de versnapering van de eerste J De strijd om het presidentschap in Frankrijk. GARAGE STAM J. HOPPENBROUWERS D. ENGEL Automatisering zal snel voortschrijden. VIERDE BLAD Firma G. van de Pol Wenst Guy Mollet een volksfront Concert in Oude Kerk. Renault dealer Strandset Short Singlet Slip 2.95-3.25 ias v.a. 39.75 Politic-voetbalelftal speelde gelijk. Groen van Prinstererschool. DELA hield jaarvergadering. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Honkbal. Geslaagd. R.K. Openbare Bibliotheek. Geslaagd. Anjercollecte. Loodgieters- werkzaamheden. «S**$ Volgens de Franse grondwet zal in 1965 de verkiezing van een nieuw staatshoofd voor de vijfde republiek plaatsvinden. Reeds nu hebben een aantal ontevre denen, voornamelijk beroepspolitici, de koppen bij elkaar gestoken en de huidige president en diens regiem de handschoen toegeworpen. Artikelen in het weekblad en spreekor ganen der socialistische oppositie „Ex press", in 1953 gesticht door Pierre Men- des France, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Reeds verleden jaar werd gesteld, dat een zekere „monsieur X" ge neraal De Gaulle de weg naar een nieuw presidentschap versperren moest. In gezaghebbende kringen in Parijs ver oorzaakten deze mededelingen 't gebrui kelijke opzien, echter niet bij de generaal die in antwoord daarop slechts verklaar de, zich in 1965 weer voor het president schap verkiesbaar te zullen stellen daar hij zich daartoe in alle opzichten in staat achtte en er de kracht voor zou vinden. Zelfs na zijn operatie heeft hij dezer dagen herhaald niet tegen een nieuwe ambtstermijn van 7 jaren op te zien. Haat. Sinds hij aan de macht kwam, in 1958, heeft generaal Charles de Gaulle zich vijanden gemaakt bij zekere groeperingen uit het Franse volk, zeer in het bijzon der bij de destijds uitgerangeerde en nog op macht beluste beroepspolitici van de vierde republiek, wier invloed op de massa steeds meer zonk naarmate De Gaulle en diens regime zich vaster in het zadel nestelden en langer aan de macht bleven dan door de tegenstanders nodig, nuttig en wenselijk werd geoor deeld. Het weekblad „Express" vloeide in het verleden over van deze naar bui ten uitgedragen haat en tegenwerking Deze worden nog vermeerderd door het in kracht en overtuiging afnemende ver zet der Franse Algerijnen en hun aan hang (waaronder de berucht geworden O.A.S.) die De Gaulle nimmer diens poli tiek inzake een onafhankelijk en zelf standig Algerije hebben vergeven. Tenslotte zijn er nog de rechts-radicalen, waaronder zich nogal wat oud-nationaal- socialisten en neo-nazi's bevinden die on der leiding van de Franse advocaat Tixier-Vignancourt (hater van De Gaulle bij uitnemendheid) zich met de Frans- Algerijnen in verblinding en haat heb ben verenigd met als resultaat, dat de laatstgenoemde groeperingen Tixier-Vig nancourt hebben waardig gekeurd hun kandidaat te zijn bij de komende presi dentsverkiezingen. In het gunstigste ge val kan deze rechts-radicale groepering, vermeerderd met de tegenstanders van De Gaulle's politiek inzake Algerije, re kenen op ongeveer twintig procent der stemmen. mag rekenen; 2) het feit dat Guy Mollet, slechts met behulp van communistische stemmen (tijdens de laatstgehouden parlements verkiezingen bleek zulks overduidelijk) tot socialistisch afgevaardigde in de Franse senaat kan worden gekozen en 3) dat is zéér belangrijk, dat Guy Mollet volgens mensen die het weten kunnen in het geheim druk doende zou zijn om tot een innig samengaan met de com munisten te geraken daar het socialisme in Frankrijk zonder communistische hulp kansloos is. De Franse communisten zullen in de naaste toekomst met het een en ander zeer zeker hun voordeel weten te doen. De president werd vóór zijn operatie van het streven van Guy Mollet om tot een volksfront in Frankrijk te geraken, op de hoogte gesteld. De generaal schrok daar niet