De moord te Serajewo. Dressuurwedstrijden Manege René. TREK ER OP UIT! TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. Officiële mededelingen. 50 JAAR GELEDEN Startschot tot Wereldoorlog klonk op 28 juni 1914. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT H.M.S. II-S.E.C. 7-7. Motor gestolen. Politie-elftal won. Geslaagde uitvoering van Olyn mpia. ca BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eerste prijs voor Olympia. Op een hoogte van 537 meter in het prachtige Dinarisch gebergte ligt aan beide oevers van het snelstromende heldere riviertje de Miljacka Serajwo. Dit moderne stadje is een mengeling van verschillende bouwstijlen, waarvan de oosterse overheerst. Prachtige moskeeën, grote flatgebouwen, kleine huis jes, nauwe steegjes maar ook brede winkelstraten geven aan dit plaatsje, dat hier magnifieik is gelegen, een bijzonder cachet. Menige toerist staat verbaasd van de prachtige oosterse kerken, graftombes en tempels, met daar naast moderne winkelgalerijen. Serajewo is een centrum van de Islam bij uitstek, een gevolg van de eeuwen lange Turkse overheersing. Nu ligt dit stadje vredig en rustig onder een wol kenloze hemel, blakerend in de felle zon. Slechts een gedenkplaats herinnert aan de moordaanslag die 50 jaar geleden de directe aanleiding zou worden tot een verschrikkelijke oorlog tussen de volkeren van een groot deel van onze aardboL Som van conflicten. De Eerste Wereldoorlog is eigenlijk een produkt van een groot aantal conflicten. Conflicten, die al jarenlang bestonden en die na de rampzalige schoten op aarts hertog van Oostenrijk Frans Ferdinand en zijn gemalin Sophie, gravin van Cho- tek, vorstin van Hohenberg, gelijktijdig werden uitgevochten. Conflicten, die ech ter weinig of niets met elkaar te maken hadden. De dubbelmonarchie Oostenrijk-Hongarije had een geschil met Servië, hetgeen ei genlijk een voortzetting van de strijd van Eugenius van Savoye tegen Turkije was. Bovendien wilde het keizerrijk zich verdedigen tegen de Zuidslaven van de Balkan, die hun stamverwanten aan de Habsburgse monarchie wilden onttrekken. Van Servische kant was het conflict met Oostenrijk een voortzetting van de Bal kanoorlogen van 1912 en 1913, die hun eigenwaarde en nationale trots zo had den geprikkeld, dat de Serviërs in hun geheime genootschappen de oorlog tegen Oostenrijk aandurfden. De onverwachte moord op aartshertog Frans Ferdinand, oudste zoon van Karei Lodewijk, de broer van Frans Jozef, kei zer van Oostenrijk-Hongarije, werd door Oostenrijk onmiddellijk aangegrepen om de agitatie te onderdrukken en de Habs burgse macht en invloed in de Balkan te vergroten, en mede daardoor het afval len van eigen Slavische groepen te voor komen. De Oostenrijkse overheersing. Frans Ferdinand, die door de zelfmoord van kroonprins Rudolf te Mayerling in 1889, en de dood van zijn vader, de enige troonpretendent van Oostenrijk-Hongarije was geworden, werd in 1898 aangesteld als plaatsvervanger van de keizer als op perbevelhebber. Dit commandoschap zou hem op die berucht 28ste juni noodlot tig worden. De Inlijving van de provincies Bosnië en Herzegowina bij Oostenrijk in 1908 was de Serviërs een doorn in het oog. Door deze annexatie was voor Servië voorgoed de kans voorbij een uitvoerhaven aan de Adriatische kust te verwerven, waar door dit land onafhankelijk van het machtige Oostenrijk had kunnen worden. Deze ergenis had in 1910 al geleid tot een aanslag op keizer Frans Jozef, die toen mislukte. Juist door deze teleur stelling en schrik waren de verschillende tegenstellingen gegroeid en vierde de na tionale eenheidsgedachte