AUSTIN Al 14 kerncentrales in de V.S. Voor de vakantie schoolboeken bestellen Van de Ven's Boekhandel Zonder commentaar. G. HARING Eiermarkt. Snelle levering van alle studieboeken. Krachten sparen. Geslaagd. Dertig jaar koster. Wielervierdaagse gestart. Duinkikkers wonnen. Politiecombinatie won. Meteoren hadden geen succes. Duivenvluchten. Y00R MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT biedt u 3 combi's ONZE LAMPEN EN VERWARMING GAAN BRANDEN OP ATOOMENERGIE. Waarschijnlijk zal reeds in 1968 de elek trische stroom die in de landen van de E.E.G. gewonnen zal worden uit atoom energie, de concurrentiestrijd kunnen aanbinden met de energie gewonnen uit de klassieke bronnen als steenkolen en olie. Rond 1971 zal deze concurrentiekracht zó zijn toegenomen, dat atoomergie als basis voor de winning van elektrische energie gemeengoed is geworden in alle landen van de E.E.G. Dat is in het kort de mening die door de Italiaanse afgevaardigde professor Giulo Battistini in Straatsburg voor het formum van het Europese parlement werd verkon digd. Stroom betrokken van reeds in be drijf zijnde of binnenkort gereed komen de atoomkrachtcentrales kost op het ogenblik nog altijd tussen de 3,2 en 3,9 cent per kilowattuur. De eerste grote Duitse atoomkrachtcentrale die gebouwd wordt bij Gundremmingen en die in 1966 in bedrijf zal worden genomen, zal waar schijnlijk ook een prijs vragen die in dit vlak ligt, namelijk 3,5 cent per kilowatt uur. Alle tot nu toe berekende prijzen voor elektrische energie uit atoomkracht liggen nog 10 tot 50 boven de prijzen die men berekenen moet wanneer deze elektrische energie gewonnen wordt op de conventionele wijze, dus uit kolen of olie. 14 centrales. Een atoomkrachtcentrale, waarvoor plan nen bestaan, doch die pas over 5 jaar in bedrijf zal kunnen worden gesteld, zal naar voorlopige schattingen stroom kun nen leveren tegen een prijs van 2,1 cent per kilowattuur. Men is er echter zeker van - en de ont wikkeling wijst ook in deze richting, dat op grond van de vooruitgang en de er varing die men opdoet bij de bouw en inrichting van atoomkrachtcentrales, de stroom uit deze bedrijven op den duur goedkoper geleverd zal kunnen worden. Voorbeelden hiervan zien we reeds in de Verenigde Staten, waar men op dat ge bied al verder gevorderd is dan wij in Europa. De Verenigde Staten beschikken momenteel over niet minder dan 14 kernkrachtcentrales die al in gebruik zijn, over het algemeen nog met een be- In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn binnen de tijd van veertien dagen twee jonge giraffen geboren. Hier zien we moeder Wilhelmina met haar jong Rudolf. van grote economische betekenis kunnen zijn. Bovendien moet men rekening houden met een grotere vraag naar elektrische energie, een vraag, die de conventionele centrales niet aan zullen kunnen. Zo kan de elektrische energie uit atoom kracht een prachtige aanvulling worden en tevens er aan meewerken de prijs van de energie laag te houden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 9,50 tot 10,75. Middenprijs 10,15. Prijs per kg 1.64. SOESTERBERGSESTRAAT 53 TELEFOON 2419 scheiden capaciteit. Drie hiervan liggen in het westen >an de V.S., '.e overige 11 bevinden zich in het oostelijk deel van de U S A. aan de kant van de Atlantische Oceaan, waar zij een belangrijk aandeel hebben in de energievoorziening van de industrie. De Amerikanen zitten echter niet stil en er zijn reeds twaalf andere atoomkracht stations in aanbouw of gepland, waarbij een enorm groot station en wel New Production Reactor te Richland in de staat Washington, in de noord-westhoek van de States met 'n capaciteit van niet minder dan 800.000 KW. Dat is wel de grootste, maar niet de enige reus die de Amerikanen bouwen, want er bevinden onder deze twaalf centrales