1 SEX, AUTEUR EN UITGEVER. ERNESTO GUDS DE MONTENEGRO. Lagere school Kerkebuurt naar Eng. HET OOG GERICHT OP ONTWAPENING. Officiële mededelingen. Dichterlijk dagboek. Twee gewonden door botsing. Geslaagd. Kerkconcert. Naehtelijke oefening. Drumband op propagandamars. S.E.C. speelt vriendschappelijk. Hinderwet. VRIJDAG 19 JUNI 1964. 4Jste JAARGANG No. 47. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er is de laatste tijd nogal eens wat te doen geweest over boeken of andere ge schreven produkten van jonge Neder landse schrijvers. Er zijn vragen in de Tweede Kamer over gesteld, er zijn rel len door ontstaan in de omroepwereld en er is en wordt over geschreven in kranten en tijdschriften. In die geschre ven en uitgegeven produkten komen na melijk woorden voor en/of worden on derwerpen behandeld, die op sexueel ge bied liggen en waarin men niet schroomt om de (lagere) volkstaal te gebruiken bij de benoeming van diverse handelingen, of daarover op uitdagende wijze schrijft. Er zijn talloze mensen die zich daar uit religieuze maar ook en wellicht vooral uit overwegingen van levensstijl, eruditie en betamelijkheid aan ergeren. Wanneer zij aan hun bezwaren tegen dit soort schrijverij - uiting geven, worden zij prompt aangevallen door anderen, die hen beschuldigen van: conservatisme, breideling van het vrije woord en van de progressieve kunst, stiekumerigheid ten aanzien van de sexualiteit, enz. Men krijgt er de indruk van alsof de bestrijders van de weergave en benoe ming van sexuele gevallen alleen maar een stelletje duffe, oude kerels zijn, die de ware kunst niet (h)erkennen en die de ontwikkeling van de jonge kunstenaar in de weg staan, die het nieuwe bestrij den omdat het anders is dan er vroeger werd geschreven en wier bezwaren een voudig belachelijk en uit de tijd zijn. Omdat men er de vrijheid, de democra tie en de kunst bij haalt, dreigt men bijna over het hoofd te zien waarom het eigenlijk gaat. Het gaat namelijk alleen maar om het gebruik in openbare ge schriften van vieze, onnette woorden of het weergeven van sexuele gevallen of handelingen waarover men in het open baar nu eenmaal niet spreekt. Dat die auteurs zulke woorden en geval len bij het componeren van hun geschrif ten neerschrijven, kunnen wij ons nog indenken. Daarvoor zijn ze jong - zodra ze wat ouder en zeker als ze „arrivé" zijn, doen ze het niet meer - zij schrij ven nog zoals ze gewend zijn te horen en menen in hun onrijpheid dat dit de eerlijkste uiting van hun gevoelens en gedachten is en daarom dus kunstzinnig. De uitgevers van hun geschriften, meest al wat ouder dan de jeugdige auteurs, zouden echter wijzer moeten zijn. Zij zouden deze jongeren moeten wijzen op de stijlloosheid van hun uitlatingen, hen duidelijk moeten maken hoe zulke be schrijvingen getuigen van een onrijpheid en hun misschien wat ziekelijke inslag hen uitleggen waarom velen zich daar aan zullen ergeren en hoe zij het ook anders kunnen uitdrukken zonder hun intentie geweld aan te doen. Maar die uitgevers - en het is opmer kelijk dat ook dezen evenals de jonge auteurs waar het meest om gaat, ook in Amsterdam en in de Leidsepleinsfeer le ven - blijken die jongeren niet te waar schuwen, hen althans niet tegen te hou den en er aan mee te werken, dat zij hun sexuele uitlatingen en verhalen ge drukt en verkocht krijgen Misschien zien zij er juist een extra ver koopmogelijkheid in! Wellicht menen zij die jonge auteurs daarmee een stimulans te geven om voort te gaan met hun schrijverij, opdat hun talent, waarvan sommigen wel blijk geven, niet teloor zal gaan door te weinig aanvankelijk suc ces. Dat bewijst dan. dat die uitgevers het jonge talent, dat zij zoeken, niet op weg willen helpen met hun eigen middelen, doch dit proberen te laten financieren door de argelozen èn door hen wier on rijpe geest juist naar zulke pikanterig- heid zoekt. Als men weet in welke sfeer deze jonge auteurs veelal verkeren, kan men be grijpen hoe belangrijk voor hen (nog) de sexualiteit is en hoe zij er dus ook in hun geschrijf niet los van kunnen komen. Dat is nu eenmaal levensdrang en zij menen, dat hun vieze woorden net zo eerlijk zijn als het door een meester geschilderde naakt. Maar de uitgever moest wijzer zijn en moet hen kunnen overtuigen dat zij zich met zulke onderwerpen alleen maar de monstreren als delen van