van. Hij lachte. zinsleden van de leden. De heer J. C. Kuiten, plaatsvervangend voorzitter, die afwezig was door werk zaamheden, werd herkozen evenals se cretaris C. W. J. Meeder. Tijdens deze vergadering kwam duidelijk naar voren dat er tevredenheid heerst over de wijze waarop de DELA werkt. In het gehele land zijn thans bijna 650.000 leden. In 1963 werden 3779 begrafenissen ver zorgd en deze verzorging was uitstekend. De begrafeniskosten zijn sterk gestegen en toch betaalt een lid nog steeds een geringe contributie. Voor een kind van een lid is dat het geringe bedrag van 3 cent per week. Dit jaar zal echter beslist moeten worden over de vraag of de pre mie-aanpassing nog langer kan worden uitgesteld. De landelijke DELA had aan het einde van het vorig jaar aan onroerende goe- Ameland. Van 't Reve, De avonden. Van Rheenen, Hondse habbekratsen. Rybak, De vergissing van Honoré de Balzac. Seifert, Als dokters trouwen. Simenon, Over de scheidslijn. Spring, Ik zag een vrouw. Straker, Een pistool is geen speelgoed. Stuart, Het satanskruid. Symons, De moord op Francie Lake. De Vlugt, Trieneke. Wallace, Het valse spoor. De muziekkring „De Nederlandse Can- torij" heeft opnieuw een concert gege ven in de Oude Kerk en ditmaal was de belangstelling groot. De bas Rom Kalma opende het concert met het op fraaie en overtuigende wijze gezongen „Ich danke Dir Herr", voor bas en orgel van de hedendaagse componist Hans Studer. Boeiend was de cantate van Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nleuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 „Monsieur X". De socialisten vonden een kandidaat voor het presidentschap (bijgenaamd „mon sieur X") in de persoon van Gaston De- ferre, de burgemeester van Marseille, een felle tegenstander van De Gaulle. Gaston Defferre is 53 jaar oud, van pro testantse huize en van beroep jurist, afkomstig uit zuid-Frankrijk, rookt en drinkt niet, uitgezonderd koffie. Defferre is socialist van de min of meer moderne stempel, afgevaardigde voor zijn partij in de senaat en behalve burge meester van Marseille nog oud-staatsse cretaris en oud-minister voor rijksdelen overzee (1957) en oud-verzetsman (Ma- quis). Defferre is bevriend met Guy Mollet, de leider der Franse socialisten. Hij be zocht in de hoedanigheid van afgevaar digde van een delegatie van Franse so cialisten, tezamen met zijn partijvriend Guy Mullot, Moskou, waar hij onder meer met de rode czaar aller Russen Nikita Chroesjtsjow van gedachten wis selde. Dit bezoek aan Moskou werd des tijds van veel betekenis geacht. Communistisch volksfront? In zekere kringen in Frankrijk spreekt men ook over het tot stand brengen van een „volksfront", dat een nauw sa mengaan van socialisten en van commu nisten in de toekomst na een mogelijk aftreden van De Gaulle als president beoogt. In deze richting bestaan aanknopings punten zoals: 1) een mededeling in „Express", waarin de redactie de hoop uitspreekt dat bij de komende presidentsverkiezingen in het land, de socialistische kandidaat voor dit presidentschap, de heer Gaston Defferre, op de stemmen der communisten kan en voor weekend en vakantie, va. 19.75 voor dames en heren, v.a. 12,90 Prima pasvorm, Noors. 4,95-5,25 Tweka zwembroek, Helanca 9.45 Nylon Short 12,95 Van Weedestraat 80 Soestdijk. In Apeldoorn heeft het voetbalelftal van de politiekorpsen Zeist en Soest, kam pioen van het district west van de Ne derlandse Politiesportbond, dinsdagmid dag tegen de kampioen van het district oost, het marechaussee-elftal van Apel doorn gespeeld. De kampioenen van de districten spelen om het kampioenschap van Nederland. Het elftal van de marechaussees had enige bijzonder goede voetballers opge steld, maar het team vormde geen geheel en dat was met de combinatie wel het geval. Lang zag het ernaar uit dat Soest- Zeist de nederlaag zou lijden, maar kort voor het eindsignaal