OPENBARE MUZIEKLES. HET OOG GERICHT OP WANDELEN. AUTO'S VERONGELUKTEN. ACROBATIEK IN HET VERKEER. Officiële mededelingen. Vertraagde uitslag. Aanleg van sportvelden. Tennis: Jeugdteam kampioen. Efficiency-onderzoek. Oud-internationals komen. Verkoop van grond. Algemene vaardigheidsdag. Katholiek Vrouwengilde. DINSDAG 16 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 46. soesiïr Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WE EDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 In de openbare lagere school aan de Bonifaciusstraat is een openbare muziek les gegeven die tevens een demonstratie was van het algemeen vormend muziek onderwijs aan schoolkinderen, waarvoor de gemeente dit jaar een flink bedrag uitgetrokken heeft. De directeur van de Amersfoortse Mu ziekschool, de heer J. van Vlijmen ver welkomde in het bijzonder wethouder K. de Haan waarna de heer P. J. A. Suringa met een aantal kinderen het zien hoe het bij een les in algemeen vormend muziekonderwijs toegaat. Toonladders werden behandeld, de ver schillen tussen kruisen en mollen be sproken en tenslotte werd de bekende Soest heeft namelijk een dependance van deze school en op verscheidene plaatsen in de gemeente wordt les gegeven. Binnenkort zal de woning naast de school in de Kerkebuurt voor een deel ten behoeve van het onderwijs door de Amersfoortse Muziekschool inge richt worden. Na de zingende kinderen de spelende kinderen. Garwin Gijsing - met Hilde Bervoets aan de piano - is met zijn trompet nog wel geen Harry James Eddy Calvert of Billy Mo, maar hij kan er al heel aardig mee overweg. Hetty Meijer en Marijke Zaal berg brachten samen verdienstelijk een sonate van Paisible op hun blokfluiten, fiere pinksterblom al zingend in herin nering gebracht. Zo ook de wielewaal. Dit algemeen vormend muziekonderwijs duurt voor leerlingen van de tweede en derde klas van de lagere school twee jaar. In het eerste jaar krijgen de kinde ren tweemaal per week 45 minuten les en in het tweede jaar eenmaal per week. Desgewenst kunnen kinderen die 1 jaar A.V.M. met voldoende resultaat hebben doorlopen een instrument kiezen. Voor leerlingen van de vierde klas duurt de cursus ook 2 jaar. Zij kunnen na een half jaar al een in strument kiezen. De kinderen van de vijfde en de zesde klas mogen direct een instrument kiezen als ze met A.V.M. beginnen. Naast het Algemeen Vormend Muziekon derwijs omvat het onderwijs van de Amersfoortse Muziekschool Dalcroze Rit miek, waarmee het kind door middel van bewegen op en luisteren naar toon hoogte, dynamiek en ritme de muzikale vorming ontvangt. Aan strijkinstrumenten viool, altviool, cello, contrabas, gamba en vedel; aan blaasinstrumenten de houten blokfluit, dwarsfluit, hobo en klarinet en de kope ren hoorn, trompet en trombone, ver der gitaar, piano, orgel clavecimbel, spi net, akkordeon en slagwerk. Voor dit alles kan men bij de Amersfoortse mu ziekschool terecht Foto Drukkerij Smit. terwijl Christine Kooy zich heel dapper met haar cello aan het werk van Bach waagde, waarmee ze de cantor van Leip- zig zeker niet teleurstelde. Riekje Pels speelde op dwarsfluit een gaaf allegro van Marcello en Fred Kwant bespeelde op prijzenswaardige wijze zijn gitaar. Hilde Bervoets, die driemaal goed begeleidde, speelde solistisch een werkje van Handel, terwijl Wietse de Jong door haar clarinetspel van goede studie blijk gaf. Claartje van Peijpe, die begeleid werd door Margreet Nijdam aan de piano deed erg haar best op haar viool met een werk van Küchler in de stijl van Vivaldi en niemand nam het haar kwa lijk dat ze even de draad kwijt raakte, want ze speelde mooi. Wethouder K. de Haan sprak een slot woord. Hij prees het contact van Soest met de Amersfoortse Muziekschool en noemde het een gelukkige omstandigheid dat de woning naast de school in de Kerkebuurt tot dependance ingericht kan worden. Hierdoor zal grotere muzikale belangstelling ontstaan en de wethouder sprak de wens uit dat hoe langer hoe meer Soester kinderen muziekonderwijs zullen ontvangen. Hij dankte de heer Van Vlijmen voor zijn aandeel in de muziekopleiding van de Soester jeugd en de kinderen voor het gebodene. mis werd het Ave Maria van A. Haagh gezongen. Kapelaan Ten Barge, geestelijk adviseur, droeg de Mis op voor de levende en overleden leden van het K.V.G. en hield een toepasselijke preek. In