V HET OOG GERICHT OP ERKENNING. Het verkiezingscircus meldt zich. De zeven leden van de volijverige evenementencommissie. AMERIKA Opbrengst Roode Kruis inzameling. S.V.V.-jeugdteams winnen drie prijzen op V.I.O.S-tournooi. K.P.S. won van Polynorm. Openluchtsamenkomst. Geslaagd. Eiermarkt. Vijfkamp bij S.E.C. DINSDAG 23 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 48. SOESTER OOURANT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De presidentsverkiezingen worden in no vember gehouden, maar volgende maand worden door republikeinen en democra ten de kandidaten voor het Witte Huis gesteld. Vandaar, dat de kranten nu al vol staan over verkiezingsveldtochten. De republikeinen zijn het meest in het nieuws, want die zijn tegen zichzelf verdeeld, de strijd gaat tussen Scranton en Goldwater. Maar ook bij de democra ten is het niet alles botertje tot de bo dem, daar begint de bekende Wallace uit Alabama, de man van de blanke supre matie, zijn strijd tegen Lyndon B. John son, de huidigepresident. Wanneer men spreekt van een circus, dan is die betiteling wel van toepassing op de „conventies", waar de beide grote partijen hun candidaten kiezen. Reeds lang tevoren heeft m diverse staten een stemming plaats gehad en het is het onrustbarende resultaat, dat Goldwater hierbij heeft bereikt, dat tenslotte de meer verantwoordelijke republikeinen tot bezinning bracht, en senator Scranton naar voren deed schuiven. De beslissing valt echter in de conventie. Daarvoor wordt een der grootste gebou wen in een der grootste steden afge huurd, en daar zitten alle hotels propvol met afgevaardigden en aanhang, journa listen, propagandisten en mensen, die er niets mee te maken hebben. Zo'n conventie kan dagen duren, want bij de stemmingen wordt in feite een afvalsysteem toegepast. Bij de eerste stemming zijn er veel candidaten, vele staten stemmen op hun eigen mannetje, maar inmiddels gaan achter de schermen de mannen, die aan de touwtjes trekken rond en proberen uit te kienen of er onder al die racepaarden een grote kans hebber is. zij door huis aan huis te bellen, met bor den te lopen, redevoeringen te houden of met grote insignes te lopen met de naam van hun candidaat, ze hopen allemaal er beter van te worden. De een hoopt een baantje te krijgen, de ander het te behouden. Want het gaat niet alleen om de president. Tienduizenden, hoofdamb tenaren en politie-agenten, alles wat di- De zeven leden van de volijverige eve nementencommissie zijn vrijdagavond voor de veertiende maal bijeen geweest om te spreken over de bedrijfs-sport- competitie. Nu niet voor heel veel voor bereidend werk, maar om eens een blik terug te werpen op deze bijzonder ge slaagde competitie. reet of indirect uit de staatsruif mee- eet, zijn er ten nauwste bij betrokken. Wint hun favoriet, dan zitten ze (weer) goed, is het omgekeerde het geval, dan hebben ze kans, dat zij op straat staan. Vandaar de ongekend heftige strijd tus sen twee partijen, waartussen niemand precies het verschil kan duidelijk maken. evenementencommissie ontvangen wordt. Er wordt nu nog te veel afgeschoven en het is daarom gewenst dat ieder bedrijf een vaste contactman heeft tot wie de evenementencommissie zich richten kan. Dat maakt het werken gemakkelijker en doet alles veel soepele verlopen. De heer A v. d. Bos vindt zelf dat hij Foto Drukkerij Smit. zich niet beroemen kan op zijn eigen aandeel in de organisatie van de sport competitie, maar als man van het geld is hij een zeer belangrijk man. De finan ciële situatie is een-.Luk gunstiger dan het vorig jaar. Nu heeft men kunnen profiteren van