nog enige van rond 500.000 KW capaciteit. Bij het nieuwe station dat de Amerika nen bouwen in Oyster Creek in de staat New-Jersey, liggen de produktiekosten al op een redelijk niveau en kan stroom geleverd worden voor 1,4 cent per KWu. Concurrerende prijzen. De concurrentiekracht van de elektrische energie uit atoomenergie hangt enerzijds af van de prijs van de conventionele energiebronnen en anderzijds van de technische ontwikkelingsmogelijkheden van de conventionele centrales en die van de atoomkrachtcentrales. De conventionele centrales kunnen stroom leveren tegen prijzen die liggen tussen 0,8 en 0,9 cent per kilowattuur. Bij de kerncentrales liggen deze kosten hoger en wel tussen 1,3 en 2,7 cent per kilowatt uur. Een en ander vindt zijn oorzaak in de hoge investeringkosten, die momen teel hoger liggen bij atoomkracht centrales dan hij de conventionele cen trales. Maar deze relatief hogere investeringen bij atoomkrachtcentrales worden ander zijds weer goed gemaakt door de lage prijs van de nucleaire brandstof. Het ligt in de verwachtingen, dat de prijzen van steenkool en olie in de toekomst dras tisch zullen stijgen, waardoor de atoom krachtcentrales in het voordeel zullen ko men, althans in de E E G. Bovendien blijkt uit de ervaringen die men heeft opgedaan bij het houwen van deze moderne centrales, dat door de juis te combinatie van verschillende techni sche en economische factoren, nog be langrijke stappen vooruit zijn te zetten. Zo blijkt hijvoorbeeld, dat wanneer men centrales bouwt met grotere capaciteit, de kosten in verhouding lager worden. Iets wat de Amerikanen blijkbaar ook al ontdekt hebben. Daar staat tegenover; dat het bouwen van grotere conventionele centrales in wezen geen verschil maakt op de kostpjrijs van de energie. Doordat het dus mogelijk is in de toe komst op voordelige wijze elektrische stroom te leveren uit atoomkrachtcen trales kan daardoor de narigheid die zou ontstaan uit stijging van de prijzen van kolen en olie, waardoor de prijs van conventionele energie zou stijgen, worden opgevangen. Dat zal binnen enkele jaren Vanmiddag had het politie-voetbalelftal van Zeist en Soest een bekerwedstrijd moeten spelen tegen U.P.S. uit Utrecht, maar deze wedstrijd is gewonnen gegeven omdat de combinatie vrijdag a.s tegen een marechausseeteam uit Apeldoorn moet spelen in het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Mejuffrouw T. Thie slaagde voor het toelatingsexamen voor de Rijks H B S. te Amersfoort. De heer J. A. M. Lustenhouwer, direc teur van de r.k. begrafenisonderneming St. Barbara, is morgen 30 jaar koster van de r.k. kerk te Soestdijk. Bij zijn benoeming op 1 juli 1934 was hij de jongste koster-concierge van de kring Utrecht en lang is hij dit gebleven, want hij was pas 21 jaar toen hij de rechter hand van pastoor mgr. A. G. Smit werd. Nu heeft hij nog steeds dezelfde „haas". Acht kapelaans heeft hij echter zien ko men en gaan, namelijk. Vehmeijer, Reij- erse. Beekman, De Lange, Olde Lohuis, Pohl, Horsthuis en Ten Berge, die thans kapelaan is. Voor zijn aanstelling was de heer Lus tenhouwer werkzaam in een tuinderij in Nederhorst den Berg en tuinieren heeft nog steeds zijn liefde. In 1944 trad de heer Lustenhouwer in het huwelijk en de woning in het St. Lud- gardisgebouw werd het huis van het ge zin Lustenhouwer. Er is voor een koster van een grote pa rochie heel wat te doen; het verzorgen van de gewone dienst, plechtigheden bij bijzondere gebeurtenissen en niet te ver geten het luiden van de klok, viermaal per dag, dus in dertig jaar tienduizenden malen. Eerst de drie klokken die de be zetter weghaalde omdat hij meende daarmee de geallieerden te kunnen ver slaan en na de bevrijding drie andere, de Maria, de Wilhelmina en de Juliana. Ook in gebouw St. Ludgardis, het paro