Frans Bosman BOEK HANDEL OVERWINT DE POLITIEK. Een Polaroid Zonnebril PORTABLES uit voorraad. D. ENGEL DERDE BLAD gezondheid' Firma G. van de Pol Compromis te Genéve. EEN KLEINE TIP VOOR VADERDAG. OPTIEK Philips vanaf 99,-. Siemens Loewe Opta Nordmende Telefnnken Erres Sony UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Korte gemeenteraad. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Geef Vader een SMITS POCKETHALL VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Loodgieters- werkzaamheden. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Bioscoopprogramma. Voor VADER 'n paar Manchetknopen, Dasklem of Dasspeld. S.E.C. verlengde contract. Usselmeertocht. Vrouw gewond. Bouw van bejaardenwoningen. Dat de wereldhandelsconferentie in Ge néve niet met slaande ruzie tussen de arme en de rijke landen is geëindigd, zal veel deelnemers zijn meegevallen. Er is een compromis bereikt en dat be tekent dat te gelegener tijd verder ge werkt wordt aan een oplossing van pro blemen. Van die problemen is het voor naamste dat een goede twintig geïn dustrialiseerde landen, die driekwart van de wereldhandel voor hun rekening ne men, hun welvaart zien toenemen en de goede tachtig onderontwikkelde naties nog sneller in armoe wegzakken. De oplossing hiervoor, zo zeiden de on derontwikkelden op eisende toon, is dat de rijke landen hun grenzen wagenwijd openstellen voor onze produkten en de heffingen daarop afschaffen. Een idee Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk waarvoor de industriestaten weinig voel den, of ze nu communistisch of kapi talistisch" zijn het zou hun eigen eco nomie in elkaar laten zakken. De voorstellen op dat gebied kwamen er daarom niet door. Het voornaamste be sluit was voorlopig de instelling van 'n commissie onder auspiciën van de Ver. Naties, die iets moet gaan doen, maar wat en hoe is nog niet duidelijk. Zo zou men kunnen zeggen dat de ont moeting niet veel heeft uitgehaald, maar dat is toch niet juist. De onderontwik kelde landen hebben het psychologisch bevredigende gevoel gehad dat ze nu eens georganiseerd hun grieven konden uiten en dat lucht altijd wat op. Maar dat ze dit konden doen heeft de welvarende landen bovendien weer eens met de neus gedrukt op het probleem dat werkelijk bestaat en steeds groter wordt. En hun het besef bijgebracht dat er echt iets aan gedaan moet worden. Want de felheid waarmee ze de goede tachtig bij het oreren tegenover zich vonden is nog maar een zwakke afspie geling van de nog veel imponerender ver houding waarin twee groepen stervelin gen tegenover elkaar komen te staan. Deze tegenstelling in te perken is be paald een belang voor de wereldvrede, waarbij de industrie-naties wel degelijk weten dat zij bij een conflict alleen maar te verliezen hebben en de anderen er nooit slechter, alleen beter aan toe kun nen raken. Als de rijke landen ooit dui delijk is gemaakt dat ze wat voor de minder bedeelde naties moeten doen dan is het nu wel. En wel zo scherp, dat daardoor de grote tegenstelling in de wereld vervaagde. Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 3367 Het relatief welvarende communistische blok van oost-Europa vond zich in het zelfde schuitje als de westerse wereld met Japan erbij de club van de rijken van het noorden tegen de club van de armen van het zuiden een tegenstelling van de portemonnaie die van meer be lang blijkt dan wat verschil van inzicht over de manier waarop het politiek be stel van de staten moet zijn gebaseerd. Bezorgdheid over Z.-Afrika. Het beroep van de Veiligheidsraad op Zuid-Afrika om amnestie te verlenen aan degenen die wegens verzet tegen de apartheidspolitiek tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld zijn, is weer een van de vele aspecten van de bezorgd heid over de Zuidafrikaanse justitie. In oktober trof het de regering-Ver woerd zwaar in haar prestige dat rech ter Quartus de Wet de aanklachten te gen tien van elf verdachten teniet ver klaarde. Hij zei daarbij zeer illustratief dat het geen pas geeft om „Dat weet je zelf drommels goed" te antwoorden op de vraag van een gearresteerde waar van men hem dan wel beticht. Het is doorgaans het enige antwoord dat de man in de cel krijgt. Het gevolg van de maatregel van rechter Quartus de Wet was overigens niet dat de tien nu naar huis konden gaan het proces tegen Nelson Mandele en de zijnen trok nu weer de aandacht van de wereld naar Zuid-Afrika o.a. een pauselijke bood schap en een van de secretaris-generaal