DE DUITSE GEEST. Dichterlijk dagboek. Het woonwagenkamp aan de Middelhoefseweg. HET OOG GERICHT OP LEUK NIEUWS. V.V.V.-nieuws. Aanschaffing noodlokaal. Geen spreekuur. Morgen en zondag waterpolotournooi. Bedrijfssportcompetitie besloten met zwemwedstrijden. Onderlinge wedstrijd S.E.C. VRIJDAG 12 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 45. SOESTER (0OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post f 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De uitlatingen van de Duitse minister Seebohm, die de Sudeten-Duitsers weer zou willen laten terugkeren naar hun thans Tsjechisch gebied en die meent dat dit gebied, zoals het door Hitier ook werd afgedwongen, eigenlijk bij Duits land hoort, hebben uiteraard nogal wat stof doen opwaaien. Zoveel zelfs, dat hij bij een volgende spreekbeurt speciaal de Nederlandse pers haar kritiek verweet, al zijn het zeker niet alleen de Nederlanders, die hem zijn uitlatingen kwalijk nemen. Ook in west-Duitsland zelf is er veel kritiek op, maar bondskanselier Erhardt heeft dan wel met Seebohm gepraat, hem echter niet laten vallen, zoals hier en daar wel verwacht werd. De heer Seebohm heeft met zijn uitla tingen de Duitse zaak internationaal gezien zeker geen goed gedaan. Vooral in oost- maar toch ook in west-Europa wekt dit weer herinneringen op aan Duitse aanspraken, die al tot driemaal toe tot bloedige oorlogen hebben geleid. Bij het verdrag in Munchen in 1938 wist Adolf Hitier Engeland en Frankrijk te dwingen in te stemmen met zijn bezet ting van Sudetenland, waardoor Tsjecho- Slowakije open kwam te liggen voor la tere verovering. Het betekende de dood steek voor de Tsjechische democratische republiek. Na de oorlog is dit gebied na tuurlijk weer bij Tsjecho-Slowakije geko men, maar voor de bewoners van Duitse afkomst was er toen uiteraard geen plaats meer Het herstel dat minister Seebohm na streeft verwekt bij de omringende volken, en zeker ook bij Rusland, natuurlijk weer de vrees voor Duitse agressie Het is niet zozeer de politiek als juist deze vrees, die de geallieerden deden besluiten Duitsland verdeeld te houden. De Westduitse politici blijven natuurlijk steeds streven naar hereniging van west en oost-Duitsland en velen menen, dat deze scheiding in het leven werd geroe pen om politiek-ideologische redenen, om Duitsland althans gedeeltelijk com munistisch te maken. Dat is echter slechts een gevolg van de eigenlijke be doeling, waar oorspronkelijk ook de wes terse geallieerden mee instemden, n.1. het zo agressief gebleken Duitsland verdeeld te houden, opdat het niet weer een drei gende macht in Europa kan worden. Die vrees leeft bij Rusland en zijn bondge noten zo mogelijk nog sterker dan in het westen. Ook in Rusland beseft men natuurlijk best, dat men het Duitse volk niet voor eeuwig gescheiden kan houden, want dat dit dan juist steeds een bron van onrust zou worden in Europa. Maar men wil dan een militair zwak Duitsland of in ieder geval een bevriend Duitsland in het hart van Europa zien, opdat het nooit weer oost-Europa kan bedreigen. Nu langzamerhand west-Duitsland weer een blad van de mond kan blazen, ja zelfs weer tot een van de machtigste staten van Europa zich ontplooit, is het van een Westduitse minister wel bijzon der onverstandig om nu weer met re vanchistische ideeën over tot Duitsland te behoren gebied aan te komen. Dat maakt de buren alleen maar kopschuw tegen dit Duitsland, dat zich in de laatste eeuw nu niet bepaald een vredelievende reputatie heeft opgebouwd. Seebohm's uitlatingen zijn dan ook be paald niet bevorderlijk voor de vreed- Mevrouw