i LAGERE PRIJZEN, MEER ZIEKTEN, WEINIG HUIZEN. J. Hoppenbrouwers Soestdijk - Tel. 2670 BERUSTING OVER DUITSLAND Een bloemrijke huisjurk Studiehoofd. Vijfde rit van Tempo. Politieteam speelt om kampioenschap van Nederland. Dertig briefjes van tien verdwenen. IJsselmeertocht. Successen van B.D.C.-handbal. en nog hoop in Zuid-Afrika Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. POLITIE TEL 4444 X&z&T- Terwijl de huismoeders met een zekere gelatenheid het hogere loon, dat vader inbracht, zagen wegvloeien door de sterk gestegen kosten van het levensonder houd, hielden economen en politici de adem in. Zou de loonronde van dit jaar op een échec uitlopen? Vorige week verklaarde een opgeluchte minister Andriessen echter dat de kosten van levensonderhoud in mei niet onbe langrijk zijn gedaald. Hoewel de prijzen van rundvlees en koffie in die maand wel zijn gestegen, vverd dit meer dan vol doende gecompenseerd door de daling van de groenten- en fruitprijzen zodat het prijsindexcijfer drie punten kon zak ken. Ondanks huurverhoging, hogere posttarieven en stijgende grondstoffen- prijzen gelooft de minister, dat de kos ten van het levensonderhoud in dit jaar tot 7 procent beperkt blijven. Of aan 't einde van dit jaar de vakbon den met nieuwe looneisen zullen komen, zal echter afhangen van de feitelijke prijsontwikkeling. Kennelijk denken de werkgevers hierover anders dan de vak bonden. Geen beleid. In de zelfde week, dat minister Andries sen zijn plezierige boodschap bekend maakte, waren meer dan tweehonderd stug sigaren rokende middenstanders in de Twentse schouwburg bijeengekomen. Zij zagen daar een opvoering van „Der Vogelhandler" door het operagezelschap Forum, maar het waren niet alleen rozen uit Tirol, die deze dag door de fraai geoutilleerde schouwburgzaal werden ge strooid. De ouverture van deze operette werd namelijk gevormd door enkele krasse re devoeringen van verschillende vooraan staande economen, die zich krachtig keerden tegen de ontwikkelingen rond om de collectieve verticale prijsbinding. „Dit is geen loonbeleid meer. Dit is hele maal geen beleid", zo verklaarde de voor zitter van het Verbond van Midden standsverenigingen. Geneesmiddelen OVERHEMDEN van j 15.90 tot ƒ22.50 WEEKENDERS van 112.50 tot 129.75 SPORTSHIRTS van 10.90 tot 19.75 EEN APARTE MODIEUZE COLLECTIE. een bijzonder soort gordijnen. Misschien gaat hij binnenkort ook nog patates frites bakken. In een cafetaria van Zwolsman natuurlijk. De vijftienjarige Henk van Dorrestein kreeg in de nacht van zaterdag op zon dag ineens grote studielust. Hij sliep in de ouderlijke woning aan de Groen van Pinstererstraat op de vliering, omdat een logé zijn kamer in gebruik had. Hij stak een kaars aan, ging aan de studie en was daarmee aanvankelijk zo ijverig bezig dat hij niet merkte dat een matras vlam vatte. Een brandlucht wees hem daar echter op. Hij trachtte het vuur te blus sen maar dat lukte niet erg, zodat hij het maar beter vond de matras het raam uit te werken. Daar ging het brandje lustig verder en een tweede matras brandde eveneens. Een buurman dacht dat het huis in lichterlaaie stond. Hij waarschuwde de brandweer die met 4 wagens arriveerde. 