EXTRA LAGE PRIJZEN reisdeviezen géén VERBOUWINGSUITVERKOOP wél EN REIS- VERZEKERINGEN IMMIGRATIE VAN ARBEIDSKRACHTEN. {WAftufoe/aa} NUTSSPAARBANK DUITSLAND. VADE! Ideale gescht Vadert 20 ZaaipSa Gebr. van Problemenland voor Europese landbouw. De Indonesische verovering van Noord-Borneo. cn w 05 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool vanaf woensdag 17 juni, 9 uur alléén Hilversum, Schoutenstraat 4-6 eu DE Hulp aan scholen. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Instuif-junior beëindigde seizoen. B.D.C.-handhal BURGERLIJKE STAND. EEN KLEINE TIP VOOR VADERDAG. OPTIEK aanbieding Voor een Y ad U een g O.a. Old Spiee Tabae Aft Fresh up A en Sch Seheei Langs de 160 km lange grens welke het voormalige Brits-Borneo scheidt van het Indonesische deel, wordt verbitterd ge vochten, de „wapenstilstand" ten spijt. Regeringstroepen van de nieuwe staat Maleisië, bijgestaan door Britse legeron derdelen van land-, zee- en luchtmacht, leveren voortdurend verbitterde gevech ten tegen de in- en aanvallen van franc- trieurs (sluipschutters» van Indonesische herkomst. Voornamelijk in het gebied van Serawak neemt het aantal overvallen met de dag toe. Overvallen op eenzame grensposten en afgelegen nederzettingen, moord en brandstichting, kortom, een jungle-oorlog in de juiste zin van het woord is aan de gang in noord-Borneo, dat thans deel uitmaakt van de nieuwe staat Maleisië. Het laat zich wel aanzien, dat deze jun gle-oorlog onder de thans gegeven om standigheden niet alleen bloedig zal ver lopen, doch ook een langdurige en mede daardoor, een kostbare geschiedenis be looft te worden. In het gebied rond Serawak bevinden zich naar ruwe schatting om en nabij 650 infiltranten en terroristen van Indone sische nationaliteit en voor zover kon worden nagegaan maken deze lieden zon der meer deel uit van de geregelde Indo nesische legers. house of enqlan' 02 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht, Ook Chinezen. Deze groep wordt nog weer versterkt door circa 400 militair geschoolde, Chinese communisten. In en rond Serawak is een aantal Chinese nederzettingen gevestigd, waardoor de bewoners sago, rijst en pe per wordt verbouwd. Deze Chinese boeren en planters bleken echter voor het grootste deel uit het naburige Indonesië afkomstig te zijn. De communistische - ondergrondse - beweging heeft zich in de loop van de tijd voornamelijk in Serawak kunnen concentreren, doch dank zij de hulp van de inheemse bevolking werden er nogal wat communistische agenten en sabo teurs van Chinese nationaliteit en af komst in arrest gesteld. In de kop van het voormalige Brits-Bor neo (Saba), zijn eveneens moeilijkheden ontstaan, doch hier zijn het niet de Chinezen, doch de Indonesiërs die strub belingen veroorzaakten, waardoor een (Brits) militair ingrijpen geboden bleek. Opgemerkt zij echter, dat het gebied om Saba voor actie ongeschikt is door de bodemgesteldheid van het gebied (moe rasgronden). Een lijfde colonne. De autoriteiten kregen in en om Saba te kampen met de illegale vestiging, druppelsgewijze, van bijna 30.000 Indo nesische land- en bosarbeiders, die er wegens het tekort aan arbeidskrachten niet alleen werden geduld, doch er ook grif werk vonden. Ruim 14.000 van deze lieden vestigden zich in het havengebied van Tawau, welke vestiging echter geva ren met zich mee bracht ten opzichte van de landsverdediging. Het viel vooral op, dat er dagelijks langs illegale wegen Indonesiërs, zonder in het bezit te zijn van paspoorten en van ver blijfsvergunningen, over de grens kwa men om zich rond om Saba te vestigen. Deze immigratie is onder meer een ge volg van het feit, dat de levensstandaard XfiPSRlON STEENHOFFSTR.53 TEL Z8« SOEST in het jonge Maleisië aanmerkelijk ho ger ligt dan in Indonesië. Op noord-Borneo schreeuwde men om werkkrachten maar deze lieden kwamen, zonder dat er om gevraagd werd, uitge rekend uit Indonesië. De vraag naar en het tekort aan arbeidskrachten maande de autoriteiten tot een zeker soepel op treden, vooral wat de toelating betreft, hoewel het dreigende gevaar daaraan