ƒ995,- ~W!astöra 3ACM0UFER Frans Bosman DRAAGBARE TELEVISIE IMPERIAL „ASTRONAUT" De eed in de kaatsbaan PORTABLES uit voorraad. vanaf Alphense Rijwielvierdaagse „LAURA'1 FUGERS RIJWIELEN VAN STADSGAS NAAR AARDGAS. TRIOMF DER EXTREMISTEN. Krabbels van Knelis. 175 geleden jaar 6 leidde de Franse revolutie in. Philips vanaf f 98,- Honderdduizendste in Natuurbad. School op de Eng. Avondvierdaagse. Korfbal. De Meteoren. Grondverkoop. Bioscoopprogramma. Sieineiis Loewe Opta Nordmende Tolefniiken Erres Sony bruining PiGmaderm f2.95 PHILIPS SPECIAALZAAK De Franse revolutie is een van de meest tragische, zoniet de meest tragische pe riode in de Franse geschiedenis. Toen Lodewijk XVI in 1774 de regering van zijn grootvader Lodewijk XV over nam, werd zijn troonsbestijging door de meeste Fransen met gejuich begroet. Zij waren het regeren van Lodewijk XV bijzonder beu, omdat deze onder druk van verschillende van zijn maitresses, waaronder de beruchte Madame de Pom- padour, zijn verworven rijkdommen en Frankrijks aanzien in de wereld (door Lodewijk XIV op zo'n voortreffelijke wij ze verwezenlijkt) teniet deed gaan. Het verheugde de Franse bevolking, dat er nu eindelijk aan deze maitresse-heer- schappij een eind werd gemaakt. Boven dien leek Lodewijk XVI een bijzonder humaan en correct mens, die het liefste zag dat alle mensen gelukkig en tevre den naast elkaar en met elkaar leefden. Hij miste echter alle koninklijke eigen schappen en zou in wezen geen koning genoemd kunnen worden. Hij had niet de minste belangstelling voor staats- en politieke zaken, terwijl het hem aan alle capaciteiten ontbrak om zich aan zijn hof te doen gelden. Dit laatste werd hem ook zeer moeilijk gemaakt door de geprivilegieerde groe pen, die zich allerlei voorrechten hadden weten te verwerven in de tijd dat Frank rijk eigenlijk door 's konings lievelingen werd bestuurd. Ontevredenheid groeit. Deze groepen, de adel en de geestelijk' heid oefenden een steeds toenemende druk op de koning uit: zij waren het die in wezen regeerden dank zij de slappe koning, die op alles ja en amen zei. De gewone burgers en boeren (derde stand) werden hierdoor bijzonder benadeeld, wat uiteraard de nodige wrijving en ontevre denheid teweeg bracht. Bovendien werd de gewone adel verheven tot hofadel, terwijl er een steeds scherpere scheiding tussen hogere en lagere geestelijkheid tot stand werd gebracht. Deze beide feodale standen (adel en geestelijkheid) bezaten maar liefst 2/3 van de Franse bodem, waarvoor zij in tegenstelling tot de ge wone boeren geen „taille" (grondbelas ting) hoefden te betalen. Tevens stond de kapitalistische klasse in een krach tige economische positie, terwijl het door het „gildenverband" bijzonder moeilijk was tot deze groep door te dringen, vanwege allerlei bepalingen, waar men toch niet aan zou kunnen voldoen. Vooral onder de gewone lagere burgers en boeren heerste grote armoede. Het koningschap had de laatste jaren veel aan prestige ingeboet, de tijd van de Zonnekoning was voorgoed voorbij, terwijl de verlichte denkbeelden, die alom in west-Europa de kop opstaken, vooral bij de derde stand en speciaal bij de bourgeoisie dus het grootste deel der Franse bevolking veel gehoor vonden. De grote kans. Na het uitbreken van de oorlog van 1778-1783 tegen Engeland kwam de fi nanciële positie van Marianne danig in het slop. Verschillende ministers van financiën, Turgot, Necker, Calonne en Loménie de Brienne, ondernamen diverse pogingen om door opheffing van de be- lastingvoorrechten van adel en geeste lijkheid de ontzettende geldnood van de regering te lenigen, maar werden door de belanghebbenden zodanig tegenge werkt, dat alle maatregelen schromelijk mislukten, totdat tenslotte de Staten- Generaal bijeen werden geroepen. Toen zag de derde stand zijn kans schoon en eiste dat in één kamer zou worden vergaderd. Hierdoor zou het ver eiste overwicht in de kamer kunnen worden gerealiseerd, want de derde stand van de Staten-Generaal