Op 4 juli 1934 stierf Madame Curie. FaT°J>uJa9l VAN ESSEN OPTIEK - FOTO De nieuwste Pockets Smit's Pockethall HEROPENING REEHORST-ZAAK. Olympus PEN EE ƒ185,-. Zonnebril en verrekijker maken uw vakantie rijker. GESLAAGD Nog een vechter naar het strijdperk Kongo. 30 JAREN GELEDEN. Als Poolse wilde ze veel voor haar land betekenen, als Francaise loste ze deze belofte in. Beloon haar of hem met een HERWERK van Horlogerie Van Wieren POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 Polen voor de eerste wereldoorlog. Ge schiedenisles in de hoogste klas van de lagere school. De kinderen luisteren aan dachtig. Ze nemen elk woord, dat ge zegd wordt, gretig in zich op. Maar ook Luisteren ze gespannen naar, elk ander geluid, dat in de school weerklinkt Want de onderwijzeres vertelt over de geschiedenis van hun eigen land en dat is verboden! Daarom luistert de klas zo aandaohtig naar het verhaal van de lerares, maai' daarom hoort ze ook elk ander geluid in de school. Want elk ogenblik kan de Russische inspecteur binnenkomen KoninghwaarrNrxdengxa-enegdgsKzargt.j De juf stelt vragen: „Wie was koning Stanislas Augustus Een der kinderen antwoordt: „Hij was de Poolse koning, die regeerde vanaf 1764". Het meisje vertelt verder over deze koning, over zijn goede eigenschappen, maar ook over het grote gebrek van deze Koning, het gemis aan moed De naam van het kleine Poolse kind, dat in alle ernst dit antwoord geeft, is Manya Sklodovski, bij ons beter bekend onder haar latere naam: Madame Curie. steeds het eerst in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Moeilijke jeugd in bezet gebied. De jeugd van Madame Curie draagt dui delijk het stempel van een leven in bezet gebied. Haar vader, leraar aan een Poolse school, het instituut waar de Russificatie van het Poolse volk het meest intensief werd doorgevoerd, komt steeds in con flict niet alleen met zijn geweten, maar ook met de door de Czaar aangestelde - uiteraard Russische - inspecteurs, die nauwlettend toezien, dat het Poolse na tionalisme bij de jeugd niet wordt aan gewakkerd. Dat - zoals hierboven is weergegeven - toch de Poolse geschiedenis aan de schoolkinderen wordt bijgebracht, bewijst weer eens, dat een volk nimmer met dwang kan worden getransformeerd tot het staatsburgerschap van een bezetten de mogendheid. Het bewijst wel het te gengestelde: Juist de liefde voor het ei gen volk en land wordt in een dergelijke situatie versterkt. Deze liefde voor Polen is bij Madame Curie, zelfs in haar verdere leven, dan ook zeer sterk aanwezig. Ze wilde wat voor Polen betekenen. De moeder van Manya sterft reeds jong. Vader Sklodovski - zijn geweten won het van de inspecteur - wordt als leraar ontslagen. Het vrij grote gezin moet nu op een andere manier - door verhuren van kamers aan studenten aan de kost komen. Bovendien worden de kinderen, die in staat zijn om wat te verdienen, aan het werk gezet. Manya wordt gou vernante. Ze verdient een karig loon, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor haar zuster Bronia, die in Parijs medi cijnen studeert. Het is deze zuster, die, later getrouwd met een uit Polen uit geweken arts, Manya uitnodigt om ook naar Parijs te komen om aldaar wis- en natuurkunde te gaan studeren. Liefde voor een Fransman. Liefde voor Frankrijk - Aan de beroemde universiteit van de Franse hoofdstad, de Sorbonne, loopt de begaafde studente Manya college. Ze valt spoedig op door haar buitengewone in telligentie en door haar ijver en doorzettingsvermogen. Spoedig is ze ver trouwd met de ontberingen van een arme student. Haar kamer is kaal en onverwarmd, haar eten is schaars, ze lijdt honger, maar het deert haar niet. Ze studeert, studeert en studeert. Haar boeken en natuurkunde-instrumenten zijn haar enige levensgezellen. Ze ver geet soms een paar dagen te eten, haar honger naar kennis is groter. - Deze laatste zinnen zijn misschien uit de tijd en klinken wellicht theatraal, maar kunnen toch niet gemist worden bij een levensbeschrijving van deze unie ke vrouw. In 1893 behaalt de studente op 26-ja- rige leeftijd haar graad in de Physica, het jaar daarop in de wiskunde. Na een kort verblijf in Polen keert Manya weer terug naar Parijs. Ze maakt al wat naam en krijgt opdracht voor een wetenschappelijk onderzoek. De „Vereniging tot bevordering der Na tionale Industrie" vraagt van haar een verhandeling over de magnetische eigen schappen van verschillende soorten staal. Voor de uitvoering van deze opdracht is ruimte nodig. Professor Lippmann raait haar aan om eens een bezoek te bren gen aan een leraar voor natuur- en scheikunde om hem te vragen of er op zijn school niet ergens een lokaal leeg staat. Ze brengt dat bezoek aan de bewuste man en ontmoet Pierre Curie. Pierre Cu rie is een echte wetenschapsman, be scheiden van aard, reeds bekend als geleerde, vooral in het buitenland. Zijn visie over vrouwen is kort en krachtig. In zijn dagboek schrijft hij eens: „Vrou welijke genieën zijn zeer zeldzaam". In Manya ontdekt hij echter zo'n zeld zaamheid. Ook ontdekte hij, dat ondanks haar sober leven, of juist misschien wel daardoor, deze jonge Poolse een heel aantrekkelijke vrouw is. Twee geleerden worden verliefd op el kaar. Manya meent, dat ze een keus moet doen tussen Polen en Frankrijk. Haar ei gen familie overtuigt haar ervan dat door het ene te doen, het andere nog niet behoeft te worden uitgesloten. Op 26 juli 1895 trouwen Pierre en Manya. Hun duurste huwelijkscadeaux zijn twee fiet sen, waarmee ze - zwervend door Frank rijk - op huwelijksreis gaan. Huisvrouw en geleerde. Het echtpaar Curie wijdt zich geheel aan de wetenschap. Ze huren een etagewo ning in Parijs. Het interieur bestaat uit een vurenhouten tafel en twee dito stoe len. Er ligt geen kleed over de tafel noch op de vloer. Er hangen geen schilde- ijen aan de wand. Dit alles ter voorko ming van huishoudeüjke werkzaamheden, zoals stof afnemen, boenen, borstelen, kleden kloppen. Maria - Manya heeft in middels haar naam verfranst - beperkt dus haar huishoudelijke werk tot het ab solute minimum. Wél zorgt ze elke dag voor een vaas met verse bloemen. Maar aan eten koken ontkomt ze niet en ze bemerkt, dat natuurkundeproeven haar beter afgaan dan culinaire experimenten. Gelukkig maar, dat Pierre ook ten aan zien hiervan zijn aangeboren beschei denheid behoudt. De grote ontdekking. Marie legt met goed gevolg haar docto raal examen af voor natuurkunde en wis kunde. Nu nog de doctorsbul. Marie wil hiervoor iets ontdekken, dat nog onbe kend is. maar wat. Ze leest op zekere dag een verslag van een haar onbekende Henri Becquerel. Het gaat over stoffen, die licht in zich hebben. Ze geven - zo zegt Becquerel - stralen af zonder enig contact met het zonlicht. Uranium is zo'n stof. Dit artikel laat Marie niet los. Telkens leest ze het weer de interessante verhandeling. Ze praat er met haar man over. En besluit voor de ontdekking van Becquerel een verklaring te geven. Op een zolderkamer in de school van Physica in Parijs begint ze met haar onderzoek. Ze weet, dat ze zich plaatst voor een bijkans onmogelijke taak. Behalve de bijdrage van Becquerel bestaat er geen lectuur over dit nog ge heel vreemde onderwerp. Maar ze begint. Ze onderzoekt elk bekend element op het vermogen tot lichtuitstraling, dat ze met PHILIPS SPECIAALZAAK een nieuw woord radio-activiteit noemt. Ze ontdekt, dat Uranium en Thorium deze activiteit bevatten. Opgewonden zoeken Pierre en Marie Cu rie verder Op 12 april 1898 komt de eerste verklaring: „Pekblende en Ohal- coliet zijn veel sterker radio-actief dan Uranium zelf". Marie en Pierre beginnen het zeer actieve pekblende te ontleden in zijn elementen en ontdekken, dat de radio-activiteit voortkomt uit twee chemische bestandde len. Twee elementen. In juli 1898 vinden ze één element. „Jij moet het een naam geven", zegt Pierre. Zijn vrouw, overtuigd van het gewicht van de ontdekking, denkt aan haar voor nemen, dat ze als kind reeds meedroeg: Iets voor Polen doen. „Ik noem het Po- lonium", is haar antwoord. Heel de wereld zal weten dat Polen „nog niet verloren" is. Op 26 december 1898 wordt in een /er- handeling voor de Academie voor Na tuurwetenschappen gepubliceerd: „De nieuwe radio-actieve stof bevat een nieuw element, dat wij voorstellen Ra dium te noemen. De radio-activiteit van Radium moet enorm zijn. 