verbonden pas achteraf werd ingezien. Ook misdadigers. Het is ook opgevallen dat de Indo nesische autoriteiten vrijwilligers hebben geworven onder de tot vele jaren gevan- genisstraaf veroordeelden, welke lieden werden opgeleid voor de jungle-oorlog en voor sabotage-acties in noord-Borneo. Van deze aldus opgeleide terroristen van Indonesische nationaliteit werden er in de loop van slechts enkele maanden nadat zij in noord-Borneo waren „inge zet" reeds velen onschadelijk gemaakt of op andere wijze buiten gevecht ge steld. Bij de bestrijdingen van de terroristen zijn om en nabij 10.000 man van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht betrokken. President Soekarno heeft de Engelsen er prompt van beschuldigd de hand te heb ben in de ongeregeldheden op Celebes. Daar moesten twintig bataljons Indone sische stoottroepen worden heen gezon den, om voornamelijk in het binnenland in actie te komen tegen een naar schat ting 10.000 man in opstand geraakte le den van de zogenaamde Daroel-Islam-be- weging die, nog versterkt door 5 batal jons geregelde troepen van het Indone sische leger, zich van de centrale rege ring wilden ontdoen. Wat gebeurt er op Celebes? Reeds op 5 april j.1. werden ongeregeld heden op Celebes gemeld, toen een vijf tigtal aanhangers van de Daroel-Islam een Indonesische colonne overviel. Deze opstandelingen, staande onder leiding van de Indonesische luitenant-kolonel Matolla, kunnen president Soekarno niet vergeven, dat hij weigerde van Indonesië een mohammedaanse staat te maken. De luitenant-klonel Matolla is wel de voornaamste tegenspeler van Soekarno, tezamen met de leiding van de Daroel- Islam op Celebes. Van overste Matolla werd onder meer bekend, dat hij zich bezig houdt met de illegale export in copra, terwijl hij de aanhangers van de Daroel-Islam van wapens en van munitie voorzag. President Soekarno heeft thans bevolen, dat zijn gezag en de orde, rust en vei ligheid op Celebes op de nationale feest dag - 17 augustus as. - moeten zijn her steld, terwijl hij zich verder niet ontzag, de Engelse autoriteiten op noord-Borneo te beschuldigen de opstandelingen van wapens, munitie en van medicamenten te hebben voorzien. AMERSFOORT - BAARN - NU KERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" heeft het gemeentebe stuur om medewerking verzocht voor het bouwen van een bergplaats voor gymna- stiekbenodigheden en het leggen van een naadloze vloerbedekking in de De Savor- nin Lohmanschool Hiervoor heeft het Dir. H. W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). De leden van de Instuif-junior hebben een druk seizoen achter de rug met dans avonden en twistwedstrijd, spelletjes en spelen, een carnavalsavond, een rijwiel- puzzelrit, een bingoavond en een bij eenkomst die gewijd was aan een cau serie over het Heilige Land. De laatste bijeenkomst van het seizoen 1963-1964 was een succesvolle avond. Er werd gedanst in 't St. Josephgebouw op muziek van The Hotfighters, vlotte kna pen uit Amersfoort, die onder leiding van de heer W. B. v. d. Brink uit Hilversum niet alleen goede dansmuziek brachten, maar ook uitstekende show. Ze waren kwistig met het uitdelen van foto's en gul met handtekeningen. Het tweede jaar van de Instuif-junior onder leiding van mevr. Beijer en de heer Hom is achter de rug en in septem ber wordt weer gestart. Aspiranten van B.D.C.-handbal hebben deelgenomen aan een tournoi van Fide- litas in Amersfoort. Het waren twee meisjes- en twee jongensteams. Ze won nen drie eerste en een vierde prijs. Zesentwintig leden van B.D.C. nemen deel aan de avondvierdaagse te Baarn. Op zondag 21 juni nemen twee seniores- en twee juniores-teams deel aan een tour- nooi van de vereniging D.E.S. in Zeist en op 12 juli wordt deelgenomen aan een internationaal tournooi van de vereni ging Sparta in Nijmegen. GEBOREN: Gerrit Wouter, zoon van C. van Drie en T. Fekkes, Baarn, Stations weg lc. Wouterus Gerardus, zoon van J J. Franken en H. M. Waterkoort, Christiaan Huygenslaan 65 Helena Johanna Jacoba, dóchter van J. H. van den Heuvel en J. C. M. Straver. Insin- gerstraat 