INFLATIE SCHEPT PROBLEMEN. DALCO LEVERT IDEALE WERKKRACHTEN. HET OOG GERICHT OP HONDEN. Officiële mededelingen. 1 WH naïffiHUi Dronken achter het stuur. Honkbal. Geslaagd. Geslaagd. Ruitersucces. DINSDAG JO JUNI 1964. 143ste JAARGANG No. 50. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUBEAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTBAAT 20A SOEST TELEFOON 2566 GIBO 126156 De loonsverhoging en de daaruit voort gesproten prijsverhogingen hebben op nieuw de waarde van ons geld doen da len. Het is duidelijk dat de westelijke regeringen de handhaving van de acti viteit van het economisch leven alkopen met inflatie, die de welvaartsverhoudin gen overal in de wereld scheef trekken in die zin, dat het vooral de kleine spaarders, de kleine bezitters en de pensioentrekkers zijn, die het kind van de rekening worden. Men mag die ver waarloosde groepen beslist niet „verge ten" noemen, omdat bij herhaling is gewezen op hun aanwezigheid. Beter kan men ze aanduiden met de moed willige gedupeerden of de economisch weerlozen. Vlneht in goederen. Zolang het inflatiespook de vrije wereld in haar demonische schijngloed gevan gen houdt, zullen spaarders worden opge jaagd om uit de contanten in de goede ren te vluchten. Aan deze vlucht vallen de recente zeer ernstige prijsstijgingen van onroerende goederen te wijten. Aan deze vlucht danken wij eveneens het be houd van het koerspeil op de Amster damse beurs, dat zeker onder de druk van de gestegen loonkosten zou zijn ge daald. Deze daling wordt door tegen druk van nieuwe kopers op de aan delenmarkt tegen gehouden. Wij beleven een tijdperk waarin vast staande economische waarheden ver kleuren in hun tegendeel. Nemen wij de produktie als voorbeeld, aan leren onze klassieke stellingen dat grotere produktie de welvaart verhoogt. Deze oude waar heid staat in onze dagen op losse schroeven. Nemen wij de consumptie als voorbeeld dan leerden onze vaders dat het gebruik tot op zekere hoogte beperkt moet worden om besparingen mogelijk te maken. Arme spaarders, zij worden door de ver bruikers gehoond, vooral degenen die op lange termijn in contanten hebben ge spaard. Aan waarde ontvangen zij slechts een fractie terug van hetgeen zij voor heen eens gestort hebben. Een kwart van de waarde. De besparingen uit 1938 in guldens zijn nu in levensonderhoud nog maar ruim 25 waard van hun oorspronkelijke koopkracht. Voor de staat betekent dit dat zij van in 1938 aangegane schulden slechts 1/4 in waarde behoeft terug te betalen. Hiermee wordt de vaderlands liefde beloond van hen, die de staat op hun woord geloven. In vroegere theorieën werd de kleine spaarders aanbevolen hun gelden niet te beleggen in schommelende waarden. Zij moesten immers ten alle tijde weer over hun besparingen kunnen beschik ken. Stel dat het moment van beschik ken een waardedaling aanwees van het in belegging genomen materiaal, dan zou men verhezen. In het algemeen heet te het dat kleine spaarders zich niet op het risico-dragende pad mochten be geven. Het is te hopen dat niet allen zich aan de fraaie adviezen van de ge leerden hebben gestoord Koersen en kosten. In onze tijd zijn wij blijkbaar zo ver dat het risico van geld sparen minstens zo groot is als het risico van bijvoor beeld aandelen verzamelen. Wij moe ten niet denken dat de waarde van aan delen altijd stabiel is. De waardering van effecten verloopt zelfs wel eens te gengesteld aan het verloop van de kos ten van levensonderhoud. Tussen 1947 en 1952 zijn de aandelenkoersen omlaag ge gaan en de kosten van levensonderhoud voortdurend gestegen. Hier