een nog on rijpe, stijlloze kudde. En dat willen zij juist helemaal niet zijn. De Amersfoortse scooterrijder J. P. reed woensdag op de Steenhoffstraat in de richting Amsterdam. Plotseling stak de twaalfjarige W. S. op zijn fiets de weg over. Hij werd gegrepen door de scooter. De bestuurder en de jongen vielen. De heer P. had schaafwonden aan armen en benen, de jongen beschadigde kleding. Ernesto Guds de Montenegro is een be scheidden jongeman, die zich voor de Soester bedrijfssportweek kortweg als E. Guds liet inschrijven. Hij is tevens een uitstekend atleet, want hij werd eerste op de 100 meter, met H. van Beek van de Dalco eerste bij het hoogspringen en tweede bij het verspringen. De heer Guds is surinamer, 27 jaar en assistent-boekhouder bij de Pribor, voor welk bedrijf hij heel wat punten binnen haalde. Echter niet als voetballer in het eerste team van de Pribor, want dit bracht het niet ver, terwijl het tweede in de halve finale uitgeschakeld werd door het team van garage Van Kooij. De prestaties van Ernesto Guds werden overtroffen door het Amersfoortse meis je Anneke Eitjes, die voor Hollandia-tri- cotages vier eerste prijzen won. De derde in het driemanschap van cracks is Lam- bert Ruttenberg van garage Van Kooij, die een eerste, een tweede en een derde plaats bezette. Atletiek en voetballen zijn niet de favo riete sporten van atleet Ernesto, die body-building, een soort beschaafde krachtpatserij met halters, een rekstok enz. meer op prijs stelt. Er is hem aan geraden lid te worden van de Gooise Atletiekvereniging, mar de lessen Spaans die hij krijgt trekken nu meer dan de sport, want hij moet in december exa men doen. De heer Guds, die drie jaar in Nederland is, kan niet erg verrukt zijn over zijn tijd 11.8 op de 100 meter, want tien jaar geleden bracht hij het tot 10.9. Toen was hij echter getraind en in topvorm, nu niet, terwijl voor een atleet de jaren be ginnen te tellen als hij naar de dertig loopt. Het hoogspringen is 10 centimeter mee gevallen, maar het verspringen viel te gen. Iemand die 6.30 meter gesprongen heeft kan uiteraard niet enthousiast zijn over een afstand die de vijf meter nog niet haalt. De sportcompetitie is ten einde, de prij zen uitgereikt en volgende week vindt tot slot de feestavond plaats die de kroon zal zijn op deze bijzonder geslaagde be- drijfscompetitie. Ernesto Guds de Monte negro heeft zijn belangrijk deel aan dit slagen bijgedragen. Het moet een geruststelling voor vele ouders op de Eng zijn als zij vernemen dat de lagere school in de Kerkebuurt opgeheven wordt en verplaatst zal wor den naar het Saenredamplantsoen, ach ter de Molenstraat. Dat betekent dat hun kinderen straks niets meer te maken zullen hebben met de drukke rijksweg. Dat hebben trou wens de kinderen van de eerste en twee de klas van de Kerkebuurtschool thans ook niet, want zij krijgen onderwijs in de noodschool op de Eng, dépendance van de Kerkebuurtschool, waarvan de heer W. Bijl nu anderhalf jaar hoofd is. Eng inplaats van de noodschool en er zal ook een permanente kleuterschool komen, maar dat zal nog wel even duren, want eerst moet men weten hoe het met plan Eng 2 gaat en wat er precies ge beurt in het Soesterveen. De voorlopige oplossing is echter voor de Kerkebuurtschool al een prima oplos sing en de heer Bijl en zijn medewer kers zijn blij dat er straks 1 school zal zijn, waarin alle kinderen van de eerste tot en met de zesde klas ondergebracht zijn en een kleuterschool die als het ware bij deze school hoort en er het voorpor taal van vormt. Van de openbare lagere school in de Beetzlaan deden vier leerlingen toela tingsexamen aan de rijks-H.B.S. te Amersfoort en zij slaagden alle vier. Het zijn de zusjes Henny en Addy Ver beek, Olga Kloet en Freddy Janssen. Hij nam op 1 januari 1963 een taak op zich die niet zo licht was, want de school had nog maar vijftig leerlingen. Hard werken heeft het resultaat gehad dat er nu 80 leerlingen zijn, verdeeld over de twee klassen op de Eng en de vier klassen in de Middelwijkstraat. De noodschool op de Eng heeft 1 lokaal voor klas 1 en 2 van de Kerkebuurtschool en 1 lokaal voor de kleuterschool. Straks krijgen de kleuters deze twee lo kalen en de 80 leerlingen van de Kerke buurtschool krijgen in de noodschool aan het Saenredamplantsoen drie lokalen. Het worden dus dubbele klassen, 1 