3 stralen van de nevelspuit waren vol doende om de twee matrassen te blussen en de vliering geheel vuurvrij te maken. Een scheidingsmuurtje tussen de perce len nummer 26 en nummer 28 bezweek tijdens de blussingswerkzaamheden. Een derde prijs werd behaald nadat met 6-1 van Rheden en met 6-4 tegen Fla mingo's gewonnen was, terwijl van Achil les met 1-5 verloren werd. Van Achilles 2 werd met 4-9 verloren van Celeritas met 4-6, maar een 6-1 overwinning op Atomi um 2 zorgde voor de tweede derde prijs. Er zijn nu ongeveer 40 tot 50 ziekte beelden bekend, die te wijten zijn aan een ongecontroleerd gebruiken van ge neesmiddelen. Deze schokkende medede ling deed de Groningse hoogleraar prof T. Huizinga kortgeleden op een congres van de nationale vrouwenraad m het conferentie-oord W-oudschoten te Zeist. Beperking van het ongecontroleerde ge bruik van geneesmiddelen achtte deze geleerde een eerste voorwaarde voor het behoud van de volksgezondheid. De schrikbarende toeneming van het ge bruik van geneesmiddelen in ons land wordt helaas nog bevorderd door de re clame-campagne van verschillende fabri kanten, waardoor het publiek in vele ge vallen overgaat- tob iet- gebruik van ge neesmiddelen zonder geneeskundig advies. Het is bijzonder goed dat een gezag hebbend geleerde als prof. Huizinga zich in het openbaar heeft uitgesproken over dit verkeerd aanwenden van de farmaco- therapeutische mogelijkheden. Woningnood. Ruim 34.000 gezinnen en alleenstaanden staan m Amsterdam ingeschreven bij het Centraal Bureau voor huisvesting. Aan de wensen van een groot deel hunner zal voorshands niet kunnen worden voldaan. Uit een onderzoek, dat B. en W. hebben ingesteld om op de hoogte te geraken van de feiten, is men tot de ontdekking ge komen dat de woningnood tot dusver is onderschat. Verscheidene autoriteiten hebben de in druk gevestigd als zouden alle moeilijk heden op vrij korte termijn kunnen worden overwonnen en hierdoor zijn bij de burgerij allerlei volstrekt ongegronde verwachtingen gewekt. Zelfs mensen die met een zogenaamde urgentieverklaring op zak lopen, kunnen dikwijls niet aan een woning worden geholpen. Het aantal in aanbouw zijnde woningen in de hoofdstad (ongeveer 8000) kan de be hoefte aan woningruimte op geen stuk ken na dekken. Kortom, er heerst in Amsterdam op dit punt een ware nood toestand. En is het in vele andere plaat sen van het land niet hetzelfde? Tengevolge van deze woningnood moeten verscheidene gezinnen en alleenstaanden op kamers wonen. De enorme vraag naar kamers heeft geleid tot een serie mis standen, waarover in het desbetreffende rapport wordt gezwegen - de abomina bel hoge huurprijzen voor kamers. Kamer en komkommer. Terwijl onze regering zich druk maakt over de prijs van een komkommer of een brood en steeds de noodzaak van prij- zenbeperking in het licht wordt gesteld, kunnen kamerverhuurders maar vragen wat ze willen. En dan doen ze prompt, zeker in de grote en middelgrote steden in de druk bevolkte Randstad. Zolder kamertjes worden voor 100,of meer in de maand verhuurd, voor pension rekent men soms 200,met het vrien delijke verzoek of de pensiongast dan het week-end maar wil verdwijnen. Deze mis standen zijn bepaald geen geheim meer, maar blijkbaar kan hiertegen niets wor den ondernomen. Zwolsman en Verolme. Mozart en Haydn schreven destijds hun symfonieën in opdracht van kerkelijke en wereldlijke vorsten, die hen daarvoor uiteraad betaalden. Binnenkort vertrek ken drie kunstenaars naar Parijs op kosten van de heer Zwolsman. Deze Maecenas heeft overigens nog meer plannen ontwikkeld. Hij wil namelijk een hotel in zee bouwen. Het moet op een vijfde eiland naast de Scheveningse pier worden opgetrokken, waar nu al een vierde vermaakseiland wordt verankerd. Met de bouw van deze eilanden is de scheepswerf vanVerolme belast. Kan men Verolme nog wel een scheeps bouwer noemen? Hij bouwt niet alleen schepen, maar ook kunstmatige televisie eilanden en hotels. Hij fabriceert ook Aan de vijfde rit van de Tempo-zomer competitie namen 36 amateurs en nieu welingen deel. In de achtste ronde sprong Faber van De Adelaar weg en in de elfde ronde kreeg hij gezelschap van vier ren ners. Acht ronden voor het einde had dit vijftal het peloton gedubbeld. De uitslag was: l. K. de Graaf Adelaar, 52 km in 1 uur, 18 min. 2. A. van Mid den, Adelaar. 