bestond uit de helft van het totaal aantal afgevaardig den. De adel weigerde met de derde stand in één kamer te debatteren, terwijl de geestelijkheid een aarzelende houding aannam. Toen, 17 juni 1789, verklaarde de derde stand zichzelf tot Nationale Vergadering en zwoer, toen de regering trachtte in te grijpen, dat zij niet eerder uiteen zou gaan, alvorens zij Frankrijk een con stitutie zou hebben gegeven. Van die dag af heette de Nationale Vergadering „Con stituerende Nationale Vergadering", ofte wel „Constituantie". Een bevel van de koning, dat inhield, dat de drie standen in drie afzonderlijke ka mers zouden moeten vergaderen, werd genegeerd. Het onslag van minister Necker gaf tenslotte de laatste stoot die de op scherp staande bom volkomen deed barsten. Toen op 14 juli 1789 het bericht van het Sierlijk, kompakt, praktisch Aan te sluiten op akku-, batterij- en netspanning le en 2e programma Stootvast doorzichtige afslultdeksel beschermt beeldbuis Gemakkelijke bediening, inschuifbare antenne. Zeer geschikt voor schippers, caravanbezitters en kampeerders en als 2e toestel thuis. SOEST VAN WEEDESTRAAT 18 TELEFOON 02955-2786 ontslag van minister Necker tot de Pa- rijse bevolking doordrong, ondernam een roerige volksmenigte een ware stormloop op de Bastille die werd beschouwd als het symbool van het absolutisme Een deel van de heerlijke rechten werd afgeschaft, terwijl enkele weken later in augustus 1789 voor het opstellen van een constitutie, welke op Amerikaanse leest zou worden geschoeid, een voorlopige declaratie van rechten van de mens en de burger werd aangenomen. De „Deela- raton des droits de 1'homme et du ci- toyen" bestond voornamelijk uit een op somming van allerlei rechten die de burgers onder een constitutionele rege ring zouden moeten bezitten, welke van overheidswege dienden te worden be schermd. Persoonlijke vrijheid, onschend baarheid van eigendom, vrijheid van denken en schrijven, gelijkheid voor de wet waren wel de voornaamste punten. De koning weigerde echter de verkla ring te tekenen, waarop het gepeupel van Parijs opnieuw in beweging kwam en hem dwong zich in de Franse hoofdstad te vestigen. Sindsdien beheerste Parijs de gehele re volutie, die de geschiedenis zou ingaan als één der meest bloedige, meest bloed van onschuldigen, in de mensengeschie denis. 125,plus 15 van de brutoprijs van de nieuwe kachel gegeven. Voor overige gaskachels, waaronder gas haarden 50,plus 15 van de bruto- prijs van de nieuwe kachel. Voor een keukengeijser 72,en voor een bad- geyser 125, Deze inruilvergoeding zal alleen worden toegekend als de inruil betrekking heeft op een toestel uit dezelfde groep. Het is dus niet mogelijk deze vergoeding te ontvangen voor een gaskachel bij de in ruil van een gasfornuis. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht akkoord te gaan met deze in- ruilregeling. Woensdag heeft de honderdduizendste zwemlustige het natuurbad in 1964 be zocht. Het was de 17-jarige Corry Burg man, Eigendomweg 2. Zij kreeg van de directie van het bad een abonnement voor het volgend jaar, van de heer Voskuilen een abonnement voor de rijwielstalling en van de exploitanten van het restaurant een waardebon die zij in het restaurant besteden kan. Ook ontving ze het boek van Soest. van 7 tot en met 10 juli 1964, een vierdaags flets-festijn voor jong en oud INLICHTINGEN KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 Om de overgang van stadsgas naar aard gas mogelijk te maken moeten gastoe- stellen omgebouwd worden. Het aardgas heeft niet alleen een hogere verbran- dingswaarde dan het stadsgas, maar ook andere verbrandingseigenschappen en het wordt onder hoge druk gedistribueerd. Bij de moderne toestellen met de zo genaamde normbranders is de ombouw zeer eenvoudig en kan ter plaatse ge schieden. Voor de ombouw van oudere toestellen zal zoveel mogelijk gebruik moeten worden gemaakt van ombouwsets en ombouwonderdelen. Dit jaar is de honderdduizendste bijzon der vroeg