maakte Den Hartog gelijk. De spelers van de combinatie waren veel ouder dan hun jeugdige tegenstan ders. maar reeds na vier minuten namen ze de leiding. Baams mocht een vrije trap nemen. Hij plaatste de bal naar Ten Hove en deze schoot in. De keeper werd gepasseerd en een back sloeg de bal uit het doel. Baams mocht nu een strafschop nemen die hij benutte. Dit doelpunt bezorgde de combinatie het enthousiasme om voortdurend ten aan val te trekken. Het ging wat al te enthousiast en de achterhoede trok mee ten aanval. Na twintig minuten werd dit afgestraft door een snelle uitval van de marechaussees. Middenvoor Bernier kreeg de bal vrij voor het doel van Kos ter en hij maakte gelijk. Kort voor de rust schoot Ten Hove keihard tegen de lat, maar er werd niet meer gescoord. In de tweede helft speelden de mare chaussees minder goed dan voor de rust. Dat was koren op de molen van de com binatie en de defensie van Soest-Zeist had het niet moeilijk. Een kleine mis greep stelde de marechaussees echter in staat weer te doelpunten en nu zag het er niet zo best uit voor de combinatie, waarin spil Putman een bijzonder goede wedstrijd speelde. Het hele team ging naar voren om een gelijk spel te force ren. Vier minuten voor tijd lukte dit en door Den Hartog werd het 2-2. Ook dit jaar slaagden de opgegeven leer lingen weer voor het toelatingsexamen voor het Middelbaar Onderwijs en wel voor het Corderius Lyceum te Amers foort: Anton Kerkhof f, Haim Klifman en Rob van der Veen en voor het Baarns Lyceum: Marrieke Barrink en EUy Vlas veld. In het St. Josephgebouw heeft de afd. Soest, Baarn, Amersfoort en omstreken van de Coöperatieve Vereniging voor het verzekeren en verzorgen van Begrafenis sen voor Katholieken de jaarvergadering gehouden. Voorzitter H. J. van Hal was verhinderd en de heer C. W. J. Meeder leidde de vergadering. Hij deelde mee dat de ge meenten Driebergen, Zeist en De Bilt thans ook bij de afdeling Soest en om streken hoorde, zodat deze nagenoeg de gehele provincie Utrecht beslaat op de hoofdstad na. Het aantal afdelingen is teruggebracht van 156 op 129 om het werk van het hoofbestuur te vergemak kelijken. De afdeling heeft thans 1644 leden en 1325 deelnemers. Dit zijn ge- deren min hypotheken bijna 14 miljoen gulden, aan overige bezittingen 3 mil joen. Aan uitvaartverzorging werd in 1963 bijna 1,7 miljoen uitgegeven. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 In de le klasse van het rayon Gooi- Utrecht staan voor zaterdag a.s. 2 be langrijke wedstrijden op het programma. S.E.C. komt in het véld tegen Holland (Utrecht), dat in deze wedstrijd vecht voor een laatste kans in de finale-poule, terwijl de 2 grootste concurenten der Soestenaren, Donar en H.C.A.W. II, el kaar in Hilversum ontmoeten. S.E.C., helaas met invallers 'voor v. d. Gaast en Lüschen, start tegen Holland zeker als favoriet, doch de zaterdag ge speelde wedstrijd tegen H.M.S. heeft in middels veel geleerd dat het onderschat ten van de tegenstander onherroepelijk leidt tot puntenverlies. Deze ontmoeting wordt gespeeld op het S.E.C. terrein; aanvang 4.00 uur. De stand luidt thans: H.C.A.W. II 6-11 U.V.V. III 6-6 S.E.C. 7-11 H.M.S. II 7-5 Donar 7-10 Scimitars 6-4 Quick 7-8 F.A.K. 7-4 Holland 7-7 H.B.C. 6-0 De volgende leerlingen van de „De Savor- nin Lohmanschool" slaagden voor het toelatingsexamen van het Corderius Ly ceum te Amersfoort: Elma Dijkema, Paula Hansen, Marjo Meijer, Erik van der Bergh, Frank Rote en voor het Baarns Lyceum: Huug Hoekstra en Peter van der Steeg. Alle leerlingen, die werden opge leid, zijn hiermee geslaagd. Nieuwe aanwinsten Romans: Van Aken, De onschuldige Bar baren. Aldridge, Banneling in eigen land. Berkhof, Als een wolf in de wil dernis. Bierce, Mijn lievelingsmoord. Böll, Meningen van een clown. - De zwarte schapen en andere verhalen. Carlson. Jij bent mijn kind. Chochlof, Recht op