chiehuis van r.k. Soestdijk, is heel wat te doen, al is het verenigingsleven niet meer wat het voor de oorlog en kort na de bevrijding was. Vrouwenverenigingen komen er bijeen, maar ook vakvereni gingen, er wordt tafeltennis gespeeld en balletles gegeven, er zijn uitvoeringen en het Nederlandse Motet- en Madrigaal koor repeteert er onder leiding van de heer C. Laoüt uit Baarn. Van dit koor is de heer Lustenhouwer niet alleen lid en zanger, maar ook bestuurslid en hij ver zorgt het archief van dit succesvolle koor. Vijf jaar geleden was er feest in gebouw St. Ludgardis omdat de heer Lusten houwer zijn zilveren jubileum vierde, maar morgen zal het er heel rustig zijn, want een dertigjarig kosterschap is wel een uniek gebeuren, maar een echt jubi leum is het niet, dus ditmaal geen re ceptie en geen feest. Dat komt wel over tien of twintig jaar, want de heer Lus tenhouwer is pas 51 jaar. Vele namen van vele renners zijn gister avond tijdens de eerste rit van de wieier- avondvierdaagse op het parcours Konin- ginnelaan-Hartweg-Nieuwstraat genoemd en vaak hoorde men die van Rudi Lie- brechts, onze schaatscrack, die zich zeer aktief toonde en vele premies won. Jac. Schouten van de Caballeroploeg werd pas in de laatste ronde voor de eerste maal genoemd. Hij was dan ook de winnaar van deze eerste rit, waarvoor veel belangstelling was. Twaalf ploegen van zes renners namen aan de strijd deel. Zij reden voor Poly- norm, Cabailero, Dalco, Het Handelshuis, Firma Zoetelief, Hotel Soestdijk, Firma Reehorst, N.V. de Graaf, Procar, Hotel Soestduinen, T B S. Zimmermannen de Ceramiek van Breugel. Er werden bijzonder veel premies uitge loofd en dit maakte de strijd levendig. Waardevolle artikelen maar ook veel geldpremies en vooral de bedrijven die de ploegen lieten rijden toonden zich bij zonder gul. P. Kettenis en A. v. d Lans waren de renners die het eerst een geslaagde uit looppoging ondernamen. Rudi Liebrechts voegde zich hij hen. Deze twee renners van Procar en Liebrechts van hotel Soestdijk hielden het lang uit aan de kop en zij maakten vele premies buit. Het peloton werd weer een geheel en na vele mislukte uitlooppogingen namen W. van Dok en H. Koopmans van de Reehorstploeg de kop. Zij werden inge haald door een groep van acht renners die Liebrechts als kopman hadden. In deze groep werd uitgemaakt wie na een uur en tien ronden rijden winnaar van deze eerste rit was. Jac. Schouten van de Caballeroploeg ging als eerste over de streep. Tweede was P. Buuts van Polynorm, derde P. Ketenis van Procar, vierde J Boog van T.B.S.. vijfde Joop Wuurman van Dalco, zevende H. Koop- mans van Reehorst, achtste Rudi Lie brechts van hotel Soestdijk, negende A. Helsloot van de firma Zoetelief, tiende B. Schenk van Reehorst. De Caballero ploeg bezette de eerste plaats in het ploegenkl assement. Vanavond, om zeven uur, wordt gestart voor de tweede rit van 1 uur en tien ronden. Het damesteam van de zwemvereniging De Duinkikkers won met 6-1 van een Zeister team. Er speelden twee aspiran- tjes als invalsters mee. Loes de Vink (driemaal), Marjan Thie en Willy v. d. Brink maakten de doelpunten. De Soes- ter keepster was uitstekend op dreef. Een meisjesteam won reglementair met 5-0 omdat de tegenpartij niet kwam op dagen. Het voetbalelftal van de Soester en Zeis ter politie heeft in de strijd om het landskampioenschap van de Nederlandse Politie Sportbond met 7-0 gewonnen van de kampioen van het district noord, het elftal van de politie te Veenhuizen. De wedstrijd is in Zeist gespeeld. Baams opende de score uit een voorzet van Duijvenbode en middenvoor Den Hartog maakte het tweede doelpunt. Hij scoorde ook de derde goal uit een voor zet van Duijvenbode en Ten Hove bracht de stand op 4-0. Nu was het ook Duij venbode die de bal goed aangaf. Na de rust deed