37 Gerritdina Hendrika, dochter van C. J. Kesteloo en J. Schaper, Eikenlaan 19. Efic, zoon van C. See en J. van der Graaf, Baarn, 't Hoogt 5. Anthonia, zoon van A. van de Hoef en H. J. Burgman, Klaarwaterweg 56. Rutgardus Timotheus Maria, zoon van B. Rademaker en J. P. de Jong, Industrie weg 4. Michel, zoon van C. E. van de Goede en A. de Schiffart, Van de Velde- plantsoen 79. Ronald, zoon van J. Beek en G. van den Brand, Sterrenberg weg 32. Francisca Helena Martina, dochter van F. B. C. Duwel en H. A. J. Brouwer, Steenhoffstraat 58. Everar- dus Johannes Maria, zoon van A W. Plekkepoel en M. H. C. Koelink, Heuvel- weg 46. Marcus Wilhelmus, zoon van J. W. Jasperse en M. A. Koning, woon wagen bij Amersfoortsestraat 51. Martha June, dochter van J. Abrahamse en J. van den Brink, Birkstraat 64. Marit, dochter van J. Siem en B. Stel, Kampweg 98. Edwin Cornelis Hendri- kus, zoon van J. Wilke en M. W. Jan sen, Hilversum, Daltonstraat 5. Anna Cornelia Maria, dochter van F. J. van der Hulst en J. E. M. Pronk, Koninginnelaan 8. Alexander Oscar, zoon van Th. S. Roes en C. M. van der Heiden, F. C. Kuyperstraat 16. Yvonne Johanna, dochter van J. H. Siebelink en G. Klok, Plesmanstraat 33. Saskia, dochter van Th. B. van Dalen en G. van der Horst, Stationsweg 10. ONDERTROUWD Richardus Jacobus Brouwer, Lange Brinkweg 53 en Adriana Aleida Sukel, Laanstraat 86. Dirk Salomons, Weesperzijde 3 bv, Amsterdam en Margaretha Catharina van Peijpe, Van Lyndenlaan 14. Jan Sieben, Gladiool straat 13, Baarn en Gijsje van Klooster, Beetzlaan 90. Antonius Wouterus Ma- rie Keijzer, Kerkstraat 12, Baarn en Jo hanna Smink, Lange Brinkweg 39. Teunis Keijzer, Vondellaan 47, Baarn en Antonia Gerarda van der Stam, Korte Brinkweg 41. Adrianus Conelis Ver beek, Gen. Spoorstraat 9 en Adriana Eli- sabertha Geertruida Klandermans, Gen. Spoorstraat 9. Adrianus Gerardus Ma ria Verbraeken, Julianastraat 64, Wa teringen en Margaretha Elisabeth Roest, Backeripghstraat 31. GEHUWD r Cornelis Ruizendaal, Grote MelmWeg 11 en Nelje Kuil. Vermeerlaan 52. Franciscus Johannes Maria Heer schop, Molenlaan 33, Bussum en Theo- dora Maria Gerrits, Veldm. Montgome- ryweg 43. Lambertus van Hornsveld, Beckeringstraat 30 en Everarda Johanna Hendrika van Asch, Beetzlaan 63. OVERLEDEN: Willem Gilde, 76 jaar, Schoutenkampweg 21. Jan Pieter Smits, 17 jaar, Stadhouderslaan 130. Johan Diederik Adrianus Reichwein, 55 jaar, echtgenoot van P. Rullens, Prof. Lorentzlaan 44. Johan Friederik Bosch, 80 jaar, echtgenoot van H. Prins, Ossen- damweg 19. Petronella de Zeeuw, 74 jaar, echtgenote van C. J. D. Koch, Soes- terbergsestraat 35. Jacobus van Isselt, 93 jaar, weduwnaar van J. van Dijk, Torenstraat 5. Maria Frederika Hart man, 65 jaar, Nieuwerhoekplein 10. college van B en W. een krediet van 4000,gevraagd. Voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de christelijke school te Soesterberg is door B. en W. een krediet van 2100,gevraagd. Deze leer middelen heeft de school nodig omdat het aantal leerlingen toegenomen is. De verbeten pogingen om binnen de Eu- romarkt tot een gezamenlijk landbouwbe leid te komen zijn opnieuw op een hin dernis gestuit. Begin juni gaf Duitsland - een van de zes partners in de Euro pese Economische Gemeenschap - op nieuw te kennen, dat het maar heel wei nig voelt voor het idee van de (Neder landse) EEG.-landbouwdeskundige, dr. Sicco Mansholt, om een gemeenschap pelijke Europese graanprijs als basis te nemen voor een prijsbeleid voor alle lidstaten van de Euromarkt. De Duitsers hebben de afgelopen maan den voortdurend verzet gepleegd tegen dit, door de andere partners wel aan vaarde plan. Ook een nachtelijke ver gadering van de E.E.G.