de ervaringen die in 1963 opgedaan zijn. Toen was er een tekort van twee mille. Twee doelen werden moedwillig vernield en dat betekende een schadepost van 300,Nu is er een doel vernield door een ongelukje. De Soester Timmerfabriek zorgde voor het herstel en rekende daarvoor niets. Als volbloed sportman bracht gymna stiekleraar R. Blok de veldloop ter spra ke. Enige deelnemers gingen onderweg radicaal door hun knieën en dat is be grijpelijk, want de afstand was te lang voor iemand die ongetraind was. Deelne mers aan deze loop moeten verantwoord meedoen en niet alles geven Er waren onder de deelnemers aan deze loop men sen die weinig of niets aan sport gedaan hebben. Zij hadden echter moe ten bedenken dat uitvallen niet erg is, maar neerstorten wel. De naam „veld loop" moet voor de deelnemers een aan wijzing zijn dat het een loop is waarvoor getramd moet worden. De heer Blok maakt zich eveneens zor gen over het groeiende aantal deelnemers ten opzichte van de beschikbare terrei nen en de beschikbare tijd. Het lijkt hem gewenst voorrondes in te voeren, want nu hebben organisatoren en deel nemers 's avonds geen tijd om te eten. Meer terreinen, meer tijd en meer men sen voor de organisatie zullen de moei lijkheden oplossen. Er is hier en daar gemopperd over het feit dat er geen derde prijzen waren. Deze mopperaars moeten bedenken dat er toch al geld bij moet en dat de hap frisse lucht en het plezier op de eerste plaats moeten komen. De heer J. Elderman roemde de prettige samenwerking en in het bijzonder het teamwork van de Soester Zakenkring en de vereniging De Duinkikkers. Als buiten staander heeft hij graag zijn medewer king aan het organiseren van de zwem wedstrijden verleent, niet in het minst omdat die gehouden zijn n „het mooiste bad van West-Europa". De technische commissie van de evene mentencommissie rekent uit hoe de rang schikking van de bedrijven wordt aan de hand van de resultaten. Met nadruk ver klaarde de heer Elderman dat er van partijdigheid geen sprake is. De leden van deze commissie zijn niet werkzaam bij deelnemende bedrijven en bovendien, „we hebben geen tijd voor partijdigheid", aldus de heer Elderman. Nog een enkele maal zullen de leden van de evenementencommissie van de Soester Zakenkring bijeen komen. Dan zullen ze vast en zeker tot de slotconclusie komen: „Het volgend jaar moet het nog beter en nog grootser zijn". Men kan ervan verzekerd zijn dat deze zeven harde wer kers dan opnieuw van de partij zullen zijn. De inzameling, die kortgeleden in onze gemeente plaats heeft gehad, bracht in totaal ruim 4550,op, waarvan ruim 870,in Soesterberg. Vergeleken met het vorig jaar is dit 20 procent meer. Het bestuur van de plaatselijke afdeling is de leiders van deze inzamelingscam pagne met hun wijkhoofden en vele collectanten en collectrices veel dank verschuldigd. Er is door allen enthousi ast medegewerkt en het resultaat bleef niet uit. Een eerste en twee derde prijzen waren voor de teams van de Soester Volleybal Vereniging het resultaat van het tour- nooi, dat door de R.K. Volleybal Vereni ging V.I.O.S. zaterdag j.1. werd georgani seerd. 