, M. Grimmen en de heer H. Peters, Het examen werd afgenomen door dr J. J. Plum te Utrecht. Duurzaam, kleurecht, krimpvrij, kreuk vrij. warmteisolerend en stofafstotend. Als de Nederlandse huisvrouw weet, dat er volkomen nieuwe, we zouden haast zeggen, revolutionaire gordijnstoffen zijn, die warmtewerend, isolerend en zonwe rend werken en bovendien ongevoelig zijn voor vocht en een grote weerstand hebben tegen vuil, dan zal zij daar ze ker meer van willen horen, lezen en zien. Want lijkt het niet onvoorstelbaar, dat we gordijnen kunnen bezitten, die de zonnehitte kunnen weren en de hoe veelheid licht, die een vertrek binnen komt, kunnen regelen? Wij hebben de gordijnstoffen (Metalon gordijnen) gezien, zodat wij u het één en ander kunnen vertellen over deze stoffen, die in de loop van juni in de winkpls te koop zullen zijn. Wij waren verrast; de eigenschappen van deze gor dijnstoffen overrompelden ons een beetje. Het zijn soepele weefsels, aan één kant bedekt met een spiegelend aliminium laagje, waardoor niet alleen de warmte reflecteert, maar waardoor ook het inkij ken van buiten naar binnen onmogelijk is, terwijl ze toch zodanig transparant zijn, dat we gemakkelijk van binnen naar buiten kunnen zien. 's Winters werken de gordijnen warmte- besparend, het metaallaagje kaatst dan namelijk de warmte juist weer naar binnen terug. Deze gordijnstoffen zijn er in drie ver schillende weefselsoorten, alle vervaar digd uit polyester garens. Polyesterweef sels dus, met een éénzijdige metalonlaag. die een grote duurzaamheid bezitten niet verschieten, kreuk- en krimpvrij zijn De eigensohap dat ze stofafstotend zijn heeft voor de huisvrouw het grote voordeel, dat zij de gordijnen niet vaak hoeft te wassen. Omdat de grondstof van het weefsel po lyester is. kan dat wassen het beste en gemakkelijkste thuis gebeuren. De juiste manier hiervoor is, om de gordijnen voorzichtig, met de hand, in een ruim sop te wassen, niet uit te wringen, enige keren goed te spoelen in koud water en nat op te hangen. De drie kwaliteiten zijn een soort crêpe, een soort taft en een vitrage. Elke soort is verkrijgbaar in twaalf tinten. De meest beeldige kleuren, zoals caramel. olijf, lindergroen, zand, smaragd, goud, brons, mandarijn, tabak, jade en appel. Is het door deze kleuren, dat de gor dijnen zo decoratief staan? Bevallen ze ons zo goed, omdat ze in geopende toe stand geen dikke, zware proppen vormen en daardoor dus ook geen licht wegne men? Prettig is, dat we de gordijnen ook ge makkelijk zelf kunnen fabriceren Bij het naaien moet zowel de boven- als onder spanning zo slap mogelijk worden inge steld. We moeten fijne naalden gebrui ken en we nemen een steek van onge veer twee of drie millimeter. Strijken doen we ze met een lauwe bout, terwijl de metaalkant op de strijkdeken ligt Rest ons nog de vraag, waar de beste plaats is om de gordijnen op te hangen Het 'beste is zo dicht mogelijk hij het raam, waar ze de kou en warmte direct kunnen grijpen. Wij zijn er intussen van overtuigd, dat de fantasie van de huisvrouw ook een grote rol zal gaan spelen in de toepassing Want de cén ziet de grootste mogelijkhe den in metalon als vitrage, de ander zal de bestaande vitrage willen handhaven en zij zal gemetaliseerde afsluitgordij- nen willen bezitten. Een derde huisvrouw zal ze de plaats willen laten innemen van metalen zonwering, vlak tegen het venster dus. én oude vitrage én reeds aanwezige overgordijnen gehandhaafd blijven. Dit alles is een kwestie van smaak, instelling en ook zal de woning en de inrichting er van een woordje meespreken. Er is ook de mogelijkheid van een meta lon rolgordijn. Er is zelfs een rolgordijn dat volkomen automatisch werkt, door dat een foto-elektrische cel, die het bin nenvallende licht meet, een motortje in werking stelt, zodat het rolgordijn bij heldere lucht zakt en bij bewolkte hemel vanzelf omhoog gaat. Al deze gordijnen zuilen niet alleen onze Nederlandse huiskamers, slaapkamers en studeervertrekken veroveren. Zij zullen zeker ook hun weg vinden naar kanto ren, ziekenhuizen en andere objecten Het lijkt ons een wonderbaarlijke vondst, die gemetaliseerde