de combinatie het wat kalmer aan. De mannen van Veenhuizen kregen wel enige kansen, maar ze kon den ze niet benutten. Na een kwartier kon Ten Hove de bal goed voor het doel trekken en Baams schoot in. Spil Put man zorgde voor het zesde doelpunt na een geslaagde solo-actie en tenslotte bracht Ten Hove de stand op 7-0 uit een voorzet van Baams. Zaterdagavond hield de korfbalvereniging „De Meteoren" een uitbundig en gezellig tuinfeest in het Soester natuurbad. Aan vankelijk kon dat buiten, want het was prachtig weer, en later binnen. The Moon- stars speelden zonder ophouden en met evenveel enthousiasme als de feestcom missie de zaal versierd had. Zondagmiddag moesten teams van „De Meteoren" negen wedstrijden spelen in een tournooi van Tovers in Zeist. Dat ging heel wat minder goed dan feest vieren, want er werden acht wedstrijden verloren terwijl het eerste één wedstrijd won. Pupillen van „De Meteoren" deden het veel beter, want zij wonnen in Amers foort een eerste prijs bij een korfbaltien kamp. De duiven van de verenigingen De Zwa luw en De Vriendschap hebben 314 km vanaf Tergnier gevlogen en 650 km vanaf Charteauroux. Van de vereniging De Vriendschap wer den de duiven om 9 uur met z.w. wind in Tergnier gelost. De eerste duif arriveer de om 14.9.15 uur, de snelheid was 1015.20 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 15.10.10 uur aan. De uitslag was: E. C. van Daatselaar 1 8. Z.K.H. Prins Beriïhard 2 3 10 24. D. J. Bos 4 11 29. G. Hooijer 5 22 32. G. Schimmel 6 12. Comb. Van Klooster-v. d. Berg 7 14. J. G. Kamerbeek 9 23. W. Nieuwenhuis 13 27 31. W. van Breukelen 15 16. C. Kaats 17 20. C. Vaessen 18 19 21. H. Verkerk 25 26. C. P. Jak 28. J. van Groningen 30. Vanaf Chateauroux vlogen 75 duiven. Ze werden om 6 uur met z.o. wind gelost- De eerste duif kwam om 17.32.25 uur aan, de snelheid was 942.97 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif arriveerde om 18.55.19 uur. De uitslag was: Z.K.H. Prins Bernhard 1 16. C. Vaessen 2 11. W. Nieuwenhuis 3 7 8 10. W, van Breukelen 4 5 9 13. J. G. Kamerbeek 6 19. E. C. van Daatselaar 12. E. Veerman 14 17. A. Meesters 15. H. Strumpel 18. Van de vereniging De Zwaluw vlogen 176 duiven vanaf Tergnier. De eerste kwam om 14,5.44 uur aan, de snelheid was 1025,00 meter per minuut en de laatste prijswinnende duif arriveerde om 14 51 22 uur. De uitslag was: G. Rijksen 1 10 11 25 31. P. Duijst 2 12. C. van Soest 3 4 21. Comb. Wigtman-Roest 5 8 9 20. A. Hilhorst 6 28. R. Voskuilen 7 19. J. Croon 13. C. Dijkman 14. V. Reijerse 15 17 22 29. A. van Dorrestein 16 30. J. Stalenhoef 18 27 35. J. Groenesteijn 23 24 33. H. Woudstra 26. G. M. Duiser 32. Mevr. G. Brink-Zimmermann 34. Vanaf Cateauroux vlogen 107 duiven. De eerste duif kwam om 17.2.47 uur aan, de laatste om 18.51.48. De uitslag was: C. van Soest 1 2 7 25 R. Voskuilen 3 4 9. G. Rijksen 5 6 11 13 14 15 18 21. G. M. Duiaer 8 22. Comb Wigtman-Roest 10 12 16 23 28. R. v. d Brink 17. P. Duijst 19 27. J. Oottens 24 G. Visser 26. De Britse mijnwerker Jimmy Watson kreeg een brief van de belastingen maar hij wist wat er in zou staan, omdat hij nog een bedrag van vijf shilling tegoed had. Het strookje gaf echter aan, dat hij 694.999999 pond (bijna 7 miljard gulden) aan teveel betaalde belasting te rug zou kunnen krijgen. Het bleek, dat er een telmachine „op hol" was gesla gen. De 31-jarlge Nieuw-Zeelander Colin Bosher heeft kans gezien om in 8 uw en 53 minuten 565 schapen te scheren. Het oude wereldrecord stond met 463 schapen op naam van Godfrey Bowen Toen de cipier van een gevangenis in Mendoza in West-Argentinie een gevan gene, die zich onder zijn bed had ver stopt, daar onder weg wilde trekken, bleek dat het bed onder stroom was ge zet. De bewaker viel bewusteloos neer en dat was het sein voor het begin van 'n