van de Ver. Naties waren daar al uitin gen van. Overbodig. Het vreemde van het proces was eigen lijk dat de regering het helemaal niet nodig heeft. Minister van justitie Vor- ster heeft niet alleen de bevoegdheid zon der meer iedereen negentig dagen vast te houden, hij kan mensen in hun cel laten zitten zolang hij wil. Dat lijkt - hoewel niet bepaald volgens enig recht- beginsel - wel een probate methode om saboteurs (tegen de staat, d.w.z. tegen de apartheid) te beletten kwaad te doen De bedoeling van het proces was dan ook een andere de doodstraf wellicht en in ieder geval het proces zelf moet bij de negers en hun leiders de schrik er in brengen. Daar kwam bij dat Mandela en zijn Afrikaans Nationaal Congres beslist niet de rabiaatste negergroepering vormen die er in Zuid-Afrika bestaat. Integen deel, Mandela en de zijnen kwamen pas tot de overtuiging dat een geweldloze oplossing van het Zuidafrikaans rassen probleem niet mogelijk was door het ge weld dat de blanke autoriteiten tegen de Bantoes gebruikten om de apartheid in stand te houden. Martelaren. Het voeren van showprocessen - de rege ring Verwoerd kan het in in de historie nagaan - heeft de eigenschap, nooit te diepe afschrikwekkende invloed uit te oefenen. Integendeel het kweekt marte laren, waardoor de zaak die men bestrijdt alleen maar aan innerlijke sterkte wint. Praktische overwegingen zouden voor Pretoria dus al voldoende geweest moe ten zijn om de juridische bezwaren te gen dit soort processen niet uit te lok ken. Maar in dat opzicht ziet men in Zuid-Afrika wel meer merkwaardigs. Oppositieleider Sir De Villiers Graaff verzocht de regering het mogelijk te ma ken een onderzoek te laten instellen naar de activiteiten van de Broederbond, een organisatie van Nederduits-gereformeer- den, waarvan men beweert dat die in het geheim drijvende kracht is van de regering en haar apartheidspolitiek. Hij heeft zijn zin gekregen. Zij het dat de regering er één man mee belast en deze niet alleen bevoegdheid geeft deze ene geheime groep te onderzoeken, maar zo hij wenst iedere beweging. Waarbij ook dat onderzoek weer geheim is, zo dat in het parlement niets bekend wordt wat de regering niet goed vindt dat de gekozenen te weten komen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Een gemeenteraadsvergadering van slechts een half uur is woensdagavond gevolgd op een demonstratie van de brandweer, die de prachtige Magiruslad- der van ruim een ton aan de raadsle den toonde. Deze ladder is een half jaar geleden in gebruik genomen omdat de brandweer over een doeltreffend middel moet be schikken om branden in flatgebouwen doeltreffend te kunnen bestrijden en mensen die zich in hoge gebouwen in nood bevinden te kunnen redden. Naarmate er meer gebouwd wordt op de Eng stijgt de behoefte aan deze ladder, waarmee op indrukwekkende wijze gede monstreerd is. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Brandweercommandant J. F. Groart gaf uitleg bij de demonstratie, die als hoog tepunt het blussen met een waterkanon had. Dit kanon bevindt zich boven in de ladder en kan vanaf de grond bediend worderi. De ladder is 32 meter en kan eventueel als brug gebruikt worden. Een moedige brandweerman toonde dat het mogelijk is in korte tijd vanuit de top op de grond te komen door middel van een lijn en diverse leden van het korps lieten zien dat ze helemaal geen hoogtevrees hebben. De raadsvergadering begon om half ne gen De voorzitter burgemeester mr S. p. baron Bentinck, deelde mee dat wethou der W. G. van Zadelhoff (K.V.P.) en de heren Elbertsen (K.V.P.) en Dijkstra (prot. chr.) met kennisgeving afwezig waren. 1. Ingekomen stukken. a. Mededeling, dat de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1964 op 2 mei 1964 door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Brief van burgemeester en wethouders d.d. 5 juni 1964, nr. 6991, aan S. Stout- jesdijk, inhoudende aanschrijving inge volge het bepaalde in artikel 1, le lid, sub b, van de Schoonheidsverordening met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 2. Voorstel inzake de vaststelling van in- ruilvergoedingen aan gasverbruikers in verband met de overschakeling van VAN DE SOESTER COURANT VAN VRJDAG 19 JUNI 1964. jaren. Een auteur krijgt argwaan en gaat op onderzoek uit. Hij komt echter om bij een vliegtuigramp, maar zijn onderzoek wordt door een overlevende van de ramp voortgezet en de moordenaar wordt ten slotte ontmaskerd. Zondagmiddag Audie Murphy de meest gedecoreerde soldaat van de tweede we reldoorlog in „Zeg het met kogels" een film waarin uiteraard flink geschoten wordt. Audie is de nobele held die zich het lot van een meisje aantrekt en na NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND stadsgas op aardgas. Conform besloten. 