IVANHOE LEGE MAAT Roemeense eigenzinnig heid wijzigt karakter oostelijk blok. JEUGDVOORSTELLING VENEMA DE WITTE ANJER. SOESTERBERG GESLAAGD V.V.V.-nieuws. VERPLICHTE VAKANTIE. V.V.V. - SOEST OPENLUCHTTHEATER Dames- en Herenkleding naar maat. Falcon Regenkleding Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten. Medische dienst. Soesterberg vraagt hulp voor India. Geef hem/haar een fototoestel cadeau FeTa^uJCig' Aan de ouders van de jongens die graag aan de slagwillen. drukken is een prachtig vak" Bffis.»"L Drukkerij Smit, Van Weedestraat 29A Drukkerij „Atlas", Koningsweg 18 Drukkerij „Bevedeem", Steenhoffstraat 52A Drukkerij „De Horizon", Kerkstraat 58 Drukkerij „De Nieuwe Soester", Middelwijkstraat 27 N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, v. Weedestr. 7 BRANDWEER 3 3 3 3 Wie de toestanden achter het ijzeren gordijn bestudeert, beleeft de laatste tijd veel plezier aan het luisteren naar wat radio-Moskou over de Roemenen en om gekeerd radio-Boekarest over te Russen te vertellen hebben De Roemenen heb ben al een tijd lang alle commando's van de economische toporganisatie Co mecon aan hun laars gelapt en niet zon der succes gewerkt aan de ontwikkeling van industrieën, hoewel de „sociale werk verdeling" eigenlijk inhield dat die in Po len, Hongarije, oost-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije zouden komen Maar de Roemenen hadden geen zin om min of meer gedegradeerd te worden tot de graan verbouwers en grondstof- fenleveranciers. En ze namen het bo vendien niet dat ze bij tijd en wijle een machine bestelden bij hun Comecon- partners en dan iets kregen waar alles aan mankeerde of vaak ook een tijd tevergeefs zaten te wachten op leveran tie Dat was een van de redenen waar om ze zelf allerlei fabrieken oprichtten en ook een steeds omvangrijker handel met het westen gingen drijven. Dat is een soort losmaken uit het blok, waarover men in Moskou natuurlijk de wenkbrauwen moest fronsen. En er kwa men enige onaangename opmerkingen. Die werden echter niet aangehoord als een aantijging hoe men zijn leven moest beteren. Integendeel er werd een fors woordje teruggesproken, waarin onver bloemd te kennen werd gegeven dat Mos kou de Roemenen nog meer kon vertel len. Een eigen weg. Het opvallende is dat Moskou ook prompt inbond en zelfs een aantal uit zendingen besteedde aan een loflied op die flinke Roemenen. Het is een van de treffendste staaltjes hoe nu in het com munistisch blok de leden zich kunnen permitteren hun eigen gang te gaan. Iets dat voor een paar jaar nog onbestaan baar was. In zekere zin is de manier waarop Pe king het leergezag van Moskou aanviel, hiervoor het lichtende voorbeeld geweest: het toonde aan dat verzet tegen de Rus sische hegemonie mogelijk was en dat men zijn nationalistische belangen kon nastreven zonder direct afgestraft te worden. En bovendien maken de Roemenen een handig gebruik van het feit dat Chroesjt- sjow bondgenoten nodig heeft die zijn zijde kiezen in het geschil met Peking: hij kan het zich niet permitteren zich gehaat te maken bij wat nog wel zijn satellieten worden genoemd, maar in fei te inderdaad meer en meer gewone bondgenoten worden, met eigen belan gen, eigen meningen en ook een eigen wil. Geen breuk. Er is hier eigenlijk net zoiets aan de gang als in het westen waar Frankrijk een beetje het buitenbeentje is door een fervent nationalisme, hoewel er verder ondanks alle geprikkeldheden geen twij fel aan kan bestaan dat het wel degelijk - ook al zijn ze wel eens wat lastig - 'n' betrouwbaar lid van het oostelijk blok. In het westen zal men Parijs' koppige