van Bosnië en Herzegowina hoogtij. De bevolking van de beide ingelijfde provincies voelden zich veel meer aan getrokken tot de Serviërs en de Russen dan tot de Oostenrijkers. Daarom is het beslist niet verwonderlijk, dat vooral ve le jongemannen uitweken naar het na burige Servië en zich aansloten bij de genootschappen die tegen Oostenrijk vochten. Deze genootschappen werden het meest bezocht door studenten en schudden een sterk nationaal gevoel bij hen wakker. Toen bekend werd, dat de aartshertog met zijn gemalin, in functie van opper bevelhebber van het Oostenrijkse leger, de troepen welke bij Serajewo waren ge legerd zou komen inspecteren, werden di rect maatregelen getroffen en een moord aanslag op de troonopvolger voorbereid. Het vonnis. Zes studenten, onder leiding van een ze kere Danilo Ilitsji, zouden het vonnis, dat zij over Frans Ferdinand geveld hadden, voltrekken. Op de ochtend van de aan komst van het aartshertogenlijke paar stonden zij verdeeld in drie groepen van twee langs de route, welke niet was af gezet. Precies twintig minuten over negen stapte de aartshertog, geflankeerd door zijn vrouw en hoogste autoriteiten, on der wie maarschalk Potiorek, in een open auto, die hem zou leiden naar Ilidja, waar een kampement werd geïnspec teerd. Bij hun terugkomst naar Serajewo werd de stoet opgevangen door een mili tair escorte; de intocht was begonnen. Eerste bom. De stoet passeerde het eerste paar moor denaars zonder kleerscheuren. Deze ble ken zo gefascineerd door het bijzonder kleurrijke schouwspel, dat zij hun op dracht niet tot uitvoer konden brengen. Inmiddels was de stoet genaderd tot de universiteitsbrug, toen een projectiel over de aartshertogenlijke wagen héén suisde en tussen deze en de volgende wagen tot ontploffing kwam. Even leek er sprake van volledige pa niek, maar toen de stofwolk was opge trokken, bleek de schade nog al mee te vallen. Verschillende omstanders wa ren gewond, terwijl er slechts één van de officiële gasten, luitenant Erich von Merizzi, een wond aan het hoofd had opgelopen. Na dit hachelijke incident zette de fees telijke stoet, die door dit voorval wel wat aan vrolijkheid had ingeboet, koers naar het stadhuis, waar Frans Ferdinand zijn verbolgenheid over het gebeurde tegen over zijn directe beschermers en vooral tegenover de burgemeester niet onder stoelen of banken stak. Toen het gezelschap zich gereedmaakte om het stadhuis te verlaten, drong So phie, de gemalin van de aartshertog, er op aan een bezoek te brengen aan het ziekenhuis, waar Erich von Merizzi direct na de aanslag was heengebracht. Opnieuw zette de rij wagens zich in be weging, maar zij kwam enkele minuten later weer tot stilstand, toen men be merkte dat men verkeerd was gereden. Het noodlot had niet beter gekozen kun nen worden Precies op de plek waar de derde moordenaar, Gabriël Princip stond, stopte de auto waarin Frans Ferdinand en Sophie waren gezeten. Twee schoten weerklonken door het geroezemoes en gejuich van de bevolking langs de weg. Iedereen was met stomheid geslagen. De chauffeur, die geen opdracht ontving verder te rijden, bleef staan waar hij stond. Sophie, die niet begreep wat er aan de hand was, richtte zich op. Op het zelfde moment kruiste een kogel uit Princip's revolver, welke was gericht op maar schalk Pitorek, haar baan en trof de aartshertogin dodelijk. Enkele ogenblik ken later stierf Frans Ferdinand, slechts luttele minuten overleeft door zijn vrouw. De diepe stilte op straat maakte plaats voor volkomen verwarring, een verwar ring die voor alsnog niet zou zijn op gelost, en die zou uitgroeien