het parochiehuis werd koffie met ge bak gebruikt, de koorleidster en pianiste ontvingen bloemen en bonbons, en het nieuwe programma werd besproken. Mevr. Robijns bracht enkele nieuwe ideeën naar voren, zoals het oprichten van een jongerengroep, het houden van een verdiepingsavond in plaats van de tot nu toe gebruikelijke verdiepingsdag en een gezellig avondje uit met een sou peetje tot besluit in plaats van het jaar lijkse reisje. Mevr. Janssen-Mineur vroeg belangstel ling voor het werk van de landelijke or ganisatie voor chronische zieken „De Zonnebloem" en verzocht de dames mee te gaan naar de as. vergadering in Amersfoort en zich op te geven als col- lectante voor de kerkdeurcollecte ten behoeve van dit werk. Mej v. Waardenburg, leidster van de Huishoudehjke- en Gezinsvoorlichting, gaf een overzicht van het werk van deze stichting, die adviezen geeft op allerlei gebied, cursussen geeft in naaien, koken, bloemschikken, bejaardengymnastiek etc., demonstratie-avonden en lezingen en vouwbladen uitgeeft met huishoudehjke tips. Zij nodigde de dames uit voor een bezoekje aan het Anna Paulownahuis tijdens de adviesuren, elke morgen van 10-12 uur. Na de pauze vertoonde kapelaan Ten Barge schitterende kleurendia's en ver telde van zijn recente reis naar Palestina. Er was zeer veel belangstelling voor deze mooie avond, die ook werd bezocht door de Moeder Overste en een groepje zus ters van Mariênburg. Seniores en juniores van de wandelsport afdeling van de gymnastiekvereniging Olympia hebben zaterdag deelgenomen aan de „Open het Dorp"-tocht te Arn hem. De juniores hepen 15 km onder leiding van de heer W. A. Suman en de seniores 20 km onder leiding van de heer L. Vo gel. Bij aankomst hoorden ze dat de uitslag pas na IV2 uur bekend gemaakt zou wor den, zodat ze zonder uitslag naar huis gingen en verwachten dat deze schrifte lijk zal komen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld twee sportvelden aan de Bosstraat te laten aanleggen. De kosten worden op 262.325,— geraamd. Er is nog een restant-krediet van 104.100, voor de aanleg van sportvelden beschik baar, zodat een aanvullend krediet ver leend moet worden. Voor verlichting van het gehele terreinencomplex aan de Bos straat wordt 20.000,door het college van B. en W. gevraagd en voor de bouw van een kleed/clublokaal ten be hoeve van de voetbalvereniging S.E.C. 56.100,—. S.E.C. moet de helft betalen van het clubgedeelte van het lokaal. Dat is 11.000,—. Voor de bouw van een ingang en kassa bij het S.E.C.-terrein is 10.000,nodig en voor de aanleg van een honkbalveld aan de Bosstraat ƒ14.200. De uitbreiding van het clubgebouw van de M.H.C. Soest en de vergroting van de kleedruimte van de hockeyclub zal 29.000,vergen. De aanleg van een korfbalveld ten be hoeve van de vereniging „De Meteoren" is 62.000,Hierin zijn begrepen de kosten voor aanvullende akkomodatie. Diverse kleine voorzieningen aan het kleedgebouw van V.V.Z., het kleedgebouw van de voetbalverenging Soesterberg, het kleedgebouw van de handbalvereniging B.D.C. en de tribune van S.E.C. eisen een bedrag van 7260, De totale kosten van al deze werkzaam heden bedragen 351.000,en het colle ge van B en W. heeft de raad een kre diet gevraagd om de werkzaamheden te kunnen laten uitvoeren. Als inkomstpost wordt gerekend op 15.850,—. Het A-team van de Tennisclub Soest is kampioen geworden door het behalen van een 3-2 overwinning op Spieghel C. Het Soester team moet promotiewedstrijden spelen. E. Schuuring-F. van Wijk 6-0 6-3. Mej. R. Mirck-mej. F. Haas 0-6 0-6. E. Schuu ring en R Kuiphof-F. van Wijk en R. Krijn 6-3 6-4. Mej. R. Mirck en T. Mirck- mej. F. Haas en J. Haas 6-4 2-6 4-6. Mej. R. Mirck en R. Kuiphof-mej. J Haas en R. Krijn 6-2 7-5. Soest 1 verloor met 3-5 van Amteno. De uitslagen waren: J. Letschert-G. Geij- tenbeek 6-4 6-4. H. Boontje-P. Waals 6-2 6-2. Mej. R. Geurts-mej. Y. Hofman 3-6 1-6. Mevr. N. Stuffers-mevr. C. Felix 1-6 6-4 6-4. H. Boontje en J. Letschert-P. Waals en G. Geijtenbeek 8-6 6-1. Mevr. N. Stuffers en mej. R. Geurts-mevr. C. Felix en mej. Y. Hofman 7-5 3-6 8-6. Mevr. N. Stuffers en H. Boontje -mej. Y. Hofman en P. Waals 2-6 2-6 Mej. R. Geurts en J. Letschert-mevr. C. Felix en G. Geijtenbeek 1-6 2-6. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 10 juni 1964 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van J. B. Cramer van den Bogaart, zonder beroep wonende te Soest, Van Weedestraat 52, om een tapvergun- ning in de rechter- en linker beneden- voorlokaliteiten van het perceel, plaatse lijk gemerkt nr. 80 en gelegen aan de Bosstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze ver gunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Soest, 16 juni 1964. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn Professor dr J. Jongbloed is ongetwijfeld een hele knappe man, maar wat hij ge zegd heeft in Utrecht tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan van de vaar- digheidsproeven van de Nederlandse Sport Federatie die vroeger vaardigheids- eisen van het N.O.C. genoemd werden, lijkt me niet Juist. Prof. Jongbloed sprak over de ontwik keling van de sport. Naar zijn mening zal de aantrekkingskracht van de voet balsport verdwijnen en de mensen die nu bij duizenden aan sport doen door op de tribunes te zitten zullen dan daad werkelijk aan sport doen door te wan delen Dat lijkt me wel een beetje opti mistisch. Iedereen heeft een auto of wil een auto hebben en lopen behoort tot de dingen die we nauwelijks meer doen. Ziet u wel eens mensen, die hun auto werkelijk voor hun beroep nodig hebben op een fiets? Nee, want 't kleinste stukje weg wordt per auto afgelegd omdat het vlugger gaat. En gelooft u dan dat de mensen straks zullen gaan wandelen omdat het zo gezond is? In Amerika kwam wijlen president Ken- nedy op de gedachte het wandelen te propageren. Enthousiastelingen liepen geforceerde marsen van 80 km, maar of er veel men sen tot wandelaars gemaakt zijn omdat het zo goed voor de gezondheid is blijft de vraag. In ons land is er tenminste niet veel van te merken en hoe meer auto's er komen hoe minder er gewandeld zal worden. Of er moeten zoveel auto's komen, dat men beter kan gaan lopen dan rijden. KANTMAN. Tengevolge van de snelle groei van de gemeente en de daarmee gepaard gaande toeneming van de gemeentelijke taken heeft het gemeentepersoneel zich aan zienlijk uitgebreid. De vraag doet zich voor of het gemeentelijk apparaat uit een oogpunt van efficiency of van perso neelsbezetting of van structuur enz. voor verbetering vatbaar zou zijn. Het bureau personeelsbeleid en organi satie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, met welk bureau over deze aangelegenheid een bespreking heeft plaatsgehad, is bereid een algemeen ori ënterend onderzoek naar de organisatie van het gemeentelijk apparaat, met uit zondering van politie en onderwijs, in te stellen. De kosten van een dergelijk glo baal onderzoek worden geraamd op 5000,Er zal mondeling en schriftelijk rapport uitgebracht worden. Hierbij zal worden aangegeven of het al dan niet aanbeveling verdient op bepaalde terrei nen of met betrekking tot bepaalde on derwerpen een diepergaand onderzoek in te stellen. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht 5000,voor dit onderzoek ter beschikking te stellen. Opnieuw zal een ploeg van oud-inter nationals, op verzoek van de vereniging K.P.S., de strijd aanbinden tegen een amateur-elftal. Er wordt op woensdag avond, 8 juli gespeeld om de wisselbeker welke door Prins Bernhard ter beschik king gesteld is. De oud-internationals komen in de volgende opstelling uit: doel De Munck; achter Boskamp en Schaap; midden: Van Stoffelen, Van Schijndel en Kuys; voor Biesbrouck, Wil- kes, Appel, Lenstra en Clavan. Het elftal van de amateurs is samenge steld uit spelers van de verenigingen S.E.C., Baarn, Spakenburg en B.D.C. De opstelling luidt: doel Beukers, Spaken burg; achter v. d. Vlekkert, Baarn en Hooijer. S.E.C.; midden Van Breukelen, S.E.C., Elverding, Baarn en Ruttenberg S.E.C.; voor v. d. Lugt, B.D.C., Heinen, Spakenburg, Woudenberg, Baarn, Wester- veld, B.D.C. en Van Doorn, Baarn. Aan de heer J. Haspers zal 139 m2 grond verkocht worden, welke gelegen is aan de Vredehofstraat. De prijs is 20, per m2. Aan de heer M. Speek te Soesterberg zal 2372 m2 grond verkocht worden, welke gelegen is op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Dennewag. De prijs is 59.300,Op deze grond zal een bungalow met garage gebouwd wor den. Meer dan 600 kinderen van alle zesde klassen der Soester lagere scholen zullen op donderdag 18 juni deelnemen aan de algemene vaardigheidsdag op de Bos straat. Om 10 uur vindt de opmars van de