dwarsheid wel eens verwensen, maar toch ook erkennen dat samenwerking op een democratische basis dergelijke eigenzin nigheid mogelijk moet maken. En wie zo denkt, moet zich over deze Roemeense ontwikkeling ook verheugen er ontstaat - weliswaar noodgedwongen - iets democratisch ook in dat kamp als niet meer een man of een college de toon aangeeft, maar er overleg gepleegd moet worden door lieden die allerlei in zichten hebben over wat uiteindelijk de gemeenschappelijke houding zal zijn. organiseert in het op woensdag 1 juli, 14.30 uur. door het AMSTERDAMS JEUDTONEEL. Toegangsprijs f 0.50. Voorverkoop V.V.V.-kantoor, Steenhoffstraat 9a; voor Soesterberg Amersfoortsestraat 2 en voor de aanvang van de voorstelling bij het Openluchttheater Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Steeds de nieuwste modellen. Telef. 2803 - F. C. Kuijperstr. 28 Doktoren H. v. Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel 2119. J Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: J. G. van Eek, Wald. Pyrmontlaan la. Apotheek Apotheek „Soest-Zuid", Kerkstraat. Wit-Ge!e Kruis Zr. Antoniana, N. Mariënburg, tel. 4255 Oranje-Groene Kruis Zuster T. Kropff, Middelwijkstraat 36, telefoon 2902. Groene Kruis: Zuster Boom, Braamweg 51, tel. 4365. De witte anjer is het symbool van het Prins Bernhardfonds. En onder dit sym bool zal men van 29 juni tot en met 4 juli a.s. een beroep op u doen tijdens de zgn. Anjercollecte. Het doel van dit fonds is: financiële steunverlening aan het culturele leven van ons volk in de ruim ste zin, (wetenschap, kunst, volksont wikkeling, jeugdzaken enz.). Het Prins Bernhardfonds doet dus zelf geen praktische culturele arbeid, doch steunt slechts. Een steun die zich beweegt tussen hulp aan b.v. een Hoge Bloeddruk Centrum te Nijmegen en een plaatselijke harmonie die in nood zit; tussen steun bij weten schappelijke publicaties en hulp aan lees zalen; tussen steun aan het Nederlands Ballet en hulp aan amateur-toneelvereni gingen enz. enz. Zo werd in het afgelopen jaar steun verleend aan de Chr. Ge mengde Zangvereniging „Euterpe" te Soesterberg. De opzet van het fonds is dat de .beno digde geldmiddelen daarvoor bijeen wor den gebracht door het Nederlandse volk; wij zelf zullen ons verantwoordelijk moeten weten voor onze eigen cultuur. Deze verantwoordelijkheid draagt u op de juiste wijze, door in het tijdvak van 29 juni tot en met 4 juli a.s. uw bijdrage aan de Anjercollecte niet te onthouden, hetzij door het kopen van een foto van ons koninklijk gezin, hetzij door het storten van een gift in de collectebus. Z.K.H. Prins Bernhard, die Regent is van het fonds, zei het eens aldus: „Aan mooie woorden hebben onze culturele arbeiders niets, er dienen daden te worden gesteld. Ik zou elke landgenoot er van willen doordringen, te beseffen, dat het fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrij willige bijdrage in het belang van onze culturele opbouw. Het is een zaak van alle Nederlanders." Inderdaad: Het gaat om uw aller zaak. Als men u dus een foto van het ko ninklijk gezin of een collecte-speldje aan biedt, weet dan wat van u verwacht wordt en stelt uw daad. HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 10 uur ds J. Mettau. 7 uur ds H. Roest. Kerkkoor. Tijdens de morgendienst is er oppas voor de kleintjes in de consistorie van de Oude Kerk. Emmakerk. 10 uur ds K. v. Liere. (Bed. H. Doop). 7 uur ds J. Mettau. Heeskapel. 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren 10 uur ds H. Roest. Eltheto. 10.15 uur Jeugdkerk (12-15 jaar). Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4.30 uur ds W. de Bruijn van Ermelo. Zondagscholen: De Savornin Lohmanschool, 12.00 uur. Chr. ulo school, 10 uur. Emmakerk, 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds H J. Lambers Heerspink. Wilhelmlnakerk. 9.30 en 5 uur ds C. v. Rijn van oSest. GEREFORMEERDE KEREL Gebouw „Eltheto". 8.30 ds K. Deddens. 3 uur ds J. A. Vink. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 30 juni, 7.30 uur, ds Hofman van Zeist. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10 uur mej. C. E. Jolles. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE, Van Weedestraat 19». 10.30 uur ds W. J. Manger. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur ds A. E. Dingjan. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.45 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds J. W. Sepmeijer, hoofd vlootpr. te Den Haag. KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. in de week H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdag te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z„ St. Willibrordnsstraat. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C Lucas te Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tei. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. In Soesterberg bevindt zich thans Pater Herman van Burgsteden, die tijdelijk van zijn zware missiepost in India is terug gekeerd om hier in zijn geboorteplaats, voor de tijd van een half Jaar weer wat op rust te komen. Van die rust zal ech ter niet veel genoten kunnen worden, omdat zijn dierbare missiepost, ook in de verte, hem niet met rust laat, daar hij steeds nieuwe plannen maakt voor de leniging van de nood in zijn missiege bied. In 1952, toen hij voor het eerst naar In dia ging, heeft hij 500 kilometer onder Calcutta in Kantapali een missiepost op gericht. In zijn gebied, dat een opper vlakte beslaat van 180 bij 50 kilometer, is letterlijk gebrek aan alles, niet alleen aan voedsel Honger en ziektes en een achterstand op elk gebied decimeren de bevolking. In die staat van ellende ver keert meer dan een vierde deel van het ruim vierhonderd miljoen inwoners tel lende rijk van India. Pater van Burgsteden sloeg bij zijn komst direkt de hand aan de ploeg. Hij richtte een school op, die zich in de 'oop der Jaren uitbreidde en door meerdere werd gevolgd op plaatsen buiten het missiegebied. Aan de missieschool werd een internaat verbonden, waar elke dag ongeveer honderd schoolkinderen ver blijven en van voedsel worden voorzien. Bij totaal gebrek aan medische hulp doet de pater ook aan ziekenverpleging. Hier bij is hij er in geslaagd ook een zuster huis te doen bouwen, zodat hij nu de hulp krijgt van een achttal inheemse zusters Behalve dat alles heeft pater van Burgsteden ook de geestelijke zorg over een vijfduizend kathoieken, ver spreid over een uitgestrekt gebied. Al dit pionierswerk wordt vaak onder onvoor- Burgem. Grothestraat 45 Telefoon 5917 Soestdijk stelbare moeilijkheden gedaan. Vaak moet hij veel reizen en dikwijls te voet. In 1957 werd hij gelukkig gemaakt met een jeep, maar deze is nu zo goed als versleten. Het opbouwende werk en alles wat er nog gebeuren moet kost allemaal geld. Heel veel geld. Wie de pater helpen wil bij zijn opbouwend liefdewerk zal een goede daad verrichten. De dagtochten van de firma Tensen be ginnen volgende week! Wie nog geen programma heeft, kan bij ons terecht. De voorraad is nog niet op. U kunt te vens bij ons boeken en dan wensen wij u goede reis! Woensdagmiddag 1 juli, om hald drie, zitten alle Soester kinderen in het Open luchttheater. Ze worden daar, voor slechts twee kwar tjes, door V.V.V. Soest