tot een com plete chaos, verwezenüjkt in Wereldoor log I. Is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. HONKBAL. Via een 7-7 gelijk spel tegen H.M.S. II (Utrecht) heeft S.E.C. zich definitief ge plaatst voor de z.g. finale-poule waaruit tenslotte 2 ploegen in aanmerking zullen komen voor promotie naar de landelijke competitie. Aangezien evenwel de eerder behaalde resultaten óók in deze finale poule van kracht zullen blijven moet te vens worden vastgesteld dat S.E.C. in deze wedstrijd een uiterst kostbaar punt Voor de jonge manege René is het ver heugend dat de tweede officiële dres- suurwedstrijd gehouden kon worden, maar tot nog meer vreugde stemt direc tie, amazones en ruiters van deze mane ge het feit dat vergunning verleend is voor de bouw van en binnenmanege. Verwacht mag worden dat deze spoedig gebouwd zal worden, hetgeen vooral van belang is met de herfst- en winter - ties, zoals de amazones en ruiters die aan de wedstrijd deelnamen tevreden waren over de deskundige beoordeling. De uitslag was: 1. Erna Jansen; 2. Mevr. T de Zoeten. 3. J. Andriessen; 4. Erna Kroon; 5. ex-aequo Anja van Soest en Thea Géval. De deelname aan deze dressuurproef was zeer bevredigend. Het ligt in de bedoe ling dat deze zes prijswinnaars over en- maanden die ook na de mooiste zomer volgen. De goede organisatie en het fraaie weer zorgden ervoor dat de wedstrijd prima slaagde. Natuurlijk hadden hierin de uit stekende verrichtingen van de deelneem sters en deelnemers een groot aandeel, alsmede het goede jureren van luite nant-kolonel J. H. W. Nix en de he ren J. H. Wessel, J. H. Pleijnaar en J. de Zoeten. Na de wedstrijd dankte de heer J. A. Beverling. directeur van de manege, de organisatoren en de leden van de jury, die zeer tevreden waren over de presta- kele weken uitkomen in een dressuur proef in competitieverband met andere maneges. Bij 'n dergelijke wedstrijd wor den uiteraard hogere eisen gesteld. Het enthousiasme van de jeugdige ama zones en ruiters van manege René is dermate groot, dat overwogen wordt een tweede groep op te leiden voor een nieuwe dressuurproef. Onder de des kundige leiding waarover men bij manege René beschikt zijn er door iedere ama zone en ruiter goede resultaten te beha len. verspeelde. Helaas heeft het nijpende scheidsrech- ters-tekort in belangrijke mate zijn stem pel gedrukt op deze wedstrijd. Door het ontbreken van elke bondsofficial diende de toevlucht te worden genomen tot een gelegenheids-arbiter, wiens onkunde he laas al te duidelijk zou blijken. Toch mag S.E.C. het feit dat de meeste der beslissingen in haar nadeel uitvielen niet als excuus aanvoeren voor dit te- teleurstellende gelijke spel, aangezien de Soestenaren duidelijk blijk gaven van een off-day. Vooral het binnenveld kraakte zo nu en dan in al haar voegen, terwijl, op het beslissende moment helaas ook het buitenveld in deze malaise deelde. De strijd begon voor S.E.C. uiterst ont- noedigend. De worpen van Van Driel ronden geen genade vinden in de ogen lan de scheidsrechter en niet minder dan l vrije lopen waren daarvan het gevolg. Jok Blok, die het werpen spoedig van Van Driel zou overnemen, kon het getij niet doen keren en reeds na 1 innings keek S.E.C. aan tegen een 3-0 achter stand. Pas in de 3e innings kwamen de Soestenaren enigszins terug. Een fraaie honkslag van Van Driel werd de inlei ding en toen v. d. Gaast en Colson er daarna in slaagden het 3e en 2e honk te veroveren zorgde Tinlin er met een nuttige honkslag voor dat de score een hoopvoller aanzien kreeg (3-2). Nadat H.M.S. in de gelijkmakende slag beurt wederom was uitgelopen