3 Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Nieuwstraat van H. A. van Roomen; b. aan de Nieuweweg van J. Kok; c. aan de Nieuwstraat van C. v. d. Broek: d. aan de Nieuwstraat van de C. V. Was serij Soestdijk, e. aan de van Weedestraat van de N.V. Geldersche Credietvereniging te Amster dam: uit Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. f. aan de Nieuwstraat van J. G. Wester- veld; g. aan de Steenhoffstraat van Fennis Bouw- en Exploitatie Maatschappij N.V. te Bussum. h. grond nabij de Oranjelaan van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Nooit gedacht en toch gekregen", p/a Prinsengracht 295 te Amsterdam; i. grond met villa Beukenlaan 76 van R. E. H. Buss; j. grond met woning Klein Engendaalweg 13 van G. P. M. Sloothaak. Alle aankopen werden goedgekeurd. 4. Voorstel tot verkoop van grond gele gen: a. aan de Plasweg aan F. Timmer: b aan de Vredehofstraat aan J. Hasper; c aan de Soesterbergsestraat aan M. Speek. Alle verkopen werden goedgekeurd. 5. Voorstel tot het aanbrengen van di verse wijzigingen in de rechtspositierege ling van het gemeentepersoneel. Conform besloten. 6 Voorstel tot het instellen van een ef- modatie. Hij vond dat dit geld nuttig besteed zal worden maar vroeg zich af waar het vandaan moet komen en hoe men komt aan het jaarlijkse bedrag van ongeveer 40.000,aan rente en af schrijving. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 ficiency-onderzoek van het gemeentelijk personeelsbeleid. Conform besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwexploitatie-verordening. Conform besloten. 8. Voorstel tot wijziging van de kapver- ordening. Conform besloten. 9. voorstel tot het verlenen van mede werking bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor enige voorzieningen met betrekking tot Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw de De Savornin Lohmanschool voor ge woon lager onderwijs te Soest-Zuid. b. het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Soesterberg voor de aanschaffing van leermiddelen wegens stijging van het aantal leerlingen van de christelijke school voor gewoon lager onderwijs te Soesterberg. Conform besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van sportvelden alsmede een aantal overige voorzieningen ten behoeve van de sport. De heer ORANJE (V.V.D.) ging akkoord met het voorstel ruim 350.000,be schikbaar te stellen voor de sportakko- DR. D J. P. ORANJE. „Zorg om financiering". De VOORZITTER antwoordde dat 't geld er thans nog niet is, maar dat spoedig een lening aangeboden zal worden. Wethouder J. v. d. AREND (prot. chr.) gaf de verzekering dat de 40.000, voor het eerste jaar gedekt -zijn. Een voordeel aan personelebelasting levert 10.000,op en een bijdrage van f 90.000,van het grondbedrijf voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie bespaart aan rente en afschrijving ongeveer 9000,Verder komt 17.500,ten goede aan de gewone dienst omdat van het grondbedrijf f 365.000,voor stads uitleg gegeven wordt, waardoor een be drag van 171& mille aan rente en af schrijving bespaard worili. De heer ORANJE vond het prettig dat deze meevallertjes tijdelijk een oplossing geven, maar hij achtte het verontrustend dat men nu reeds aan het einde van de mogelijkheden is, hoewel de eerste helft van het jaar nog niet voorbij is. De VOORZITTER deed de toezegging dat met gote inventiviteit te werk gegaan zal worden als het gaat om het zoeken van geldmiddelen die nodig zijn. Conform besloten. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 11. Voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan in hoofdzaak „Soesterveen 1". Conform besloten. 12 Voorstel tot de bouw van woningen aan de Kruisweg. Conform besloten. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van een noodlokaal. Conform besloten. 14. Voorstel tot ruiling van grond nabij de van Weedestraat en de Oranjelaan met N. H. Hagen. Conform besloten. 