3 van de 4 ingeschreven teams legden hiermee op een van de ereplaatsen be slag. Alleen het herenteam, dat inge schreven was voor spelers tot en met 18 jaar wist in zijn wedstrijden niet tot winst te komen. De dames kwamen overigens wel heel goed voor de dag door niet alleen op de eerste maar ook op de derde plaats be slag te leggen. Het eerste team werd na vier achtereenvolgende overwinningen eerste in zijn poule, waarna het in de fi nale om de eerste en tweede prijs de strijd aan moest binden tegen VIOS I. Leverde de eerste set van deze finale een grote overwinning op in de tweede set bleven de VlOS-dames onze plaatsgeno ten goed volgen, maar ook deze set wis ten de rood-witte dames op hun naam te brengen waardoor zij beslag legden op de eerste prijs. Het tweede damesteam won in de poule de twee wedstrijden tegen Olympia maar Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 TELEFOON 2566 GIRO 126156 De man de in 1956 de opdracht gaf de opstand in Hongarije neer te slaan en vrijheidslievende mensen door tanks en vliegtuigen liet verpletteren, werd toen ln binnen- en buitenlandse bladen open lijk als „het monster Chroesj tsj ow" aan geduid. Hij heeft zich hiervan waarschijnlijk he lemaal niets aangetrokken en zich met trots meerdere lelijke bijnamen laten aanleunen in de overtuiging dat hij toch altijd sterker zou zijn dan „die vermolm de democratie en dat uitgebluste ka pitalisme". We zullen moeten toegeven dat hij gelijk gehad heeft. Jarenlang heeft hij mede geprofiteerd van de spionagewerkzaam- heden waarmee Wernerström Zweden tot een gemakkelijke prooi van de Sowj et- Unie moest maken en hij is de hoogste man van het land waarin de nobele Zweed Raoul Wallenberg omgebracht is. Die dingen zeggen allemaal niets, want op vorstelijke wijze is onze vriend door de 81-jarige koning Gustaaf ontvangen, ter wijl u en ik gedacht hadden dat de be jaarde vorst zou zeggen: „Die man wil ik niet ontmoeten". Chroestj tsj ow lacht ons uit, want hij heeft altijd gelijk. KANTMAN. moest in de VlOS-dames zijn meerdere erkennen. Een uiteindelijke tweede plaats bracht een finalewedstrijd om de derde en vierde prijs tegen het Hilversumse Jeugdsport. Deze wedstrijd bracht een vrij gemakkelijke overwinning in twee sets voor de SVV-dames waardoor hen de derde prijs ten deel viel. Het team, dat door het bestuur voor de heren tot en met achttien jaar was in geschreven, bestond geheel uit nieuwe spelers die in de markthal hun vuurdoop ondergingen. Het lag dan ook in de lijn der verwachtmgen dat zij tegen de teams van H.I.O.S., Hercules en V.I.O.S. geen kans zouden krijgen. Alle drie wedstrij den gingen met 2-0 verloren, maar stel lig hebben deze spelers hiermee enige wedstrijdervaring opgedaan waar zij in de komende kompetitie hun voordeel mee kunnen doen. De jongensgroep die was ingeschreven in de klas tot en met 16 jaar gaf duidelijk blijk dat een jaar kompetitie hun veel geleerd heeft. De wedstrijden tegen V.IO.S. b wisten zij in winst om te zet ten en tegen het Hilversumse Jeugdsport speelden zij één wedstrijd gelijk en ver loren zij er een. Dit resultaat leverde de tweede plaats op waardoor zij in de fi nale om de derde en vierde prijs uit moesten komen tegen het jongensteam van Olympia. De eerste set had een spannend verloop maar werd uiteindelijk toch gewonnen. De tweede set werd een ruime overwinning waardoor zij de derde prijs mee naar huis mochten nemen. K.P.S. heeft gisteravond een goede thuis wedstrijd gespeeld tegen het elftal van Polynorm en met 3-1 gewonnen. Reeds na 5 minuten gaf rechtsbuiten v. d. Veer een pass aan middenvoor Ten Hove, de de score opende. K.P.S. was veel sterker maar vele kansen bleven onbenut. Van der Veer passeerde de keeper met een kopbal maar een back redde op de doellijn Na de rust was Polynorm ster ker en keeper Van Essen kreeg het zwaar te verduren. Van Wijk, die in Breda in dienst is, was overgekomen om mee te spelen en hij bracht met een strafschop wegens hands de stand op 2-0. De midenvoor van Polynorm maakte ge bruik van een fout in de K.P.S.