tot 4-2, openden zich in de 4e innings voor 73.E.C. plotseling betere perspectieven. Van Driel en v. d. Gaast bereikten de kussens waarna honkslagen van Tinlin, „De Bilt verwacht voor dit weekend Trillend spitsen wij de oren als de nieuwslezer het voor ons zo belangrijke gedeelte van zijn praatje heeft bereikt. Wat zal het worden Hier en daar en overal buien, of kunnen we op zonne schijn rekenen Want we hebben vrije tijd, en we willen in de zomer buiten zijn Wat we dan doen Een enquête heeft aangetoond, dat tegenwoordig in de re creatiegebieden, zoals het strand, de dui nen, de heide en de bossen, één van de U hoeft van ons echt niet met brood en koffie onder de arm naar Zandvoort, maar wij zouden u willen toeroepen „Kom, trek er eens uit voor een ouder wetse picknick in het bos U kunt het met z'n tweeën doen, maar met z'n twintigen geeft het ook veel ver tier. U heeft natuurlijk broodjes nodig, kaas en worst en koffie in een thermosfles. U kiest een fraai plekje uit tussen de welig tierende bos-flora, u spreidt er uw tafellaken uit, een onder het zingen van populairste „bezigheden" het onvervalste luieren is. Onder een boom of in de felle zon, in een ligstoel of het hete zand, het doet er niet toe, maar geluierd wordt er. Zelden zien wij nog een ferme jongen of een stoere knaap, die er wandelend op uittrekt, met de knapzak op den rugge, de paden op en de lanen in. „Dat is uit de tijd" wordt er gezegd. „Jammer nou", zeggen wij. Niet dat een overdreven fer me wandeling k la Barbara Moore ons aantrekt, maar die „knapzak op den rug- ge" lijkt ons wel wat. In oude prentenboeken zien wij wel eens van die romantische afbeeldingen van mensen, die zich in de openlucht tegoed doen aan allerlei lekkernijen. Meestal zit ten zij daarbij op de grond. Ja, tegen woordig noemen wij dat „picknicken". Zong Louis Davids destijds niet van het brood en de koffie, die de familie Husse meenam naar Zandvoort aan de zee „wiens neêrlands bloed" en „hollands vlag" smeert u de broodjes, terwijl va der hout sprokkelt voor het kampvuurtje, waar uw zoon Jan al weken om gezeurd heeft. Geen radio, geen uitlaatgassen; al leen maar rust, broodjes en gezang. U kunt ons niet vertellen, dat u tegen zo'n antieke ontspanningsmethode be zwaar zoudt maken. Of het zou het na deel van het door stof, vliegjes, rupsen en gemorste jam bevlekken van uw bes te tafellaken en servetten moeten zijn. Geen nood, want als U een dralon-tafel- kleed heeft is ook de grief tegen die nare tafellaken-was van de baan. Draion is immers in een eenvoudig sopje zeer snel schoon te wassen en is snel droog. U ziet, zo'n modern-ouderwetse picknick is u ten zeerste aan te bevelen. Als U maar niet vergeet te denken aan de „dank voor het aangenaam verpozen". (U weet wel, die schillen en die dozen Blok en Lüschen S.E.C. een 6-4 voor spong verschaften. Toch kwam H.M.S. weer op gelijke voet, toen o.m. veldfouten van Lüschen en v. d. Bovenkamp de Utrechters een 2-tal runs opleverden. In de laatste innings kwam S.E.C. nog maals dicht bij de overwinning toen Lüschen via een honkslag van v. d. Bo venkamp de thuisplaat kon passeren, doch een misgreep van Prior in het verre veld was er de oorzaak van dat de halve winst tenslotte toch in Utrecht bleef. Het score verloop: H.M.S. 3 0 1 1 0 0 1 1 7 S.E.C. 00240001 7 Werpresultaten S.E.C.: (Blok-v. Driel): 6x3 slag, 9 x 4 wijd, 8 honkslagen te gen. H.M.S. 4x3 slag, 5x4 wijd, 7 honksla gen tegen. Beide ploegen 6 veldfouten Overige uitslagen: Holland-Scimitars 6-5 H.C.A.W. II-Quick 6-5 F.A.K.