FUGERS FIETS Waar men studie maakt van wormen. MARCHAL HAARMODE ll Geniet van een Maar gezonde, weldadige vakantie! zorg voor een betrouwbare, veilige fiets M. TIJSSEN TWEEDE BLAD Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". Soest voor dertig jaar. WASSERIJ GELRIA EDE Wat is een worm precies voor een dier voor uw Défilé van bejaarden. Jaarvergadering Groene Kruis. Rouw- en Trouwkleding The Blue Diamonds komen. De Meteoren. Propagandamarsen van Crescendo-drumband. Standen zomeravondcompetitie. Duinkikkers uit competitie. Sinds wij een bezoek brachten aan de afdeling landbouw-diefkunde van het In- situut voor Biologisch en Scheikundig onderzoek van landbouwgewassen (afge kort IBS.te Wageningen, waar we 'n interessant gesprek hadden met dr ir J. Doeksen, hoofd van deze afdeling, bezien we een worm toch wei met een iets ander oog dan voor die tijd Natuurlijk weet U ook wat een worm is Althans dat denkt U. We hebben ze al lemaal wel eens gezien, die kronkelende glibberige aardwormen, die we populair „pieren" noemen en die de hengelllef- hebbers gebruiken om hun visje mee te verschalken. Er is met die wormen iets merkwaardigs. Zij behoren tot de oudste diersoorten die de aarde heeft gekend. Sinds de mens op aarde leeft, heeft hij wormen ontmoet, maar doordat deze diertjes ei genlijk altijd in het verborgene leven (onder de grondi wist de mens tot voor kort eigenlijk maar heel weinig van wor men af. De speciale studie van deze die ren ls dan ook geen eenvoudig werk, daarover weet men in Wageningen wel het een en ander te vertellen. VA meter per jaar. Op elk segment van een worm vinden we acht haren. Ogenschijnlijk ls deze beharing van weinig belang, maar voor de worm zelf wel, want door deze iets schuin naar achteren te plaatsen be weegt het dier zich voort. Wanneer hij een deel van zijn lichaam strekt, dan haken de haren deze plaats in de grond en door bijtrekken van de rest glijdt hij langzaam vooruit. Overigens legt een worm geen grote af standen af, niet meer dan ongeveer 1% meter per jaar. Daarom is het ook be langrijk dat we in de grond veel wormen aantreffen; zo'n 1 tot 2 miljoen per ha goed grasland is normaal. We horen altijd zeggen, dat wormen be langrijk zijn voor de kwaliteit van de grond, maar de meesten van ons weten niet waarom Wel, de voeding van re genwormen bestaat uit de organische resten welke door hen in de grond wor den gevonden. Zij maken deze resten heel klein, onttrekken hieraan enig voedsel, waarna ze er als uitwerpselen weer uitkomen. Op die manier worden KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Een verticaal grondpakket, waarin we duidelijk zien hoe de wortels van de planten door de wormengangen diep naar beneden weten te dringen. Kun je hem doorsnijden Bij deze studie bleek dat de worm een merkwaardig dier is, dat eigenlijk nog verschillende mysteries voor ons inhoudt. Op verschillende belangrijke vragen heeft de wetenschap echter al een antwoord gevonden. Zo zullen de meesten wel eens het ver haal gehoord hebben, dat wanneer men een worm opzetteüjk of per ongeluk door midden snijdt, die 2 delen als af zonderlijke wormen zouden blijven voort leven Dat is een fabeltje. Onze gastheer wist ons daarvan het fijne te vertellen en zette het volgende uiteen. Ais we een regenworm goed bekijken, dan zien we, dat zo'n dier als het ware bestaat uit een groot aantal aan elkaar geplaatste ringen die men segmenten noemt, waarvan segment 1 de kop vormt. Een eindje verderop vinden we een soort verdikking, die door veel leken aangezien wordt voor een litteken of zoiets. Dat is niet juist, want deze verdikking is een deel van het lichaam van de regen worm dat van essentieel belang is bij zijn voortplanting. Nu is het typische van dit dier, dat wan neer