Jan van Rheenen: kenner van huisdieren. Officiële mededelingen. Dichterlijk dagboek. Goud voor Ada Kok? HET OOG GERICHT OP SERVICE. MET RAAD EN DAAD. Wieler-avondvierdaagse. Vleesverkoop. 30 dagen trainen in Rotterdam. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 26 JUNI 1964. 43ste JAARGANG No. 49. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 „Jan van Rheenen begint in dit num mer een grote en verrassende serie over liefde bij dieren: „Verliefd, verloofd, ge trouwd". Margriet stelt u in de gelegen heid buiten het blad om, aan de2e grote dierenkenner vragen over moeilijkheden met uw eigen huisdier te stellen". Dit staat in het damesblad Margriet van 13 juni en de kans is heel groot dat u het gelezen hebt, want de oplaag van de Margriet nadert het miljoen. Mogelijk hebt u ook het eerste artikel van deze serie gelezen dat verrassende bijzonderheden brengt over dieren op vrijersvoeten en mischien hebt u ook wel een schriftelijke vraag gesteld aan Jan van Rheenen, die sinds enige weken in Soest woont. Nu moet u niet vragen waar hij precies woont, want dat zeg ik niet. In het adresboek kunt u het niet vinden, en in het telefoonboek ook niet. Dat laatste is voor de heer Van Rheenen nagenoeg een ramp, want een groot deel van de dag brengt hij door met het gevolg ge ven aan telefonische oproepen van de vele bladen waarvoor hij werkt. Jan van Rheenen studeerde biologie in Heidelberg en München. Na zijn studie ging hij m de journalistiek. Eerst het algemene werk met als hoofdschotel re portages, later gespecialiseerd op biolo gisch gebied en in het bijzonder op huis dieren. Daarnaast sohreef hij een twin tigtal boeken, waarvan er in diverse talen vertaald zijn. Plannen voor nieuwe ver talingen liggen gereed. Sinds de oorlog is er een hausse in huis dieren. Dit wordt ten dele veroorzaakt door de hoogconjunctuur, ten dele door het feit dat de toenemende verstedelij king de mensen ertoe dwingt het con tact met de natuur door middel van kamerplanten, bloemen en huisdieren te onderhouden. Jan van Rheenen heeft begrepen dat het nuttig zou zijn de journalistiek en de biologie te doen samengaan en van zijn hobby - het bestuderen van dieren - heeft hij zijn beroep gemaakt. In 1953 verscheen zijn eerste boek, een verhaal met instructieve achtergrond. Het heet „Honden sterven steeds te vroeg'. Het behandelt de kleine of grote tragiek van het feit dat men steeds weer afscheid moet nemen van een trouw huisdier omdat zijn levensduur nu een maal niet opgewassen is tegen de levens duur van zijn baas of bazin. Vele boeken volgden. Daaronder het „Handboek voor hondenvrienden". „Wat Het schrijven hiervan is echter niet het zwaarste deel van de taak die Jan van Rheenen op zich genomen heeft, maar het verzamelen van de gegevens uit alle landen van de wereld. Dat is heel las tig wat betreft de landen achter het ijzeren gordijn, maar met list en vin dingrijkheid is al veel bereikt. De heer Van Rheenen hoopt met het schrijven van dit boek te kunnen begin nen als tien jaar ijverig speuren ach ter de rug zijn en dat duurt niet zo lang meer. Mevrouw Van Rheenen is haar man tot grote steun bij zijn werk. Zelf heeft zij een feuilleton in Margriet geschreven en enige korte verhalen staan op haar naam. Een hoorspel werd uitgezonden en het beleefde zelfs een reprise. Jan van Rheenen en zijn vrouw voelen zich thuis in Soest en zij voelen zich ook gelukkig. Dat is begrijpelijk, want een man maakte van zijn hobby zijn beroep en een vrouw staat hem bij in de uitoefening van dit beroep dat voor alle liefhebbers van huisdieren van grote be tekenis is. Maandagavond, om 7 uur, wordt het startschot gelost voor de wieler-avond vierdaagse, waar 12 ploegen van 6 ren ners aan deelnemen. Er wordt gereden op het parcours Koninginnelaan, Hartweg, Nieuwstraat. De organisatie is in handen van de ren- en tourvereniging Tempo. De twaalf ploegen zijn van de volgende bedrijven: Technisch Bureau voor Giet- ijzerprodukten, Procar, Reehorst, Caballe- ro. De