3. C. Proosdij, Adelaar. 4. C. Faber, Adelaar, 5. J. v. d. Burgt, Tempo. 6. Raymond de Zoete, Tempo. 7. Jac v. d. Berg, Tempo. 8. J. Dijkstra, Adelaar. 9. W. Wiechers, Tempo. 10. V. Rebel, Ade laar. Bij de A-aspiranten won Van der Pluim van de Pedaalridders. Tweede werd P. Verhoeven van de Adelaar en derde J. Visser van Tempo. Bij de B-aspiranten won Jan Willem de Lange de 23 km. in 43 minuten N. v. d. Esschert was tweede, J. v. d. Heiden, derde en mej. Van Ijken uit Baarn vierde. Het gecombineerde politie-voetbalteam van de korpsen Zeist en Soest neemt als kampioen van het district west deel aan de strijd om het kampioenschap van Ne derland. Vanmiddag is in Apeldoorn tegen een team van de Koninklijke Marechaussee gespeeld en op 26 juni wordt in Zeist gespeeld tegen de gemeentepolitie van Veenhuizen. Op 30 juni is er een beker wedstrijd en op 3 juli wordt in Zeist te gen de Koninklijke Marechaussee ge speeld. Er is nog niet bekend wie kam pioen van het district Zuid is. Mevr. R. van de Bartolottilaan deelde de politie mee dat dertig briefjes van tien uit haar slaapkamer verdwenen waren. Ze lagen opgeborgen in een enveloppe, die zich in een secretaire bevond. Uit de kamer werd ook een tas meegenomen. Daarin zat een bedrag tussen de tien en vijftien gulden. De politie heeft sporen van inbraak gevonden, maar de dader is onbekend. Voor de 13e maal organiseerde de ren en tourvereniging Tempo de IJsselmeer tocht, een rit over 365 km. Er waren 66 deelnemers, onder wie de dames mej. A. Gieselbach uit 's-Gravezande, Joke van Galen uit Wateringe en Gonnie Staven- uiten uit Andijk. 24 deelnemers stratten in Baarn, 19 in Amsterdam, 17 in Hoorn en 6 in Heeren veen. Niemand viel uit, ondanks kou, re gen en tegenwind. Zelfs de 69-jarige Belg L Hegems uit Antwerpen volbracht de tocht. De deelneemsters en deelnemers kwamen uit vele plaatsen van ons land, zelfs uit Friesland en Limburg. De deelnemers die in Baarn startten gingen zaterdagmiddag weg en ze waren zondagmorgen om half tien terug. De groepsprijzen werden als volgt ver deeld: 1. Westfriese tourploeg, 15 deelnemers. 2. Olympia, Amsterdam. 3. Touringclub Hol land, Wormerveer. 4. De Kampioen, Den Haag. Alle deelnemers kregen een lepeltje als aandenken aan deze monstertocht onder zeer lage temperaturen, terwijl de drie dames en de bejaarde Belg bloemen kre gen. Vier teams van de handbalvereniging B.D.C. hebben zondag bij een tournooi van de vereniging D E S. in Zeist twee eerste en twee derde prijzen gewonnen. Drie overwinningen, 3-0 tegen Fortuna, 2-0 tegen Rheden en 2-1 tegen Achilles, leverden een eerste prijs op. Van U.H.W. werd met 6-4 gewonnen, van A.A.V. met 6-4 en van Fortuna met 13-1. Dit leverde de tweede eerste prijs op. Al is het daar de laatste tijd - jaren nu al - opvallend rustig, het in tweeën ge spleten Duitsland blijft een pijnlijk en gevaarlijk punt in de verhouding tussen de machtsblokken van oost en west. De huidige situatie bevalt noch de ene noch de andere partij, maar men berust erin omdat