oproer. Heden overleed onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, GIJSBERTJE VAN DEN BROEK, weduwe van Frederik Verwoerd, in de ouderdom van 79 jaar. Namens de familie C. VAN ESSEN. Soest, 29 juni 1964. Molenstraat 80. De begrafenis vindt plaats woensdag 1 ju li a.s., op de Hervorm de begraafplaats te Soest. Vertrek van het sterf huis 12.45 uur. Voor direct gevr. THUIS WERKSTERS voor blou ses of deelwerk van blou ses. Voor goed werk wordt zeer goed betaald. Coge- ma, Witte Paardstraatje t o. Molenstraat. Tel. 4456 Na 6 uur 4767. Te koop FORD CONSUL 1961, in prima staat, als nieuw. Keuringsrapport E.V.O. P. C Hooftlaan 13, Soest-Zuid. WONINGRUTL Amster dam-Soest. Aangeboden 5-kamer woning, douche, 2 balcons, telefoon, huur 87,- p. mnd. Gevr. 4-5- kamer woning te Soest of omg. tot pl.m. 90,-. Br. Mevr. Sijtsma, Kinder dijkstraat 791, Amster dam, tel. 020/724317. Te koop RODE BESSEN. Dorresteinweg 76, Soest. Gevr. WERKSTER voor 1 of 2 halve dagen in de week. Ossendamweg 35, Soest-Z. Liefst na 4 uur. Gevraagd LEERLING KAPSTER Mevrouw Van Rhijn, Eemnesserweg 84, Baarn. tel. 02954-2675. Wegens omstandigheden te koop GOGGOMOBIL T400. 20.000 km gelopen. Als nieuw. Schrikslaan 61, Soestdijk. Te koop z.g.a.n. 5-pers. CARAVAN, merk Sprite. Sillevis, Soestduinen. WONINGRUIL. Aangeb. heel huis met land, zeer vrij, 3 slaapkamers. Huur 7,40. Rullen tegen huis te Soest of Soest-Zuid. Br. onder no. 326 bureau Soester Crt. Welke zelfstandig wer kende HULP kan 2 halve dagen per week bij echt paar zonder kinderen in de huishouding helpen Mevr. v. d. Voort, Vosse- veldlaan 10, tel. 2794. TE KOOP aangeb. Jaars- ma Jan 60 haard 75. en Drugasar 125,-. Ge vraagd opvouwbare zeil- kano. Felix, Sparrenlaan 2, Soest. Te koop opvouwbare KAMPEERWAGEN, Holly- daycamper m. reservewiel. 2 schuimrubbermatrassen. Veel ruimte. Tel. 2054. BANKWERKER-LASSER wil vrije zaterdag pro ductief maken. Eventueel automonteur. Br. onder no. 398 bur. Soester Crt. JAN JOOST REBEL en REIJERTJE VAN BRUMMELEN hebben de eer U, mede namens werderzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatsvinden op D.V. woensdag 8 juli a.s., te 15.00 uur. ten gemeentehuize te Soest. Kerkelijke inzegening in de Oude Kerk te Soest, om 15.30 uur, door de Weleerw. Heer ds J. den Besten, Ned. Herv. Pred. te Hui zen NH. Huizen (NH l. Oranje Weeshuisstraat 31. Soest, Kerkstraat 13. Receptie van 17.00 tot 18.30 uur in Hotel Van de Brink, Soesterbergsestraat 122, Soest-Zuid. Toekomstig adres Oranje Weeshuisstraat 31, Huizen (N.H.). Maatschappelijk werkster, b b.h.h vraagt gestoffeer de ZIT- EN/OF SLAAP KAMER Br. onder letter R 12 bureau S.Crt. AANGEBODEN, in zeer goede staat, huiskamer ameublement, best. uit gr. dressoir, tafel, 4 stoelen, 2 fauteuils. Tevens weck flessen. Te bevragen Jan Steenlaan 27, Baarn. ZWARTE BESSEN te koop. Wieksloot W.Z. 25A. Te lefoon 5023. Wie wil ruilen 4-kamer FLAT zonder cv. voor eengezinswoning. Br. on der no. 399 bur S.Crt. In onze garage is plaats voor 2 MONTEURS, hulp monteurs, benzinepomp bediende, doorsmeerder en een bejaarde medewerker in vast dienstverband. Garage Van Dolderen, Soestdijk, tel. 2330. Wegens vertrek naar bui tenland TE KOOP En gelse kinderwagen, baby- ledikant met waterdichte matras, baby kleedtafel met babybad, cocos mat ten, automatische brood rooster. Tel. 5180. Keurige KINDERWAGEN te koop t.e.a.b. Kerk- dwarsstraat 18. Seven Countryman Combi: fel, snel. gemakkelijk te parkeren, ongelooflijk ruim, zuinig. A 40 Countryman Combi: 1100 cc BMC motor, efficiënt, smaakvolle afwerking. A 60 Countryman Combi: stoer, representatief, verfijnde luxe. Met benzine- of dieselmotor. Dealer voor Baarn, Soest en omstreken: AUTOMOBIELBEDRIJF Laanstraat 4-6 - Brink 4 - Baarn Telefoon 02954-2413

Soester Courant | 1964 | | pagina 2