en 2, 3 en 4, 5 en 6, maar de bezetting van iets meer dan 25 kinderen per lokaal is veel geringer dan van vele andere scholen, die soms wel 40 kinderen in 1 klas en in 1 lokaal hebben. De gunstige situatie op de Kerkebuurtschool komt het streven naar individueel onderwijs, de wens van deze tijd, zeer ten goede. Er komt een permanente school op de Foto Drukkerij Smit. Men kan de school in de Kerkebuurt, de oudste van Soest, als de moederschoot van onze gemeente beschouwen. Dan is de voormalige school aan de Eemstraat de grootmoeder, want deze werd gesloten toen de school aan de Middelwijkstraat klaar was. Op 8 mei 1845 werd de eerste steen ge legd door de jongste leerling van de school, Pieter Hendrik van Brummelen. Een gedenksteen vermeldt dat koningin Anna Paulowna bij de geboorte van haar dochter prinses Sophie, de latere groot hertogin van Saksen-Weimar, een belang rijk bedrag voor de bouw van de school gegeven had. Op 23 oktober 1846 werd de school in ge bruik genomen. Honderd jaar geleden waren er 200 leerlingen, maar de scholen bouw in Soest maakte dat het leerlingen tal en het leerkrachtental sterk aan wij ziging onderhevig was en als het ware een golvende beweging maakte. Zo werd er in 1887 een christelijke school opgericht die veel leerlingen trok, maar tien Jaar later had de Kerkebuurtschool weer 200 leerlingen en in 1904 koste een nieuwe chr. school de Kerkebuurtschool maar liefst 100 leerlingen en zo ging het op en neer, afhankelijk van het feit of er weer een nieuwe school gebouwd werd. Het eerste hoofd van de school aan de Kerkebuurt was Egbert de Jong, die in 1884 met pensioen ging. Hij overleed in 1894 te Breukelen en werd in Soest be graven. De heer W. F. van Voorst was zijn op volger. Hij was 13 jaar hoofd en de heer K. Koets volgde hem op. Op 1 maart 1901 werd de heer Bussemaker tot hoofd be noemd en hij bleef tot 1907. Toen werd hij directeur van de rijksnormaalschool te Rhenen. Op 1 oktober 1907 werd de heer S Snijders benoemd en op 1 juli 1908 de heer G. H. Veenstra, die eerder hoofd in Purmerend was. Hij bleef tot 1936 en werd opgevolgd door de heer A. A. van Ieperen. Na diens pensionering waren de heren Bolland en Netto hoofd van de school in de Kerkebuurt en thans de heer W. Bijl, die met zijn school een goede toekomst voor de boeg heeft, want uit de noodschool zal een permanente school ontstaan, die een belangrijke taak zal hebben als de Eng en het Soester veen geheel volgebouwd zullen zijn. Als de lagere school in de Kerkebuurt verdwenen is zal de openbare ulo van de heer J. H. Neerbos het gehele 120-jaar oude gebouw ter beschikking hebben. Het huis aan de voorzijde wordt gedeelte lijk ingericht tot dependance van de Amersfoortse muziekschool. Op dinsdag 23 Juni wordt in de Oude Kerk een concert van de Nederlandse Cantorij gegeven. Op het programma staan onder meer twee bijzonder fraaie werken, namelijk de Musikalische Exequiem van Heinirich Schütz en de cantate nummer 25 van J. S. Bach „Es ist nichts gesundes an mei- nem Leibe". Het eerstgenoemde werk is uitvaartmu- ziek in drie delen. Het eerste deel noemde Schütz „Concert in Form einer deutschen Begrabnis-missa". Vijfstemmi ge koralen worden hierin afgewisseld met bijbelgedeelten die door solostemmen ge zongen worden. Het tweede deel is het achtstemmige dubbelkorig motet „Herr, wenn ich nur Dich habe". In het derde gedeelte, een „lofzang van Simenon" heeft Schütz op geniale wijze de zang van het koor ver vlochten met het door twee sopranen en bas gezongen „Selig sind die Toten". Het is een indrukwekkend monument van kerkmuziek, geschreven door een van de grootste componisten op dit terrein. Een sprong van ongeveer 100 jaar brengt ons bij een andere grootmeester op kerk- muzikaal gebied, Johan Sebastian Bach. De cantate „Es ist nicht gesundes an meinem Leibe" is bestemd voor de 14-de zondag na Trinitatis. In de orkestbezet ting is 't gehele barokinstrumentarium van de Ned. Cantorij vertegenwoordigd; strijkers, blokfluiten, hobo's, fagot, trom pet en trombones. De instrumentalisten zullen zich ook doen horen in een sonate voor 13 instrumenten van de Boheemse componist J. K. Tolar, die in de 17e eeuw leefde. Van de Nederlandse Cantorij is de vierde grammofoonplaat in de handel gebracht. Het is een opname van het trombone-or kest met een uitvoering van een