het vanaf segment 4 tot en met de ze verdikking in tact blijft, de worm kan blijven voortleven. Desnoods bouwt hij weer een nieuwe kop en staart op als dit middeldeel maar onbeschadigd blijft. De afgesneden stukken sterven echter af Dit herstellings- of regenera tie-vermogen bezitten echter niet alle soorten wormen. Andere sluiten slechts de wond af, doch komen niet tot de herbouw van de verloren segmenten. Het huwelijk. De voortplanting van deze regenwormen is een bijzonder interessante zaak, waar over de onderzoekers klaarheid hebben kunnen verschaffen Wanneer deze die ren geslachtrijp zijn, zoeken twee exem plaren elkaar op Er is hier geen sprake van een manlijk en een vrouwelijk dier, aangezien de regenworm tweeslachtig is. De dieren bevruchten elkaar over en weer, waarbij het manlijk zaad niet rechtstreeks bij de eitjes wordt gebracht die ontwikkeld worden in een apart seg ment, maar opgevangen en opgeslagen wordt in een zakje in een ander seg ment, dat dichter naar de kop ligt. Nadat de dieren elkaar weer verlaten hebben, ontwikkelt zich rond de verdik king, die „zadel" genoemd wordt, door afscheiding een koker, van een plastic achtige stof, welke met een taai vloei bare eiwitrijk reservevoedsel wordt ge vuld. De koker schuift de worm door lichaamsbewegingen langzaam over zijn lichaam naar voren, waarbij deze eerst het segment passeert waar de eitjes lig gen opgeslagen. Deze eitjes worden door een opening naar buiten gedrukt en ko men in de koker terecht. Verderop pas seert het geheel het segment waarin manlijk zaad van de andere worm was opgeslagen en hier wordt dit zaad ook opgenomen in de koker, waardoor de ei tjes worden bevrucht. Is de koker over de kop van de worm afgeschoven, dan knijpen de uiteinden dicht en ontstaat een soort cocon. Hierin komen de eitjes verder tot ontwikkeling. De larven blijven voorlopig in de cocon en leven van het hierin opgeslagen reserveêiwit totdat de omstandigheden buiten de cocon gunstig zijn om deze te verlaten. organische resten fijn gemaakt en veelal later dieper in de grond weer uitgeschei den. De wormen zorgen er daardoor voor. dat de grond populair gezegd, goed gemengd wordt. Een kijkdoos. Een mooi voorbeeld hiervan zagen we in het instituut, waar men interessante proeven neemt met verschillende grond soorten. Een verticaal uitgestoken pak ket grond van bijna een meter diep, 60 cm breed en 3 centimeter dik zit keu rig verpakt in een platte doos van on breekbaar glas in de grond, zodanig, dat de onderkant en bovenkant open zijn. Op deze bovenkant groeit gewoon gras, Dertienhonderd bejaarden hebben dins dag gedefileerd bij paleis Soestdijk voor H M. de Koningin. Het was het dertiende jaarlijkse défilé, dat in 1952 voor de eerste maal plaats vond op initiatief van „Het nationaal comité voor oudeheden- zorg". In 25 bassen en ruim 100 auto's trokken de bejaarden langs het bordes van het paleis. Enige deelnemers aan het défilé waren in klederdracht. De koningin dankte vriendelijk wuivend voor deze aanhankelijkheidsbetuiging en zij liet deputaties van alle groepen aan zich voorstellen. Daaronder waren bur gemeesters, voorzittters van bejaarden- verenigingen en vrouwenbonden, maar uiteraard ook bejaarden. De oudste van hen was de 91-jarige heer J Huisman uit 's-Gravendeel. Onder voorzitterschap van de heer G. Kruyff heeft de afdeling Soest van het Groene Kruis woensdagavond in het An na Paulownahuis de jaarvergadering ge houden. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baara Telefoon 2783 Wortels voor de keuze. Men beperkt zich overigens niet alleen tot de bestudering van regenwormen, want eigenlijk is dat maar een onder deel van veel uitgebreider studie die be trekking heeft op het gehele dierenle ven in cultuurgronden en bij welke stu die men het hoe en waarom van een en ander tracht te ontdekken, dit in ver band met de gunstige groei van de cul tures op die gronden. Wij zagen daartoe onder andere een leuke proeftuin. Op een speciaal stukje grond staan daar appelboompjes. Ze staan net met hun wortels in speciale gronden. Wat heeft men gedaan In een grote plastic koker wordt een ver ticaal uitgesneden grondpakket gebracht. Op dezelfde manier al wij een stuk plas- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 de open bovenkant biedt contact met de omringende grond en de grond water stand. In dit pakket leven wormen en door de glazen wanden kan men precies zien wat deze wormen doen, hoe ze zich bewegen en dergelijke. Wij zagen zo'n pakket waarin de grond lagen nog goed te onderscheiden waren, maar waarin ook reeds duidelijk te zien was dat de wormen al heel wat van de bovenste laag naar onderen hadden ge bracht Een duidelijk voorbeeld van het mengen van de grond door wormen. Bovendien maken deze dieren lange gan gen, die er voor zorgen dat er lucht in de grond kan komen en van welke gangen ook de wortels van grassen en andere planten graag gebruik maken om gemak kelijk en vlug diep in de bodem te kun nen doordringen. Wanneer de omstandigheden in de grond minder gunstig worden voor de regen wormen, gaan zij in een zogenaamde „diapauze", wat men populair zou kun nen noemen een soort zomerslaap. Ze doen niets meer, en hun levensfunctie staan op een laag pitje. tic elektriciteitsbuis in de grond stoppen. Dan komt er binnen in die buis een vul ling van de ongestoorde grond. Zo ook hier, maar dan in het groot, want de buis heeft een doorsnede tot 50 centi meter. Men plaatste twee of soms drie van die buizen gevuld met verschillende grond bij elkaar en wel zo, dat ze zijde lings met elkaar in verbinding stonden en op die plaats werd een appelboompje geplaatst. Dit boompje heeft al groeiende nu de vrije keus uit twee of drie soorten grond en met belangstelling onderzoekt men nu op het instituut wat zo'n boompje doet. Door middel van flessen met water en eventueel chemische stoffen, die op geregelde tijden door slangetjes een deel van hun inhoud op of in de grond lozen onderzoekt men hoe de boompjes op die invloeden reageren. Kortom men verricht hier een veelheid van bijzonder interes sante proeven die bedoeld zijn om de mysteries inzake het leven in onze grond te ontsluieren en waarbij is gebleken dat de regenwormen een zeer belangrijke rol spelen, zodat die aan een speciaal onderzoek worden onderworpen. De voorzitter vond het jaar 1963 niet on gunstig. Verheugend was dat zuster Boom geheel van haar langdurige ziekte her stelde. Het ledental steeg tot 624 en dat bracht voor haar en de andere mede werksters van de afdeling meer werk mee. De heer Kruyff bracht hiervoor dank. Ook dankte hij secretaris J. Dob- ben en penningmeester H. M. Reulen. Mevr. M. E. Drijber-Muller las de notulen van de vorige vergadering, waarna mevr. N. C. ten Feld-Kercher en de heer H. M. Reulen tot bestuurslid herkozen werden. In 't jaarverslag van de heer Dobben stond vermeld dat de afdeling de gezinsverzorgster en een gezinshelpster, die is vaste dienst was, verloor omdat ze onstlag namen. Er bleef slechts een gezinshelpster in los dienstverband over. Inmiddels konden twee gezinshelpsters aangetrokken worden maar een nieuwe gezinsverzorgster is er nog niet en dit kan van invloed zijn op het subsidie bedrag. Het is echter prettig dat thans weer voldoende hulp aan de leden ge boden kan worden. De heer Kruyff noemde het contributie bedrag, dat van 7,op 9,50 per jaar gebraoht is, nog steeds onvoldoende. Eventuele verhoging van de contributie brengt verhoging van de subsidie met zioh mee, daar het subsidiebedrag de helft is van