eigen geweten. Christie, De muizeval. Colebrook, De Australiër. Daisne, De trein der traagheid. Denti di Pirajno, Ippolita. Detective omnibus. Durbridge, Portret van Ali- son. Fleming, In dienst van Hare Majesteit. Van der Geest, Geze gend is het leven. Gilbert, Het tweede lijk. Van Gulik, Moord in Can- ton. - De nacht van de tijger. Han- ley, De laatste olifant. Japrisot, Cou chette 224. Jenkins, Klizabeth de Gro te. Karlowna, Klawa, het meisje uit Kharkov. Krasnow, Het Russische voorspel. Marshall, Schemer over het paradijs. Maclean, Poolbasis Zebra. Marton, Mijn vriend de sneeuwstorm Moreau, Een hand vol as. Murdoch, An unofficial rosé. Powell, Dit land en deze vrouw. Quentin, De dood als dame. Renes-Boldlngh, Vrouwe Rlxt van Johann Sebastian Bach „Es ist nichts gesundes an meinem Leibe". Zangers en instrumentalisten werden goed gesteund door de sopranen Maria v. d. Slikke en An Rober, de alt Ine Kooy, de tenor Ge- rard de Vos en de bassen Rom Kalma en Brun Littooij. Klaas Bolt speelde op zijn bekende beheerste wijze preludium en fuga in G van Bach. Een oude sonate van de Bohemer J. K. Tolar, die deze in de zeventiende eeuw voor dertien instrumenten schreef, werd uitgevoerd door strijkers en het barok- koperensemble van de Cantorij. Het klankbeeld uit die tijd is ongetwijfeld zeer dicht met deze wijze van uitvoeren benaderd. Van Heinrich Schütz werd de diep-reli- gieuze compositie „Musikalische Exequi- en" uitgevoerd. Het is uitvaartmuziek in drie delen, konzert in Form einer deut- schen Begrabnismissa, lofzang van Sime- on en Selig sind die Toten. In het eerste deel werden vijfstemmige koralen uitstekend afgewisseld door bij belgedichten, bezongen door de solisten. Het „Selig sind die Toten" werd door de sopranen en de bas gezongen. „Herr wenn ich nur dich habe" is een acht stemmig dubbelkorig motet. Het werk maakte diepe indruk op de aanwezigen. Het concert stond onder leiding 'an Maarten Kooij, cantor-organist van de Oude Kerk, waarin geconcerteerd werd. Mej. Lida Koolloos slaagde voor het eindexamen H B S. A. Elders in dit blad kunt u een artikel over de Anjer-collecte aantreffen. Als u voor het mooie doel dat met deze collecte be oogt wordt enkele vrije uren ter beschik king wilt stellen dan bent u van harte welkom. U kunt zich in Soest opgeven bij mevr. D. J. P. Oranje-Entinck, Heideweg 66, tel. 2041 en in Soesterberg bij de heer J. J. Franken, Christiaan Huygens- laan 65. Twee belangrijke gebeurtenissen van de laatste tijd zijn een belangrijke vinger wijzing van de snel veranderde maat schappij, waarvan wij de gevolgen goed op ons in moeten laten werken. Daar is in de eerste plaats de publicatie van het minimum werkloosheidcijfer. Dit cij fer demonstreert ons dat wij nog een aanzienlijk tekort hebben aan arbeids krachten. Dit en de nog toenemende kosten van de arbeid zal de ondernemers er toe dwingen de rationalisatie van de arbeid met spoed ter hand te nemen. Nu de kosten stijgen en de prijzen niet in even redigheid meestijgen worden de onderne mers gedwongen tot besparingen over te gaan. Zij doen dit in de eerste plaats door mensen door machines te vervan gen. Niet alleen in de produktiesector maar ook en vooral in de administra tieve sector. Het is voor de ondernemers de tijd om tot automatisering over te gaan en de bedrijven zijn er rijp voor. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 JUNI 1964. De bankfusie. Dat bewijst de tweede belangrijke ge beurtenis: de fusies tussen twee maal twee van onze grootste banken. Deze reuzen staan niet in zwakke positie. In tegendeel, zij menen deels aan de grens te zijn, waarbinnen zij nog besparingen kunnen maken. Echter kunnen zij bij vergroting van hun omzetten en de mas sa van de te verrichten handelingen met veel meer kracht en zichtbaar succes de automatisering van hun administratie uitvoeren. Het is daarom beslist geen toeval dat deze fusies bedrijven betreft in de bijna geheel administratieve sector. Zij schep pen ruimte voor het geautomatiseerde denkapparaat, voor de computer en deze zal hun aanzienlijke kostenbesparingen brengen. Het automatiseringsproces is dus volop in gang gezet en dit heeft gevolgen voor de arbeidsmarkt van heden en toekomst. Andere voorbereidingen. De kwaliteit van de arbeidsmarkt van de toekomst wordt bepaald door de wijze waarop jonge mensen daar nu voor wor den voorbereid. De jeugd zal zo van school moeten komen dat zij zich ge makkelijk aan allerlei situaties zal kun nen aanpassen. In concreto wil dit zeggen dat zij zich niet meer zal kunnen voorbereiden op 'n baan, die zij het gehele leven verder zal vervullen, zij moet er op rekenen ergens halfweg op iets anders te kunnen over stappen. Dat eist een andere geestelijke habitus dan die welke wij tot heden gewend zijn. In het algemeen zijn ook de onderwijs krachten niet voorbereid op de grote ver anderingen. Er zal behoefte komen aan onderwijs dat regelrecht is gericht op het gebruik van computers. Er is een begin gemaakt met de opleiding van personeel, maar de praktijk bewijst dat hier eeri grote achterstand bestaat. Les in eomputerkunde. In een aantal mulo-scholen wordt in de komende jaren les gegeven in „compu- terkunde". Wanneer de afgestudeerde leerlingen de bedrijven gaan bevolken, zal binnen een aantal jaren het afstoten van krachten in bestaande functies een aanvang nemen. Voor de jongeren zal de aanpassing nog wel gaan. Er zal steeds meer behoefte komen aan uitvoerders van meer gekwa lificeerde arbeid. Het is mogelijk daarin te voorzien. De verschuiving van de leer plicht naar een latere leeftijd zal daarbij hulp bieden. Toch zal niet te voorkomen zijn dat hier een zekere structuurwerk loosheid onder de jeugd door ontstaat, die slechts door herscholingscursussen zal kunnen worden opgevangen. Meer cursussen. Het is zonneklaar dat aan herscholing nog meer behoefte zal bestaan voor hen, die reeds jaren in het arbeidsproces zijn opgenomen en die dan hun functie ver liezen. De herscholing voor deze groepen zal veel moeilijker zijn omdat men zich op latere leeftijd veel moeilijker kan omschakelen. In de V S. bevindt men zich reeds midden in dit probleem omdat de automatisering daar reeds verder is voortgeschreden. Deze keer zal ook de leidinggevende ar beid niet aan het vernieuwingsproces ontkomen. Dit betekent dat er op latere leeftijd steeds meer vraag zal komen naar cursussen, die ten doel hebben de achterstand in kennis in te halen. Wij zien dit verschijnsel reeds nu optreden, Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw hetwelk zich met name manisfesteert in een verdere integratie van economische en technische kennis. Maar ook in het vervoerswezen en in de distributie ont waren wij een stijgende vraag naar her oriëntering omdat het oude heeft afge daan. Zaak van het bedrijf. Reeds beschikken de ondernemers over instituten waar zij hun personeel de nieuwste ontwikkelingen onder ogen brengen. Ook in handelskringen streeft men naar het oprichten van regionale centra waar de vak- en handelskenns opnieuw wordt onderzocht. Zo wordt on derwijs niet alleen een voorbereiding voor het leven maar ook een zaak van het bedrijf. Dat zal een kostbare aangelegenheid worden, waarbij de subsidiërende over heid naar onze mening niet gemist zal kunnen worden. Het gevaar dat ons be dreigt in een tijd van arbeidsschaarste ligt in het achterwege laten van voorbe reidende maatregelen, ook bij het be drijfsleven. Want hoe die automatisering ook verlo pen mag, zij zal voor elk bedrijf zijn eisen genuanceerd anders stellen. Door meer samenwerking, betere organisatie en fusies zal men de geweldige kosten van omschakeling kunnen opvangen. He laas is er geen andere weg mogelijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5