-ministerraad kon begin deze maand geen oplossing bren gen, ondaks de sterke druk van de Fran se en Nederlandse bewindslieden op de Duitse delegatie. De bedoeling is dat een akkoord wordt bereikt vóór de nieuwe graangoogst. Men is in Brussel niet al te optimistisch over de mogelijkheid of dit tijdstip - volgen de maand al - wel gehaald zal worden. De Duitsers hebben nu de Europese Commissie een aantal vragen voorgelegd, die eerst door de commissie beantwoord moeten worden. Pas daarna kunnen be slissingen worden verwacht. Intussen moeten de andere partners afwachtend toezien. De oorzaak van het Duitse verzet is de situatie in de eigen landbouw. De Duit se boeren kunnen hun graan slechts pro duceren tegen hoge prijzen. De door dr. Mansholt voorgestelde gemeenschappe lijke prijs licht ver beneden het Duitse prijsniveau. Dit betekent, dat de Duitse boeren, als de stand van zaken zo blijft, weinig kans maken in de concurrentie tegen de goedkoper werkende boeren in de andere E.E.G.-landen. Het zou eerst over onze Oostgrens tot een drastische sanering moeten komen. En dat lijkt voor de Duitsers vooralsnog een te groot offer. De Duitse tegenstand wordt in de Euro- markt als zeer nadelig gevoeld. Een ge meenschappelijk landbouwbeleid - ook op het punt van de granen - is hard nodig. De tijd dringt. De E.E.G. moet een ge meenschappelijk beleid hebben om eens gezind de Amerikanen tegemeoet te kun nen treden in de „Kennedy-ronde", de handelsbesprekingen over het gedeelte lijk afbreken van de tolmuren tussen de Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk Verenigide Staten en Europa. De VS hebben al laten weten, dat de Kennedy- ronde alleen een succes kan worden als Europa concessies doet op het gebied van de landbouw. Maar dergelijke con cessies kunnen niet worden gedaan als er geen basis is voor een gemeenschap pelijk beleid. Het moeilijke Duitse landbouwprobleem wordt - en dan vooral in Nederland - ook op een ander punt gevoeld. Duitsland heeft de laatste jaren de pluimveeproduktie sterk opgevoerd met behulp van overheidsssteun. De directeur van de grote Nederlandse eier-verkoop- coöperaties, de heer Breuker, heeft onlangs in Roermond een ernstige klacht laten horen. Hij beschuldigde de Duitse regering van het knoeien met de produc tiecijfers, waardoor men binnen de E.E.G nooit een juist inzicht heeft gehad in de werkelijke verhoudingen. Duitsland heeft altijd een produktie van 168 eieren per kip per jaar opgegeven. Volgens de Ne derlandse deskundigen moet dit cijfer echter minstens boven de 210 worden gesteld. Ook het aantal leghennen moet in Duitsland veel groter zijn dan offici eel wordt opgegeven. De gevolgen van de Duitse eierstroom zijn voor Nederland op een pijnlijke ma nier voelbaar. De export naar Duitsland is vrijwel tot stilstand gekomen. Ook de Duitse pluimveehouders zelf kampen overigens met afzetproblemen. De eierprijzen in Nederland zijn aan zienlijk gedaald. Zij bedragen nu rond een gulden per kilo. De pluimveehouders lijden grote verliezen. Zij hebben de re gering al om steunmaatregelen gevraagd, die bijvoorbeeld door het geven van een toeslag zouden kunnen worden gegeven. Minister Biesheuvel (Landbouw) heeft dit verzoek moeten afwijzen. De E.E.G.- bepalingen verbieden nationale onder steuningsmaatregelen. Als Nederland er toch toe zou overgaan zou het direct leiden tot handelspolitieke wraakmaat- regelen door andere landen, waarschuw de Minister Biesheuvel in Den Haag De vraag is wel, hoe het in Duitsland zover is kunnen komen zonder ingrijpen van de E.E.G. ga**- De bestuurder van deze auto maakt het voor het verkeer achter hem wel erg moeilijk. Hij geeft geen richting aan en „balanceert" daarbij op de scheidingslijn tussen twee voorsorteervakken. Linksaf of rechts aanhouden De beslissing daaromtrent heeft hij, zo lijkt het voor het overige verkeer, nog niet genomen. Zich duidelijk gedragen op de weg is, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, een primaire noodzaak om ongelukken te voorkomen. Wij vieren dit jaar het 5( feest van onze Inkoopcon tie. U profiteert - door voordelige Inkoop dl dubbel. Dit is één van gouden jUbj|ei Ev/mN/l, CW/.vW/ Van Weedestraat Asters - Afril Zinia - Leeuw lieren enz. 3 DAHLIA'S 17 dubb. GLA 30 ANEMONI 20 RANONK] 11 ZUID-AFR 11 FRESLVS AMARYLLIS 3 VASTE PL HEESTERS. I ROZEN, edel Pakjes BLOE Groenten- en ten, pootuien Montbretia, OEGSTGEES1 Markt Soest d foort - dinsd Bij aankoop van f 2

Soester Courant | 1964 | | pagina 6