Graaf, Zoetelief, Dalco, Ceramiek, Handelshuis, Polynorm, Café De Soester Duinen, Hotel Soestdijk. Zij maken deze vierdaagse financieel mogelijk. Zij die ook iets over hebben voor dit unieke wie- lerevenement kunnen premies voor de renners afgeven bij de jurywagen. Onder de deelnemers bevindt zich Joop Wuurman, de winnaar van het vorig jaar, Rudi Liebrechts, de schaatscrack uit Vlaardingen, Jan Boog uit Laren, Henk Koopmans uit Amsterdam, de gebroeders Van Smirren uit Amsterdam, J. Coever- mans uit Vlaardingen, Henk Stakenburg, de winnaar van de Ronde van Noord- Holland en van de vereniging Tempo de renners Gerrit Ruttenberg, Kees Proosdij, Wim Schaeffer, Wim Wiegers en Gert de Weerd. Z Kil. Prins Bernhard die maandag zijn 53ste verjaardag viert. „Foto Max Koot". is dat voor een hond?" het „Prisma-hon denboek" dat een tweede deel kreeg en een derde zal krijgen. Van bijzonder aantrekkelijke uitvoering is het boek „Dit dier is uw vriend", met opmerkelijk goe de illustraties van Rien Poortvliet. De heer Van Rheenen krijgt naar aan leiding van zijn publicaties vele brieven te beantwoorden, dus u zult het hem be slist niet kwalijk nemen dat hij graag in de onbekendheid blijft om te voorko men dat men met alle mogelijke dieren aan zijn deur verschijnt alsof hij de dierenarts is, die de gehele dag spreek uur houdt. Hij is er dan ook niet op ge brand voor de televisie te verschijnen, want de vrijheid van het niet herkend worden is hem lief. Een radioprogram ma verzorgt hij echter met groot genoe gen naast zijn werk voor „De Geïllu streerde Pers", met de bladen Margriet, Romance en Revue, zijn taak als biolo gisch medewerker van het Algemeen Handelsblad, als kynologisch medewerker van de Volkskrant, zijn werk voor het weekblad Elsevier en de nieuwe encyclo pedie van Elsevier „Visum". Met grote bewondering spreekt Jan van Rheenen over het gigantische werk dat Henri A. graaf van Bylandt zestig jaar geleden verrichtte. Hij schreef een stan daardwerk over hondenrassen dat nog steeds veel gezag heeft, al is het natuur lijk in enige opzichten verouderd. De heer Van Rheenen wil in zijn voet sporen treden en 'n werk schrijven over de 500 tot 600 hondenrassen die er op de wereld zijn Het zal een turf van een boek worden. Foto Drukkerij Smit. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de nummers 101-196 geel en 1 tot en met 63 grijs. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van: a. E. H. Bosboom, Birkstraat 105 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een garagebedrijf, annex reparatie-in richting, alsmede een benzine-installatie; in het perceel Birkstraat 105 kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr 3322 (oud 2772); b. A. v. d. Lee, Kerkstraat 58 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een garagebedrijf-automobielherstelwerk- plaats, in het perceel Kerkstraat 58, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8353 c. Direktie van Lebon en Visser N.V., Kostverlorenweg 5b te Soestdijk, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een constructiewerkplaats, in het perceel Kostverlorenweg 5b, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4907-4908; d. Directie van het N.V. Technisch Bu reau voor Gietii?,', 't-odukten. Becke- ringhstraat 2-4-6 te Soest, om vergun ning tot het opriohten, in werlring bren gen en in werking houden van een fa briek voor het maken van beton en giet- ijzerprodukten in het perceel Beckering- straat 2-4-6 kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie G, nr. 4485; e. J. van Weert, Postweg 46 te Soester- berg om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een koelcel voor consumptie-ijs in het perceel Postweg 46, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nr. 1671. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning m te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 14 juli a.s., des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 en 12.00 uur, in het gemeente huis openbare zittingen worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kun nen worden ingebracht. Soest, 26 juni 1964. WEDER OPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan hun college, op grond van 't be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van: Of je nu luiert op Terschelling, In Genemuiden of in Goor: De wereld heeft je heus niet nodig En draait ook zonder jou wel door. De mensen kunnen wel eens denken Dat ze beslist onmisbaar zijn, Als ze niet zelf het tuintje wieden. Dan wordt het heel gauw een woestijn. Als zij de brieven niet dikteren Aan juffrouwen met veel sex-appeal. Dan loopt het mis, want juist hun zaken Zijn toch zo vreselijk subtiel. Maar als ze het een keer proberen, Gaan potverteren in Madrid, Blijkt dat, behoudens soms het juffie, Geen mens om hem verlegen zit. De commissaris van politie Kan naar De Bilt of Bern op pad, Maar als hij na een maandje thuis komt Vindt hij toch geen verdorven stad. Als burgemeesters pootjebaaien Of kiekjes nemen in Milaan, Dan kreunt geen mens in de gemeente; 't Is zonder pappie niks gedaan! Ministers kunnen zelfs gaan zeilen Op Kagerplassen of bij Grouw, Het volk zal niet onrustig worden En sakkeren: Waar blijft-ie-nou? Er worden kinderen geboren, Er wordt verloofd en ook gehuwd, Een pauper krijgt een nieuwe drukker. Een vriendje wordt omhoog geduwd; Maar of Je pierewaait in Londen Of op een brasem zit in Goor, Ze kunnen je als kiespijn missen. De wereld draait toch heus wel door! JAAP MIJDERWIJK. a. vijf bejaardenwoningen op het perceel gelegen aan de Kruisweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nummer 2133 ged,; b. een dubbel woonhuis op het perceel, gelegen aan de Lange Brinkweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer C2133 en 3323, zulks in afwij king van het uitbreidingsplan in hoofd zaak voor het gedeelte der gemeente, ge legen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 26 juni 1964. In een uniek, fraai geoutilleerd sta dion, dat gebouwd is in een gloednieuw sportcentrum in het zuidoosten van To kio, zullen komende herfst de olympische kampioenschappen zwemmen worden ge houden. Wie de Nederlandse topzwem mers en zwemsters zullen zijn, die straks in dit hypermoderne stadion zullen strij den om de olympische eer, is nog niet bekend. Maar in elk geval zullen aller ogen op deze ploeg gevestigd zijn, want algemeen wordt aangenomen dat zwem sters als Ada Kok, Korrie Winkel e.a. een goede kans op een gouden, zilveren of bronzen plak maken Sieb Bolman, chef d'équipe van de ploeg, en coach Forbes Carlile hebben het op het ogen blik razend druk om de noodzakelijke voorbereidingen voor Tokio te treffen. Er wordt letterlijk alles gedaan opdat onze zwemploeg straks een hoog niveau zal kunnen halen. Perfecte voorbereiding. Het nieuwe zwembassin in Tokio is inderdaad een lust voor het oog. Het bijzondere van dit stadion is, dat het bij slecht weer in een oogwenk kan worden afgesloten met een ingenieus uit- schuifbaar dun stalen dak. Binnen kan dan een bijna natuurgetrouwe daglicht verlichting worden ontstoken die zó ef fectief is, dat zelfs met zeer hoge slui tersnelheden kleurenopnamen kunnen worden gemaakt. Ook kan al naar gelang van de temperatuur gekoelde of ver warmde lucht worden ingeblazen ten' gerieve van de 14.000 bezoekers. Bovendien is het mogelijk om dooi middel van koelelementen in korte tijd een ijsvlakte te leggen voor ijs hockey, die op zijn beurt door een warm- watersprenkelinstallatie in een oogwenk kan worden weggesmolten. Welke Nederlandse topzwemmers- en zwemsters straks in dit stadion de Neder landse eer moeten hooghouden, is thans nog niet uitgemaakt. Pas na de wed strijden om de nationale zwemtitels, Als u een bedrijf hebt dan kunt u dat wel afschrijven als u niet bereid bent service te verlenen, maar bij de P.T.T. hebben ze een broertje dood aan service. Het kan gebeuren dat je op het postkan toor een hele tijd moet wachten als je op een tijdstip komt waarop iedereen zich geroepen voelt om iets met de P.T.T. te verhapstukken. Personeelsgebrek