ontvangen om naar de spannende avonturen van Ivan- hoe te gaan kijken. Wie al eens over Ivanhoe heeft gelezen, zal nu zelf kennis kunnen maken met deze figuur en wie nog niets van hem afweet, leert hem in levende lijve ken nen. We twijfelen er niet aan, of het Amster dams Jeugdtoneel, dat het stuk komt spelen, zal de jeugdige toeschouwers een middag vol spanning en avontuur bezor gen. Laten we erbij zeggen, dat „jeug dige" ouders ook van harte welkom zijn. In onze expositiekast kunt u werk be wonderen van Jim Frater. Verleden week heeft U misschien al eens gekeken naar de aardige tekeningen van een bekend plekje aan de Eem, onder Baarn. Deze week zijn er een paar hoekjes van Amersfoort te zien, waaronder een aller aardigste, luchtige schets van een winter - gezicht in deze stad. Van Middelburg, de stad, waar Jim Frater jarenlang ge woond heeft, is er een oud straatje. En let u dan eens in 't bijzonder op de stille, fijne schets van een kerkinterieur. De kunstenaar Jim Frater heeft een speelse, bijna dichterlijke manier van neerschrijven, die, mensen met gevoel voor sfeer en stemming, zeker meteen zal aanspreken. Verzuimt U vooral niet geregeld naar ons expositiekastje te komen kijken. Ie dere maand vraagt daarin een kunste naar uw aandacht. Deze maand is het Jim Frater, die uw belangstelling ten voile waard is. AUTOVERHUUR bï VEIflflfl g N.V, Eemnesserweg 22, Baarn. tel.: 02954-3100 lb.g.g.4344) Een kans he( 7(J ,eerjaar „et me6r leerplichtig? Is hij nog 9"" voor hem In een vak. dat 'goed' gevolg d°°d PeI?J^>an "n hoog aangeschreven s |nteressant kranten boeken. ZeU kijken Hnikkerll Wat' ze daar «fc" aa"h rb^r/a.r^\r„eueten. "nip '"dele goede' d&S Hij Is va^harte^om wa„neer hl, een drukker, Wl] doen qoede richting- r,,J uW Zoon !d„!?rbTzoeken 'ijlen zal h?m er dan graag ontvangen. Flinke jongens kunnen geplaatst worden bij (Bureau „Soester Courant") Onze moderne sociale zorg strekt zich verder uit dan het verschaffen van een behoorlijk en verzekerd bestaan aan de werknemer, zij bemoeit zich ook met zijn levensvreugde. Het is op zichzelf een zegen te noemen dat door de vakantieregelingen en va kantiebijslagen velen thans enkele we ken per Jaar aan de sleur worden ont trokken en In de gelegenheid worden gesteld hun persoonlijkheid geheel vrij te ontplooien en hun gezinsverband te versterken. Maar laten wij deze vakantiebehoefte niet te globaal beoordelen. Onze samen leving is ingewikkeld en hetgeen geldt voor fabrieksarbeiders of voor kantoor personeel, kan niet automatisch worden gesteld voor middenstanders. Zeker, ook de kleine zakenman verlangt er naar, om eens vrij te zijn van be slommeringen. Maar het gaat veie kleine middenstanders niet goed, zij moeten door de steeds stijgende inkoopprijzen, de gestegen lonen van hun personeel en de opgeklommen huren plus de huur- compensatie van hun bedienden zwoegen en sjouwen voor hun bestaan. Wat is een vakantie waard, wanneer zij gekocht moet worden met vermeerdering van zorgen Vakantie voor de middenstander bete kent stilstaan van verdiensten. En et telijken kunnen de verdiensten niet mis sen. Vakantie moet berusten op, zij het ook geringe, basis van welvaart. Dit is ook de rechtgrond van de vakantiebijslag, de vakantie, een weelde, mag niet drukken op de regelmatige inkomsten van het gezin. En zeker kan men geen vakantie nemen, wanneer men ln het normale le ven niet kan rondkomen. Het kan tot het beleid van een goed huisvader be horen, zich en zijn gezin vakantievreugde te ontzeggen Dit is een wrede uitspraak maar zij bevat waarheid. De middenstanders zijn verstoken van het genot van