-U.V.V, 3 10-4. H B.C. II-Donar 1-31. S.E.C. II deed het aanzienlijk beter. Via een 14-6 overwinning op U.V.V. 4 hand haafde dit team zich ongeslagen op de eerste plaats met 9 punten uit 5 wed strijden, Thomas ontpopte zich in deze wedstrijd als een slagman met beloften, voor de toekomst. Zaterdagavond meldde de heer D. M. uit Eemnes aan de politie dat zijn motor, die achter het perceel Julianalaan 22 stond, gestolen is. Een nauwkeurig onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd en van de dader is geen spoor te vinden. Het voetbalelftal van de Zeister en Soes- ter poütie heeft in Wageningen het ne- derlaagtournooi van het politiekorps van die gemeente gewonnen. De gastheren werden met 12-2 door de combinatie ver slagen en dat was de grootste nederlaag. Baams schoorde zesmaal. Hij opende de score, waarna Van Delft en Van Duiven bode de stand op 3-0 brachten. Door Baams werd het 6-0 en na de rust brach ten Ten Hove, Baams, Ten Hove en Ver nim de stand op 10-0. Door van der Heij den werd het 10-1, door Baams 11-1, door Wilgenhof 11-2 en tenslotte door Den Hartog 12-2. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 23 JUNI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige da wullie mit mekaor toch eigelek 'n bietje ach- terlek binne. Wullie hebbe 'n ne- tuurbadheul meraokel, maor as deeretjes en jochies van gimne- stiekvereniginge us wil le laote zien an d'rluu vaoders en móéders wa zullie allegaor kenne, dan kenne wullie mit die deere tjes en die jochies nerreges fesoenluk te- rech. En dat in 'n darp meer as dartug- duuzend minse. Jao, in 't opeluchteaoter, zoas zaterdag, maor w^jje geleuve datter haost blomme op de ruute stinge zo koud. Ikke zat tuus bie de kachel heete sjeke- laomelk te drinke om 'n bietje warm te blieve en die deeretjes en die jochies maor kleume daor in de buutelucht en de ouwers d'rbie. Om d'r wat van te kxiege, zo koud. Noeng heb ikke nie zo bar veul herses, maor ajje noeng us kiekt watter op de Eng ebouwd wordt, heul bar. Allegaor flets en bar hoog. Ikke bin van zien leevesdaoge nog geen mins teuge 't lief eloope, die zee, hao lekker in 'n flet woone, maor wullie zette alsmaor flets neer. Noeng heb ikke van bouwe net zoveul verstaand als 'n zeug van bil] arte, maor mit da kleine bietje herses hek loope bedenke datter meschien ongder zo'n knots van 'n netgebouw best 'n zaol zou kenne komme, waor hoope minse inken- ne. Messchien is dat heul achtelek van ming, maor ajje toch ant bouwe bin op 'n plek waor hoope minse woone, dan mot dat toch kenne. Da kos netuurlek veul geld, maor zente binne d'r zat en groote zaole niet in Soest, 't Ken best weeze dat minse die ver staand hebbe van bouwe, zeige, die Kne lis ziet ze vliege, maor messchien zeige zullie ok wel, das nog zo gek nie van die Knelis. Of 't ken wat ikke heb uuttedach da weet ikke heul nie en 't ken ok weeze datter al hoope minse binne die dat uut tedach hebbe, maor da wullie in Soest alsmaor geen groote zaol hebbe da deug heul niet en messchien kenne die manne mit knappere koppe as die test van ming daor us 'n bietje over prakkezeere. Het was zaterdagavond koud in het openluchttheater, waar de christelijke gymnastiekvereniging Olympia een uit voering hield, maar er was sfeer en het gebodene was van kwaliteit. De opening door de drumbands van Olympia en Cres cendo was indrukwekkend. De heer F. Slijper, secretaris van de vereniging, sprak het welkomstwoord. Namens het gemeentebestuur was wet houder K. de Haan aanwezig en er wa ren afgevaardigden van de sportstich ting, verenigingen, de kring Utrecht van het Koninklijk Nederlands Chistelijk Gymnastiekverbond en van de Soester gereformeerde en