hebben we dan de koersgang van alle aandelen als totaliteit op het oog. Bezien wij de prijs van elk aandeel af zonderlijk dan is het prijsverloop nog veel grilliger. Elke bedrijfstak verwerkt immers zijn ups en downs, die niet parallel lopen met het algemeen koers verloop. Binnen de bedrijfstak volgt elk bedrijf zijn eigen weg, die niet altijd over rozen gaat. Misrekeningen bij de produktie en inkoop, directeursbenoe mingen, winstinhoudingen en kapitaals uitbreidingen, al deze factoren oefenen hun invloed uit op de markt, waar ko pers en verkopers hun oor te luisteren leggen. Minder risico. De laatste jaren hebben grote beleg gingsmaatschappijen het risico van de afzonderlijke n.v.'s opgevangen. Zij kopen grote hoeveelheden aandelen van een grote verscheidenheid aan maatschappij en, die eerst door deskundigen worden doorgelicht met behulp van jaarstukken en andere gegevens. Op hun beurt geven de beleggingsmaat schappijen weer participaties uit. Bezit men zo'n participatie dan is het aandelenrisico beperkt. Dit soort deel nemingen zijn dus het minst risico dragend en dus naar verhouding het meest geschikt voor beleggers van kleine vermogens. Die geschiktheid neemt nog toe wanneer spaarbanken met dit soort fondsen samenwerken, waardoor het mo gelijk wordt fiscale voordelen te verkrij gen. Ondanks alle pogingen om de veiligheid van belegging in aandelen te vergroten kunnen er altijd onverwachte, bijvoor beeld politieke gebeurtenissen plaats grijpen, die een enorme waardedaling veroorzaken. Daar moet men tegen kun nen, want er zijn ook onverwachte mee vallers. Verdeeld risico. Per saldo blijft het gewenst voor eigen onverwachte geldbehoefte toch over en bepaald bedrag aan spaarbankgeld de beschikking te houden. Ook zal men bij uitbreiding van zijn besparingen niet al zijn eieren onder de aandelenkip moeten leggen. Een deel kan bijvoorbeeld worden aangewend voor verzekeringen, waarbij ook al gedacht kan worden aan groei- systemen, een index-benadering of aan een assurantie op basis van aandelen- fracties. Ook komt een belegging in eigen huis steeds in aanmerking, waar bij echter goed inzicht moet worden verkregen in de werkelijke waarde. De jongste inzet van geldwaarde daling zal tallozen weer voor besparings- en be leggingsvraagstukken plaatsen, waarbij vele degelijke beleggers uit het verleden tot de conclusie moeten komen dat hun opvattingen door de feiten zijn achter haald. Deze wetenschap en de onzeker heden van de naaste toekomst zullen het vertrouwen in ons geldstelsel en de omvang van de besparingen ernstig aan tasten. Werkkrachten zijn schaars en duur. Ze kunnen ook humeurig of nukkig zijn, want het zijn mensen en het is zelfs mogelijk dat ze in een boze bui weg lopen en de werkgever met de handen in het haar laten zitten. DALCO, de Nederlandse Fotografische Industrie N.V. te Soestduinen, levert echter werk krachten die niet schaars en niet duur zijn, die geen last hebben van nukken of een slecht humeur, die niet weglopen en die hun werk veel beter doen dan de beste werknemer. Met deze ideale werknemers kunt U op woensdag 1 juli, van 10.00 tot 21.00 uur kennis maken in restaurant ,,'t Zwaantje" te Soesterberg, als gasten van Dalco in het algemeen en van drs J. van de Rest en zijn staf in het bijzonder. Zij zullen graag tonen hoe de ideale werknemer werkt en U de gelegen heid bieden deze goedkope werkkracht zelf te laten werken. U zult dan onge twijfeld versteld staan en de stille wens zal bij U opkomen„Waren alle werknemers maar zo als het DALCOPY-kopieersysteem van de enige Neder-1' landse