De Jongh-van Valckenstein Zit zuchtend in de volle trein. Haar koffer heeft ze in het net, Haar weekend-tas er naast gezet. Voorheen was haar vakantietrip Per Pullmanntrein of luxe schip Naar oorden vol van romantiek, Bestemd voor eerste-klas-publiek! Maar vorig jaar, dat viel niet mee, Heeft z'aan de Middellandse Zee Juist op een morgentocht-te-voet Haar eigen schilleboer ontmoet! Genageld stond ze aan de grond Geen adem had ze in haar mond; Wel transpiratie op haar neus, Het was ontzettend, nee affreus! Het zal dit jaar nog erger zijn. Haar naaister gaat per stoombootlijn En met een club naar 't Noorse fjord, Dat zo óók al onveilig wordt. De melkboer zoekt de zomerzon In 't vroeger zo apart Menton; Haar dikke slager Van der Schuit Rust nu in Interlaken uit. Haar tuinman doet ook al zo mal, Voorheen nét goed voor Berg en Dal, Gaat hij met het Hotelplan mee En schept straks op van Wörtersee. De juf van de pianoles Gaat ruim een week per Zonexpress Kamperen aan d'Azurenkust, Vroeg „of mevrouw nog peultjes lust!" Mevrouw De Jongh-van Valckenstein Kan in het buitenland niet zijn; En daarom gaat ze, uit haar hum, Dit jaar naar 't stille Castricum! JAAP MIJDERWIJK. zame hereniging van west- met oost- Duitsland. Dat zien vele Duitsers ook wel in en sparen daarom hun kritiek de minister ook niet. Als zulke gedachten weer door officiële Duitse persoonlijkhe den worden geuit, dan kan west noch oost nog veel voelen voor een Duitse hereniging. Dan blijkt het Duitse volk nog niet ge leerd te hebben en zullen we rustig moe ten wachten op volgende generaties, in de hoop dat deze zich een beter en rus tiger deel van een volkerengemeenschap kunnen tonen, alvorens het veilig is om van Duitsland weer één staat te maken. Op de grens van Amersfoort en Soest ligt aan de lommerrijke Middelhoefseweg het fraaie woonwagenkamp van de gemeen te Amersfoort, Soest en Doorn, dat door Amersfoort beheerd wordt. Een jaar geleden was er helemaal geen sprake van een fraai kamp, want toen stonden de 70 wagens met hun bezetting van zo'n 350 mensen aan de Soesterweg, dicht bij de overweg naar Amersfoort. Dat noodkamp was niet veel zaaks en wie bij regenachtig weer niet uitkeek liep de kans in de modder om te komen. „Het is een rustig kamp", aldus chef toezichthouder Pieters, die wel blij is dat er spoedig een voetbalterrein voor de sportieve kampjeugd komt, want de rust werd wel eens verstoord als op het ter rein van een landbouwer gevoetbald werd en deze daartegen terecht bezwaar had. „Het is een rustig kamp en helemaal geen zwijnenboel, zoals het vroeger wej eens was. Vroeger modder, stof en roipmel, nu boxen, eigen schuren, eigen toiletten en sinds enige maanden zelfs douches. De gemeente Amersfoort besteedt grote In november van het vorig jaar werd het nieuwe kamp in gebruik genomen en dat was niets te vroeg, want vooral in de winter is een kamp als een modder poel een ramp. Wie het kamp bezoekt staat versteld van het keurige uiterlijk en de nette „straten" tussen de wagens, waaronder bijzonder mooie exemplaren. Chef-toezichthouder A, N. Pieters en zijn vier assistenten, de toezichthouders C. van 't Hof, Joh. Houtveen, J. van Werk hoven en J. J. Mulder hebben dan ook geen bestaan dat gevuld is met strijd te gen de rommel, want dat is verleden tijd. Vroeger hadden nijvere autoslopers - en velen houden zich in het kamp met sloop bezig - nog wel eens de neiging Foto Drukkerij Smit. aandacht aan het kamp. Mej. W. Adank is er sociaal werkster met een dagtaak en vooral rond de tijd van het invullen der formulieren voor de kinderbijslag is er heel wat voor