15. Voorstel tot het benoemen van een hoofclleidster aan de openbare kleuter school te Soest-Zuid. Mevr. J. M. van Engelen-Brouwer werd met algemene stemmen benoemd „De Dodenlijst van A .M." heet de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Een misdadiger in Engeland heeft zich ten doel gesteld elf mensen van het leven te beroven, omdat zij hinderpalen op zijn weg zijn bij het bemachtigen van een groot fortuin. Hij is een meester in vermommingen en doet zijn luguber werk zo listig en koel bloedig, dat alle moorden die hij begaat op gewone ongelukken lijken. Bovendien gaat hij heel kalm te werk, want het elimineren van deze elf mensen kost vele Ga nborSP'JKER TEL. 29 8 2 50E5TERBERCSE5TR. 2 6 heel wat vuurgevechten voert hij haar naar het altaar. Audie Murphy speelt ook de hoofdrol in de film die donderdag draait. „Terug uit de hel" is de titel. Het is de film van het boek dat Murphy over zijn eigen oor logsbelevenissen schreef „To heil and back". Van maandag tot en met woensdag „In alle eer en ondeugd" met Kirk Douglas. Een rijke hoteleigenares neemt een ad vocaat in de arm en belooft hem een ka pitaal bedrag als hij haar dochters op 'n nette manier weet te koppelen aan de drie mannen die zij voor de meisjes uit gezocht heeft. Listig gaat hij tewerk en hij arrangeert ontmoetingen die heel on schuldig lijken. Het nare is echter dat hij verliefd wordt op een van de meisjes die hij aan de man moet brengen, dus complicaties büjven niet uit. Er gebeuren hele leuke en hele dwaze dingen, maar de plannen van de voort varende mama worden niet zo uitgevoerd als zij wenst. S.E.C. heeft het contract met trainer W. Boerboom voor een jaar verlengd. De beer Boerboom was trainer in het seizoen 1958-1959 en in 1959-1960. Het jaar daar op was de heer G. Hoevers trainer en in de seizoenen 1961-1962 en 1962-1963 trainde de heer B. Kalf de groen-witten. Zaterdag en zondag 20 en 21 juni orga niseert de ren- en toervereniging Tempo de 13e Usselmeertocht. Er wordt 365 km gereden. Zaterdagmiddag om twee uur wordt ge start bij café Onder de Linden in de Hoofdstraat te Baarn. De finish is op dezelfde plaats, en zondagmorgen om streeks 10 uur komen de deelnemers aan deze tocht weer terug. Voor deelnemers uit de omgeving van Amsterdam is de start om half vier bij de Schellingwouwsche brug en voor hen die in de kop van Noord-Holland wonen is de start bij café-restaurant „Het Witte Paard" te Hoorn. De gemiddelde snelheid is circa 22 km per uur. Uit Heerenveeen doet een groepje Frie zen mee. Zij gaan zaterdagmorgen al vroeg op weg naar Baarn. Uit het gehele land zijn meldingen van deelname aan de tocht binnen gekomen. Tijdens de rit is een E.H.B.O.-, een repa ratie- en een uitvallerswagen ter beschik king. Mevr. H. v. d. D.-B. uit Leusden reed per brommer op het Nieuwerhoekplein. Zij stak bij garage Stam de weg over in de richting van de kerk. Ze lette daarbij op een paar kinderen, die bij het fietspad stonden, maar zag niet dat de Soester mevr. A. de G.-G. op haar fiets naderde. Deze reed tegen de achterzijde van de brommer en viel. Ze klaagde over pijn in de rug. Dokter Rip verleende de eerste hulp, waarna mevr. de G. per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren is ge bracht. In de raadsvergadering van 13 oktober van het vorig jaar is door de raad een krediet van 13.000,— beschikbaar ge steld voor het maken van een plan voor de bouw van vijf bejaardenwoningen en twee premiewoningen op een terrein van de gemeente, gelegen op de hoek van de Kruisweg en de Lange Brinkweg. Het ligt in de bedoeling de twee premie woningen als dienstwoningen te gebrui ken voor personeel van het gasbedrijf. Het gas ontvangststation is automatisch beveiligd, maar toch is regelmatige con trole nodig. Dit kan worden bereikt door het gasontvangststation dag en nacht met personeel te bezetten. Om deze re den worden de premiewoningen voor .per soneel van het gasbedrijf gebouwd. De bedoeling is dat de twee functiona rissen die in deze woningen komen om de week wachtdiensten vervullen, zodat steeds iemand bij het gasontvangststa tion is. Tevens zal in deze woningen een meet- en controle-apparaat worden aan gebracht. Deze maatregel is vooral van belang om dat binnenkort aardgas gebruikt zal worden. Bij eventueel uitvallen van de toevoer kunnen dan direct maatregelen genomen worden. Het is dan ook gewenst dat de woningen betrokken worden voor dat er aardgas komt. Met de aannemers gebr. Schuur is dan ook reeds contact opgenomen en men is het eens geworden over de aanneemsom, 48.000,voor de premiewoningen en 73.500,voor de bejaardenwoningen. Het college van B. en W. heeft de raad een krediet voor deze bouw gevraagd en dit is woensdagavond verleend.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9