-defensie en het was 2-1. De spanning steeg en aan beide zijden kregen de voorhoedes kansen. Tenslotte scoorde Jongepier voor K.P.S. uit een pass van Ten Hove en het was 3-1. Morgenavond wordt op het schoolplein van de Groen van Prinstererschool een openluchtsamenkomst gehouden. Spreker is ds D. M. Jalink. Het muziekcorps „Soli deo Gloria" te Weesp verleent me dewerking. Aan het Corderius Lyceum te Amersfoort slaagden voor het eindexamen H.B.S.-B de heren R. Brons, J. van Ledden, A. Mol, P. van Nijkerk en B. Vreman alhier. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 8,tot 9,Middenprijs 8,40. Prijs per kg 1,36. S.E.C. heeft het seizoen 1963-1964 afge sloten met een vijfkamp, die gewonnen werd door Wout de Bruin met 18 pun ten. De tweede plaats was voor C. van Limburg met 19 punten en de derde voor J. Bazoer, die 24 punten behaalde. De onderdelen waren honderd meter hard lopen, verspringen, zuiver schieten, bal behandeling en een afvalrace. Achter de schermen. Opvolgende stemmingen maken het beeld -Steeds duidelijker. vt-.gr tussendoor xs er de vrolijke en bo venal luchtige noot, want de meeste can didaten gemeten de eer, dat er een „de monstratie" wordt gehouden door hun aanhangers, die met borden en spandoe ken, met veel muziek en geschreeuw, door de zaal defileren. Dit liep zo uit de hand, dat men tenslotte de tijdsduur van die demonstraties heeft beperkt. Veel zin heeft het niet, het is meer stoom afblazen. Want de neuzen zijn al geteld. Het kost veel onderhandelen om de di verse afgevaardigden om te praten naar een andere candidaat. Zij verkopen hun stem zo duur mogelijk. In Amerika is de politiek bussiness en als de afgevaardig den van een bepaalde staat dan hun eigen mannetje er niet in kunnen krij gen, dan willen ze voor hem een of an der baantje verzekerd zien, waar hij „veel goed kan doen" dan wel bepaalde concessies krijgen van de nog te vormen regering van de nieuwe president. Soms trekt een candidaat zich terug, het veld voor de anderen vrijlatend. De voorwaar den voor zo'n terugtrekking zijn vaak binnenskamers al bepaald. En dan is eindelijk de tijd rijp om de beslissende slag te slaan. Het mooiste is natuurlijk, dat de gehele conventie eens gezind een besluit neemt. Ziet men de kans om dit te bereiken, dan kan een afgevaardigde het initiatief nemen om stemming bij acclamatie te vragen. Ook dat is een zaak van goed uitkijken, het juiste moment te weten, want de staat, die dit initiatief neemt, vormt daarmee een heleboel goodwill. Geen burger meer. Is dan eindelijk de man gekozen, die als candidaat van een der partijen op pad zal gaan om zich mogelijk tot president te laten kiezen, dan is hij van dit ogen blik af geen gewoon burger meer. De staatspolitie, de F.B.I. neemt zijn bescher ming op zich en niemand krijgt hem te spreken buiten deze heren om. Dan volgt voor de candidaat de zeer vermoeiende periode van reizen door het gehele land, spreken, zowel tot massale vergaderingen in reusachtige zalen als tot een paar honderd boeren bij een spoor weghalte. Veelal doet men het per trein, 'n speciale trein, waarin ook de verslag gevers van dag tot dag meereizen, waarin de publiciteitschef van de candidaat hun regelmatig nieuws geeft en de staf de candidaat vertelt wat hij hier moet zeg gen en waarover hij daar beter kan zwij gen. De meeste redevoeringen zijn niet van de canddaat zelf, daar heeft hij zijn mannetjes voor. De laatste dag. De dag van de stemming moge voor de candidaat een zenuwslopende dag zijn, hij heeft niets meer te doen. De teerling wordt geworpen en hij heeft maar af te wachten. Regelmatig komen de