haar te doen. Hoofdonderwijzer Snel zwaait de scepter in de kampschool en er is een kleuter school. Maatschappelijk werker H. Buij- telaar verzorgt sport, spel en ontspan ning en daarbij komt het ontspannings gebouw goed van pas. Dansen, filmvertoningen, wedstrijden, maar ook cursussen, kook- en andere lessen, terwijl m dit gebouwtje de rl£. nachtdienst met kerstmis gehouden wordt. van de grond bij hun wagen een opslag plaats van oud roest te maken, maar dat gebeurt niet meer, want nu staan boxen ter beschikking van de sleutelaars. Zeventig wagens in het kamp en vijf in het passantenkamp dat bestemd is voor de trekkers, de zwerflustigen onder de woonwagenbewoners, die nooit lang op dezelfde plaats blijven. Het kamp wordt uitsluitend bewoond door gezinnen en klein zijn die over het algemeen niet. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat er voor de kampkinderen een eigen school aan de Soesterweg staat. Er wordt streng de hand gehouden aan de leerplichtwet, want het is helemaal niet nodig dat het percentage van men sen die niet lezen en schrijven kunnen onder woonwagenbewoners groter is dan onder mehsen die een huis bewonen. Autoslopers, dekenverkopers, maar ook metselaars, stucadoors, een stratenmaker en een voorman van het Amersfoortse gas- en waterbedrijf wonen in het kamp. Zij wonen over het algemeen liever in een wagen dan in een huis al gebeurt het ook wel eens dat ze bij een huwe lijk de wagen verlaten en in een woning trekken. Foto Drukkerij Smit. Aalmoezenier pater Verbart leidt iedere zondag een dienst in de kapelwagen. Aan diensten van andere kerkgenoot schappen is geen behoefte. Onder de bewoners van huizen zijn vele autobezitters, maar de bewoners van het woonwagenkamp aan de Middelhoefseweg bezitten per gezin minstens 1 auto, dus de welvaart heeft bij het kamp niet stil gestaan. In vele wagens is een televisietoestel en dit maakt dat de bewoners van 't kamp, voorzover ze volwassen zijn, een huise lijke aard hebben. De jeugd vliegt nog wel eens uit voor een trip naar Amers foort. Er heerst een gemoedelijke sfeer in het kamp. Chef-toezichthouder Pieters kent iedere bewoonster en bewoner bij de voornaam en dat het heel gewoon ge vonden wordt dat deze gebruikt wordt wijst op de goede verstandhouding. De bewoners van het kamp hebben alle maal de Nederlandse nationaliteit en ze zijn inwoners van Amersfoort. Ze wonen anders dan wij en daardoor hebben ze een wat andere leefwijze dan wij, die wat hartelijkheid en gastvrijheid betreft in ieder geval gunstig bij onze leefwijze afsteekt, want hartelijk en gastvrij zijn de bewoners van het kamp en hun kinderen zijn verzot op een foto graaf die hun afbeelding voor het na geslacht bewaart. Dat kunt u wel zien. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht akkoord te gaan met het voor stel 3950,ter beschikking te stellen voor de aanschaffing van een noodlo kaal. Het betreft een lokaal dat ge plaatst is bij de christelijke lagere school aan de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg. Dit lokaal is indertijd door het bestuur van deze school aangekocht. Thans wil het schoolbestuur dit lokaal verkopen en aan het college is gevraagd of de gemeente het wil kopen. Burge meester en Wethouders wijzen erop dat het leerlingenaantal in Soesterberg met ingang van het nieuwe cursusjaar zoda nig zal zijn dat minstens 1 en wellicht 3 klassen niet in de bestaande scholen kunnen worden gehuisvest. Het school bestuur heeft er geen bezwaar tegen dat dit lokaal na de overname door de ge meente bij de christelijke school blijft staan en dat het eventueel aan de an dere school in gebruik gegeven wordt. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de heer Van Zadelhoff, wethouder van openbare werken, maandag a.s., ver hinderd is zijn wekelijks spreekuur te houden. Morgenavond, om 6 uur, en zondagavond om half zeven beginnen de wedstrijden van het nationale waterpolotournooi dat in het Soester natuurbad gehouden wordt. De beste spelers van ons land doen hieraan mee en de wedstrijden kunnen beschouwd worden als een voorselectie van de Olympische Spelen te Tokio, ter wijl het een volledige selectie is voor de wedstrijden welke op 20 juni voor jeugdploegen in Engeland gehouden wordt en de inter-geallieerde kampioen schappen, waaraan een Nederlandse ploeg deelneemt. De wedstrijden worden georganiseerd door de vereniging „De Duinkikkers", onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond. De organisatiecommissie wordt gevormd door de heren J, Elderman, G. Dietrich, A. J. Brink en D. J. Kat. De heer Peet vertegenwoordigt het ge meentebestuur en het stichtingsbestuur van het Soester natuurbad en de heren W. Schunselaar, dr. M. van Driel en Th. Schneider de Soester Zakenkring. Gemeente en Zakenkring zijn garant bij een eventueel financieel tekort. De heer H. Keetelaar is als technisch adviseur van de KB.ZB. aanwezig. Het programma luidt: ttt Zaterdag: 18 uur: Nat. jeugd team-kring Midd. Ned. 18.45 uur: Den Haag-Rotterdam. 19.30 uur: Nat. jeugdteam-Ned. mil. team. 20.15 uur: Den Haag-Amsterdam. Zondag: 18.30 uur: Midd. Ned.-Ned. mil. zevental. 19.15 uur: Rotterdam-Amsterdam. 20.15 uur: finale. 21 uur: prijsuitreiking door vertegen woordigers van het organisatiecomité, de Soester Zakenkring en de gemeente. Door de Avia is een grote wisselbokaal voor deze wedstrijden beschikbaar ge steld en door de gemeente 11 medailles voor het zevental, plus vervangers, dat uitmunt in lair play. De heren Planjer. Van Feggelen en De Boer van de K.N.Z B. zullen beoordelen aan wie deze medailles toekomen, Gisteravond is de bedrijfssportcompetitie in het Soester natuurbad besloten met zwemwedstrijden. Hedenavond vindt in het openluchttheater de prijsuitreiking plaats en op vrijdag 26 juni is er in het casino te Soesterberg een feestavond. Beide bijeenkomsten kunnen door de deelneemsters en deelnemers aan de competitie op vertoon van hun deelne merskaart gratis bezocht worden. Een verrassing bij de wedstrijden van gisteravond was de nederlaag van Dalco- zwemster Hilde Veenendaal, die door Willy v. d. Brink van de gemeente ge klopt werd. Uit wanhoop sprong pa Vee nendaal gekleed in het water, hetgeen door het publiek op prijs gesteld werd. De uitslagen zijn: 50 m schoolslag dames: le serie demi finale: 1. Willy v. d. Brink, gemeente, 51.7 sec. 2e serie demi-finale: 1. Hilde Veenendaal, Dalco, 49,3 sec. Finale: 1. Hilde Veenendaal, Dalco, 49,3 sec. 2. Wil ly v. d. Brink, gemeente, 50,9. 3. Nel Brons, Dalco, 51,2. 4. Annette Ramge, politie, 53,2. 50 meter schoolslag heren: le serie demi- finale: 1. Anton Reurink, Foxboro, 41,5. 2e serie demi-finale: 1. Harry Boonstra, Foxboro, 444. Finale: 1. Anton Reurink, Het nieuws in de kranten is over het algemeen niet zo prettig, maar soms wel Zo heeft men kunnen lezen dat in de r.k. kerk te Liessel een bovengebit gevonden werd. De pastoor ging op zoek naar de eigenaar of eigenares en een bejaarde vrouw vroeg het aan haar te willen geven omdat het van haar man was. Verwonderd vroeg de pastoor hoe het mogelijk was dat ze het gebit van haar man in de kerk kon laten liggen. Ze antwoordde dat ze het altijd meenam. Bij haar afwezigheid at hij altijd het soepvlees