men over en weer nog minder voelt voor de situatie die de andere partij er graag voor in de plaats zou stellen. Echter zowel in Moskou als in de weste lijke hoofdsteden heeft men er terecht weinig vertrouwen in dat de berusting eeuwig kan duren. Een van de redenen waarom bondskanse lier Erhard naar Washington toog was dan ook zeker om president Johnson aan te sporen op de bres te blijven staan voor de hereniging der twee Duits landen. Een toezegging die hem moeilijk geweigerd kan worden, want voor de Amerikanen is het niet aantrekkelijk hun voornaamste bondgenoot op het vaste land voor het hoofd te stoten, vooral niet nu de verhouding met Frankrijk nogal te wensen overlaat. Dat wil overigens niet zeggen dat men in Washington nu wel erg gelooft in de mogelijkheid van hereniging. En in zachte termen zal Erhard ook wel te Dir. H. W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Charlotte Elise Bianca, doch ter van H. Jongsma en G. B. van Es, Ankeveen, Dr. Mr. Graaflandhof 9. Rob, zoon van J. Kelder en J. W. R. Harwig, Van Goyenlaan 138. Maria Ri- charda Catharina, dochter van L. van Duin en C. Koffrie, Nieuweweg 50. Arjen San der, zoon van G. W. Post en S. R. P. Ris, Prins Hendriklaan 34. Anita Yvonne Jolanda, dochter van W. Nieuwenhuis en C. W. van den Essen- burg, Thorbeckestraat 15 Martinus Pe trus, zoon van A. P. van Hofslot en H. J. Smink, Birkstraat 130. Jacqueline, dochter van B. de Jong en J. M. Engel- berts, Plesmanstraat 381. Christine Birgitta, dochter van R. Maurer en B. E. Herman, Pelikaanweg 19. Sonja, doch ter van G. J. Lamers en P. C. M. Helle voort, Prof. Lorentzlaan 10. Alida So- phie Karin, dochter van T. v. Daal en L. P. Rodenrijs, Baarn, Bremstraat 41. Dennis Mike, zoon van D. van der Meij- den en H. D. Rijkse, Plesmanstraat 285. Ronald, zoon van J. Kweekei en M. W. van der Vües, Alb. Cuyplaan 55. Dirk Jacobus, zoon van J. J. van Heerikhuize en W. H. Kolfschoten, Koninginnelaan 148. Petrus Cornelis Maria, zoon van A. C. van Doorn, en C. R. M. van Schalk wijk, Molenweg 6. Robert, zoon van L. J. Rakké en A. G. D. Rakké, Alb. Cuyplaan 67. Gisela Wilhelmina Maria, dochter van J. B. Post en A. M. R. Hooft, Baarn, Johannalaan 33. Elisa- beth Margaretha Maria, dochter van P. A. Hilhorst en A A. M. Rigter, Lange Brinkweg 58. Monique, dochter van A. Zilverberg en B. G. Albrecht, Plesman straat 87. Maria Helena, dochter van J. H. Rauch en E. H. Westerveld, le We teringpad 5. ONDERTROUWD: Cornelis Johannes de Goede, Arendsweg 142, Beverwijk en Ma ria Everarda Kaats, Heuvelweg 29. Martin Olling, Magelhaenstraat 200, Utrecht en Geertruida Hendrika Bruijne, Molenstraat 47. Jan van Schie, Wiek- sloterweg W.Z. 11 en Janna Roos, Steen- hoffstraat 42. GEHUWD: Benjamin Burgman, Ooster straat 113, Baarn en petronella Hendrika de Ruig, Soesterbergsestraat 27. Wil helmus Gerardus Bernardus de Lange, De Ruyterstraat 28, Amersfoort en Gertrude Lucie Marie Zijlstra, Albert Hahnweg 31. Lambertus Cornelis Ruttenberg, Eigen domweg 32 en Gerda Cornelia Opmeer, Braamweg 54. - Berend Dijksterhuis, Mo- zartstraat 13, Leiden en Ellen Lilly Dorré, Van Lyndenlaan 19. OVERLEDEN: Klaaske Koopmans, 80 jaar, weduwe van S. Elzinga, Soester bergsestraat 75. Jeannette Gerardine Harinck, 66 jaar, echtgenote van W. Hoffman, Lange Brinkweg 80. Hen- drikus Hubertus Johannes Maria Verkuijl, 62 jaar, echtgenoot van C. E. Kuijer, Amersfoortsestraat 31. verstaan zijn gegeven wat Johnson in een niet zo gelukkig interview met een Duits blad al eens heeft gezegd