uitslagen binnen. Soms is het niet nodig het eind af te wachten. Is de stemming al eerder beslist dan begeeft zich de verslagen candidaat naar zijn tegenstander om hem geluk te wensen, zo vriendelijk mogelijk glim lachend tegen alle cameralenzen. En al degenen, die zch hebben uitge sloofd, hetzij door financiële steun, het- Samen hebben ze bekeken aan wie het te danken is dat dit evenement zo'n suc ces geweest is. Hun eigen aandeel acht ten zij bescheidenerwijs klein, maar met dank werd gesproken over de medewer king van de gemeente, de politie, de sportstichting, de stichting Soester na tuurbad, B.D.C.-handbal, S.V.V., de Duin kikkers, de Gooise Atlethiekvereniging, de vereniging De Snoekbaars, S.E.C., en niet te vergeten de Coca Cola, want de wagen met frisse dranken van deze maatschappij vormde 'n oase in de woes tijn van warmte en hete dagen. Dr M. van Driel, de voorzitter van de commissie, heeft het frappant gevonden dat het allereerste signaal van de com missie een onverwacht grote deelname tengevolg had. Op tweemaal zoveel deel nemers als in 1963 was niet gehoopt en de commissie had dit dan ook niet ver wacht. En moest enorm veel werk verzet worden, maar dat is graag gedaan. Veel mede werking is van de deelneemsters en deel nemers ondervonden. De heer Van Driel sprak de wens uit dat die medewerking er ook zal zijn tijdens de sluitingsfeestavond van vrijdag 26 juni in het casino te Soesterberg. Het vorig jaar ging veel glaswerk over stag door breuk en lange vingers. Het is te hopen dat dit nu niet het geval zal zijn. Van de gemeente is veel medeweking ondervonden, maar niet financieel. Dat is begrijpelijk, want zoiets moet je vragen, maar de Soester Zakenkring - waarvoor de evenementencommissie al dit werk deed - meent dat zij moeilijk om subsi die kan aankloppen. Bijzonder tevreden was de heer Van Driel over het optreden van de voetbal scheidsrechters. De heer W. Schunselaar ontbrak nooit bij de wedstrijden. Hij is enthousiast over de enorme deelname van de goede instelling van de meeste deelneemsters en deelnemers, voor wie „de lol van het deelnemen" nummer 1 was. Er was pret tige rivaliteit, maar soms ook wel eens wat te scherpe rivaliteit, maar dat slijt wel. Naar de mening van de heer Schun selaar werd er het vorig jaar feller gestreden. Het is te hopen dat er het volgend jaar meer terreinen ter beschikking zijn. Er hebben nu 37 voetbalteams deelgenomen en volgend jaar kunnen het er wel eens 44 zijn. Nu werd om kwart over zes be gonnen en dat is veel te vroeg. Daarbij kan het helemaal geen kwaad als de teams wat langer kunnen spelen. Dat was nu beslist niet mogelijk en het volgend jaar ook niet, tenzij er meer velden ter beschikking komen. De heer Th. Sctineider, propagandaman van de Avia, het bedrijf dat zeer veel interesse toonde voor deze competitie, en tevens propagandaman van de evene mentencommissie, noemt de bedrijfscom- petitie zeer geslaagd. Hij hoopt dat er volgend jaar nog meer deelnemers zullen zijn en dat vertegenwoordigers van de bedrijven voor de aanvang van de com- petititie met de leden van de evenemen tencommissie bijeen zullen komen voor een bespreking. De heer L. Falch, secretaris van de com missie, hoopt dat de verbindingsmensen van de bedrijven het volgend jaar sneller zullen reageren bij alles wat van de Op het Japanse schip „Sakura Maru" Is een handelsbeurs ingericht waarop ondermeer een televisietelefoon te zien is. Het schip ligt te Londen. Het in kimono geklede Japanse meisje Fusako Okado gebruikt de televisietelefoon aan boord.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1