sonate van Daniël Speer en oude dansen van Tielman Susato. De tweede organist van de Cantorij, Gert Must, is winnaar geworden van het na tionaal improvisatieconcours in Bolsward. De commandant van de Vliegbasis Soes- terberg verzoekt ons er op te wijzen, dat, in verband met internationale oefenin gen, in de nacht van 23 op 24 juni en waarschijnlijk in de nacht van 24 op 25 juni vrij intensief luchtverkeer op en om de Vliegbasis Soesterberg is te ver wachten. De drumband van de rk. gymnastiek vereniging „Crescendo" houdt dinsdag avond 23 juni een propagandamars in Soest-Zuid. Er wordt om half acht ge start bij de St. Ludgerusschool aan de Hildebrandtlaan. Daar zullen „Crescen do-ballpoints" verkocht worden. Op vrijdag 26 juni wordt een mars ge maakt over de Eng. De start is op de hoek van de Laanstraat en de Dorre- steinweg. Op vrijdag 26 juni is Soestdijk aan de beurt. De start vindt om half acht plaats bij drukkerij Atlas aan de Koningsweg. Zaterdagavond om half zeven speelt een S.E.C.-combinatie in Baarn tegen een combinatie van de vereniging Limvio. Een tweede combinatie van S.E.C. speelt tegen Limvio 2. Premier Lord Home van Engeland heeft wijze woorden gesproken over de ont wapening, die op hoog niveau een pro bleem vormt. Ook in Rusland zijn er veel mensen die er helemaal geen probleem in zien die menen dat Russen en Chinezen al hun wapenen in de zee zullen gooien als wij het eerste maar doen. Zo simpel ligt de zaak echter niet. Lord Home is van mening dat Rusland in samenwerking met het westen wel zou willen ontwapenen, maar niet durft met het oog op de aggressiviteit van China. Dat kon wel eens een waarheid als een koe zijn. Enige jaren geleden hielden Russische machthebbers ervan te schreeuwen dat ze heel de vrije wereld in de grond kon den stampen en dat ze het nog zouden doen als ze het nodig achtten. Daarover hoor je niets meer, want men weet in Rusland allang dat een aanval op Amerika en West-Europa strijd tegen de hele wereld inclusief China betekent en dat kan een land waarin je door fouten van economische- en organisa torische aard voor de onnozelste dingen in de rij moet staan, zich niet veroorlo ven. China wil dolgraag de wereld veroveren en is bereid hiervan een halve puinhoop te maken om dit doel te bereiken. Mao Tse Toeng heeft dat vaak genoeg laten büjken en in zijn overmoed noemt hij de verenigde landen van de vrije wereld „een papieren tijger". Lord Home heeft erop gewezen dat het tijd wordt de Chinezen tot de Verenigde Naties toe te laten. Misschien kunnen ze daar leren wat minder aggressief te zijn en misschien gaan ze inzien dat een po ging tot vernietiging van het vrije wes ten de vernietiging van China betekent. Vindt u niet dat we nog maar even moe ten wachten met de ontwapening die wij allen wensen? Een Chinese bezetting zal niet zo leuk zijn. KANTMAN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van H, C. Lensink, Sinnemaplein 9 te Soesterberg, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het vervaardigen van be- tonartikelen, in het perceel aan de Sport weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2745. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 7 juli as., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeente huis een openbare zitting worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 19 juni 1964. Weerkundige: Die voorspelling uit het zuiden Steunde niet op wetenschap; Toch wordt het voortdurend warmer, Dat is 't nare van de grap. Badmeester: Vol meneer? Een potje pieren! Maar het zwemmen gaat niet vlug, Want ze staan om zo te zeggen Buik-an-buik en rug-an-rug. Examinator: Ja, ze zullen er van lusten. 'k Heb de warmte getrotseerd; Het is prachtig dat dit volkje Nu eens dubbel transpireert! Examinandus: Man, je zit gewoon te smelten, En dat vréégt nog naar de Pool, Naar het absolute nulpunt En meer van die apekool. Melkboer Heus mevrouw, ik kan 't niet helpen Maar ik heb met ieder kift, Want de melk is bij het koetje In zijn uier al geschift. Postbode: 'k Loop mijn hoofd maar af te dweilen, Heel de week is weer vergald; Snap-ie nou wat met die hitte Altijd weer te schrijven valt? IJscoman: Nou nog effetjes zo houwe, 't Gaat nog om een week of tien: Dan koop ik m'n nieuwe kloffie En dan zujje-nes wat zien! JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1