heet het dan, maar ik heb me laten wijs maken dat de sala rissen bij de P.T.T. niet om te gillen zijn en dan is het heel gewoon dat je geen personeel kunt krijgen. Op de Eng ontstaat een enorme wijk met honderden woningen en duizenden mensen, maar nu moet u vooral niet den ken dat de P.T.T. erover piekert daar een brievenbus neer te zetten. Dat zou op service lijken en service is natuurlijk een lachwekkend artikel voor een bedrijf dat geen concurrentie heeft. Honderden huizen, maar niemand krijgt telefoon. Dat vindt doodgewoon plaats in het jaar 1964, waarin nagenoeg iedereen een telefoon broodnodig heeft. Natuurlijk weet de P.T.T. hiervoor aller lei redenen op te noemen, maar het is allemaal gegons dat terug te voeren is naar het gebrek aan service dat dit li chaam kenmerkt. Wie telefoon nodig heeft wil hiervoor schatten betalen en met deze wetenschap had de P.T.T. ervoor kunnen zorgen dat iedereen die beslist een telefoon moet hebben die ook krijgt. Vergeet u het maar, want dit doodgewone apparaat gaat hoe langer hoe meer een luxe ar tikel worden. In een vraaggesprek met onze plaatsge noot Piet Olyslager heb ik gelezen dat hij zich ongerust maakt over de enorme vlucht die de techniek in Japan maakt. Hij vindt dat we lelijk achter raken. Wie aan het telefoongebrek denkt zal liever het woord achterlijk gebruiken. KANTMAN. welke eind augustus in het Haagse Zui- derparkbad worden gehouden, zal de ploeg voor Tokio definitief worden sa mengesteld. Maand samen. Daarna zal deze ploeg gedurende de hele maand september in Rotterdam bijeen zijn. Voor het eerst in de vaderlandse sporthistorie wordt een hele ploeg 30 dagen lang als eenheid voorbereid. Het heeft heel wat moeite gekost dit te bereiken. Sieb Bolman heeft lange ge sprekken moeten voeren met de ouders van de zwemmers (zwemsters), met werkgevers, hoofden van scholen en mili taire autoriteiten om zijn ideaal te kunnen realiseren. Maar overal heeft hij een plezierige medewerking ondervon den. Elke morgen kan hij de deelnemers in Rotterdam laten trainen. De hele ploeg blijft deze maand onder perma nente controle van coach Forbes Carlile. Er is een medisch toezicht, men kan zorg besteden aan voedingsschema's e.d. Kortom, men kan een perfecte voorberei ding treffen, en dat zal ongetwijfeld de kansen op een goed olympisch resultaat verhogen. Onze kansen. Hoewel de olympische zwemploeg nog niet definitief is samengesteld, kan men toch wel enige speculaties maken over de vermoedelijke samenstelling. Zo zal Ada Kok wel zeker zijn van haar plaats in de ploeg. Na haar fenominale wereldrecord- explosies in Blackpool is de hoop van de Nederlandse sportwereld in het bijzonder op haar gevestigd. Zij moet in staat worden geacht de prachtige prestaties van Marian Heemskerk (zilver), Tineke Lagenberg (brons) en Wieger Mensonides i brons) tijdens de vorige olympische spelen te evenaren en misschien zelfs nog te overtreffen. Ada's enorme prestaties op de 100 m en 110 yards vlinderslag alsook haar schitterend aandeel in het nieuwe we reldrecord op de 4 x 110 yards wissel slag estafette doen het beste van haar verwachten. Psychologisch wordt er van dit meisje echter veel gevraagd. Aller ogen zijn op haar gericht. Zij weet dit. Hoe de wetenschap haar prestaties kan beïnvloeden, valt moeilijk te schatten. Verwacht mag trouwens worden dat alle dames van de estafette ploeg, die on langs in Blackpool tot zuke opvallende prestaties wisten te komen, in oktober in Tokio zullen aantreden. Dat zijn behalve rugslagzwemster Korrie Winkel, Erica Terpstra vrije slag, en de nieuwe ster op de schoolwisselslag, Klenie Bimolt. Gesteund door een uniek trainingspro gramma zullen deze meisjes de eer van Nederland straks in het land van de Rijzende Zon hoog kunnen houden. VLONDER. Welk hout moet ik ge bruiken voor een vlonder in een douche cel. Antwoord: U kunt hiervoor elke hout soort gebruiken, zelfs vurenhout, als u het geheel maar schildert.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1