verschenen. Het vorig jaar was het in de tweede helft van juli. Nummer 99.999 was de heer J. Riemens, Molen straat 6 en nummer 100.001 Gerry Bos, 16 jaar, Smitsweg 45. Zij ontvingen ook een abonnement voor het volgend jaar. Er zijn in 1964 al meer dan 6000 abonne menten verkocht. Er komen steeds meer mensen op de Eng te wonen en daarmee kinderen. Van hen maakt een deel thans gelegen heid de noodschool van twee lokalen te gebruiken. Het zijn de eerste en tweede klas. Kinderen die nu in de tweede zitten zul- Ook in Soesterberg wordt dit jaar weer deelgenomen aan de Avondvierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond en wel van dinsdag 16 tot en met vrij dag 19 juni Er bestaat weer veel belang stelling voor deze mars, vooral bij de jeugd. Verdeeld over de vier dagen bedraagt de afstand 65 km, voor personen van 10 tot en met 13 jaar 40 km. Naar verkiezing kan men groepsgewijze of individueel deelnemen. Startplaats is achteringang St. Carolusschool, Fokker straat, Soesterberg. Op de laatste dag wordt een gezamenlijke route gelopen met als eindpunt de betonweg, waar men zich opstelt voor het défilé, door het dorp m. m. van de Harmonie „St. Jozef' en enige drumbands. Twee groepen van de korfbalvereniging „De Meteoren" zullen de volgende week deelnemen aan de avondvierdaagse in Baarn. Een seniorenploeg zou morgen deelnemen aan de seriewedstrijden van de Soester- bergse vereniging K.V.O., maar blijkbaar is het inschrijvingsformulier niet te bestemder plaatse gekomen, want de ploeg is niet ingedeeld. Er zullen morgen onderlinge wedstrijden door teams van „De Meteoren" gespeeld worden en op vrijdag 26 juni is er op het terras van het Soester natuurbad een tuinfeest. De gemeente zal aan de heer F. Timmer een strook grond verkopen van 67 m2, welke gelegen is aan de Plasweg. Het to taalbedrag van de verkoop is 1, Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „O Sole Mio" met de Duitse zanger Rex Gildo in een hoofdrol. Hij zingt vele bekende schla gers. „O Sole Mio" is dan ook een musi cal van het witte doek. Twee dansor- kesten tonen zich in deze film felle con currenten van elkaar. Het ene is rijk, het andere arm, maar het arme orkest zet het rijke op muzikale wijze de voet dwars en wordt ook rijk. Zondagmiddag een reprise van „Pels jagers van de Slangenrivier", waarin men Indianen vele gevechten met blanken kan zien leveren. Van maandag tot en met woensdag kan men een bandeloze Brigitte Badot iedere avond, om 8 uur, in de film „Bandeloos" zien. In de donderdagcyclus „Das Dreimaderl- haus" met Karl Heinz Böhm als Franz Schubert en Johanna Matz als zijn be langrijkste tegenspeelster Magda Schnei- der, de moeder van Romy, vervult ook een rol in deze film, terwijl Rudolf Schock de Schubertliederen zingt. Regis seur van de film is Ernst Marischka, die de bekende Sissifilms maakte. De overwmning van senator Barry Gold- water in de Californische voorverkie zingen is door gematigde republikeinen begroet met een ongematigd afgrijzen. Het best vindt men dat vertolkt in de nuchtere New-York Times, die consta teert dat het nu moeilijk zo met onmo gelijk is geworden nog te voorkomen dat de reactionaire extremist inderdaad tot kandidaat der republikeinen voor het presidentschap zal worden aangewezen op het partij convent, volgende maand in San Francisco. Dat is rondweg een ramp, zegt het blad, en het betekent dat de republikeinse partij doelbewust en met open ogen zichzelf de put inwerkt Deze interne teleurstelling binnen de partij kan men daarbuiten grif delen. Het is in het algemeen een somber teken dat zovelen in Californië zich hebben uit gesproken voor de ideeën van Goldwater, ideeën die duidelijk getekend worden door zijn pleidooi voor het gebruik van kernwapens in Vietnam. Het is een regelrecht onverantwoorde lijk ruig redeneren, waarmee Goldwater als hij ooit president zou worden, enorme ellende in de wereld kan aanrichten. Wereldpolitiek maakt men niet met een knokploegmentaliteit, maar door welover wogen handelen. Daarbij komt dat men een opvallende voorkeur voor uiterst extremisme niet alleen bij de republi keinen aantreft; dat de als negerhater beruchte gouverneur Wallace in het de mocratische kamp eveneens onverwacht succes had - zelfs in het noorden - stemt evenzeer tot nadenken. HOUDEN DQMES en MERENRINGEN LANGESTR. 