hervormde kerken. De heer Slijper betreurde het dat Soest nog steeds niet over een grote zaal be schikt, waarin dergelijke uitvoeringen ge geven kunnen worden, want bij ons wis selvallig klimaat is een uitvoering in het openluchttheater maar een hachelijke onderneming. Er werd dank gebracht aan de Soester gereformeerde en hervormde kerken die 1000,aan de vereniging schonken en aan de gemeenteleden die reeds 1360, bijeen bachten. Deze actie is nog niet ten einde en de heer Slijper sprak de ver wachting uit dat een bedrag van 1500, bereikt zal worden. Deze actie heeft be wezen dat men ook heel veel kan be reiken zonder toto. Onder leiding van directeur C. M. v. d. Heiden en mevr. C. Smid-Verweij werd hierna een vlot en goed programma ge bracht. Een grote jeugdgroep bracht een oefening met hoepels, zeer jeugdige le den blonken uit in een stokoefening en een groep van 50 jongelui bracht „Win ter in juni" door vermomd als kachel pijpen op te treden. Kastspringen, een oefening, waaraan een bok en een hoog- spingtouw te pas kwamen en tot besluit een vrije oefening. Na de pauze de dames met een prima nummer ringzwaaien. Daarna een char mante knotsoefening en drie dames op de evenwichtsbalk. Kastspingen en een C/0 GedipL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. gecombineerde oefening van drie groepen meisjes en tot besluit keurig ballet in „Goed en kwaad". Het kwaad bestond uit sinistere zwarte figuren die uit het bos kwamen. De heer F. D. Gerth bracht dank voor de geslaagde uitvoering en hij bood ge schenken en bloemen aan. Die waren voor directeur v. d. Heiden, mevr. Smid en de drie voorturnsters. Vorige week berichtten wij dat de junio res van de wandelsportafdeling van de vereniging Olympia deelgenomen hadden aan de wandeltocht „Open het Dorp" in Arnhem en thuiskwamen zonder te weten of ze een prijs gewonnen hadden. De heer W. A. Suman, leider van de juniores, heeft bericht ontvangen van zijn groep eerste werd. De seniores onder lei ding van de heer L. VogeL wonnen een vierde prijs. In totaal waren er 6215 deel nemers. WONINGWET. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter algemene kennis, dat, ter vol doening van artkel 37 van de Woningwet, vanaf 24 juni 1964 gedurende twee we ken op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie (geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur) ter inzage ligt het door de gemeenteraad op 17 juni 1964 vastge stelde uitbreidingsplan „Soesterveen 1". De belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kun nen gedurende zes weken na afloop van die termijn bij gedeputeerde staten van Utrecht bezwaren tegen dit plan indie nen. Soest, 23 juni 1964. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van de ge meente Soest brengen, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager- onderwijswet 1920, ter openbare kennis, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 17 juni jl. medewerking heeft verleend als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten aan zien van de verzoeken van: a. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor het aanbrengen van een bergplaats voor gymnastiekbenodigdheden en het leggen van een naadloze vloerbedekking in de hoofdenkamer ten behoeve van de „De Savornin Lohmanschool" voor g.l.o. aan de Driehoeksweg en b. het bestuur van de Vereniging voor Christelijk onderwijs te Soesterberg voor het aanschaffen van leermiddelen voor 40 leerlingen ten behoeve van de chris telijke school voor g.l.o. aan de Generaal Winkelmanstaat, aldaar. Soest, 23 Juni 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5