uit de pan, maar niet als hij zijn gebit niet in zijn mond had, want dan kon hij het niet bijten. Leuker nieuws dan moord, doodslag, aanranding enz. Enige tijd geleden hebt u een nog mooi er verhaal kunnen lezen. Een bejaarde vrouw rukte hevig bij een arts aan de bel en sleurde hem bijna mee omdat haar niet meer zo jonge dochter dreigde te stikken. Ze had een gulden ingeslikt. De gulden werd verwijderd en verwonderd vroeg de dokter hoe het mogelijk was dat een gulden zo stevig in het keelgat geklemd was. De met de verstikkingsdood bedreigde antwoordde dat ze met haar moeder „open spaarpot" gespeeld had. Beide vrouwen zaten aan tafel, ieder aan een kant. Naast zich hadden ze een sta peltje guldens. De monden werden zo ver mogelijk opengesperd en guldens werden zuiver en onzuiver geworpen. Bij 'n zui vere worp was het hap en de buit was binnen. Moe had een beetje hard gegooid en de gulden was stevig klem geraakt in de keel van dochter. Leuker nieuws dan moord, doodslag, aanranding enz. KANTMAN. Foxboro, 39.7. 2. Ben Borgman, Foxboro, 42,2. 3. Karei Limpen, Foxboro, 45,4. 4. Harry Boonstra, Foxboro, 47.4. 50 meter vrije slag dames: le serie demi finale: 1. Hilde Veenendaal, Dalco, 38.2 2e serie demi-finale: 1. Willy v. d. Brink, gemeente, 38.0. Finale: 1. Willy v. d. Brink, gemeente, 37,1 2. Hilde Veenen daal, Dalco, 37.8. 3. Thea Géval, Dalco, 41,7. 4. Lia Smit, Dalco, 46,5. 50 meter vrije slag heren: le serie demi finale: 1. Anton Reurink, Foxboro 32,2. 2e serie demi-finale: 1. Harry Boonstra, Forxboro, 32.8. Finale: 1. Anton Reurink, Foxboro, 32,9. 2. Dirk Knuttel, De Muijnk, 33,6. 3. Jan van Noen, Foxboro, 34.0. 4. Albert Kas, Dalco, 35,4. 4 x 50 meter vrije slag, estafette: 1 Dalco, 2.45,3 min., met mej. Veenen daal, mej. Smit, Veenendaal en Kas. 2. Foxboro, 3.11.7 min., met mej. Van Lu- neschlorf, v. Essen, Boonstra en Reurihk. 3. Gemeente, 3.34.4, met mej. v. d. Brink, mej. Van Doorn, Kok en Woudenberg. 4. Pribor, 3.34.9, met mej. Hoed, mej. J. Kamerbeek, Guds en Vonk. Morgenavond, om 7 uur. speelt een team van S.E.C.-juniores, die naar de seniores overgaan, een wedstrijd tegen een team van bestuursleden, jeugdleiders en leden van de elftalcommissie. De heer A. W. Veenendaal is scheidsrechter. De opstel ling van de ploegen is: Bestuur: doel M. v. d. Broek: achter B. van Vliet en W. Pureveen sr.: midden G. v. Duinkerken, L. Ruttenberg en Th. Manten: voor P. Schrijvers, W. Boer boom, D. Hanasbei, J. Veldhuizen en T. Wijnands. Jeugd: doel H. Lub; achter J. Krijt en H. Rijkaard; midden K. Vink, W. Brou wer en W. Pureveen jr.; voor D. J. v. d. Broek, P. v. Soest, J. Brouwer, R. Dor- restein en P. Elderman. Met deze mooie dagen moet u eens den ken aan uitstapjes in de omgeving. Kent u het Openlucht Mueum in Arnhem? Velen kennen de naam, maar niet de werkelijkheid. Gaat u daar eens heen, het is er zo echt „Hollands". Wij hebben aardige folders, die u een indruk geven. Wilt u fietsen in onze eigen provincie, denkt u dan aan ons U.M.O.-rijwielkaar- tje of het provinciekaartje. Deze kaartjes leiden u langs mooie, goed aangegeven wegen en u leert de streek „dicht bij huis" goed kennen. Voor de kinderen, die nog geen vakantie hebben is een middag naar Dierenpark Amersfoort een feest. Leerzaam is het om het Muiderslot te be zoeken, dat ook al weer niet te ver uit de buurt ligt, om er op een VTije middag heen te trekken. Ook hierover kunnen wij u inlichten. Voor de ouderen is er een goed bericht. De dagtochten van de firma Tensen zijn binnen. Het programma ligt voor u klaar.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1