26 TEL IA055 AHERSFOORT Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 3367 Dit zal in vele gevallen met niet geringe kosten aan arbeidsloon en materialen gepaard gaan. In tal van gevallen is het economisch niet verantwoord tot ombouw over te gaan. Als deze ombouw niet ten huize van de verbruiker kan geschieden zal het werk moeten worden verricht in een mobiele of stationaire ombouwwerkplaats. De ver bruiker wordt dan tijdelijk van een ander toestel voorzien dat hij van het gasbe drijf kan lenen. Als een verbruiker zijn oude toestel niet laat ombouwen maar tot aanschaffing van een nieuw toestel overgaat, dan be spaart het gasbedrijf de ombouwkosten van het oude toestel. Om de aanschaffing van zoveel mogelijk nieuwe toestellen te bevorderen wordt een inruilvergoeding gegeven. Voor een kook- en baktoestel wordt 15,per brander plus 15 van de bruto prijs van het nieuwe toestel gegeven. Onder 'n brander wordt ook verstaan een brander in de oven en een centrale aansteekin- richting. Voor een muurkachel wordt len voor het derde leerjaar naar de school in de Kerkebuurt moeten als er geen andere oplossing gevonden wordt. Dan zullen nog meer kinderen over de rijksweg naar school moeten. Ook de openbare kleuterschool op de Eng moet uitgebreid worden. Het ligt in de bedoeling de twee lokalen van de lagere school te bestemmen voor de kleuters en voor de kinderen van de lagere school zal een nieuw noodgebouw geplaatst worden aan de Molenstraat. Wat dit gaat kosten is nog niet bekend, maar voorlo pig is een bedrag van 50.000,ter beschikking gesteld. Het ligt uiteraard in de bedoeling een school op de Eng te bouwen die geen tijdelijk karakter heeft. Zolang de nieuwe noodschool niet ge plaatst is zal de situatie ongewijzigd blijven. De school in de Kerkebuurt en de o.l.s. Soest-Zuid zullen hun aandeel moeten blijven leveren in het opvangen van leer lingen die nog niet op de Engschool te recht kunnen. Smaad voor de natie. Wellicht speelt in dit alles wel enigszins mee dat vele Amerikanen slecht kunnen verkroppen dat ze als machtigste staat ter wereld toch niet altijd en overal hun zin kunnen krijgen. Tegenslagen als in Vietnam worden door velen gevoeld als een smaad voor de natie, een gemis aan eerbied voor de Stars and Strips en ze geloven dat zoiets voorkomen had kun nen worden als „ze" in Washington maar wat flinker waren geweest. Nu, Goldwater laat er geen twijfel aan bestaan dat hij flink is. In de Californische primaries ging het tussen Goldwater en gouverneur Rocke- feiler van New-York, achter wie zich voor deze gelegenheid alle anders den kende strevers naar de kandidatuur had den verenigd alleen om de verkiezing van Goldwater te voorkomen. Want ze zijn ervan overtuigd dat het opstellen van een onbehouwen figuur als deze se nator niet alleen betekent dat Johnson op zijn sloffen de presidentsverkiezing As je 't ming vraogt dan mok zeige dat 't woensdag weer dik veur mekaor was. Nie veur ming, waant jon- ges, jonges wat was 't heet en zuk drinke om 'n bietje overend te blieve. 