'ygi- jtS. T** De naam Reehorst is in Soest al bijna vijftig jaar een begrip, verbonden aan de leverantie van groenten en fruit. Dat was al het geval in het „nare" kleine winkeltje in de Torenstraat en dat is het nu nog veel meer, want er zijn Reehorst zaken in Soest-Zuid, Soest en Soestdijk. De zaak van de heer D. Reehorst op de Soesterbergsestraat werd in 1961 geopend en binnen drie jaar was al een drastische verbouwing nodig om lang gekoesterde plannen uit te voeren. Van modernisering is geen sprake ge weest, want de zaak was modern. Er is echter aan de wens van het publiek vol daan door velerlei artikelen naast groen ten, fruit en aardappelen thans in een zelfbedieningsafdeling te verkopen. Om de grote voorraad en sortering nog groter te maken werd 60 m2 bij het win kelgedeelte getrokken. Dit ging ten koste van een kantoor en een deel van het magazijn. De oppervlakte is nu 165 m2. Foto Drukkerij Smit. Aannemersbedrijf E. v. d. Hengel, electri- ciën Kwak, loodgietersbedrijf Reijerse en interieurbouwer Wega uit Apeldoorn heb ben in goede samenwerking en in snel tempo van een grote winkel een nog gro tere winkel gemaakt. Men kan nu spre ken van „alles onder 1 dak". De oude combinatie Reehorst-groenten- fruit-aardappelen blijft onverminderd van kracht, maar daarnaast is de sor tering van andere artikelen geweldig uit gebreid. Daaronder wijnen, diepvriespro- dukten, zuivelprodukten die modern ge koeld zijn, vleeswaren en zelfs tassen zijn te koop, voor het geval iemand vergeten heeft deze mee te nemen om de boodschappen in te doen. Soest-Zuid is sterk gegroeid en met deze verbouwing heeft de heer Reehorst aan getoond dat hij zijn bedrijf graag in het belang van zijn klanten laat meegroeien. Meest verkochte automatische KAMERA halfkleinbeeld 2 x betere - 2 x zoveel geslaagde foto's van één film. Vraagt demonstratie bij Burgemeester Grothestraat 45 - Soestdijk Licht en duisternis. Het absoluut bewijs voor de aanwezigheid van Radium moet echter nog worden geleverd, door het vaststellen van het atoomgewicht van het element. Dit bete kent, dat de beide geleerden Radium moeten hebben om het te wegen. „Het zit in pekblende," zo redeneert het echt paar. En aan deze stof zal Radium moe ten worden onttrokken. Maar waar krij gen ze plekbende vandaan? Ze weten, dat in Bohemen glas wordt gefabriceerd uit de begeerde delfstof. Ze vragen of ze de afval, nadat de Uranium voor de glas- fabricatie eruit is gehaald mogen hebben De Boheemse glasproducenten stellen het afvalproduct gratis beschikbaar. Alleen het vervoer zal geld kosten. De Curies offeren tot op de laatste cent al hun geld op voor het transport tus sen Bohemen en Parijs. In een oude schuur, tegenoever hun laboratorium, worden karrevrachten van de geheim zinnige bruine poeder opgeslagen. En uit acht ton pekblende onttrekken de beide geleerden na bijna 4 jaar zwoe gen één gram radium. Op een avond, als ze voor de zoveelste maal weer terug gaan naar de schuur, straalt een zacht schijnsel hun tegen. Het atoomgewicht van Radium wordt vastgesteld op 226. De geleerden geven zich gewonnen. Pierre en Marie worden beroemd. Ze staan voor de keus: Patent aanvragen op de fabricatie van Radium en rijk worden, of, geheel in de geest van de wetenschap, hun vinding gewoon prijs geven aan de wereld. Ze kiezen het laats te en blijven arm. Benoemingen en ereprijzen vallen de „uitvinders" ervan ten deel. 10 december 1903. Madame Curie en Henri Decquerel delen de nobelprijs voor natuurweten schappen. Festiviteiten, diners, wetenschappelijke samenkomsten de Curies worden overal uitgenodigd. Koningen en presi denten maken kennis met het wereld beroemde echtpaar, dat maar matig in genomen is met deze bekendheid, want Pierre en Marie schuwen de publiciteit In hun vakanties proberen ze de mensen te ontvluchten, eenzaamheid is voor de twee geleerden geen kwelling maar een zegen. Op 19 april 1906 keert Marie terug van zo'n vakantie. Haar man Pierre is reeds een paar dagen eerder naar Parijs gegaan om wat zaken te regelen. Marie komt later - met haar twee doch tertjes - thuis, waar ze haar echtgenoot dood aantreft, Het wiel van een zware sleperswagen heeft zijn hoofd verbrij zeld. Marie kan de slag van dit verlies, op een moment, dat het leven haar toelacht, maar moeilijk te boven komen. Toch zet ze het werk van haar man voort. En met succes. Het gelukt haar - als eenling - Radium-metaal te maken. In 1911 ontvangt ze de nobelprijs voor scheikunde. Ze doceert aan de Sorbonne Ze sticht - en