deelnemers plaats. Hierna wordt de vlag gehesen. Er zijn wedstrijden in hardlopen, bal- werpen, hoogspringen en verspringen en 's middags wordt een wandeltocht ge houden. De afdeling Soestdijk van het K.V.G. hield donderdag de sluitingsavond welke werd begonnen met de viering van de H. Eucharistie in de kapel van Mariênburg. De dames van het eigen zangkoortje hadden o.l.v. mej. A. Schalkx de mis van Gughiimo Mattioli ingestudeerd, die zij op deze avond voor het eerst en met veel succes ten gehore brachten. Na de Zondag reed op de Soesterbergse straat de Baarnse secretaresse C. H. F. M. L„ 19 jaar, in een personenauto op de Soesterbergsestraat in de richting Soest. Toen ze de overweg gepasseerd was kwam vanuit de Van Lijndenlaan een auto, bestuurd door de heer A. F., die geen voorrang aan de auto van mej. L. verleende. Zij week uit om een bot sing te voorkomen, raakte de auto toch en kwam met een flinke klap tegen een boom terecht. Mej. L. mankeerde niets, maar haar zusje, dat ook in de auto zat, kreeg kneuzingen aan de onderbenen. Dokter Rip verleende de eerste hulp en bracht het slachtoffer naar Zonnegloren. Na behandeling kon het meisje naar huis gaan. Foto Drukkerij Smit. De auto van mej. L. werd zwaar bescha digd. Kort voor de botsing had zij nog geremd, maar het wegdek was glad door de regen en de auto schoof door. Op de hoek van de Kerkstraat en de Olijkeweg slipte een auto, die bestuurd werd door de Soester J. J. B. Achterin zat de heer A. P. J. B. met zijn verloofde, mej. J. A. v. d. B. Ze werden uit de auto geslingerd en kwamen op het fietspad terecht. De auto reed door en kwam in een tuin van de Olijkeweg tot stilstand na een heg doorboord te hebben. Mej. v. d. B. had schaafwonden aan haar linker been en de heer A. B. aan zijn gezicht. Dokter Rupert verleende de eerste hulp. om aan P. L. Haasen, Buntweg 13, alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verle nen voor het bouwen van een woonhuis met garage op het perceel, gelegen aan de Soesterbergsestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nummer 3066 ged., zulks in afwijking van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor gronden gelegen in Soest-Zuid (achtergevel rooi lijn wordt met 1 meter overschreden). Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 16 juni 1964. Bij deelneming aan het huidige drukke en snelle verkeer kan niet meer worden volstaan met uitsluitend de kennis van de verkeersregels en de toepassing daar van. Begrip en inzicht in het verkeer zijn evenzeer vereist. Begrip voor de problemen van de ander, de ander in de auto, de ander op de fiets. Het is noodzakelijk tijdig en vooral dui delijk kenbaar te maken, wat men gaat doen. Of men zal stoppen, of doorrijden, of men van richting gaat veranderen of niet, enz. Nadert men met grote snelheid een voorrangsweg of een voorrangskruising met de bedoeling pas op het laatste ogenblik te remmen, dan zal het verkeer dat voorrang heeft in verwarring worden gebracht. Een wielrijder op de voorrangsweg, die de auto van rechts ziet, denkt aanvan kelijk, dat de auto zal stoppen, en hij rijdt dus verder. Wanneer hij echter ziet, dat de auto geen snelheid schijnt te minderen, zal de wielrijder ongetwijfeld uit de drang naar lijfsbehoud een slin ger naar links maken. De kans, dat hij daarbij door van achteren naderend ver keer zal worden aangereden, is niet ge ring. Dit alles had men kunnen voorkomen door geleidelijk snelheid te minderen (daarbij enkele malen het rempedaal in drukkend, om met behulp van de rem lichten het achteropkomend verkeer te waarschuwen, dat men gaat stoppen), zodat het kruisende verkeer duidelijk had kunnen zien, dat de wagen zou stoppen. Fietsers hebben vaak de gewoonte bij een kruispunt, waar zij voorrang moe ten verlenen aan van opzij naderende voertuigen, niet duidelijk te stoppen door af te stappen of de voet aan de grond te zetten, maar zich „balancerend" op de pedalen in evenwicht te houden. Het is dan wel heel moeilijk te zien, of zo'n acrobatische wielrijder zal wachten, dan wel toch zal doorrijden. Een der gelijke houding geeft aanleiding tot verwarring. Het is daarom gewenst elke verwarring te voorkomen door een duidelijk gedrag op de weg. Verwarring kan in vele geval len aanleiding geven tot ernstige onge vallen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1