't Was dik veur me kaor veur de bejaorde van boove de zèuvetug, die mit zo'n drie- hongderd manne en frommese binne gaon rieje mit minse die auto's hebbe en die neit op 'n kilemeter of 'n dubbel tje kieke. Ikke was d'r nie bie omdak wel 'n fiets maor geen auto heb en ok nie omdak nog geen zeuvetug bin al schiet ikke best op. Jonges, wat hebbe die bejaorde 'n schik ehad hek zo eheurd. Vreuger wiere die minse op leeftied ouwe van daoge of ok wel oudjes eneumd, maor bejaorde klink veul beeter, waor of nie. Zullie hebbe schik ehad veur tien en da kon allegaor omdat noeng alles ken en vreuger niks. Vreuger zeeje wullie, jonges, jonges, wul- lie hebbe zo'n riek laand, maor ajje be- jaord was dan was je heul vaok bar arm ok. Das d'r noeng nie meer bie en noeng hebbe wullie niet zo'n riek laand meer, maor de minse kenne veur mekaor wat meer misse en de staot zeit ok dat be jaorde minse 't nie straotarm motte heb be. Nie dajje van die A.O.W. duure sleeje ken koope, maor das gin raamp, waant minse mit groote en kleine sleeje die hebbe d'r niks op teuge die bejaorde mannen en frommesse 'n daggie met uut te neemen. Ikke zit gewoon af te telle dak ok as bejaorde met mag. De leste jaore gan die bejaorde nie meer in eene laange stoet op pad, waant denkerom dajje dan int verkeer vastraokt, maor in twee groepe en graog de Veluwe op, waant ajje richting Amsterdam gaot dan kommie van zien leevesdaoge nie meer terug, zo drok is 't daor. De manne die dat rieje veur mekaor maoke hebbe al zitte praote van allee- nig busse laote rieje, maor das niks as je 't ming vraogt. Nie veur die bejaorde, maor ok nie veur de sjeffeurs Van die hongderd auto's. Die stumpers motte dan allegaor tuus- blieve en das gin wark. Die binne wel nie bejaord, maor die hebbe net zoveul schik. As 't zo mot weeze dan maor mit drie of vier of veur ming part vief of zes groepe rieje, maor nie mit busse, waant dan hebbe maor vief sjeffeurs schik om- dattie bejaorde zo'n schik hebbe en noeng hongderd. Waor of nie. en bescherming wint, maar dat hun republikeinse partij er de kwade naam mee oogst, de vergaar bak te zijn van allerlei extremisten, waarvan de John Birch Society wel de onguurste exponent is. Een dergelijke kwalijke reputatie raakt men niet gauw meer kwijt: ze kan daardoor ook nog volgende verkiezingen kosten. Zelfs het eenheidsfront tegen Goldwater bleek echter niet voldoende: de senator is nu bijna verzekerd van genoeg stem men om op het partijconvent in de eerste stemming al te winnen. Tenzij toch nog redelijker elementen als bij voorbeeld Scranton of misschien zelfs iemand als Nixon, hoewel die door vorige keer te verliezen niet in de gratie is, op het laatste nippertje naar voren ko men. Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Club van vier. De Britse labourleider Wilson heeft bij zijn bezoek aan Moskou de suggestie gedaan dat de Grote Vier afspreken voortaan iedere herfst hijeen te komen aan het begin van de grote vergadering der Verenigde Naties. Zijn argumenten hiervoor zijn niet onredelijk. Juist het zo ongeregeld bijeenkomen geeft de sa menkomsten van de Grote Vier een ge weldige nadruk. Algemeen gaat men er enorm veel van verwachten. En boven dien komt men dan altijd bijeen omdat een heel groot probleem erg urgent is, zodat de kleinere zaken haast geen plaats op de agenda vinden Door perodiek sa men te komen kan men niet alleen aan die kleinere dingen ook werken, maar bovendien staat het delibereren over de grote dan niet zo onder de pressie der omstandigheden. Opvallend is dat Chroesjtsjow te ken nen gaf hiervoor ook wei iets te voelen. De chinezen zullen dat ongetwijfeld pro pagandistisch uitbuiten door te zeggen dat Chroesjtsjow daarmee aantoont dat hij en de kapitalisten één pot nat zijn Dat kan de Rus nooit welkom zijn. maar zwaarder weegt voor hem waarschijnlijk het inzicht van de relatief rijke industri ële naties, van welk politieke structuur ook, er geen belang bij hebben elkaar dwars te zitten. Daarmee verzwakken ze niet elkaar alleen, maar ook hun totale groep tegen de steeds groeiende macht en eveneens - zie de handelsconferentie van Genève - steeds toenemende eisen van de arme meerderheid in de wereld Vreedzame coëxistentie wordt van een fraaie leuze om agressiviteit te beman telen steeds meer tot een dwingende noodzaak voor het behoud van de sa menhangende welvaart van de rijke na ties, waartoe Rusland nu eenmaal ook behoort. Het is alleen een droom te den ken dat Chroesjtsjow daarmee ophoudt communist te zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 11