vervult daarmee de lief ste wens van haar overleden man - het „Institut du Radium Pavillon Curie". In de eerste wereldoorlog organiseert ze x- straalposten voor de veldhospitalen in Frankrijk. Na de oorlog bezoekt ze Amerika, dat reeds 50 gram Radium bezit. Ze weet er Nadat premier Chroestsjov vertrokken was naar Zweden stonden er voor het Deense koningshuis weer nieuwe punten op het programma. Koning Frederik, vergezeld van koningin Ingrid en hun dochters Margarethe, Benedikte en Anne-Marie, brachten een bezoek aan de Veebeurs „Bellahoej" in Kopenhagen, waar de laatste ontwikkelingen van de Deense landbouw te zien waren. Een biggetje werd even van dichtbij bekeken. (Mits gekocht bij de vakman SOEST-ZUID één gTam van los te krijgen voor haar laboratorium. In 1925 legt ze de eerste steen voor een Radium-instituut in War schau, hoofdstad van een vrij Polen En ze werkt en werkt. Radium is altijd in haar aanwezigheid. Ze ademt het in, het brandt in haar huid, het verandert haar bloed. Ze verwaasloost elke veiligheidsmaatre gel tegenover haar geliefde, maar o zo gevaarlijke uitvinding. Op 4 juli 1934 sterft Madam Curie aan een onbekende ziekte. De doktoren kun nen geen doodsoorzaak geven. Ze begrij pen er niets van, maar beginnen later iets te vermoeden en krijgen dan zeker heid. Marie Curie is vermoord door haar eigen ontdekking. Van Weedestraat 40 - Telefoon 4361 Na een jaar van niet al te ongerieflijke ballingschap keert Moise Tsjombe naar Kongo terug. Dat is zeer logisch, want binnenkort loopt de bijstand van de troe pen der Ver. Naties af en men kan nu al het voorspel zien van de grote strijd om de macht die dan gaat beginnen. Moelele en Soumaliot hebben in het oos ten hun veroveringen al aardig geconso lideerd en een regering uitgeroepen, pre sident Kasevoeboe zal met premier Adoe- la en legerchef Moboetoe zeker ook pro beren het oppergezag te blijven uitoe fenen en zo zijn er nog een aantal gega digden. Waarbij men de mogelijkheid niet uitsluit dat onder deze heren nog wel enige overlopers zullen zijn die van het ene kamp naar het andere gaan. net zoals nu door de centrale regering op rebellen afgestuurde troepen zich prompt onder Moeleles banieren hebben geschaard. Tsjombe verklaart, dat hij op wens van het volk en van de partijen naar Kongo terugkeert. Dat kan nog best zo zijn ook, maar die aanmoediging had hij ze ker niet nodig. De man die na lang en niet onverdienstelijk manoeuvreren uit eindelijk toch uit het zadel werd gewipt in de afgescheiden provincie Katanga, wil zeker nog wel eens een nieuwe gooi naar de macht wagen. En van alle Kon golese leiders heeft hij ongetwijfeld de meeste ervaring om de zaken draaiende te houden. Het is daarom niet eens zo onwaarschijnlijk - gesprekken die Tsjom be had met ministers als Bomboko wij zen er op - dat men in Leopoldstad nu inderdaad zijn hoop op hem heeft ge vestigd om te voorkomen dat Kongo na 1 juli weer in de zelfde ellende van moord en brandstichting vervalt als kort nadat het onafhankelijk werd. En al zijn de papieren van Tsjombe niet zo heel fraai, wellicht is hij de enige die nog wat orde kan bewaren. Het hete vuur. Generaal Maxwell Taylor (bijgenaamd Meneer Aanval) wordt Amerikaans am bassadeur in Saigon. President Johnson stuurt de hoogste militaire functionaris van de V S. naar deze post en dat is een nieuwe waarschuwing aan Peking dat de Amerikanen bepaald niet van plan zijn zich zo neer te leggen bij de communis tische opmars daar. Taylor is niet alleen uitermate bekwaam militair, maar hij heeft uit Korea behalve een kennis van de Chinese taal ook er varing meegebracht van 't vechten tegen Chinezen. De post Saigon van de Ameri kaanse diplomatieke dienst is nu wel zeer zwaar bezet, want naast Taylor komt Alexis Johnson, plaatvervangend onder ministers van buitenlandse zaken en de hoogste beroepsdiplomaat die de V.S. hebben. Ook hij is een man die met Aziatische zaken zeer goed op de hoogte is. Dit gevoegd bij de eerdere geruchten over troepenverplaatsingen en materiaal- verschepingen - is een sprekende beves tiging dat de generaal die zei dat een oorlog tegen China de moeite waard kon zijn niet alleen voor zichzelf sprak, maar ook de ideeën van Washington vertolkte.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2