Fotografische Industrie, die met succes buitenlandse concurrenten be strijdt en in deze strijd het DALCOPY-kopieersysteem als machtig wapen heeft, naast vele andere wapens". koplëer-apparaat, die kan rekenen op een aantrekkelijke korting, want gast vrouw Dalco wil haar gasten goed ontha len. Wie een oud apparaat van welk systeem dan ook wil inruilen, die kan rekenen op een hoge waarde voor dat gene wat hijzelf misschien waardelooos vindt. Het DALCOPY-systeem is niet alleen verrassend eenvoudig en snel, maar men kan er heel gewoon bij daglicht mee werken, hoewel het een fotografisch sy steem is. Op de kopie die men krijgt kan geschreven worden. Men kan dus kopieën voorzien van opmerkingen, be stemd voor een x-aantal mensen. Als U woensdag a.s. in ,,'t Zwaantje" komt dan kunt U eigen brieven mee brengen als U een kopie daarvan wenst en uw gastvrouw Dalco zal U graag in de gelegenheid stellen deze zelf te ko piëren wanneer U dit wilt. Wij zijn er van overtuigd dat U bij dit werk verrast zult zijn. Het is een bijzonder goede gedachte van DALCO deze demonstratie in de gemeen te Soest te houden. Ongetwijfeld wordt daarmee de steeds groeiende industrie 'n grote dienst bewezen en het ziet ernaar uit dat velen graag van deze dienst ge bruik maken. Zij zullen zien dat het DALCOPY-ko pieersysteem een snel systeem is, dat met dit systeem geen enkele fout gemaakt kan worden en dat het kostenbesparend is. Bij het ontstaan van dit systeem heeft de servicegedachte dan ook een grote rol gespeeld. bewaard kan blijven en dat kan van an dere kopiëersystemen niet gezegd worden. Het negatief kan in korte tijd positieve afdrukken leveren. Het aantal is onbe perkt. Men kan brieven kopiëren, maar ook gedeelten uit tijdschriften en boe ken en zelfs foto's. En ook dat is iets waarop de vervaardigers van andere sy stemen zich niet beroemen kunnen. Het apparaat is steeds bedrijfsgereed en het gezegde „een kind kan de was doen" Is al oud, maar als het niet bestond, dan zou het zeker uitgevonden worden door iemand die werkt met het DALCOPY- Er zijn natuurlijk hele goede secreta resses en er zijn ook dames die bijzon der snel met de schrij'machine overweg kunnen. Als zij iets overtikken dan gaat dat in een razend tempo, maar zelfs de typiste die zich wereldkampioene kan noemen, moet het afleggen tegen de snel heid van fotokopiëren, datgene wat het Dalcopy-apparaat doet. Zelfs de meest correcte secretaresse of typiste kan bij overtypen een fout ma ken, maar het Dalcopy-apparaat maakt foutloze kopieën. Alle menselijke vergis singen zijn uitgesloten omdat een appa raat geen mens is en omdat een apparaat zo vervaardigd kan worden dat het niet in staat is tot het maken van fouten. Het apparaat werkt met een negatief dat kopieër-apparaat. Geen iians op verspil ling, te gebruiken door iedereen en het is dan ook niet verwonderlijk dat dit ap paraat reeds in het gehele land op vele plaatsen gebruikt wordt. In de kleine uit voering voor het kleine kantoor, in de grote uitvoering, waaraan men hogere eisen kan stellen, maar ook als automaat bij universiteiten, waar studenten een kopie kunnen laten maken op de wijze waarop wij een pakje sigaretten kopen als de winkels gesloten zijn. Bij vele kadasters is het apparaat in gebruik, om dat het bijzonder handig en snel in het kopiëren van tekeningen is. Wie woensdag a.s .als gast van DALCO de demonstratie bezoekt en iets voelt voor het aanschaffen van een DALCOPY- In de nacht van zondag op maandag pa trouilleerde de politieauto op de Stad houderslaan. Vanuit Baarn kwam een personenauto die de