gordijnen, die nog veel mogelijkheden voor de toekomst bieden. We weten, dat er niet stilgezeten wordt en dat het daarom niet denkbeel dig is, dat er binnen niet al te lange tijd ook gemetaliseerde beroepskleding, dekkleden en tenten zullen zijn. Zondag 21 juni as. ho pen onze ouders, A. J. VAN DEN BERG en A. M. VAN DEN BERG- KRAAM, de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. KEES en TRUUS JAN PETRA ANTOON ANS en TOM FRANS MARIAN, Soest, juni 1964 Kerkpad Z.Z. 4. Gelegenheid tot felecite- ren op zaterdag 20 juni as., van 15.00 tot 16.30 uur, in gebouw ,De Rank', Soesterbergsestraat 18. De heer en mevrouw ABRAHAMSE-VAN DEN BRINK geven met grote vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun dochter MART14A JU NE Soest, 8 juni 1964. Birkstraat 64. Tijdelijk Nw.-Mariënburg, Soestdijk TE KOOP pl.m. 100 weck- glazen plus ketel met therm en klemmen voor 20,-. Tevens een Mesto insektenspuit met plastik tank. Nog ongebruikt. Voor 15,-. Te bevragen telefoon 4588. Gevraagd 'n net MEISJE voor de hulshouding. Va kantie eventueel te rege len. Mevr. Mets, v. Wee destraat 90. Gehuwde DAMES met vrije tijd en ateliererva ring kunnen op klein ge zellig atelier (blouses) hun inkomen aanzienlijk aanvullen op nader over een te komen uren „Co- gema". Witte Paardstraaj. t.o. Molenstr., tel. 4456. Pottenbakkerij te Soes- terberg vraagt JONGENS en MEISJES. Aanmelden Postweg 41, Soesterberg. 's Avonds na 18 uur Hob- bemalaan 13, Soest. Te koop MOTOR Victo ria 250 cc., i.z.g.st. Met zijspan ƒ325,Zonder zijspan 300,-. Snipstraat 18, Baarn. Te koop gevr. 2e hands WRINGER. Br met prijs opgaaf onder no 391 bu reau Soester Crt. TIMMERLIEDEN en half was timmerlieden gevr. Aanmelden bouwwerk park „Colenso" te Soest. Te huur gevraagd WIN KELRUIMTE voor dag winkel. Telef. 02954-3790. Koppel beste BIGGEN te koop. Beckeringhstraat 30, Soestdijk. TE KOOP bromfiets Sparta en leren jas. Hob- bemalaan 26. Te huur gevr. SCHUUR TJE Br. onder nummer 392 bureau S Crt. 19-jarige H B S.-leerling zoekt VAKANTIEWERK als chauffeur, i.b.v. rijbei wijs B-C-D-E, vanaf 6 juli Br onder nummer 383 bureau S.Crt. Perceel HOOIGRAS te koop. ^lste Heezerlaantje 26, Soest. TE KOOP 12 stuks pro fiel-ijzeren ramen. Hoog 88, breed 125, met glas. Kerkstraat 32, Soest. Flinke JONGENS. Fikse lonen. N.V. Ceramiek Van Breugel, Koningsweg 2, Soestdijk. TE KOOP Lelijk Eendje, bouwjaar '58. 1450,-. Re nault Fregate '56. 575,-. Inruil en financiering mogelijk. Ringweg 4, tel 4980. WERKSTER gevr. voor 1 ochtend per week a 2,25 per uur. Gezin van 2 personen. Jac. v. Looy- laan 18, Soestdijk. Handige MEISJES. Hoge lonen. N.V. Ceramiek Van Breugel, Koningsweg 2, Soestdijk. Kleuterleidster, 23 jaar. zoekt een ZIT-SLAAPKA- MER met verzorging en huiselijk verkeer in Soes terberg. Weekends afwe zig. Per 24 aug. '64 Brie ven onder letter W 80 bu reau S.Crt. Te koop aangeboden DA MESKLEDING (mantel pakken - japonnen), mt. 42, en een paar heren kunstschaatsen m. schoe nen, maat 43. Te bevr. Plasweg 28B Flinke JONGEN b.z.a voor werk op zaterdag, liefst winkel of magazijn Br onder no. 382 bureau Soester Crt. TE KOOP aangeb. dames fiets en herenfiets. Zeer goedkoop. P C. Hooft- laan 7. Te koop aangeb stalen KAJUIT-MOTORBOOT. 2800,-. Telef. na 6 uur 02955-2052. WONINGRUIL. Aangebo den flat in Voorschoten (nieuw), pracht uitzicht, tegen woning of flat in Soest of omstr. Spoed Br. onder letter MM. 6 bureau S.Crt. Te Soest-Zuid zoekt bej echtpaar, waarvan een op zoutloos dieet en slecht ter been. van II tot 25 juli, proper PENSION bij dame alleen. Alles moet gelijkvloers zijn. Br. met prijsopgave onder letter J.H, 41 bureau S.Crt. Te koop aangeb BROM FIETS. merk Giullietta, bouwj. 1962. Pr. ƒ200, Te bevr. Dorresteinw 64 Lief MEISJE gevr. voor de huishouding in gezin met kinderen, voor dag en nacht. Goed loon. Ei gen kamer Vakantie kan geregeld worden. Mevrouw Bischot, Paltzerweg 152. Den Dolder. Onderwijzeres zoekt ZIT- SLAAPKAMER met kook gelegenheid, ingaande 16 augustus, bij voorkeur in Soest-Zuid. Br. aan D Hoekstra, Driehoeksweg 14, tel. 3221.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2