het bedrag dat aan contri buties betaald wordt. Uit het rapport van mevr. M. van Vee- ren en de heer D. Oostelaar, leden van de kascommissie, bleek dat de wijze waarop de financiën beheerd werden niets te wensen overliet. Aan mevr. Van Veeren en de heer Oostelaar, die niet aanwezig waren, zal gevraagd worden of ze nog een Jaar lid van de kas-controle commissie willen blijven. Voor 1964 is een uitgave van 8700, voor de gezinsverzorging geraamd, ter wijl de inkomsten ongeveer 7100, zullen zijn. De wijkverpleging zal 18.040,kosten, terwijl het bedrag aan inkomsten onge veer 865, minder zal zijn. Met een dankwoord tot de aanwezigen besloot de heer Kruyff deze vergadering. The Bleu Diamonds treden zondagavond in het St. Josephgebouw op tijdens de laatste bijeenkomst van de R.K. Instuif Soest-Zuid in het seizoen 1963-1964. Het kwintet Erik van Proosdeij zal spelen. Drie teams van de korfbalvereniging „De Meteoren" doen zondag mee aan een tournooi van de vereniging Tovers in Zeist. Meteoren 1 speelt tegen Crescendo 3, Meo 3 en Biko 3 het tweede speelt te gen Eureka 2, AL.O. 3 en S.K.V. 3, ter wijl de jeugd uitkomt tegen Morgen stond, Soesterkwartier en K.C.O. De drumband van de rk. gymnastiek vereniging Crescendo heeft dinsdagavond voor aantrekkelijk vlagvertoon gezorgd in Soest-Zuid door een propagandamars te maken met vliegende vaandels en slaande trommen. Dit gebeurde onder het waak- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 JUNI 1964. spelers extra beschikbaar moeten zijn. De vereniging ziet geen kans dit elftal te formeren wegens gebrek aan spelers. De dames spelen vanavond thuis tegen Zeist 2, op 3 juli tegen IJsselmeer 1, op 10 Juli een uitwedstrijd tegen IJsselmeer en op 14 juli een thuiswedstrijd tegen Sedna. De meisjes spelen vanavond thuis tegen Zwemlust, op 30 juni uit tegen Sedna, op 6 juli uit tegen H.Z.C. en op 10 Juli thuis tegen De Vuursche. Ook in een Soester Courant van der tig jaar geleden werd uitvoerig geschre ven over de heibel in de tweede kamer rond de bioscopen Dr. Colijn en de heer Kersten wilden het liefst alle theaters sluiten ten gerieve van het zieleheil van de Nederlandse bevolking, maar dat vond men wel wat kras. Een communistisch lid van de tweede kamer was het tegen de verwachting met de mening van de protestans-christelijken eens. Ook hij was voorstander van het sluiten van de bios copen, maar alleen als ook alle kerken gesloten werden. Blijkbaar had hij iets tegen deze gebouwen. De heren De Geer en Marchant, ook nu nog bekende na men, gaven eveneens hun mening ten beste. Het resultaat was dat alleen de keuring van de films een wijziging on derging terwille van de goede opvoeding van de Jeugd van dertig jaar geleden. De Vlijt ging aan het opruimen en ijsmutsen kostten maar 55 cent. Nu was het nare dat niemand in de zomer een 1934 een ijsmuts nodig had. Gemolton- neerde herenpantalons kostten nog twee gulden per stuk en voor een gemolton- neerde damesdirectoire behoefde men slechts 1,10 neer te tellen. Dat zal wel een allercharmantst kledingstuk geweest zijn. Maar bar best tegen de reumatiek natuurlijk. De Algemene Begrafenisonderneming Soest beweerde eveneens helemaal niet duur te zijn en een eigen kistenmakerij drukte de kosten nog meer, zodat men geen zorgen behoefde te hebben om nog eens begraven te worden. Het ledigen van beerputten kostte 3,50 en 6,als er sprake was van een hele grote put. Wie bezwaar had tegen deze prijzen mocht zijn put zelf leegemmeren, maar daarvoor waren bepaalde uren vastgesteld. Er was een Engelse professor, die net zo lang met het uitvinden van een do delijk gas zat te knoeien tot hijzelf de eeuwige jachtvelden moest betreden. Mo raliserend zag men hierin een vingerwij zing, maar de atoom- en H-bom waren nog