vakantiebijslagen. Zij moe ten hun vakantie verdienen, maar zij verdienen als zogenaamde „kleine zelf standigen" dikwijls nauwelijks genoeg om zich in het gewone leven te kunnen handhaven. Aan deze mensen, die zede lijk gehouden zijn zich vakantie te ont zeggen, wordt vakantie opgelegd Onze lezers interrumperen Zij zullen op merken, dat aan de vakantieregeling voor de middenstand een enquête vooraf gaat, waarbij de leveranciers in de ge legenheid worden gesteld, hun mening over de vakantieregeling te doen kennen De meerderheid beslist. Maar er zijn dik wijls grote minderheden, die tegen de va kantieregeling gekant zijn. Geschiedt hier onrecht Wie zich de situatie van de hele kleine middenstander indenkt, moet zich b.v, het ruige leven van onze kleine groen boeren kunnen voorstellen Altijd langs de weg, altijd vermoeiende tochten en netelige beslommeringen. De schrijver van deze regelen heeft in de hongerwin ter tijdens de bezetting eens drie kilo meter achter een melkkar gelopen, maar dat viel niet mee. De „kleine luyden" over wie dit artikel gaat, zijn geketend aan hun dagelijkse taak. Zij kunnen geen enquête-formulie ren beantwoorden en hebben geen tijd om middenstandsvergaderingen bij te wonen. Zij worden overstemd door gro tere handelaren, die over meer perso neel beschikken en daardoor gemakkelij ker aan de regeling van vakbelangen aandacht schenken. Er loeren hier ernstige gevaren. Terwijl de kleine, tot vakantie gedwongen man er zorgelijk over peinst, hoe hij zijn bud get sluitend zal maken, hoe hij de in komsten zal kunnen aanvullen, die hij derft, omdat zijn zaak gesloten is, wordt de opgelegde vakantie voor zijn grotere collega een wapen in de concurrentie strijd. Die grotere collega's kunnen de vakantie dragen, hij niet. Waarschijnlijk spreekt dit onrecht ster ker in de grote steden, dan op kleine plaatsen, waar de concurrentie geringer is. Niettemin is het vraagstuk, waarover wij schrijven, een landelijk vraagstuk. Een opgelegde vakantie, ten koste van de kleine leverancier, is rechtstreeks in strijd met de sociale gedachte, waarom de zorg voor de vakantie van onze wer kers werd ingesteld. Vakantie is een prachtig begrip, maar het mag niet worden geënt op de nooddrift. Er ligt nog een gevaar in gedwongen vakantieregeling en dat is van psycho logische aard. Wij hebben het bij de kwestie der melksanering al gezien tot hoe trieste gevolgen het kan leiden, wanneer de persoonlijke verhouding tus sen de leverancier en de consument wordt miskend. Het bedrijf van de verschaffing van da gelijkse levensmiddelen en andere soort gelijke behoeften is niet alleen een kwes tie van kopen en verkopen. Er is een jarenlange vriendschappelijke verhouding tussen de leverancier en de klant. Er is een wederzijds vertrouwen. In die intieme betrekkingen wordt een bres geschoten, wanneer men de afne mer plotseling voor een andere leveran cier plaatst. De lust en de aardigheid gaan uit het leven weg en dit moge zich zelf al een troosteloos attribuut zijn van de moderne nivellering, indien de ont hechting van de klant aan zijn vertrou wensman voor die vertrouwensman bo vendien nog financiële nadelen oplevert, dan wordt het een bedenkelijke toestand. Wij wensen aan alle kringen van on ze bevolking het genoegen toe van een ongestoorde vakantie. Maar de vakantie, die als een zegen is ingesteld, mag geen plaag worden. De overheden moeten daarom het vakantieprobleem niet uni form en schematisch behandelen, maar zich rekenschap geven van de grote ver schillen, die er bestaan tussen de onder delen der bevolking.

Soester Courant | 1964 | | pagina 8