voorgeschreven ver lichting niet voerde. Vanuit een raam gaf een politieman een stopsein met een rode lantaarn, maar de bestuurder reed door. Hij ging rechtsaf de Korte Brinkweg in. Een achtervolging door de politie-auto leverde niets op, maar een inzittende van deze auto had bij het passeren van de auto zonder licht de indruk gekregen dat een zekere J. B. achter het stuur zat. De politieauto reed naar zijn woning, waar enige tijd gepost werd, maar dit had geen succes. De patrouilletocht werd vervolgd en de agenten troffen op de Steerthoffstraat, bij de katholieke kerk, een auto aan die aan de linker zijde zwaar beschadigd was. De bestuurder, J. S. uit Den Haag, ver klaarde dat hij was aangereden door een personenauto die uit de richting Soest- dijk kwam. Deze auto had helemaal links gereden. Nadat hij de Haagse auto ge raakt had was hij doorgereden in de richting Amersfoort. Bij de beschadigde auto werd glas van een koplamp gevonden, maar de kop lampen van deze auto waren heel. Weer ging de politie naar de woning van J. B„ waar een auto aangetroffen werd, waarvan een koplamp stuk en de motor nog warm was, B. werd van zijn bed ge licht. Hij was dronken, sliep al en zei niets van een ongeluk te weten. De auto en zijn rijbewijs werden in be slag genomen, waarna hij meegenomen werd naar dokter Borst voor een bloed proef. B. beweerde dat hij acht glazen bier gedronken had. Na het nemen van de bloedproef mocht hij thuis zijn roes uitslapen. In verband hiermede verzoekt de hoofd inspecteur van politie alhier de persoon die zondagavond, te omstreeks 21.30 uur, aan het bureau van politie mededeling deed omtrent een dronken autobestuur der zich met hem in verbinding te stel len. S.E.C.-HOLLAND (UTRECHT) 5-1. In haar thuiswedstrijd tegen Holland heeft S.E.C. (honkbal) geen verdere mis stap begaan. Met 5-1 hielden de Soeste- naren de winst in eigen huis en mede dank zij het feit dat haar 2 grote con currenten - Donar en H.C.A.W. II - met 1-1 gelijk speelden heeft S.E.C. weer de leiding in haar afdeling overgenomen. S.E.C. leidt met 13 punten uit 8 wedstrij den terwijl H.C.A.W. haar op de voet volgt met 12 uit 7. Dat belooft een span nend treffen, wanneer beide ploegen elkaar zaterdagmiddag (4 uur) aan de Bosstraat zullen ontmoeten. De wedstrijd tegen Holland werd helaas ontsierd door talloze onderbrekingen aangezien de Utrechters steeds weer meenden de beslissingen van de scheids rechter in twijfel te moeten trekken, doch gelukkig bleek de leiding dit keer stevig in haar schoenen te staan. Tóch was het voor S.E.C. onder deze omstan digheden moeilijk om tot redelijk spel te komen, ook al bleek dadelijk dat men van dit Holland-team weinig gevaar te duchten had. Reeds in de le innings keken de Soes- tenaren niettemin tegen een 1-0 achter stand aan toen een door Van Driel toe gestane vrije loop werd gevolgd door een goede honkslag. S.E.C. antwoordde hierop evenwel onmiddellijk met een 2-honkslag van Colson waarna Tinlin en Howard deze spelers over de thuisplaat wisten te brengen. De rest van deze innings, als mede de daaropvolgende innings werden .mondeling" afgedaan. De beslissing viel in de 3e innings. Ho ward en Blok bereikten de honken waar na v. d. Bovenkamp de bal dwars door de Utrechtse verdediging joeg. Van de Bovenkamp kwam daarna, profiterend van een fout van de Holland-catcher, zelf ook nog over de thuisplaat zodat S.E.C. plotseling een veilige 4-1 voor sprong genooot. Honkslagen van Colson en Brongers in de 4e innings zorgden voor de stand 5-1. Nog slechts één keer dreigden de Utrechters gevaarlijk te