niet bekend. De vereniging „Plaatselijk Belang" vroeg aan het gemeentebestuur betere verlichting, waarschuwingsborden op ge vaarlijke punten en riolering. De voorzit ter van de vereniging sprak de wens uit dat iedereen zich zeer zou uitsloven om de belangen van Soest te behartigen, want er was naar zijn mening heel wat te doen in de gemeente om deze te ver beteren. Hij sprak met geringe waarde ring over winkeliers die meenden dat het hun zaak schade zou doen als ze lid van de vereniging werden. Hij stelde zelfs voor deze lieden te boycotten als ze geen lid van de vereniging werden, maar ge lukkig zegevierde de democratie. Naar zijn mening moest „Plaatselijk Belang" net zo sterk worden als in Bilthoven, waar 80 procent van de inwoners lid was. Dat is blijkbaar niet gebeurd, want de vereniging is allang ter ziele. De bioscoop begon te bloeien en met „Het levenslied" werd een toppunt be reikt. „Schitterend dramatisch verhaal: vreselijk conflict; ontstellende tragedie" De proeftuin, waar appelboompjes de vrije keus hebben uit verschillende grondsoorten. zaam oog van de heer J. P de Rond, „vader" van deze drumband. Volijverige meisjes gingen langs de huizen om de kas van de band te spekken. Vanavond om half acht wordt gestart voor een propagandamars door de nieuwe lanen op de Eng. De drumband vertrekt vanaf de Laanstraat, hoek Dorrestein- weg. Dinsdagavond 30 juni wordt een propa gandamars door Soestdijk gehouden. Dan wordt om half aoht gestart bij drukkerij Atlas op de Koningsweg. Eerste klasse. A.B.F. 5-5 Centurion 4-6 C.SJM. 4-3 K.P.S. 4-6 De Spar 4-1 Zon en Schild 4-5 Houtveen 3-0 Polynorm 3-4 Derde klasse. W.P.H.-Boys 5-3 G.W.K. 4-7 553 T.D. 4-2 Nenafa 4-6 Bronswerk 4-2 DALCO 4-4 Derde klasse. Hapam 4-4 Nefkens 4-8 A.C. '62 2 4-3 Centurion 2 4-6 Poveca 2 2-0 O.S. 2 4-5 Het herenteam van de Duinkikkers neemt niet deel aan de zomercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Het team speelde het vorig jaar in de onderbond en promoveerde na een uit stekend verlopen competitie. Nu moet het herenzevental een elftal worden om dat het reglement voorsohrljft dat vier stond er in de advertentie. Deze serie he vigheden kon men voor een kwartje, vijfendertig cent of vijftig cent zien. Dertig jaar geleden liepen er nog zi geuners met beren langs de straten en die arme beesten moesten hun danskunst vertonen ten behoeve van de centen die zijn baas wilde verdienen. Het kan echt geen kwaad dat dergelijke poppenkas- terij niet meer voorkomt. Van spiritus- drinken hoor je trouwens ook niet meer en de Soester caféhouders krijgen geen bezoek meer van zwervers met het ver zoek het Iekbier te mogen opdrinken. Een meneer P. fulmineerde in een in gezonden stuk tegen de gebreken in onze gemeente. Hij vond het helemaal onjuist dat er in Soest geen gelegenheden waren waar de heren der schepping een kleine boodschap konden doen zonder de kans te lopen wegens schending van de eer baarheid in de kraag genomen te worden. Ook had hij meer poëtische verlangens. Hij eiste meer bloemen en meer banken. Brandkranen waren volgens die meneer niet te vinden, een badhuis ook niet, geen kinderspeelplaats, geen vuilnisop haaldienst en nog veel meer. Dertig jaar geleden was men bij de P.T.T. zo wijs het bestellen op zondag te laten vervallen, terwijl van de vier bestellingen per dag er 1 verviel. „Ernstig gemeend, Bep kom terug, al les vergeven en vergeten, Treldu", staat er in een courant van 30 jaar geleden. Als Bep aan het verzoek gehoor gegeven heeft dan is hij of zij teruggekomen. Wanneer het een zij is dan is ze nu waarschijnlijk al een dikke 25 jaar me vrouw Treldu, want die meende het be slist heel ernstig. Het kan natuurlijk ook zijn dat die Treldu een juffrouw was.

Soester Courant | 1964 | | pagina 7