dat Bonn zelf zijn best eens moet doen om op be tere voet met het communistische blok te geraken. Immers als er van een ver betering in de Duitse situatie ooit eens iets moet komen, dan kan dat alleen doordat de Russen eraan meewerken. Er voor te gaan strijden zal geen zinnig mens voorstaan. Geen stommetje spelen. Nu doet het kabinet Erhard wel iets in die richting, zij het voorzichtig om de door Adenauer en Strauss geleide politici niet in het harnas te jagen. Die zijn nog altijd van mening dat met communisten helemaal liever niet gepraat moet worden voor ze toegeven, een standpunt waar mee men in geen geval verder komt. Of men door die voorzichtige uitbreiding van contacten met Moskou, Warschau, Praag en Boekarest die nu aan de gang is wel verder komt, staat natuurlijk nog te bezien. Maar Erhard en Schröder zijn er in ieder geval van overuigd dat de zaak er nooit slechter door kan worden. Met stommetje spelen bereikt men tenslotte nooit iets, denkt Erhard terecht. Zijn nota aan Moskou is in ieder geval een poging al thans weer een gesprek op gang te krij gen, een tactiek waarin Adenauer be paald niet zo bedreven was. Hoe men tegenover de kwestie in Mos kou staat, blijkt wel enigszins uit het verdrag dat de Oostduitser Ulbricht daar gesloten heeft. Het is het zoveelste ver drag en in de versie van dit jaar weer van alles dat ook al in de oude stond: samenwerking en vriendschap in frasen die rechtstreeks ontleend schijnen aan vroegere verdragen. Opvallend is echter wel dat Chroesjtsjow zich heeft onthouden van eisen dat Berlijn een open stad wordt met behalve Britten, Amerikanen en Fransen ook an dere soldaten als beschermers. Over de oude rijkshoofdstad wordt haast gezwe gen: slechts de opmerking dat het geen stukje west-Duitsland is - waarover geen meningsverschil van belang bestaat - kreeg een plaats. We krijgen de indruk dat het verdrag voornamelijk moest die nen als een moreel steunende tegenhan ger voor Ulbricht tegen Erhards bezoek aan Washington. Het een en ander geeft vooral te kennen dat beide partijen nog geen mogelijkheid zien de zaak tot we derzijdse tevredenheid op te lossen. Dat is jammer, maar gelukkig tonen beide partijen ook nog steeds een bereidheid tot berusten. Mandela. De Afrikaanse negerleider Nelson Man dela heeft levenslang gekregen en niet de doodstraf, hoewel hij daar volgens het Zuidafrikaanse recht wel voor in aan merking was gekomen. Het lijkt of de re gering-Verwoerd enigszins soepeler wordt. Daarop duidt ook het feit dat er sprake van is, de voornaamste wet tegen het verzet tegen de apartheid, de sabotage- wet, op te schorten. Waarschijnlijk beduidt dit niet dat Pre toria gaat twijfelen aan de noodzaak tot apartheid: denkelijk gelooft men door Mandela achter de tralies te hebben voorlopig geen grote last meer te hebben van de strijd tegen de apartheidspolitiek. Dan heeft het ook geen zin meer om de buitenwereld, in het bijzonder de Ver. Naties, te prikkelen met felle apartheids maatregelen. Aan de andere kant is het ook gelukkig dat Mandeia's leven is gespaard, omdat hij een van de weinige negerleiders is die eventueel zowel bij zwart als blank ver trouwen kunnen inboezemen. Het zou niet de eerste keer zijn in de geschiedenis dat regeringen ging onder handelen met tegenstanders die ze lang achter slot en grendel hebben gehouden. Kenyatta is een voorbeeld en ook wijlen Nehroe. En wie de overtuiging heeft dat de blanke Afrikaners nog wel eens tot overleg zullen moeten komen met hun gekleurde medeburgers, kan