wor den doch een goede aangooi van Prior uit het verre-veld voorkwam verder on- Gewoonlijk kan het bezitters van honden heel weinig schelen of u en ik de kans lopen in het verkeer onze kostbare hals over hun viervoeters te breken. Dat geldt natuurlijk niet voor allen die een hond hebben, want gelukkig zijn er ook velen die niet graag willen dat hun vriend op vier poten iets overkomt en die het ook helemaal niet prettig zouden vinden als weggebruikers door htm schuld een ongeluk zouden krijgen. Voor hen is dit stukje dan ook niet bedoeld. Enige weken geleden moest een jonge wielrenner naar het ziekenhuis gebracht worden nadat hij, tijdens een wielerwed strijd in Soestdijk, gevallen was over een loslopende hond. De eigenaar van die hond was natuurlijk spoorloos, zoals gebruikelijk. Vorige week deed zich tijdens de avond vierdaagse te Amersfoort een valpartij door een hond voor en de volgende avond reden de renners uiterst voor zichtig omdat ze op iedere hoek van de straat een hond verwachtten. Gisteravond is de wieier-avondvierdaagse in Soestdijk begonnen en er is prettig ge reden. Veel mensen waren er te zien maar geluklag geen honden. Als dit toeval is, mag dan aan alle be zitters van honden in Soestdijk gevraagd worden hun dartele huisdieren de gele genheid te ontnemen vandaag, morgen of overmorgen een wielrenner te laten val len. Dat zou een Soester kunnen zijn, maar ook ons schaatsfenomeen Rudi Lie- brechts, en op hem moeten wij bijzonder zuinig zijn. Hij kan beter schaatsen dan fietsen en kon nog wel eens wereldkampioen wor den. KANTMAN. heil. In de stand kwam dan ook verder geen wijziging meer. Het score verloop: Holland 1000000 1 S.E.C. 103100X 5 Werpresultaten: S.E.C.: Blok 5x3 slag, 0 x 4 wijd, 2 honjrslagen tegen. Van Driel 4x3 slag, 2 x 4 wijd, 2 honk slagen tegen. Holland: 9x3 slag, 6x4 wijd, 5 honk slagen tegen. De overige uitslagen luiden: F.A.K.- H.B.C. 2 15-0, Donar-H.C.A.W 2 1-1, S.E.C.-Holland 5-1, Quick-H.M.S. 2 10-2, U.V.V. 3-Scimitars 9-1. S.E.C. 2 behaalde een uiterst nuttige 6-2 overwinning op H.C.A.W. 3 waardoor de voorsprong op haar naaste concurrent inmiddels 3 punten is geworden. T. Tin lin wierp 8x3 slag, 2 x 4 wijd en zag zich 3 keer door een honkslag gepas seerd. Brongers noteerde het fraaie slag gemiddelde van 0.750. Heieen Vos en Marjan Ekhart, alhier, slaagden voor het examen M.M.S. aan het Corderius Lyceum te Amersfoort. Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort slaagde voor het eindexamen 2e leerkring (akte voor bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs) de dames A. Groenen dijk en C. Ch. van de Leelie, alhier. Onze plaatsgenoot, de jeugdige ruiter Harry Hartman, is in Den Haag derde geworden tijdens een concours hippique dat daar gehouden is. Hij bereed het paard Fischerin. Jan Willem Wilten werd op Fiola vijfde en op King Master be zette hij de zesde plaats. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan hun college, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van: a. 56 flatwoningen met bijgebouwen op het perceel, gelegen aan de Prof. Lorentz- laan hoek Simon Stevinlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, num mer 3036: b. een schafthuisje op het perceel, ge legen aan de Fokkerstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummer 3052, zulks in afwijking van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor gronden gelegen in en om Soesterberg (uitbrei dingsplan Soesterberg-dorp). Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 30 juni 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1