het alleen maar verheugen dat dan een man als Mandela hun gesprekspartner kan zijn. VERHUUR. Ik verhuur een gemeubi leerd huisje. Mag ik de huur daarvan straks over het gehele bedrag verhogen of maar gedeeltelijk? Zijn alle onder houdskosten inwendig voor mijn reke ning? Mag ik de huur met een maand opzeggen als ik vind dat de inboedel ver waarloosd wordt? vaagt V. H. Antwoord: De wettelijk toegestane huur verhogingen worden berekend over de „kale huurprijs" 'd.w.z. zonder kosten van bijkomende voorzieningen als water, elek triciteit, stoffering, meubilering e.d. Als u gemeubileerd verhuurd dan hebt u de plicht versleten stoffering en meubilering e.d. te vervangen. In dat geval komen ook meestal de kosten van behangen, witten e.d. voor rekening van de ver huurder, aangezien hiermede in de huur prijs reeds rekening is gehouden. Dit is echter een kwestie van overeen komst. U kunt de huur wel opzeggen met in achtneming van één betalingstermijn, dus per maand als per maand wordt be- taald, maar of de huurders ook zullen vertrekken is een andere kwestie. Als zij met de huuropzegging niet akkoord gaan, genieten zij automatisch huurbescher- ming en zult u moeten procederen om 't huisje ontruimd te krijgen. Of hiertoe wettelijke termen aanwezig zijn zoudt u met een advocaat of deurwaarder kun nen bespreken. KERMIS. Wat kan men, als omwo nende van een kermisterrein, doen tegen de herrie en de muziek, welke een ker mis met zich brengt, vraagt B. Antwoord. Met een antwoord: „sluit uw ramen en doe watjes in uw oren, bent u niet gebaat. Daarom moet ik u zeggen, dat er niets tegen te doen is. Voor het houden van een kermis moet toestem ming worden verleend door Burgemeester en Wethouders, hetgeen in het door u bedoelde geval heeft plaats gehad. Met uitzondering van de zondag mag een dergelijk vermaakcentrum op zaterdag geopend zijn tot 24 en op andere dagen tot 23 uur Velen van ons zouden graag een kledingstuk bezitten, dat speciaal bestemd is om in huis te dragen. Zo'n kleding stuk dat prettig zit, dat ons een gevoel van behaaglijk heid geeft en toch ons flat teert. De couturiers hebben in deze behoefte voorzien en brachten ons de zogenaamde .huisjurken". Deze jurken hebben alle een lange, ruim vallende rok die tot op de voeten komt en ons daardoor bijzonder veel bewegings vrijheid geeft Want als ze gezellig thuis is en zich niet behoeft in te houden voor vreemde ogen, wil de huisvrouw er ook wel eens op een echt ge makkelijke en nonchalante wijze bij gaan zitten. Wie ligt er nooit eens onderuit in een luie stoel, of vlijt zich niet eens knus met opge trokken benen op de bank Maar probeert u zoiets nu eens met een normale rok aan. De rok is of te nauw of te kort, waardoor u een dergelijk ongedwongen hou ding niet kunt aannemen. In een „huisjurk", met zo'n heerlijke wijde, lange rok, kan dat alles wel. Hoe u ook gaat zitten, de kleding be let u dit niet. Daarnaast geeft zo'n lange rok iets sjieks, zodat we er ook keu rig verzorgd uitzien. Het model dat wij hierbij tonen, is een echt zomerse ..huisjurk", vervaardigd van een veredelde katoenen stof, in een prachtig bloemdessin, met grote rode rozen, groe ne blaadjes op een crème kleurige ondergrond. De rok hangt heerlijk wijd over de enkels. Het lijfje is echt zo mers, zonder mouwen en met een ruime V-hals. De taille wordt geaccentueerd door een brede ceintuur van de zelfde stof. Een heerlijk kledingstuk om bij de hand te hebben. TJT T V "V* A O TVI rib

Soester Courant | 1964 | | pagina 6